1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd drie en twintigste jaargang 1921 DONDEBDAtt Direi>,Pur kkae. 27 JANUABI Mo. 22 Dlt trammer fevst&atuit 1 blades Abonnpmontsprijs bij voornitbetalins: par 3 maandpri f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advertontiopr. 25 ct. p. ropjol, grootere letters naar plaatsrulmte. Itrieven franco N.V. Rock- en Handelsdr. v.h. llerms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. HfboMredacteurTj. N. ADE11A. Buitenlandsch Overzicht. deze De commissie van militaire deskundigen, aan welke was opgedragen een rapport in- zake Duitschland's ontwapening op te ma- ken, is daarmede reeds gereed gekomen. Het werd gisteren bij den Oppersten Raad inge- diend. Er blijkt uit, dat Foch, die aanvanke- lijk 1 Mei als uitersten datum had genoemd, ten slotte heeft berust in een voorstel om een ianger uitstel te verleenen. De deskundigen steilen nu n.l. voor, dat Duitschland de nog niet geheel uitgevoerde ontwapeningsbepalin- gen voor twee derden v66r 15 Ma art en de rest vo6r 1 Juli zal moeten. nakomen. Het langere uitstel betreft voomamelijk de ontbin- ding der burgerwachten. Een aanzienlijk deel zijner wapenen is reeds door Duitsch land uitgeleverd en die welke het nog heeft, kunnen geen gevaar voor den vrede meer op- leveren. Het rapport deelt in dezen dus ge heel de meening van Lloyd George. Wat de vemietiging of inlevering der doode weer- middelen aangaat, is men minder over Duitschland tevreden. De Opperste Raad zal vandaag het rapport behandelen. Gisteren is ook nog gesproken. over de Duitscho schadeloosstelling. De Fransche minister van financien heeft uiteengezet, dat Frankrijk voor dit jaar meer dan 16 milliard zal moeten uitgeven voor het herstel der ver- woeste gebieden, oorlogspen&ioenen, enz. en dat Duitschland dit geld zal moeten geven, opdat de begrooting haar evenwicht zal be- houden. Hij zou nog nadere gegevens verza- melen en die dan mededeelen. Tot zoolang is de verdere behandeling der kwestie ver- schoven. Ondertusschen wordt van Duitsche zijde tegengesproken, dat Bergmann het plan der annuiteiten al neeft aanvaard. Duitschland ziet in het plan-Seydoux een grondslag voor verdere onderhandelingen en zal zich overi- gens houden aan de conferentie te Geneve, waarop ten slotte het bedrag der geheele schadeloosstelling onder deelneming der Duitschers zal worden bepaald. Tot de kwestics, die door de geallieerde premiers .gisteren behandeld zijn, behoort ook de erkenning van de Oostzee-staten. Het schijnt, dat Engcland zijn zin zal krijgen en dat Estland en Lctland ten minste erkend zul- len worden, iets wat de Volkenbondsvergade- riag te Geneve cnlangs nog niet heeft willen doen. Engeland hunkert naar hervatting van den handel met die staten en ziet daarom in de erkenning een eerste voorwaarde. Li- tauen heeft nog niet geantwoord op het voor stel omtrent eene volksstemming in het Wil- nagebied en zal daarom nog op zijne erken ning moeten wachten. En wat Georgie be treft, een ander deel van het vroegere Rus- lana, het zal nog een vertegenwoordiger moeten zenden, die de belangen van de nieu- we republiek zal bespreken, en dan zal hare erkenning wel volgen. Wat de Oostersche kwestie aangaat, een nader bericht deelt mede, dat de conferentie te Londen, waarover wij gisteren schreven, zal worden gehouden op 21 Februari. Tegenr gesproken wordt, dat de conclusie, dat het verdrag van Sevres zal worden herzien, ge- trobken uit het bepalen van een speciale con ferentie inzake het Balkan-vraagstuk, onjuist is. Een wijziging van het verdrag van Se vres li'gt niet in het voornemen, doch het doel van de conferentie is, naar gemeld wordt, den toestand in het nabije Oosten nog eens onder het oog te zien in verband met de jongste gebeurtenissen en overeen- stemming tot stand te brengen tusschen de betrokken staten, welke de nieuwe toestand noodig maakt. Ifuitenland DE BIJRGEROORLOG EST IERLATTD. VoLgena een telegram uit Ierland traden militairen in het stad'hruis van Waterford de raad'zaal binnen, terwijl ee'n nieuwe burge- jn©ester werd igekozen. Al-le aanwezigen moes- ten de hand-en omhoog eteken en de voorzit- tende bungemeeater moeat zijn mantel met de Sinm-Fein-kleuren. aflegigen. De militairen namen den mantel in besLag. Bij- Bandon w een boer vernKxxrd; in Oork is oen gendarme deotr gewapande en gemaa- Ikerdie mannen weggevoerd1. Tussohen King- efown en Dublin is een vrachtauto met politie m een hinderla-aig gevaiien. In een vo-lgend1 gevecht werden vele aanvallera igewond1. Gisteren heeft een vtrouw v-oor den tarajigs- raad- te Cedk terecht igeetaan, die een bundel had laten vallen wiaarin een Iewis-geweer was. De vrouw droeig een stalen wapenmsting onder dte klearen en had bovend'ien een revol ver, een repeteerpiatool en munitie bij zich. De uibspraak vo-l-gt later. DE OlNBEEEiNDE SOLD A AT. Ei'ndelijlk zal dian de „onibetkeude sol.laat" definitief worden -begraven onder de Arc de Triomphe en wel Vrijdagochteod in den grooteten eenverad. De minister van oorlog zal aan de kisfc het Legioen van Eer, de militaire medaiilie en het Fransche oorlogslkruis hech- ten. VANGEN VAN BOEVEN. Een inspecteur van politie te Kopenhagen, Haakon'Jorgensen, heeft een stelsel uitge- vonden om boeven te indentifieeren. Het is een code, welke in cijfers een volledig signale- ment geeft. Een1 bepaalde volkorde van getallea geeft als het ware een volmaakt gelijfcend portret van den gezochten persoon. En vooral bij de telegrafische verzoeken tot aanhouding en bijv. in gevallen van draadlooze dievenjacht vaauit Europa an Amerika op stoomboetea in voile zee verwacht men succes van „dieventaal". In Londen heeft de Deensche inspecteur zijn systeem reeds gedemonstreerd, en hij slaagde erin binnen zeer korten tijd uit een misdadigersalbum met 350.000 portretten een, volgens zijn code geregistreerden boef, te voorschijn te halen. ONRUST IN ITALIg. Volgens de bladen te Rome, hebben de na- tionarlisten te Modena het gebouw van de Kamer van Arbeid in brand gestoken. De socialisten hebben daarop de algemeene sta king geproclameerd. In de provincie Ferrare is het tot verschil- lende botsingen tusschen nationalisten en so cialisten gekomen, waarbij verscheidene per- sonen gewond werden. Te Milaan trachtte heden een troep natio nalisten de drukkerij van de „Avanti" in brand te steken. De brandweer wist de po- ging echter te verijdelen. Tot bescherming van de openbare gebouwen zijn uitgebreide politie-maatregelen genomen. DE ELLENDE TE PETROGRAD. Uit Petrograd wordt bericht, dat de stad thans nog slechts 250.00 inwoners heeft. Het gebrek aan levensmiddelen is er veel grooter dan te Moskou. Personen, die uit Petrograd vertrekken, moeten gijzelaars steilen voor hun terugkeer. Niettemin wordt het aantal inwoners bij den dag kleiner. DE MIJNRAMP TE OELSNITZ. Een officieel onderzoek heeft uitgewezen, dat het ongeval waarschijnlijk te wijten is aan een nieuwen arbeider, die met de gevaren van de mijnen nog niet vertrouwd was. Men vermoedt, dat hij zijn mijnlamp, ondanks het verbod, toch heeft geopend. Voor alle dooden zal een gemeenschappelijk graf worden gegraven. De begrafenis zal plaats hebben in tegenwoordigheid van den minister-president Buck. Onder de arbeiders is men van meening, dat de afvoer van de mijngassen gebrekkig was. hoewel de offideele verklaring luidt, dat tot half drie de ventilatie in werking is ge- weest. De ontploffing was zoo hevig, dat gevulde kolenwagens tegen den wand van de schacht werden te pletter geslagen. Stalen voorwer- pea braken door als waren het lucifers. GEISTO'UEN K!UN)STSCHATT,EN) TE'RfUG, De Rloemeensche fcramten berichten- een' ont- ddbkiingi in Transyilvan-ie van een bdlanigrijke oolleotiie Fransche kunstweriken', die gedurende den oorlog door de Hbngaren gestolen zijn ge- worden. De dirocteur van de kolenmijnen te Petnofanii, Winklehner, hieM 'dfeze kunstwer- ken a-chter, waaronder 92 dioeken van bekendte meesiters, 8 kostibare vazen, en 2 pcnd-ulos van onyx. Hij heeft verklaaTdl, d!at hij- ze igefcregen had door zijln zoon1, die -als officier dedl nam aan de gevechten bij Cambrai, en dat ze afkom- stig zijn uit het kasteel van den Prins de Chiniay, dat in de omgeving van die stal ge- lcgen is. Een godeelte van de sdiillderij'en1 zijn uit hun1 lijtet gesneden met een mies, op zoo ruwe wij'Ze, dat zij veel -schalde gel-eden hebben. De geheele oollectiLe is -aan dte Fransche le gate te Boekarest teruggegeven, die haar naar Frankrijk heeft opgezonden. Op haar beu-nt heeft de Fransche regeering gezorgdi, diafc de familie van dien' Prins. dfe Ghimiay de collectie terugkroeg. EEN ROMAN; Wij lezen in de Tel Ala een1 roman Hinllct het, of als een' sprook- je. Er was eens een kltein Amerikaansch' meis- je, dat zich dteor een oude Indi-aansche vrouw de toekomst liet voorepellen en dte oude vrouw zeide, dat het kleine meisje eens op een troon zou 'koimen te zitien. Wat voor een klein, blond republikeinlje al een heel wonderlijke toe- komstvoorspel'ling is. Toen zij; twintig jaar was, kwam zij( als steno-typistc in1 dienst bij mr. Leeds^ die nog wel' igeien kroon diroegi, miaar toch een dtollar- koning was. En- mr. Leeds werd verlieftil op en itirouwde met de mooie schrijlfster van zijn oorrespondentie en bovendien was liijl zoo lioffteliijik om.na een paar jaren het tijdeLijke met het eeuwige te verwisselen1. Toen iging de jonge weduwe op verre rei- zen en zij- kwam odk in Zwitserlandi Daar maakte zij, niet bij toeval, kennis met prins Christophe, broer van dlen Gridktechen koning Oonstiantijin, die met zijln familie in nogal dieployabele pecuniairi o-mstandigheiden1. toen nog in balilingschap, aan het meer van Gente- ve woonde. Em zij sttelde den koning voor hem met een flinke leenin-g uit den -pnt te hdpen en de 'ko ning weifelide even, maar nam eindelijk het aanbod dler steenrijke Amerikaansche aan. Toen werd' zij aan' het ,jhofje" itoegelaten. Zij dteedi nog -meer, zij1 wekte rijke landgenooten op om den Griekschen koning en zijn zaak te steunen. En de rdj'ke Yankees steunden. CoHstantijn had weer geld, de flirtation tusschen dten1 prins Ghristophc en het, offer- waardjge Amierikaamtje mirs. Leeds, eens ty- piste van beroep, nam steeds ernstiger afme- tingen aan, en ten slotite gaf de koning zijn toestemming tot een' huwelijk. Het geld dat' sb m is, maakte een Ameri kaansche typiste tot een Grieksclie prinses. EEN GOED BETAALDE POST. Het „Joumal" is van meening, dat Max Muller, de nieuwbenoemde Britsche gezant in Warschau, den tegenwoordigen stand van •«n wififialkoors mot zal betreuren. Hij- ver- dient jaarlijks 4500 Engelsche ponden, en daar een pond sterling thans3200 Pool- sche marken waard is, zal de diplomaat dus op zijn nieuwe post ongeveer 14 millioen mark per jaar opstrijken. EEN AAN SLAG. De 21-jarige Armeeusche student Terzacha- nan heeft te Parijs een revolverscbot gelost op Avedis Aehrieb, den president der Ar- meenscne detegaue ter vreaesconlerentie, zon- der hem te trelten. De aanrander is aange- houden. Reeds herhaaldelijk gedurende de laatste maanden had de aaorandter zich aan het bu reau der Armeensche delegatie vervoegd, en om geldelijken steun verzocht, onder voor- wenasei armoede te lijden. Men stelde hem eenmaal 100, een andere maal 120 francs tier liaud. Daar de president der delegatie beu was van de gestadige verzoeken om geld, besloot hij l erzacharian gisterochtend met meer te ontvangen. De kamerdienaar wilde oen student verwijderen, doch deze stiet hem op zij, drong met geweld het kabinet van den presiaent brnnten en. vroeg dezen om 1500 irancs. l'oen de president weigcrde, haalde lerzacharian een revolver te voorschijn, docn naar de president den aanrander bij den pods had gegrepea, miste het schot ROUTE BEMCIIT-EN. De Amerikaansche Seuaat heeft hot voorstel' van Seuatoir Borah aangeuomen, om de Seaaatacomuussie voor vilootaangelieg'en.- hedeu te vrageu, of het raadzaam en doenlijk is, den Aimer ik-aanschen viootbouw voor zes maanden te staken. Litauen heeift nog niet ibevestigd, dat het instemt met de ortganisatie van eene vodika- etemming in het Wilna-gebied. De bond van -handelaara in mw ijzer te Berlijn verlaatgde den prijs van het ijzar met 270 mark op de 1200 mark (par ton. De Fransche bladen Iklagen over het al te hooge aantal amtbenaren in Duitcshland. Merkwaardig is nu wel een 'bericht uit Parijs, volgens't welk Maandag in de Fxansc'he Ka mer een- 'bagrootingsverslag werdi voorgelezen, waar.uit Ibleelk, dlat oolk Firankrijk thans 100.000 ambtenaren meer heeft dan voor den oorlog. Het „Berdiner T-aigeblatt" meldit dat in Koningsbergen een igeheime ibergplaats van wapens is gevonden. Uit Ziiirich (.Ziwitserland) wordt gemeld dat de eeonomisebe erisia steeds scherper wordt. Te Abarmule (Montgomery) liep giste ren een trein van Montgomery o-p de express, d'ie van de kust kwam. De looomotieven hot- Stan tegen eikaar op. Volgens echatting wer den twintig personen gedoodi en velen ge wond De taxi-chauffeurs te Calcutta hebben nog steeds geweigerd het werk te hervatten Daarom heeft de regeering besloten alle rij 'bewijzeu van die chauffeurs, welke Zaterdag niet aan het werk waren gegaan, in te trek- ken. Het 'bestuur van de intem-ationalle fede rate van mijnwerkere heeft in zijne confe rentie te Londen een resolute aangenomen waarin aile overwera wordt afgekeurd Tie Halle zijn door een ontploffing in een Kaiischacht van de mijn ,,-WilhlemshaLl" drie mijnwerkers gedood en zeven gew-ohd - Tlwe syndicaiisten te VaLenoia, die, op weg naar de gevangenie tachtten te ontsnap- pen, zijn dOoir die polite doodgeschoten. Te Barcelona zijn 16<J syndicaiisten gearxesteerd. Gedurende de eerste ten- maanden van 11*20 zijn er in Denemarken ongeveer 1000 partouliere auto's uit Amerilka ingevoerdi, tegen 2500 in het jaar 1019. „Tuurjer Po-lski" iberioht uit Dantzig, dat alidaar 1& Januari de eerste Poolsche pasta- giersboot de haven van Dantzig heeift verla- ten met ibestemming naar Hew York. Aa-n iboord 'bevonden zich 9O0 passagiers. Zondagnacht zijn in, de haven te Gothen burg gedurende oen hevigen storm tien koien- schepen gezonken; veel telegraafiijnen in die versohi'llendie deelen van Zweden zijn gestoord Het Duitsche rijlksministerie van Aribeidi deit mede, dat aantal wankloozen, dat onder- steund! wordit, over het tijdperk van 15 De cember 1920 tot 1 Januari 1921 met 43.000 is toegenomen en thans meer dan 409.000 be- draagt. In de zakenwijk te Athens (Sitaat Geor gia V. -S.) zijn dtrie blokken huizen geheel door brand! verwoest. De schade wordt op 4 millioen dollar geschat. De oorzaaik van den brand- is onlbekend. In Etngeland is in een aantal kant-fabrie- ken, die slechts met halve kraeht werkten, het bed'rijf weer in- vol Ion 'omvang hervat. Sir Auckland Geddes, de Britsche ge zant te Washington, is heden uit Londen naar Parijs vertrokken om met Lloyd George en lord Curzom te confereeren. Een nieuwe loonbeweging onder de Duitsche mijnwerkers, is gaande. hunne ouders inwonen en voorts geen uitkee- ring bepaalde maxima te boven gaat. Voor gehuwden bedraagt de maximum- uitkeering in gemeenten behoorend tot klasse I 3.in klasse II 2.70 en klasse III 2.40. Aan kassen, die verder uitgeput mochten geraken, zal bijzondere steun alleen worden verstrekt, voorzoover zij uiterlijk vanaf 1 Maart a.s. bovenbedoelde regeling hebben toegepast. De bijzondere steun zal worden gegeven voor de Uelft k fonds perdu, voor de nelft als renteloos voorschot, cut laatste om te doen uitkomen dat een rechtsplicht van den Staat om uitbetaling der uitkeeringen met Rijks- geld te verzekeren, niet bestaat. SAMENSMELTING HOOFDCURSUS EN KON. MIL. AKADEMIE. De Ministe van Oorlog heeft, naar wij vememen, een comimissie benoemd om ver- slag uit te brengen betreffende de mogelijk- heid om met ingang van 1 October a.s. den hioofdcursius te Kampen te doen samensmel- ten met de Kon. Militaire Akademei te Bre da. N. v. d. D. ZIEKTIEIWET. In dte Algemeene Yergadering van de Ne- derlandsche Yereeniging van A-;xd©werkfa- -brikanten gehoudten te Amsterdam, op 25 Januari 1921 is dte volgemdte motie aangeno- „De algemeene vergadering van dte Neder- laudsche Vereeniging van Ajardewerirfa-bri- 'kanten, gehouden te Ajagterdam op 25 Jan. 1921, gehoord de besprekingen in zake de in- voering der Ziektewet, van oordeel, dat het niet juist is, dat in dte 22tektewet practisch gesproken, ©like medezagigingschap Van den wefkgever onithouden is, overwagen-d© dat vele colltectieve arbeids- oontracten, de last der ziekengelduitikearingen reeds -op dte werkgeveis hebben gelegd1, overwegende d'at de uitvoeriug der Invali- dititswet niet van dien sard iis, diat zij aanr trekt o-m de uitvoering van andere dergelijlke wetten, uitekdtend aan ambten!aren' -op te dragen, besl-uit de pogingen, die reeds geda-an wor den om te kornen tot een uitvoering der Ziek tewet door ibelanghebbende werkgevers en werknemers, rus vriji van ambtenaren, krach- tig te steunen-, en is bereid dit te doen op de basis van dte uitkeeringen genoemd in de Zitektewet met wijziging van 70 -pet. van het dagloon, in 80 pet. en het nemen van de -kosten voor reke- ning van den werfkgever." Gemengd Nieuws Rinnenland DE REGEERING EN DE WERKE- LOOZENKASSEN. De minister van arbeid heeft op 25 dezer in een bijeenkomst met de besturen der vijf vakcentralen met deze o.a. besproken de maatregelen die de Regeering heeft genomen ten opzichte van de werkeloozenkassen in verband met de crisis. Aan kassen die reeds in deze maand extra steun genoten, zal deze ook verder gegeven worden, mits o.a. de uitkeeringen voor onge- huwden worden gebracht, vanaf 29 Januari a.s. op 80 en 60 pCt. van de reglementaire bedragen al naar gelang zij niet of wel bij GEMEENTERA^D VAN ZAANDAM. In de Dinsd'ag gehouden vergadering van d-en raad van' Zaandam kwam in behande ling een voorstel van B. en W. tot wijziging der verantening op de piaatselijk© uikomsten- beLasting. iHierbij werd voorgestelid eenstens can het r-aadisbesluit van 16 November, waar bij de aftrelk voor noadlzakeliijk levensondcr- dierhoudi was verhoogd van 700 tot./ 1000 en de kdndieraftrek tot 100 voor elk kind be- neden 18 jaar in te trekken; zultks om gevdg te geven aan een wenk van Gedeputeerde Sta ten, dlie te kennen hadldcn gegeven., dat hum gunstig advies aan de regeering out de -ge- meente finiacieele hulp te verleenen, zou lafhan- gen van heti fijt of men al dan niet bereid1 zou zijln dlii voorstel te niet te doen. Tweedfcns am gebruiiki te maken van de door de gewij- zigdle gemeentewet geboden' gdegenlieidi, om de belasting door het Rdj'k te doen innen en in afwachting hiervan een voorltoopige voorzie- Ti-mg te tireffen voor de eerste 4 maanden van het jaair en ten deride om in verband hiennede het vennienigvuld'igoijfer op 222 te handha- ven. iDit voorstel vondl kradhitige bestrijding van de zijde der soc.-dem. lecien. iDe R.-KL wiethouidier voor de Finanrien, de heer Van Veloen en burgemeester Terlaan verdedigden de voordracht als het middel om uit de moedilijkhedeni te geraken. -De burgemeester decide mode, dat de regee ring een som van 450.000 tot taniging van dan aller ergsten noodl hadden hschiitbaar gesteld, dodh met de bepajing, dat dit reeds o'pvorderbaar zou rijn. Bi. en W. zijn gezwicht voor de ijzeren noodzakelijbeid, ntet voor de regeering of Ged. Staten. diet resultaat was, dat de voordracht van' B. en W. met 8 tegen 5 stemmen- werd aangemo- rneni. Tegen> stemden de soc.-dem. leden, behalve de vethouder Donias, benevens de beidte S. P.'ers. (Door den heer Ferinie Middensti) werden een-ige vragen geridiit tot 'B. en W., betreffen de de oprichtiog van' een gemeentelijlke show room voor verlicli'tingsartikelen, waarop van de zijde van B. en W. werd! gieantwooaid1, dat hun niets officieels daaromtrent belkend was en een1 dergddjke zaak niet tot stand zou ko rnen zondcr dte medewerking van den Raad. Door den> heer Tel (S.P.) werd tegen het advies van den burgemeester, wiens voorstel om bet verzoek niet toe te staan, met 7 tegen 6 stmimen' werd verworpen, een interpella-tie gehouden over een vechtpartij-, die -plaats zou gehad hebben tusschen den inspecteur en een agent van -politie. Toen de interpellatic gehouden was, ver- klaarde burgemeester Terlaan er niet op te zulleni an-tiwoorden, zoodat d'eze interpdlatie geenerlei resultaten opicverde. Dte burgemeester stelde zich op het stand- it, dat een bespreking van dergelijke za- in het openbaar geenerlei nut afwerpt. DIENSTREGELING LOCOMOTIEF- PERSONEEL. Maandag 24 Januari had een deputatie van vijf machinisten uit den Ned. R.-Ki Bond van Spoor- en Tramwegpers. St. Raphael een langdurige besprekmg met de heeren Hoekstra en Klein, resp. chef van den Diensl van Tractie en chef van den Locomotiefdienst bij de Ned. Spoorwegen, naar aanleiding van de door de directie der Spoorwegen a&nge- vraagde ontheffingen van de arSkelen 87b en 91 van het A. R. D. en de daarover op 3 Jan. gehouden buiiengewone vergadering "an het in St. Raphael georganiseerde !oco- motiefpersoneel aangenomen motie. De ontheffingen zijn, volgens de mededee- lingen der beide hoofdambtenaren noodig. omdat de Maatschappij nog niet over het noodige bevoegde locomotief-personeel be- schikt, om de dienst- en rusttijden volgens de voorschriften te kunnen toepassen. Nog een 200-tal machinisten komt men tekort! Bij een maximum diensttijd van 13 uren per et- maal, zou, zonder dat het toegestane maxi mum van 102 uren in de twee kalenderwekea werd overschreden, veel kunnen worden be- reikt. De zoozeer door het locomotief-perso neel gehate ovemachtingen zouden voor het overgroote deel direct kunnen vervallen, ter wijl ook het groote voordeel zou worden ver- regen, dat de meeste locomotieven weer door twee vaste personeelen zouden kunnen wor den bereden. Aan het bezwaar tegen de verkorting van le nachtrust buiten de standplaats tot 8 uur 1 zal tegemoet gekomen worden, door op deze rust te laten volgen een rit direct terug naar le standplaats, waar opnieuw rust zal gege ven worden. In de kolenpositie is aanzienlijke verbete- ring ingetreden, doordat men de beschikking heeft gekrtegen over grootere hoeveelheden buitenlandsche kolen, n.l. Cardiff- en Duit sche. Ook wordt thans een proef genomen met Emma-stukkolen, welke goed schijnen te voldoen. Aan behoorlijke vermenging der steenkolen wordt de meeste zorg besteed, zoo dat te verwachten is, dat men de brandstof- fenmistere spoedig geheel te boven zal zijn. Een groote verbetering in den treinenloop is reeds ingetreden, en voor wat den loop der personentreinen betreft, kan gezegd worden. at verrassingen uitgesloten de dienst normaal marcheert. Omtrent de positie der afgekeurde machi nisten, welke thans soms op betrekkelijke jon- en leeftijd met pensioen worden ontslagen of met minderwaardige werkzaamheden wor- belast, werd toegezegd dat nogmaala ernstig overwogen zal worden om als overgangsmaatregelen de afgekeurde ma chinisten weder in den rangeerdienst te plaatsen en voorzoover zij daarvoor ge- schikt zijn hen te belasten met het toezicht in de kolenparken. Gegronde klachten omtrent den loc.- en personeeldienst zullen welwillend onderzocht worden en waar mogelijk zal verbetering orden aangebracht. De deputatie heeft uit deze besprekingen de overtuiging gekregen, dat er van directie- zijde ernstig naar gestreefd wordt aan „den chaos bij het spoor" een einde te maken, een streven waarin men reeds goeddeels is ge- slaagd. EEN KONTNKLIJKE GIFT. H. M). die 'Koniinigan heeft aan dten heer L. Verfaoeven, pectura te Dandrecht, als secreta- ris van het Nederlandsche Steuncomitte voor Beelidende iKunsten'aara een bedrag van f. 500.uit pianticuliere fonidseni dloen todko- tnieni, ads waaudeering van dlen arbeid van voomoemd Comitte. IDE ROTTE RIDAIMISGHE VAL9CHE MJUNTTERS. (Nlaar aanleiding van de in, verabhillendie bladen opgenomen beriditen1 betreffende de te Rotterdam vervaandfigde en uutgegeven val- sche zilivcrbans ad 1 2 50 verzoclkit de Rotter- damschie HaudelB en Lartdbouiwbank te. wi'l- len medodeelen', dat zSj nimaner aan wien ook, opdracht heeft gegeven facsimiles voor re- clamodoeleinden of voor welk dotel oolk, van zilverbons voor welk bedrag ook, te vervaardi- gen. E'EINi OEVAAm.1 JIK PLAN. De secretaris van den (Bond van Ntod. On- dterwijbcera, die heer Lamena, heeft in- een pens- gesprtek gewag gemaalldb van het denkbeelld, om over een bepaailide pnovdnde of een1 be paalde gemeente een boycot uit te spreken, zoodat deze voor het lager onderwijs geen leerkrachten meer zouden kunnen verkrijgen. De heer J. W. Albarda, wethouder van on derwijs te 's-Gravenhage, heeft dit in het Volk een gevaarlijfc plan -genoemd'. Het Onderwijs spreefct thans *met alle re spect voor het inzicht en: dte bedlodingen van den' Haagsdhen Wethoudter" de meening uiit, dat er aan dat inzicht wel- een en- andier onit- breekt. Gelijk zou hij hebben, als't er om ging, bepaalde gedeelten' van't liandl van on- donvijzers vereto'ken' te laten, als ze eldrs in overvloed zijn te vinden. D zaak staat andtera. Er is een' groot gebrek aan leerkrachten... op bdjzondere sehiolen zoo wel als op openbare n biji .tt U.L.O. niet min der dan bij't G. L. O. In het laatsibe nummer van De Vacature waagt de gemeente Emmen niet minder dan 14 leerkrachten. En- 't aan tal herhaalde oprocpinigen is er groot. Te Mandterveen zal ae o. school warden geslo- ten door gebrek aan pensoneel. Verplaaist men- nu een deel dezer open plekken naar den Haag, b.v. dan vallen ze meer onder't oog der Regeering. Brengt men ze te zamen in 'n bepaalde stretek van't land, dian spreakt het te tort duidelijlcer, dan nu't

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1