DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .>o, 27 Honderd drie en twintigste jaargang 1921 Dtt anramer basta&t alt 1 bl&den \t)omi<Miieiit8prijs bij vooriiitbotnlinc; per 3 mnnntftm f 2.—, fr. per post f 2.50. Rowij9n. 5 ct. Advortontiepr. 25 ct. p. rcgol, grootoro letters naar plaatsruimte. Rrlevon franco N.V. Rook- en Ilnndelsdr. v.h. Hems. Coster Zoon, Voordnni CO, Tel. Administr. No. 3. Rodactio No.. 33. WOENSDAO Direeieur: U. II. KItAIi. HoofdreilueteurTJ. N. ADRMA. g FEBRUARI lluitenlandscli Overzicht. Gelijk de verschillende uitlatingen der Duitsche pers, waarvan wij gisteren eenige opaamen, deden vennoeden. lieerscht er in Suitschland groote opwinding naar aanlei- ng van het besluit der geallieerden inzake de schadeloosstelling. Algemeen is men het er over eens, dat de eisch ongehoord mag worden genoemd, maar nog heeft de regee- ring het „neen, nooit" niet uitgesproken. Misschien denken eenige leden ervan indivi- dueel er wfel zoo over, en dan stellig minister Simons, die Maandag in de eerste opwelling zijn portefeuille heeft willen neerleggen, maar haar heeft behouden, toen hem er op gewezen werd, dat het thans geen tijd1 was om heen te gaan. Gister is de rijksdag bijeengekomen, maar tot een geweldige uitbarsting, zooais men verwacht had, is het niet gekomen. Er ont- brak bijna geen enkele afgevaardigde en de tribunes waren tjokvol, maar groote opwin ding blcef uit. Met een klanklooze stem las minister von bimons een half-juridisch, half-historisch expose voor, dat eindigde met de conelusie. oat de besiuiten van Parijs voor Duitsehland geen basis voor onderhandelingen kunnen zijn. Ail een deze laatste mededeeling was in Scaat eenige geestdrift te verwekken. Met grooten nadruk, blijkbaar onder den indiruk van de taak, die hij op zich nam, liet hij daarop volgen: „Het zal natuurlijk onze plicht zijn, alle middelen aan te wenden om in weerwil der geweldige moeilijkheden, klare en duidelijke tcgenvoorstellen te doen. Wanneer deze voocstellen zoo uitvallen, dat de openbare meening in de andere landen daardoor in veromwaardiging geraakt, is dit niet onze schuld." Wat de Londtensche conferenitie betreft, waartoe in de Fransche hoofdstad besloten is, de minister was van oordeel, dat Duitseh land daaraan geen deel moest nemen, indien de besiuiten van Parijs de grondslag van de Oosprekingen zullen vormen. Duitschiand zal dius met nieuwe voorstel- len komen, zoodat de besprekingen over de seiiadeioosstedingen mogeens weer van voren at zuiien kunnen beginnen, tenzij de geallieer den, verheugd over de nu onder ling verkre- gen overcenoiemming, de Duitsche bemerkin- zonder nicer afwijzen en desnoods over- gaan i^i net nemen van dwangmaatiegelen, waarni hei gewraakte besluit der conference .^uiziet. L>e voigende tabel, ontleend aan die „Man- chester Guardian", geeft aan de bedragen, welke Duuscliland jaarlijks moet betalen aan Engeiand, Fiankrijk en de andere geallieer den, overeenkomstig de te Parijs dioor den Gppersten kaad genomen besiuiten. Bij de inci wilder (in Engelsche ponden uitgedrukte) beuragen is met inbegrepen de hefting van 12 pet ad valorem van den Duitschen uit- voer. De cijfers zijn aangegeven in millioenen. Engeiand. Frankrijk Andere geallieerden. 1921 22 52 26 1922 22 52 26 1923 - 33 78 39 1924 33 78 39 1925 33 78 39 1926 44 104 52 1927 44 104 52 1928 44 104 52 1929 55 130 65 1930 55 130 65 1931 55 130 65 1932 tot 1962 66 165 78 Niet alleen in den Duitschen Rijjcsdag is geprotesteerd tegen de eischen der entente, ook de Beiersche Landdag heeft er zijn afkeu- ring over uitgesproken en ze afgewezen in zijne gister gehouden vergadering. De president sprak de stellige verwachting uit, dat de ri.ksregeering geen oogenblik zou aarzelen teguiover deze eischen een krachtig ,neen!" te doen hooren en deed-een beroep op de eensgtzindheid van alle Duitsche stam- men in Noord en Zuid. Deze verklaring van den president werd door de afgtvaardigden staande aangehoord. Namens de Duitsche Volkspartij, wier voorzitter Hergt op een vergadering te Ber- lijn verklaarde, dat de vervulling der schade- loosstellingeischen het rijk zou overleveren aan het bolsjewi&me, werd voorgesteld als teeken van rouw en protest die zitting te ver- dagen. Onder heftig protest dter andere partijen verzetten de onafhankelijken zich hiertegen. Toen hun spreker, ondanks het gejoel en het gelach, trachtte door te spreken, verlieten alle afgevaardigden, waaronder ook de coinmu- nisten, de zaal. Ruitenland DE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIe. Nadere berichten uit Allahabad melden, dat bij de laatste onlusten in het geheel 114 hui- zen en 31 dorpen werden verwoest en leegge- plundcrd. De politie heeft meer dan 250 man gearresteerd. Tot dusver is het herstellen der orde zonder bloedvergieten verloopen en men hoopt, dat de toestand spoedig wederom nor- maal zal zijn. DALING DER PRIJZEN IN ENGELAND. Gedurende de laatste maand is de daling in de en-gros prijzenvoortgegaan. De Times geeft van Januari het recordcijfer in de da ting van 10,6 pCt., terwijl de daling in De cember 6,7 bedroeg. De prijzen zijn thans go- middeld 9 pCt. lager dan tijdens het sluiten van den wapenstilstand. Zeer groote dalin- gen zijn merkbaar in de prijzen van levens- middelen en grondstoffen. De levensmiddelen zijn thans 146 pCt. duurder dan voor den oorlog en de grondstoffen slechts 82 pCt. DE VISSCHERSSTAKING IN ENGELAND. Heftige tooneelen vielen Maandag voor te Grimsby, waar de visschers ter verkrijging van loonsverhooging't werk hadden neerge- legd. Werkwillige visschers die in taxi's naar de haven reden, werden aangevallen; hun ba- gage werd in zee geworpen. Vijftig trawlers, bemand door ongeorgamseerde visschers, die tusschen de posten wisten door te sluipen, hebben zee gekozen. DE ENGELSCH-RUSSISCHE OVEREENKOMST. Het „Central News"-agentschap te Lon- den verneemt, dat het ontwerp der Engelsch- Russische handelsovereenkomst door de auto- liteiten te Moskou nauwkeurig onderzocht is en men verwacht, dat de overeenkomst spoe dig door de Sovjet-regeering zal worden be- kr achtigd. Het werk, door Krassin in Enge iand verricht, werd zeer geprezen DE ONRUST IN ITALIe. Ook te Triest hebben zich op de straten fc< tsingen voorgedaan. De communisten heb ben zich van ae drukkerij der socialistische partij meester gemaakt. In Florence hebben gevechten tusschen na- tionalisten en socialisten plaats gefiad. Het gebouw der socialisten werd door de nationa- listen bestormd en in brand gestoken. Het gebouw brandde totaal af. De „Messagero" verneemt uit Florence, dat tengevolge van de conflicten tusschen na- tionalisten en socialisten er gedacht wordt over een politieke staking in geheel Italic door de extremistische arbeiders-organisaties, in de eerste plaats die der spoorwegmenschen. AANKLACHT TEGEN EEN OUD-MINISTER. Naar uit Boedapest gemeld wordt, heeft het O. M. aldaar een aanklacht tegen den vroegeren minister-president Stephan Frie- drich ingediend wegens aansporing tot moord op Stephan Tisza. Zooais meii zich herinneren zal, is in den afgeloopen zomer voor den krijgsraad een pi oces wegens dezen moord gevoerd, waarbij t.vee aangeklaagden ter dood veroordeeld v.eiden. Deze personen zouden den moord op aansporing van Friedrich bedreven hebben. Daar ook van andere zijde ernstige beschul- digiugen tegen Friedrich ingebracht zijn, heeft net O. M. nu een aanklacht tegen hem ingec lend ZOO ZIJN ER NIET VEEL. ;Zekere John Wagner, een vormer in een gieterij te Millwaukee, heeft van een mevr. Otto Burlinglame te Buffalo een legaat van omtrent 1800.000 gulden gekregen. Hij had die dame eens dertig jaar geleden voor verdrinken behoed maar nu doet zich het merkwaardige feit voor, dat Wagner het le gaat niet wil aanvaarden. Zijn geheugen is n.l. niet meer te best en hij herinnert zich van die redding niets meer. Verwanten en vrien- den van Wagner weten het zich echter nog wel te herinneren. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. De eerste executie onder de krijgswet heeft in Ierland plaats gehad, daar een boer uit Kerry ter dood veroordeeld was wegens het onwettig in het bezit zijn van een revolver. Hij is te Cork gefusilleOrd. Een afdeeling gewapende mannen vuurde op etn inspecteur der lersche politie en diens vrouw op het station Mallow in het graaf- schap Cork. Beiden werden ernstig gewondi De vrouw stierf enkele uren later ira een he- vig lijden de toestand van. den inspecteur is ernstig. Op de toesnellende politie en mili- tairen werd eveneens geschoten. Zij be'ant- woordden het vuur, doodden een burger en verwondden er twee. Groote afdeelingen militairen in gepant- serde auto's hebben een uitgebreid onder- zoek ingesteld in de stad Cork en heele hui- zenblokken doorzocht. De Britsche en lersche verzekeringsmaat- schappijen beginnen zich te roeren; zij vra- gen zich af of zij nog langer de schade moe- ten vergoeden, welke aan eigendommen is toegebracht door personen, die in naam van of in verband met een of andere politieke or- ganisatie handelen". De kwestie is in het bijzonder te berde ge- bracht ten gevolge van de ernstige schade, welke bij de Sinn Fein-samenzwering, eind November, aan eigendommen te Liverpool is berokkend. KOETE BERICHTEN. Bij het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden is een voorstel ingediend om het marinepersoneel van 143.000 man op 100.000 man terug te brengem. Rinnenland UITVOER VAN KAAS. De minister van landibouw, nijvertheiid en handel heeft bepaald, dat de N.V. Neder- landsche Uitvoer Maatschappij consenten zal kunnen end'osseeren voor uitvoer van 50 pet. van de kaas voorzien van (het Rijksmerk, gedurende het tijdvak van 2 tot 30 Januari bereid door producenten, die zich schriftdijk hebben verbonden tot nakoming van de hum met betrekking tot de binnenlandsche melk- voorziening opgelegde inlichtingen. De minister van landbouw, nijveilheid en handel brengt ter algemeene kennis, dat het in zijn voornemen ligt t. z. t. nader te bepa- len, dat van de kaas, voorzien van het Rijks merk, te bercidfen gedurende het tijdvak van 30 Januari tot 27 Februari door producen- ten als genoemd in zijn hierboven vertnelde besChikking, door de N. V. Nederlandsche Uitvoer-Maatschappij tot een hoeveelheid van ten minste 50 pet. consenten voor uit voer geendosseerd zullen kunnen worden. (Stct.) VERHDOGING RIDIDDfERSOLDIJEN. In verband met de gebkioen noodzakelijk- heitii om de riddersoldijen, toegekend en nog toe te kennen aan ridders der Militaire Wil- lemsotrde beneden den rang van' officier, te verhoogen, zoomede om het verschil tusschen het bedrag dier soMjlen voor de militairen, diesnstidoende bij! de zeemlacht of ibuji het1 leger bier te lainde, dani wel in de ovcrzieesche be- zittingen, te doen vervallen, is het bedrag dier soldijlen vastgesteld op f 325.voor een adjndant-onderofficier, f 270.voor een ser- geant-majoor, 200.voor een sergeant, 140.voor 'n korporaal, en 120.— voor een soldaat of matroos. Deze wijzigingen vvx>rden geacht te zijtn in working getrcden op den lsten Januari 1920. HEIRHAL1NGSOEFE NlINGEiN IN 1922. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen in het jaar 1922 'de hieronder voigende lichitingen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen,. Van de infanterie en de lichting 1919 gedurende twee weken; van de bereden-artillerie de lichting 1917 ge durende twee, weken; van de vesting-artillerie de lichting 1917 gedurende een week, en de lichting 1919 gedurende twee weken; van de genie lichting 1917 gedurende een week, en de lichting 1919 gedurende twee weken; van de pantserfort-artillerie de lichting 1919 ge durende wee weken; van de pontonniers de lichting 1917 gedurende &n week, en de lich ting 1919 gedurende twee weken. Indien de in 1922' te nouden defeniingen daartoe de ge- legeniheid bidden, zal van den motordienst de Halting 1919 voor Sen week onder de wape nen worden geroepen. Glemengd Nieuws. (ook de wielrijders) de lichting 1917 gedu rende een week, de lichting 19l9 gedurende twee weken van de cavaleme de lichting 1918 NAT ION A AL VERBOND VAN GE- MEENTE-AMBTENAREN IN NEDER- LANiD. Het Nationaal Verbond van Gemeente- ambtenaren heeft te Utrecht een buitenge- woon congres gehouden ter bespreking van het voor loop ig rapport der Staatscommissie- Raaymakers betreffende die salarissen van bet Gemeente-personeel. Aan het slot van de vergadering werden onderstaande resoluiies met algemeene stem- men aangenomen: Het nationaal verbond, enz., kennis geno men heibbende van bet voorloopig verslag van de staatscommissie, ingesteld om te on- derzoeken, welke bezoldigingen worden ge- noten door de burgemeesters en de ambtena- renen werklieden in dienst der gemeenten; mede kennis genomen hebbende van het antwoord van den minister van binnenland sche zaken op de vragen door het lid der Ka- mer den heer Ter Hall betreffende de rege- ling van de salarissen van het gemeenteper- soneel, waarbij de minister o.m. heeft mede- gedeeldvoor de regeling van het salaris van gemeentepersoneel, die buiten hoogere goedkeuring omgaat, verschaft het voorloo pig rapport thans den gewenschfen lei- draad; overtuigd dat de salarieering en indeeling van vele ambteniaren in onderscheidene ge- mementen absoluut niet in overeenstemming zijn met de voorstellen, vervat in het voorloo pig verslag van- voornoemde staatscomissie dat het zeer noodzakelijk is, dat de gemeen- tebesturen de gegevens van- de staatscommis sie zoo spoedig inogelijk aannemen als led- draad bij de vaststelling van de bezoldiging van het gemeentepersoneel en deze zullen toepassen als minimumregeling; draagt het hoofdbestuur op: a. deze resolutie ter kennis te brengen van de gemeentebesturen b. de actie van het verbond, wat betreft de salarieering te voeren overcenkomstig de be- ginselen van het rapport staatscommissie. Het nationaal verband, enz., gehoord de mededeeling van het hoofdbestuur, dat an het ontwerp van wet, regelende de pensioenen van de burgerambtenaren, ingediend bij de Staten-Ceneraal ter behandeling en vast stelling, niet zijn opganomen verschillende bepalingen, waarvoor de organisaties der ambtenaren reeds jaren actie voeren en waartoe o.m. behooren: a. het verleenen van ouderdomspensioen op 60-jarigen leeftijd en vervroegd ouder domspensioen op 50-jarigen leeftijd; b. een pensioenbedrag at een maximum van 80 pet. c. een weduwenpensioen tot een maximum van 3000; d. het verleenen van uitgesteld pensioen op 60-jarigen leeftijd, wanneer te voren de overheidsdienst as verlaten; verzoekt aan de Tweede Kamer, ondler ver- wijzing naar het ingediende verzoekschrift van het comity van neutraal overheidlsperso- neel, met vorenstaande punten, die de mee ning van het overgroote deel der ambtenaren ini overheidsdienst weergeven, wel rekening te willen houden besluit deze resolutie ter kennis te brengen van den ministerraad en de Tweede Kamer. Het nationaal verbond, enz., gehoord de mededeeling van het hoofdbestuur, dat het antwoord van den minister van justitie op het voorloopig verslag betreffende het wets- ontwerp op den rechtstoestand van ambtena ren nog niet gereedi is; dat verschillende gemeentebesturen de hef- fing en invorderi-ng van de belastingen aan de rijksadministratie willen opdragen, waar- door de positie van onderscheidene gemeente- ambtenaren,' werkzaam bij de administratie van de belastingen, in gevaar wordt ge- bracht; dat in zeer vele gemeenten- van ons land geen bepalingen' ten aanzien van den rechtstoestand der ambtenaren bestaandat bij opheffing of reorganisatife van bepaalde gemeentediensten ambtenaren moeten worden ontslagen, voor wde geen of een zeer gebrek- kige wachtgeldregeling bestaat; overwegende, dat nog steeds ontbreekt een regeling, waarbij- de redhtspositie der gemeen- te-ambtenaren bij: de wet wordt bepaald en de gemeente-ambtenaren dientengevolge aan dfe willekeur van de versdhillende gemeente besturen zijn overgelaten verzoekt den mihister van justitie al die maatregelen te nemen, welke er toe zullen leiden, dat aan de rechteloosheid der ambte naren zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt besluit deze resolutie tier kennis te brengen van den ministerraad- en de Tweedte Kamer. DE ZIEKTEVERZORiGINGSWErr EN D® ARiTSEN. Dr Wijv«m<l» ccmmissi# voor •oeital- VERVOER VAN PAARDEN. Naar aanleiddng van een transport van 17 paarden op 17 Januari j.l. van Utrecht naar Meppel, waarvan bij aankonist op 18 Janu ari 3 dood1 waren, 3 moesten worden a fge maakt en 3 stervende waren, terwijl de ove- rige 8 nog kneuzingen en verwondlingen had den, heeft het hoofdbestuur van de Neder landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren een brief gezonden aan den minister van waterstaat, waarbij het, zonder comnien- taar, overlegt copy van een brief, d.d. 18 de zer, van den voorzitter der afdeeling te Mep pel, in zijn vergadering van den 27en Janu ari j.l. behandeld. Voorts wordt in den brief gezegd, dat van die zijde van het hoofdbestuur het, van den insperieur in' algemeen en dienst der vereeni- jing in te wachten, rapport zal worden inge- cht bij den officier van justitie te Utrech EEN PAUSELIJKE ENCYCLIEK. De Paus heeft aan alle bissdhoppen der Katholieke kerk een encycliek gericht, ter ge- legenhedd van den 700sten verjaardag der stichting van de derde orde van den H. Fran- ciscus, waarin o.a. wordt gezegd, dat de twee groote kwaden van dezen tijd zijn: de on- leschbare dorst naar stoffelijk bezit en de overmatige zucht naar genoegens, welke tot uiting komen door den eeuwigen strijd tus schen rijk en arm en door het gebrek aan ne- derigheid en ingetogenheid bij de vrouwen- Het ..Journal dte DebaW verneemt uit Rome dat d'Annunzio te Gardonii aan het Gardaimoer is aanigekomen. Hij zou veorne- mens zijn, zich daar te vestigen. De Duitsche machine-industrie heeft de prijzen voor alle fabricaten met gemiddeld1 20 pet. verminderd1, hetgeen in dezen talk van In dustrie de eerste aanzienlijke prijeverlagimg beduidt. Yoligens de Oefkrainsche Ibladeni, is Pet- ljoera afgetred'en als opperbevelhebber van het Ctekrainsche leger. Duitsch'Lands verplichte ibenzoHevering aan Frankrijk moesit gisiteren beginnen. 1 Lloyds meldit uit Baltimore, dat de Ita- liaaneche tankboot Nettuno (5.088 tom) op zee door brand1 is vernleld. Aan het „Oentral News- a gentsc hap te Louden w rdt omtrent den toestand van Le nin gemeld, dat hij aan zware verkoudheid lijdende i«. Alle berichteu omtrent de ernsti ge ongesteldheid van den bokjewistischen leidear zijn onjuist. Router verneemt, dat de jongtste geruch- ten omtrent muiterij onder het vroegere leger van generaal Wrangel en daarmee in ver band staande bloedige botsingen met de Fransche koloniale troepen, die met de bewa- king van het interneeringskamp zijn bel'ast, schromelijk overdreven zijn. Het in'ternationale mijnwerkerecongres is door d:e oommiosie in de laatste zitting te Louden bepaald op 8 Aug. a.s. te Keulen. Uit nadere berichten blfijkt. dat bij den brand in het Colonial Palace Hotel te Hobo- ken, tien personen, onder vie twee vrouwen, om het leven zijn gekomen, terwijl een aantal anderen werd gewond. Naar het „Petit Jourual" uit Rome ver neemt, heeft generaal Caviglia de vervoligin- geu tegen de indertijd naar d-'Anuuuzio gede- serteerde militairen doen staken. Het Amerikaansehe hooiggerechtshof heeft het vonnis van Februari 1919 vernie- tigd, waarbij Victor Verges en vier andere socialiistische leiders werden veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens oproeri- ge uitinigen, waard'oor tij geacht werden, de reoruteering voor het leger te belemmeren. In het Rnhrgebied, waar men 20.000 wagons noodig 'heeft, komt men er dagelijks 7800 tekort. Miaandag diende de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken zijn ontslag in. Hij kwam echter op dit besluit terug. SCHRIFTELUKE VRAGEN. De heer Zijlstra heeft aan den minister van waterstaat gevraaigd 1. Is de minister bereid maatregelen te treffen, dat de tijden van vervoer voor vracht- goederen, bij de spotren ter verzendinig aange- boden, welke tijden gedurende den oorlog, tot groot ongerief van den handel, verdriedub- beld zijn, zoovoel mogelijik weer worden te- ruggebraoht tot den stand van voor 16 Sep tember 1914? 2. Is de minister bereid te bevorderen, d'at voor goederen, die, per spoor vervoerd, op Zaterdaig ter bestemier plaatse aankomen, maar ten gevoilge van de beperking van den arbeidstijd niet meer kunnen worden gelost en dus tot Maandagmorgen moeten blijven staan, gedurende dien tijd geen staangeld verschuldigd is, daar in zulk geval dit staan geld1 onbillijik moet worden geacht? Do heer H. G. M. Hermans heeft tot den minister van landbouw, nijverheid en handel de voigende vragen gericht Welke prijzen werden in den laatsten tijd door het Itykskoiendisbributiebureau bepaald voor Limburgsche steenkolen? Werden premies toegekend1 voor productie boven een bepaalde hoeveelheid', en, zoo ja, hoe groot waren die premies en tot welk be- drag zijn zij uitgekeerd Welk tekort is er bij het Rlijikskolendistri- butiebureau en hoe wordt dit tekort gedeikt? Is de voorgenomen wijziging van het Mijn- steenkolenproductie in ons land wordt ibe- 'perkt, en, zoo ja, zijn er maatregelen geno men, om ontslag aan reeds in dienst gestelde arbeiders te voorkomen? Is de voorgenomen wijziging van met Mijn- reglement spoedig te verwachten? hygieniscbe aanp-elegen heden uit de Neder landsche Maatschappij tot bevorhering der geneeskunst beeft tbaus aan bet hoofdbestuur dezer, bet overgr ote meerendeel der Neder landsche geneeskundiigen omvattende, ver- eeni-ging rapport uitgebracht betreffende het ontwerp van wet tot regeling der ziekenver- zorging. Aan dit bel'angTijke rapport, dat voor een goed1 deel de stemming in de Nederland sche aTtsenwereld over dit wets-ontwerp ver- tollkt, zijn de voigende' conclusies ontleebd. Zoo wel de algemeene stiekking van het wets- ontwerp als de voorgestelde wijze van zielken- v*,rzorging door fondsen (waarmede de histo- riache lijn gevolgd wordt), word't met inatem- ming (begroet. Aanbevelin-g verdient het evenwel een min of meer -hechten band te leggen tusschen de ziekenfondsen en de ambtelijke lich-amen en personen (inspectie volksgezondheid geeft .geen vo-ldoende waarborgen v-oor volledige samenweriking)die belast zullen worden of reeds belast zijn met de sociaaLhygienisehe en sociaal-geneeslkundige verzorging. NOodig is het daar voor, dat de werkzaamheid d'er fondsen nader als volgt in de wet wordt om- schreven: De ziekenfondsen zorgen voor ge- neeSkundige behandeling der verzekerden en verxicbten de diensten, welke door de orga- nen va nbet staabstoezicbt op de voliksgezond- beid daaraan worden opgedragen. Uit oeoonomisch, practisch en moreel -oog- punt -moet aaigestuurd worden op het ver- dwijnen der kleine fondsen en ook der onder- nemersfondseai, welke ibeide door bet weteot- werp intact gelatin worden. Ook moeten de ontstaande of bestaande -groote fondsen in onderlimg verband worden gebracht. Terwijl bij het bepalen van den welstands- gTens naar boven plaatselijke omstandtgbeden mede in- aanmeriking zuiien moeten worden- genomen, verdient het naar het oordeel van de oommiesie aanbevelin-g l'iever al-s grens 8500 dan 2500 te doen igelden en als maat- etaf 'bij de toelating tot de verzekering bet inkomen naar de rijksinkomstenbelasting te nemen zonder Tokening te houden met d'e in- 'komsten van kinderen 'beneden de 16 jaar. Betoogd wordt vooTts de wenschelij-kheid om bet maximum aantal der bij 66n genees- heer ingescbreven verzekerden in den regel o-p 2500 tot -3000 te stellen en nooit de 3500 te laten overscbrijden met inachtak,mmg der plaatselijke toestanden. A-fl-n Ziekenf ondsen in verafgelegen ikl'eine gemeenten, die -om financieele redenen geen geneesheer kunnen krijgein zal steun van over- heid'swege moeten worden verleend. Volgene de meerderbeid der commi-ssie moet op verze- keringspllicht voor alien, die in de terrnen der verzekaring vallen, worden aangedrongen. De meening der minderheid1, dat de voordeelen, die bet wetsontwerp aan de verzekerden biedt, z66 'groot zijn, dat algemeene aansluiting te verwachten is, werd- door de meerderbeid niet gedeeJd. De opricbting van centrale, groote, volledig toageruste ziekeninrichtingen dient verder krachtig te worden bevorderdi; etrenge controle van staatswege op alle ziekeninrich tingen acbt de commiesie dringend n-oodlzake- lijk. Ook dringt zij aan, op het opnemen in d'e wet van 'bepalingen betreffende het verleenen van steun aan de wijkverpleging, bepalingen betreffende organisatie van toezicht op en steun aan't zie'kenvervoer, 'bepalingen die het mogelijik imaken gemeenten of oambinatiesvaii gemeenten de verplicbitng op te leggen tot het oprichten van ziekeninrichtingen. Naar het oordeel van de meerderbeid der oommissie zal het om ongewenscbte concur- rentie te vermijden noodzakelijk zijn, dat het bestaan van de groote centrale ziekeninrich tingen gewaar-borgd wordt door bepalingen -betreffende de vergoeding van den kostenden prije van de verpleging der verzekerden door de fondsen. Evenzoo moet het bestaan der universiteitsklinieken en andere omderwijsin- richtingen worden -gewaariborgd. Billijkheidehalve wordt ten slotte de gelijk- stelling bepleit van de goedwerkende gemeen- telijke geneeskundige diensten met toegelaten ziekenfondsen, waardoor het budget der ge meenten met betrekking tot de geneeskundige armenveraorging aanmerkelijk zal worden verlicht. l

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1