DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sint Nlcolaas. Chefs, Bazen en Opzichthoudenif Personeel No. 286 ZATERDAG Direeteur: G. II. KRAK. Roofdrodactour s Tj. N. ADEMA. A DECEMBER. Sint Nicolaas Cadeanl 8CHAATSEN, ftajHterri time on tiirmtsgtfta Jaargang. 1929 Abonnementsprys bij vooruitbetaling per 3 mannden f 2.—, ft-, per post f 2.50. Bowljsn. 5 ct. Advortentiepr. 25 ct. p. rogel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brievon franco N.V. Book- on Ifandolsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon; Vo'ordam C 9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Buitcnlandscli Overzicht bekend fabrikaat 8. Rul ter, Akfewnn". Sehaatsen montnren. HULL IJZERIIAGAZIJN r.h. H. DE WILD, Laat over de Boterstraat Alkmaar. Telaf. Ko. 84. Buitenland EMIORATIE NIA'A'R A'ME'RIKA. Bd| het Amerik aansche Huis vail Afgevaar- digidien is een wetsontwerp ingediend, waarin woildrt voorgesteld, in1 de eerstvolgende twee jaar geen' immigratie toe te staam, bebalVe van bloedVerwanten vain Amerikaaneche bur gers of van vteemdbiimgen, die in de Vereendg- de Staiten woouachtig zajin1 en het voornemen hebben te kemnen gegeven, zich ®e doen natu- raliseeren OE GUERREfRO-DIAMIANT* Mil JN1EN ONTDEKT. Uit 'Mexico is te Nfew-York bet bericht oof- vangen, diat een geoioog de z.g. Guerrero-dia- mantmkj nen in den staat Guerrero ootdekt heeft. Meer d'an hondebdi jaar geledfen moet generaai Guerrero, naar wien dte stadi ge- noemdi is, deze diamantoh'nen gevondieni heb ben. HSji schonk verscheidene Irastbare stee- neni aan don Augustus de Sturbide, die in 1822 alls Augustus I den 1 Miexi ca anschen ket- zerstroon beklom. Guerrero heeft echter nooit cnthuld, waar de mijnen gelegen waren. DE AMlBTE'NJAREN IN. WEST- DUiITSCHLAND. Berichten uiit West-Duitschlanidi wijzen op ioenemende onrust. De ambiienaran in Frank furt a. M., Karlsruhe. Ccvblenz en andere ?laatsen hebben1 comife's van actie gevormd ij verlangan een verhooging dler duurte-toe- sliagen en zullen dteze met alle kracht af- dwingen. Voorts eischen zij1 scherpe maatre gelen tegen de kapitaliisten. DE RU99ISCHE GOUDZENDINGEN NIAA'R ZWEDEN. „Dagens Nyheter" deelt mede, dat de Rus- sische, sovjetrepubliek tot op het oogen blik voor 225 miillioeni kronen aan goud naar Zweden heeft 'gezondien. Een groot deel van dit goud is voor wederuitvoer naar miidlden^Euiopa, Eingeland en Amerika be- stemd a ls betaiing voor geleverde waren, ver- bruiUct. De rest is bij. Zweedsche banken gede- poneerd. Tot dusver is consessie verleend voor den uitvoer van Russisch goud tot een. bedrag van pl.m. 190 millioen kronen. VERLAGING VAN DEN OLIE.PRIJS. DE BURGEROORLOG' INI IERLA'NID. De offieier vaia justiie heeft verklaard', diat graviui Markiewiez, eeni Poodsche van geboor- fe, dlie oukmgB is gearresteend', na haar ar- restatie ihaid'- gezjegd, diaf zij: eigenhandig twee Britsche offiaeran haidl ^■xxiood, terwijl- zij! eens een persoon, d<e baar bad' aangevaillen, badl vermoord. De ^Evening Sttandardf vemeemit, dat op het oogenblik bdjlzondere pogineen wordlen ge- daau1 -tot het verkrijgen van icfen vrede te^n Ker®tmi8. 'De moeilijkheidi, die die regetrlr onder hot oog heeft te zdeni, lis echter, hoe woondvoerdera vani die Sinn Feim-extemisten te vinden. Ifeuderaon en Adiamson, die teildbra dler coranissie van de La'bour Parity, die thans in Ierland vertoeft, hebben een bezoek gebracht aan Arthur Giiffithl, den1 waamemeDden pre sident van Sinn Fein, en1 haddien een Vang- durig ondterhoudl met hem. De commissie heeft ook dfea katholielken aantsbisschop van 'Dublin bezjocM, die veridaarde, dat elke poging, weln ke het staken van geweldl en' andoe prove- ceerende daden tot doel had, op dien steum van die katholieke hi6rarchie kon rekenen1. De gehieime poMedienst heeft tot dlusver veel sticces gebad bijl het verhinderen van opera-ties der Sinn Feanera in Engeland. voor. al te Londlen. EenJ pogimg tot het opldchten van een' minister bij- een! bezoek aan Noortdr Engeland' is mislukt. De daarbif betrokken samenzweerders zijn thans gevluchit. In een pakhuis te Londen1 is een groote voorraad revolvers anl andere wapens ontrietkt. In het parlementsgebouw zijn thans op de meest onverwachte pliaatsen ex tra -telefbontoe- stellen aangebracht om onmiddellijk te kun nen wiaarscnuiwien' als er iets mochlt gebeuren. EEN GKEEESCHE LEENTNG.- De vereeniging van Berlijnsche hotel- eigenaars doet pogingen om de sluiting te bevelen van alle aangesloten hotels, als pro test tegen den politiemaatregel tegen smok- kelende hotelhoudere. De Entente-mogendheden nemen maat regelen in ver band met de stemming in Op- per-Silezie. In Engeland is een staking uitgebroken onder de scheepstimmerliedenals protest te gen de inhouding van een -loonbijslag. De Oekrainsche troepen, die in den rug van het roode leger zijn achtergebleven, heb ben de bolsjewiki aan den spoorweg Pros- koerofStarokonstantinof teruggedreven-. De Oekrainers hebben de stad Starokonstantinof ingenomen en veel oorlogamateriaal buitge- inaakt. Naar de „Vorwarts" verneemt is de uit de staking d«- electriciteits-arbeiders bekende communist Sylt volgens besluit van het hoofdbestuur van den bond van machmisitieii en stokers uit dien bond1 gestooten. In Noorwegen wordt gevreesd, dat de transport- en havenarbeiders, kustschippers e a. zich bij. de stakende spoorwegmanneu zullen aansluiten. Het postverkeer en de le- vensmiddelenvoorziening wordt met auto's gaande gehouden. De Icrijgsraad te Boekarest heeft zeven stakingsleiders tot dwangarbeid voor ver scheidene jaren veroordeeld. Onder de ver- oordeelden bevinden zich twee afgevaardig- den. De Hooge Commissie voor Egypte heeft een bevel uijgevaardigd, nopens de liquidatie der Oostenrijksche eigendommen in Egypte. De eerste lijst bevat 250 riamen. Thomas Jonescu, een broeder van den Roemeenschen staatsman Take Ronescu, heeft aan een vertegenwoordiger van' de „ExoeI- sior" tc Geneve verklaard, dat de „Kleine Entente" geheel geconstitueerd is. Zij omvat Polen, Tsjecho-Slowakije, Zuid'-Slavi6 en Roemenie. Het .Journal" verneemt uit Londen, dat de regeering zou hebben besloten, den bouw -yan alle oorlogsschepen te doen' stopzetten. In Italie zal de bijslag op buitenland- sche telegrammen tot 250 pet. verhoogd wor- organlseert D en wordt lid van del Algemeenen Nederlands ehea Work- meestersbond. -T- In verband met den ernstigen economi- schen toestand, zullen In 1921 In geheel Duitschland de Caxnavalsfeesten verpoden worden. De Rijksdag van Finland heeft met 165 tegen 27 atemmen- besloten. het vredesverdlrag met Sovjet-Rusland' te ratificeeren. Denemarken heeft in principe het voor- stel aanvaard tot het zenden van troepen naar Wilna. Een wetsontwerp daarvoor zal dezer dagen worden ingediend. In Portugal is weer een nieuw kabinet in elkaar gezet. Het bevat voor een deel de- zelfde personen als het vorige en zal nu waarscnijlnilijk op een meenferheidi kumnen rekenen. De nationalistische Turken concentree- ren strijdkrachten op het front van Ismid en Smyrna, met het doel een groot offensief te gen de Grieksche troepen te onderaemen. In de buurt van OOding (Moravift, aan de March) zijn uitgestrekte petroleumvelden ontdekt met een olielaag van 3H meter dtop- te. In het Tsjecho-Slowakijsche Huis van Afgevaardigden heeft een socialist een colle- ga aangevallen, zoodat de president de zit- ting moest opheffen. De aanvaller werd voor vijf zittingen geschoret. 1 De blokkiadie-su'booinmissde uit dien Vol'- benbond) nam een rapport aan befcreffende eoo- notnische blokkade tegen' teden, die het ver- drag schenden. Volgens de „Vorwarts" heeft de school- commissie te Hamburg geoonstateend, dat aan vele scholen- te Ifajmburg meer dan 80 pet. der kinlderen1 ondterroed' zijn. iDe Italiaansche minister van oorlog spreekt tegen, dart Fiume aan Utatifi den oor log zou hebben verklaard. -1-. Gapoogd zal worden' tegen 11 Decem ber inert de werkzaamheden da" Volkenbonds- vergadeiiing gereed te komin. Argenrtinie overweegt, zich uirt den Vob kenbondl terug te trekken. Heit Belgische dtetachanenrt voor Wilna staait voor vertrek gereed. Het was 'gisteren 300 jaar geHexfen, diat de eerste kraot in1 Engeland1 verscheen. Zij werd) te Amsterdam 'gecaukt op 2 'Dec. 1620. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitrting van gisteren werden de pos- ten op binnenl. zaken befcreffende de burger- wachten aangenomen met 43 tegen 16 stem- men. De begrooting van 'binnenl. zaken werd goedgekeurd met 46 tegm 14 stem- men. Voortgegaan werd met de behamde- ling van de waterstaatsbegrooting. De Minister deelde mede, dat met de provindale besturen wordt overlegd over volledige afschaffing der tollen. Het amendement-Marchant tort schrapping van 12.000 voor de aanstelling van een directeur-generaal van den waterataat werd ingetrokkai, nadat de minister had be- toogd, dart de nieuwe ambtenaar noodig is en -op aandrang van de heeren Bon- aerts en Lely had toegezegd. dat nieuwe funotionnaris den tirtel zal aragen van hoofdinspecteur-generaal. De motie-Deckers betreffende de Beeradhe Maaskwestie (voorloopige kade in afwach- ting van1 de eindoplossing) werd ingefcrok- ken m verband' met de ingediende note van wijziging voor aanleg van de voorloopige kade. De heer D e Jonge vroeg of de me- dedeelingen door dien heer Bongaerts te Maastricht gedaan omtnent een scheepvaart- kanaal naar Maastricht juist zijn. De Minister antwoordde bevesti- gend De heerFeenstra vroeg maatrege len tegen de afknabbeling van Schiermon- nikoog. De Minister meende dat ter zako voldoemdie wordt geidaan. De heer Lely sprak over de verzan- dingen in de Scheveningsche haven. De Minister deelde mede dat ver lenging der havenhoofden in overweging is Oorlog heeft er geen' bezwaar tegen. De heer Van Sasse van IJs- se lt wenschte dat aan provindale en ge- meentebesturen grooter bevoegdheden wor den gegeven ten aanzien van de besrtrijding van Set autogevaar. De heer Ter Hall ondersteunde dit verzoek, ook in het belang der goediwil- lende chauffeurs. I De heer Buiten vroeg meer steun aan de gemeenten voor wegenonderhoud. De heer Kleerekoper wenschte strenge eischen voor het verschaffen van een tawijs van bekwaamhdd als chauffeur. De heer Otto meende dat alle ongeluk- ben te wijten zijn aan de voetgangers. De Minister had geen plan een vaardi'ghddsdiploma in te stellen, de adfni- nistiatieve bezwaren zijn te groot. Hij meen de dat verbetering moet worden verfcregen van stfcrenger justitieel optreden en beter ten nis van ae regelen van den' weg. De heer Van R a v e s t e ij n diende een metie in waarin wordrt aangedrengen op de installing wan een- vaardighddsdipl<vtu Da Minister adfctte deze metis on- De stoomboot uit Spanje is weer binnenge. varen en de goede, heilige Sint heeft, der tra. ditie getrouw, op de voorplecht gestaan opdat alle jongens en meisjes hem reeds van verre zouden kunnen toejuichen. Het is feest in het kinderwereldje, want Sint Nicolaas is weer te midden van ziJn kleine vriendjes en vriendinnetjes, te midden van alien die hem liefhebben en... vreezen. Want de in een sprookjes«sfeer gehulde hei. lige is alwetend van gocd en van kwaad. Hi) is de nooit volprezene, de bezitter van den onuitputtelijken voorraad lekkers en ge» schenkjes, de vriend van alle braven en deugdzamen, maar tegelijkertijd de wreker van het onrecht, de bestreffer van het kwaad, die in den beruchten zak van zijn zwarten be. diende het symbool der rechtvaardige kastij. ding met zich voert. Hij is de al>wetende, de alom>tegenwoordige, de weetgierige die aan elken schoorsteen, hoe klein ook, het oor te luisteren legt om in het grootboek van ieder kinderleventje op de de. bet. en op de creditzijde, straf en belooning naar waarheid te kunnen opteekenen. Sint Nicolaas is in het land en dan past ons geen ernstig woord over moeilijke sociale pro. blemen. Want ook het kind heeft zijn rechten. Het is zijn tijd waarin wij nu leven en het VTaagt ons, ouderen, een oogenblik onze ernsti. ge gesprekken te staken, onze studie af te breken, onze heftige politieke debatten te be. eindigen. Het vraagt de aandacht voor zich zelf. En nu geven wij onze geheele belangstelling aan hen, die nog in den Sint als in een god. heid gelooven en vertrouwen. Sint Nicolaas is in het land, hij is in de stad, hij is in de eigen woning. Hij is alom en overal tegelijk. Hij gluurt door het venster, zijn voetstap knerst in het grintpad van den tuin, hij luis. tert aan den schoorsteen, hij sluipt onhoor. baar door de donkere gangen van het huis en by iederen stap buiten de deur van de veilige woonkamer loopt men de kans den Sint in eigen persoon voor zich te zien. Begrijpt ge, welk een spanning, welk een emotie dat in het kinderleven brengt? Begrijpt ge nu, dat er van 's morgens tot 'savonds maar twee zijn over wier heerlijke voornemensof booze plannen, de kinder, mond niet uitgeplaat raakt Sint Nicolaas, de goede, oude heilige en zyn wonderlyk knechtje. Van den hoogen troon waarop wij vol wijs« heid en levensernst zetelen, komen wij naar beneden om vry en ongedwongen tusschen het jonge volkje te verkeeren, om mee te gehieten van hun spel en hun lach, mee te deelen in hun vreugde en verwachtingen. Het geeft ons oogenblikkenvan heeriyke ontspanning, het geeft ons weer dat biyde ge. voel van zorgeloosheid uit onze jeugdjaren. En onze kinderen bewijzen wy er een wel. daad mee. Er is zoo'n groot verschil tusschen de we. reld waarin vader en moeder en die waarin de kleintjes leven. Vader en moeder zyn altyd zoo ernstig, zoo onfcereikbaar ver weg, zij hebben altyd de in het kinderoog zoo vervelend gewichtige be. zigheden, dat het kind, hoewel de verwant. schap voelend, toch ook beseft, dat zijn ouders soms onnoodig streng zijb omdat zy in zijn vreugde en verdriet niet Bteeds volkomen kun» nen medeleven. Wat is in der ouderen oog het vangen van een kikvorSch, wat_ is een gebeurtenis als het breken van een pop, het verliezen van een klazen knikker of hetate water gaan van een yzeren hoepell Moeder beknort, vader vermaant, trekt zyn portemonnaie en er verschynt een sterkere pop of een grootere boepeL Vader en moeder met hun levenservaring, met hun prozaischen „kijk" op alle voorvallen, zien slechts de financieele zijde van elke ge. beurtenis in de kinderkamer. Maar in het kleutergemoed laat het verlies van elk stukje speelgoed een onuitwischbaren indruk achter. Onze bezigheid van groote .ernstige men. schen te onderbreken en een oogenblik met onverdeelde aandacht mee te leven in het kinderwereltje, te trachten de diepte van het leed, de grootte van de vreugde over kleine gcbeurtenissen mee te voelen, dat is het wat ten slotte onze kinderen nader tot ons zal brengen. Want het kind gevoelt de toenadering van ouderen als iets onuitsprekelijk heerlijks en' door onze belangstelling aan het kind te ge« ven, bezorgen wy hem de uren van onge. stoord genieten. Van genieten zooals slechts een kind dat kan, met voile teugen, zonder bygedachten, zonder de knagende zorg over allerlei nare dingen, die aan den heldersten gelukshemel van alle grooteren toch steeds als donkere wolKjes het zonlicht blyven temperen. Toenadering tot onze kinderen, het is hen de voile verzekerdheid van onze belangstel. ling en genegenheid geven. Is er zuiverder, oprechter, ongekunstelder verrukking dan die van een blyde kinderscha. re? Hoert de trappelende voetjes, het gejuieh vaa eathounasme. ziet de straleade oegjea ala Ma biy's m pretMgs gaat gebeuraa. Hebben de Nederlandsche onderwijzers de nu verontwaardigd zijn omdat de beschik. ker over hur inkomen slechts ten deele hun wenschen vervuld heeft wel eens bedacht, dat onder hun teleurstelling toch zeker niet de kinderen mogen lijden? Wanneer zy zich te kort gedaan achtcn, wanneer zy zich gepasseerd voelen, la ten zy steeds bedenken, dat financieele en politieke toestanden op hun salarisregeling hun invloed deden gclden. En dat, wanneer zy te stryden wenschen, hun actie zich rechtstreeks moet richten te. gen hen in wier macht het ligt om hun wen. schen te bevredigen. Een doen gevoelen van hun teleurstelling aan onze jeugd, een uit wrevel te kort doen aan onze kinderen, het zou gelijk staan met de handelwijze van een onverschillige dienstmeid, die het haar onthouden van een grooter week, loon door een slechte verzorging van on. schuldige huisdieren zou wreken. Moge het Sint Nicolaasfeest de opvoeders onzer jeugd tot edele gedachten brengen. Mogen de schitterlichtje3 in de blijde oogen van jongens en meisjes by de binnqnkomst van den goeden heilige, moge hun geestdrifti. ge welkomstzang, hun zorgelooze blijheid, den onderwijzers die dit jaarlijks terugkeerende tooneeltje aanschouwen, doen beseffen, dat de liefde voor het kind v66r alles eischt, dat wij den heftigen stryd om geld of macht buiten de grenzen van zyn klein gelukswereldje moe« ten uitvechten. Waarom is er niet een Sint Nicolaas vopr groote menschen? Waarom moeten wij altyd vol zorg en vol ernst zyn? Waarom hebben wy, de grenzen van het kinderwereldje overschrydend, tegelijkertijd onze mooie idealen, ons rotsvast vertrouwen, ons zorgeloos. genieten verloren? Het leven heeft van ons gemaakt wat wy nu zijn en in dat leven is geen plaats geweest voor onbaatzuchtige heiligen die hun goede gaven rondstrooien uit zucht tot weldoen. Voor ons grooteren is Sint Nicolaas een sprookjesfiguur. Maar het sprookje kan ook den verteller be. koren en nu wy op dezen dag onzen ernsti. gen arbeid in den steek laten en in de kinder, kamer te midden der kleinen naar hun ver. rukte gezichtjes kijken, nu valt al het zware van het dagelyksch leven van onze schouders, nu voelen wy ons opnieuw jong, zorgeloos en bly.gelukkig en kijken wij in even gespannen verwachting als onze kleuters naar de deur waardoor Sint Nicolaas en zyn knecht zoo dadelijk zullen binnenkomen. - Het is de feestdag van den goeden heilige voor onze kinderen. Het kan ook een feestdag voor ons ouderen zijn. De nota, die na de conferenties te Londen door de Engelsche, Fransche en Italiaansche premiers aan de regeering te Athene is ver. zonden, luidt in hoofdzaak zooals wij gisteren reeds als waarschynlyk hebben medegedeeld. Het eenige groote verschil is, dat er niet ge. sproken wordt van een wyziging van het Turksche vredesverdrag, hoewel de mogelijk. heid daartoe werd opengelaten door de me. dedeeling, dat het terugroepen van Konstan. tijn een nieuwen, ongunstigen toestand zal scheppen in de betrekkingen tusschen Grie. kenland en de geallieerden in dat geval de drie regeeringen zich algeheele vryheid van handelen voorbehouden in den alaHan gescha. pen toestand. De huidige Grieksche regeering kan zich dus nog eens bezinnen v66r zy den verdreven koning weer op den troon terugroept, want het bedekte dreigement der geallieerden zou wel eens in daden omgezet kunnen worden en dan zal in de allereerste plaats de geldtoevoer worden stopgezet, en wat zal Griekenland beginnen als dit geschiedt? De gevolgen daarvan kunnen velerlei zyn, ook in Klein Azie en het andere aan Oud.Griekenland toe. gevoegde gebied, waar het Grieksche bestuur nog niet zoo h661 vast gelcgd is. In elk geval zullen de geallieerden Konstantyn's terugkeer beschouwen als een goedkeuren door Grie. kenland van de aan de entente vyandige da. den des konings tijdens den grooten oorlog, en deze verklaring zal de nieuwe regeering der Hellenen wel mogen aansporen geen over, ylde stap te doen. Of de geallieerden dan met recht kunnen spreken van verraad en vyandige daden van Konstantjjn? Wel zeker, want het was toch een grondwettige regeering met Venizelos aan het hoofd, die indertyd de geallieerden uitnoo. digde een leger van Saloniki te zenden om op te trekken tegen de op den Balkan opereeren. de Duitsche legers, tegen welk besluit de ko. ning en zyne getrouwen zich verzetten. De blokkade en verdere voor de Grie. ken onaangename maatregelen, door de geal. lieerden sinds dien tegen het land onderno. men, waren dus te wij ten aan het verzet van den koning tegen een besluit zyner grond. wettige regeering. Wat Griekenland nu zal doen, moet worden afgewacht Vermoedelyk zal de regeering de bui trotseeren en den vroegeren vorst terug. roepen, ondanks het verzet der geallieerden. Van krygsoperaties tusschen Italie en den staat Fiume hoort men nog niet veel, integen. deel, het schynt dat d'Annunzio eieren voor zijn geld kiest en het niet op oorlog zal laten aankomen, een oorlog, dien hy toch reeds by voorbaat zou hebben verloren. Het heet, dat ky «M offieier aaar Roma heeft gezondea, em het standpunt van Fiume uiteen te zetten en de „Tribuna" meent reeds te weten, dat d'Annunzio zou hebben verklaard, dat de be. zetting der eilanden niet moet worden be. schouwd als een definitieve annexatie. Door deze Verklaripg zou een ontspanning in den toestand zyn ingetreden. d'Annunzio en zijne legionnaire zouden toch zeker het onderspit moeten delven, zy zouden stryden voor een verloren zaak, als het op oorlog aankwam. De dichter moge nog zulke bloemryke taal hebben en spreken van „ster. ven om de eer van Italie te redden en om Fiume en Dalmatie van het martelaarschap te bevryden", daarmee zou hy den zoo ongeljjken stryd niet kunnen winnen. Het ware voor hem goed om maar afscheid te nemen van het mi. litaire leven en zich voortaan maar weer bezig te houden met vredelievenden arbeid, want de sympathie der Italianen heeft hy nu toch ver. loren. GR00T1 80RTEERING De Western Kenucky, een onder.maat. schappy van de Standard Oil, heeft den prys voor ruwe petroleum met 25 dollar cent ver. laagd, zoodat deze thans 4 dollar per barrel bedraagt ONRUST IN SPANJE. De broodvoorziening In Madrid beglnt nor. maal te worden. Vierduizend schoenmakert staken. Te Sevilla bijna algemeene staking; er vielen verschillende incidenten voor. Te Sa« ragossa zyn alle suikerfabrieken weer ge. opend. De spoorwegbeambten staken daar en in de omgeving. Te Barcelona hebben de arbeiders by de textielindustrie en de kuipersknecht het werk neergelegd. Bij een botsing tusschen de politie en syndicalisten werden revolverschoten ge. lost waardoor vele personen werden gedood. DE KONINGSKWESTIE IN HONGARIJE. De Hongaarsche regeeringsparty heeft be. sloten, zich voor het zelfstandige nationale ko. ningschap te verklarto; daarmee is de onder. gang der regeeringspartij voorkomen en de regeeringscrisis, welker diepere oorzaak de koningskwestie was, voorloopig geeindigd. Ministerspresident Teleki heeft verklaard, dat Zwitserland besloten is koning Karl slechts dan te laten vertrekken, wanneer de entente daartoe vergunning verleent Tegen dezen plotselingen terugkeer van Karl zouden dus bezwaren van internationaal politieken aard bestaan. DE MAIN", DEE WTtANGEL VERSLOEG. De „Morning Poet" heeft enkele hyzonder- heden oantzrent Frunze, den bevelhebben ling te Parije woonde, verklaren dat hij nooit werkman is geweest. Hij atudeerde tie Moekou en nam in 1909 deel in de a-ctie v- n een bende roovers. BBj werd gevangen igenomen, terecht geeteld1 en ter dood veroordeeld, dit vonnia werd door den teaar veranderd in gedwongen arbeid' in't gouvernement Wladimir. N'a de revolutie werd hij door de bolsjewisten be- vrijd/ en in de communistische partij opgeno- men, bracht hij het tot opperbevelhebber. Een vertegenwoordigor van Havaa zegt, dat de drie groote inogend'heden een pr-otest- nota hebben opigesteld, wel'ke tot Athene zal worden gericht, tegen de nitgifte van eeD leening van 200 millioen drachmen d-oor de Grieksche regeering, ondanks het veto van Frankxijk en Engeland. RUSLAINT) EN1 POLEN. Vol gens nog onbevestigde berichten heeft de Socjet-rageering zich met nieuwe Vredes- voorstellen tot W arschau gewend. Moskou zou verlenging van den wapenstilstand niet twee maanden voorstellen, zonder de mogelij'k- heid van wederzijdsche opzegging. De sovjet- regeering zou boreid zijn in dit geval een aanvan-g te naken met onmiddellij'ke deanobi- lisatie en zou verdar bereid zijn de 4'oor haar legers in Polen aangerichte echade in goud te betalen. KORTE BERICHTEN. het zuidolij-ke roode leger, dat Wran-gel's troe- pen in de Erim versloeg. Volgens de Mos- 1 pas is Obregon in Mexico president ge- kousohe pers was h.ij -vrroeger ©en werkman, 4 worden, of reeds is een complot tegen hem die onder de regeering van den itoaar tWee- ontdekt. maal werd ter d-ood veroordeeld. De ..Western Kentucky", een onder-af- De juiat geschiedeni. i. dat Ruwee, die deeling van de ..Standard Oil", heeft den prijs 7run»e gekend hebben toea hij als vluehte- voor ruwe petroleum met 25 dollar verlaagd.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1