OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. to* 294 Bonder* twee en twlullggte .hrargang. 1220 DIffSDAG Abonnemcntsprijs bij voomftbctnlins per 3 maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortontiepr. 25 ct. p. rogol, grootore letters naar plaatsrulmt©. Bricvon franco N.V. Book- en Hamlelsdr. v.li. Worms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rodactio No. 33. Directeur: G. II. KRAK. IloofJrodactour s Tj. N. ADEMA. 14 DECEMBER. Buitenlandsch Overzicht Na dezen strijd geen nieuwe oorlog meer! Zoo was tijdens dan grooten wereldoorlog de leus, waarmee hoop werd gegeven a an hen, die droomden van den eeuwigen vrede. De organisatie van een Volkenbond werd voorgesteld en enthousiast begroet. En nu is die bond er, maar het enthousiasme ervoor?! Amerika, wClks president den Nobelprijs voor den vrede voor het jaar 1919 kreeg is vooreeret nfog diet bij dien Volkenbond aam'ge- sUoten en anderen staten wordt't recht van toetreding ontzegt. En zij, die wel zijb aan- gesloten. en van wie dus mag worden aange- nomen, dat zij van het noodzakelijke ervan doordrongen zijn, geven zij blijk van te wil- len gaian op dim wqg van voortdnrenden vre de? Wij zoudea in dezen uiet graag „ja" ftoor de Nooreche delegatie op de Vol- kenbondsvergadering is een voorstel inge- diendl, waarbij de Raad van den Volkenbond wordt uitgenoodigd alle regeeringen aan te manen haar militaire begrootingen in de vol- gende twee jaren niet te verhoogen Zeker een heel besdieiden begin om te komen tot ontwapening, dat toch het doel moet zijn1, om daardoor de drukkende lasten der landen te verlagen. Maar.... de vertegenwoordigers van de voornaamste landen ter conferentie te Geneve stemden.... tegen, Frankrijk en Japan. Men kan Engeland er ook wel bij nemen, want de afgevaardigde, die v66r stemde, achtte zijne regeering daardoor niet gebon- den. Lijkt het er niet zeer veel op, dat de droom van eeuwigen vrede 'n droom zal blijven? In stede van aan-te sturen op ontwapening, heb- ben verschillende landen plannen tot aan- bouW van oorlogsschepen (Amerika, Enge land en Japan). T>e een doet't natuurlijk om den ander net als v6or 1914. Japan heeft al erkend, dat het niet zal kunnen ontwape- nen, als Amerika niet vermindert, en Enge land zal dan, aangezet door de vele voor- standers in dit land van een sterke vloot, mee moeten gaan. Een belangrijke verklaring heeft de Ameri- kaansehe minister in zijn jongste rapport over de marine neergelegd, n.l. dieze, dat de bestaande vloot voldoende zal zijn, zoo de groote republiek toetreedit tot den Volken bond Als dit nu geschiedt, zou dan de wed- strijd in bewapening eindigen? Men mag het hopen, maar zekerheid bestaat hieromtrent niet. Zal Amerika toetreden? Ook dit is nog lang zoo zeker niet. Wel is de republikein- sche senator Mac Cormick belast met een zen- ding naar Europa, om daar eens goed rond te zien, maar zal hij hiervan terugkeeren met gunstige rapporten, als men te Genfcve zoo- veel bezwaar maakt tegen ontwapening? Zooals wij gisteren al meldden, heeft Sinn Fein het in staat van hdeg verklaren van 'n viertal Iersche districten beantwoordt met 't plcgen van overvallen op politie en soldaten, bet in brand steken van een politiekazerne te Carmlough, enz. De rij van allerlei wanda- den wordt bedenkelijk lang. De brand en vernieling te Cork zijn reeds een onderwerp van bespreking geweest in het Engelsche Lagerhuis en daarbiji heeft sir Hamar Greenwood geprotesteerd tegen1 de veronderstelling, dat de Engelsche troepen verantwoordelijk zouden zijn voor het ge- beurde. Tot dusverre was nog niet gebleken, wie de branden bad gestidht, doch er wa- ren aanwijzingen, dat zij zijn veroorzaakt door braqdbommen, van welke de autoritei- ten iedere week een aantal in beslag hebben gen omen bij Sinn-Feinere. De schade, welke te Cork is aangericht, be- draagt volgens een ruwe schatting twee en een half millioen pond sterling. Volgens som- mlige bladen bedraagt die sohade echter wel zeven millioen pond sterling. Naar verluidt, werden bij die nachtelijke schietpartij twee personen gedood en veertien gewond. Na den vreeselijken nacht, die het doorge- maakt had, vertoonde Cork Zondag het bedd van een gebombardeerde stad, seint Reuter. De brand woedde den geheelen dag door, niettegenstaande de brandweer van Cork, ver- sterkt door die van Dublin (op 170 K.M. af- stand) en door die uit Limerick (100 K.M verwijderd), krachtige pogingen tot blus- sching in het werk stddte. Toen de avond viel, trokken sterke pa- trouilles door de stad, welke strenge orders liadden, om plunderaars terstond neer te schieten Den geheelen dag waren de menschen be- zig hun hebben- en houdten uit de bedrcigde perceelen weg te halen en in veiligheid te brengen. Honderden vluchtten naar de bui- tenwijken en de omliggende plaatsen. Volgens de laatste schatting zijn er in het geheel on- feveer 300 huizen door den brand vernield. weeduizend winkelbedlendOn zijn zander werk, 1500 menschen dlakloos. De katholieke bisschop heeft in de kathe- draal laten afkondigen, dat hij ieder die be- trokken is bij overrompelingen van regee- rinptroepen, excommuniceert. Alle berichten stemmen erin overeen, dat de brand door middel van bommen' werd aan- gestoken. De eene ontploffing volgde op de andere, terwiil de vlammen op verschillende plaatsen tegelijk uitbraken. Bnitenland DE VOLKENBOND. De cetnmissie voor toelatiinig van nieuwe staten heeft op de Vo lkenbondam-gadftring te tmim fcmtotsa am ma opaiekte vn kmmi* dezelMfe maatregelen toe te passen, als ten opzichte van die vier Oositzeesitaten' zijln geno- men. Deze zuillen het recht hebben aani den arbeid- van de iechnische organisatie van den Volkenbond deel1 te nemen, maar niet formeel tot den Volkenbond worden toegelatien. IDE VDLWSISITEMIMIINIG IN WILNA. Uiit Koflno wordit geseindi, dat de vertegen- woordiiger van die sovjet-repering in die stad stappen heeft gediaau biji Litausche regee ring om deze te waarschuwen dat de regee ring van iMlosikou de bezetting van het ge- biod' van Wiilna door •intenn.ationale detache- menten (waaronder ook NedierlandsChe) niet zal toesitaan, omdat deze bezetting in strijd zou zij met het vredesvendlrag tusschen Litau- en en RlusLand. 'Uit Warschati wordt 'gemeld, dat de inter- natiionale afdeeling, wdike toezicht zou hou- dlen» op de volkssitemmimg, tegen einde De cember aldaar zal aanborneii. CYCLOON I'NZUID-ITALK. Naar Reuiter uit Tarente venneemt, heeft 'n cycloon in het district Manduria groote ver- woestiingen aangeridit. Naar verluidt, zijn twee personen: gaiood en vijftig gewond. Ten- gevolge van den wervelWind ontstood een springvloedi, waardoor een brug inzakte, juisrt toen er een1 paar trollies over reden. Door de ze ramp werden twimtig personen gedloodi of giewond. EEN N1EUW PROCE3S HELFERICH. Voor het zaken-gerecbt van midden-Berlum is gisteren verschenen de vroegere minister dr. Helfterich, met 'n aanklacht tegen den redac- teur van de Neue Freiheit -te Cnarlottenburg, JoSl'. Jloel heeft Nelfferich' beschuildigd van ver- valsch'ing van diplomatieke documenten op de vredesvoorstellen van 1917 betrekking heb- bende. Ate getuigen tradein' de vroegere rijks- kanselier Michaelte en de vroegere minister Von Ktihlmann op. Michaels verfdaarde, dat een openbare ver klaring van vrede de 'Duitsche nedertlaag ten- gevolge zou hebben gehad en Kiihlmaim zei- de, dat hij van den Duitschen gezant in Zwit- serland niooit de z.g. Engelsche vred'esvoor- waarden had gczicn. De beklaagde werd tot een geldboete van 100 Mark subs, gevangenisstraf van 10 da- gen veroordteeld. Hij heeft tegen deze uit- spraak hooger beroep aangeteekend. KORTTE BEIRICHTDN. In hout-opslagplaatsen te Stapleton (Staten-eiland, New York)i heeft een hevige brand gewoed. De achade bedraagt circa 1.200.000. - Havas-Reuter meldt dat genera al Wran- gel voorshands in Konstantinopel zal blijven, en ziich aan boord van zijn jacht heeft gein- stalleerd. In den staat Nieuw-Zuid-Wales (Austra- lie) heeft een hevige orkaan gewoed1, gepaard gaande met hevige Tegens. Volgens de offici- eele raming is aan het graan te velde een schade van 7 millioen toegebracht. De Ruseiache sovjetre^eering heeft het Gtrieksche gouvemement voorgesteld, onmid- dellijk in onderhandeling te treden over het herstel van de niormale en vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen. De bladen vernemen uit Rologi^e, dat 23 leden van het bestuur van het syndicaat der s-poorwegbeambteni, die op 14 Oct. bevel gaven gedurende twee uur den epoorweg- dienst stop te zetten, door d'e justi'tie vervolgd zullen worden. Van Russische zijd'e wordt gemeld, dat de laatste resten van de wite garde van Pe- remikin en Petljoera, ter sterkte van oage- veer 20.000 man, door de Rolen zijn ontwa- pend. De winter deed! in Engeland op atrenge wijze zijn initocht. Uit verschillende atreken wordt 2530o vorst gemeld, hier en d'aar met hevigen eneeuwaanval gepaard. Te Londen is het veel kouder, dan het sedert Jaren ge weest i«. Via Belgrade wordt uit Fiume gemeld, dat 8000 man Italiaansche troepen naar d'Anniunzio zijn overgeloopen en dat er ern- stige botsingen hebben plaats gehad tusschen de militairen van d'Annunzio en de Italiaan sche troepen. Zomdagmorgcin te het 'groote circus te Cent, dat plaata b;edit voor 5000 personen', geheel afgebramd. Alleen de buitenmuren staan aiog" overeinid. De oorzaak van den' brand is onbekend.' Zbndiag heeft de aviiateur 'Sadi Lecointe te Parijs gevlogera met een: geniidddide snel- heid van 313 kilometer op een! parcours vain 4 K.M. H5j| verbeterde h'iennede net snelheidls- reeord' dat met 307 K. M. op naami stond van de Remanet. Udt Belgrade wordt gemelid, dat de pfins-regjent van Servie is afgetreden. Na eeni zittiing van den miiindsterraad1 is een telegram' gezeijden aan den voorzitter der Argontijnsche delejgatie op de VolkenbondB- vergadering' Pueyrredon, waarim diens hou- dlimgi iini dte vergadering van den Volkenbond wend! goedigekeurd', 'Het twee-keizer monument te Kattowlifz van keiizer Wilhelw I en1 Fredenik III is dloor een dynamietbom vernield. De intengeallieende controle-commissie hedPt op de desbetreffendc Duitsche rota ge- antwoord, idlat zij haar ersch tot onmiddellijke cntbinding en: ontwapening van alle burger- wacht-organ isaties, blijift handhaven. Proviiiciaal Nieuws V( UIT BERGEN. iffing tot bovordflping van hat Vreemdelingenverkeer vergaderde Vrijdag- avond in1 „De Rustende Jager". De voorzitter, de heer C. F. Zeijler, open- de de vergadering met de mededeeling, dat het bestuur de buitengewone vergadering had belegd, omdat gebleken was, dat tenge- volge van de vele zaken, die in de vereeni- ging ter sprake komen, niet meer met een vergadering per jaar kan worden volstaan. Spreker hoopte, dat er spijkers met koppen geslagen zouden worden en sprak den wensch uit, dat de besprekingen tot bloei van de vereeniging zouden strekken Tot bestuurslid werd hierop in plaats van den heer P. J. Brouwer, die 10 October als zoodanig had bedankt, met 25 tegen 20 stem- men op den heer G. Taapken, die heer B. de Jonge, gekozen. Deze was door den heer Bogtman Jbz. als i-emand aanbevolen, die meer directe bclangen bij het Vreemdelin; verkeer had, terwijl de heer Taapken het bestuur was gesteld, omdat dit het voor de verenpiging van groot belang had geoor- deeld iemand als bestuurslid te hebben, die door zijn werkkring dagelijks in contact stond met het college van B. en W. De voorzitter deed hierop mededeeling van tal van ingekomen brieven waaruit bleek, hoe- zeer de vreemdelingen het werk van het In- formatiebureau op prijs stellen. Spr. deelde voorts mede, dat op het voor- stel van „Alcmaria" te Alkmaar, om met de vereenigingen tot bevordering van het vreem delingenverkeer in de omgeving een fusie aan te gaan, geantwoord was, dat Bergen zelf- standig wenschte te blijven, doch gaarne voor bepaalde doeleinden wenschte samen te werken. Van den administrates van de Openlucht-jj spelen was een schrijven ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat het openluchtspel in 1920 nog meer dan het garantiefonds had ge- kost, zoodat de vereeniging het voile garan- tiebedrag, zijnde 100, geheel kwijt was. De vele regen in het seizoen was wel de groot- ste oorzaak voor het tekort geweest. In verband met een betoog van den heer Klomp, als afgevaardigde voor Bergen op de algemeene vergadering van de Algem. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Middel- burg gehouden, was er van den directeur van de A. N. V. V., den heer van Deventer, een exemplaar van de Bergensche ,,Bad-, Duin- en Boschbode" ingekomen, waarin een' arti- keltje getiteld „Voor de Wandelaars" voor- kwam en waaraan de heer van DeVcnter de conclusie vastknocpte, dat het vandalisme, waarin in dit artikel werd gesproken, de slui- ting van wandelplaaisen en- landgoederen motiveerde. De heer Klomp betoogde, dat dit aan zijh persoonlijk adres gezonden artikeltje hem niet onbekend was, omdat het reeds een maand eerder in de Alkmaarsc'ne Courant had gestaan. De strekking van dit stuk was te moeten zijn en de verhooglng pas met in- evenwel geen andere dan het publiek het be- wustzijn bij te brengen bij het wandelen in de duinen cn bosscnen eerbied voor de na- tuur te betoonen. Door het zorgeloos plukken van planten en bloemen richt men' te dikwijls een schade arm, die jaren voor herstel vor- dert en spreker was van meenijig, dat de be- volking en het wandelend publiek goed zul len doen dit duidelijk te maken aan hen', die dit niet beseffen. Tegen sluiting van land goederen en wandelpiaasen diende z. i. een vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer protest aan te teekenen. In de algemeene vergadering had de afge vaardigde uit Oosterbeek n.l. het voorstel gedaan om bij de regeering stappen te doen, waardoor sluiting van landgoederen voor het publiek wordt voorkomen. Deze afgevaardig de had door voorbeelden aangetoond, hoe door sluiting de levensbelangen van kleinc plaatsen worden vemietigd en desondanks dreigdie het voorstel van dien afgevaardigde, om een commissie te benoemen, die een op- lossing heeft te zoeken welke den eigenaren en het publiek bevredigt, niet te worden aan- genomien. Spr. had toen het voorstel van Oosterbeek ondersteund, omdat hij gevoelde, dat deze aangelegenheid ook de levensbelan gen van Bergen raakt. Bergen verkeert nu in de gelukkige omstandigheid, dat die eigenaar van de bosschen en duinen deze voor het pu bliek openstelt. De mogelijkheid was niet uit- gesloten, dat eep latere eigenaar dit niet toe- staat en spr. meenda, dat de rechten1 van de bevolking, wanneer velen die 'hier geboren en getogen zdjto, elk pad, ieder duan en valilei kennen en hebben liefgekregen', hooger staat dam het eigenribmsrecht van eeni wfl'lekeurigen eigenaar, die toevallig zooveel geld bezit, dat hij alles kan koopen. De menschen die zich hier vestigden, zouden dat bovendien zeker niet gedaan hebben wanneer er geen vrije wandeling in de duinen en bosschen bestond. Wat Bergien later zou kunnen gebeuren,'over- kwam reeds andere gemeenten in ons land. Spr. meende daarom, dat het op den weg van de V. V. V. te Bergen lag, om op de volgen- de algemeene vergadering, die te Groningen zal worden gehouden, er mede op aan te dringen, dat de regeering maatregelen neemt, waardoor ae sluiting van landgoederen on- mogelijk wordt. 'De voorzitter meenlde, dat de regeering ter wille van het eigendomsrecht hiervoor wel niet te vinden zou zijn en oordeelde, dat men in deze door overleg met de eigenaren meer kon bereiken. De heer Klomp wees er op, dat in Enge land reeds een dergelijke wet bestaat. Daar is slechts het ascheiden van eenige HA. om een buiten geoorloofd. Spr. was er bovendien voor om de maardere lutm van teerieht niet op de eigenaren maar op de gemeenten te la ten drukken. De heer Mel'kman ondersteunde het voor stel van den heer Klomp en wees er op, dat in deze een protest van mevrouw Tilanus in den Amsterdamsche Raad tegen het sluiten van' de terreinen voor de Amsterdamsche duiinwaterleidiing ook succes had gehad. Het voorstel van den heer Klomp werd hierna met groote meerderheid aangenomen. Dte voorritter deed hierop mededeeling van de met de H. IJ. S. M. gevoerde corres- pondentie over betere verbindingen. Het voorstel van het bestuur, om op het bureau van de vereeniging een bord te plaat sen waarin de leden reclamemateriaal, als fo- to'a enz., voor hun pensions, hotels en hui zen kunnen plaatsen, werd aangenomen. De voorzitter deed hierop mededeeling van de door het bestuur verrichte werkzaamhe- den inzake de oprichting van de rijwielpad- vereeniging ,Noord(-Kenncmjerland"Spre ker deed voorts de mededeling, dat de buige- meester bezwaar had tegen het maken van een rijwidlpadl dor die duinen, maar wel wilde medewerken voor het maken van een rijwiel- pad langs den weg naar zee. Spr. stelde na- mens het bestuur voor lid van de Rijwielpad- vereeniging voor 15 per jaar te worden en bepleitte tevens de oprichting van een afdee ling daarvan. De heer C. Bogtman Az. juichte het be- stuursvooaTstel' toe. Spr. had lict genot van rij- wielpaden in het Gooi leeren kennen en be toogde de wenschelijkheid van het hebben van rijwielpaden buiten de verkeerewegen. Spr. oordeelde dat de burgemeester groote zedelijke plichten heeft tegenover Bergen. Ook zijn belangen brachten mede het maken van rijwielpaden buiten de wegeh te bevorde- ren. Sipr. igeloofdte vast, dat het wel voor el- kander zou komen. De voorzitter deed uifkomen, dat men met een rijwielpad' langs den zoeweg al zeer gebaat zou zijh. Het voorstel van het bestuur werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. Na een aanbeveling van den voorziter en den heer Klomp gaven zich alle aanwezigen als lid van de afdeeling Bergen der Riiwiel- padvereenigting „Noord-Kennemerland" op. Tot voorloopige bestuursleden' van deze afldeeling werden de heercrt Jb. Rui'ter, C. Bogtman Az. en Roggeveen gekozen. In behandeling kwam hierop het bestuurs- voorstel om den prijs voor het plaatsen van aanbevelingen op de pensionlijst voor leden op 2 en voor niet-leden op 4 te brengen. Na ampele bespreking werd het voorstel van de heeren de Jong en Taapken, om dit voor niet-leden op 6,te stellen, verwor- pen, waarna een voorstel van den heer J. Prins om dit bedrag voor leden- op 2, 'en voor niet-leden op 5,te stellen, werd aangenomen, nadat geen meerderheid was verkregen om het bedrag voor niet-leden op 4,— te stellen. De voorzitter verdedigde hierop het voor stel om de eontributie van 2,op 3,— te brengen. De rekening over 1920 wijst reeds een tekort aan van 7 420,De uitgaven kunnen niet verlaagd worden. Met het oog op de concurrence van andere plaatsen is zelfs meerdere propaganda noodig Aan den Raad der gemeente was het ver- zoek gericht om de subsidie van 800,op 1000— te brengen, ondcr mededeeling, dat aan de algemeene vergadering zou worden voorgesteld de eontributie met 1,te ver hoogen. De heer Prins meende, nadat de voorzitter een opsomming van de uitgaven. had gege ven, aat een jaarlijksche bijdragc van de Ver eeniging van 50,aan de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten wel wat hoog was. E)e voorzitter deed het groote nut van die vereeniging uitkomen, waarop de heer Prins den wensch uitsprak, dat die vereeniging nog eens de Berget bosschen aankocht. De voorzitter gaf hierop een inleiding over de forensenbclasting. De strenge toepas- sing in Bergen heeft tot gevolg, dat vreemde lingen uit Bergen weggaan. De voorzitter wist niet of dc gemeente verplicht is die be- lasting te heffen, maar hij wist wel', dat er gemeenten zijn, die er de hand mec lichten en niet de vreemdelingen, waaraan de bevol king zooveel verdient, het vel over de ooren trekken. De heer Hoksbergen deelde als voorzitter van de commissie van aanslag mede dat deze commissie dezen zomer herhaaldelijk voor verschillende feiten stond, die haar de schaamte op de kaken joeg, omdat ze de men schen moest aanslaan die 93 dagen waren ge- bleven. Het ging dikwijls over bedragen van 2000 h 3000. Wie dit eenmaal heeft be- taaldjberaamt voor een volgendc maal midL delen om daaraan te ontkomen. Verschillende ;emeenten lichten daarmede de hand, omdat et niet moreel is, menschen, die voor hun genoegen in een gemeente vertoeven, en waaraan de bevolking verdient, voor zulke groote bedragen aan te slaan, omdat zij 1 h 2 dagen langer in de gemeente vertoefden dan anderen. Spr. heeft daarom zijn mede- raadsleden voorgesteld, om' daarmede niet door te gaan. maar de opcenten voor het ge- bouwd eigendom op 80 en voor het onge- bouwd op 40 pet. te brengen. Spr. kon daar- voor geen meerderheid vinden. De belasting zal dus wel weer geheven worden Voor een gemeente als Bergen, die nog haar plaats onder de zon moet veroveren, vend spr. het als koopman verkeerd, om ds vreemdelingen too te plukken. In den: Raad is gezogd, dat't wal voldosa- de te ate de vreemdelingen hier 60 dagen ver toeven en deze zienswijze was geheel in strijd met het belang van de gemeente. De voorzitter had gaarne gezien, dat de inlichtingen vroolijker hadden geluid. Voor de bevolking is het vreemdelingenverkeer in Bergen de voornaamste bron van inkomsten. Er is haast niemand, die daarbij geen direct of indirect belang heeft en dikwijls zijn de in- directe belangen van velen grooter dan de directe belangen van anderen. Ook spr. is van meening, dat Bergen z'n plaats onder de zon nog moet veroveren. Hiermede heeft hij, geen kwade bedoeling, maar ate men ziet naar het comfort, dat andere plaatsen biedeni, dan moet men hier wel degeliji op concur rence bedacht zijn. Spr. zou daarom gaarne zien, dat de gemeenteraadsleden tot de over- tuiging kwamen, dat piea de vreemdelingen niet te veel moest plukken, aangezien men daardoor de kip met de gouden eieren slacht De heer C. Bogtman Az. wees er op, dat de vreemdelingen, die hier minder dan 89 dagen vertoeven, van de wegen, de electrische ver- lichting enz. profiteeren, niets behopven te betalen. De menschen', die langer bitten, kan men aanslaan en ongelukkig kent de wet geen bemiddelingsvoorstel. Er is een moge lijkheid en wel deze: wat door de vingera z(en, maar de klachten over hetgeen hier niet in orde is, komen van de mensdien, die hier tijdelijk vertoeven. De voorzitter meende, dat men hen met open armen moest ontvangen, omdat zij de ■welvaart in de gemeente brengen. Hetgeen door de hotels, pensions en winkels in de gemeente van de vreemdelingen wordt ont vangen, loopt in de hoaderdduizenden. In het belang van de bevolking wil spreker hen nu de wet nog zoo onredefijk is, met clementie behandelen. Spr. hoopte voorts, dat de ge meente, wanneer ze straks volgens de nieuwe wet een kurtax mag heffen, de daardoor inge komen gelden uitsluitend zal gebruiken ten behoeve van het vreemdelingenverkeer, wat in Frankrijk reeds veiplichtend is. De heer C. Meijer Sr. wenschte tot de ge- lukkigen te behooren, die als forens cen 6000 belasting zou moeten betalen. Spr. vond het niets erg, als men zulke rijke lieaen eens aanpakte. De heer Verbeeck merkte op, dat in BelgiS geen forensenbclasting wordt geheven. Spr._ meende, dat Bergen voorzichtig moest zijn," aangezien ook de buitenlandsche concurren ce, in verband met de lage valuta, gevreesd moest worden. De heer Hoksbergen zeide nog, dat de fo- rensenbelasting per jaar een 30.000 op- bracht. De Raad zal inderdaad voor een moeilijk parkct komen te staan, aangezien de plaatselijke belasCngen verhoogd zullen moe ten worden, wanneer de forensenbclasting werd losgelaten. Men diende evenwel om den vooruitgang van Bergen te bevorderen, de vreemdelingen tevreden te houden. Spr. vond dit een schclvischje uitgooien om een kabeljauw te vangen. De heer Bogtman meende, dat men niiet gemakkelijk tot een oplossing kon komen, omdat de Raad, wanneer men de menschen, die 90 dagen verblijven, vrij laat, ook geen bevoegdheid heeft, om hen die 11 maandea in de gemeente vertoeven1, aan te slaan. De heer Klomp meende, dat dc commissie van aanslag, in afwachting van de wetswii- ziging, tegenover de forensen civiel behoorde te handelen en betoogde voorts de noodlza- kelijkheid om, wanneer de nieuwe wet, die aan de werkgemcente van den forens de be voegdheid gceft om van deze in plaats van 1/3, 2/3 over z'n geheele inkomcn te heffen, in werking treedt als woongemeente, welke dan ook 2/3 mag heffen, de woonforensen te- gemoet te komen. Spr. vreesde andere dat net voor tal van woonforensen een onmoge- lij'kheid zal worden, buiten te blijven wonen. Dat in de Kamer voor een dergclijk ontwerp een meerderheid was gevonden, bevreemdete hem in hooge mate en was voor hem het be- wija, dat de afgevaardigden bovenal de be langen van de groote centra, waar het kwantum der kiezere woont, willen beharti- gen. De voorzitter deelde hierop mede, dat de leden, die „Ons Nederland" per vereeniginf ontvangen, voortaan 5,per jaar moeten betalen. Zij, die wenschen te bedanken, zul len hiervan v66r Januari schriftelijk aan het bestuur kennis moeten geven. De vereeniging kan niet, doorgaan,* er zooveel op toe te leg- gen. In 1920 kostte het de vereeniging ruim 60,-. De voorzitter deed mededeeling over de gevoerde correspondence inzake een betere ireinverbinding. Spreker zeide, dat het be stuur in de maand December met den heer Kalff te Utrecht daarover een bespreking zal hebben en verzocht de leden ten spoedigste het bestuur schriftelijk mede te deelen welke verbeteringen voor het a.s. seizoen gewenscht worden. De heer Bogtman Az. informeerde welke stappen het bestuur gedaan had inzake het onregelmatig vertrekken van de trams in het zomerseizoen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur eenmaal gereclameerd had, maar de heer Klomp. (fit, toen het nog eens voorkwam, teruggehouden had, daar deze wilde, dat het bestuilr protesteerde. Het bestuur had dit gedaan, omdat de directies met klachten over- stelpt worden en daardoor deze naast zich neergleggem, waarom de andere bestuursle den het beter oordeelden om de zaak, door ook nu te protesteeren, voor Bergen niet te hedervw. De heer Kate sou gaarne zien, dat het be-

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1