Nedertantieche Poacntwud, in 1B9© cpg» richt, die voor het eerst op zijn programma de bevordering van de codperatie onder de boeren plaatste. Het is de groote verdienste van dezen Boerenbond geweest, den grooten etoot tot oprichting der Railffeisenbanken, in ons land te hebben gegeven. Daardoor overtuigde zij door de daad hen, die beweer- den, dat er geen behoefte aan deze banken in ons land bestond, van hun ongelijk. Nog geen jaar na het oprichten van den Boeren- oond werden reeds eenige plaatselijke Raif- leisenbankeu opgericht. Op grond der erva- ring ,in andere landen opgedaan, werd beslo- ten, reeds dadelijk een centraie bank in't le- ven te roepcn, vanwaar de propaganda en de inspectie kon uitgaan en die tevens de kassier der plaatselijke banken zou zijn. Bij de be- spreking van de wijze, waarop de op te rich ten Cenrale hare aan te sluiten Banken rech tons zou inrichten, stuite men al spoedig op ernstig meeningverschil. Twee rechtsvormen bleken mogelijk, n.l. le. volgens de wet van 1876 tot regcling der Coop. Vereenigingen 2e. volgens de wet van 1855 tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vcrgadering. Mr. Veegens, om advies gevraagd, verklaar- de zich om practische redcnen voor den eer sten vorm, maar achtte ook de tweede vorm wel bestaanbaar voor een plaatselijke boe- renleenbank. Men kon nict tot overeenstem- ming geraken en ten slotte werd bcsloten tot oprichting van twee Centrales. 12 Juni 1898 verrees-de Coop. Centraie Raiffeisenbank, ge- vestigd te Utrecht, waarbij alleen aansluiting konden vindcn de leenbanken, opgericht vol- gcns de Coopeiatiewet en den 24sten Decem ber 1898 verrees de Coop. Centraie Boeren- lcenbank te Eindhoven, waarvan leenbanken opgericht, zoowel volgens de wet van 1855, ais van 1876 lid zouden kunnen zijn. Omdat het zuiden des lands een ovcrwe- gend R. K. bevolking telt, cn de vcxbrcidmg der boerenlcenbankeu daar niet het minst aan de lciding der R K. geestelijkheid te dan ken is, heeft ae historische ontwikkcling der Cen traie Banken mcdegebracht, dat bij de Cen traie te Eindhoven bijna uitsluitend de leen banken R. K. boeren tot leden hebben1 terwijl de Utrechtsche Centraie, ofschoon een geheel neutraal karaktcr dragende, haar meeste aan- gesloten leenbanken onder de in meerdcrheid Protestante bevolking van het midden en uoorden des lands telt. Ofschoon twee Cen traie Banken voor een kleiner land als het onze al minder gewenscht waren dan een or- ganisatie, toch werd later en wel in 1904, nog een derde Centraie, de Coop. Christelijke Centraie Boerenleenbank te Al'kmaar tot stand gebracht. In 1899 werd, tengevolge van den wensch om ook in de atreken, waar de Boerenbond geen aanhangers telde, een arbeidsveld te vinden, door een statutenwij- ziging der Utrechtsche Centraie, de band met de moedervereeniging, den Ned. Boeren bond, verbroken. Dit was de aanleiding tot de oprichting der Centraie te Alkmaar, welke een zeer provinciaal karakter draagt, doordat zij haar werkgebied slechts over Noord- en Zuid-Holland uitstrekt. De diepere oorzaak van de afsdieiding was: het neutrale karak ter der Utreclitsche Centraie, waawnede voor- a! de Katholieken zich niet konden1 vereeni- gen. Men beleeft, omdat de drie Centraie Banken zelfstandig bestaan en onafhankelijk van elkander propaganda maken, in ons land het treurigc verschijnsel, dat in sommige dorpsgemeenten, waar een boerenleenbank voldoende zou zijn, er twee naast elkander bestaan. De scheidingslijn loopt dan zuiver tusschen R. Katholiek en Protestant, een alles behalve navolgenswaardig voorbeeld. Spreker besprak hierop de werkzaamheden der Centraie Banken en de hulp en voorlich- ting, door deze bij de oprichting van een Boerenleenbank verstrekt. Behaive vanwege de Centraie Bank wordt ook door Rijksland- bouwleeraren, Tuinbouwleeraren en Zuivel- consulenten, dikwijls ijvtrig propaganda ge- maakt voor de oprichting van Boerenleen- banken. In Katholieke streken hebben deze banken bovendien den krachtigen steun der geestelijkheid. Behalve door de medewerking Centraie Boerenleenbank te Alkmaartot tot rende ambtenaren, steunt de regeering de Boerenleenbank ook daadwerkelijk door mid- del van subsidie. TweeSrlei subsidie wordt door de regering gegeven, een eenmalige aan de locale banken tot bestrijding der op- richtingskosten en een jaarlijkschc aan de Centraie Banken, als tegemoetkoming in de kosten, aan de inspectie verbonden. Eerstge- noemde subsidie is de oudste. Bij de begroo- ting van 1898 werd door den tocmnaligen Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Goeman Borgesius, het toekennen van eene subsidie in dc oprichtingskosten der locale banken, in de Tweede Kamer verdedigd en voor de eerste maal werd een bedrag bij de begrooting daarvoor uitgetrokken. De sub sidie werd slechts verleend aan plaatselijke banken, die zich bij teji der Centrales hadden aangesloten. Aan de Banken, die zich orga- niseerden als Co6p. Vereeniging volgens de It 175 (Utr wet van 1876, wordt (Utrechtsche) en aan die banken, welke haar rechtspositic aan de wet van 1855 ontleenen, (Eindhoven), wordt 75 toegekend. E>ezc bedragen zijn over het algemeen voldoende om de oprich tingskosten te bestrijden. De Centraie Banken ontvangen haar jaar- lijksche subsidie sedert 1900. De Minister verklaarde toen, dat het in de bedoeling lag de Centraie Banken alleen in de eerste jaren van haar bestaan te steimen en1 dat derhalve ook hier van een blijvende ondersteuning geen sprake was. Gedu rende 1900 tot 1905 werd aan Utrecht een jaariijksche subsidie van 1300 tot f 3000 verleend; van 1906 tot 1914 3400, onder voorwaarde, dat de benoeming van den hoofdinspecteur de goed- keuring van den Minister verkreeg. De Centraie Banken waren verplicht, hare administratie en haar gehcele bedrijf te doen controleenen door een door de regeering aan te wijzeft deskundige. Deze deskundige brengt aan het einde van ieder kwartaal aan den Minister rapport uit omtrent zijn bevin- dingen in de afgcloopen drie maandlen. Deze bepaling draagt veel bij tot versterking van het vertrouwen der locale boerenleenbanken in de Centraie, waarbij zij waren aangeslo- ten Men was daardoor zeker van een onaf hankelijk contr&le. De eerste subsidie in 1899 werd slechts met 55 tegen 29 stemmen aangenomen. Toen echter in 1912 de Minis ter net plan opperde, de subsidie aan de plaatselijke Banken te doen vervallen, vond dit plan bij die beh&ndfcling der begrooting vs» vMadajlmds rjdan seodanige aw, die rechtspersoonlijkheid be- dtng, dat de Minister hrt vrew net rttrm. Op dit oogenblik zijn er evenwel teekenen, die er op wijzen, dat de geldelijke steun der regee ring aan de Boerenleenbanken weldra tot het verleden zal behooren. De organisaties van de Banken zijn thans ook krachtig genoeg, om dien steun voor het vervoig te kunnen ontberen. De krachtige propaganda sedert de oprichting der Centraie Banken te Utrecht en Eindhoven gevoerd, had een suelle uitbrei- ding van het aantal boerenleenbanken in alle deelen van het land tengevolge. De eerste jaren waren wel de moeilijkste, maar doo-i het gegeven voorbeeld en de zegenrijke wer- king volgdcn vele dorpen de voorloopers en de Raiffeisenbeweging werd een succes van beteekenis voor den Nederlandschen land- bouw. Het aantal boerenleenbanken in ons land bedroeg: einde 1899 46; 1906 423; 1912 820; 1914: 911, en thans over de 1200. Spr. gaf hierop een uiteenzetting van de inrichting en working der plaatselijke en daarna eene van die der Centraie Banken. De bedoeling van een Boerenleenbank is, dat de Verenigingskring klein blijft en een groep van personen omvat, die ongeveer ge- lijksoortige belaugen hebben en die elkaar kennen. Leden kunnen zoowel physieke per sonen zijn als vereenigingen, ten. bate van den landbou zittea Het ledental varieert tusschen 30 en 300 en bedraagt gemiddeld 100 per Boerenleen bank, zooaat ongeveer 100.000 personen in Nederland thans lid zijn eener Boerenleen bank. Bovendien zijn een 1000-tal plaatse lijke landbouwvereenigingen lid. Leden kun nen alleen zijn personen, die belnvaam zijn, een verbintenis aan te gaan, niet lid zijn van een andere boerenleenbank en hun wettelijke woonplaats hebben binnen de gemeente, waar de Bank haar zetel heeft. Utrecht eischt dat men voorts in alle opzichten te goeder naam en faam bekend staat, terwijl de Eindhoven- sche en Alkmaarsche Banken bovendien eischen, dat men godsdienst, huisgezin en eigendomsrecht in Christelijken zin, als de grondslagen der samenleving erkent en zijn gedrag daarnaar regelt, alsmede, dat men lid is van den Boerenbond. Vele Eindhoven- sche Banken beperken het lidmaatschap tot degenen, die den R. K. godsdienst belijden en hun godsdienstplichten vervullen. De leden worden als zoodanig toegelaten door het Bestuur der plaatselijke Bank; de- gene, dien het lidmaatschap wordt gewei- gerd, heeft beroep op de Algemeene Verga- dering. Het entrdegeld is 0.50 of 1.00. Bij vrijwillig& uittreding betalen de leden f 5.00. Een aandeelen-kapitaal kennen de Ned. Boerenleenbanken niet. Het doel der Boeren leenbank is: de verbetering van het land- bouwbedrijf. Zij tracht dit te bereiken door het verleenen van crediet, uitsluitend aan ha re leden, het rentegevend en veilig beleggen van de bij haar, ook door niet-leden gedepo- neerde gelden en het vormen van een reser- vefonds. Bij gerechtelijke of buitengerechte- lijke vereffening van den boedel zijn de leden onbeperkt aansprakeliik, dus in geval van een tekort moet dat geheel door de leden wor den aangezuiverd en wel aldus, dat zij voor gelijke deelen daarin hebben te voorzien, met dien verstande, dat zij ook gezamenlijk borg blijven voor de betaling van ieders aandeel in den omslag van dat tekort. Bij de Eindho- vensche en Alkmaarsche Banken is die aan- sprakelijkheid hoofdelijk, zoodat de crediteu- ren een lid voor het geheele tekort kunnen aanspreken; die dan op zijn beurt weer een of meer zijner medeleden tot betaling kan noodzaken. De hoofdelijke aansprakelijkheid heeft ook een tijdlang bij de locale banken, bij de Utrechtsche Centraie aangesloten, bestaan, doch is daar thans vervangen door een aan sprakelijkheid van gelijke deelen. Spr. oordeelde, dat hoofdelijke aansprake lijkheid voor de credietwaardigheid der Boe renleenbanken niet noodig is. Het Utrecht sche voorbeeld bewees dit voor ons land over- tuigend. Het is gewenscht, voor de soliditeit van de Boerenleenbank, goedc personen onder haar leden te hebben. Een strenge toepas- sing der solidaire aansprakelijkheid zou juist ten gevolge hebben, dat de krachtigste deel- nemers eruit trokken, omdat zij, wanueer een schuldeischer gebruik zou maken van het recht bii de hoofdelijke aansprakelijkheid ge geven, nuiverig zouden worden, in dergelij- ke ondernemingen deel te nemen. Aangezien tot dusver geen enkele boeren leenbank in ons land in deconfiture geraakt is, zijn de gevolgen der aansprakelijkheid nog nimmer door de landbouwers gevoeld. Hoe een plaatselijke Boerenleenbank haar belangen regelt en bestuurt, werd door spr. Iiierna aangegeven. De daarvoor gebruikte organen zijn: het bestuur, de Raad van Toe- zicnt en de Algem. Verg. De verplichtingen van den kassier, die aanvankelijk slechts een bezoldiging van 50 tot 100 per jaar ge- niet, doch later, als de Bank bloeit, met 400 tot 1000 gehonoreerd wordt, werd door spr. mede aangegeven. Bij de werking der Boerenleenbank mag het maken van winst niet beoogd worden, Slechts het stoffelijk en zedelijk belang van de leden is bcslissend. Uitdrukkelijk wordt dan ook in de statuten iedere geldhandel waaraan eenig gevaar verbonden is, verbo- den. Voorschotten worden slechts aan leden en wel enkel aan oppassende leden gegeven en moeten strekken tot werkelijke verbetering van hun bedrijf. Het Bestuur moet dus we- ten, tot welk doel het geleende geld wordt <jebruikt. De voorschotten worden gegeven tot een vooraf bepaalden termijn van hoog- stens 6en jaar. Deze termijn kan, z6o noodig, telkenmale, van jaar tot jaar, verlengd wor den. Ook voor meerdere jaren, maar dan met periodieke aflossingen, worden voorschotten Tegeven, vroeger zelfs voor langer dan 10 jaar, maar zulk langdurig crediet wordt algemeen ontraden en door de Centraie Ban ken tegengesproken. Naast voorschotten op bepaalde termijn worden ook gelden ver strekt in rekemng courant. Het debet-saldo van het betreffende lid mag dan nimmer het voor hem vastgestelde maximum overschrij- den. Van dit recht om gelden in loopende re- kening op te nemen, wordt, behalve door ve le landbouwers, in streken van grooter be- Irijf, voornamelijk gebruik gemaakt door de bij de leenbank aangesloten landbouwver- senigingen, vooral, door de Coop. Zuivelfa- brieken en aankoop-vereenigingen, welks als- dan de plaatselijke boerenleenbanken ge- bauikca als haar kassier. Da Centraie Ban ken mRken dat mogeHJk, dwnthrt rij toot de Cofin. Zuivelfabrieken de wissels incasseeren en de cheques verzilveren, welke deze fabrie- ken uit binnen- en buitenland ontvangen, ter betaling van geleverde boter en kaas en op hare beurt na ontvangen lastgeving van ae plaatselijke boerenleenbank aan die zuivel fabrieken de gelden toezenden, benoodigc voor de betaling der melk, aan den landbou wer, leverancier der zuivelfabrieken. Ook worden de wissels en accepten, waarmede de a; n. o i vereenigingen den groothandel vol- doen, bij de Centraie Banken betaalbaar ge steld Bij het toestaan van voorschotten, ook in loopende rekening, moet altijd zonder uit- zondering, de behoorlijke terugbetaling ver- zekerd zijn door het stellen van persoonlijke of zakelijke, door het bestuur goedgekeurde zekerheid. Bij hypotheek moet de overwaar- de van het te verbinden goed minstens de helft van het te verleenen voorschot bedra gen. Bij onderpand van effecten en andere geldswaardige papieren moet de vaststelling dier overwaarde aan de goedkeuring van de Centraie Bank worden onderworpen. Per soonlijke zekerheid, bestaande in het stellen van een of twee borgen, is regel bij de Boe renleenbanken. Hypotheken boven 3000 zijn thans niet meer geoorloofd. Op effecten wordt gewoonlijk 80 der Beurswaarde als maximum crediet toegestaan. De locale ban ken bepalen ieder voor zich het maximum- bed rag, dat aan een lid in voorschot gege ven mag worden. In streken met klein bedrijf varieeren die bedragen van 1000 tot 1500; in streken van midden- en groote bedrijven van 3000 tot 5000; bij uitzon- dering tot 10.000. De leenbanken zagen de gelden tegen een rentevergoeding van 3 h 3J4 tot aanzien- lijke bedragen toevloeien en doordat de be- osten betrekkelijk gering zijn, wa ren zij in staat die opgenomen gelden met een gering marge van 1'4 IX dus tegen 4 4 4X aan haar credietbehoevende le den uit te leenen. De stijgende rente-stan- daard oefent ook op het bedrijf der boeren leenbanken, die voor het crediet, dat zij bij de Centraie Banken genieten, doorgaans 4V« rente betalen, zijn invloed uit, zoodat eenige verhooging van inlage en voorschot ten daarvan het gevolg zal moeten zijn, maar te-type bij de Coop. Crediet- instelling steeds gunstig kunnen afsteken bij dat der particuliere ondernemingen, welke alleen winstbejag ten doel hebben. De gelden, waa'rover de plaatselijke boe renleenbanken beschikken en welke zij aan haar leden ter leen kunnen verstrekken, be staan uit: a. spaargelden, b. credit-saldi in loopende rekening, c. het crediet bij de Cen traie Bank, d. de reserve. Slechts weinig plaatselijke banken hebben bij voortduring een grooter bedrag aan voor schotten uitstaan, dan zij als spaargelden hebben opgenomen. Het grootste gedeelte heeft gedurende 9 maanden des jaars bij de Centraie geldvoor- raad, maar komt van Maart tot Mei geld te kort. Gemiddeld bedragen de spaargelden 60.000 per boerenleenbank, de kleinste be- schikt over 10.000, de grootste over 50.000. Ruim 50.000.000 is bij de Ne- derlandsche boerenleenbanken gedeponeerd. Thans wordt gemiddeld 200 per boeren leenbank jaarlijks aan de reserve toegevoegd, plaatselijk varieerend tusschen 50 en 2000. Vele banken voelen ten onrechte niet voor reservevorming. Juist omdat ten onzent alle grondkapitaal ontbreekt, is reservevorm te meer noodig, teneinde langzaam aan een eigen vermogen te verkrijgen, zoodat de ban ken ook tegen een minder gunstigen tijd be- stand zijn. Spr. bespfak hierop de administratie der slaatselijke boerenleenbanken, die bij alle >anken op dezelfde wijze, overeenkomstig landleiding en modellen, door de inspectie der Centraie Bank ontworpen, worat ge voerd. Zij is eenvoudig ingericht, maar toch zo6, dat een goed stelsel van contrdle moge lijk wordt. Alle benoodigde formulieren wor den door de Centraie verstrekt. Spr. gaf daarvan een opsomming. Minstens 6enmaal per jaar wordt de ge- leele administratie nauwkeurig nagezien door een Inspecteur der Centraie E ank, die van zijn bevindingen een uitgebreid rapport uitbrengt aan het bestuur der Centraie en tevens aen Raad van Toezicht der gecontrd- eerde bank op alle feiten en tekortkomingen wijst en op verbeteringen aandringt. Het ge volg van dit stelsel is, dat onze Nederland- sche Boerenleenbanken over het algemeen goed worden geadministreerd en beheerd, dat 'raude tot een hooge uitzondering behoort. Spr. wilde nu pauzeeren, om na de pauze de werking van ae Centraie banken te behan- delen, het deposito en het grondcrediet te be- spreken en tenslotte over de Vereenigingsban- ken, bij de Centraie aangesloten. Applaus. De Voorzitter stelde in overleg met den spreker, de gelegenheid tot vragen stellen uit, tot het einae van de rede. UIT WIJDENES. In verband met zijn aanstaand vertrek naar Alkmaar heeft de heer P. Butter met ingang van 15 Maart a.s. eervol ontslag aangcvraagd als kassier der Coop. Boerenleenbank alhier. 16 Jaar heeft hij deze functie waargenomen. UIT VEENHUIZEN (Heerhugowaard). De afdeeling van den Bond voor Staats- oensionneering te Veenhuizen zond een ver- :oek aan het urgerlijk Armbestuur te Heer- mgowaard, om voor zelfstandige werkers, wien het te moeilijk valt de premie van 39 cents of 78 cents per week voor de vrijwillige ouderdomsverzekering te betalen, dit bedrag te vergoeden. De afdeeling heeft hierop in zooverre be- vredigend antwoord gcliaa, dat ieder geval op zichzelf beschouwd zal worden en dus zij, die de premie niet betalen kunnen, zich tot het Armbestuur kunnen wenden. Blijkt dus iemand niet in staat de verlangde som te oetalen, dan wordt hij daarin geholpen. UIT KOEDIJK. GemengdNieiiws hwt N«edterteB.dfce4i VartKwd CDMIMESSARIIIS I>ER KOININGIN IN) Z'E ELAND. Hot herichit van Hiet Vadcrland, alia zm mr. R J. H PfctSja, secretaris-generaal aan het ckpartement van buitenlaindsche zaken, be- stenJdl zijln' om mr. Dijcklneester op te vnlgen ala commissaris der koniingim ,in zeeland, is volgens het Nederl. Correspondentie-bureau in Den Itaag van alien gmnid' ontbloot. iDe vervuMiing van de vacating zal nog ee- nigen tijldl op zich. doen wachten. EEN HALVE EEUW VERSCHIL. Onder zeer groote belangstelling van het tijdhebbend publiek werd Zaterdagmorgen te Sneek het huwelijk voltrokken tusschen een 67-jarig man en een 17-jarig meisje. Het bruidje kon, wat voorkomen en gestalte san- gaat, ook nog wel voor 14 jaar worden aan gezien. De hruidstoct werd geopend en gesloten door een groote schare, welke door allerlei 'ied'jes van hare „belangstelling" deed' blij- ken. Een 6-tal agenten begeleidde den stoet, ter bewaring van de orde, welke na af- loop der plechtigheid toch nog dreigde ver- stoord te worden, daar eenige opgeschoten "ongens de loopplank van het schcepje, waar let bruidspaar zijn verdere dagen hoopt te plijten, hadden in het water geworpen, wat de vader van het bruidje zoo in woede deed uitbarsten, dat hij met een bijl gewapend op de jongens losstoof. Gelukkig wist de politic erger te voorkomen. BRANOSnriCHTINlG. In verband) met een1 Vrijdaig uiffcgebrofcen brand in eemi manufaoturerwnagazijin aan de Prins Wiillemstraat te Scheveniingen' is aan- gehouden een ecbtpaar, verdacht van brand1- siidntinig. Er zijn ddor de brandweer eenige zeemleeren liappen en turvea gevonden, oiic niaar petroleum token EEN DIEVENBENDE OP HET SPOOR. Zondagavond om half tien werd door den nachtwaker der Ned. Spoorwegen te Heerlen ontdekt, dat was ingebroken in een' bagage- wagen, terwijl de daders zich nog in den wa gon bevonden. OBMmudeWlijk itmi a paliM* gsiwaafsduiwd waarop de hoofdinspecteur met eenige agen ten zich derwaarta begaf en het terrain af- zette. De wagon werd geopend, waarbtj bledt, dat alles, wat zich daarin bevend, was opengebroken. Onder een bank verstopt werd aangetrofen de 16-jarige H. M. uit Duseet- dorf, die verklaarde met een vriend te heMxn ingebroken en zich door het stukslaan eener ruit toegang tot den wagon te hebben ver- schaft. Zijn vriend had zich v66r het terrain werd afgezet door de vlucht gered, doch werd la ter door spoorwegmannen gegrepen. Dit was de 15-jarige H F, eveneens uit Dusseldorf. De beide gearresteerdfen verklaarden, dat zij door 3 voiwassenen tot dezen cLiefstal zijn aangezet en de goederen uit het raampje aan dezen hebben aangegeven. Zij beiden waren in het bezit van verschillende goederen o. a. sigaretten, worst en ham. De recherche heeft deze zaak verder in on- derzoek. Dank zij de activiteit van den nacht waker der Ned. Spoorwegen is hier de hand gelegd op een paar leden der benichte bende, die den faatsten tijd het Zuiden van Limbing onveilig maakte. 425STE STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 18 Jam 5e klasse, 2e iijst. Prjjzen van 70. 123 273 313 433 688 838 1044 1130 1444 1643 1644 1748 1967 1978 2015 2272 2374 2490 2578 2639 2674 2687 2838 2950 3109 3292 3316 3405 3761 3880 4047 4163 4257 4562 5126 5277 5447 5485 5585 6591 5629 5653 5664 5672 5706 '5789 5924 5989 6160 6297 6357 6449 6488 6570 6924 7249 7513 7519 7562 7680 7852 7969 8144 8192 8201 8381 8393 8394 8506 8916 9432 9472 9705 9899 9969 9981 10048 10256 10311 10486 10519 10678 10700 10747 10863 11128 11189 11202 11267 11345 11100 12044 12087 12252 12326 12328 12332 12347 12407 12413 12416 12466 12478 12479 12484 12490 12618 12834 12995 13065 13157 13573 13603 13864 13986 14264 14315 14353 14414 14430 14578 14660 14892 15047 15261 15356 15453 15478 15538 15619 15676 15697 15791 15825 15093 16001 16002 16191 16205 16264 16297 16325 16356 16443 16482 16616 16721 17316 17393 17487 17491 17521 17534 17681 17867 18080 18147 18310 18708 18724 18893 19487 19545 20263 20265 20442 20529 20584 21147 21204 21344 21346 2.1401 21438 21513 21876 21980 22070 22123 22172 22646 22727 22729 22892 22956 22970 Nie ten. 20 108 114 119 155 157 159 210 229 342 361 371 408 476 490 558 566 676 715 765 821 900 951 974 1006 1019 1170 1228 1232 1314 1460 1466 1490 1505 1507 1575 1591 1598 1646 1705 1706 1774 1846 1874 1880 1953 2041 2096 2132 2134 2175 2208 2256 2308 2366 2383 2397 2409 2534 2546 2763 2766 2813 2906 2921 2942 3032 3037 3132 3149 3232 3307 3309 3317 3327 3362 3363 3374 3397 3408 3459 3596 3635 3668 3693 3745 3751 3757 3784 3787 3809 3840 3929 3939 3945 3949 3951 3959 3985 4008 4026 4029 4066 4079 4112 4146 4162 4186 4304 4315 4347 4421 4530 4579 4637 4789 4878 4884 4917 4977 5013 5051 .5052 5063 5183 5267 5351 5375 5418 5441 5530 5700 5790 5815 5825 5947 5955 5981 6015 6034 6041 6065 6085 6272 6312 6317 6327 6434 6479 6508 6563 6590 6637 6733 6742 6857 6868 7058 7224 7239 7250 7281 7319 7481 7644 .7678 7750 7823 7851 7979 8020 8072 8093 8112 8136 8171 8276 8330 8375 8422 8476 8530 8531 8708 8717 8720 8775 8795 8858 8888 8938 8958 9005 9173 9229 9326 9341 9345 9487 9492 9504 9536 9539 9618 9668 9725 10007 10010 10098 10118 10178 10214 10225 10247 10324 10428 10435 10512 10603 10604 10613 10661 10665 10682 10708 10750 10775 11170 11172 11201 11300 11325 11367 11543 11602 11752 11807 11822 11832 11889 11991 12308 12544 12775 12791 12883 12929 12940 12962 12992 13061 13100 13102 13123 13147 13210 13236 13281 13285 13287 13296 13378 13390 13539 13580 13583 13626 13641 13684 13703 13705 13768 13881 13919 13924 13949 13999 14046 14071 14080 14090 14100 14186 14198 14217 14222 12429 14251 14259 14324 14326 14355 14412 14436 14497 14513 14548 14586 14630 14670 14694 14695 14725 14729 14800 14938 14953 15067 15154 15286 15377 15398 15516 15568 15593 15631 15671 15712 15760 15786 15830 15857 15867 15925 15957 16054 16074 16089 16128 16132 16143 16147 16166 16225 16259 16285 16299 16315 16466 16526 16537 16574 16593 16635 16755 16890 16930 17051 17142 17160 17165 17184 17251 17264 17293 17346 17352 17386 17398 17499 17525 17550 17559 17566 17605 17656 17672 17723 17735 17813 17820 17876 17910 17930 17995 17996 18048 18115 18218 18256 18273 18351 18359 18363 18439 18482 18524 18566 18582 18627 18645 18702 18716 18734 18843 18850 18861 18906 19018 19052 19054 19117 19163 19248 19253 19308 19334 19344 19390 19445 19446 19530 19531 19532 19575 19585 19604 19606 19607 19736 19757 19946 20038 20159 20164 20170 20197 20218 20272 20279 20330 20342 20350 20368 20432 20436 20454 20457 20482 20508 20579 20709 20733 20765 20886 20933 20952 21077 21089 21121 21160 21289 21310 21409 21428 21445 21447 21465 21477 21575 21614 21656 21692 21703 21858 21957 21972 21996 22005 22058 22105 22174 22181 22200 22279 22292 22402 22480 22493 22525 22591 22622 22635 22653 22655 22715 22739 22765 22783 22790 22831 22917 22944 22949 5e klasse, le lijst: 1891 70 moet zijn 8191 met 70; 2858 moet zijn 2848; 11752 moet ajn HTSB; 6B0S f TO mote zijn met niet. Vanaf 28 Januari is hert poatkantnor d'ea Z a ter d ai^STiamiddaiga na 6 uur voor het publiek gesloten. ECBT KENl>ERBrJSLAQSTELSEL. In ,3«ll«vus" ta Atestsirdam is Mjaaadog tpxogm. en het Algemeen NWerlandech Vak- verbond ter bespxeking -wan het kindWbijelmg- eteleieL Het conigTWs Btond! oaaJder teiidbig ven den heer J. Dekker, vooruitter van het A. 27. V Iteae sett® uiteem, dat d'e wensch was naar voren gekemen1 om in een congies diuidelijk uiteen te aetfcen het standpoint van de vaikbon- den tagenover het voortwoelkereinde kwaad van de kindter toes! ugen, wellke verschiUende bedkijvenv in navolging van het Bijik thane vviben invoeren. De dtie vaikoen.tralen, nd. het N. V. V., het A. 17. V. en het 27. A. S. haddien v66r ddt con- ?res beapreking-en gevoerd, welike hadden ge- lead tot het opste'liea van die rolgende lutie: Het congres, gehoord de inleidingen over het atelael ran gezins- en kinderbijslag, welke toepassing zich niet ail een bepezikt tot overheidsbedrijven, doch ook in particuliere bediajvea doordringt of reeds is doorgedroeogen; oiverwegende, dat blij'kens dd errarirug da kinderbijslag eene loondruWkende wenking oefent en daar- oan door de wenkgeverB, die pogen de loonen op liet laagst mogelijk peil ta houdgn, wordt asn'bevolen; dat ook de Begeering tot de invoeriag van kinderbijslagan overgingt om dsnrdoor het grondloon van het Rijkspersoneel op een, lager niveau te 'kunnen 'hooideo; dat onder 'het voorwendsel van. „lioon naar behoefte" getracht wordt, aan de invoering van een 'behoorlijk btandaard- of minimum- ioon te ontkomen, terwijl een loon, naar 'be hoefte onder d'e huidige maatochappelijko veriioudinyen' niet is door ts voersn; Jut in de ondernemingen ds onder lingo veratandhouding tusschen de warknemers son- dor of met weinig Jcinderen en die met veel kinderen, die overigens gelij'ken arbeid ver- ricbtemi ten nadeele der anbei<ispreaU tie bs- inrloed' zal woxden; dat door het invoeren van kinderbijslag gs- poogd wordt, de eenheid van de georganiseer- de arbeiddrs bij 'hun rechtmatig etreven naar een behoorlijik lioon. te breken, de werkzaam- heid der vakorganiaatie te ondermijnen en de thans bestaande onvoldoende loonen te be- stendigen; Eicht: zoowel van de overheid alo van de particu liere werlkgevers, dat in overleg met de va'k- vereenigin^en, zijnde de aangewezen verte- genwoordigstere der werknemens, ioonragelm- gen zullen wordbn ontworpen en igevoerd, op de gronsiag van gelij'k loon voor gelij'ken ar beid, waarbij' als minimum moet wordien vaet- gesteld, een loon, waarvan alle werlknemers met ht'.nne gezinnen behoorlijk kunnen be staan en roept alien, die door afzijdig te blijven van de vaikorganisatie, den strijd' voor loonw- verbetering of tegen loondruk bemoeilijiken, krachtig op, zich aan te sluiten 'bij hun vak- bomd, ten einde eene zoo stork mogelij'ke actie tegen 'het bijelagstekel en ellken' anderen vorm van 'oondVuk te kunnen ontwildkelem Deze week was echter van 'het T71. A. S.-be- stuur en jchrijven ontvangen, waarin deze vakcentrale het noodig achtte aan de resolu- tie een clausule toe te voegen, waarin zou worden gezegd, dat oollectieve arbei'dsover- een'k<xm«ten, waarin kindertoerflagen zijn op genomen, door de arbeiders moeten worden afgewezen. De besturen van 27. Y. V. e® A 27. V. kon den zich met deze olausule nde t vereenigen omdat zij meend'en, dat zij de zelfetianddgheid van d'e vake antral en zou aan tasten Hoewel tegen de kmderbij si ,igen steHimg moet worden genomen, achtten te bedoelde 'be -tuxen het niet gewenscht de vakvereenigingen op een dergelijke wijze te bidden. In verband hiermoe heerft het 27 A. 9. op h'et laatste oogenblik meegedeeld niet aan het corugres te zullen <feelnemen. De heer F. van de Walle, secretarfs van het 27. V. V., lichtte d'aama de resolut'ie toe. De rosolutie werd ten slotte onveranderd met algemeene stemmen aangenomen. Ten oongTesse waren' aanwezig 35 organisa ties, vertegenwoordigende bijna 800.000 arbei ders, waan nder de Bond van1 Ambtenaren bij d'e 27ederlandsche Spoorwegen en de Bond van Nederlandsehe Otnderwijzers. 3D45

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6