Brieven ult Berlljn. Damrubriek. J" XIX, Berlijii, bejfin Jianuari. witap NletB geel't een beteren koopen de Berlijnm tegeniwoordig «ff een beteren kajb op hun levenaorn- «ian«Ji(gheden em hum karakter dan een be- sthotnving van het bedirijf in de winbela en waretthuizen van onze atao in dezen fiijld' van u lnitersche ieest- en vacanitiedaigeh. De Ketist- tijdl waa altooe die groote periode voor hot na- lamverbet'r in Berlin. De handelaars konden g«lurende Innge maand'en elecbtc zaken doen1, als de Kersttiijd1 maar aan hum verwachtingen was ook t Kerst- beamtwoo'txilck'. Doch met den deze tijd diroofgeestiigi geworden. fees! 1918 was nog was nog gelheel en al be- i'nvloedl door die incensborfag van Dultsch- lamd em de daarop volgende revoiubie. Eh ook in 't voriigb jaar achenen die omstandiighexkm nog zoo onzeker dait er geem sprake was van een teruglceor tot normmle boeatanden. Herat dit jaar herademde men een beetje. Wel ia waar ziet men ook nu nag teimauwernood een bcpaalde richiting, vOlgens welke de toesban- den zich vmoeten ontwikkelen, maar't leven is toch weer zijn gang gegaan en het wetk is weer hervat; men1 krij'gt weer zelfvertrou- wera. Zoo werdi er dan dit jaar weer giekodhrt em ?even als eedert lamge j aren niet gebeurde. 't was beteekenisvoF, wat er gekocht wend. VersChillendie Berlijlnsdie bladien hebben' bij de eigenaars van groote zaken inlichitangen ingewonnen, en van alien is't zeMde verno- nienv6Ar alles werden, praktisdhe cehtruiks- artrikelen gekocht, diingem van dagelijksch nut, werkelijke levensoehoSten maar een groo te teleu ratelling werd den zaken in luxe^arlike- Urn, in fraaie overbodigheidjes, en charmamte en kostbare sierartikelen berokkend. De Berlijner begon rich langzaamaan, op bescheiden voet, nicuw nit te rustenIk gelcor, dart men in "t buitenland nog steeds geen be- grip heefc van de toestand' waar in de Weeding en dt l'innenkast van vele families verkeert. Ik be weer en zoo noodig zou ik het onder cede kunnen bevcsiiigen, dat vele honderd1- duizenden in Berlijh, die er zoo oppcrvlakkig heel neujes uitzoen en nog geheel en al den m- druk maken van den burger in goedeo doem, toch geen heele kous, geen hemd en in al- gesnieen geen stuk ondterkleeding bezktten, dat niet gelapt is. Dat van vele honderdduizenden de voorraad schoeniem een jammerlijken imdruk maakt en de inhoudi der kleerkasten ante- schrijfelijlc schamel er uitziet. Juist de bour geoisie lijidlt onder a! deze noodtoestandem nog steeds onzegbaar. Men: lijd't daaroodier des te meer, naarmate iemands beroep het behoud van een! eenigzins represemtabel uiterlijk ver- eischt. Het zou voor de toekomstige nationiale economen een onschatbaar voordeell zijn, wan- meer nu een staath uishoudkundige zich de moeite gaf om vast te stellen, hoe de alleai- staande personen en hoe de families deze omstandigladen doorworstelenDan zou men tot de er kenning komen, met welk een vindingriikheid, met welk een gave van reke- nen, schikken en plooien de Duitsche vrouw van dezen tijd met het weinige kleedingmate- riaal, dat zij bezit, zich weet te redden. En met welk een vlijt, met opoffering van nacht- en Zondagsrust de huisvrouwen en moeders werken om de fragmentarische kleedingbezit- tingen van echtgenoot en kinderen bijeen te houden. Nu werd er met Kerstmis 1921 eens wat dieper in den van papieren ritselendem buidel getast, die daarom nog geen rijkdommen be- vat, en met een ware hartstocht werden din- ailernoodigst had. den achter- grond, en dat mag beschouwd1 worden als een goed teeken voor de moreele hoedanighe- den van ons volk, hoewel wij natuurlijk ook een bloeiende luxe-industrie op den duur niet ontberen kunnen. Dat het daarnaast in de kringen van de „nieuwe rijken" niet ontbrak aan koopen van pelzen, juweelen, dure zijden stoffen en dergelijke, is vanzclf sprekend. De ze klasse van menschen is tegenwoordig im- uicrs in alle landen aanwezig. Zij vonnt in zekere mate een internationale erlenia vin deu oorlog, die met de kern van het volk jiiets heeft uit te staan, ep wier wonderlijke exccsseni overal eenzelfden wrevel wekkn. Ik heb afgeloopen zomer eens op deze plaats gepubliceerd een opgave van wat toen ter tijde een elegante Berlijnsche vrouw zou tgeven. D, mijn Hollandschen lezerskring oem heele serie moeten kunnen uitgeven. Daarop heb ik uit welwillende brieven ontvangen, waarin ver- bazing geuit werd over het feit, dat mem te- in Duitschland dacht aan zulk een luxe. Men heeft mij destijds wel misver- staan. Want ik wilde geenendieels beweren, dat de Duitsche vrouwen in deze moeilijke tijden slechts gedachten haddem voor luxueu- se toiletten. It wilde slechts door een typisch voorbeeld die ontztetende waardeverminde- ring van ons geld aantoonen, om te bewij zen, dat bij ons tegenwoordig eigenlijk nie- mand, ook de rijlcste nauwelijks, er aan kan uenken een „elegant leven" te leiden, zooals dat vroeger gescjiicdde. Ik wil er juist het buitenland bij herhaiing op wijzen, dat de zeldzame verschijningen van in genot zwel- gende menschen, die in afle tijden van ellende opgetreden zijn, en die den nieuweling sterk opvallen, niet in de verste verte cms leven in Duitschland en in Berliin kenschctsen. Dat is slechts de alschilferende bast, terwijl de kern er geheei auders uitziet Daar ia alLes vervuld van de zorg om den' dag yan morgen, vol onuitgesproken gedachten aan 't nood- wendige en het onontbeerlijke. Slechts een „behoefte aan leven" is alge- iruvn en bleek ook ditmaal: de behoefte aan jk voedsel, aan geestelijk herstel en ontwikkeling. /akelijk uitgedrukt zegt men dan: de boek- b' handel bloeit zooals sedert geval was aeit, zooals sedert ja i. Het is ontzagwekk aren niet het ;end, in welke mate bij ons tegenwoordig boekeu gekocht worden en welk een inassa bijzonder mooie en waardevolle nieuwe uitgaven edert den lerfst ter markt geboden zijn! Zeker, ook dit artikei is bij ons duur geworden. Een boek, dat vroeger 10, 12 of 15 Mark kostte, kost uu 60, 70 of 8(5 Mark. Maar en dat mag de buitenwereld als een bewijs voor de ge- zonde innerlijke levenskracht van Duitsch- and beschouwcn toch werd met een ware liarlstocht geld voor boeken uitgegeven. Een- voudig daarom, onidat men hierin geen luxe- artikelen ziet, maar ook een noodzakelijke le- vensbehoefte. Omdat een ontelbare schare van Duitschers onder den zwaren druk van de verschrikkelijke gebeurtenisscn en zorgen er laatste jaren naar den bestcn en edelsten uitwcg streeft, welke men vinden kan; naar verrijking van het innerlijk leven, naar een opgaan in de wereld- en levensproblemen, naar opwekking en iiispanning der phantasie, naar een verhdfenden omgang met kunat- en dlchtwerken. McMn moet toegeven, dat ook hierbij zon- derlinge verschijnselen voorkomen. De klasse vam ,yniieuwe rijkem", die heel goed voelt, dat zij in ontwikkeling bij anderen achterstaat, wil zich tenminste onihangen met een dek- mantel van cultuur. Ook zij is fanatiek aan't koopen gegaan, en wel zoo duur mogelijk. Nooit te voren heeft in Duitschland de gie- woontc om van uieuwe boeken een z.g.n. luxe-uitgave het liciit te doen, zulk een om- vang aangenornen. Er zijn een massa uitge- vers, die de ultgave van nleuwe werken van te voren dekken door een beperkt aantal „Vorzugdrucken" tegen phantastische prli- zen, op zijzonder mooi papier, met plaat- inlagen, ter markt te brengen. In een oog- wenk zijn deze exemplaren uitverkochtl't Is een ware rage daarnaar! De O. W.-er koopt ze, stapelt ze op in zijn kamer, laat ze in zijn salon overal neerleggen, alsof hij er dagelijb in bladert, en voelt zich gelukkig. En de boekhandelaar is 66k gelukkig, Maar ook 't publiek vaart er wel bij. Want juist daar- door is het mogelijk, dat de massa haar be- scheidener verlangens tegen eenigermate be- reikbare prijzen bevredigen kan. Zoo is het boek een der meest gewaardeer- dc artikelen geweest voor de goschcnkea van deze wintersche feestdagen. En die groote waarheid blijft weer van kracht, dat een tra- gische periode van beproevingen, waardoor een volk getroffen is, ae verdienste kan heb- l>en van innerlijke krachten tot nieuw leven te wekken, het zielsleven en geestelijk leven om te ploegen, zooals de boer met zijn ploeg de aarde zijner weiden om woelt, om nieuwe vruchtgevende kiemen te kunnen planfen. Thans eckter, aan't begin van 't nieuwe jaar, is er weer een nieuw beeld opgedoken. De zaken hebben hun balans en inventaris opgeniaakt en houden nu z.g. inventaris-uit- vcrkoopingen d. w. z.: zij werpen ploise- ling massa s artikelen in die etalagekasten en op de toonbanken, en wel tegen verlaagde prijzen. En in dichte acharen stroomt het pu bliek toe. De Leipzigerstrassc is vol men schen, met name vrouwen. Men stroomt de winkels binnen, men bestormt de zaken. Me- nigeen moest dikwijls de deuren gedurende eenigen tijd sluiten. En dan stonaen buiten alweer honderden anderen te wacbten. Een koop-koorts heeft de Berlijners te pakken. Want ziet en verbaast u I Bij deze ver- laagde prijzen kan men reeds voor 125 Mark een mantel koopen, voor 350 Mark een wol- len japon; voor 950 Mark een zijden toile Er zijn heerendassen te krijgen voor 7 Mar 50 dat is sedert 7 jaren niet voorgekomea Als hongerlijdenden voor bakkerijen verdroa gen zich de menschen. Eindelijk een groote voorraad van artikelen! Eindelijk lagere prij zen! Vlug er yan geprofiteerd! Wie weet hoc lang deze mooie gelegenheid duurt! En een vermoeden maakt zich meester van de Berlijners: dat het mogelijk zou kunnen zijn, dat er weer eens betere tijden kwamen Dr. MAX OSBORN. 1. 27—22 19—13 44—39 2621 21—17 81^-27 2217 18 129 23 1 1 45 wint. 1. 2. 8. 4. 5. 6. 7.. 8. 9. 16 29. 24 35. 35 83. 29 :45. 12 21 11 9 45 21. 82. 22. 18.. 26. 2. 8. 4. 5. 0. 7. 8. 9. 10. StadMnipuwM VEREENIGING TOT VERBETERINO VAN DEN WOLHANDEL IN N.-H. In caf6 Central vergaderde Vrijdagmiddag de vereeniging tot verbetering van den woH handel in N.-H. De buitengewone vergaderlng was zeer druk bezocht en uitgesenreven omdat op de wereldmarkt voor de wol prijzen worden ge- maakt, de helft minder dan net vorig jaar. Het bestuur had daarom de contractanten bijeen geroepen. De voorzitter, de heer Jb. Zuurbier, heette de heeren welkom. Speciaal Dr. Bakxer en de pers. Spr. deelde mede, dat het bestuur de wol in overeenstemming met den wereldprijs ge- waardeerd had. E>eze prijzen bleken ecluer niet in overeenstemming met die van de eige- naren. In de wolveiling werd daarom maar weinig verkocht. Het bestuur deed onder- handsche offerten en het bleek, dat ook voor die gelegenheid de prijzen te hoog waren. Het bestuur confereerde daarop met de leden om de lemiet lager te stellen, om op aanvra- gen te kunnen leveren. Er werden zelfs vra- gen van beteekenis gedaan, doch de koop stuitte steeds af op de prijzen. De prijzen zijn steeds dalende en daarom zijn de contractanten bijeengeroepen om te praten. Van hetgeen geschied is, heeft het bestuur de stukken. Spr. gaf het woord aan den secretaris, den heer Ef >D. Covers, die aMereerat de notulen van den 17 Februari 1920 gehoudlen vergade- ring l as, die onder diankzegging werden goeti- gekeurd'. De heer Govers gaf hierop een overzicht van het werk der vereeniging, waarin ook de marktberichten door hem besproken werden. In het begin van het vorig jaar was het reeds niet gunstig. Er was wel wol, maar een overzicht was niet te krijgen. De Engelsche markten openden laag, de handel Meef onreigelmatig, de koopdust zeer gering. Te Londen werd in Augustus op de veiling slechts V« verkocht. Het bestuur keek naar alle richtingen, doch kreeg geen kans te verkoopen. Geen fabri- <ant was zelfs bereid gevonden de wol te komen kijken en wel omdat de wollen stoffen- trust ons doodl wilde hebheni, aldus spreker. Besloten werd 29 Oct. de veiling, na voor- af opgemaakte taxatie, te houden. De veiling ving aan en moest worden in- gezet en het bestuur zag zich genoodzaakt zelf in te zetten. Geen bieders. tenslotte werd er 50 ct. beneden den inzet geooden. Het was een voelen en tasten hoever onze lemiet was en deze werd met een klein partijtje zwarte wol bereikt door een dekenfabrikant. De 2 laatste partijen werden beneden 1.80 gefrund. WWW de lemiet wvi Beneden kwam er ietnand die koopen wil de, waardoor de vreemde houding om niet te bieden nog sterker uitkwam. Na veel gecorrespondeer met Engeland, ontstond er een flauwe stemming. Het be stuur wilde wel eens verkoopen en ontving rlan ook gaarne een Amsterdammer die voor duitschland 10 proefbalen wilde, wat werd toegestaan. De wol werd prachtig geoordeeld, de prijs niet te hoog, maar omdat daling verwacnt werd, kwam het niet tot koopen. Op alle aanbiedinigen. kwam geen bod i®. dingen in. Engeland gaf zelfs geen prijsnoteeringen meer. 80 pCt. van den aanvoer werd daar niet verkocht. Het bleef moeielijk iemand te vinden die mteresse voor wol heeft. 13 December werd er door ons vergaderd en deze kenmerkte zich dooi het inzicnt, dat er niets te wijzigen was. Aan de leden werd bericht, dat de wol over- eenkomstig het advies van v. d. Vliet, in le miet 5 pCt. moest dalen. Ook werd besproken te onderzoeken de wol cooperatief te verwerken. Een desbetreffend onaerzoek werd gehouden. Ook in Engeland begon men met de wol te zitten en zag men zich genoodzaakt maat- regelen van regeeringswege te nemen. De wolmalaise heerscht over ae geheele wereld. Het einde van het jaar was de wolhandel geheel ontwricht. De Nederlandsche grove wol kwam al op een ongelukkig tijdstip voor verkoop gereed. Het jaarversl'ag sloot met een pessimis- tisch gevoel voor 1921. Een vergadering met de besturen van de M. v. L. en de L. T. B. werd gehouden en men was unaniem van meening, dat het niet auders heeft kunnen loopen en dat de leden gelegenheid gegeven moest worden hun mee ning te zeggen. 3 het anders moet, dan moet het be stuur machtiging hebben te kunnen verkoo- en tegen prijzen die het meent te kunnen be- dingen. Applaus. De voorzitter stelde nu de vraag wat ge- f aan moest worden. Het bestuur meent, dat te wol in den handel moet blijven, overeen- lomstig het doel van de vereeniging.*Specu- atie is niet het doel en daarom moet het be stuur steeds actief blijven om de wol te kun nen verkoopen. Men zal zich dan moeten regelen naar de wereldmarkt en geen onbe- reikbare prijzen vorderen. De heer Kuiper oordeelde dat de secretaris voor zijn duidelijkc uiteenzetting dank ver- iende. met zijn laatste uitspraak was apre- ker het eens. Spr. is er voor om de wol als de gelegen- zlch voordoet te verkoopen. Applaus. De voorzitter zeide, dat het bestuur voor verkoop werkzaam wil blijven, maar het wil niet opdringen, aangezien anders de kans bestaat, dat een bod zoo laag mogelijk is. In dat geval wilde het bestuur afwachten. Een bod van 57 ct. wilde het bestuur niet accape'teeren. De heer J. Biersteker wilde er wel uit. De heer D. Govers wilde paraat blijven, maar hij behoorde tot de minderheid van het bestuur. Spr. heeft eens 3 jaar de wol over- Dit kostte hem geld. er desondanks voor de kat uit den boom jeld, doch spr. was djken. Wij gaan niet alle® gelijk in den put en zitten niet direct om geld verlegen. De heer Zeeman was nog niet direct om 0.55 per pond verlegen, maar wilde in eder geval verkoopen voor de nieuwe wol er s. De heer J. Raat vroeg of het bestuur nog- maals veiling wil houden of onderhands in let buitenland wil verkoopen. Spr. vroeg of er kans bestaat, dat door afwachten alles ge lijk verkocht kan worden. Kan dit niet, dan wil spr. een veiling. De heer D. de Boer wees er op, dat in can moeilijken tijd de vereeniging een bssli f moet nemen. De vragen van den heer Raat kon het be stuur niet beantwoorden. Het weet niets meer dan de vergadering en deze moet dus be- slissen. De heer E. Govers vond het goed, dat de heer Raat de vragen gesteld had. lets defini- ties kan het bestuur niet zeggen. Ieder heeft een persoonlijke meening. Wanneer in Ne- derland vaste periodieke veilingen bestonden zooals in Engeland, dan moesten wij, maar wanneer de Engelschen niet moesten, dan hielden ook zij geen veiling, omdat zij er niets van zien dan kosten, moeite en geen koopers. Spr. vreest. nu men onderhands geen koo- Eers krijgt, dat men in een veiling ook geen oopers krijgt, de credietverleening staat vrij- wel vast, de commissie moet voor de Duitsche leden nog worden benoemd. De Hollandsche leden meenen, dat de wol er niet in de laatste plaats in behoord te worden opgenomen en dan is het geen bezwaar om alles af te zet ten, al zal dit voor de 3e en 4e kwaliteit niet gaan. De voorzitter oordeelde het houden van een veiling niets dan geldvermorsen. De heer Raat dankte voor de beantwoor- ding van zijn vragen. Met den heer Zeeman wilde spr. de wol voor den nieuwen scheer verkoop bpr. wil de een veilihg houden in afwaditmg van de transactie inzake de credietverleening. Komt die niet tot stand, dan wil spr. nogmaais een veiling, zij het dan niet k touts prix. De heer J. Blauwboer dacht, dat het uit- schrijven van een veiling niets was dan een overgave aan de wolfabrikanten. Spr. was ten sterkste tegen het voorstel en meende dat de bocren niet van den eersitn stoot moesten omvallen. Spr. had van Londen gelezea, dat de ani- mo om te koopen was toegenomen. De voorzitter oordeelde dat, met het hou den van een veiling met zoo weinig kans op succes, de u> i ak verloren zou doen gaan. Wij zijn nog met uitgewerkt. Spr. zou be- treuren, dat een brsluit van de vergadering tot zelfmoord leidde. Applaus. De heer Kuiper wilde, dat de vergadering het bestuur machtigde na bevinding van za ken te handelen. Applaus. De heer Mulder begreep den heer Raat niet. Spr. wilde dat men eenparig achter het be stuur moest blijven staan. Applaus. De heer D. de Boer nam aan dat het ge heele bestuur geen veiling wil forceeren, waarmede niets bereikt worat. Het kwam spr. voor, dat de heer Mulder met ziin voorstel niet achter het bestuur stond. Het bestuur vraagt, wat de menschen zeggen. De uit spraak van de vergadering zal de uitspraak zijn. Spr. gelooft wel dat de meerderheid de richting van den heer Mulder uit wil. De heer Verfaille vroeg of degenen die voor 0.55 willen verkoopen, betaald kun nen worden uit hetgeen ontvangen is. De heer E. Govers zeide dat de tot nog toe gemaakte kosten bedragen, bewaarioon 3.60 per 100 K.G. over een jaar plus 1 pCt. per 3 maanden assurantie. De algeheele kosten zijn dus 4.30 per 100 K G. voor een geheel jaar. Niet ieder kan zijn geld missen, maar spr. geloofde dat de meeste leden nog wel een tijd buiten him geld kunnen. De heer Biersteker kreeg ver leden j'aar ook maar 3.50. Nu weet hij niet wat hij krijgt. Hij levert zijn wol, maar hij vroeg te mo- gen uittreden. De heer Raat kwam op tegen den schijn of hij niet achter het bestuur stond. Spr. was voor de veiling, omdat hem ge- bleken was, dat de Ned. wolFaorikanten niet kochten omdat de lemiet te hoog gesteld was. Spr. handhaafde daarom zijn voorstel. De heer E. Govers betoogde, dat hetgeen toen geboden werd, 20 pCt. onder de wereld- marktwaarde was. Had men dit aanvaard, dan had de wollenstoffentrust het geyvon- nen. De heer Raat oordeelde dit niet geheel waar. Er isuvoor le J 2.en voor prima 2.25 geboden, dus ongeveer 30 ct. beneden de le miet. De heer E. Govers gaf toe, dat het bod dan 12 H pCt. beneden de taxatie was. Spr. bleef bij ziin meening, dat men daarmede zich zelve had afgeslacht. De eenige bieder was de chef van de wol lenstoffentrust, dat gaf te denken. De heer Raat wilde veilen, maar een prijs stellen, waardoor het geen verkladden werd. Wanneer in beginsel zijn voorstel werd aan genornen, dan zou spr. een prijs noemen. Da heer E. Govers wees er op, dat men dan zou moeten willen verkoopen beneden den we- reldmarktprijs-. Het voorstel van den heer Raat werd niet ondersteund. De heer P. de Boer stelde hieron onder ap plaus voor het bestuur vrlj maudaat te ge- ven, veilen inbegrepen. Bij acclamatie werd dit voorstel aangeno rnen. De heer E. Oovers gaf hierop nog inlich- tingen over den afzet van wol door Engeland naar Polen en de bezette gebieden, die bin nen 2 jaar betaald moeten worden. Op het oogenblik is er over al onze le soort prima een offerte in zee. Ons lemiet zal nog wel iets te hoog blijven, maar het is een zoeken en tasten waarvoor verkocht kan wor den aMus spreker. Verder deed spr. mededeelingen omtrent het onderzoek naar de onkosten van het be- werken van de wol, tot dekens, laken en sa- jet. Spr. verwachtte, dat de daarover te ver- zamelen gegeven goede wapens tegen het drukken van de wolprijzen zullen zijn. In bespreking kwam hierop het bestuurs- voorstel om de statuaire jaarlijksche verga dering tot uiterlijk 1 Mei uit te stellen. Bij acclamatie werd dit voorstel aangeno rnen. Bij de rondvraag vroeg de heer Biersteker de vergaderingen aes morgens te houden. De voorzitter zegde overweging toe. De heer J. Bakker hield een peidooi voor cooperatieve productie en vroeg of hij van zijn eigen wol dekens te Groningen mocht laten maken. De secretaris zeide, dat elke leverancier machtiging kan verkrijgen 5 vliezen voor eigen gebruik te laten verwerken. Het ge noemde adres te Groningen is goed. De heer Raat vroeg of het ernst was te trachten de wol te laten verwerken. De secretaris: „wij zullen onze meening daaromtrent moeten opsehorten. Het is nog solrutte<rs kunnen ook einide Decespber bun gemiddelde opgedkeven fazanten bandiiwven, em dit om twee verseMUende redenen. Ten oexsto zijm de iangstaaxten op hun best spier- kraohtig en zeer sterk op de wieken, en vlie- gen daarom wel 25 pet. sneller dan zij d'eden aan het einde van November. Ten tweede hebben de fazanten juist voor Kerwttijd hun volien. winterdoe gekregen en door dit dichte vederkleed slant d^.haget niet zoo gema'kke- lijk door als dit gedurende de eerste helft van het eeizoen het geval is. De Schlatter moet er due midden op zyn en de vogel moet van voren geraakt ■worden. Mlleen de ikern van het schot zai hem naair beneden halen". Maar ooik in andier opzicht brengen de fa zanten vete en groote teleuxetellingen. Ze telen wel gemakkelijk voort en ze hebbem zioh wel in vele ridhtingen verbreidl, waaribij ze geen mensehelijke hu.lp noodiig hebben; doch bij sttreng winterweer koet het veel mioeite het jachtveld met fazanten bevolkt te houden, daar bij jachtaneeuw vele voorwerpen om- komen. Mien vangt dan ooik wel hieor en daar in den voorwinter een aantal hanen en hen nen op, om ze gedurende diem, winter op te hoibken en in het voorjaar weer nit te pHianten. Maar ooik dit ban een ondanbbear work zijn, want het gebeurt dat de koiLonie zioh plotee- Ling verplaatet, om in meer eenzame streken een goed heenkamen te zoeken. Zoo treft men eomtijde op het onverwachtet oob in de dluinen troepen van deze vogels aan op plaat- sen, wtaar ze eerder nimmer waargenomen werden. Ze voeden zich er vooral met de bes sen van de dnindoornen, maar oob met diier- lijk voedsel. Waar deze vogele zich zoo vrij- willig vestigen, worden ze als goede built be- schouwd, doch ze bezorgen dan ergernis aan den peraoon, in wiens veld ze nitgepl ant wer den. Diikwijla oob vermeerd'ert de fazanten. stand zich in de vrije wildlbaan niet zoo aterk als men dit wensoht. Het ongunatige weder in het voorjaar doet some veel' aan de broed- sels mielubken. Oob heeft men met roocftuig en eierdieven te kampen. HHerom laat men dan oob wel de eieren uit het veld zoeken, om die thuis dbor balkoenen en 'kippen te laten uitbroeden. Ook worden eieren van el ders betnobken. Het fokken van fazanten vereiedht groote zorgvulddgheid en men moet vooral rekening houdon met de edschen, door de natunr ge steld. r Van de wilde hanen ban gezegd wordten, dat zij zieh in hun harem niet als teedere ochtgcnooten voordoen. Met geweild wordt de liefde dikwijls opgedrongen. De moelte, om do liefde dter hennen te winnen, levert even- wel gedurig een inWressant en bemiimelijb beold op, doch om het te bunmen waarnemen, moet men goede bedekbing hebben en om- zichtig te werb gaan. Als siervogels in panken en hoven vindt men oob bij one te lande dibwijls den Zilver- en den Goadfazant. De eerste (Fhasianus nycthemeres)! is on geveer evenlang alls de Boechfazant, dboh zijn iichaam is langer en zwaarder en zijn staart korter, zood'at deze ongeveer de helft van do geheele lengte inneemt. De vederen zijn zacht en mooi. De haan is aan de onderzijde zwart en glinsterend donkerblauw en van boven wit^ doch vooTtrien van fijne zwiarte strepen langs de rand'e der vederen j de smalle borstvederen zijn aan de onderzijde zwart, aan de boven- zijde wit De Zilverfazant heeft zijn vadfar- land in Ohina. De Goudfiazant (Phasianus pietus) is iete longer dan de beide and«re genoemde eoorten, dboh de vogel is daaTdoor niet zwaarder, want 213 van de lengte komt op den staart Deze Hoort draagt een mooie kuif, die vooral aan do voorzijde 'hoog opsteelct. Ook is zij getooid met een kraair die oranjek'leurig is on voor- zien van h alif cirkelvormige, indigoblauwe dwarslijnen. Verder vindt men aan den vogel fraai geel, waarbij d'e sch itterend1 groene, van dbn.kero randen voorziene rtigvederen prach- tig ateken. Ben vunrroode bleur vindt men op de onderzijde en op die dekvedaren van der. staart. Zoo rrvogen de Tnannctjes van d'ezo siervo gels zioh verheugen in een «chitterend1 bleed; de wijfjes zijn veel eenvoudlgor geMeed'. J. DAA.LDER Tfe. Met dianik voor de ontvangen oplossingen van probleatn no. 634 (auteur wijlen van Vnigtht.) Stand. Zw. 2, 3, 4, 1, 9, lli, 12, 24 em diaim op 16. Wit 18, 19, 23, 26, 27, 30, 31, 32, 33, 34, 40. 44. OploBa'i n g. Een moeilijk probleam, dat velen heel wat boofdlbreiken heeft gakoet. Goede opl. ontvin- gen wij1 van de heeren: W. Blokdijb, P. Dek ker, D. Gerling te Alikmaar, A. Hepped, Noord-Soharwoudte. HIT DE WEDDSTfRiIJEEN. Tusschen't V. A. D., Utr. D. G. en Rotter dam wordt op 't oogerablik een drielkamp ge- houden am 't ciubkampioetischap van Neder land, 't V. A. D. keeft van Utredht gewonnen met 116 (2 part, moeten nog bealiat, de tiitslaig zal waarsehijnlijk worden 137.) Utrecht heeft tegen't getraindte V. A. D. uifauekend gespeeld1, aldue ech'rijft one de heer de Haas, vooral de eerste vijf borden deden niet i voor elikaar onder. De partij Hoogland de Hnaa was pen zuivere positiepartij, weder- zijds ponder fouten geepeld1. Slot remise. De volgende stand uit die partij Zw. 3, 0, 9,10, 11,14,16/1% 24 W. 25, 28, 30, 31, 33, 85, 30, 38, 40 42, 43. is zeer Lnteroesant. De Hoae (zwart) hoopte op 4389 van wit, dan zou gevolgd zijn: 1. 2. 8. 4. 43—89 25 21 (4 sdaan) 81 22 of 80 19 30 19 of 31 22 1. 14—20. 2. 16 27. 8. 9—14. 4. 14 45 met winst. Hoogland liet onmdddeldijlk na afloop van de partij zien, dat hij den elagzet had gezien. Hij liep er nu natuurlijk niet in. 't Slot van de partij Hayev. d. Staay gaf dezen stand Zw, 15, 30 en dam op 82. W. 18, 24, 25 en dam op 47. 't Vervolg was ald-us 1. 18—12 1. 82—21. 2. 12—7 2.v 21r-8. 8. 7—2 8. 8 85. 4. 47—24 4. 85 18. 5. 2 24 5. 36-41? I Zwart moet eerit sehljf 16 o/feren en dan 8041 spe'len, wat remise igeeift. Nu won wit door: 6. 2419! (volgt 196 of 1924.) Ter oplossing voor deze weelk: Probleem 035 van D. Kloen Winkel. Zw. 2, 4, 7, 8, 9, 10, 12, 18, 19, 20, 23, 24, 26, 80. W. 10 17, 21, 27, 28, 82, 85, 87, 40, 43, 45, 48, 49, 50. Gpl. voor of op 27 Januari bureau v. d. blad.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6