i H f% fl If f* DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 24 Honderd dri« en twintigst» Jaargaag. 19S& ZATERDAG 29 JANVABL Het ProTinciaal Eleetrici- teitsbedrjjf Noordholland, Buitenland att S Mirtw Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feeatdagen, oitgegeven. Abonnemenisprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, trance door het geheele Rijk 2J50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone dvertentiin. Per regel 0.25, bij groote contraeten rabat. Oroote letters na&r plaatsrnimte. Brieven Iranco aan de N.V. Boek- en Handelad tukkerfj vfh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Tfilefoonnr. Redactie Directeur! 6. H. KRAK. HoofdredacteurTh N. ADEMA. (HET P. E. N.). MACHTSOVERSGHRIJDING EN PLICHTSVERZAKING? In mijn vorig artikel stelde ik de vraag ,of eventueele schuld alleen den directeui zou moeten treffen. Daarop wensch ik thans na- dcr in te gaan. Men weet niet of de secretaris van de di- rectie bij het P. E N. (Mr. Van Lijnden) wel aan den directeur en of de secretaris van den raad van itoezichi ('Mir. Scheltema) well aan den raad van toezicftt die liulp hebben ver- leend, welke uit kracht van hun arnot in het algemeen of van hun instructie in het bijzon- der van hen mocht worden verwacht. Even- min of niet de provincial verificateur (de heer Van Deursen) en de chef der financieele i afdeeling ter provinciale grifiie (Mr. Hooft van Iddekinge) hunplichten hebben ver- zaaat. Men versta mij wel: ik beweer niet, dat zulks het geval is en het is ook door nie- niand in de statenvergadering giezegd, maar.. er dicnt naar te worden onderzochf. Onder- zoek en openbaarheid, de meest mogelijke epenbaarheid, ziedaar in deze gebiedende noodizaikelijkheden. Met bcdnijif is er voor de verbruikers en voor hen alicen en zij fen de belastingplichtigen der provincie, op wier risico toch unniers het geheele bedrijf wordt gevcerd hebben er recht op te weten, dat niets, niets, geheimi wordt gehouden. Slleciits dan ook kan het bedrijf dat vertrouwen her- winnen, zonder hetwelk het nimnier goed zal kunnen slagen. Bovendien d i t over- heidsbedrij moet slagen, fen omdat het belang van de inwoners onzer schoone proVincie in zoo ernstige mate daarniede sa- menhangt en omdat een dergcldjk bedrijf door particulicren niet kan worden gevoerd. Men iiioge oyer overhcidsbedrijven in het alge meen denken zoo men wil, voor- teder, die eeuigszins in de zaken doordringt, moet het duidelijk zijn, dat anders dan van overheids- v/ege (hetzij dan rechtstreeks of door middel van een naamlooze vennootschap) in de elec- tnuteitsvoorziening van een gehcel gewest niet naar behooren kani worden voorzien. Dit te meer moet dwingen tot de hoogste krachtsinspanning van de zijde der overheid, tot de meest mogelijke openbaarneia, tot em- stig onderzoek telkens wanneer daarvoor reden aanwezig is, tot en handclen in alle gevallcn zander aanzien des penoons. Om al deze redenen zal ten slotte niet mo- gen worden geschroomldl trouwens alien die bij de zaak betrokken kunnen zijn zullen yolledig onderzoek en de meest mogelijke openbaarheid zelf wel ten zeerste op prijs moet! stellen ami ook na -te gaan of en in hoever leden van den raad van toezicht en van Gedeputeerde Staten, tegenwoordige en vroegere (ook de oud-Gedeputeerde Mr. Slin- genberg, die tot voor anderhalf jaar voorzit- ter was van den raad van toezicht, wordt ge- noemd), in de yervullinig van hun plichten zijln te kort geschoten. De raad van toezicht en Gedeputeerde Staten zijn wel reeds van verschillende zijden in de Statenvergadering meer of minder ernstig beschuldigd niet te hebben gedaan hetgeen van hen mocht wor den verlangd en verwacht. Een sterke in- druk heeft zich aanvankelijk bij meerdere sta- tenleden gevestigd, dat zij niet voldoende toezicht hebben gehouden op den gang van zaken bij het bedrijf, dat zij niiet hebben zorg gedragen voortdurend genoegzaam daannede bekend en vertrouwd te zijn. Daarom ook nu het eenmaal zoo ver is gekomen kan nadcr diepgaand onderzoek niet achter- wege blijven. Ook op de mate van schuld van den direc teur is het niet geheel zonder invloed in hoe ver de boven hem gestelde machten hem, wanneer hij aan bestaande voorschriften eens niet volledig.de hand hield, dan ook maar zijn gang hebben laten gaan, zoodat het wellicht kwam van kwaad tot erger. Niet altijd wordt, als een ambtenaar moet wor den gelaakf, in het oog gehouden of en in hoever bestuurders mede schuldig staan door bet niet uitoefenen van voldoende toezicht. Men mag ook niet uit het oog verliezen, dat bij mogelijk onvoldoend toezicht vooral voor dezen directeur de verleiding groot was a! te eigenmachtig op te treden. Voortgeko- men uit het particulier bedrijf, is het niet al tijd even gemakkelijk zich aan ambtelijke voorschriften aan te passen, vooral niet als men is een energiekc, kradiitige persooniijk- Iveid, met ontegenzeggelijk tal van uitnemen- de hoedanigheden waaronder optimisme, voortvarendheid en groote liefde voor het be drijf zooals met den heer Smit Kleine het geval is. Het is ook de vraag of in de moeilijke ja- ren, welke het bedrijf do'ormaakte in zeer buitengewone omstandigheden, terwijl alles riep om meer licht en ieder tegelijk geholpen wilde worden, niet te veel is gevergd van- feen persoou, hoe krachtig deze dan ook werd gesteund door anderen, bijv. het gedelegeerd lid van den raad van toezicht, Dr. Van der Waerden; of niet als in groote naamlooze vennootschappen ook bij dit provinciaal grootbedrijf naast een technischen had inoe- ten worden gesteld een financieel-administra- tieven directeur. Tevens moet worden nagegaan of niet de tegenwoordige bestuurinrichting der provin cie, zooals deze is vastgelegd in de provin ciate wet, en of niet de geldende provinciale regelingen den raad van toezicht en Gedepu teerde Staten in de uitoefeniing van hun taak hebben bemoeilijkt; of niet ook de verant- woordelijkheid van een geheel college, be staande uit verscheidene personen, ook dit- maal wederom oorzaak is gewecst, dat al te gemakkelijk tie een het liet aankomen op dm ander. Gedeputeerde Staten hebben op verzoek van de heeren Duijs en Kleerekoper uitvoeri- ge inlichtingen toegezegd, zoowel omtrent de financieele zijde van de zaak overlegging ook van een op uitnoodiging van Gedepu teerde Staten uit te brengen accountantsrap- port als ten aanzien van wijziging in de organisatie van het bedrijf, de bestuursinrich- ting daaronder begrepen. Ik zelf had bereids in de Statenvergadering betoogd de wenschelijkheid van insteLling eener bijzondere Statencommissie tot het in- stellen van een volledig onderzoek naar het voorgevallene en naar den tegenwoordigen toestand en de vooruitzichten van het bedrijf, een commissie met een onbeperkt crediet en met bevoegdheid zich door deskundigen te doen bijstaan, welke commissie binnen den kortst mogelijken tijd verslag van haar bevin- dingen zou moeten uitbreugen, vergezeld van de noodige voorstellen. Nadat Gedeputeerde Staten, bij monde van den Commissaris der Koningin zelven, die te recht bij de Staten groot vertrouwen geniet, de bovengenoemde toezeggingen hadden gedaan en het zich liet aanzien, dat deze belofte met grooten spoed zou worden ingelost, waarop dan natuurlijk een buitengewone Statenzitting zal moeten- volgen, heb ik mijn voordeel tot instelling van ecu enquete-commissie voorloopig terug- gehouden. Het is zeker iediers wensch, dat de inlich tingen en ophelderingen van Gedeputeerde Staten zoozeer volledig en van dien aard mogen zijn, dat indiening van het voorstel definitifef achterwege kan blijven In een volgend artikel schrijf ik nog iets over de taridsverhoogingen voor gemeenten, waterschappen en groot-industrieen. Purmerend. D. KOOIMAN liuitenlandsch Overziclit. De groote heeren van den Oppersten Raad hebben er aardig den slag van om de mee- ningsverschillen, die tusschen hen blijven be- staan ondanks alle ontkenning, te verdoeze- len. Zij maken de kwesties, waarover zij het niet eens kunnen worden, commissoriaal, en als het dan na loven en bieden gelukt de meeningen tot elkaar te brengen, wordt weer gewezen op de hechtheid van den band, die de overwinnaars bindt. Wij hebben zooiets al eerder kunnen op- merken en met de kwestie over de Duitsche schadeloosstelling zal het wel evenzoo gaan, want dat daaromtrent geen eenstemmige meening heferscht, hebben wij reeds gezien. Het voorstel van den Franschen minister van financien Doumer, om het geheele be- drag der schadeloosstelling voor Duitsch- land op 212 milliard gouden marken vast te stellen, heeft Douderdagmiddag tot een nieu- we botsing geleid met Lloyd George, die hem voornieTd, dat het niet voldoende was te zeggen: „Duitschland kan, zal en moet be- tafen", zonder ook practische aanduidingen te geven tot verwezenlijking van zulk een plan. Het beperken van de invocren door Duitsch- land. om met de dan mogelijk grootere winst uit den uitvoer de verlangde som te kunnen betalen, achtte Lloyd George niet de juiste weg, omdat wanneer men de uitvoerin- komsten van Duitschland in beslag nam, het niet meer zou kunnen invoerendaardoor zou zijn buitenlandsche handel geruineerd worden en Duitschland bankroet zijn. Verder herinnerde de Engelsche premier er a fin, dat de geallieerden te Boulogne en te Brussel een accoord hadden getroffen be- treffende de methode van betaling, welke ten opzichte van de door Duitschland verschul- digde schadeloosstelling zal worden gevolgd en dat hij van oordeel was dat men op deze besluiten niet moest terugkomen. Doumer antwoordde, dat Frankrijk volgens 't vredesverdrag he! recht heeft op de vast- stelling van het totale bedrag van de schade loosstelling door de Commissie voor Herstel, en dat er ziins inziens geen reden voor is, dat Frankrijk van dit recht zal afzien. De Fransche eerste-minister ondersteunde Doumer met te zeggen, dat de openbare mee ning in zijn land een begin van de betaling der schadeloosstelling door Duitschland eischt en niet voldaan is met het te Boulogne gesloten accoord. Frankrijk verlangt daarom de vaststelling van onmiddellijk invorderbare annuiteiten, maar het "totale bedrag dat den geallieerden toekomt, moet door de Commis sie voor Herstel worden vastgesteld. Indien het blijkt, dat Duitschland niet bij machte is om dat bedrag te betalen, zou de, commissie later een ander bepaald bedrag kunnen vast- stellen, met de betaling waarvan Duitsch land aan zijn verplichtingen kan voldoen. Briand stelde daarop voor, om zich aan de overeenkomst van 11 November te houden, en de vastgestelde procedure van vier phasen te handhaven: Een conferentie van finanti- eele experts te Brussel, een conferentie met Duitsche vertegenwooraigers te Londen ter- zelfdertijd als de conferentie ter regeling van de Oostersche kwestie, daarna de vaststel ling van de Duitsche verplichtingen door de Commissie voor Herstel en ten slotte de vaststelling van de strafbepalingen en de sancties door de geallieerde ministers. De verwachting is bewaarheid, dat Belgie, de zwakste der overwinnaars maar dat even- zeer zit te wachten op het Duitsche geld, een voorstel zou doen om het door Engeland vqorgestane standpunt met het Fransche te verzoenen. Aangenomen werd een voorstel om de kwestie door een commissie te doen on- derzoeken, die een plan van transactie zal opmaken. Het comite is samengesteld uit eenige leden der conferentie; de tekst van hun rapport zou in de volgende zitting der conferentie (dus heden?) worden ingeaiend. Naar wordt geloofd (er is geen officieele mededeeling over gedaan) heeft de commissie na een vergadering van twee x een half uur als basis voor een eventueel accoord het vol gende stelsel aanvaard Men zou Duitsch land vragen 42 annuiteiten te storten, welke voor de eerste vijf jaren op drte milliard mark, voor de vijf volgende op zes milliard en voor de 32 laatste jaren op zeven milliard zouden worden vastgesteld. De beginselen van het accoord van Boulogne zouden ge- completeerd worden wanneer er van Duitsch land variable annuiteiten worden geeischt volgens zijn economische capaciteit, alsimede door Duitschland een belasting van 10 tot 15 pet ad valorem op zijn uitvoer op te leg- gen een belasting, welke door de Commissi on des Repations zal worden geheven. Deze wijze van vergoeding is door Dela croix geopperd. Om Duitschland aan te spo- ren zich zoo snel mogelijk van zijn schuld te kwijten, zou het een korting tot 8 pet. wor den toegestaan op de betalingen, welke het v66r den vastgestelden termijn verricht. Men is van oordeel dat dit systeem, volgens den omvang van Duitschland's herstel, 100 tot 150 milliard mark zal kunnen opleveren te- genover 85 milliard, die het accoord van Boulogne vaststelt. Men zal ten slotte nog wel tot overeen- stemming komen, maar waar het hier om de duiten gaat, is het te betwijfelen of die nog te Parijs bereikt wordt. Belgie heeft al vast zijn aandeel, dat het moet hebben in de schadeloosstelling, vastgesteld op 10 milliard gouden francs. Reuter verneemt^dat de uitnoodigingen aan Turkije en Griekenland om vertegenwoordi- gers te zenden naar de Conferentie te Lon den over de Oostersche kwesties, te Konstan- tinopel en Athene zijn overhandigd. De uit noodiging veroorzaakte te Konstantinopel een zeer gunstigen indruk. De Turksche re- geering nam de uitnoodiging onmiddellijk aan. wij gelooven dit gaarne, want Turkije kan er niets bij verliezen, maar wel winnen. De Kemalisten hebben hun program van eischen volgens de Liberte reeds opgesteld, een tiental verlangens, die beteekenen een wijziging van het verdrag van Sfevres op even zoovele punteu. De Grieken zullen zeker met minder groot enthousiasme naar Londen gaan omdat het besluit tot het houden van de conferentie ten opzichte van het nabije Oosten wijst op een Verandering in de hou- ding der geallieerden tcgenover Grieken land. Herziening van het verdrag van Sfevres zal ongetwijfeld ten voordeele zijn van Tur kije. DE BURGEROORLOG IN IERLANO. Woensdagmorgen, is lord' Dunsany, didh- ter en schrijver gearresteerd op zijn kasteel in Dunsany, in het graafscbap Meath, en per militaire vrachtauto overgebraoht naar Dunshaughlin. Na enkele uren werd hij ech- ter onder borgstelling Vrijgelaten, doch la ter weer gearresteerd en naar een onbefkende bestemming gebraCht. Daar de beschuldi- ging luidde, dat 'hij! wapens en munitie ver- borgen 'hield en lord Dunsany een bekend verzamelaar van oude wapens is, zal er mis- schien toch wel een verglssting in het spel zijn. Qnlangs werd door een „republikeinschen krijigsraad" een Protestantsche boer John Bradfield, op zijn boerderij bij Bandon in het graafschap Cork ter dood gebraCht. Dit geval toont de vreeselijke positie (aldus de „Times"-correspondent te Cork), waarin trouwe burgers in het gebied, dat in staat van beleg is vericlaard, worden geplaatst. Volgens de proclamatie van generaal Strick land moeten zij inlichtingen geven, op straf van vervolging, over feiten, die hun eventu eel bekend zijn over plannen voor hinderla- gen, het dragen van wapens enzoovoort in een woord 'het is een overtreding neutraal te blijven. Doch als zij die inlichtingen geven loopen zij het gevaar van wraakoefening door de rebellen. Deze stand van zaken heeft tot tal van protesten van trouwe burgers in Zuid-Ierland aanleiding gegeven. Op den dag v66r zijn dood kreeg John Bradfield bezoek van zes mannen in militaire uniformen, naar het uiterlijk te oordeelen of- ficieren van het Britsche leger, die hem on- dervroegen over de bewegingen dier Sinn Fei- ners in zijn district. Welke inlichtingen hSj gaf, is niet bekend, maar thans wordit ge- meld, dat zijn bezoekers republikeinen waren, verkleed als Britsche officieren en de onge- lukkige man viel maar al te gemakkelijk in den val. Nadat hij doodigeschoten was, was er een briefje aan zijn fcleeren vastgespeld, waarin stond, dat hij doodigeschoten was na een den vorigen avond gehouden krijgsraad, waar hij schuldig was bevonden aan een po- ging om den vijand in te lichten nopens de aanwezighedd en de bewegingen dier republir keinsche troepen. iONEENlGHEPD TUSSCHEN LENIN EN TROTZKI? De laatste berichten uit Rusland bevesti- gen de telegrammen, volgens welke groote ineeningsverschillen zijn ontstaan tusschen Lenin en Trotzki. Terwijl Lenin voor de on- derteekening van het hande1sverdrag met Engeland is, verklaart Trotzki zich er tegen. Een ander punt van tweedracht vormen de vakvereenigingen, die Trotzki onderdrukken en Lenin erkennen wil. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN RUSLANlD Moskou heeft nog steeds niet geantwoord in zake de handelsovereenkomst, die door Krassin te Moskou is voorgelegd. Men meent te weten, dat Tsjitserjn hardnekkig tegen- de onderteekening van- het verdrag m zijn te genwoordigen vonn gekant is. LEER OM LEER. Voor den Belgischen krijgsraad te Aken is in hooger beroep de lanikaad Freiherr von Lueninck veroordeeld tot twee maanden ge- vangenisstraf en 10.000 mark boete wegens htet meenmaleu militaire bevelen niet dade- lijtk en zonder verzet opvolgen. Dat is ongeveer dezelfdle nianier a'S waar op Duitschland handelde tijdens de bezetting van Belgie. INTERNATIONAL VERBOND VAN HANDELSBEDIENDEN. Het uitvoerend comite van het interaati- onaal verbond van handelsbedienden besloot tot toelating in haar verbond van de organi- saties van teekenaars, teChnici en beambten in openbaren dienst. Een voorstel voor aan- sluiting bij internationale vereenigingen van artisten, journalisfen en miusdci werd ver- worpen. Het volgende congres werd bepaald op 27 tot 29 Juh 1921 te Weeeen. De statu- ten van het nieuwe verbond werden goedge- keund. Een motie, voorgesteld door Tsjechische handelsbedienden werd aangenomen en de secretaris Smit (Nederland) werd belast deze motie bij het initemationaal arbeidsbureau te Geneve in te dienen om haar door den Volkenbond te laten onderzoeken. In de motie wordt in't bizonder in het be lang van het herstel der internationale han- dclsrelaties een uit den weg ruimen gevraagd van alle hinderpalen die gedurende den oor- log aan het internationale vericeer in den weg zijn gelegd en die het werk der handelsreizi- gers grootendeels hebben verlamd. EEN NIEUW SYSTEEM VAN TELEGRAFIE? De Noorsche bladen publiceeren uitvoerige berichten over een Zondag te Sandefjord ge houden demonstrate van een belangrijke ver- betering in de telegrafie, die ontdekt zou zijn door den heer Hermod Petersen, hoofdehef van het Radio Departement van den Telegra- "fischen Dienst. Volgens de meening van deskundigen zal deze uitvinding een omwenteling teweeg brengen in de telegrafie Het berust op een nieuw sy6teem, dat gebaseerd is op de aan- wending van wisselstroom, volgens een nieuwe methode Toepassing dezer uitvinding Zou 't aantal voor den dienst benoodigde telegrafisten- be- langrijk reduceeren. Men berekent, dat werk, waarvoor nu ruim 100 uitstekende tele- grafisten in Noorwegen vereischt worden, door 16 kan worden verricht. Het nieuwe systeem vermijdt alle soorten vergissingen en reproduceert met fotografi- sche juistheid en op onbepaalde afstanden alle soorten handschriften, getypt 6chrift, schilderijen en foto's. Een deskundige zegt, dat door het systeem van den heer Petersen de „New York Times" in staat zou zijn een kolom van de „London Times" in tien minuten te reproduceeren. DE OEKRAINE. Aan de ..Times" wordt uit Warschau ge- meld, dat de nederlaag van Wrangel in de Oekrajine gevolgd is door een groot aantal nieuwe boerenopstanden, omdat de commu- nisten, nu zij van hun militaire zorgen ont- slagen zijn. al hun aandacht weer besteden aan opvoraeringen, waarbij aan de boeren vaak tot hun laatste paard toe wordt afge- nomen. Nieuw bij deze opstanden is de vor- ming van geheime bonden tegen de „rooden" en steun verleenend aan alle „witten", het geen wijst op een gewijzigde houding der boe ren. DE ONBEKENDE FRANSCHE SOLDAAT. Naar Havas seint is het stoffelijk over- schot van den onbekenden soldaat gisteroch- tend defininef in den onder de Arc de Tri- omphe gegraven kelder neergelegd. De plechtigheid was ontroerend en eenvoudig. De minister van oorlog. marine, binnenland- sche zaken, kolonien, ae vertegenwoordigers der geallieerde mogendheden, drie maar- schalken, tal van generaals, alsmede ver eenigingen van oud-strijders, vermiuxten. cnz., woonden de plechtigheid bij. Lloyd George, Sforza en Jaspar legden kransen neer. Barthou, minister van oorlog], tooide de kist met de teekenen van het legioen van eer, de militaire medaille en het oorlogskruis. Hij hield een toespraak, waarin hij zeide dat de onderscheidingen de hoogste hulde van het vaderland beduiden aan de onbekende helden, die daarvoor gevallen zijn. Hij voeg- der er aan toe: Laten wij hen waardig zijn, door in den vrede, welken zij hebben bevoch- ten, een eensgezind, werkzaam en sterk sterk Frankrijk te maken. Daarna werd de kist in den kelder neerge- Iaten. E'NGELSCHE OEBOORTEGIJFERS. 'Het geboortc-cijfer voor Engeland over hot jaar 1920 is hooger dam ook' te voren, terwijl het sterfte-cijfer zich kenmexM door een on- gekende dallng. 'Htet geboorten-gemtidd'ekle be- bedroeg 25.44 per duizend, dat der sterftege- vallen 12.04 per duizend. Ook de zuigelingeusterfte nam in aanzien- llijlke mate af en daalde tot sledks 80 per dui zend. De ,:Daily Chronide" ia van oordeel, dat de belangrijkste oorzaak dezer gunstige wij- zigiinjC' is de verbeterde levensstandaaridl der aiibeioend'e klassc. 'NATIONALISII90HE ONLUSTEN IN ITALIA (De ,,-Daiiy Chronicle" verneemt uit Mil aan dat te Florence het bureau van een sodalis- tisch1 dagblad' bcstormdi is, en in brand! gesto- ken door nation alistische cxtremisten. 'Daar op hebben de ahbeidens de algemeene staking te Florence afgekondligdl. Ook de gas- en elee- triciteitsfabrieken liggien stdl. Trams en trek nen rijden niet. Er veradhijlnen geen dagbla- den Ook uit andere deelen van WaliiS worden buitensporighedieni gemeld. IHet plan der nati onal isten sdiijlnt te zijn de voornaamste bezit- tingen der revolutionnaire organisaties over hot heele land' te Vemielen. Zij bestonmdlen arbeideravereenigingHgebouwen en stakxm den inboedel in brand. DE CIVIELE LIJST VAN CON- STANTTJN. De civiele lijst van den koning van Grie kenland, die oorspromkelijk twee millioen drachmen was (circa vierhonderd duizend gulden) is verdubbeld. Den koning zal te vens voor ieder jaar van gfedwongen buiten- landsch verblijf 500.000 drachmen (hondcrd auizend gulden) uitgekeerd worden, zijnde het pensioen. hem door de Kamer in 1917 toeglekend, doch nimmer door hem ontvan- gcu Een som van 300.000 zal onmiddel lijk te zijner beschikking worden gesteld. KORTE BERICHTEN. Bij Pystkorw is volgens berichten uit Warschau Zaterdagavond door Duitschera een bom geworpen naar de auto van het Fransche lid van de intergeallieerde commis sie, dai kapitein Ponpard. De ante werd niet getroffen. De republiek Georgie heeft verzocht to« te mogen treden tot het internationaal bu reau van den arbeid. Een hevige storm heeft Maandag te Boedapest gewoed. Vier personen werden ge- dood, honderden gewond. Ook de materieele schade is buitengewoon groot. De Zwitsersche Nationale Raad heeft zich met groote meehderheid tegen een her- vatting der handelsbetrekkingen met Rus land uitgesproken. Op de rennen in Frankrijk is in 1920 een bedrag van 1.203.787.732 francs bij de Pari Mutuel verwed., Een record-cijfer Volgens een bericht uit Stockholm aan de bladen, hebben de beide Kamers van Zweden het wetsontwerp strekkende tot ver- leening van gelijke kiesrechten aan mannen en vrouwen aangenomen. President Wilson heeft deze week voor

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1