Alkmaarsche Courant De Amsterdamsclie week. In onze straat. Zaterdag 11 December. Feuilleton. 1W0. Honderd Twas en Twlntlgste hargang, Oproeping onderzoek verlofgingers. De BURCEMIEESTER vam ALKMAAR roept bij deze op de na ite moemen verlofgan ger® der landweer. bimnem deze germeente in het register vermeld in ant. 26 der Landweer- wet ingeschraven, am ziicih, op grand van het bepaalde in. art. 29 der Landweerwat op Donderdag 23 December a.s., des nam te 1 uur te bevimden in de Cadetitenschool alhiier, om aidaar door of van.1 wege dem landweerdis- triotscommiaindamt te warden anderzocht, ge- kleed' in uniform en voorzien van die tot hunne voorgeschreven uiitrusting verdier behoorendd kleeddng- en uitrustimgstuikiken, van' de wape- nen, het ledengoed, de reglementen en de dienstvoorechriften!, hum uitgreildt, benevens vami hun zakboekje en van hum verlaipas. 9IJBREN TBIT9MA, lichting 1918b, 5e Gomp., le Bat., 4e Regiment LandHvecr-Artil- lerie; WILKE iHENDRIK MUIPERS, lichting 1918b, 2e Oomp., 36e Bat Landweer-Infam- terie; HENRY THE RESE LAURENTIUS COS TER, licking 1918b., 2c Camp., 27e Ba/t. Landweer-Infanterie. 'De verlofgangers warden daarbij herinnendi aan de navol'gende bepalingen vam de Land weerwet. Art. 31De venlofgamger van de landweer verschijnt bij, het onderzoek in uniform ge- kleed en voorzien': a. van de tot zijine voorgeschreven uitrus- ting verder behoorende kleeding- en uitrus- tinigstuikken b. van de wapenen, het ledergoedi, de regle menten' en de dienstvoorechriften hem uiitge- neikit; c. van' zijni zakboekje en van zijln verltofpas. Hi]' is verplicht om in de gevalilen en naar de voorschrifteni door Onzen Minister van1 Oorlog vas'.igesteld, voorwerpen, als in dit ar tikel' bedlodd, in oratvangst te nemen1, dan wel deze in te leveren. Art. 32. Onverminderd1 het bepaalde in art. 21; onder 2o em 3o, ten hetzij een arrest van' een dag tat zes diagem, te ondergaan1 in de naastbij'gelegcn provoost of het maastbijzijin- de huiis van bewaring, hetzij een kwartierar- rest van1 een! dag tot zes dagen, te ondergaan' in eene kazerne, door don ddstriotsoom'man- dant warden opgelegd! aan den verlofganger: I a. die zonder geldige reden ndet bij het ondlenzoeik veracMjmt; b. die, daarbij venschenien zijnd'e, zonder gelldlige xieden1 ndet voorzien is van al de in het vorige arti'kel vermellde voorwerpen; c. die de in' het vorige artikel vermelde voor werpen bij het onderzoek ndet alle in den' ver- eischiten staat vertbont; d. die een of meer der im het vorig arti'kel vermelde voorwerpen, aan een ander toebe- hoorende, als de zijine vertooot. II a. die,zonder geldige reden' voorwerpen, als in het vorige artikel gemoemdi, ndet in ont- vamgst neemt, of deze niieb inlevert in de ge valilen1 en naar de voorschriftem im het laatste lid van dat artikd1 bedoeld; b. die zonder geldige reden voorwerpen, als in hett vorige artikel genoemd, niiet in dlen ver- eisch'ten staat dinlevert; c. die eem of meer aan een ander toebehoo- rende voorwerpen1 als in het vorige artikel ge noemd, als de zijine inlevert. Is den verlofganger kwartierarrest opgelegd, dan wordt hij' tot het ondergaan van die straf in werkelijkem dienst: geroepen. Art. 33. De verlofganger, die zich niet on- derwerpt aan eene hem door de kraehtens de ze of eendge andere wet daartoe bevoegde ini- l'ifaire autoriteft opgelegde straf, uiitgezon- derd kwartierarrest, wordt op schriftelijke aanvrage van den districts-commiandianrt!, te stefuw IwjgwamwaSB cw thiMIJI* plaats vam den verloigamger, aangehouiden en omdler verztikerd geleide naar de naastbdjge- legen provoost of het naastbijjzijnde huis vam bewaring overgebracht.4 Art. 34 De verlofganger, die zich schul dig heeft gemaalot aan een der in art. 32. onder 1, bedoelde feiten, is, onverminderd gehoudenheid tot het ondergaan van de in dat artikel vermelde straf, verplicht op den tijd en de plaats door den districtscomman- dant te bepalen, te verechijnen of opnieuw te verschijnen am te warden ondbrzocht. Van tijd- en plaats gesahiedt openbare ken- nisgeving op de wijze en naar de voorechrif- ten, door ouzea Minister van Oorlog vastge- steld. Ten aanzien van het in het eerste lid be doelde onderzoek geldt ar. 31, eerste lid, en, voor zooveel noodig, ook het derde lid van arti'kel 30. Art. 35. De in art. 34 bedoelde verlof ganger, die niet overeenkoimstig dat artikel verschijnt of, verschenen zijnde, zich daarbij. schuldig maakt aan een der in art. '32 onder lb, c en'd vermelde feiten, wordt in werkelij- ken dienst geroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste twee maanden. Hierbij geldt de tweede volzin van artikel 28. Art. 35bis. De verlofganger, die zich schuldig heeft gemaakt aan een der in arti kel 32, onder II a en c, bedoelde feiten, is on verminderd' gehoudenheid tot het ondergaan van de in dat artikel vermelde straf, ver plicht op de voorgeschreven wijze aan de verplichting tot het in ontvangst nemen, dlan wel tot het inleveren van voorwerpen, als in art. 31 genoemd, te voldoen, zulks op den tijd en de plaats door den districtscomman- dant te bepalen. Art 35ter. De in art. 35bis bedoelde ver- lofanger, die niet overeenkomstig dat artikel alsmog voldoet aan de in het laatste lid van art. 31 onder meer omschreven verplichting tot inleveren, of, dienovereenkomstig deze verplichting vervullende, zich schuldig maakt aan een der in art. 32 onder II b en c ver melde feiten, wordt in werkelijken dienst ge roepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste twee maanden. Hierbij geldt de tweede volzin van art. 28. Art. 36. De oproeping van den verlof ganger van de landweer tot opkomst omder de wapenen of in weikelijken dienst, ge- schiedt op d'e wijze en naar de voorschriften, door Onzen Minister van Oorlog vastge- steld. De verlofganger van de landweer, die niet voldoet aan eene oproeping onder de wapenen of voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld-, zoodra hij in- gevolge den last zan Onzen Minister van Oorlog als deserteur is afgevoerd. Art. 21. Het Crimincel Wetboek en het reglement van krijigstucht voor het krijgsvolk te lande zijm. op het personeel van de land weer, dat zich onder de wapenen bevindt, van toepasing, en met opzicht tot de ver- schillcnde geva'len van desertie, op het ge- 'heele landweer ^personeel. Dat personeel wotrdit geacht onder idle wa penen te zijm: lo. zoo kng het zich' in' werkelijken dliensf biji eene afdeelimg van de landweer of bij eem der korpsen vam1 het leger be vindt; 2o. gedurende den.1 tij'd, d'ien het in art. 29 bed'oeld1 onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wamneer het in uni form is gekleed. De Burgemeester voornoemd, W. C. WENIDELAAR. Alkmaaf, 10 December 1920, Naar het Engelsch .van J. E. BUCKROSE. 83) En als een zucht uit den hemel sloop deze ged'achte im bijtoa ieder huis van onze straat; er was bijna geen vrouw, die mevrouw Gol- ding kende, of ze sloot een jheimelijk verdrag met haar eigen hart, om in de toekomst lief- derijker te zijn, en een feit is het, dat bij 'den volgenden bazar de vrouw van een anmen schrijver, wier buitengewone hoed om ver- oordeeling riep, er afkwam met een „Mis- schien heeft een tante hem haar gegeven." Mevrouw Norton was het hek uit, toen zij zich een boodschap herinnerde, dien zij haar dochter Emilie beloofd had, over te brengen het was de tweede dochter, die wat te- leurgesteld en bitter was, omdat zij op haar zeventiende jaar een ongelukkige liefde had gehad. „Emilie wilde Bobby en Betsy mee naar de kermis nemen1", zei haar moeder. ,,Ik hoop, dat u ze wilt laten gaan. Ik ben altijd blij, als het meisje werkelijk ergens zin in heeft. Niet dat ze treurt, maar men kan zien, dat al het fleurige er af is. Ik zou de helft willen geven van wat ik heb en mijn man ook, als we den tijd nog eens over konden doen, dat we haar aan die komediestukken lieten meedoea U weet, die kerel was de leider er- van." „Hm", mompelde mevrouw Bean. „Ik denk, dat hij nooit iets ernstigs bedoeld heeft." „Neem, ik denk het ook niet"1, zuchtfe me vrouw Norton. Ik denk, als een man iemand 'kust, iederen avond voor honderden men- sphen, dat het een soort van gewoonte wordt. Maar Irinctenwi zijm am groota zorg." Mevrouw Beam keek naar de bloeiende, welgedane gestalte in.' blauw laken. „Herbert zegt altijd", zei ze, „diat je de zorg voor je kinderen even goed moet ne men. als de korst bij het brood, en het er zoo goed mogelijk moet al'brengen. Het is niet natuurlijk, er aMjdi de ikoreil af te snijiaen1". „lk doe het altijd. Mijn nieuwe tanden zit- ten niet heelemaal goed'", zei mevrouw Nor ton letterlijk. „Maar het is natuurlijk nogal duur. Nil, goeden dag. Kan ik Emilie zeg gen, dat Bobby en Betsy kunnen 'komen?" ,.Ja, heel graag. Goeden dag." Maar toen de dag van de kermis kwam, zag mijnheer Bean, dat hij een middag vri] kon nemen, en Sophie werd' ook uitgenoodigd van de partij-te zijn. Pieter Norton had, ouder gewoonte vrij van school, en zoo was de kleine eefckamer heelemaal vol, voordat het gezelschap om twee uur vertrok. Het was echt weer voor de kermis te Flod- mouth, hetgeen beteekent een grijze lucht en vale mist, met bruinachtige modder op we- gen en straten. Dagen te voren komen groo- te wagens langzaam door de mist aanrijden met aibeeldingen van leeuwen en tijgere op de groote zijvlakken; zoo vreeselijk en ge- heimzinnig, dat werkelijke wilde ibeesten al- lijld een teleurstellitng zijn voor eeni kind te rlodmouth. Dan schijnt er een glionp van goud van reusachtige vrachten, die op den modder kraken en sichudden, en een geesten- rij voorbij te gaan, maar't zou 'n deel vain iets geheimzinnigs prachtigs, als een nieuwen Salomonstempel kunnen zijn. Op dien tijd is de lange weg over de brug zoo vol met speelgoed, ijs, druiven en koek zoeti'gheid en vreemde werktuigen om volwassenen te mar- telen, dat Betsy het gevoelen uitsprak van de jeugd van Floudmouth, toen ze zei: „Moes- je, denkt u, dat de hemel zoo is?" „Gek kind", lachte Bobby minachtend. wStiit maar, liefje", cuate Sophie. „Som- mige menschen zeggen dat het daar zijn zal, zooals ieder het lieist heeft." Bobby keek nadenkend voor zich. Dat was een idee. Maar toen een akelige klapper vlak bij Sophie's oor afging en zij „afschuwelijk", riep begon hij te zien, dat de redeneering, geen steek hield. „Kijk eens", zei hijl „Hoe kan dat? Ik houd van klappers en' u niet. We zouden ieder een hemel moetea hebben." „Spreek niet over wat je niet begrijpt", zei mijnlieer Bean scherp. „Wiil je een klapper hebben Bobby?" zei Pieter, terwijl hij er een kocht „Nu, Bean laat je gaanMevrouw Bean1 en ik zijn ge- komen om plezier te maken, en dat zullen we ook doen. Hier zijn we bij1 de kermis, laten we eeret naar de kramen gaan, voordat ze te vol worden." Zij kwamen in de schetnering van den in- gang, waar een geelachtig licht door het lin- nen dak schijnt en er alles rijk en mooi doef uitzien. Si'apels caleidoscopen' schitterden als zilveren en gouden bekers, die in hoopen door feestvierende goden zijn weggeworpisi poppen van enkele stuivere schijnen bij dat licht mooier en fijner en lachender, dan die in de mooiste winkels van de wereld; werk- doozen en zakjes en beurzen van zes tig cent krijgen een gehedeizinnigen glans, die ze er uit doet zien', of ze minstens 1.80 waard zijnen ballen zijn in zulk een weelde van schiterend1 rood en oranje en blauw opge- stapeld, dat de hoek waar zij liggen, wel een vergeten plekje in het hoi van een too- venaar kan zijn. Bui ten was de nevel weer, met landelijke gezichten, die rood' en vroolijk door de mist schenen, en bleeke stadsmenschen', die zich vlugger door de menfgte bewogen. Geschet- ter van groote trompetten, gerinkel van bel- len, gegil van fluitjes en door dit alles heen ds uitroepen van verkoopers en vertoonere- „H6, ik houd van een beetje lawaai", zei een blozende ionge vrouw dicht bij Sophie. „Je Icunt een koe hooren loeien op mijlen af- stand van Long Burnsby." „Alle aardigheid van de Icermis een stuiver!" schrecuwde een man aan haar an dere oor, en hij liet een pop aan een touwtje dansen. Toen dlaverde opeens een geMd als van duizend Duitache muzickkorpscn uit den ver- gulden voorkant van een tent vlak by en Bobby gilde: Dat is de tent van de Diicke Dame. Ik will die Dikke Dame zien". „Dat lean je niet. Het is te min", zei me vrouw 'Beam1. „We zijn hier gekomen om min te zijn", lachte Emilie Norton. „Ik zal met je gaan, Bobby." De anderen volgden, om de twee niet te verliezen, omdiait het onmogeldjk is, menschen weer te vinden, die men op de kermis te Flodmouth uit het oog verloren heeft, en me vrouw Bean, met haar hoed scheef, een plu- meau in een' hand, een paardjc in de an dere, was blijkbaar „tot alles 'in staat", zooals zij zeide. Maar mijnheer Bean bleef behoorlijk, zelfs in de tent van de Dikke Dame, en weigerde Strang aan zijm famiLie om' in den1 kolossalen arm te knijpen, die met dat d'oel werd uitge- stoken. „Kan het alles echt zijn?" fluisterde Emilie Norton, die met Bobby dicht bij de Dikke Dame stood en er zeer gezond en flink ge- bouwd uitzag in vergelijking met die massa log vleesch. „Ik zou dadelijk kunnen zeggen of het op- \gevuld' was of niet, als ze mij haar maar wil>- Lden laten lmijpen", bromde Bobby op denzelt den zachten toon. Er is een kneep, die ik op school heb geleerd i „Hier, domes en heeren", en een liederlijk uitziende man kwam vooruit met otunogelijlca In te cfte hrodSuta te Ubwi gadin bij Val Sinestra, als slachtoffer van.... steenpuisten) heeft het bestuur van het Con. certgebouw zoo goed mogelijk in zijne plaata. vervanging voorzien. Het engageerde mannea ala; de GenerabMuaikdirector Hermann Abendroth uit Keulen, leider der bcroemde Giirzenich'concerten aidaar; Max Fiedler, nu kapelmeeater te Essen, maar voor dien (d.w.z. v66r den oorlog) dirigent van het Boaton.or. kest, dat doorging voor het beste van de we. reld; Arnold Schonberg, componiat en diri. gent, vertegenwoordiger van de nieuwe rich, ting in de muziek, baanbreker van den nieu. wen tijd; Gabriel Piernt, eveneena coinponiat en dirigent, directeur van het vermaarde or. chestre.Coionne te Parija; en de bekende En. gelsche componiat Sir Edward Elgar, dirigent ook van naam laarzen en een vetten hoogen hoed ,jiier ia vhet levende wonder van de wereld Geen kunstmatige voeding. Geen gedwongen le- digheid. Deze dame is alleen geworden to* hetgeen ze is door het gewoae voedsel van een Brifcschen burger, en een zuiver geweten. I k zelf ..Marmaduke", riep Emilie. die een oogen- blik verstijfd had gestaan. „Het was dus uit armoede en trots, dat Je me niet schreef( niet udt onverschillighjeiid 1 Och, hoe ben je hiertoe -gejeomen Daar ze heel veel romans gelezen had, sprak ze als een van hare geliade heldinnen bij een crisis en zij voelde dat dit eindelijk Leven was. Leven met een hoofdlctter L., dat de aandoeningen een plaats kregen en' werke lijke dingen gebeurden. Zij: kreeg een kleur en haar oogen schitterden van echt verlan- gen om zich te gedragen als een ware held'in zou doen. als zij den held met vcrsleten laar zen en een ouden hoed ontmoet, maar Mar- maduke keek de voile tent rond, alsof hij weg wilde loopen, en de dikke dame, die nu voor het eerst sprak, vroeg met een diepe stem: „Marmaduke wat beteekent dit? Toch weer niet een ander?" Emilie wierp haar hoofd in den nek en keek geheele feuilletons naar die verbaasde menigte, toen zij van haar vroegere tooneel- leider en minnaar zeide: „Deze hcer is een vriend van mij? dien ik blij ben weer te outmoeten dien ik nooit vergeten heb." „Dus is het weer een ander", zei de dikke dame. „M'isschien' weet u niet", zei d'e dilkke dame, vreeselijk hijgend, „dat u tot mijn echtgenot spreekt. Dat schijnen ze nooit te weten geen van hen „',9dhan<iemompdkfe eeni rfienstmeistje dicht bij de deur. (Wordt vervolgd) Kit BESCHIKBAARSTELLING HEEREN RIJ GBOTTINES. De nog restecrendc Heeren. en Ondermana. Rijgbottines zijn verkrijgbaar gesteld bij den magazijnmeester van het Distributiebedrijf in likwidatie. H. PASTOOR, Doelenstraat 14 en HEEREN RIJGBOTTINES 9.— per paar. ONDERMANS RIJGBOTTINES 7.50 per paar. Elk paar gegarandeerd. L. Sinterklaas te Amsterdam. Nog een« de woningnood. Joyeuse ren« trte van Willem Mengelberg. Ten. toonstelling van portretten in art! (Therise Schwartze»stichting). Sinterklaas is afweer achter den rug, en wij gaan al hard naar Kerstmis en Nieuwjaar toe. Maar toch waag ik het nog even op Sinter, klaas terug te komen. Want er is eene bijzon. dere, eene historische, betrekking tusschen den goeden heilige en het aloude Amstelre. dam. Sint>Nicolaas was de schutspatroon van de zeevaarders, en dus mag men wel zeggen van de havenstad Amsterdam. In de Oude kerk moet hem in het begin van de 16e eeuw een beeld van klinkklaar zilver zijn opgericht. Volgena Ter Gouw bleef dat beeld van „Cbw«W •efnn «wi rai n vfJfCg Jwrra ongemoeid. Toen begrepen de Burgervaders dat hfj geld waard was, en teekenden zij den 4en October 1578 een besluit, waarbij aan Kerkemeesteren gelast weid hem te verkoo. pen. Than# leeft de naam van den bescherm. heilige nog voort in de Sint.Nicolaaakerk aan de Prins«Hendrikkade, tegenover het Centraal. Station en in de Sint'Nicolaasstraat, een der onaanzienlijke zij.straatjes van den Nieuwen. dijk; in het oudste gedeelte van Amsterdam dus. Uit. mijn jongenstijd herinner ik mij nog heel goed den steen met Sinterklaas crop, in den gcvel van het oude koffichuia „de Bis* schop", op den hoek van den Dam en het Damrak. Op den Dam is vele jaren lang eene Sinterklaas.markt gehouden. Volgens een keur van den 4den December 1163 mengden zich vele dieven onder het publiek, als er op of omstreeks den feestdag aulk een ..groote menichte van volck uyt alle hoecken der stad" naar die markt stroomde. Wat nog altijd zoo isl Telkens weer verschenen de vorige week in de Amsterdamsche bladen waarschuwingen tegen de zakkenrollers. Die schelmen maakten ook weer dit jaar vele slachtoffers; ook onder de winkeliers. Ik heb mij laten vertellen dat de directie van de Bijenkorf op deze wijze eene schade lijdt die op vele duizenden guldens moet worden geschat. In oude tijden werd het langvingerig bedrijf op straat nog begunstigd door de slechte verlichting. Er waren wel lan« taarns, maar de dieven stalen daar eejst de kaarsen uit, en mengden zich vervolgens in het gedrang, om met eene behendigheid, wel. ke niet minder groot was dan die van hunne 20ste eeuwsche college's, beurzen en beugel. tasschen weg te kapen. Daarom verordineer. den Mijne Heeren van de Gerechte, dat alles v66r het luiden van de poortklok afgeloopen moest wezen. Maar z66 lief hadden de Am. sterdammers hun Sinterklaas, dat ze zich lie. ver aan de listen der zakkenrollers blootstel. den, dan dien avond thuis te blijven; en zoo was, schreef Domsslaar in 1665 „de merct wel tot middernacht duerende met grooten toe- loop van menschen".. Nog in het laatat der 18e eeuw was de markt in bloei. Later trok zij zich binnen de winkels terug, en sedert werd de Kalverstraat de hoofdzetel van Sinter, klaas. Op den Dam zag men toen nog slechts de schamele overblijfselen der oude vermaar. de Sinterklaasmarkt in de gestalte van een rij kraampjes, waaruit de kreet opging: ,,'n skel. ling 'n poent!" en waar de achterbuurtslui, die naar T.er Gouw opmerkt altijd 't langst de oude manieren vasthouden, om heen drentelden. Eerst in 1836, toen er op den Dam een houten hulpbeurs te staan kwam, werden die laatste vertegenwoordiger* der Oudheid voor goed verdreven. En zoo zou ik nog op veel kunnen wijzen ten betooge dat Sinterklaas te Amsterdam te alien tijde eene bijzondere populariteit ge» noot. Ik denk bijv. aan het oude Doolhof, in de vertoonzaal waarvan hij levensgroot ge» schilderd was op 't houten beschot recht te< genover Goliath (nu nog staande in het Rijks. Museum). Ook uit vele Sinterklaasliedjes blijkt dat in ons Vaderland Amsterdam steeds als de hoofdplaats der I Sinterklaasvreugd is beschouwd. En ook blijkt het hieruit, dat de kinderen te Amsterdam weleer op Sinterklaas vrij af hadden, en niets deden dan pretmaken, zingen en koeketen. En zoo zou ik kunnen voortgaan met aanhalingen uit het verleden. Maar dit beteekent natuurlijk niet, dat het SinterklaasTeest heden ten dage hierterstede niet meer met opgewektheid wordt gevierd. Het is nog altijd als in Jan de Regts liedje, in welk oudsHollandsch deuntje staat: „Dat Sinterklaas, „Dien ouden baas, „Moet loopen voor Sint Feiten; „Hij helpt maar met een gioot geraas „De heele stad op stelten". Ja, de heele stad heeft in het laatat der vo> rige week op stelten gestaanl Vooral wie een groot warenhuis als „de Bijenkorf" heeft be. zocht, stond versteld van de massa volk, die de Goed.Heiligman daar bijeendreef, en over de stroomen gelds die hij, in dezen zuinigen tijd, alom deed vloeien. Toch was het wel te merken dat menigeen het veel minder royaal had dan vroegei. Vraag het maar eena aan de Amsterdamsche onderwijzers, die ook weer dit jaar een Sint>Nicolaasfeest voor de kinde. ren der volksscholen organiseerden. Tot de moderne Sinterklaas.traditie behoort ook de voorstelling. 's Middags, v66r strooi.avond, in den Stadsschouwburg. Het mooiste feest blijft echter de huiselijke viering, en die heeft dit jaar evengoed plaats gevonden als in den tijd van De Genestet, toen deze zijn sardigen Sint'Nicolaasavondi heeft gedicht. En n6g vrwsgw, ecncs Jn Sttsrs effa SlHtBTK«»*voHt$ schilderde. Wat ook maar goed is. Want, vooral in onzen tijd, die ala 't ware tot uit. huizigheid dwingt en drijft, moeten wij met twee handen vasthouden aan allea wat ons vereenigt om den huiselijken heard! In aansluiting aan hetgeen ik de vorige week meedeelde over den stand van den wo» ningbouw hierterstede, moge thans nog het een en ander volgen uit de rede die wethou. der Wibaut in den loop der begrootingadia. cussies hield over den woningnood en zijn# bestrfjding te Amsterdam. In tegenstelling met zijne houding toen, liet hy nu niet een opgewekten toon hooren. Hij erkende dat 1920 een slecht jaar is geweest. Dat kwam door een complex van oorzaken. Primo is er in het begin van het jaar op vele werken slecht gewerkt. Ook tengevolge van arbeidsconflicten. Maar de wethouder legde toch vooral den nadruk op den weinigen werk. lust van de bouwvakarbeiders, daarbij herin. nerend aan de interruptie die hij in verband daarmede vroeger eens plaatste, t. w. dat het niet veel onderscheid maakte (wat betreft den voortgang in den bouw, W.) of er al dan niet gestaakt werd. Daamaast heeft natuurlijk de groote uitsluiting in de bouwvakken een zeer ongunstigen invloed op den woningbouw uit. geoefend. Daarna is in het bouwvak de toe. stand ontstaan, dat telkens aan het eene werk arbeiders worden onttrokken om op het an. dere gebruikt te worden. De aaanemers bie« den zoo hoog mogelijk tegen elkander op, om maar werkvolk te krjjgen. En de werklieden maken van den beataanden toestand gebruik om steeds hooger boven de in het collectief arbeidscontract vastgelegde voorwaarden uit te gaan. In verband hiermede ia er op ver. schillende werken een onvoldoend aantal ar. beidirs aanwezig. Dat is de hoofdoorzaek van de slechte vorderingen. En de eenige oplossing zou, naar het oordeel van den wethouder zijn: breken met het huidige stelsel van openbare aanbestedingen en invoering van het geaocia. liseerde bouwbedrijf. Ter geruststelling van de tegenstanders van socialisatie voegde de wethouder hieraan ech. ter toe, dat B. en W. de macht niet hebben om dit denkbeeld te verwezenlijken. Zelfs de Machtige in het college van B. en W. zoo voegde hij er lachend aan toe, duidend op den titel dien sommigen hem geven, kan niet alles. Tevens wees hij er op dat de regeering de op. lossing van den woningnood langs enderen weg zoekt namelijk door de medewerking van de particuliere bouwnijverheid in te roe. pen. Zij is voornemens, althana wat Amster. dam betreft, de eigenbouwers te steunen door bouwpremiea te geven en hypothecate voor. schotten beschikbaar te stellen. Natuurlijk was wethouder Wibaut over dit vooruitzicht niet heel geestdriftig gestemd. Zijn ideaal was: bouw (van arbeiderswonin. gen) door de Gemeente en de Woningbouw. vereenigingen regel; en particuliere bouw uit» zondering. Maar hij zal zich bij de omstandig. heden moeten •neerlcggen. Het ia niet anders! Naar hjj meedeelde iy er bij B. en W. al eene aanvrage ingekomen van „Amstel's bouwver. eeniging" om grond, ten einde daarop, over, eenkomstig de Rijksaanbieding, een 2000>tal woningen te bouwen. Het Gemeentebestuur heeft toen aan de Regeering meegedeeld, dat in plan.Zuid grond voor 1700 woningen gereed ligt en dat de aan. vragende vereeniging daarover de beschikking kan krijgen, mits de Regeering de toekenning voor de daarvoor benoodigde gelden waar. borgt. De zaak staat namelijk z66, dat de uitvoering van het plan van ..Amstel's Bouw. vereeniging" 2034 millioen gulden (excusez du peul) zal vereischen, terwijl de Regeering slechts een zoodanig bedrag voor het geheele land beschikbaar heeft gesteld. Overigens verklaarde de wethouder, dat B. en W, bereid zijn op loyale wijze den particulieren bouw te bevorderen. Hopen wij er het beste van voor de bestrijding van den woningnood, die Am. sterdam teistert als eene gruwelijke pestilen. tie. Er komen hierterstede woningtoestanden voor, die eenvoudig ongeloofelijk zijni Willem Mengelberg heeft de vorige week Donderdag zijne joyeuse rentrde in het Con. certgebouw gemaakt en nooit is mij duidelij. ker dan bij die gelegenheid gebleken hoe po< pulair hij is in den besten zin van het woord; hoe ons belangrijkste nationale muzielcinsti. tuut staat en valt met hem; hoezeer men komt om him, om zfjn kunst. Toen hij nu drie maanden geleden (begin September dus) plotseling ziek werd (hfj heeft, naar men weet, al dien tfjd ziek gelegen Aan geen hunner is het echter gelukt de herinnering aan Mengelberg te doen verdwij. nen; zijn verlies te vergoeden. En zoo was dan ook Donderdag 2 December een groote dag voor het muzikale Amsterdam. De zaal was tot beratena toe vol, en er hing een at. mosfeer die volgeiaden was met electriciteit. Niemand die ditmaal te last kwam; wat an. dera velen zich tot kwade gewoonte hebben gemaakt Er wai opvallend veel toilet ge. maakt En toen Mengelberg, jong, frisch en slank na zijn langdurige ziekte, uit zijn logo trad en de trappen van het groote podium af. daalde, dreunde er zulk een hartstochtelijk ap» plaua loa, overatemd weldra door een atorm van toejuichingen, ala ik cog nooit in het Concertgebouw gehoord heb. Het waa out. roerend; niet alleen voor Mengelberg.zhlf. Nu hebben wij hem weer voor een paar wekenl Zondag zal hfj de Miaaa Solemnia van Beethoven dirigeeren en de volgendn week Donderdag de Eerste en de Negende Sym. phonie van Beethoven, ten nfscheid! Want waarschijnlijk gaat hfj den 21aten van deze maand acheep naar de Nieuwe Wereld, om' tot eind Ma art weg te blijven. Naar men weet zal hij hoofdzakeljjk dirigeeren te New.York, (waar het orkeat van Bodansky onder zijne leiding zal ataan). Zijn plaats hiertersted (en hiertelande) zal worden ingenomen door dr. Carl Muck, opvolger van Fiedler te Boston, een der knapste dirigenten, en ongetwijfeld zal de nieuwe toestand beter zijn dan de oude. Ik bedoel dat de remplacanten tot dusver wijl het eene noodregeling gold slechts enkele op zichzelf staande concerten dirigeer. den terwijl dr. Muck hier nu repertoire kan maken; zich rustig in zijn task kan in. werken en de orkestleden met hem vertrouwd kunnen raken. Maar toch zal het wel blijven, eerst hier en daar, en dan algemeen in koor: Willem, keer terug!" Want wij kunnen en willen hem nog niet misaen! In het gebouw van „Arti", waar wij haar z61f zoovele jaren hebben gezien, het kleine dametje met haar ffjn en geestig gelaat, haar z61f en haar uitnemende portretkunst; in het gebouw du* waar nog de herinnering hangt aan tante Trees, zooals zij in de wandeling genoemd werd, is thans eene tentoonstelling geopend van kunstwerken, welke' hebben mee. gedongen naar den prijs van de naar haar ge. noemde atichting: de Ther&se van Duyl. Schwartzcstichting. De voorzitter van de atichting, de schilder Schaap, heeft er Zaterdag in zijn openinga. woord o.a. aan herinnerd, dat onmiddellijk na den dood van de begaafde kunstenaresse ve» len de behoefte hebben gevoeld om den naam van Therfese van DuylSchwartze te verbin. den aan de een of andere atichting. En omdat de overledene steeds veel heeft gedaan voor in nood verkeerende kunatzusters en «broe< dera, werd besloten een altijd weer voor ver. grooting vatbaar kapitaal bijeen te brengen, waarvan de rente in hoofdzaak kan worden beateed als bijdrage voor de kas van het Ne. derlandsch Steuncomitd voor Beeldende kunstenaren, en daarnaast ook, om, 66ns in de drie jaar, een portretprija uit te loven, waar. naar alle Nederlandsche kunstenaren bene, den de 35 jaren kunnen meedingen. De eerste wedstrijd heeft thans plaata ge. had en de resultaten kunnen alleszina bevre. digend worden genoemd. Ruim zeventig doe. ken zfjn ingezonden. De prijs is gewonnen door Mej. Ernestine Oosterman, eene kunste. naresse die eigenaardig genoeg geen academische opleiding heeft genoten. Zij zond het portret van eene oude vrouw in, waarvan zij de karakteristiek forach naar voren heeft gebracht. Zie de aterk naar voren springende neus, die welhaast den anavel van een vogel lijkt, ook doordat de tandelooze mond diep is ingevallen; zie de doffe, oude oogen; zie ook

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5