Alkmaarsche Courant De gestolen brief. Honderd Oris en Twlnflgste Jaargang, Vrijdag 4 Februari. Feuille t on. 21#* 29* 1921* Provinciaal Xieuws BELANGR1JKE ZAKEN OP LANDBOUWGEBIED De derde cursus van de Vereeniging van Outi-Leernngen te Schagen, 31 Januari in hotel „Vredelust" gehouden, was gewijd aan een bespreking over de onderwerpen: „Mo- derne arbeidersbeweging en arbeidsverhou dingen bij den landbouw, door den heer C. Kooy, leeraar aan de Rijkslandbouwwin ters chool te Schagen. In de middagvergadering besprak de heer Kooy het onderwerp Arbeidsverhoudingen bij den landbouw. De voorzitter verzocht den heer Kooy het iasje. dat hij des morgens gemaakt had den landbouw aan te trekken. De heer Kooy ving aan met de hoop uit te spreken, dat het lichaam geen afwlikiugen zou vertoonen. Spr. was met veel meer dan can gewone kleermaker en had dan ook slechts een jasje voor een normaal lichaam gemaakt. Spr. stelde voorop, dat hij niet dacht vanmiddag de sociale kwestie te zul- len oplossen. Spr. had alleen getracht daar- toe een steentje bij te dragen en ook vanmid dag zou het niets mesr zdjn. Spr. wenschte er allereerst op te wijzen, dat de landbouw een eigenaardige plaats in- neemt. In het landbouwxijdperk toen de men- achen geheel van den landbouw leefden nam die landbouw een voorname plaats in, doch in de middeleeuwen ziet men langzamerhand allerlei maatregelen nemen waardoor de landbouw op den achtergrond gedrongen werd. Sterke staaltjes ten dien oprichte kwa- mieni in da 17e en 18e eeuw in Frainkrijik voor. De boeren moesten niet alleen landhuur be- talen, maar moesten ook, zij het dan niet rechtstreeka hun producten aan hun heer le- veren. Steeds is aen landbouwer stiefmoeder- lijk bedteeld. Spr. wil niet zeggen, dat dit nu het geval is, doch er ziin wel symithonen die er op wijzen, dat men net met hen niet best voor. heeft. Bij de lanbouw heeft mien wemig vast ka pitaal, dus een betrekkelijk groot aanpas- singsvermogen. Dit is een groot voordeel boven de indus- trie, waar met groote vaste kapitalen gewerkt wordt. Een staatscommissie benoemd om te onder- zoeken hoe de voor oorlogsdoelednden inge- richte machines in de fabrieken aan de Hem- brug voor vredesdoeleinden ingericht wor den, is nog steeds aan het studeeren, met het gevolg, dat het daarin belegde kapitaal nog steeds niet productief gemaakt is. Deze machines worden gerekend tot het vaste kapitaal en het is van gro rt nadeel, dat zooveel vast kapitaal geridit op een be paalde vorm van produotie, zoo buitenge woon moeilijk bij veranderde omstandigiieden kan worden aangcpast. Bij de landbouw werkt men ook wel met vast kapitaal, de grond. doch deze laat zidh ieder jaar anders bezaaien, waardoor wij ieder jaar onzen ar- beid in een bepaalde rich ting kunnen stu- rcn. Wanneer het land in het voor jaar is klaargemaakt, dan is men even wel voor het geheele jaar gebonden. Het volgend jaar kan men zich echter weer aanpassen, des- noods door bouwland in weiland1 om te leg- gen. In de tweede plaats heeft men bij den landbouw niet zooals bij de Industrie een ver doorgevoerde arbeidsspliting, zoodat er tus- sdhen den arbeider en zijn product meer ver band bestaat en de aibeidsvreugde niet ge heel is verdwenen. Spr. oordeelt dit een buitengewoon belang- rijke factor. Bij de industrie kan er voor den arbeider geen voldoening over zijn arbeid be- staan. Een speld b.v. komt door 30 h 40 handelingen tot stand en een arbeider wordt zijn geheele leven aan dp fabricatie gezet van het l/40ste d'eel van een speld. Dat dit geest- doodend is behoeft geen veiteog. Alleen zou een arbeider echter slechts een 100 spelden per dag kunnen maken, terwijl ze met hun veertigen er 1 millioen maken. De arbeidspli'tsing is ook bij de Fordfabrie- ken in Amerika zeer sterk doorgevoerd. Bo ven wordt de eerste hand aan een auto ge- legd en beneden rijdt de auto kant en klaar de fabriek uit. De laatste faandeling is die van een arbeider, die twee bussen benzine op de auto vastmaakt, maar dan ook zijn ge heele leven niets anders doet. iMlen zal begrijipen, dat deze arbeider niet de minste voldoening over dte gemaakte auto kan hebben. Deze arbeidsplitsing geschied echter om de produotie op te voeren. In den laatsten tijd, is dat veel slimmer i) door Edgar Poe. 18111849. Nil sapiential odiosius acumine nimio. - Seneca. Ik was ife Parijis in 18.Na een somberem, on weersach tigen avonidl genoot Ik de dubbcle weelde van te mijinerenr en/ een mieerschuimeo P'jP, in gezelschap van mijn vriend Dupin, op zijn studeerkamer of kleine bibliotheek, rue Dunot no. 33, deride fetage, faubourg St. Ger main. Gedurenide een goed uur hadkfen we gezwe- genhet leek wel of we beiden gansch en al venduept zaten in de beschouwing der kronke- lejud-opwarrelende rookwolkjes, weffloe het ver- ifcrefc vulden. Wat mijizelf betreft, ik overpei'ns- de enkele dlimgen, idie in den vodravond het onderwerp van gesprek geweest waren, n.l. den dubbelen moord in de rue Morgue en die geheimzinnige gescbiedenis omtrent Marie Roget Het trof al heel toevallig, idlat plotseling de deur openginig en1 M1. G., prefect der Fa- rijsche politie, binnensitlapte. iHkji begnoette ons vriendelijk; het was een oude bekende en Deze beide politieoorzaken waarin door den' detective C. Augusrte iDupin opheldering wwadit gegjcven near in, u/wteb. lisg* VtM («Hi) gowortfen. Een opzichter In ttn van de groote staal- fabrieken Taylor, was voor de zaak een zoo gbede opzichter, dat hij des nachts in de fa briek sliep omdat 'hij uit vrees voor de arbei- dera niet naar huis durfde. Er bestond in de groote fabrieken ni. een bond met het syste- matisch doel zooveel mogelijk te luieren. Men had wel geen hestuur, doch allc arbei-. dfers leefden uit hetzelfde beginsel n.l. de pro- ductie niet verder opvoeren dan tot een be paalde grena. Wanneer men met de ellende die er in de groot-industrie van Amerika heerschte, kent, en men weet, dat daar groote katoenvoorraden worden vernietigd om een bepaalden prija te kunnen maken, ziet men in dat er zelfs een goed doel in zat om de produotie binnen eea bepaalde grena te hou- den. Taylor wilde in deze mentaliteit echter verbttering brehgen en ging door met zijn optreden. Hij verzocht de directie geld' om het vraagstuk te bestudeeren en er een mid- del tegen te vinden en hun werd onbeperkt crediet verleend en 6 maanden verlof, doch hij had er 40 jaar voor noodig. In dien tijd bereikte hij evenwel eigenaardige resultaten. In de landbouw kende men in den tijd van het bieten rooien en het sniiden van het ko- ren reeds het accoordloon. Het is wel eigen- aardig, dat men bij het bepalen van het loon rich steeds naar de practische ervaringen richtte. Taylor nu zocht naar een vast omschreven plan, waarbij wetenschappelij k kwam vast te staan hoe lang een arbeider voor een stuk werk noodig heeft. Dit stelsel is op het oogenblik ook in etu- die aan de fabriek voor spoorwegrijtuigen van Beynes te Haarlem. Taylor bestudeerde het vraagstuk en ging na hoe lang een arbei der aan elk onderdeel van een product werkt. Gaat men na hoe lang het duurt eer een arbeider een wagen grond heeft verkruid, dan ziet men hem daarvoor verschillende handelingen verrichten. Eerst wordt de achop ter hand genomen. Oeen 100 pet. van de arbeiders gaat dan direct aan het schep- pen, dan komt een 2e beweging van even rusten, dan het laden van dc kruiwagens het neerzetten van de schop en even rusten. Na het nomen van de kruiwagen volgt het stor- ten1, het neerzetten van de wagen en het even rusten. Al die bewegingen zijn nauwkeurig nagegaan cn op tijd gesteld. Taylor werd door zijn studie goed georienteerd. Om dit te verbeteren had hij flinke arbeiders noodig, die hij Iron vertrouwen. Hij zeide tot hen: „wil je mij1 helpen en zoo hard werken als je kunt, maar dan ook vandaag ophouden, mensch te zijn?" en zij zeiden: „ja wij willen overgaan in de factor kapitaal en machines worden." Taylor zeide: „Ik zal wel voor jelui den- ken" en zij vonden ook dat goed en verricht- ten alleen de handelingen, die hij hen gelast- te. De productie stqpg daardoor met 3(M) pet Ddt wil nu niet zeggen, dat dit overal 300 pet. verschilde. Langzamerhand won Taylor veld, ook door de arbeiders er bij te interea- seeren. Door de studie wist hij, hoe lang een bekwaam arbeider over een bepaald onder deel behoefde te werken en daarnaar werd het stukloon betaald. En wanneer nu binnen den wetenschappelijk vastgestelden tijd de arbeider het stukwerk had verricht, dan steeg daardoor het loon, doch zoodra hij dien tijd overschreed, daalde het loon. Deze wijze van arbeid is zeer zenuwslopend en spr. wil dan ook op het stelsel niet ingaan. Zijn be- doeling was slechts geweest de doorgevoerde arbeidssplitsing in het' iicht te stellen. Bij het metselen zou hij een toepassing van het Taylor-systeem zeer gewenscht vinden. Spr. vindt het zeer verkeerd, dat de metselaar voor elken steen bukken moet en op de kalk moet drukken. In Amerika bereidt men de kalk volgens een wetenschappriijk recept, waardoor niet op de steenen behoeft gedrukt te worden en bovendien gebruiikt men daar rijzende steigers, zoodat de metselaar niet telkens behoeft te bukken. In de Zaanstreek werd een arbeidsbespa- ring met een zeer eigenaardig gevolg toege- past Een man had daar 30 jaar lang niets anders gedaan dan op een groote weegschaal voortdurend afwegen. Steeds moest hij het hoofd omkeeren, om te kijken of de balans in de evenaar van het huisje stond. Na 30 jaar gaf men de balans een andere kleur, de man behoefde nu niet meer steeds zijn hoofd om te keeren, doch had, toen' hij tbuis kwam, tengevolge van het gemakkelijk werken, een zeer raar gevoel. Toen men later nog een zoodanige vcrandering aanbracht, dat hij ook niet meer naar het heen en weer gaan van den evenaar behoefde te kijken, was er, toen hij 'savonds thuis kwam, geen houden meer aan. (Gelach). De boeren kunnen hetzelfde beginsel, dat Tailor voor de industrie toepast, ook toepas- sen. Zet nooit 20 arbeiders op een rij aan het werk, want toevallig moet dan juist de man op' den hoek een ernstig gesprek voeren met den vijftienden man, die van hem af staat. sands jaren hadden wij hem met gezien. Daar wij schemerden, stand Dupi/n op dm licht te maken, maar hiji ging weer ritten en deeid het niet, toen G. zeiae, dat hdj gdcomen was om ons te raadplegeni, of eigenlijk, om het oordeel van imijm vriend1 te hooren over een; zaak, welke hem verduiveld veel last be- zorgd had. AJls het geval overdenking vereischt, merlkte Dupin op, gaat ddt beter in het don- ker. Weer &n van je eigenaardige ideen zeide de prefect. Deze laatsliie had' de gewoon- te om alles „eigcnaandig" te noemen, wat bo ven rijin bevatting was, en hij leefde bijigevolg in een wereld vol ..eigenaardiigheden." Je heht gelijkhernam Dupin, terwijl hij den bezoeker een pdjp aanbood en een ge- makkeliiken stoel bdj»±oof. Wel, en de verduiveld lastige zaak? vroeg ik. Toch alweer geen moord-gesdiiede- mis? O neen; niets van dat allies 'Het geheele geval is per slot doodeenvouddg, cn we zullen onszelf cr best uitredden, maar ik diacht zoo, daitl't Dupin misschien zou imteressee- ren om de bijzonrierheden te vernemen, daar deze elgenaardig zijn. Eenvoudig en eigenaarig, zei Dupin. Ja en neeni. iDe ikwestie is, dat we een ontzettende moeite hebben met die affaire, want, hoe eenvoudig ook, we fasten telkens mis. (Mfafali fan*# juist de eeauaud net' dia bwMfei* julliw ep m dwudapoor.... In sen HetsenfabriSk In Amerika stonden 200 meisjes naast elkander, om kogeltjes uit te zoeken en ook daar was het precies het zelfde. Taylor heeft gezegd: „We zullen den ar- beidstijd inkorten. Jullie behoeven niet meer te staan, we zullen jullie een stoeltje geven, maar jullie moeten wat van de gezelligheid inboeten", en hij plaatste 4 of 5 meisjes bij elkander. In dea landbouw volgden reeds velen, zon- der wetenschappelijk met het systeem bekend te zijn, deze methods Bij de industrie staat de arbeider ver van den patroon af. Hij komt alleen maar in aan- raking met dengene, die het dichtst boven hem staat Bij den landbouw bestaat het persoonlijk contact tusschen den patroon en den arbeider wil. En ook is er nog een band tusschen den arbeider en het product In het plaatsen van de twee bussen benzine op de klaar gekomen auto in de Ford-fabriek zit geen eer meer voor den arbeider. Daar is de band tusschen arbeider en product geheel verdwenen. Allen hebben de auto gemaakt en dus eigenlijk niemand'. De arbcidsvreugde, die meer waard is dan het arbcidsloon is daar verdwenen. In den landbouw kan er arbeidsvreugde zijn. Spr.'s vader was voor 7,25 per week boerenknecht, maar hij was 'savbnas niet te genaken, wanneer bij het ploegen de eenc voor niet precies als de an dere was gelegen. Zijn stemming was een ge volg van net Teit, dat hij er niet tegen kon, dat zijn werk niet was gelukt, zooals hij het wilde. In den polder kent spr. nog vele ar beiders, die er aan hechten en het mooi vin den, goed werk te hebben gedaan en' dat is voor de arbeidsverhoudingen in den land bouw van veel bclang. Als vierde punt wilde 9pr. opraerken, dat bij den landbouw de prijzen: der producten een neiging hebben om te dalen en die der- arbeidsprestatie een neiging om te stijgen. Dat is niet prettig. Maar net eigenaardige is, dat een ouur betaald landbouwproduct in tegenstelling met andere producten vele ma- len te duur betaald wordt. Omdat het brood duur is, stijgen de ar- beidsloonen ook van de andere arbeiders, die dat brood moeten koopen. met't gevolg, dat de consumenten ook ae door hen gemaakte producten weer duurder moeten betalen. Het gaat met zeer veel moeite gepaard om tengevolge van de stijging der prijzen van de eerste lcvensbchoeften de arbeidsloonen omhoog te krijgen. De dure landbouwpro- ducten hebben dan ook botsingen tengevolge en wij weten dit uit de mobilisatiejaren. Wanneer spreker desondanks beweert, dat de prijzen der landbouwproducten een nei ging hebben om te dalen, en die der arbeidsr prestaties om te stijgen, dan moet men toch niet den ken aan geheime economische wet ten. Spr. doelt slechts op het nuchtere feit, dat ex van alle kanten drukkend gewerkt zal wor den om te zorgen, dat er geen conf lictea -ont- staan. Te Aalsmeer juichte spr. de mededeeling van Dir. Bakker, dat er een rechtskundig advi- seur aan het Landbouwhuis verbonden zou worden, dan ook buitengewoon toe. Aan de gezichten van velen zag spreker, dat zij toen dachten: „Hals, wat doe je in de kou?" Doch spr. blijft het toejuichen, omdat hij overtuigd is, dat de juristen in de richting van de industrie zich ontwikkeld hebben en hij hoopt, dat er nu eens een specialist met de lanabouwtoestanden en belangen op de hoogte komt. Met den heer Smit, refenaris aan het departement van Landbouw, vaart hij hierbij in een schuitje, waar deze betoogt, dat het zoo verkeerd is, z66 eaizijdig, een op- lossing van de sociale kwestie te zoeken en daarbij de verhoudingen van den landbouw, die eigenlijk primair zijn, in het algemeen te verwaarloozen. Spr. verwacbt, dat Prof. Bordewijk te Gro- ningen de studenten wel cen juister inzicht zal bijbrengen. Bij de stijging van het loon in den land bouw ziet men heel dikwijls, dat daartoe dfe stoot gegeven wordt door de industrie, voor- al bij de landbouwbedrijven in de buurt van groote centra. Spr. noemde een voorbeeld van omstreeks 1900, toen er in de Hoeksche Waard en omgeving een groote trek naar Rotterdam was, omdat daar ongeschooldfe krachten bij het lessen van houtbooten ge- bruikt konden worden. Hemel en aarde moest toen bewogen worden, om op het platteland een knecht te krijgen. De loonen werden daardoor tijdelijk zelfs hooger dan bestaan- baar was. Men kan dus wel zeggen, dat ten gevolge van loonbewegingen bij de industrie, ook de loonen in den landbouw omhoog gaan. Spr. deed nog uitkomen, dat de doorge- .voerde staatsinmenging van onzen tijd voor den landbouw zeer noodlottig kan zijn. Het wordt tijd, dat er inzicht komt, van wel ke groote beteekenis de landbouw is. Spr. crkent dat de wrijving blijft bestaan, omdat hooge prijzen in het algemeen ook hooger Wat een omzi/n hernam de Prefect, ihar- teldjSc lachend. Misschien is het mysterie te duidelijk„. Wel goede hemel! heb ik ooi! Een beetje te simpel! Ha, ha, ha ha, ha, haho, ho, ho schaterde onze bezoeiker, die rich opperbest vennaakte. Dupin, kerel, ilk lach me dood' Maar wat is er nu eigcnlijik aan de hainid!? vroeg ik. Dat zai 'iflc jullie zeggen, aniwoordde de prefect, een mondvol tahaksrook krachfig, langzaam uiblazend en het rich gemakkelijk tnakendl in zijn clubfauteuil. Ik kan het in weinig woorden vertelllen. Alvorens te begin- nen wil ik jullie ecfliter waarschuwen, dat de ze zaak strifct geheirn moet1 blijven. Ik zou waarschijnlijk mijn betrekking kwijt wezen, als men wist, dat ik er over had gebabbeld. Oa voort, zei ik. Of niet, zei IDiipini. 'Nu dian. Ik kreeg, van hooger hand, per- soonliijlk bericht, dat een hoogst gewichilg do cument uit het Ikoniiniklijik palijs oirtvreemd was. Mien kent den dader, dit staat vastmen heeft trouwens gezien', hoe hij sta'l. Men1 weet eveneens dat het nog steed's in zijlni bezit is. Hoe weet men dat? vroeg Dupin. Het is duidelijk af te lciden uit den aard van het geschrift en< het uitWlijlven van bepaal de resultaten, welke het onvermijdelijk gevolg zouden zijn 'geweest, zoodra het uit handen kwami van den' dief; d1 w. z.indien het ware aehmikli voor het doel, dial dees «r Waaahlfl- fctlijk me* b*eegt loonen te den landbouw moeten brecgen. J In het persoonlijk contact ziet spr. bij den landbouw een machtig middel om de pro duotie te verhoogen en mil Prof. Bordewijk, wiens motto hij vanmorgen boven de lezing plaatste. is hij van meening, dat kapitaal en arbeid bij elkander behooren. Zij zijn van elkander afgeraakt en dat is de grondoorzaak van alle ellende. Het misverstand moet uit den weg geruimd worden. Samenwerking kan nooit anders dan ook den arbeider ten goede komen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat er komt een billijkex verdeeling van het product. Als voordeelea van het peraooolijk contact ziet spr. dan ook een verhooging van de productie en aan den anderen kant een billijker verdeeling van de producten, waar door de aleemeeue welvaart verhoogd zal worden. Verschillende sociale wettea heb ben te veel een zuiver industrieel karakter. Spr. denkt aan de Ongevallenwet en de Wet op den 8-uren arbeidsdag. dte een industrie- bevoordeelend karakter aragen. Dit moet cindigen in schade voor den landbouw. Spr. had in zijn morgenlezing de arbei- dersoganisaties gescheiden in, twee groepen en wel de confentioneelen en de modernen op neutraal standpunt staande vereen/igingen, doch in de laatste heeft men nog twee rich- tingen en wel de bij de transportarbeiders- srakmg stcrk naar voren gekomen organisiar ties, ae eene als de Vereeniging, de andere als de Federatie aangeduid. Die vereenigingen zijn weer samenge- trokken in groote bonden. Op hun eigen ter- rein zijn de organ isaties van de Fede ratie heer en meester, maar over groo te dingen confereeren zij met elkander. De Federatie ia het Fransche stel sel, belichaamd in de C G. T., dat van een te sterk doorgevoerde centralrsatie als hot V. V. niets wil woten. Het ia begrijpbaar dat dit stelsel in Frankrijk ontstaan is. Frankrijk is een speciaal R.-K. land en juist de R.-K. Kerk heeit het centraal gezag als zuiver kenmerk. Men kan begrijpen, dat wanneer daarmede gebrokea word^ dat men de tegenovergestelde richting te ver door- voert. Bij een afrekening met Vet oude loopt men meestal te ver. De Moderne vakvereemgingen zijn veree- nigd in' het N. V. V., de Federatievem in het N. A. S. en daarnaast bestaan een Christelijk Nationaal Vakverbond en een van de R. K. In Nederland heeft men 3 landarbeidero- bonden, waarvan de bij het N. V. V. aange- sloten organisatie „de Ned. Bond van arbei ders in het Land- en Tuinbouwbedrijf' en in de zuivelindustrie te Leeuwarden 17315 leden telL De R. K. Bloemist-, Tuinbouw- en Landar- beideraorganisatie te Haarlem telt 11515 le den en de Ned. Bond van Christ Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelarbeiders te Utrecht telt 3810 leden. Verder zijn er nog Internationale Arbei- dersorganisaties als het I. V. V. met Edo Fimmen als secretaris, waarvan het bureau te Amsterdam gcvestigd is. Men meene nu niet, dat die arbeidersbeweging zoo gering is. Spr. wilde de heeren wel vcrtellen, dat wanneer in een van de landen van Europe cen belangrijke maatregel genomen wordt, er wel bij het Internationaal Bureau van het Vakverbond te Amsterdam onderzocht wordt hoe de arbeidersbeweging er tegen- over staat Verder bestaat er van de Federatie nog een Internationale Transportorganisatie. In Engeland is de situatie weer anders. Daar heeft men de reuzen Marxistische vak- beweging niet Dat komt voornamelijk hier- door, doordat de christelijk sociale beweging voor het eerst op de arbeiders beslag heeft gelegd en wel op een wijze, dat het een zeer aangrijpend moment genoemd mag worden. Toen 10 April 1848 drie groote hervor- mingsbeweghigen in Engeland doodliepcn en de arbeiders den volgenden morgen weer naar de fabrieken terug moesten, was geheel Londen vol met groote plakkaten, behdzende cen buitengewoon liefelijk betoog aan The Workers of England, waarin werd betoogd, dat er menschen waren dte hun wilden red den, geteekend door den Engelschman Mau rice en twee anderen, die onder opoffering van hun vennogen en positie de arbeiders in de banen van de christelijk sociale bewe ging hebben geleid. In Engeland is ten groo te arbeidersbeweging de Trade Unions." In Nederland is er wel een groote split- sing onctei de modernen, doch in den grond der zaak ten uiting van een bepaalde arbei dersbeweging, die aan den anderen kant weer verzoeningsgezind is en zich niet altijd plaatst op het standpunt van den strijd, waardoor bij de afsluiting van coliectieve contracten heel wat werd bereikt De landarbeiders-organisatie met 17315 leden is angesloten bij het N. V. V. en boven dien is er gesticbt een Internationale Landar- beiders-Organisatie, waarvan de heer Hiem- stra te Leeuwarden secretaris is. Als uitvloeisel van ten van de deelen van brief tag! echter oangekeerd, met het adres Hoe mean je? vroeg ik. Ik bedoel, diat ddt stuk aan rijin beziiter een zekeren madit in zekeren kring verleent, waar die macht van onschatbare waarde is. Dc prefeofl 'hield ervani om rich op diploma- tieke wijjze uit te dlruikkenL Ik snap het niet best, zei Dupin. Waanijk niet? Wel, indien het do cument bekend wordt aan een dcrde, dien ik niet zal noemen, zou de eer van zelker iemand uiit den alTerhoogsten stand op spel staan z'edaar, wat aan' iden> beziter van het docu ment een macht geeft over dien aanzienlijken pcraoon, wiens levcmBgeluk en naam1 gevaar loopen. Maar die madht, viel ik te de rede, hangt af van hot volgaideweet! de dief, da't dfe be- stolen' persoon' zijn d'ief kent? Wie zou het dur- ven..„ IDe dief, zei' G.., is D., die alles durft, wat een mensch oniwaardig, zoowel als wat een' mensch waard'ig is. IDe diefstal heeft hij knap, maar brutaal volvoerd. Het bewustte do- oomenit, eerlijk gezegld ccn1 brief ontving degeera, die bestolcni wad, toen hij geheel al leen in het vorsteldjk salon vertoefde. Terwijl hlij hem> las, kwam plotseling de andere voor- name persoon binnen^ voor wien hi| dien1 brief speciaal geheim wiildte houden. 'Nla vruchte- loos getracht te hebben' om het papier snel in een kast te stoppen, was hiii genoodzaakt dit geopend op de tafel neer te leggen. De naar boven. IDe tohoud, aldus verborgen kon aandacht iHkkan. Ondertuasehsn uriMi Minister rD.... het VndwerdMft «al er btnn«lMrt te Oe» neve en conferentie gehouden worden, waar dit geopemdi »p de tafel neer te leggen. De de belangen van de landarbeiders besproken worden. Jaarlijk# wordt te Geneve door Amerika een conferentie bijeen geroepen ter bestudeering van de arbeidsverhoudingen. Daar is ook een Internationaal Arbeidsbureau gevestigd, waaraan de Hollander Jan die Roode verbonden is en waarvan de vroegere Minister van munitte van Frankrijk, Thomas, voorzitter Is. Het is niet gemakkelijk om een definitie te geven van wat under persoonlijk contract verstaan mote worden. Spr. veronderstelde, dat men uit zijn betoog wel heeft geconclu- deerd, dat het voor hem is: ,,beschouw de ^arbeiders als menschen". Men is er daar mede niet af, want men staat direct voor de groote moeilijkheid, dat men te kampen krijgt met het wantrouwen en met het groote ge- brek aan sociaal inzicht en ontwikkeling bij de arbeiders. Wat spreker met het persoonlijk contact bedoelt is nauwkeurig omschreven m het Friesche Landbouwblad. Men stelde daar destijds en commissie in, die het arbei- dersvraagstuk had na te gaan. Van deze commissie was de heer Rauwerda voorzitter, thans leeraar aan de Rijiks Landbouwwinter- school te Leeuwarden, vroeger voorzitter van het Ned. WerkliedenveibondL In verband met deze functie zal hij wel voorzitter van die commissie zijn geworden. Die commissie heeft naar voren gebracht hctgeen ook spr. bedoelde De commissie is nl met het vol- gende plan gekomen: I. Arbeidsvoorwaarden. 1. Bepaling van den duur van den ar beidsdag. Met net oog op den grooten invloed van het weer bij sommige werkzatunheden, de werktijden te rsgfelen door gemengde com missi fen uit boeren- en arbeiaersorganisaties. 2. Beurtelings vrije Zoodagen en jaar- lijks vrije dageu voor het personeel met be- houd van loon. Te regelen in onderlteg over- leg tusschen werknemer en werkgever. 3. Loon in verband met redetijke eiachen van leventonderhoud. Gelegenheid tot ver hooging voor werkzaamheden, die meerders bekwaamheid eischen. Overuren tegen hooger loon. 4. Bevordering der afsluiting van collec- -tieve arbeidscontracten, aanvankelijk in klei ne kringen, later voor districten van ruimen omvang. 5. Ziekte- ongevallen- en invaliditertsver- zekering op zoodanige wijze, dat de uitvoe- ring zooveel mogelijk geschiede met mede- werking van werkgevera en, voorzoover de arbeiders mede in de kosten bijdragen, ook de arbeidersorganisaties. 6. Bevordering der instandhouding van gebouwen, waar seizoenarbeiders rich kun nen aan'bieden. 11. Opteidlng en onderwi/s. 1. De Friesche Maatschappij van Land bouw neenut stelling tegen het nog maar al te vaak voorkomende streven om net lager onderwijs te platten lande op dezelfde wijze in te richten als dat der stedelijke echolen. Zij traoht daarentegen zooveel mogelijk te bevorderen dat zooveel bij het lager onderwijs te platten lande rekening worde gehouden met dfe eischen van de plattclandsbevolking. 2. Propaganda voor opneming van een leervak bij het onderwijs aan de wintercur- sussen, waarin de eenvoudigste beginselen der bedrijfsleer en de beteekenis van net ver- eenigingsleven voor den landbouw worden behandeld. 3. Wintercursussen speciaal ingericht voor theoretische vorating /an landarbeiders. Bij de inrichting hiervan zoowel in het oog te houden de eischen van den arbeid in loon- dienst, als die voor den verbouw van eigen producten. Rekening houden met dfe omge ving. 4. Spetiate cursussen in theorie en prac- tijk van bepaalde werkzaamheden in het be- drijf, b.v. mfelken en- melkbehandeling, be- handeling van zaoi- en maaimachines, grondbewerking, enz. Bevordering der oplei- ding van landbouwvakonderwijzers, aan wie dit onderwijs kan woid'en opgedragen. 5. Instelling van diploma's om uit te rei- ken aan hen, die met succes dergelijke cur sussen hebben gevolgd. III. Oeschikter maken van het platte land als woonplaats. 1. Bevordering van den bouw van goede arbeiderswoningen, die voldoen aan de vol- gende eischen1: a. gezonde en doelmatige inrichting; b. voldoede drinkwatervoorziening c: aanwezigheid van voldoenden grond om eigen voedsel te verbouwen. 2. Medewerking aan een krachtige uit- voering der landarbeiderswet, voor zooverre de tijdsomstandigheden dat niet belemmeren 3. Bevordering der electrificatie van het p'atte land en van oprichting van drinkwa- terleidingen. 4. Veibetering van ziekenverpleging. 5. Bevordering van maatregelien, die kunnen strekken tot veraangenaming van het leven ten platte lande (aneller verkeer, aanleg van meer hardfe wegen, oprichting van ver- Zijn arendsblik ontdekt onntiddellijk den brief, herkent de hand, bemerkt die vcrlegen- he:d van hem, aan wien hij1 is geadresseend!, en doorziet zijn geheim. Nla enkele zakeni afgehandeld ite hebben, vblgens zijn gewoon/te ailes vliug achtereen besprdkend haalt hdj een brief uit zijn zak, gelijkend op het document in kwestie, opemit nem, doet alsof hij leesf en legt hem n-aast den andere. 'HSji praat nog eeni kwartiertje ever publieke aangelegenheden... Ten laatste neemt hij afscheid eni steelkt zijn hand uit naar den onrechitaiatigen1 brief! De bestolfene ziet het) wet, doch dhnftl geen aaradacht er op vestigem in< bijrijn' vas den- geen, die naast hern staat. IDe ininisrter pafct zijn biezen, rijn eigeni brief, een onbelangrijlk epistet, achterlaitend, - Daar heb je nu juist, zei Dupin, rich half naar mjj toedraaiend, wat de macht van dfen dief oomploet maalct: hij weet, dat dte bestolen pensoon rijn die! koit. Ja, hernam de prefect, en sinds eenige maanden' heeft 'hij„ uit politick oogpunf, ruim- schoots gebruik gemaakt van deze door list verkregen heerschappij, Dc bestolen persoon is van dag tot dag meer overtuigd van de noodtealkelijMieid1 zijn brief terug te krijgen. Doch dit kan niet openlijk geschicden-. Einde- lijlk, ten eind'e raaa, heeft hij mij dfe zaak in hanidM gegSHi. (Terdt wvslfd). i

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5