H 8 I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Het gemeentelijk pndbedrijf. Maatwerk. Iste Klas Johan Euhl, So. SO. Honderd drie en twintigste Jaargang. 1921 ZATERDAG 6 FEBBUARL It ui ten Iandsch Over/.i clit. Buitenlaud Dfl nommer batut ait 3 biiden. Deza Couranf wordt ELKEN AVOND, behalvt op Zob- en Feeatdagen, uilgegeven. AbonnemenUprijs bij vooruitbeialing per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 eenfs. Dlrecteor6. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie 33. Prijs der gewone Advertentiin. Per regel 0.25, bfl groofe eoniracien rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Hoofdredactenr13* N. ADEMA EEN SJE'KA'AiD VAN DE BALIE. Uit Weenen wordt gemeld, dat eea advocaat aldlaar, dr. Melbimger, door de politic in- hech- tenis is genomen, daar hij niet alleen als ver- dediger, idoch tevens als medCplichtige voor zijn clientcn optrad. Hij verstopte niet alleen de inbrefkerswerktu igen, die de door hem ver- dedigide in-brekers hadden gehruikt, ddch deed hun ook uiMbrekcrsgereedSschap in htin cellen- toetomen. Eenige inbrekersi besehuldigden den advocaat1 er van, dat hij1 bun had 'bestolen. Zij! hadden hem' namelijk gestolen' voorwerpen van waarde overhanddigd om die aan derden te doen toekomen. 'Ete a!dvocaat had echter goud en juweelen zelf igehouden, en aan de betreffende peraonen waardelooze rommel in de handen gestopt. Oioik een tweode adVocaat te Weenen, die bij dergdijlke zaken is betrok ken, werd gearresteerd. E'EiN OEVALLEN PRD'FEET. De „Times"-oorrespoindient op Jamaica meldt aan zijn biad het volgende 'Nadat zes a zeveniduizend- mannen', vrou- wen en 'kinderen zich hadden verzamdd in etn dlonp bij Kingston, diaarbiji gevolg geven- de aan den oproep van een dweeper, die zich van Jamaica het noodig geoordeeld, eenige af- deplingen soldaten en polities daarheen te zenden, om e dorde en de rust te bewaren. De fanaticus had die bcvoikinig n.l. aange- raden, have en: goed' te verkoopen e» rich ge- heel ondter zijn Irid'ing te stellen', omdat er vreesd>ij)ke idingen - ginigen gebeuren. Duizen- denl, tot' dusver nijvere en vredelievende lands- bewoners gaven aani dlezen oproep gehoor en gaven hem het 'geld als d'amkoifer. Wekenlang stroomden de bewoners naar het dorp, om hun geld aam' den profeet af te drageni. Toen de wijze man echter mededeelde dat hdj den 30sten iDecemiber zou opgaan din Alkmaar. een- grooten rookwolk, was de. overheid van oordeel, dat het -nu mooi gcnocg was en1 zij zond troepen naar het dtorp. Den 30sten 'De cember ikwam, doch de rookwolk l'iot op zich wachten en de in een wit gewaad' gehulde „profeet" bleef waar hdj was... 'De autoriteiten gaven hem last, het donp te verlaten1 en zoo kwam het, dat hij afscheid nam van- zijln volgeldngcn, die nu plotseldng inzagen, met welk een profeet" zij te doen haddten gehad n want velen' van hen hadden gem cent overgehouden-, zoodat zij van over- heidswege moesten worden geholpen, om naar hun woonplaatsen terug te keeren." DE ENGE'LSICH-RU-SSISCH'E 'HAN- DELSOVE REE NKOMIST. Het ..Central Nfews" Agentschap verneemt, dat -Krassin' eerlanig van iMtoskdu naar Lon- dien zal terugikecren met tegerivoorstellen van de soyjetrogeering -betreffende de handelsover- eenikomst tusschen Engeland en Rusland. -De ze -tegenvoorstellen- komen' in 5t toort hierop neer: le. Rusland kan geen verantwoordelijkheid op zitih nemen voor propaganda, gevocrd dioor particuliere Russdsche onderdancn. 2e. Engeland moet waarborgen geven voor alle bezittsngen der Russen in hot Britsdie rijk 3e. Russisch gouid' iter waarde an 2 V, mil- lioeni pond' sterling moet in 'Engeland worden toegd-aiten. 4e. -De,sovjefcrogeerinig is bereid aille sdhul- den van Vroegere Russische regecringen te erkennen voor zoowr het betreft schulden aan particuliere peraonen voor werkeldik aan de vroegere Russische regeeringen gefeverxla gocderen. RUMOPRIOE TOONEELEIN IN DE'N SAKSfSCHE'N LANIDDAO. In den Saksiscben Landdiag steiriien de oonir nuinisten voor, teratond dc poli'ticke en econo mische beirekkingen' met Rusland weder aan te knoopen. ofschoon daarover ndet de Sa'ksi- sche Landdag, maar het Rijk te beslissen- heeft. Nadat de voorsteller umr iang gespro ken had, werd' gedreigd, dat hem- het wooid zou worden ontnomen. 'Dit leiddc 'tot rumoe- rige itooneelen. waaraan- ook die Iribune-bezoe- kcrs deelnamen-, hiertoe a an gezet door de com- mumlstischie afgevaardigden. Het voorstel der communisten werd ten s'otte verworpen. ER IS GEEN1 VRAAG- NAAR. L Wat is eigendijk de bedoeling der opriehting van een gemeentelijk grondbedrijf? En hoe moet dat grondbedrijf 'ingericht zijn om die bedoeling het best te kunnen verwezen« lijken? Ziedaar twee vragen waarop weinigen in on« ze gemeente een antwoord zullen kunnen ge> ven. En toch heeft Alkmaar sinds 1 Januari j.l. een gemeentelijk grondbedrijf en een vaste commissie uit den Raad, bestaande uit de hee> ren Bak, Govers en Westerhof, met wethouder Thomsen als voorzitter, is aangewCzen, Burge* mees'ter en Wethouders in het beheer van dat grondbedrijf bij te staan. Waar in den loop van het vorige jaar bij de behandeling in den Raad der desbetreffende voorstellen, zoo goed als niet over de inrichting van het nieuwe bedrijf gesproken is en wij ons toch kunnen denken, dat onze lezers over dit voor Alkmaar zoo belangrijke grondbedrijf eens wat naders willen vernemen, zijn wij eens op onderzoek uitgegaan. En wethouder Thomsen, de voorzitter der bijstands«commissie, was aanstonds bereid ons daarover alle gewenschte inlichiingen te ver» schaffen, waarvoor wij hem te dezer plaatse gaarne een woord van dank en waardeering willen brengen. Het is duidelijk, dat een welvarende en zich uitbreidende gemeente steeds grond noodig heeft. En het is ook begrijpelijk, dat die gemeente dus van elke gelegenheid profiteert om de nu of in de naaste toekomst benoodigde gronden voor een oehoorlijken prijs in haar bezit te krijgen. Zij doet dan eenvoudig als elken koppman die zijn inkoopen doet.wanneer hij daarvoor op voordeelige voorwaarden in de gelegenheid gesteid wordt. Toch is er een groot verschil tusschen de ge» meente en een grondspeculant, omdat de laats ste zuiver op de te behalen winst, de eerste daarentegen in de allereerste plaats op het welzijn harer ingezetenen heeft te letten. En in den regel zal de gemeente zich bij hare grondspeculaties dan ook met minder winsf dan particulieren hebben tevreden te stellen. De gemeente koopt grond. En omdat grond een duur artikel is, zal daarvoor veel geld noodig zijn. Daarbij komt, dat meestentijds die grond niet direct productief kan worden gemaakt. Niet altijd is er dadelijk iemand te vinden, die dezen grond als bouwland wil huren, zoo, dat de huuropbrengst even-groot als de rente 1- vermeerderd met lasten en onderhoud van het voor grondaankoop benoodigde kapb taai zal zijn. De grond brengt dus geen voldoende baten op, integendeel, hij vergt nog heel wat uitga* ven om aan de door de gemeente aangewezen bestemming te kunnen voldoen. Is de grond tot aanleg van nieuwe straten bestemd, dan moet hij worden opgehoogd, be= straat, van rioleering ,VQorzien enz., is hij voor plantsoen bestemd, dan zal hij met boomen en heestergewas beplant moeten worden. Dat alles kost veel geld en het is duidelijk dat een belangrijke grondaankoop door jaar* lijksche aflossing en rente van het voor aan« koop benoodigde kapitaal, alsmede door de onderhoudss en exploitatiekosten van den grond, de uitgaven der gemeentebegrooting be. langrijk hooger maken en daardoor ook de sluitsteen der begrooting, de Hoofdelijke Om# slag, beduidend zullen vergrooten. Koopt de gemeente grond, dan zal de aan. koopssom in ongeveer 40 jaren tijds door de belastingbetalende burgerij moeten opgebracht worden. Dat dit niet billijk is voelt men dadelijk wanneer men bedenkt, dat het nageslacht waarschijnlijk van den nu aangekochten en be» .aalden grond zal profiteeren. En bovendien is het brengen van de rente en aflossing van de voor grondaankoop benoo. digde kapitalen onder de gewone uitgaven op oe jaarlijksche gemeente.begrooting niet wen. schelijk, omdat men dan telkeri jare maar een betrekkelijk gering bedrag voor dien aankoop zal kunnen besteden. De vraag was dus een middel te zoeken waardoor rente en aflossing niet meer op de gewone begrooting behoeven voor te komen, waardoor men de lasten van het heden ver» schuiven kan naar de tijden waarin men voor. deel kan verwachten. De oplossing van die* vraag heeft men ge» vonden door de aankoopsommen uit leenings. gelden te betalen en de rente en aflossing daar« van niet op de gewone uitgaven te brengen, maar daarvoor opnieuw een leening te sluiten. Men koopt b.v. voor 40000 aan grond. De gemeente leent die 40000 en heeft daar. van jaarlijks 1000 af te lossen. Die f 1000 met de rente wordt aan de ge. meente door het grondbedrijf verstrekt en het grondbedrijf leent dit geld weer bij de ge» meente die de posten onder de buitengewone en dus niet meer zooals tot dusverre onder de gewone uitgaven plaatst Koopt de gemeente voor 40000 grond, dan staat deze op de debetztjde van de balans van het grondbedrijf als een bezit van 40000. De schuld van het grondbedrijf aan de gemeente is dan eveneens 40000. Het volgend jaar moet b.v. 7 pCt rente be. taald worden, dus 2800. Stel dat daarbij rekening gehouden wordt met lasten en onderhoudskosten en de huur. opbrengst van de verschuldigde rente wordt afgetrokken, dan houdt men een rente»schuld dat wij gemakshalve het renteeijfer kunnen noemen over van b.v, 2000. De balans van het grondbedrijf vermeldt dus aan het einde van dat jaar een debet van 42000 en eveneens een schuld aan de ge. meente van 42000.. Men neemt nu natuurlijk aan, dat het in den grond gestoken kapitaal niet renteloos is om. dat de grond ook elk jaar in waarde stijgt en dus b.v. na een jaar voor de gemeente niet meer 40000 maar in werkelijkheid ook 42000 waard is. Of dit zoo zijn zal, hangt er natuurlijk ge. heel van af onder welke omstandigheden duur of goedkoop en voor welke nabije of in een verre toekomst gelegen plannen, die grond aangekocht is geworden. Wil men een zuivere kijk op de grondbe. drijfsonderneming behouden, dan moet dit be. drijf herhaaldelijk gecontroleerd worden. Dan zal men telkens weer de waarde der gronden moeten schatten en nagaan in hoe. veire de boekwaarde met de werkelijke waar« ie overeenstemt, in hoeverre men dus door den aankoop winst of verlies heeft geleden. Men.is dus tot een afzonderlijke administra. tie der gronden gekomen wat tevens een gemakkelijker overzicht waarborgt over alle daarbij betrokken factoren dan ip een gewone gemeente.begrooting ooit mogelijk zal zijn. Men spreekt van een grondbedrijf, maar dat dit niet een onderneming is als een gas. of trambedrijf blijkt al dadelijk hieruit, dat," in tegenstelling met de winst uit de laatste be. drijven, de door het grondbedrijf te maken winst nimmer de gewone inkomsten der ge. meente en daardoor den belastingbetalenden burgers ten goede mag komen. De winsten moeten het bezit Vergrooten en dus gereserveerd worden. Zoo slechts zal het mogelijk zijn, dat de ge. meente in de toekomst dezen grond kan ge. bruikert voor uitbreiding of voor verbetering van woningtoestanden zonder dat zfj daarbij voor onoverkomelijke financieele uitgaven staat. De tegenwoordige belastingbetalers wen. schen niet den grond te- betalen waarvan het nageslacht profijt zal trekken. Maar dan is het ook billijk nu niet de even, tueele groncbwinsten op te maken, die het nageslacht in staat zullen stellen den thans ge» kochten grond zijne bestemming te geven. Wij komen dus tot de conclusie dat het grondbedrijf zich met het vraagstuk van aan. en verkoop, rentegevend maken enz. der ge« mecntelijke gronden bezig houdt. Een afzonderlijke administratie geeft steeds een duidelijk overzicht van den stand der fi» nancidn dezer ohderneming en het moet moge. lijk zijri de lasten, die voornamelijk in den be. ginne de baten zullen overtreffen, over ver« scheidene jaren te verdeelen. Om den stand van het bedrijf, dus de ver» houding van de boekwaarde en de werkelijke waarde der gronden, geregeld te kunnen con. troleeren, is in de Alkmaarsche verordening vastgesteld, dat zoo spoedig mogelijk na den len Januari 1921, en vervolgens telkens na ver» loop van vijf jaren, de waarde der in het be. drijf aanwezige gronden door deskundigen ge. schat wordt. Is de grond b.v. voor 40.000 gekocht en moest elk jaar 2000 voor rentebetaling ge. noteerd worden, dan wijst na vijf jaar de ba» lans van het grondbedrijf e'en bezit, benevens een schuld aan de gemeente aan van 50000. Wordt nu de grond geschat op een waarde van f 60000, dan is er 10000 winst gemaakt, welke gereserveerd worden. Wordt de grond evenwel -op 40QP0 geschat dan is er 10000 verloren. En dit verlies' zal de gemeente in de komen. de vijf jaren moeten bijpassen, terwijl gedii. rende dien tijd geen rente mag worden bijge. schreven. Zij heeft dan telken jare 2000 wegens ver» lies van het grondbedrijf op hare begrooting te plaatsen. In een volgend artikel zullen wij een en an. der nog eens even nader bekijken. Het begint er meer en meer op te gelijken, dat de geallieerden nog maar niet heel gemak. kelijk de Duitsche kip zullen kunnen plukken.- Het verzet tegen de financieele eischen groeit in Duitschland met den dag, er wordt een heele beweging op touw gezet in verschillende staten der Duitsche republiek. Blijkens een telegram uit Stuttgart zal de miniater«presi« dent van Wurtemherg op uitnoodiging der rijksregeering zich naar Berlijn begeven om daar over de sehadevergoedingen te conferee, ren. Men verwacht ook de premiers van de andere Duitsche staten in de hoofdstad ter bespreking van deze kwestie. Beieren zal zich daar zeker niet onbetuigd laten, in dat land toch is het verzet tegen de eischen der enten. te - (vooral tegen dien tot ontbinding der bur. gerwachten) het sterkste geweest. Maar niet alleen regeeringspersonen in Duitschland heben zich tegen de eischen der geallieerden verklaard, ook anderen noemen ze onmogelijk uit te voeren, zooals b.v. Heine, ken, de directeur.generaal van de Deutsche Lloyd. Hij acht Duitschland niet in staat, de annui'teiten noch de uitvoerbelasting te beta, len. Deze laatste moet'volgens hem ten- slotte terugslag hebben op de neutrale staten en ook op Amerika, daar zij een uitschakeling van de Duitsche concurrentie tengevolge zou hebben en de gealliddrden op deze wijze den wereld. prijs zouden dicteeren. Uit alles wat tot dusver over de stemming in Duitschland bekend is, valt wel op te ma. ken, dat de voorstellen, die te Londen door de Duitsche gedelegeerden zullen worden gedaan, een heel ander bedrag ter schadeloosstelling zullen noemen dan de geallieerden een week geleden te Parijs hebben vastgesteld. Als men er nog maar tot overeenstemming komtl Bri» and kan wel hoog opgeven van de gematigd. heid der eischen, maar als de Duitschers kun» nen aantoonen, dat zij daaraan niet kunnen voldoen, zal hij wel moeten inbinden. Maar dat hij zich gemakkelijk zal laten overtuigen, is niet te verwachten. Dat zou zijne positie in de regeering te veel kunnen schokken, want nog altijd zijn er velen in Kamer en Senaat (o.a. Poincare, de oud.president), die volledig herstel door Duitschland mogelijk blijven achten. Maar ook tijn er, die vreezen dat er te veel gevraagd is en twijfelen aan de uitvoer. baarheid der besluiten van de Parijsche confe» rentie. Niet alleen inzake de Duitsche schadeloos. stelling, ook wat betreft de Turksche kwestie en de eventueele herziening van het verdrag van Sfcvres dreigt de Londensche conference niet te zullen brengen wat Briand er zich van voorstelt. Hij toch heeft aan de Kamer mede. gedeeld, dat niet anders dan een paar amen, dementen op dat verdrag zouden worden be. sproken. Geen ingrijpende veranderingen stelt hij zich dus voor. Maar wat moet men denken van het onderstaande lijstje van eischen, dat de Turken, naar gemeld wordt, willen indie, nen? lo. Opheffing van de voorrechten, welke door het verdrag van Sbvres in het gebied van Smyrna aan. Griekenland zijn toegestaan; 2o. Toekenning van autonomie aan Thracie, gebaseerd op het principe der nationaliteiten. 3o. Herstelling van de Turksche souvereini. Jteit over de gebieden, die bij het yerdrag van Sevres aan Armenie zijn toegewezen. 4o. Wijziging van de economische bepalin. gen, welke aan de Turksche souvereiniteit en onafhankelijkheid raken. 5o. Wijziging van de militaire clausules van het verdrag, opdat Turkije de beschikkjng houdt over een voldoend leger, dat aan de eischen van de nationale verdediging beant. woordt. Deze vijf punten zijn toch zeker wel iets meer dan amendementen, zij komen neer op een algeheele hdrziening van het verdrag, waartegen de nationalistische Turken onder Kemal Pacha zich van den beginne af verzet Hebben. Griekenland zal zich natuurlijk ten sterkste verzetten tegen een voldoen aan deze eischen. Reeds nu deelt de Times mede, dat de moge. lijkheid van wijziging van het verdrag in een voor Turkije gunstigen zin de Grieksche natie schijnt te hereenigen. Ten slotte zullen de belangen, die Frankrijk en Engeland in den Levant en Azie hebben, wel den doorslag geven, maar ook deze gaan niet altijd ip c6n richting, zoodat een compro. mis noodzakelijk zal zijn. Wat de eindbeslissing zal worden in de Turksche kwestie, is niet te zeggen, maar dat het moeilijk ja zoo goed als onmogelijk zaj blijken om alle partijen en er zijn nog al wat belanghebbenden tevre. den te stellen, staat wel vast. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Officieel wordt uit Dublin gemeld, dat te Pallas Grean bij Limerick negen politieagen- ten gedood en twee verwond zijn- bij een over- val. Twee gewapende mannen hielden Donder- dag een betaalmeester der spoorwegdirectie aan in een straat te Dublin en ontiroofden hem meer dan tweeduizend pond sterling. Het geld was bestemd voor uitbetaHng dler loonen van de spoorwegbeamb ten Vier poli-tiemannen werden aangevallen te Tull-owbez in het graafschap Carlow; twee werden doodgeschoten, een gewondl. EE/N DRETGENDE ALGEMEENE STAKING IN ITALIe. Uit Milaan- wordt aan d« ..Daily Chronicle" gemeld, dat als resultant van de besprekingen, die gedurende twee dagen te Rome plaats hadden tusschen. die Italiaansche socia'listische Kamerfractie en de algemeene arbeidersiede- ratis over den bimnenl andsehen politieken toestand, aan'de regeering een ultimatum is .gezonden waarin haar eon korten tijd- wordt toegestaan om aan de haar toegeschreven ge- heime medleplichtigheid1 aan de national is-, tische uitspattingen een einde te ma'ken en de Italiaansche vakvereenigingen te beschermen. Indien de regeering hierop niet mocht in- :gaan, zal aan den Nlationalen Uitvoerenden Raad worden voor-gesteld de algemeene sta- kink door het geheele land1 te proclaimeeren, waaraan ook de ataatsapoorwegar-beiders zul len dbelnemen. Aa-nzienlojlke tnoepenconcentraties in de op- standdge centrale provincies hebben plaats gevondten o-m aan de inwoners de beschertming van hun leven en eigendom te vertzekeren en om de ontwapening van dle burgerlijke bevol- king, waaxtoe onlangs door de Italiaansche regeering is besloten, mogelijk te maken. DE HONGERSNOOD IN* CHINA. Gedurende die laatste weken, aldua wordt uit Peking aan de ..Times" gemeld1, zijn groo- te vorderingen gemaakt ten aianzien van de organ-isatie der hulpverleeniiig in de door hongersnoodi geteieterde Chineeeche provin cies. Brieven uit de geteistterde streken geven, aangrijpende verhalen van deni heerschenden nood. Dluizenden vallen ibij den wqg neer, uit- geput van honger, en dui'zenden anderen wachten stil en gelaiten hun lot af. Weer an deren verkoopen have en -goed, om daarna het ram-pzalige oord- te verlaten. BDet behoeft geen betoog, dat eT 'lieden zijn, die van deze droe- vige omstandigheden miebruik maken en het te koop gebodtoe voor een apipel en een ei overnemen. Zuster Guerlain, overate der austere van de Weldadigheidl te Tejeng Ting Foe, echrijft over hetgeen aij o.a. heeft gezien, 't wlgendej- „Ik had opgemerikt, dat de led'en van een zeker huisigezin zich sedert eenige d'agen niet buitensh-uie hadden vertoond. In verband -hier- mede bra'ken eenige buron, die dit ook hadden opgemerkt, de deur open. Bij hun binnentre- den zatgen zij, dlat vader, moeder en twee kin- deren zich hadden opgehangen. „In efen ander gezin had een vader zijn vijf kinderen gediood, waiarna hij en zijn vnouw zich door ophanging van het leven hadden beroofd. „Een arme weduwnaar had1 een vijfjaTig dochtertje en er was letterlijik niets te' eten in huis. Dlrie maien ging hjj naar de markt, om zijn kind te verkoopen, want er worden tier markten gehouden, waar meisjes worden verkocht als vee. Hij vroeg voor het kind d'en prijs van drie dollar.'Er was eehter niemand die het 'kind wildc koopen. In zijn wanhoop groef hij toen een Kuil tn begToef zijn doch tertje levend. Het spreekt van zelf, dat het kind heftig tegenspartelde en de vader kwam daardoor zoo buiten zich .'olve, dat hij het hoofd van het kind door een slag met zijn spade verbrijzelde...." Zuster Guerlain rnegde er aan toe, dat zulke tafereelen helaas aan de orde van den dig zijn. Een Iersche propaganda-vereeniiging- in d'e Vereenigde Staten had met een Ameri-kaaneeh fa-briikant een contract af-gealoten voor de le vering van een miiiioen gi-psen 'borstbeelden van Mac Swiney, wijlen den door zijn honger- staking bekend1 geworden burgeaneester van Oork. De borstbeelden zouden tegen zes shil ling per stuk worden verkocht en op groote schaal worden verspreid1, maar het blijkt, dat er geen vraag naar was en dat men'ze niet kwijt kan worden. DE GEALLIEERDEN EN' OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld, dat in parlemen- taire kringen het -protocol van den Raad van Am'bassadeurs over de Oostenrijksche kweetie uiterlij-k moTgen wordt verwacht. Naar ver- luidt, wordt in het protocol nogmaal ernstig gewezen op het verbod' tot aansluiting bij Duitschland en word-t medegedeeld1, dat de Entente deze aansluiting vooTloopig niet zal toestaan. Dakrtegenover -komt het Ham-b. Eremden- blatt met het bericht dat Frankrij'k een ver- eeniging van Duitschland! met Oosten-rij-k niet z.iu verhinderen, -mite Duitschland afstand -loet van Oppex-Silezie. Zou hier ook de wensch de vader der ge- d-achte zijn? EEN BELASTTNIG-ONTDUIKEND RIJHSDAGLID. De hoofd-commissie van den Duitechen Rijksdag hield zich Donderdag bezig met het geval van den Duitsch-nationalen afgevaar- digde Van den Kerkhoff, aldue meldt de Tel. Deze wordt er van verdacht, dat hij na be langrijke 'belasting-ontduikingen, de reeds door het belastin-gkantoor in beslag genomen documentcn heeft laten verdwijnen en zich door corruptie nog. een rehahilitatie-verikla- ring -list zenden. De rij kern mister van finan- cien trad zeer heftig tegen Van den Kerkhoff o-p en vel'e leden stemden daar mede in. De behandeling van de zaak had1 echter een eterik politiek Ikarakter. Klaarhlijkelijk waren de regeerinigsipartijen blij, dat zij bij de Duitecb- nationalen een geval gevonden hadden, dat

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1