DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ruime keuze Sint Nicolaas-Cadeaux. Smyrnasche en nieuw- en oud-Perzische Tapijten, Fa. Wed. J. VAN TIL, Boterstraat 20, Alkmaar. DE GELDER's Lederhandel, welke wQ voor zeer billqke prqzen D kunnen aanbieden. Vanaf Vrijdag 26 November a.s. zullen deze tepljten In enze magazijnen zijn geStaleerd. Sint Nicolaas Cadeau SCHAATSEN, Sehaatsen montnren. HOLL 1JZERUAGAZIJN v.h. M. DE WILD, Jfo. 27& Honderd twee en twlntigste Jaargang. 1920 a DONDEKDAG 25 NOVEMBER Door persoonltyke relaties zoo joist recUstreeks ontvangen eene sohltterende collectle Staten-Generaal Binnenland Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feesldagen, uitgegeven. Abonnemenlsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmers 5 cents. Prijs der gewone AdvertentiSn. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Directenr: 0. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie S3. HoofdredactenrT|. N. AD EM A. Boitoilamlsch Over/dclit Het lijkt er nog niet naar, dat de onlusten in lerland spoedig tot het veriedea zullen behooren. Bxj beide partijea zit daarvoor de faaat en vijandschap te diep. Op een andere plaats in dit blad melden wij een en ander over de jongste gebeurteaissen. Elken dag komen er weer nieuwe daden van geweld voor, telkens weer gevolgd door wraakmaat- regelea der tegcastanders. Het nieuwste is nu de ontplotnng in een der straten van Cork, die „slechtsf" een drietal dooden dschite. Het Engelsche Hoogerhuis zit thans in de debattm over het home-rule-wetsantwerp voor lerland.' De lord-kanselier Birkenhead gaf verschillende uiteenzettingen, waarbij hij een ernstig beroep deed op het Huis, om zich niet te doen leiden door den uiterlijken vorm, doch om de wet te beoordfeelen naar de innerlijike waarde en in verband met het- geen pracusch mogelijk is. Spremende over net zeer netelige Ulsfer- vraagstuk, zeide de kansolier, uat, indien men net ieit zou erkennen, dat er op het oogenolik twee lenanden zijn, inplaats van een, men voor het altematiei kwam te staan, om of Ulster in de Ume en buiten de wet te iaten, of om het een aizonderlijk parlement te geven, zooals de regeering voorstelde. Oe- d'urende de laatste acht maanden was de houding van Ulster geheel veranderd en hij haalde de redevoering van den Ulsiter-leider Sir Edward- Cai"son aan, gehouden bij de be- handeling in derde lezing van het ontwerp in het Lager-Huis, benevens een brief, wel- ken Carson hem schreef en waarin hij ver- idaarde „wij zijn besloten, om de wet te aan- vaarden en haar op loyale wijze ten uitvoer te brengen." De lord-kanselicr legde ook bijzonderen nadruk op den centralen raad, welken de wet zal instellen. Dit was een lichaam, dat uitsl intend zal bcstaan uit leren en dat de- zen in de gelegenheid zal stellen, om him onderlinge geschillen te overbruggen. De in- stelling van dezen centralen raad zou vol- gens hem thans aan de geheele wereld en voor de eerste maal duidelijk maken, dat de iersche kwestie thans slecbts een Iersche kwestie is en dat ihet geheel aan de leren zelf staat, om haar op te lossen. Het beginsel der iersche eenheid is bij de vorming van den centralen raad toegepast en de leren kunnen de toepassing van dit principe uitbreideu zonder de minste belem- mering van de zijde van Engeland, zoodra zij dit zouden wenschen. De rede gaf een overzicht van de leidende beginselen en de onderdeelen der wet, welke, indien zij worrit aangenomen, officieel den tweeden Augustus van het volgende jaar in werking zal treden. Evenwd worden stappen gedaan om het van kracht worden der wet fietzij te veriiaasten, hetzij uit te stellen. In dit verband worden als data genoernd de 2de Januari 1921 en de 2e Maart 1922. langs te Dublin in beslag genomen docu ment bewijzen aangetroffen, dat een groot aantal personcn bij voorgcnomen daden van terrorisme is betrokkcn. De regeering heeft maatregelen getroffen om aan zulke pogin- gen het hoofd te bieden. Bij een bomontploffing te Cork zijn twee personcn gedood, twee ernstig en twee licht gewond. Van de gewonden is later nog een overleden. De ontploffing had plaats in de hoofdstraat, die vol huiswaarts keerende men- schen was. Door den slag werden twintig menschen tegen den grond geslagen. Nie- mand heeft gezien, dat er met de ,bom is ge- worpen en er waren op dat oogenblik geen >poliitie of militairen in de nabijheid- Men veronderstelt daarom, dat de bom bij onge- luk uit de handen van een groep mannen ge- vallen is, die haar ondcrzochten. Twee auto's met politie-beambten en ge- ;tuigen, die van den krijgsraad te Derry in Tyrone terugkeerden, zijn Dinsdagavond in een hinderlaag gevallen. Drie politie-beamb ten en de twee chauffeurs werden gewond Van de drie gevangen genomen Sinn-Fei- ners, die bij een poging tot ontvluchting wer den doodgeschoten, hadden er twee bij hun arrestatie o. m. een kist met kogels en twee complete Britsche kolonels-unifonnen in hun kamer. Een der gearresteerden was lid van den „inner cercler van 'n moordenaarsbende en werd 12 Feb'ruari 1.1. uit de Mountjoy-ge- vangenis ontslagen wegens beweerde hon- gerstaking. Hij staat ook bekend als een van de samenzweerders, die een poging deden werd gedaan, in den tweeden twee korrels, inden derden vier, in den vierden acht, enz. enz. Het antwoord kostte 'hem weinig tijd De cijfers tot en met den 24stein zak (8,388,608 korrels) gaf hij zonder naden- ken, die t/m den 48sten zak (140,737,488,355,328 korrels) vereischten zes seconden bedenktijd. Daar dit toch wel wat al te vlug ging, vroeg men hem het aan tal graankorrels in alle zaken tezameni te noemen. Hij bedacht zich 45 seconden, en gaf toen zonder mankeeren het juiste cijfer: 18,446,734,073,709,551,615. Daar hij van zijn geboorte af blind is, heeft hij nimmer eenig cijfer gezien, maar kenf ze alleen door het Braille-schrift, en volgt eon' eigen reken-methode. Men heeft hem thans in staat gesteld, zkh verder te ontmikkelen. DE AMERIKAANSCHE TROEPEN IN DUITSCHLAND. Portefeuilles en Pcrtemonnaies. Sigaren- en Sigaretten-Etui's. Tabakszakken. College- en Acte-Tasschen. Dames-Handtaschjes en Bezoektaschjes in diverse soorten en prQzen. REPARATION FIJNE LEDERWAREN. VAKKUNDIGE BEDLENING. Oudegracht 231, b(j de Zilverstraat. flict tusschcn de bakkers, die cien broodprijs willen verhoogen, en de overheid, die zich daartegen verzct, een gedeeltelijk gebrek aan .brood in de hoofdstad. Er zijn Verschillende winkels geplunderd. De burgcmecster van Berlijn heeft thans ontslag gevraagd, naar het heet, wegens hoo- gen lecftijd en slechtcn_ gezondheidstoestand. Aangenomen wordt edlter, dat het is in ver band met de electriciteitsstaking van een paar weken geleden. Volgens een bericht van de „Idea Nazio- nale" uit Spezzia is er een torpedo ontploft aan boord van het Oostcnrijksche pantser- schip „Prinz Eugen", dat aan Italie was yerkocht. Er zijn vier dooden en talrijke ge- "wonden. Het wetsvoorstel tot beperking der im- .migratie naar Amerika zal in December wor den voorgelegd aan het Congres. De New-Yorksche architect Whitney Warren heeft zich op verzoek eener Fransch- Belgische cotnmissie belast met den wederop- vouw der universiteit van Leuven. om lord French te vermoorden. De andere was vice-commandant van een brigade van het Iersche republikeinsche leger en lid van den uitvoerenden raad van het rebellenleger te Dublin, en hij wordt aangeduid als het feiteflijke hoofd van het organiseeren van moorden door middel van ontplofbarc stof- fen. Bij den derden gevangene werd een aan- cm h« van kracn, wnrn™ 4er hetzij te verhaasten. hetzi] uit te stellen. In sonetlj m gevangenschap verkecrend en ande- ren, die thans aan een arrestatie trachten te ontkomen. Gisteren is te Dublin een zitting van den u« /vtnoij vomo, omental aic a op d d van dc 1 aauklachten tcgen de cgenaam cn fen hoofd- redacteur van .Freeman s Journal", wegens bczwaren', die de geallieerden mogelijk zul len' opperen tegen het terugkeeren op den troon van den in 1917. weggesfuurden ko- ning. Het heet, daf besloten is den terugkeer te bespoedigen en dat een' Grieksche deputa- tie naar Luzem zal gaan, om Konstantijn uit naam van het volk te verzoeken den Griekschen troon weer te bestijgen. Verder zou de eerste minister Rhallys zich naar Ro me, Parijs en Londen begeven en daar be wijzen leveren van vriendschappelij'ke poli tick ten opzichte van de Entente. Voomamdijk in Parijs zal het moeilijk zijn de heeren te overtuigen, want de Fran- sche minister-president ziet nog altijd spo ken in den terugkeer van Konstantijn en vreest daarvan invloed van Duitschland op de zaken in het Oosten. Alsof dat land nog niet genoeg met zich zdven te dhen- had! Zou Konstantijn er wel voor gevoelen rela ties aan te knoopen met Duitschland, waar niet meer zijn zwager op den troon zit? Wij gelooven er niet veel van. Intusschen zijn de prinsen Andreas en Christoffel, prinses Alice en groothertogin Marie tc Athene aangekomen, waar zij door een talrijke menigte met gejuich werden be- groet. De prinsen, die door de regeering zijn geroepen tot het bezeften van een paar be- langrijke posten, werden op de schouders van juichende betoogers naar het paleis gedra- gen. Als de stemming z66 is, zail Konstantijn wel aanstalten kunnen maken voor zijn ver- trek uit Luzem. Buitenland DE ONRUST IN IERLAND. Dinsdagavond hebben in Dublin talrijke arrcstaties plaats gehad in verband met de moarden op officieren, Zondag j.l. Een tor- pedojager is naar 'Dublin vertrokken om de lijken der vermoorde officieren naar Enge land over te brengen'. Naar verluidt heeft die regeering in een on- het publiceeren van oniuiste berichtcn en van berichtcn, in staat opstand te verwekken. Dit is de eerste vervolging van een Iersch blad op grond van de wet tot herstel der orde in lerland. De aanklachten hebben betrekking op berichtcn in het blad betreffendc het be weerde geeselen van een jongeling in de ka- zeme te Dublin cn het dooden van twee po litie-beambten bij Tullow. EEN REKENKUNDIG WONDER. De Lancet" verhaalt van een rekenkund'ig genie, een blinde uit het gesticht te Armen- tieres in Frankrijk. Hij heet Fleury, is 26 jaar oud, en behalve op rekenkundig gebied weinig ontwikkeld, zelfs eenigszins achter- lijk. In de rekenkunde is hij echter bijzonder thuis. Binnen zes seconden weet hij den wor- tel van elk getal van' zes cijfens op te noe men. Elf seconden kostte hem de berekening van den wortd van 34012224 en 13 secon den die van wortel 464,484,475. 'Dit is ech ter nog niets vergeleken bij het volgende: Men vroeg hem uit te rekenen, hoeveel graankorrels er in elken zak zouden komen als van 64 zakken in den eersten een korrel In Amerika is een Joodsch fonds van 2 millioen dollar biieengcbracht, hetwelk zal worden aangewend om een medische expedi- tie naar Europa te zenden, welke hulp zal verleenen aan de Joodsche slachtoffer* van den oorlog in Oost-Europa. KORTE BERICHTEN. Een aantal aanhangers van Venizelos heeft in een Grieksche kerk te New-York, waar een dienst voor den terugkeer van Con- stantijn wordit gehouden, ongeregeldheden verwekt. Een dame te St. Louis (V. S.) heeft een poiitiebeambte doodgeschoten,, die haar per motorrijwiel achtervolgde, omdat haar auto met te groote snclheid reed. Volgens haar verklaring zag zij den man aan voor een aan- 'rander. De Engelsche generaal Malcolm en ge- neraal Nollet vertrekken naar Miinchen van- wege dek westie der Beiersche burgerwach- ten. Te Madrid is, tengevolge van een coa- TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werden de re- plieken bij de algemeena beschouwingca over de Staatsbegrooting voortgezet. De heer Troelitra meende, dat de christelij'ke solidariteit geen werkelijkheid is doch slechts een wensch. Voor hetgeen de voorstanders daartoe verlangen, moet eerat de grondslag worded gelegd door vervamging der kapitalistische overheersching door de gemeenschapsoverheersching. De,heer "Dresselhuys hield vol, dat de socialisatie in Duitschland is mislukt. Hij verweet den vrijzinndg-democratea te coquet- teeren met de S. D. A. P. De heer De W ij ckers 1 ooth wilde slechts tijdelij'k de grenzen sluiten voor de producten uit landen met lage valuta. De heer Van Vuuren zou stemmen tegen de motie-Marchanf inzake de schrap- ping van buitengewone salarisverhoogingen. De heer K o 11 h e k betoogde dat de heer Wijnkoop niet de dictatuur van het pro- letariaat doch de dictatuur over het proleta- de dictatuur over het pro] riaat voorstaat. De heer A. dat de regeerin, •kelijkheid over gleden. De heer Schaper betoogde noch Wijnkoop nodi Kolthek zal een wig te drijven m de S.D.A.P. Mevrouw Groeneweg hield vol, dat deze regeering de belangm der vrouwen niet voldoende behartigt. De heer Van de Laar verdedigde nader zijn motie betreffende verhooging der invaliditeitsrente. P. S t a a 1 m a n meende, met onveiklaarbare gemak- ie beginselquaestie is heenge- dat het gelukken De heer Van Veen betoogde dat de heer Van de Laar zich ten onrechte beriep op de „Nederiander" en op een rede van den heer Lohman om het conservatisme der Qiristelijk Historischen aan te toonen. De heer W ij n k o o p zeide dat mr. Troelstra de leiding bij zijn eigen partij kwijf is en niet oprecht kan zeggen wat hij wil, om niet de laatste proletaners onder zijo aanhang te verliezen. De heer Schokking repliceerde. De heer Rutgers zou stemmen tegen de motie-Mar chant. Minister Ruys de Beeren- brouck dupliceerde. De regeering acht zich verplicht veiligheid en onalhankelijkheid in het Land te waarborgen. Spr. ried dea heer v. d. Laar zijn motie in te trekken. Minister de Vries verdledigde zich nader tegen het verwijt over zijn wisse- lend bdeid. De algemeene beschouwingen waren go- sloten. De motiea komen' faeden in stemming. SPEELTERREINEN. De minister van onderwijs heeft aan die gemeentebesturen medegedeeld, dat het hem na gehouden overieg met het algemeen col lege van adVies voor de lichamelijke opvoe- diqg wenschelijk voorkomt, een onderzoek in te stellen' naar het aantal en de hoedanig- heid van de speelterreinen hier te lande, in verband met die lichamelijke oefening van de mannelijke en vrouwelijke jeugd. Hiervoor roept de minister de medewerking in van de gemeentebesturen, aan wie een vragenlijst is tocgezonden, met verzoek, deze v66r 16 De cember ingemd terug te zenden RENTE VAN VOORSCHOTTEN. De ministers van financial en van arbeid hebben bepaald, dlat der ente, tegen welke voorschotten uit's Rijks kas, als bedoeld in art. 33 der Woningwet, aan gemeenten wor den verleend1, met ingang van 1 December voorshaads wordt gebracht op 6 ten hon derd. Ter voorkoming van vertraging zal de nieuwe rentevoet eerst gelden voor voorschot ten', gevraagd ingevolge radsbesluiten, waarvan de voordracht van burgemeester en wethouders op 1 December of later bij den gemeenteraad is ingekomen. De gemeentebesturen, die krachtens na 1 December genomen raadsbesluiten voor schotten vragen en van meening zijn, dat deze op grond van het voorgaande tegen de tegenwoordiige rente van 5 pCt. kunnen worden verleend, moeten bij de aanvrage om het voorschot een gedateerd en gewaar- merkt afschrift van de voordracht aan den raad met betrekking tot het raadsbesluit overleggen. SOHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van den heer Otto betreffende hot instellen van een onderzoek naar de „wenschen in zake de salarieering van de burgerlijke rijksambtenaren, welke ter ken- nis zijn gebracht van de commissie van rap porteurs voor het wetsonitwerp no. 391 der zitting 19191920" heeft de minister van financial geantwoord: Aangaande de hierbedoelde wenschen heeft ondergeteekende aan de salariscommis- sie voor burgerlijke rijksambtenaren inder- tijd verzocht haar oordeel te willen dben ken- nen. De centrale commissie voor georgani- seerd overieg in ambtenarenzaken bereidt in opvoilging van genoemde commissie thaaa de afdoening van deze aangelegenheid voor. INLIJVING. In het tijdvak van 1 tot 5 December a.si zullen worden ingelijfd de miliciens der licfr- ting 1920, tweede gedeelte, bestemd voor de infanterie, en in het bezit van het bewijs van voorgeocfendheid. GROOTE SORTEERING bekend fabrikaat „Cr. 8. Rniter, Akkrnm". Laat over de Boterstraat. Alkmaar. Telef. No. 3A. Ml 1 Volgens de „New York Tribune" is de ge« nerale staf van het Amerikaansche leger voor» nemens, de Amerikaansche strijdkrachten te Coblenz v66r einde Mei 1921 tot 8000 m«n te verminderen. Het is echter ook mogelijk, dat Harding reeds terstond bij zijn ambtsaanvaar» ding in Maart 1921 alle Amerikaansche troe« pen uit Europe terugtrekt. HULP VOOR EUROPA. Er is te New»York een raad voor hulp aan Europa gesticht, omvattend acht der grootste steunorganisaties van Amerika. Voorzitter is Echte Smyrnasche en Perzische TAPUTEN. DE VOLKENBOND. Montenegro heeft om opneming In den Vol. kenbond verzocht en om het terugtrekken der Servigche troepen. Het schijnt thans zeker, dat de volgende staten zullen worden toegelaten tot leden van den Volkenbond: Bulgarije, Oostenrijk, Alba, nie, Finland en Luxemburg. Staten, welke nog niet officieel zijn erkend of onlangs zijn ontstaan, kunnen nog niet toe. gelaten worden, noch de staten uit het vroe. gere Rusland gevormd, als Letland, Litauen en de Oekraine. De Albaneesche delegatie, die zich thans te Parijs bevindt, heeft aan de vergadering van den Volkenbond te Geneve om officieele er< kenning gevraagd. Hoover, penpingmeester Franklin Laane. Het doel is de maatregelen tot hulp aan de kinde. ren van Oost. en Middcn.Europa te central!, seeren. FRANKRIJK EN RUSLAND. In antwoord op een vraag in de Kamercom. missie voor buitenlandsche aangelegenheden betreffende de politiek, welke Frankrijk ten opzichte van 5ovjet.Rusland zou volgen, ant. woordde de minister.president Leygues, dat deze politick geheel gelijk zal zijn aan die van het vorigc ministerie. De Fransche regeering zou nimmer de crkenning van een regeering in Rusland overwegen, welke niet alle verplich. tingen door vorige regeeringen van Rusland aangegaan, zou eerbiedigen. DE VRIJ'ZIXNIGEN EN" Z.-VLAANDE'REbr. Zondagmiddag is te Schoond'ijke een ver gadering gehouden van vrijzinnigen uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen ter bespreking van de hanigende fusieplnanen van de vrijzinnige partijen. De vergadering, die zeer d'ruk be- zocht was, was bijeengeroepen door den heer P. Erasmus, te Cadtoand', lid van de Prov. Staten van Zeeland. Ten slotte werd bij hoofdelijke stemming met algemene stemmen de volgende mo tie aangenomen De vergadering van Vrijzinnigen ran het voormalig vierde district van. Zeeuwsch- Vlaanderen, erkende, dat het gewenscht Naar het Berlijnsch.Russische blad „Rul" meldt, zal de vroegere minister.president Ke« rensky binnenkort paar Riga vertrekken. Ook de groep der socialistisch.revolutionaire par. tij, die thans haar zetel te Praag heeft, zal zich te Riga vestigen en daar een partij.orgaan uitgeven. Uit Warschau wordt gemeld, dat' het .grootste deel van het leger van Belachowitsj, dat zich in den driehoek Resisca»Mosyr»Glu> chowitsj bevindt en niet bijtijds is teruggetrok. ken, door de bolsjewiatische troepen is omtin» geld. dat alle werkelijk vrijzinnigen in een partij- verband behooren te worden bijeengebracht; betreurende, dat van de zijde der vrijzinnig- democraten tot nu toe geen medewerking in deze kon worden verkregenatemt in met het voornemen om de vrijzinnigen in den lande in een partij te vereenigen, onder voor waarde echter, dat deze partij zal worden opgetrok- ken op een gezonden democratischen grond1- slag.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1