DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 271* Honderd twee en frwintigste Jaargang. WOENSDAG 17 NOVEMBER art 2 Deze Courant wotdl ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feeatdagen, nifgegeven. Abonnemenisprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmers 5 cents. Prijs der gewone AdvertentiCn. Per regel 0.25, blj groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerfj v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Bnitenlaiidsch Overzicht Het is nu duidelij'k, dat het Grieksche kie- zersvolk bij de Zondag gehouden verkiezin- fen getoond heett, nog met vergeten te zijn, oe Venizelos zich in 1917 ingespannen heeft om koning Konstantijn van den troon te stoo- ten en hoe hij sinds dien met alle middelen, slinksche wegen niet ontziende, heeft ge- tracht zijn wil door te drijven. De thans ge heel bekend geworden stembus-uitslag doet zien, dat de partij van Venizelos slecnts 118 van de 368 zetels in de nieuwe Kamer zal bezetten. In geheel Oud-Griekenland is, be halve in Epirus en op de eilanden, geen en- kele Venizelist gekozen. De oppositie heeft dus een belangrijke meerderheid behaald, maar ondanks dit zal zij zich toch geplaatst zien voor moeilijke vraagstukken. De buitenlandsche politiek eischt voorzichtig beleid. Het volk zal er ze- ker niet in berusten van den eenen dwang in den andercn te vervallen. Daar is b.v. de kwestie van het regentschap van admiraal Koendoriotis. een vriend en landgenoot van Venizelos. Zal de oppositie hem maar ter- stond aan kant kunnen zetten en iemand uit haar midden als tijdeliik staatshoofd aanwijr zen? Zij houdt zich reeds met die vraag be- zig en verwacht mag word en, dat er waar- scnuwende stemmen opgaan tegen een over- ij'ld besluit in dezen. Misschieu zal de re cent het gemakkelijk maken en vrijw'"'"' leengaan, daarbij het voorbeeld volgi van Venizelos, wien het plan wordt toege- schreven om naar het buitenland te vertrek- ken. Een nieuw kabinet zal worden samenge- steld door Rallys iemand uit de gelederen der oppositie, maar toch 00k weer een man, die wordt voorgesteld als iemand die niet door dik en dun den terugkeer van den ex-koning zal najagen. Dit lijkt wel een goede keuze, omdat de dynastieke kwestie toch mee den inzet vormde voor de verkiezingen. En die kwestie is voorloopig nog niet o'~~l Dlrecteor: O. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie 83. Hoofdredacteor 1 TJ. N. ADEMA. Men kleeding en uitrustingen voor Wrangel's leger op, met de bedoeling om de operaties te bekostigen door den verkoop van graan en andere producten uit de Krim. Later hoopte zij deze zaak te combineeren met den uitvoer van ijzer en kolen. Zij slaagde er werkelijk in eenige scheepsladingen te Marseille te brengen, die tegen goede prijzen werden ver- .kocht. Daar de organisatie de middelen ver- schafte, moest alles naar haar pijpen dansen en stond ze er op, dat in de door Wrangei bezette streek een liberaal bestuur gevestigd zou worden. In overeenstemming met haar E-liti-ek werd het offensief gericht tegen Je- terinoslai en verder noordelijk in de rich- ting van het Donetz-bekken. Zij was machteloos om de uit Konstantino- pel door Wrangel's succes gelokte reactionai- ren in bedwang te houden. Wederom waren het de onbekwaamheid en blindheid der Rus- sen, waardoor hun eigen zaak bedorven werd. Gisteren heeft te Riga de eerste volledige 1 zitting plaats van de conferentie voor een de- ,finitieven Poolsch-Russischen vrede. Of die zal worden bereikt? De Russen, die thans de handen weer wat vrij hebben, slaan een heel anderen toon aan dan eenige weken geleden. Zij protesteeren heftig tegen de aanwezigheid van de troepen van Bela- chowits in de met Polen overeengekomen neutrale z6ne, waardoor zij tot energieke maatregelen zullen worden gedwongen. Te hopen is, dat de Poolsche regeering .krachtig genoeg zal zijn om Belachowits te bewegen zijn saboteeren van het wapcnstil- .standsverdrag te staken, opdat eindelijk in Oost-Europa de vrede wordt hersteld. Een poging in die riditing is reeds gedaan door net ontwapenen van troepen van den gene- raal, die in de buurt van' Pinsk de grens over- schreden. leel Ierland het gezag van de wetten werd hersteld. Sir Hamar Greenwood zeide daarna, dat in de laatste twee dagen elechts onlusten wa ren voorgekomen in vier of vijf graafschap- pen. ffider, te zijn Mc. naar Skibbereen met geweld ont- Dfie mannen, onder wie een 1< die er van verdacht werden betrol eweest bij het krijgsraadvomnis, waarbij winey werd veroordeeld, zijn uit den trein van Cork voerd. Buitenland daar reeds door Reuter gemeld wordt, dat Frankrijk en Engeland alles zullen doen om te verhinderen dat Konstantijn, die getrouwd is met een zuster van den Duitschen keizer, weer aan de regeering komt. Men herinnert zich dat het deze twee landen waren, die in- dertijd met Venizelos samenspanden om den Duitschgezinden koning weg te krijgen. Nu kan men wel zeggen, dat het Griek sche volk vrij is in zijne koningskeuzc, maar niet te ontkennen is, dat Griekenland in alle opzichten afhankelijk is van de geallieerden, die het toestonden zich aanmerkelijk uit te breiden na den grooten o'orlog. En daar men .in Griekenland nog altijd hoopt Konstantino- pel eenmaal in bezit te krijgen, een hoop die niet verwezenlijkt kan worden zonder hulp der geallieerden, zal de oppositie zeker wel rekening moeten houden met hunue wenschen en vooral niet overhaast mogen handelen. Wien zouden de geallieerden dan nu als koning willen aanwijzen, ex-kroonprins Ge orge of prins Paul? Fransche bladen doen reeds een oplossing aan de hand. Zij meenen, dat George, wiens verwijdering indertijd1 met die van zijn va- der werd geeischt, nu wel toegelaten zou kunnen worden, doordat hij na zijn huwelijk met een Roemeensche prinses ongetwijfeld meer in het vaarwater der geallieerden en hunne vrienden in Griekenland is gekomen De actie van d'Annunzio tegen de beslui- ten van de conferentie van San Margherita schijnt te zullen worden gestaakt. Een Reu- ter-bericht deelt mode, dat de dichter een lang onderhoud heeft gehad met admiraal Milo, den gouvemeur van Dalmatifi, die geheel op de hand van den veroveraar van Fiume zou zijn. Bij (Jit onderhoud zou Milo echter heb ben verzekerd, dat hij zijn woord zou hou den als trouw soldaat van den koning van ItaliS. Daaruit zou dus volgen, dat hij zal voldoen aan de opdrachten, die hem door de zen zullen worden gegeven en dat hij dus niet zal kunnen samengaan met d'Annunzio in- diens verzet tegen de conferentie-besluiten. Ter bckrachtiging heeft de admiraal een tele gram van warme huldebetuigingen aan den koning gezonden. Nu het gevaar van verzet tegen de over- eenkomsten aan die zijdte schijnt te zijn af- gewend, komen echter berichten van opstoot- ics te Belgrade als protest tegen die overeen- xomsten. Wrangei heeft Sebastopol thans ontruimd. Dadelijk werden er locale sovjets gevormd. De Wrangel-troepen zijn volkomen ordelijk gebleven. Nu Wrangel's poging gefaald heeft, kan het geen' kwaad de eigenlijke lijdensgeschie- denis van de Krim-catastrofe te vertellen, zegt de Parijsche correspondent van den „Manch. Guardian." Wrangei was geen voorstander van het oude regime, evenmin bedoelde hij oorspronkelijk een onbegrensde actie' tegen de bolsjewieken. Hij was feitelijk een werktuig van een machtige organisatie van zakenmenschen, die haar hoofdkwartier te Parijs had. Deze organisatie kocht zeer groote voorra- DE VOLKENBOND. De 41 landen, die op de Volkenbondsverga- dering zijn vertegenwoordigd hebben te za- men 120 gedelegeerden gezonden. Maar dan tweehonderd joumalisten hebben zich ter ge- legenheid van de vergadering naar Geneve begeven. De fransche delegatie ter V01 kenbondsver- kadering bestaat uit Leon Bourgeois, Viviani, Hanotaux en het technisch personeel, te za- men 25 personen. De japansche delegatie be staat uit 70 personen, de Britsche uit 130. In den loop van de jniddagzitting werd Maandag een voorloopig reglement aangeno- men. Zes commissies zijn benoemd, waarin elke delegatie is vertegenwoordigd, en die zich toezig zullen houdena. met de algemee- ne organisatie van den bondb. met de tech- nische organisatiec. met het hof van justi- tie; d. met de financieele organisatiee. met de toelating van nieuwe staten en f. met de sancties en de mandaten. De verzoeken om toelating tot den Bond ingediend door Albanie, Oostenrijk en Bul- garije, werden naar de desbetreliende com- missie gezonden. DE MALAISE IN DE AMERIKAAN- SCHE INDUSTRIE. Verschillends Amerikaansche banken, die goederen hebben aangenomen als onderpand voor leeningen, zijn thans genoodzaakt, deze zelf te verkoopen. Zoo zijn er thans bankin- stellingen, die boter verkoopen beneden den marktprijs, terwijl andere kleeding en suiker direct aan den verbruiker verkoopen. Dit voorbeeld wordt thans gevolgd door verschillende groote fabrieken, die, bij gebrek aan bestellingen, eenige hunner fabrielsloka- len hebben ingericht tot verkoopzaal. zoodat het publiek de artikelen tegen groothandels- prijzen kon inkoopen. Het publiek stelt echter nog steeds zijn inikoopen zooveel mogelijk uit, in de hoop, dat de prij'zen na Keretmis sterk zullen gaan dalen. DANTZIG. In de grondwetgevende vergadering van Danzig is de vrijheid van die stad door den plaatsvervangenden opper-commissariskolo- nel Strutt uitgeroepen. De Volkenbond zal binnenkort de bescherming van de vrijstad op zich zou nemen en de door de grondwetgeven de vergadering samengestelde grondwet waarborgen. DE ONRUST IN IERLAND. Volgens officieele gegevens zijn in de laat ste drie maanden in Ierland 3670 aanslagen op particuliere eigendommen gepleegd, 25 aanvallen op kustwachtstations gedaan, twee op vuurtorens, 13 op regeeringsbureaux, 325 brandstichtingen beproefd, 54 politieagenten, 12 soldaten en 10 burgers gedood en 101 po litieagenten en 54 soldaten gewond. Het Lagerhuis heeft zich wederom met den toestand in Ierland beziggehouden. Lloyd1 George verklaarde, dat de regeering niets an dere deed dan streng de wetten toepassen in Ierland, en dat zij hierbij succes had. De re geering had: onwederlegbare bewijzen, dat in DE PORTIERSSTAKING IN BERLIJN. De staking der 20.000 Berlijnsche portiere, die de laatste dagcn aan het verloopen was, dreigt thans ernstiger te worden. De portiere der zakengebouwen, waartoe 00k die der fabrieken, de controle-portiers, de bewakers, de bedienaare der liften, enz^ berooren, dreigen morgen in staking te gaan, indien hun patroons de geeischte loonsver- hooging weigeren. Het ,,8 Uhr Abedblatt" deelt mede, dat reeds 10.000 portiere van zakenhuizeu zich bereid hebben verklaard om zich bij de sta king aan te sluiten. ROOK- EN VUURLOOZE OLIE DOOR EEN JAPANNER UITGEVONDEN. Het Ned. Pers-Agentschap Eaestero Ser vice meldt uit Tokio d.d. 14 November: Eastern Service vemeemt uit Beolu, dat de Japansche kolonel van de intendance, Maihu- nolx), na drie jaar hard werken, er in ge- slaagd is een rook- en vuurlooze stookolie te maken, hetgeen verondersteld wordt van we- reldbelang te zijn. De stookolie is gemaakt van steenkool, bevat alcohol en is wit van kleur. De verhittingscapaciteit is grooter dan die van steenkool, hoewel de prijs onge- veer de helft is. DE WEDEROPBOUW VAN NOORD-FRANKRrjK. In tegenstelling met de Fransche schhttin- gen van de kosten van wederopbouw van Noord-Frankrijk, die tot 134 milliard francs loopen, komen Duitsche schattingen tot ten hoogstc 45 milliard papieren franken. Ook 'de Engelsche economist Keynes schat de kos ten op slechts 10l milliard gouden marken. De Duitsche pers verklaart het groote on- derscheid tusschen deze en de Fransche schattingen uit de willekeurige uitbreiding die de Franschen aan den omvang van de oorlogsschade geven, door niet alleen de rechtstreekschc, maar ook de indirecte schade in rekening te brengen. DE OOCNIFE'REtNnE TE SAiNTA- MARGHERITA. Te New York ontstond op het geroep van brand, een paniek in een bioscoop. Zea kinderen kwamen daarbij om het leven en tien werden gewond. De beide eigenaars van de bioscoop zijn gearresteerd. In de Hongaarsche Nationale Vergade ring deelde mimster-president Telelri mede, dat de regeering haar ontslag heeft aangebo- den. doch dat de rijksregent't ontslag niet had aangenomen. De Portugeesche regeering ia af&etre- den. Te Ostende zijn door dte stoomreddings- boot aangebrachit de 69 opvarenden van Get Engelsche stoomschip „Clemgraham" dat in brand was geraakt en gezonken. De Standard Oil Comp. heeft de prijs van gasoline verlaagd dit is op te vatten als het sein voor den wereldpetroleumoorlog. Volgens het rapport van den penning- meester van de nationale republikeinsche com- missie heeft de verkiezingscampagne den re- publikein 3.416.000 dollar geikost. Het Vaticaansch museum is opnieuw ge- opend nadat'een overeenkomst was bereikt in het loonconflict met het personeel. Het te Hamilton (Canada) verecfaijnen- de dagblad de Morning Times", is na een driedaagsch bes+aan wederom opgeheven, in verband met de eischen van den typografen- bond. Georgie zou, naar verluidt, door Kema- listcn en bolsjewiki belaagd, in doodsnood verkeeren. In verband met de kwestie van verkor- ting van den diensttijd' tot 18 maanden zou, naar het heet, de Fransche minister van Oor log aftreden. De minister-president heeft hem verzocht znij portefeuille te behouden. Door den storm, die Maandag ook in ons land woedde, zijn de tdegrafische ver- bindingen in Noord-Schotland verbroken. Alle schepcn, die het Kanaal binnenvoeren. werden door zware zeeen van den Steven tot den boeg getroffen, terwijl versdieidene rampen op zee plaats hadden. De Duitsche post- en spoorwegambtena- ren dreigen met staking om een loonactie. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren vroeg de heer Van Ravesteijn verlof tot een interpel- latie over de instructie, gegeven aan de aige- vaardigden naar den Volkenbond. Heden zal op dit verzoek worden beslist. Voortgezet werden de algemeenebesdhou- wingen over de StacUsbegrooting. De heer Dresselhuys is het niet ppns met het beleid van den minister van fi nancial, echter is, nu de redrterzijde dien mi nister met hare verantwoordelijkheid dekt, eerst volgend jaar de tijd gekomen om de ba- lana op te maken. De minister van anbeid moet zorgen, dat zijn sociale maatregelen in- dustrie en financien niet te zeer schaden. De plannen van den minister van oorlog zijn duur en zullen ons leger niet paraat houden Spr. bestreed het betoog van den heer Scha- per ten gunsten van socialisatie. De heer Van Vuuren besprak het fi- nancieel beleid van de regeering. Hij meende dat de oppositie bij haar kritiek op het beleid van minister De Vries niet voldoende rekening houdt met den geheel veranderden finantiee- len toestand, die zeer hooge eischen stelt. Daarna werden stemmingen gehouden over dte amendementen op dte huurwetten. Het amendment-Aibr. Staalman (geleide- lijke huurverhooging tot den prijs van het vrije verkeer) werd verworpen met 58 tegen 17 stemmen het amendtement-Schaper (wo- ning-fonds) werd' verworpen met 54 tegen 22 stemmen. Het amendement-Van Rappard ('huurverhooging van 50 pGt. boven den huurprijs op 1 Jan. 1916 voor verbouwde woningen) werd aangenomen met 56 tegen 20 stemmen. Het amendtement-Snoedc Henke- man« (woningen gebouwd na 1919 buiten de Huurcommissiewet) werd aangenomen met 50 tegen 26 stemmen. Het amendment-Otto (ook winkels onder de Huurcommissiewet) werd verworpen met 42 tegen 31 stemmen. De wijziging der Huurcommissiewet werd aangenomen met 54 tegen 20 stemmen. Het sub-amendment Sdhaper op het amend - Kuiper (reeht voor B. en W. om luxebouw te verbieden) bedodend aan de Huurcommissie recht van beroep te geven van de bouwver- gunning door B. en W., werd verworpen met 52 tegen 20 stemmen. Het amendement-Kui- per werd aangenomen met 38 tegen 34 stem- men. De aanvulling der Woningwet werd aan genomen z. h. at De heer Van Vuuren zette zijn rede voort. De financieele plannen van Minister de Vries, zooala ze onder den dlrang der om- standigtoedea gewijzigd zijn, zijn geen reden om tegenover dien Minister te gaan staan. Wel is den Minister met recht weifeling en gebrek aan kracht te verwijten. Evenwel moet het aanbliiven van Minister in's lands be- lang worden geach.t Spr. veridaarde dit nar mens zijn fradie. De heer A. P. Staalman betoogdte dat het diristelijk beginsd bij de regeering vergeefs wordt gezocht. Hij verweet de regee ring het opnemen van de Ministers van Oor log, Bujtenlandsche Zaken en Kolonien, van wier christelijk staatkundig beginsel niets is gebleken. De rechtsche party en worden alleen door politieke banden bijeen gehouden. Het ;roote struikelblok voor de regeering zullen ,aar militaire plannen zijn. De heer Kolthek zag in de vrijzinnige fusieplannen een teteken van reactie. Spr. oon- stateerde dat in de S. D. A. P. geen eenheid bestaat. De chxistelijke arbeiders worden steeds meer afkeerig van het kapitalisme. Het christelijk 'beginsel is bij de regeering zoek, vooral doordat zij zooveel offert aan Get mili- tairisme. Spr. was tegen het bolsjewisme, om dat hij is voor persoonlijke vrijheid. Het dtong aan op spoed met de nog restendte sociale maatregelen. Afdoende verbetering is voor de argeidere eledhts te krijgen als zij een zelfstandige macfat vormen en directe actie voeren. In de vergadering van gisteravond 8 uur was aan de orde dte interpellatie van den heer Deckers, naar aanleiding van de schade, d'oor landbouwers en den landbouw geleden door de overetrooming van de rivier de Maas in Januari 1920; omtrent de maatregelen, ge- nomen of nog te nemen om herhaung van zulk een ramp te voorkomen en mede nopens de kwestie van de Beereche Maas. De heer Deckers wees erop, dat de betrokkene streeks reeds 112 jaar geleden door overetroomingen geteisterd werd'. Herziening der steunverleening achtte spre- ker noodig. Spr. richtte tot ten minister van Landbouw eenige vragen. o.m. of de minister bereid is, indien blij'kt, dat de schadevergoeding vanwe- ge het Algemeen Wateranoodcomite niet vol doende kan zijn, te bevorderen, dat van rijks- wege alsnog de noodige geldelijike tegmoet- koming worat veretreW. Spr. vroeg verder, wtelke maatregelen zijn gen omen ter vOorko- ming van een ramp langs de Maas en ter be- perking van de overetroomingen door de Beereche Maas? Voonts, om reeds dadelijk maatregelen te nemen, waardoor dte working van den Beerschen Overlaat zooveel mogelijk wordt beperkt. Minister van IJssel s t e ij n, miericte o.m. op, dat het Wateranoodfonds te Amsterdam hulp heeft geboden om de ramp te lenigen, niet om de schade te vergoeden. Ook is alle hulpverleening nog niet afgeloo- pen, o.m. te Cuyck. Minister K 6nig, zeide dat het niet op zijn weg ligt maatregelen te nemen tegen dijkbreuk van watcrkeermgen, die niet onder beheer van het Rijk zijn. Op zijn desbetreffen- de vraag deelden Oedep. Staten van Noord- Brabant hem echter madte, dat zij diligent zijn. Spr. wilde gaarne toezeggen vooretellen te zullen doen om steun te verleenen aan be- langhebbenden bij het wegnemen der nadee- len welke uit dte overatromning der Beereche Maas voorivloeten. De heer Deckers repliceerde. Spr. diende een motie in, den minister uit- noodigend om de emdbplossing van de Beer- sdhe Maaskwestie zooveel mogelijk te bespoe- digen. De heer Van Sasse van IJsselt noemdte het een ernstige toestand, dat men deze dichtbevolkte streek jaar in jaar uit blootstelt aan overetroomingen. De heer Bongaerts meende, dat als er een wil is om aan die geschetste misstan- den een eind te maken, er ook wel een weg zal zijn. Spreiker trad vervolgens in eenige tedhni- sche details. De heer Van Beresteijn behandteldte nog den doorbraak van den dijk bij Cuyck. De heer D e J o n g e ondiersteunde wat door den inhjrpellant gezegd is. Ook in Zuid- Limburg zijn er periodieke overetroomingen. ALIMAAISCIE C09RANT m Het Zuid-Slavische persbureau deelt mede: Het bericht over de overeenkomet van Santa Margherita en het nieuwe Italiaanaoh Zuid>- Slavische verbond1 heeft te Belytgrado groote ontroering teweeggebracht; parlementaire kringen zijn er mee verlegen en de Zuid- Slavische studenten houden protetsbetoogin- gen. Te Laibach, Aigram en in andere steden werden ook protestvergaderingen geongani- eeerd tegen het verdrag van Rapallo. In die vergaderingen werd: verklaard, d'at het Zuid- Slaviache volk die bepalingen nooit erkennen zal. Het gebouw, waar de ministerTaad bijeen- 'komt is d'oor een uit meer dan duizend' perso nen bestaande menigte aangevailen en op vele plaatsen beschadigd. Een aanval oph et Italiaansche gezantschap werd door de mi'iitairen belet. Daarbij werden vele echoten geloat. Vijf peraonen werden zwaar gewond. DROOGOEL^GD AMERTKA. Hit New-Tork wordt aan de „Time»" be richt, dat, in strijd met alle voorspeLlingen en verwachtingen het verbod van den verkoop van aloobol'houdende dranken in Amerika aanleiding heeft gegeven tot een aanmenkelij- ke vermeerdering van het aantal ongelukkige huwelij'ken. Te Chicago bijv. is het getal klachten wegens mishandeling van vrouwen en kdnderen door hun echtgenooten en va- ders met niet minder dan 238 pot. toegeno- men sedert Amerika's d'rooglegging. De directeur van de vereeniging tot bescherming van de jeugd is van oordel dat het drankver- bod de mannen die zich van hun borrel ver- eto'ken zien in een kwaad humeur brengt, dat zich op hun hnisgenooten wrtekt. In Detroit heeft men een dergelijike ervaring opged'aan. Daartegenover eta at dat het aantal ernstige misdTijven sinds de drooglegging vebmin- derd ia. NOG GEEN ONTWAiPENING. In het Emgelsche Lagerhuis heeft Lloyd George naar aanleiding van de benoeming van een ©ommissie tot het instel'len van een onderzoek naar het gebruik van gifgas en dergeiyke chemische middelen in den oorlog, medegedeeld, dat dit onderwerp behoorde tot de bevoegdheen van den Raad van den Vol kenbond'. In afwachting van de beslissing van dezen Raad, Icon spreker niet zeggen weilke maatregelen gemomen moesten worden, Hij voegde er aan toe, dat de Britsche actie af hankelijk is van de houding van andere lan den en dat men er .ekening mee moest houij den, dat er zeer machtige landen waren, die geen lid van den Volkenbond zijn en dat in een van die landen nog altijd de proefnemin- gen worden voortgeze4 Er moet volkomen overeenstemming tusschen de landen zijn. Na de smartelijke ervaringen, die men in den oorlog heeft opgedaan, mag Engeland geen onnozdige gevaren loopen. In zaken van der- gelijken aard moeten alle landen samengaan. KORTE BERICHTEN. De Duitsche rijksraad heeft het weta- ontwerp inzake het verleenen van autonomie aan Opper-Silezie met algemeene stemmen aangenomen. De Duitsche regeering heeft te Londen, Parijs en Rome de aandacht gevestigd op Poolsche troepenooncentraties bij de Duitsche grens. Ook in Belgie wil men een onbekende soldaat huldigen. Drie kamerleden hebben in een wetsvoorstel een crediet van 100.000 franca voor dat doel aangevraagd.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1