OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 4 nmii m a hum Heacisrd drie ea twintigfte jaargsng I9<> 6 JARUABI Abonnementsprijs bij vooruitbetnlins per 3 mnanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieven franco N.V. Book- on Ifandelsdr. v.h. Ilorms. Coetor Zoon, Voordam CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Rodactie No. 33. DONDEBB AG Dirlcteur0. H. KRAtt. IloofdrcdactoarTj. N. ADEMA Buitenlandsch Overzicbt. Tusschen Louden en Parijs is men het nu ecus over den datum, waarop een conferentie zal worden gehouden over de Duitsche ont- wapening. Lloyd George had het nogal diruk met allerlei andere zaken, zoodat het hem niet paste reeds het Kanaal over te steken op den door Leygues gewenschten dag. De Ier- sche kwestie en de werkloosheid in eigen land b.v. hielden hem terug. Maar na den 18en Januari zal het gaan, zoodat als datum voor de bijeenkomst is vastgesteld 19 JaL nuari. De conferentie te Brussel over de Duitsche schadeloosstellingen zal ook worden uitge- steld tot 17 of 20 Januari, naar een bericht uit Brussel meldt, omdat de Fransche afvaar- diging den wensch te kennen gegeven heeft, om niet te beraadslagen in de atmosfeer, ge- schapen door de bijeenkomst van den opper- sten raad. Als dit juist is, zal de vergade- ring stellig niet voor den 20en plaats kunnen hebben. In de dagen, die nu nog v66r deze twee conferenties komen, kan dan gepoogd wor-' den om de tusschen de geallieerden bestaan- de vriendschap een beetje op te vijzelen? want dat er wat aan hapert, is wel zeker. Bijvoor- beeld tusschen Frankrijk en 'Belgie naar .aan- leiding van een -uitlating van den Franschen Pezant te Brussel, waarin hij ontkende dat rankrijk iets zal doen wat de haven van Antwerpen ten goede zou komen. En in- Bel- gie had men zich nog wel zoo veel voorge- steld van de uitwerking van het militair ver- bond met Frankrijk, dat op groote kosten komt en heel wat discussie over den dienstf- tijd heeft veroorzaakt. De Bdgen dachten, dat Frankrijk nu in economische dingen toe- geeflijk zou zijn, maar nit het anders blijkt de mededeeling van den gezani zal officieel wel een weinig verzacht worden, maar het feit dat Frankrijk, om zijn eigen havens te helpen, de Antwerpsche niet zal begunstigen, blijft bestaan is men er al over gaan den- ken om het Engelsch'e voorbeeld te volgen en af te zien van het recht tot inbeslagname van Duitsche eigendommen, als Duitschland na- latig mocht blijken de bepalingen van het vredesverdrag na te komen. Op die manier hoopt men de Duitsche handelsschepen weer in de Antwerpsche haven te krijgen. Dat het tusschen Engeland en Frankrijk al evenmin „botertje tot den booom" is, weten we al lang. In eerstgenoemd land is men niet zoo bang van een oplevend Duitschland als in Frankrijk. Leygues, die een zwenking had gedaan aan Engelschcn kant hij, heeft naar aanleiding van het aftreden van den vo- rigen Franschen minister van oorlog gezegd, dat Duitschland op militair gebiecf heusch zoo gevaarlijk niet meer was heeft daar- over heel wat moeten hooren, z66 zelfs, dat reeds over een mogelijk heengaan wordt ge- mompeld. Deze scheuren in het bondgenootschap zullen moeten worden dicht gemaakt om eens- gezind optreden tegen Duitschland mogelijk te maken. De conferentie van 19 dezer zal doen zien of men daarin is geslaagd. Maar op die conferentie kan het ook nog wel weer tot nieuwe geschillen komen. Er zijn immers nog altijd de Grieksche en Turksche kwesties, wahrover de heeren niet gelijk denken. De hervatting van den handel tusschen En geland en Rusland, die naar verluidt nu spoe- dig tot stand komt, kan nog wel weer een punt van wrijving worden. Frankrijk heeft hierbij steun in het voorbeeld van Amerika, dat den sovjet-gezant heeft weggestuurd van- wege de bolsjewistische politiek die hij steeds bled voeren. Buitenland DE OPSTAND IN DE OEKRAINE. Met TsjechjcnSlowaaksche bladl „Tribuna" publiceert een interview met itwee opsfcandeliii- genleiders uit de Oekraine, die zich tijdelijk •te Praaig ophoudlein. Geheel Oekraine is vo.1- ter steriote van 150. 000 man, en tot de die kan men de plaatsdiifce organdsaties rekenen, welke voor de verxMiging rtegen on- verwachte bolsjewistische aanvallen) dienen, voor plaatsdij-ke maatragelleo emz. De gefaeele Oekrainsche bevolking beschouwd de rooden als indringers en gehoorzaamt stipt aan de orders der opstandelingenleiders. De bolsjewiki hebben de steden en de spoorwegen in handen, maar het geheele platteland is op de hand van de opstandelim- gen, die als hoofddoel de onafhaiikelijkheid van de Oekraine nastreven, en haar bevriji- ding van de vreemde elementen. •De Oekrainsche opstainidleltingeni doen hun best om die beschavingi van het 'lianldl te ant- wikkelen en hebben him propaganda-organi- saties, vliegende drukkerijen en laten bladen en boeken drukken. De bolsjewiki zien de ge- varen, die daarin voor hen -schuilen, zeer goed in. Te Kief moeten volgens de jongste beridhten dagelijks versche troepen uit Sliiberie aanko- menl en Hangs alile spootwegMjnen wordier- er troeplen maar de staid gevoerd. U'iit vrees voor de opstanddliingen rijden die treinen onder een sterke militoire bewakinig. DE ENGELSCH.RUSS&CHE HANDELS. BETREKKIN GEN. munistisdhe kleerenlappertje Merges, de oorkonde tot zich had genomen en nu had getracht dlaaraan wat te verdiienen! Te Krakau heeft een hongerbetooging ken. Driehonderd matrozen der ongeregelde plaats gehad, waaraan naar schatting onge- In het familieslot van Von Bethmann Holl weg te Hohenfinow had de rouwdienst der familie plaats. Te ruim 3 uur begon de lijkdienst in de kerk. Onder klokgelui werd de lijkkist door houtvesters naar het familiegraf aan het eind van het dorp gedragen. In een langen stoet volgden de vele belangstellenden. KOBTB BERIOHTEN, Dte wBarlmske Ti-d-en-de" meMt uit H-el- sizug-foT-s dlat de Uitvoerrende Raad' der Sov iets te Mosko-u Maxim Gorki onder strenige Ibewa'kiuig 'heeft gestdk Men vreest dat hij ml traehten uit Rusland' te vlluchtan. Alle personen die hem eatn hazoek brengen, moeten Aim. su-toritsiten ds rwdlwa opam mede- veer 10.000 arbeiders delnamen. Dezen eisch- ten socialisoering van alle belangrijke bedrij- ven. Bij de Munt te Weenen weigerden de aoc. arbeiders met chr.-soc. beambten samen te werken De regeering heeft gedreigd, het bedrijl te sluiten. De arbeiders dreigen met de algemeene staking, die zich zou uitstreiF ken over de arbeiders bij post, telefoon en te- legraaf. De Joodsche godsdienstleeraren sta- ken om een looneisch. Er dreigt in verband met de Senaatsver- kiezingen een Kabinetscrisis in Frahkrijk Leygues zal de kwestie van vertrouwen stel len. Er is nog wel kans} dat de algemeene spoorwegstaking in Duitschland niet zal aoorgaan. In Carmaithen an Eire (Engeland) warden 26 flanelfabrieken wegens sLapte in 'het bedrijf gesloten. Lord Grey, de vroegere Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken heeft zich in een redevoering tie Glasgow, van welke stad 'hii het vrijburgerschap ontving, geikant tegen de geheime dieplomatie. Hij; adht het noodig pen- raad van naties bijeen tie houden. Commandant Dragoumis, een lid van de mliLitaire missie van fconing Konstantijn. in Turkije, is te Konstantiniopel ernstig ge wond dbor een retolverachot van een Venize- list. De sovjet-gezant te Bariijni spneekt de geruchitiew over een hennieuwde Russisch- Foolschen oorlog tegen. Met het oog op de vredesgezindheid van Rusland acht hij het niet noodig, dat Duitschland zijne vestingen aan de oostgrens bewapend hout met zware artillerie. Tusschen Oostenrijk en Hbngarije is oneenigheid gerezen over die ontruiminlg van W.- Hbngiarije. Wtsgens het oonfflliot Itusschieni dile ilanden heeft die Hongaarsdhe regeering besloteni -die -levemng van levenstniirildlelen naar Oostenriik stop te zstbso. Volgens bericbten uit Washington ver- Iklaairt de Amerikaansche generaal Zamatt in zijn rapport over dem .toestanid op het West- Inidische eilaojd 'Haiti, dat inboorliingen al- daar zeven Amerikaansche marinicrahebben opgegeten benevens een Amerikaansch offi- caer Dinsdag is Jamas Wallah, het parle- mentsllid' voor de stad Gohk, gearresteerd!. HS^ was een van de 20 gevangeneii, die 18 maai> dieni geleden uit de Miauntjoy gevangenis ont- Bultenland KOSnrWUNNERSVERGGEO'I NO VRIJWULLIG'ERS. Bijl Ktoe. Besluit is bepaa'ld, dlat aan die ver- wamten van vriiiwilillig dienerndle mi'litaixm, behioorende tot een dier categerien die voor kostwinneravergoeding in aanmenking kondlen komen, zood'anige vergoedling kani woiden toegietoendl over den verderen diiur dier buitemr gewone amstandiiighieidein;. Deze vergoedomg •kan medle worddn genoteni itot aan den- datum waarop die heeschende budtengiewoine omstan- diigheaen een eindle nemen, door verwanten van pereonen, die na verblijf in wericelijken. d'ienst alls diienstplidwige hij' de militie, de landlweer of den landbtonn, 'hun veribllijf onder de waipenien ALS VRIJWIL'LIiGER bij den landistorm voortzetten. De vergoeding wohdit ^gakend' door dien Minister van Omlog en' draagt ten hoogste 3.00 PER DAG. Viergoed ingcii welke ten aan zien van militai- ren dioor die burgemeesters werdlen toegekend en thians nog van kradht zijn, worden1 geachl voor het verder vborigezet verblijf in werkelij- ken d'ienst van die militairen als vTijwilliger te zijn toegelkenid! door den Min. van Oorlog tot de bedragen, waarop de burgemeesters de vengoeding stelddn, en aan die personen Volgens de .Times" heeft de Engelsche re. geering met Krassin, het hoofd van de Rus. sische handelsdelegatie, een -regeling getroffen voor het herstel van den handel. Met het oog daarop zal worden voorgesteld, om een ma4.t> sehappij te vornaen met Ma kapttoal van 10 WAT BRENGT 1921. Een bekende Fransche waarzegster, madame Fraya, heeft haar voorspellingen voor 1921 ge< publiceerd. Het komende jaar zal volgens haar vooral voor het groote publiek voorspoedig en aan. genaam zijn; minder echter voor zakenlieden en financiers. Vooral zy, die in korten tijd rijk zijn geworden en al te begeerige industrieelen zullen geen prettig 1921 hebben. De zakenlie. den zullen trouwens alien met groote moeilijk. heden op economisch gebied te kampen krij. gen, doch het voorjaar zal een zilveren randje aan deze duistere wolk brengen. Het leven zal dan veel goedkooper worden en de grootste zorgen van de huisvrouw zul» len langzamerhand verdwijnen. Bovendien voorspelt mad. Fraya aan Frankrijk goede oogsten en meer intensief worden van den ar. beid. Dan nog zullen in 1921 groote ontdekkingen gedaan worden op het gebied van de genees. kunde, chirurgie, zielsleer en de mechanica, welke een geheelen ommekeer in „het men. schelijke leven" zullen te weeg brengen. Ver. der zullen philosofen, doctoren en biologen zich bijzonder weten, en de wetenschap zal meer en meer tot spiritisme gaan overhellen. Op kunst en littcratuurgebied zal groote acti. viteit aan den dag worden gelegd; men zal te> rugkeeren tot de zuivere en klassieke vormen er van. Indien ook al de eerste maanden van het jaar weinig geruststellend voor Frankrijk zullen zijn, zoo zal toch later alles goed ko» men, want de bedreigingen van oorlog en re» voluties zullen niet worden verwezenlijkt. Dc naburige landen zullen echter niet zoo gelukkig zijn. Frankrijk zal echter zich zelve meester blijven. Wel zal het de meest gewaag. de hervormingen aandurven, maar ten slotte zal het na langdurige crisis zijn bewonde^ens. waardige gesteldheid bewaren, welke zijn on. sterfelijke geest het verschaft PARUSCHE STATISTIEKEN. Volgens de statistiek der Parijsche politie zijn er te Parijs het vorige jaar 242 nieuwe danszalen opgericht In totaal zijn het er tbans 689. In den loop van 1920 is er door dieven, in. brekers, oplichters en vervalschers in totaal een bedrag van 24 millioen francs verduisterd. Het schijnt, dat de Fransche politie bijzon. der vlug is met het arresteeren van verdachte meisjes. Van de 45.000 gearresteerden zijn er ten minste 35.000 weer in vrijheid gesteld' en slechts 1200 werkelijk naar de gevangenis ge» zonden. ALWEER EEN AARDBEVTNG. Bij de bestnurscommissie van het Amerl. kaansche Roode Kruis te Parijs, is, naar het Journal" meldt, bericht ontvangen, dat een nieuwe aardbevinig Albataid heeft .geteisterd. De stad Elbassan zou volkomen verwoest zyn. Tot dusver moeten 14 personen gedood en 300 gewond, zijn. Tienduizend personen zijn dakloos geworden. EEN BERLUNSCHE MISDADIGERS. BENDE. De „vloed van misdaad" te Berlijn is nog steeds wassende. Dezer dagen heeft de politie echter eenige belangrijke ontdekkingen en daarmee gepaard gaande arrestaties gedaan, hetgeen haar bovendien de draden van een ge» heel net in handen heeft gegeven. In Rp.rlin.W- werd sinds eenigen tijd in verschillende hee» renhuizen en villa's ingebroken. Eigenaardig was het, dat steeds huizen met balkons wer» den uitgekozen. De politie koesterde argwaan tegen een bewoner van de Wartburgerstrasse, die er een automobiel op na hield en daarmee voortdurend nachtelijke tochtjes maakte. Een kellner en een wagenmakersknecht vergezel. den hem daarby. De recherche ging de ban. dieten op een nacht na en wist hen op heeter. daad te betrappen. De bandieten gingen als volgt te werk. De automobieleigenaar klom op het balkon der uitgekozen woning en sloeg met zyn moer. sleutel een venster in. Daarna liet hy zich weer op den grond zakken en wachtte met zyn medeplichtigen een uur lang, of de bewo. ners ook ontwaakt waren, hetgeen zy wiaten als het licht in de woning opgestoken werd. Geschicdde dit niet, dan Idommen de twee helpers weer naar boven, drongen de woning binnen en sloegen hun slag. Zy stalen dan by voorkeur tapyten, zilveren voorwerpen en schilderijen. De dieven leefden er goed van. Otto, de kell. ner, hield er een rijpaard op na, en deed elken middag een wandelrit in den Tiergarten. Hij had dat paard gekocht van een zekeren baron Winfried von Gsug und Gassendorf. Deze ..baron" verborg een gedeelte der gestolen za. ken in zijn woning. Hij is thans voortvluchtig. De heeren moeten meer dan 100 diefstallen en inbraken op hun geweten hebben. Zij stonden in verbinding met de inbrekers, die korten tijd geleden uit het belastingkantoor te Charlottenburg voor een millioen aan belas. tingzegels stalen. Ook dezen zijn thans ge. arresteerd. Verschillende juweliers en tapij. tenhandelaars kochten den inbrekers de ge. stolen wa'ar af, en zorgden dat deze verder in den handel kwamen. Dikwijls kochten de slachtoffers hun eigen zaken tegen den oor. spronkelyken prijs in den een of anderen grooten winkel terug. Aan tapijten alleen is reeds voor een waarde van verscheidene milli. oenen mark door de politie in beslag geno. men. Het gelukte haar bij deze gelegenheid ook den inbreker Erich Kessel te arresteeren, die indertyd in de Chileensche ambassade heeft ingebroken. Binnenkort worden nog verschei. dene andere arrestaties verwacht BEN MECNA0ERTE OP ZEE. i« te Lew«tt«a ««m i«w „Zee" bestemde zemdiijaig wilde dlLefremi aangfekomiein, die ee<n zeereis gemaakt hadiden van Calcutta naar de Engelsche hioofdstad. Deze reis was rijk aan klaime en grootare avontuiren. De hitte was de eersfte dagem zoo groott diat twee tijgers uitgeput naialkten en voortlduirenU met) em.merB water begoten znoea- ten worden. Een aap, een saterhoen en twee vliegenvangers stierven van»de hitte. Den der- den dag van de reis liet de kapitein eem schuiur van, zeildoek bouwen op de brug, dlaar warden de vogels, die ledem •otndeir heit uitblij- ven van het minste windzuchtje, onddrge- bracht. Den nacht dlaarop gelukte 'het den olifant den mk suiketr te bereiiken die voor hem besrtamd was voor die hedle reis en at alles op. Op den vierden dag moesten de staarten van zes Himalayaansohe blauwe eksters wor den afgesniedienv omdat ze ze om die dwarsstok- ken wonden. Eln zoo was hot iedleren dlag wat. In Mjadlras, Waar do meeste dieren verpliaatst moesten worden in veriband1 met het laden- van goederen, wend die olifant onruatig door bet lawaai der kronen en weigende voediseL Gboen voedlsel voor de dieren ikon men niet vertorijgen, die ijzeren platen van- het sehip werdfen heet en de meeste dieren moesten voortdurend- met Water begotem wordbn. Drie toeren ledten dbor de hitte en de oogen van dlen olifant -bego-iunen tie tranen, „omdat hij In-die verliet", zo-oals die oppa-sser zei. Den tweedbn d'ag voonbij Oo-ltomibo wend die riee nuw. De beidle tijgers wedlgenden voedsel, de olifant at heel' weinig en lleed on-dlar een zeere elunf. 's Na-chts ibnak een civetlkat loe en kon -aanvamkelij'k niet gevonden wondlen. Het dier venbong zich o-verdag en ging Is nachts op roof uit, waadbij hij eenige zeldlzame vogels doodlde. Ten- elotte werd' bet gagrepen en weer opgeborgen. Elan OSbbon-aap wist ook te ont- snappen en bnandidle in de mlachinekamer zijn poot, en een kleine slang, die ontsnapte, moest wonden aflgemaalkt. Biji Mjaxeeille wend het ween guur, de olif-ant vatte kon eai imioest met woillen dleikens en een gnoo'te dosi® kini-ne ween op zijn verhaal gebracht wondlen. Tus schen Marseille en London stak Jkunlbo zijn slurf in eeni grooten pot witte venf. H5j stond zijn oppaseen toe met een doek olie die venf ge- deel-telij'k te varwijdenen, maan liet niet aan het uiteinde van -de elurf komen. Men oliede toen zijn voorpooten, waar het dien zijn slurf lange wreef en zoo de witte venf Ikwijt raakte. De bemamning was ten elotte bl-ij, toen die Engelsche -kust in zi-cht fcwam het over- brengen van een meniagerie wildle dieren was een kaywei gebleken, waaraan heel wat vast zat. DE WEREZLOO'SEDEID IN Op 81 December bedlnoeg het aantal werk- lbozen in Denemanken vijftdg dhiizendt waar- van aohttienduizandl in Ko-penhagen. Giedlu- rende de laatste weken is -het -aantal wenkioo- zen met o-ngeveen tienduizend toegenomen. In alle nieuwj aorsbeschouwingen van die bladen wondt gewazea op den grooten amst van den huidigem eoonomischen- toestand' in •Deneimanken. In die Deenwche induafttrie wor- dlen voortdurend arbeiderts ontelagen. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Gisteren werd een bom geworpen naar een poiitiepatrouille te Cork. Zes politie.agenten werden gewond. Soldaten vuurden daarna met geweren en machinegeweren op burgers in de naburige straten. Verscheidene personen wer. den gewond. By een overval in de buurt van Kanturk is hevig gevochten. Het schijnt dat twee vracht. auto's met soldaten overvallen werden door een groote groep burgers, die gebruik maakten van geweren en een machinegeweer. De solda. ten beantwoordden het vuur en toen er ver. sterking opdaagde, sloegen de aanvallers op do vlucht. Zy werden door de troepen achter. volgd en lieten een hoeveelheid muni tie ach. ter. Men gelooft, dat zy nogal verliezen heb< ben geleden; van de aoldaten werd niemand gewond. Later werden zes personenin een naburig dorp gearresteerd. De correspondent der „Weatm. Gaz." to Cork meldt dat de Lord.Mayor dier stad en het Sinn Feimparlementslid Leon de Roisite het volgende telegram zonden aaju het Roode Kruis te New.York: „Wy dringen er eerbiedig op aan dat het Amerikaansche Roode Kruis ons hulp zal zenden. Het zal niet helpen als ge voorstelt Britsche hulp te vragen. Enge. land voert een duivelschen oorlog tegen ons volk, niet vragende naar sekse of leeftijd. Gy moet antwoorden dat ge komen zult, of wei. geren". In een stad van het graafschap Waterford werd een jongen, die Engelsche Zondagoch. tendbladen verkocht, aangehouden. Zyn kran. ten en geld werden hem afgenomen en twee dreigbrieven in zijn hand geduwd. Een nieuwsagent ontving inplaats van zyn gewone pak Engelsche bladen een brief, lui» dende: „Honneur et Patrie. Wilt het feit, dat het Iersche repubiikeinsche leger op alle vuile Engelsche lectuur beslag legt, aanmerken als het duidelyk bewijs, dat het daarvan niets meer wil weten. Wil daarom alle bestellingen op vyandelijke bladen opzeggen. Niet gehoor. zamen aan dat bevel zal ten gevolge hebben, dat ge wordt dood geschoten". ONGEWONE KjOOTWAAR. Dezer dagen werd te Ginundea den gewe- zen hertog van Brunswijik, Ernst August, de oorkonde -te koop aangeboden, waarin hij den 7en November 1918 verklaarde afstand te doen van de kroon. De Brunswijksehe regee- ring deed1 onmiddellijk onderzoek, hoe dit mogelijk waa En volgens een officieele me dedeeling is gebleken dat de vroegere presi dent van d« rapnJbliali Brunawijk, het com- HET EINDE DER d'ANNUNZIADE. Na de eerste afdeeLing legionnaire®, die Dinsdagmorgen vertrokken ia, is dea avonds een tweede afdeeling van 500 man vertrokken. De legionnairen werdefi geconcentreerd te Divaccia, vanwaar zy naar Venetie vertrok. dieelen hctgoan Gorki heeft geoegdi. Uit E iigia wordt gem eld, dlat in verbamd met het al-Banasdsdache Radenoon^ree een aan tal BoJjsjewiatische leidera vaau den groep Buebaxinj, dlie in oppositae tegen die Moslko-u- sche Sovjet verikeart, op bevel van diem Biaad van 'VelkscomimisBBirissen in hjechtenia is ge- n/oaruen. A.r» -1 11 1 irooM 1 n rwvk r>._t_ troepen zijn naar Pola vertrokken, waarheen ook de „Cortellazo" gesleept is. De paarden en het materieel, tot het geregelde leger be. hoorend, zyn aan generaal Ferrario overgedra. gen. De verliezen der bevolking van Fiume be. dragen vier dooden. Er zyn to Fiume twaalf huizen beschadigd. Uit Fiume wordt gemeld, dat d'Annunzio heden Fiume zal verlaten, men weet niet waarheen. De dichter is zeer bezorgd wegens een diefstal, in zyn bureau gepleegd, waar vijf of zes arditi onder bevel van een onderofficier der marine de brandkast van het regentschap hebben geforceerd en daaruit eenige millioe. nen hebben gestolen benevens stukken be. trekking hebbend op de onderneming van d'Annunzio. DE BOTSINGEN IN FLENSBURG. Over de botsingen in Flensburg (waar de communist Hoffmann werd doodgeschoten) wordt gemeld, dat de politie er aanvankelyk met brandspuiten en schoten om schrik aan te jagen aan deelnam. Toen tegen elf uur de menigte de kazerne binnecdrong, werd met scherp geschoten, waarby aan de zyd6 der betoogers zeven dooden en 22 gewonden vie. len. Aan de zyde der politie werd 66n be. ambte gewond. Er werden 40 personen ge. arresteerd, waaronder de leider der Flensburg. sche communisten. Nog des nachts verspreid. den de meerderheidssocialisten een vlug. schrift, waarin zy verklaarden het niet met de betoogers eens te zyn, de bestraffing der rad. draaiers verlangden en de arbeiders aanspoor. den het werk te hervatten. Gister is hieraan volledig gevolg gegeven. By den lijkdienst voor den doodgeschoten communist Hoffmann t» Flensburg is het Dinsdag tusschen demonstranten en politie tot ernstige conflicten gekomen. Volgens nog niet bevestigde berichtein zijn vele personen ge. dood en gewond. Daar men voor herhalingesi der ongeregeldheden vreest, heeft de opper. president het „Wehrkreiskommando" ver« zocht, in geval van nood ryksweer ter be. schikking te stellen voor de handhaving van de orde. Aan dit verzoek is gevolg gegeven. Het ingrypen van de ryksweer was echter tot nu toe nog niet noodzakelyk en men hoopt ook verder alleen met de politie de orde te kunnen handhaven. Dc lykdienst werd door de partygenooten van Hoffmann tot een demonstratie gemaakt Voor den met vier paarden bespannen lykwa. gen gingen een muziekkapel en verschillende kransdragers. Er achter volgde een stoet, die een half uur noodig had om voorby te trek, ken. Op het kerkhof, waar een groote menigte zich had verzameld, had alles een ordelijk verloop. In den stoet werden borden meege. dragen met opschriften als: Gedenkt Rosa Luxemburg en Liebknecht", Gedenkt de slachtoffers van de witte terreur", Om ongeregeldheden te voorkomen, had de regeeringspresident een verbod tot verkoop van alcohol uitgevaardigd. De meeste winkels waren gesloten. Ook de tram had het verkeer gestaakt. Het openbaar ministerio stelt een onderzoek in naar het doodschieten van Hoffmann. GRAANINVORDER1NG MET GEWELD. Naar uit Halle a. d. Saale wordt gemeld, viel in het dorp Hirschfeld by Liebenwerda een uit 500 personen bestaande volksmenlgte, die met dorechvlegels, bylen en jachtgewercn gewapend was, de beambten der veiligheidv politie en van het ryksgraankantoor aan, die met de inzameling van broodkorcn belast wa. ren. Het hoofd der gemeente, die als de bel. hamel Wordt beschouwd, werd onmiddellijk uit zyn betrekking verwijderd. Tegen alle deelnemers aan den aanval werd procevver. baal opgemaakt. De gedwongen inzameling van koren In de plaatsen, die met de inlevering nog zeer ten achteren waren, zal in de eerstvolgende dagen met kracht worden voortgeizet, deelt het HbL. mede. DE BEGRAFENIS VAN VON BETHlMANN HOLLWEO. Aan het Stettner Bahnhof te Berlijn ver- eenigde zich gisteren een groot aantal rouw- dragenden, om de bijzetting van den overle- den- ex-rijkskanselier Von Bethmann, Hollweg te Hohenfinow bij te wonen. O. a. ging met dezen trein mede prins Oskar van Pruisen, als vertegenwoordiger van- den ex-keizer. Verder werden opgemerkt de vroegere vice- kanselier, Van Delbruck, en Helffericlu de vroegere Saksische gezant te Berlijn en Latere minister-president van Sakseo, graaf Vitz- thnm PROV. STATEN VAN NOORD. HOLLAND. Dinsdagmorgen is de winterzitting van de provincial# staten van Noord.Holland her. opend. De heeren Brommert en Korthals Ah tes hadden bericht gezonden, dat zy wegens vestiging buiten de provincie hebben opg» houden lid van de provinciate staten te zyn. Aan de orde was daarop een voorstel van gedeputeerde staten, tw. het voeren van een rechtsgeding tegen een der afnemers van stroom van het provincial electriciteitabo. drijf. De voon?ltter achtte het noodig, dat vooraf een fitting met gesloten den ren werd gehouden. Omstreeks drie uur 's mlddags ging de ver. gadering van geheime in openbsre vergade. ring over, zoodat de Staten ruim drie uur In gesloten fitting hebben vergaderd, v66r 't voorstel van Gedeput Staten een rechtsgo. ding te voeren tegen een van do »troomafno> mers van het Provinciaal Eleetricitoitsbedrijf aan de orde kwam en onder den hamer door, ging- Verder werden suppletoire bogrootingen der provincie, diensten 1919, 1920 en 1921 aan. genomen en ten slotte werd het voorstel. KoonnanDen* Hartogh behandeld, om het aantal opcenten op de rijksbelastingen to ver. minderen. Dit voorstel werd verworpen met 29 tegen 21 stemmen.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1