Drukwerhen. Alle seorten goedferentrcta vertirok in dfe rictottag Arahem werd elders gerangeerd. Door de een of ande- re-ooraaak, •waanscliajnlijk mede door de vrij hevigen wind, is 'n teruggestooten rangeerge- deelte te ver aoorgeloopen en via eenige wis- sels zdjdelingB terecht gekomen in dten juist vertrekkendfen trein. Een itlental wagens, waarvan eokele met situkgoederen waren gela- den, omispoorden en werden vemddd, zoodat de materieele schade aanzienlijk mag heeten. Doordat het ongeluk plaats vonid) juist! ibij den uitgang van het gooderen-emplaoement, onder- vond het passagiersverkeer op de drukke lij|n Arnhem-Nijmegen en Vork- Haar- Rotterdam- Amsterdlam geen vertraging. ONTMOETING MET EEN OLIFANT. Aan het „Soer. Hbld.' werd uit Solo ge- schreven: Zaterdagnacht bega! zich een klein gezel- schap vanuit de soos naar huis. Daar het reeds twee uur was en er geen taxi of rijtuig meer te krijgen was, besloot men te gaan wandden. Ongeveer' halfweg ontwaarde men een grijze massa, welke het gezelschap tegemoet kwam huppelen. Eerst dacht men aan karbouw, doch hoe groot was de schrik der dames toen het bleek te zijn eenolifant. Het was de jonge oli- fant uit den Stadstuin, die door het mooie weer verleid, eens een slippertje ging maken. Tot zijn geluk waren er op dit uur weinig mlenschen op straat en de inlanders namen op het eerste gezicht full speed de beenen. Het beestje bleek evenwel zeer blii: te zijn met deze ontmoeting van het gezelschap- het sloot zich onmiddeQijk aan. Itet een luid ge- huil hooren bij wijze van kennismaking en tippelde toen vrooliik mee. Hard loopen hielp niet, stil staan hielp niet, schoppen nog minder. Oroote hilariteit. Bij em politie- wachtpost verzocht men het lastige diertje te veriagen, doch de dappere dienaren van de heirige Hermandad bfeken niet brand. Ze kropen achter him tafels weg en riepen niets dan: „Ik zal er straks over rapportee- ren." Aldus maar weer verder. Het olifantje tippelde vroolijk en opgeruimd mee en was met weg te kriigen. loen probelerde men het dier op een erf te lbkken, het hek te sluiten en hem als cadeautie daar te latcn. Het schrandere dier liep er echter niet in, draaide zich zoo voor het helf, dat dit niet te sluiten was. Eindelijk bereikte men een villa en nu was de vraag, hoe raken wij den onge- nooden gast kwijt? Een van de heeren, be- zield met heilig vuur voor de goede zaak en derhalve vol ware doodsverachting, atelde voor een eind door te loopen, het beest zou hem volgen, de anderen kond'en vlug naar binnen sluipen en het hek voor hem openhou- den. Deze manoeuvre gelukte. Tom alles bin nen was en het beest in de gaten kreeg, dat hij gefopt was, bcgon het ertjarmelijk te hui- len en hield ons zoodoende nog een poosje wakker ook. Waar de vriendelijke dikhuid te- recht is gekomen, weet ik niet. ESHKOMEN FEE KOE. In de Zaterdag gehouden raadazitting van de gemeente "Wyrnbritseradeel kwam in be- handelimg het volgende vooretel van. dir. Van Welderen baron Rengers (V. L.) Bij de echatting van het inkomen van den belastinigplichtige volgens art. 4 d'er verorde- ning tot hefting van den Hoofd'. Omslag ten behoeve der gemeente, zal voor 't thans vast te itellen Icohier ale zuiver genoten opbreugst van't veehondersbedTijf worden aanigenomen een bedrag van 360 per koe over een belas- tingjaar van 1 Jan. '21 tot 80 April 1922, of 820 per koe en per jaar. Dr. Rengers lichtte zijn vooretel met cijfers breedivoerig toe. Bij aanneming van dit voor etel, zei ir. R., zouden een aantal pereonen in de gemeente, die huiten het voehondersbe- drijf staan, minder zwaar worden belast. De commissjo voor den H. O. atelde als norm voor het veehouderebedrijf vast: J 160 tot 200 eU 260 per ikoe en per jiaar, al naar gelang van omstanidigheden, pachtsom en hoedanigheid van't bedrijf. Het vooratel van dr. R. werd ma een zeer diruklke discussie verwonpen met acht tegen zee stemmen. Een vooratel van den voorzitter: J, 800 per koe en per jaar, nam men daarna aan met negen tegen tier stemmen. Door dit beeluit wordt nu voortaan een veehouder in de gemeente, die b.v. 40 koeien meldt, aange- slagen volgena een inkomen van 40 X 300 12,000. EEN KENID VERiBRAND. Te Utreoht is, blijkens het „TJ. D." in een woning aan de Beveratraat, toen de bewonera afwezig waren, een kleine binnonibrand uitige- •broiken. Een wieg, waarin een kindje van acht maanden te alapen lag, vatite vlam en het wichtje moeat, overd'ekt met brandwonden, naar de Rijksklinieken varvoerd1 worden, waar het kort na aankomet overleed. De ouders hadden hun kindje alleen in de woning achtergelaten, een petroleumlampje Heten zij op d'en schoorsteen 'branden. De kat heeft waareohijnlijik de brandende lamp omge- worpen. LICHAMFJLIJIKJE ONTWMOK.ELINO VAN1 DE RIIJPEIRE JE.UOD. 'De Vereenlgiuig van gymti-astiekonderwij- zers in Nfederland heeft Zondiagmiddag tc Rotterdam een vcrgadering gehouden, ter be- liawdeling van het wetlsontwenp tot regelmg van de Hdiamelijlke ontwikkeldng van de rijpe- re jeugd. Voorzitter was dfe heer J. H. Lui- ting, die in zljla openingswoord1 dfe belangrijk- heid en urgxantie van het te besprefcen onder- werp in het litiht stelldfe. Hiet woord was aan dm heet A. H1. Ger hard', lidi van dfe Tweede 'Kamer dier Staten Generaal, die een rede hield. HAND AFG'EKNELD. Gistermorgen raakte aan de IJkade de stuurmansleerling van het stoomschip „Mars" bij het vasthouden van een kurke- zak met zijn rechterhand bekneld tusschen dit schip en het s.s. „Euteipfe". De hand werd totaal afgelmela. v SPOORWEO-CONORES. Zondag werd te Utrecht een congrea ge houden van den Bond van Ambtenaren in dienst der Nederlandsche Spoorwegen en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel ter bespreking van het vraagstuk der pensioe- ncn, de dienst- en rusttijdm en van het me- dezeggingsschap in het bedrijf der Ned. Spoorwegen. Het congres was flink bezocht. De Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten had zich doen vertegenwoordigen door den hser Reysbergen. De heer Peters van Nijmegen opende het congres met een korte toespraak. waarin hij wees op de belangrijkheid van ae aan de or- de gestelde onderwerpen. Als eerste spreker trad op de heer J. G. Balkestein. voorzitter van den B. A. N. S., van Utrecnt, die de pensioen-quaestie behan- delde. De tweede spreker, de heer R. Kuiper, van Nijmegen, behandelae de dienst- en rusttij- den. Hij betreurde het, dat bij nog moest spreken over den 8-urigen arbeidsdag, hoe- wel die toch ook in het belang van het Neder landsche volk is. De heer JDekker, voorzitter van den Neu tralen Bond, sprak ten slotte over de mede- zeggingsschap in het bedrijf. Hij wees er op, dat thans allerlei maatregelen omtrent het personeel genomen worden, waarin het per- soneel zelf niets te zeggen heeft. Nadat verschillende vragen waren beant- woord, werd met algemeene stemmen de vol- gende resolutie goedgekeurd: Het congres, gehoord de inleidineen over pensioenrege- ling, dienst- en rusttijden en medezeggings- schap in het spoorwegbedrijf, overwegende: lo. dat reeds jaren lang de gewenschte pen- sioenverbeteringen door de organisaties zijn kenbaar gemaakt, nu laatstelijk in het min- derheidsrapport hetwelk gevoegd was bij het rapport der Staatscommissie in zake herzie- ning van het Regl. Dienstvoorwaarden; dat de pensioenregeling voor het spoorwegperso neel getoetst zal worden aan ae nieuwe pen- sioenregeling van de burgerlijke riiksatnbte- naren, waarvoor een wetsontwerp bij de 2e Kamer der St. Gen. is ingediend, waarbij vele wenschen van het spoorwegpersoneel on- vermeld bleven. 2o. dat de volledige invoering van de nieuwe voorschriften betr. de dienst- en rust tijden door de talrijk gevraagde ontheffingen wordt vertraagd, cleze ontheffingen zonder voorafgaand overleg met de personeel-orga- nisaties werden gevraagd en niet nooaig zouden znij indien tijaige aanvulling van het personeel onder oehoorlijke loonsvoor- waarden had plaats gevonden; 3o. dat de medezeggingschap in het be drijf door vertegenwoordigers der georgani- seerde werknemers geliikelijk een personeel, bedrijfs- en algemeen belang is, waarvan het begin der verwezenlijking mogelijk is bij het aanhangig wetsontwerp waarbij de Regee- ring de beschikking over zes zetels in den Raad van Commissarissen krijgt, van oor- deel dat de pensioenregeling die verbeterin- gen behoeft zooals deze reeds door de hoofd- besturen in samenwerking met organisaties van Rijkspersonecl aan ae Regeering zijn kenbaar gemaakt, waarin o.a. gevraagd werd terzijdestelling van alle uitzonderings- bepalingen die thans in de reglementen van het spoorwegpersoneel zijn vastgelegd; dat de verleende ontheffingen in zake de uitvoering der dienst- en rusttijden zoo spoe- dig mogelijk moeten worden beeindigd door aanvulling met nieuw personeel eenerzijds en overleg met personeelvertegenwoordigers voor den dienst onderling anderzijds; dat de medezeggingsschap in het bedrijf zoodanig is te regelen, d*t in den Raad van Commissarissen de invloed van het personeel volkomen tot zijn recht komt; besluit den hoofdbesturen op te dragen voor de verwezenlijking dezer punten het noodige te doen". Hierna werd het congres gesloten. DE TO EST AND VAIN PROF. BAV1NGK. Naar de Rotterd'. vemmnit, is de toestand van- prof. Jr. H. Bavinck in de laatste d<agan sterk achteruiigaande. Htoop op heratel woniit met meer gelkoesteixi. INBRA-AK. Gistemacht is ingebroken ten huize van mr. P. J. Troelstra. te Scheveningen. De dader heeft zich toegang weten te verechaf- fen door opensluiting van de serre. Eenig ta- felzilver wordt o.*a. vermist, doch er kan nog niet met zekcrheid worden gezegd, hoe groot de waarde van het gestolene is. De dienstbo- de van de buren, die in den vroegen morgen een haar onbekend persoon het huis van mr. T. verlaten zag, maakte alarm en riep om de politie. De dader heeft haar daarop toegeroe- penJ'k zal de politic gaan halen" en is er vervolgens vandoor gegaan. INvSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE ZIERIKZEE. De bank doet mededeeling van een be- langriike uitbretding der gunstige bepalin- gen, destijds gemaakt ten behoeve dfer pand- ondhoudera. CENTRALE VAN HOOOERE RIJKSAMBTENAREN. Zaterdag vergaderdie te Amsterdam de Vereen igin garaad van bovengenoemde orga- nisatie. Bepaald werd onder welke voorwaarden de Centrale zou wenschen toe te treden tot het Algemeen Nedenlandsch Intel lectueelen Verbond, terwiji aan het bestuur machtiging werd verleend, in overleg met de Centrale van Hoogere Gemecnte-amb ten aren verdere voorloopige stappen te doen, die tot toetre- ding zouden loinnen leiden. Aan de volgende vergadering zal het be stuur de voorwaarden voorleggen, waaron- der tot de uitgifte van een gemeensdiappelijik orgaan voor de hoogre ambtenaren in over- heidsdienst zou kunnen worden besloten. PROFESSOR DR. A. IHERHND A t Te Wageningen is Zondag op 4d jarigen leeftijid1 owrleden prof. mr. dr. A. Heringa, sedert Aug. 1918 hoagleeraar aan de Lanidt- bouw hoogeschool. MOSTEN VAN ADVERTENTIES. Mien hoort in 'Nederland door adverteer- dera wel cens bewerenn, dat de dagbladen zoo duiur zijn met hun advertenities. Maar, hoe goed'koop adverteeren zij nog vergcleken triji Eingeland. De Daily Mail" venmeldt heden, dat de adlvertentie op de voor-pagima van ge- noemd Mad moet betaald worden met 1000, zegge twaalfduiizend 'Hollandeche guldens, per dag. GEEN DUBBELE AANSLAO. Men schrijft uit Gouda aan het Hbl. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben be- zwaar tegen de op 12 October 1.1. door den Raad vastgestelde verordening op de heffing en invordering eener plaatselijke directe be- lasting naar het inkomen. In art. 2 der hef- fingsverordening wordt bepaald dat, „wan- neer in den loop van het ]aar blijkt, dat het reeds vastgesteld bedrag niet voldoende is, dan wordt het ontbrekende bij nader kohier omgeslagen." Ged. Staten motiveeren als volgt het be- zwaar: „Hct moge in de jaren welke achter ons liggen een enkele maal noodig zijn geweest, .dat een gemeente naar het miadel van een tweeden aanslag in eenzelfde begrootings- jaar moest grijpen teneinde het ontstaan van een aanzienlijk tckort te voorkomen, er schijut thans zeker geen voldoende reden te bestaan om een dergelijken tweeden (even- tueel zelfs derden of vierden) omslag als een regelmatige instelling in de verordening op te nemen. Bij de vaststelling der begrooting heeft de Raad zich af te vragen, welk bedrag aan in'komstenbelasting voor net komende jaar noodig is. Later optredende omstandig- heden kunnen nu wel op de begrooting een zekeren invloed uitoefenen, doch het is niet te verwachten, dat daardoor het evenwicht in die mate zal worden veretoord, dat een twee de omslag nctodig zou zijn." „Zonder dat dus de gemeente in verlegen- heid wordt gebracht, kan worden vastgehou- den aan den voor de belastingschuldigen zoo belangrijken regel, dat sleclits eenmaal per jaar een, aanslagbiljet voor de plaatselijke in- komstenbelasting wordt uitgereikt." B. en W. kunnen m geenen dfeele dit be- toog van Ged. Staten onderschrijven. De te- genwoordige omstandigheden mogen rede- nen kunnen zijn te veronderstellen dat de abnormale tijden thans beginnen af te wij- ken, even goed doet een terugblik op hetgeen in 1914 plaats vond zien, hoe spoedig alles kan veranderen. Bovendien is de opgenomen bepaling slechts een voorzorg en blijft bij Ged. Staten de bevoegdheid excessen te voor komen of te belettcn. B. en W. meenen dan ook op goeden grond handhaving dezer bepalingen te kunnen be- pleiten doch ter voorkoming van vertraging in de spoedige goedkeuring dfer verordening adviseeren zij noodgedwongen den Raad tot schrapping der gewraakte bepaling. Mede hebben Ged. Staten bezwaar tegen den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud ad 800 voor gezmstioofden. Voor Gouda schijnt 750 voldoende. Daar verzet hierte- gen niet zal baten, geven B. en W. in overwe- ging wijziging der verordening. KORTE BERICHTEN. Te Hoogeveen is het 3-jarig dochtertje van den heer J. in een mestgat geraakt en daarin gestikt. Gistermorgen tegen 5 uur werd met een zwaar voorwerp de spiegelruit ingesla- gen in het magazijn van goudfen en zilyeren werken van den heer L. D. Lemmens, Kam- perstraat te Zwolle. De dief wist voor een waarde van ongeveer 1500 door de ope ning naar zich toe te halen, toen hij gestoord werd door den eigenaar. De man ontkwam. Bij mej. Z. in de Netscherstraat in den Haag is een bedrag van duizend gulden, ge- bongen in een ijzeren geldlkistje gestolen. Het Icistje stond in een kast in den 'gang der wo ning. In vedband met dezen diefstal is aange- houden een chauffeur H. F. B., wonende in dezelfde straat. Rechtsyfalr^ EE'N RAADS1.ID VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechtbaruk te Middelburg stond Vrijdagmiddag terecht M. A. M., 32 jaar, lid van den igemeenteraad, wien ten laste was gelegid, dat hij machinericen, toebehoorende aan de bierbrouiwcrij „de Amstel", heeft ver- pandl aan de Middenstandscredietbank. De officier van Jusiitie, mr. baron Van der Feltz, eischie tegen bekil. 6 maanden gevange- nisstraf en vroeg zijn onmiddeldjjce mhechte- nisneming. De recntbank weigerde na in raadkamer te zijm geweest, aan1 dit laatste verzoek te vol- doen' en bepaalde de ud'tspraak op Vrijdag 11 Fcbruari a a. Proylnciaal Nlenws - UIT OUDE-NIEDORP. Ds. H. J. Bamouw, alhier, heeft inzake hot beroep naar Aardenburg nog geen be sluit genomen. STAATSLOLTERIJ. Hoofdprijzen, Trekking van heden. Ns. 1260, 3189, 5791, 12669 en 16902 1000. Ns. 614, 634, 948, 21797 en 21961 400. Ns. 9890 en 13255 200. Ns. 4018, 5849, 11183, 12554, 15046, 16670, 17248, 17418, 19367, 19918, 20374, 20384, 21337 en 21868 100. „HK1 WITTE HUIS". Hetren- en Kisdu-kleading. Prima stoffan-voaring. Earata kl&ssa btwarklag. H. S. 0L0ECK, ALKHAAB. OORRESPONDENTIE. H. S., alhier. Het is beter, ter voorkoming van misbruik in de toekomst. geen nabe- schouwingen over het gesprokene op verga- deringen te houden. Wi] doen in ons versiag in dit nummer trouwens voldoende het zon- derlinge verloop dezer vergadering uitko- ,men. Red Allan. Crt. Telegraminen Yan heden EEN V'ELDSLAG TEGEN VISSCHERS. KOPENHAGEN, 31 Jan. In de haven van Skagon (Denemarken) ligt thans de geheele Zweedsche haringvisscliTsvloot met eene totale bemanning van 3000 man. Ben deel der visschers viel voorbijgangers op sitraat lastig, waarna de politie in- greep. Het kwam tot een algemeen ge- vecht; een groot deel der burgerij van Skagen kwam de politie te hulp. Ook de Zweedsche visschers kregen hulp, van col- lega's, zoodat het gevecht grooten omvang aannam. waarbij de visschers van messen en aliened werktuigen, zooals siteenen en flesschen, gebruik maakten. AHe 'politie- agenten van Skagen werden verwond, even zoo werden 100 Zweedsche visschers meer of minder zwaar gewond; een groot aantal arrestatien had plaats. DE SOHADELDOSSTHLLING. WASHINGTON, 1 F«br. E«n voortan- staanda r«9Mriztg«P*rf«emlb''kb*iA dar Amarilcaan«eh« aaoaiomiaaha daakuadiigaa ter vredeaoonferentie, heeft vericlaardi <fat Duitachland niet in ataat it de door de ge- allieerden vastgestelde echadeloosstelling te betalen. Het maximum-cijfer, dat door Duiteohland kan worden opgebracht is twintig milliaTd' dollars. N.V. Boek- en Handelsdrokkert) v.h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, Telef. 3, Alkmaar. 8tadsnieuws BEVORDERD TOT ARTS: De heer J. G. de Gtroot geboren te Al'kmaax is te Amsterdam tot arts bevorderd. AFSOHEID Db. ELOOSTERMAN. Na een verblijf van UVi jaar, nam Zondag- avond jJ. da. T. Kloosterman aiecheidj van de Ned. Herv. Gemeente alhier. De Giroote kerik was etampvol, velen moea- ten zich met een etaanplaata vergenoegen. Ds. Kloosterman hield een treffende leer- rede naar aanleiding van Lucas 12 vers 36 en 36: „Laat uwe lendenen omgord zijn, en de kaarsen brandende; en zijt gij den menschen gel'ijk die op bunnen heer wachten, wanneer hij wederkomen zal' van de 'bruiloft, opdat als hij komt en klopt, zij hem terstondi mogen Oipen doen. Aan het einde der prediking richtte ds. Klooaterman zich tot zijne collegia's, dankte voor de aangename samenwerking en de be- wijzen van vriendechap ondervonden, daarna tot de leden van den kerkeraad1, die hij danikte, bij alle .primcipieel verechii, voor de waardeering hem steeds betoond, tot de colle ges van ikerkvoogden en notabelen, voorlezera, kosters, organisten, om ten slote met eenige toepaseelijke woorden tot de gemeente te be- sluiten. Aan het einde der godsdienstoefening dank te d». Vinke den echeidend'en leeraar voor zijn schoon en ernstig woord, hetwelk op^llen een diepen indruk had gemaakt. Slprak mede namens zijne ambtgenooten woorden van dank voor den steeds zoo aangenanien omgang met elkander, wees err op dat velen in dfe gemeente hem noode zagen vertrCkken en wenschte hem verder in zijne nieuwe gemeente te Voorburg, Gods ibesten zegen toe. Z.E.W. veir- zocht de gemeente ds. Kloosterman toe te zingen de zogenbede uit Psalm 121 4 „de Heer zal u steeds gadeslaan". Diep onder den indruk verliet de groote schare langzaam het kerkgebouw. DE VIER STATEN. Deze benaming wordt, ten onrechte, vaak toegepast op het geheele, grootendeels onder Alkmaar, ten deele ook onder HeUoo liggen- de, eeuwenoude, in de laatste 50 jaren zeer bevolkte gehucht de Nieuwpoort, maar zij betreft- uitsluifend het noordelijke eindpunt van deze buurtschap. Daar stond vroeger een herberg, die tot uithangbord had „De vier Staten". 't Was een niet hoog maar breed gebouw, waarvan het grondvlak thans bezct is' door 3 huizen. Op dat uithangbord zullen wel voorgesteld zijn geweest 4 mach- ten, n.l. 3 heerschende (de Kerk, het krijgs- wezen en het rechtswezen) en eene producee- rende, of, wil men liever, 4 maatschappelijkc standen, vertegenwoordigd door een predi- kant. een officier, een advocaat en een boer. De oeteekenis dezer groepeering wordt ver- klaard door een meestal vergetei vereje, in hoofdzaak aldus luidende: „Ik bid voor u", laat de een zich hooren, „Ik strijd voor u", zegt nummer twee, En drie „ik doe als pleiter mee". Alsnu trecdt nummer vier naar voren En voegt het snoevend drietal toe: „Ik ben cr ook nog, vrienden. Hoe Of gij al bidt en strijdt of pleit, Ik ben de boer die de eieren lcit". (legt). C. W B. 1'RANKENBERO's KANTOORMEUBELEN munten uit door doolmatige en degelijks uitvoering. L. Frankenberg, Alkmaar. Tel-foon 160. DE MOEDEROURSUS. Gisteren is er hier weer een Moedercuraus begonnen. Er zijn op 't oogenblilk nog maar 7 deelneemsters. Men verzockt ons te fneldien dat vrouwen en meisje8 boven 18 jaar, a.s. mooders dus, die Woonedagavond: op de Huishoud- en Indus- trieschool kemen den curs us nog kunnen meemaken. Hij wordt gegeven M'aandags en Woenedags avonds van 79 uur in de Huishoud- en In- duBtrieschool. De deelneemsters betalen, zooals in een adl vertentie reeds g^meld werd, slechts 1 voor den geheelen cursus. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE WERKMEESTERSBOND. Zaterdagavond was er in de zaal van „Het Wapen van Munster", Verdronkcnoord, een vergadering, die ten doel had het oprichten van een afdeeling Alkmaar van den Algemee- nen Nederlandschen Werloneestersbond. Het streven van dezen bond is een organieatie tot stand te brengen van alle bazen, meesters, chefs, kortom, alle opzichthoudcnd perso- neeL Op deze bijeenkomst was tegenwoordig de heer J. Jerouimus, voorzitter van het Hoofd- bestuur van den Bond, dat te Utrecht is ge- vestigd. De Bondssecretaris, de heer Joh. Lissenberg, was eveneens aanwezig, alsook de voorzitter van de afdeeling Krommenie, de heer P Beunder en de heer P. Ris, secre- taris van die afdeeling, benevens twee andere heeren en ten slotte in't geheel 3 belangstel- lenden. Toch bleek ons uit een gesprek van den heer Jeronimus met een der drie bezoe- kcrs, (want officieel geopend is deze verga dering niet, daartoe was het aantal bezoekers te geringl, dat het Hoofdbestuur innig er van overtuigd is, dat ook hier een afdeeling zal tot stand komen. Uit dat gesprek bleek ons voorts: Ten eerste, dat de Bond neutraal is; ten tweede dat het doel is de sapmhoorig- heid tusschen de bazen, chefs, enz. aan te kweeken en de arbeidsvoorwaarden, die dik- wijl's zeer slfecht zouden zijn, beter te doen worden. Sonunige gewone arbcidere verdie- nen meer dairde bazen. Ten derde wil dfe Bond er bij de regeering op aandringen, dat de bazen enz. niet vallea buitea de aoc xle maatregelen, die doer haar genomen .n, wat nu dikwijls gebeurt. De Bond werkt samen met den R.-K. Werkmansbond, die reeds 4 jaar eerder be- stond dan de Algemeene. Alle contracten, zcide de heer Jeronimus, die wij hebben op- besteld, zijn zonder wijziging, direct door de R.-K. geteekend. De heer Jeronimus vond, dat het niet moet worden een Bond b.v., alleen uit de metaal- industrie, maar alle werkmeestcrs van alle bedrijven moeten in een Bond georganiseerd zijn. De vereeniging heeft al veel oucces gehad, wat bleek uit het feit, dat 70 a 80 pet van de contracten, die de Bond heeft opgesteld, wa ren goedgekeurd. Er is ook een werkloozen-kas aan verbon- den met Rijja-subsidie. De hoogste uitkee- ring is 4,50 per dag, maar het maximum kan waarschijnlijk worden 7,per dag. Dit zijn de hoofdzaken uit het gesprek van den heer Jeronimus met een der aanwezigen, die om inlichtingen verzocht had en zich wel voor den Bond interesseerde. DE TAAK DER ARBEIDERS. Gisiteravond vergaderde de afd. Alkmaar van de Nederlandsche Vereeniging van Fa- brieksarbeiders in het lokaal van cafe ..Cen- tral." Daar zou over het bovcustaand on 'cr- werp spreken de heer H. J. van Leer^iun, hoofdbestuurder. Doch niet dtdi- maar de heer Mulder is gekomen. Waaroir. u? Bei- den heeren zoo deelde men ons mede atonden gereed om met den trein mee te gaan, doch wel wat laat. Aangezien inea dus inoest dra- ven om nog op tijd te kunnen komen en de heeren niet veel zin hadden om te draven, zou het lot beslisscn, wie dit zou moeten doen en.de heer Muller wera tc-u het sdacht- offer. Zoo weinig bel.ui jstellendfen waren ech ter opgekomen dat de - -zitter, de heer D. Kemp, meende .a "den vragen of men de vcrgaderinwe /-ju latcn doorgaan. Daar men echter dc zaal reeds had afgehuurd, werd besloten het loch maar te doen maar men zou dan aar. dfe bijeenkomst meer het karakter geven van een cursusvergadering. In de rede die nu volgde, heeft de heer Muller echter in't geheel niet over de taak van de arbeiders, wat toch zijn onderwerp was, gesproken en terecht merkte de heer Smiers aan het einde van de vergadering dit op. „U hebt ons we} een mooi verhaaltje ver- teld van dfe revolutie in Frarikrijk in 1789, en van nog meerdere omwentelingen, maar za- ken, uw onderwerp betreffende, hebt gij in 't geheel niet aangeroerd", aldus ongeveer de neer Smiers. De vergadering ging hierop uiteen daar de heer Muller noodzakelijk weg moest om den trein weer te kunnen halen. ..S'ONNA". Zondag-avond woonden wij in de „Harm-o- nie" de tweede opvoerinig van „Sonna" bij. Men weat, dat „Het Vrijo Tooneel" de eerste maal met dit Indi&ch tooneelepel in 3 bedrij ven van J. Fabriiciue veel auocee heeft gehad. Ook dezen keer was dat weer het geval Daar wij dfe vorige maal een uitvoeriig ver siag van de opvoering hebben gegeven, kun nen wij' dezen keer volstaan met te zeggen, dat alles prac"htig in elkaar zat en het tooneel weder keurig was verzorgd, De rolien zaten er over het algemeen weer goed in en het ap- plaus, dat na elk bedrijf den spelenden ten deel viel en na 'het derde (laatste) 'bedrijf stormachtig was, was wel verdiend. (Herplaatsinig wegens misstelling.) VOORDRACHT-M ATlNeE D. JESDURUM LOBO. We weten't alien: hier in Alkmaar is, eeuwen geloden, dc overwinning der Hol- landsdhe wapencn begonnen; maar dat in on'ze goede stad nog eens een artistifeke Vic toria haar aanvang zou nemen; wie kon dat verwachten Sterker nog, tot tweemaal toe heeft een kunstenaar een Alkmaarsch publiek als toetssteen willen nemen voor zijne pre- statics: Musch heeft hier twee jaar geleden voor't eerst ondervonden welk een dankbaar en waardeerend gehoor meisjes en j on gens voor hem kunnen vormen, hier in Alk maar is zijn triomftocht (waartoe zijn serie schoolvoordrachten langzamerhand groeide) begonnen; Zaterdagmiddag heeft Loho de- zelfde ervariug opgedaan en als zijn succes elders even groot is, staat hem nog heel veel voldoening te wachten. Voor een tjokvolle Uniezaal, bijna uitslui- •tend' gevuld met leerlingen der hoogere klas- sen van onze middclbare scholen, heeft hij een stuk voorgedragen van't beste, dat on ze eigen en vreemde litteratuur heeft voort- gebracht. Op zichzelf al een belangrijke pre- statie, waarvan de waarde en den inaruk nog beduidend werden verhoogd, doordat hij al die zware stukken heeft gezegd uit't hoofa zonder een oogenblik te haperen, met een stem, die tot op't laatst haar voile, rijke klanlc behield. Lobo heeft ons Zaterdagmiddag weer de onweerlegbare bewiizen van zijn talent gege ven, vooral als dcclamator. 't Is als zooda nig dat hij zijn gaven 't breedst ontplooien kan. Men voelt de intelligentie van den con- scientieusen kunstenaar in de wijze waarop hij sober, maar, zoo noodig ook met steeds beheerschte kraaht, de gedachten van den dichter vertolkt. Lobo heeft als tooneelspe- ler mooi en velerlei werk geleverd en't best zijn steeds geweest zijn eenigszins symboli- sche of tenminste niet direct reeele karak- ters, waarin zijn intelligentie en eerlijk ver- langen, zichzelf gdheel ondergeschikt te ma ken aan den scheppenden/ kunstenaar, 't meest op den voorgrond traden. Men voelt bij hiem altijd, dat hij getracht heeft, dfe be- doelingen van den auteur haarfijn te analy- seeren, om die daarna zoo zuiver mogelijk naar buiten te brenigen. En hiermedte zijn te- gelijkertijd de „dfefauts" van zijn „qualitesT' aangegeven: het zuiver verstandelifke domi- neert wel eens te veel ten koste van het te- weeg brengen van1 werkelijke ontroering Want hoe goed, ja noodzakelijk een juist he- grip en nauwkeurige analyse van des schrij- ver s bedoeling ook moge zijn, de praktijk leert, dat de simpele intu'itie van den zuiver voelenden rcproauceerenden kunstenaar hem de gevoelen® van den dichter vaak even juist doet weergeven en dikwijls grooter ontroe- ring brengt. Ik kan na deze opmerkmg, die ik maken mofet, wil ik een eerlijk, zuiver beeld geven van hos ik Lobo als kunstenaar zie, weer met veils waardeering verdnr schrijvsn over wat

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2