DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Luxe Antomobielen t« banr. Auto-Garaga Jac. Hit, Til. InUfC. 572 Mo. 36 Houderd drie en twintigste jaargang 1921 ZATERDAG Direeteurs ti-IL KKAK. lloofdredacteurTJ. N. ADEMA. FEBRUARY Het Provinciaal Electrici- teitsbedriif Noordholland, BILLUE TARIEF. OR trammer bestaat tilt 3 Wafen A boon em on tsprij s bf j voomitbotnling per 3 mnnndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 6 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. rogel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieveii franco N.Y. Book- on Bandolsdr. T.li. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. (HET P. E. N.). DE TARIEVEN. Dat is het waarom alles draait: de tarie- ven. Had het geen invloed op den stroom- prijs, dan liet het de verbruikers koud of de kosten van hoogspanningsgeleidingen en an- dere buitengewone werken de aanvankelijk geraamde kosten met meer dan 100 pCt. overtreffen; dan zouden zij er niet over kla- gen als zij te recht of ten onrechte vermeenen, dat de arbeidsprestatie van hoo- ger of lager personeel niet voldoende is; dan zouden zij niet zeggen, dat de loonen te veel omhoog gaan of de arbeidsdag te kort is te achten; dan kon het hun ook niet schelen of het P. E. N. hooger of lager prijs moet be- talen voor kolen en andere bearijfsbenoo- digdheden. Maar deze factoren hebben juist in de laatste jaren hoogst belangrijk bijgedragen tot verhooging van den stroomprijs, door gemeenten, waterschappen en groot-industri- eelen te betalen aan het provinciaal bedrijf. Althans als zij het betalen willen. Want de meesten kunnen tot betaling naar hooger tarief niet worden gedwongen en nu zijn er onder dezen die ondanks de dringendste ver toogen van de zijde van het P. E. N. niet vrijwillig bereid worden gevonden naar hoo ger tarieven te betalen dan in de met hen gesloten contracten is bepaald. De tarieven aan het P. E. N. door de meenten te voldoen bevatten meerdere standdeelen. Vooreerst wordt berekend een betaling voor den werkelijk geleverden electrischen stroom. Dat is een betaling per Kilowatt-uur (K. W. U.), n.l. 2.4375 cent. Bovendien is verschuldigd een zeker bedrag per jaar, hetwelk afhankelijk is van de maximum kilowatt belasting (de zoo naamde maximale belasting), welke in het afgeloopen jaar op een oogenblik ten be- hoeve van de stroomlevering in de gemeente is bereikt. Voor de eerste 50 K.W. (kilowatt) is dat voor elke K.W. 80.dus voor 50 K.W. 4000.per jaar. Voor de tweede 50 K.W. (dus van 50100) is het 70.per K.W., voor de derde 5 K W. wordt het 60 per K. W. en vervolgena (dus voor de 151ste, de 152ste, de 153ste K.W. enz.) jaarlijks 50.— per K. W. Boven en behalve deze berekeningen is de gemeente dan nog verschuldigd 2 pCt. der in het jaar ingeschakeld geweest zijnde transformatoren-capaciteit in K. W.- in het verkoopgebied van de gemeente, vermenigvul- digd met 8760 uur en berekend k l1/, cent per K. W. U. Eindelijk is er nog de zoogenaamde kolen- clausule. De gemeente verphcht zich daarbij om een bijslag te betalen van 0.015 per K. W. U., voor iederen gulden waarmede de prijs van Duitsche prima fett-forderkolen van ongeveer 7500 calorieen per KG. een bedrag van 110.— de 10 ton te boven gaat. Is dus de kolenprijs voor bedoelde kolen f 120.per 10 ton, dat is 10 meer dan 110.dan betaalt de gemeente voor elke K.W.U. 10 maal 0.015 cent meer, dus 0.15 cent meer. Maar de kolenprijs is veel en veel hooger. Wordt zooals over Decem ber 1920 het geval was voor de toepas- sing van de kolenclausule aangenomen een kolenprijs van 729.— per 10 ton, dan bedraagt derhalve deze extra betaling het verschil tusschen 110 en 729, is 619, waar mede te vermenigvuldigen het bedrag van 0.015 cent, dat is derhalve 9.285 cent per K. W. U. Dit bedrag van 9.285 cents moet dus tegenwoordig per K. W. U. betaald worden wegens de kolenclausle. Met de reeds ge- noemde 2.4375 cent wordt dat dus thans een betaling per K. W. U. van 11.7225 cents. (In gelijken zin zijn behoudens enkele afwijkingen de tarieven voor waterschap pen en groot-industrieelen). Over dieze kolenclausule en over de betaling naar de maximale belasting is nu in de laat ste jaren tusschen de provincie eenerzijds en de gemeenten, ae waterschappen en de groot- mdustrieelen anderzijds heel wat te doen ge weest. Oudere contracten door de Kennemer electriciteits-maatschappij voor den over- gang van het bedrijf naar de provincie met gemeenten en anderen afgesloten, hadden namelijk in de kolenclausule niet voorzien. Met de mogelijkheid van belangrijke verhoo ging der kolenprijzen en dientengevolge aan- merkelijke verhooging der kosten van stroom- opwekking was in die contracten geen reke- ning gehouden. Foen nu de verhoogde kolen prijzen in den oorlogstijd van het bedrijf Men heeft zijn bevreemding te kennen gegeven, dat het P. E. N. niet is overgegaan tot verlaging van de betaling wegens de ko lenclausule, met andere woorden, dat geen lager kolenprijs is aangenomen dan deze J 729.— de 10 ton, omdat toch immers de kolenprijzen reeds in December 1920 een niet onbelangrijke daling vejrtoonden. Naar mijn meening treft het P. E. N. in dit opzicht geen verwijt. Rekening wordt gehouden met de door het P. E. N. betaalde prijzen voor de verbrande kolen, welke het P. E. N. in voorraad had en niet met de marktwaarde. Dat is geenszins onbillijk, omdat het P. E. N. aldus ook handelde toen de kolenprijzen op- liepen. Toen werd in het vooraeel van de afnemers rekening gehouden met de la- gere prijzen, waarvoor de kolen waren inge- ;ocht en die some belangrijk bleven beheden ie marlrtprijemi »p het eegwhlik van het verhruik. groote offers vergden, waren sommige con tractanten eerst na zeer veel moeite te bewe- gen ook in hun contracten de kolenclausule op te nemen en dientengevolge een hoogeren prijs te betalen per K. W. U., evenredig aan de verhooging van den kolenprijs. Intusschen is dit toch ten slotte vanaf 1919 algemeen in orde gekomen. Er is toen veel geklaagd, da den kolenprijs aanvankelijk niet te betalen sommige gemeenten, door voor den verhoog- anders, dat weldra" de gemoederen nog meer profiteerden ten koste van andere, die dai wel dadelijk deden, maar deze klach betrekkelijk spoedig verstomd. Er was ten zijn iets zou bezighouden. Niet alleen toch de verhoogde kolenprijzen joegen het bedrijf op hoogere kosten. Het jaar 1918 sloot reeds met een verlies van ruim 200.000 Ongeveer 83.000 daarvan was te wijten aan net door sommigen nog niet betalen van een kolen-surtax, terwijl de res* het gevolg was van andere oorzaken. De algemeene stijging van loonen prijzen van materialen enz. deed natuurlijk ook bij dit bedrijf haar invloed sterk gevoelen. Maar er was nog meer. De directeur toch schreef in zijn jaarverslag over 1918, dat op electrisch gebied „de kapitaalbehoefte gewoonlijk aan zienlijk veel grooter blijkt, dan men aanvan kelijk ondersteld had. Dit vindt schreef de directeur voor een groot deel zijn oorzaak in stijging van alle prijzen, doch tevens in een algemeene onderschatting van de ver- schillende bijkomende omstandigheden en werkzaamheden, die zoo'n gewestelijk elec- triciteitsbedrijf met zich meebrengt, als daar zijn: het transportwezen. de woningbouw voor beambten en lijnwerkers, de schakelhui zen, de overkruisingen van vaarwaters enz. A1 deze factoren oejenen veel grooter invloed uit op de kapitaalbehoefte en dus tevens ook op de rendabiliteit, dan aanvankelijk werd ondersteld". Zoowel de directeur als de raad van toe zicht betoogden dan ook in hun verslagen de wenschelijkheid van een tariefsverhooging, onverminderd de algemeene toepassing van de kolenclausule. Volgens den directeur zou deze moeten bestaan in een verhooging met 50 pCt. wegens de maximale belasting en daarnaar is dan ook vervolgens zeer ernstig gestreefd. Men begrijpe de zaak dus goed. Ik noemde in den aanhei van deze beschouwing vier bestanddeelen van het tarief: de betaling van 2.4375 cent per verbruikte K. W. U.; de jaarlijksche betaling per maximum K. W. be lasting (de maximale belastingl; de betaling naar de transformator-capaciteit en de beta ling wegens de kolenclausule. Ditmaal zou't dus alleen gaan over de betaling wegens de maximale belasting. De bovengenoemde prijzen van 80.—. 70.—, 60.— en 50. per K. W. zouden bij inwilliging van het verzoek van het P. E. N. om verhooging worden get 'te per K. W. „Er blijkt dus schreef de directie in haar jaarverslag over 1918 dat, als het niet mogelijk zou blijken de tarieven te verhoogen, zulks door de oorlogsomstandigheden gebo- den is, onze ondememing financieel te gron- de moet worden gericht en er ook geen spra- ke kan zijn van een zich bedruipen dier on dememing met haar eigene middelen. De materiaal-prijzen zijn zeer aapzienlijk ge- daald, doch behouden toch in het algemeen een hoogte, die zeker wel geschat kan wor den op 2 maal die van voor den oorlog. Waar de electrificatie van ons gewest nog geens zins voltooid is en juist die gedeelten aan de beurt zijn, die het verst verwijderd zijn van de centrales en dus naar verhouding de rootste kosten mede brengen, kan, bij be- oud van lietzelfde tariefwezen, het wel niet anders, of de verlies-tendenz zal in klimmen- de mate optreden. De eenige gezonde poli- tiek is dan ook, om naar mate net tii verloopt de bakens te verzetten en niet te lang te wachten en zich te verdiepen in beschouwin- en, doch het tarief snel op een zoodanige oogte te brengen. dat er weer financieel evenwicht bestaat". De directie blijkt met deze waarschuwing wel zeer juist gezien te hebben. Het bedrijf is inderdaad financieel te gronde gericht, doordat het niet mogelijk is gebleken de ta rieven te verhoogen. En alleen de penningen van de provinciale belastingplichtigen zufien het weder kunnen opheffen. De directeur moet wel eenige jalouzie ge- voeld hebben toen hij er in dit zoo lezens- waard verslag ook op wees ,,dat alle ge- meentelijke en particuliere bedrijven hun ta rieven natuurlijkerwijze kunnen verhoogen en hebben moeten verhoogen, doch dat de provinciale bedrijven dit niet hebben gekund uit hoofde van de langjarige contracten. Zoo is het inderdaad. Zijn de prijzen, welke de gemeente voor gas en electriciteit aan de verbruikers in rekening brengt, niet voldoen de om de kosten van het bedrijf te dekken, dan verhoogt zij meestal het tarief en de Tot nog toe zijn de verliezen, welke het P. E. N. leed doordat sommige gemeenten niet dadelijk den kolensurtax betaalden, ech- ter niet gebracht ten laste van andere ge meenten. Dat zou het geval zijn, indien deze verliezen in een verhoogd tarief voor alle ge meenten werden verdisconteerd. Het laat zich echter niet aanzien, dat dit ooit zal gebeuren. Tot nog toe bleven de verliezen ten Taste van het P. E. N., dat wil zeggen er werd geen dekking voor gevonden. Eenmaal zal dat in tusschen toch moeten geschieden, evenals met verliezen uit anderen hoofde. De provinciale belastingplfehtigen rullen er rear weareehijn- lljk wel veer moeten opkomen verbruikers hebben zich daarbij neer te leg- gen. De gemeente is tegenover haar afnemers over het algemeen niet door contracten ge- bonden. De provincie is dat wel en hierin ligt voor het provinciaal bedrijf steeds een groot gevaar. Bij het provinciaal waterleidingsbe- drijf zal zich dit bezwaar niet doen gevoelen, omdat de provincie niet het water gaat le- veren aan de gemeente en deze weder aan de verbruikers. De provincie levert bet water rechtstreeks aan de verbruikers. In het volgend artikel meer over de lijdens geschiedenis met betrekking tot de tariefsver fiooging;voor de maximale belasting. Ook zal ik daarbij doen uitkomen, dat niet uitslui- tend door het niet of niet tijdig toestaan van deze tariefsverhooging het bedrijf financieel te gronde is of wordt gericht. Purmerend. D. KOOIMAN. Bnitenland8ch Overzicht. Bnitenland DE CHAOS IN) RtUSLAJND. Van dc Russisdie grans wordit gcmeld1: Een dnaadltoos bericht uit Moskou deelt mede, diat van de voor Jiaintnairi noodtg geadite hoeveel- heidj kolen en- hout voor die spoorwqgem, slechiis de heltt koni worden' aanigebracht Aan eene verbetmng van toestamd valf niet te derikerr, deze wordt steeds moeilijker; de volkomen in- eenstorting van't transportwezen wordt alle dagen verwacht. Om deze reddnten wordt de niobrlisaitie van alle arbeidskrachten bevolem; personen, die zidi hieraan oettrdckfin' of niet wililen arbeiden, worden dm heChteois geno- men'. De Petersburger ,,'Krasnaja Gazeta" maanrt dte bevolkdng itot rust en goduiM aan. Duizenden wagons met levensmiddelen zijtn) onderweg blijven' stetei'. Eem' corresiponldenit van' de „Daily Tele graph" heeft van een vricnd uit Petrognad eem brief gekregen, gedagteefcemdl 18 Janua- ri, wiaarin enikele interessante bijzonderheden worden ijiedegedeeM', omtrent deni itoestandi in het groote Sevjet-Ruslanrf. waarvan zoo wei»ig berichten doerieklom door da herae- tiech gpealeten greeksen. 'De schrijvcr van den brief hecht voonal veel beteekenis aan het ontbreken van cen- heid van zienswijze onder de Bolsjewisti- sche leidera en hij sdhrijift, dat mem ©vera! ook in de buitengewone Sovjet-cotmnissae een contra-revolutie verwacht. H)et jongste sensaitioneele feif is, dat de ge- wezerl voUks-commdssaris Antor.of in verzet is gekomen en aan het hoofd van 30,000 manschappen een opstand begonnen is in den driehoek die zich uiitstretot tusschen die Krim, Odessa em 'Kief, em daar een strijldl op leven en dood met die Sovjets voent. Voorts deelt de briefschrijver mede, dlat de voedselvoorziening in de groote steden nog veel slechter geworden is dan ze al was. /De boeren leveren ndets meer, zelfs niet onder bedreiging van 'geweld. De speculianiten roe- ren zidi ijveriger dan ooit en een hummer moet er zich op hebben beroemd, dat hij meer dan tiem milllioen roebel per dag vadieart. DE AMERIIKAANtSCHE IMMIIORATIE. De landverhudziingsoommissie uit den Ame- rifkaanschen Senaat heeft eenStemmig die nieu- we immigratiewet, welke de door het Huis van Afgevaardigden aangenomene vervangt, goedgekeurd'. Indien het ontwerp wet woidt, zal het grootste aamtal vreemdelingen, dat jaarlijks in de Vereenigfdie Staten uit Europa1 wordt toegelatem driehonlderd dudzend zijn. WEE BETAALT DE iMEESTE iBE LAS TING? Nlaar aaniciding van beweringen- in Frank- rijik en Engeliand, dat Duiiscbltamjd te la belastiingen heft, deelt het Wolff-bureau m- dat het gemiiddelld intoonien in Duiitsdhland, in dollais berekend, bedraagt, 6084 dollar, en in Frankrijk 225,95 dollar Van dat gcmddtidde vermogen van 60,84 dol lar moet in Duiitschland aan belastingen worden betaald 11.'7*5 dollar, in Framkrijlk van 225.95 dollar niet meer dam 29.42 dWlar. De belastinig is dus in DuitscMamri zeer veel hooger dan' in Frankrijk. HET OOMIMjUMI'STISCH OOMPLOT IN FRANKRIJK. De Parijlsdie po*litie mcent de bewijzen in hanldieo te hebben, dat een Ouiitsch onderdaan, cen' doctor in de rechten, aan1 wiem was toege- staan als directeur van een omlangs opgericht Amerikaamsch tetegraafagenitscliap te Parijs te verblijven, betrokken is bij' het onilamgs ont- dekte commundstisahe oamplot. 'Deze iDuit- scher zou omlangs maar Louden zijn gegaan, waar hij met Krassin zou hebben gesproken. Hij wordt thans igezocht, maar men ge lcoft, dat hij is gevlucht. De politic heeft be zwarende diocumeoten in beslag gen omen. DE STAKING IN ATHENE. Omtrent de staking bij de electrische cen trale te Athene wondlt gemdd, dat stokers en mach'inristen van de marine de centrale hebben bodienidl, zoodat Dondendag eenige uren stroom geleverd' Ikon' word en, die echter plot- selinig weer wend afgesnedien, zoodt te zeven uur geheel Athene in dudster was gehuid en de zjtting van't parlement moest worden op gehevee. Militairen hebben met geweld en ver. gadering van arbeidera u:iteem gedlreven. Inldien de slakers die aapgebodem voorwaar- den tot hervattinjg van den arbdd niet aan- vaandem, zai do regeering hun mobdiisee- ren. HET DOODEN VAN KRANKZINNK3EN UIT BARMHART1GHE1D. De autoriteiten van het krankzinnigenge- sticht te Norwich in Connecticut in de Ver- cenigde Staten hebben aan de wetgevende macht voorgesteld het ter dood brengen van hopelooze ln-ankzinnigen uit bannhartigheid te willen' wettigen. Eenige senatoren, die hat gesticht onlangs bezochten, zijn op dit idee gekomen, doordat ze een krankzinnige za- gen, die reeds sinds vijf jaren aan bed was gekliusterd, dat een een gewatteerde eel stond. Deze man was zoo woest en1 gevaarlijk dat het noodzakelijk is hem tot aan zijn dood in dezen toestand te laten. Voorgesteld wordt daarom een rechtftank van deskundi- gen samen te stellen, die dergelijke gevallen te beoordeelen zal hebben en die, indien de wet het zal toestaan, het recht zal hebben om door vergift een eind aan het lijden van deze ongelukkigen te laten maken. HET ANTWOORD VAN BEIEREN. In een politieke rede, die minister-presi dent von Kahr in de vergadering van het hoofdbestuur van de Beiersche VoHcspartij hield, zeide hij, volgens het HbL, o.a.: Er moet een overeenkomst worden geronden. Het is onmenschelijk, een zieke zijn krukken af te nemen, maar nog onmenscheliiker is het indien dit geschiedt om het herstel van den zieke te belemmeren. En dit geschiedt in-de Parijsche ontwapenings-nota, die van volko men onjuiste veronderstellingen over het we zen en het doel van de Beiersche burger- wachjten uitgaat. Geen krukken worden lan- gebruikt dan ze noodig zijn. Daarom ite men ons de burgerwachteo gebruiken, niet alleen in het belang van den Beierschen staat, maar ook in dit van het gemeenschap- ik werk van den vrede en de schadeloos- ling. Beieren heeft dezer dagen met de rijksregering een verschil van meening ge- had, maar niets is minder juist dan in den strijd van Beieren om zijn burgerwachten de uiting van een nationalistische machtspoli- tiek tegenover de overwinnaara of een optre den opeigen houtje van Beieren tegenover het rijk te zien. De minister-president legde er nog den na- druk op, dat de laatste beslissing en daarme- de de verantwoord'ing aan de njkaregeerinc moet vPorden overgelatm. Daarop krecg minister-president een motie van vartrouwen van het bestuur der Beiersche Volkspartij. De Beiersche regeering had gisteren haar nota van antwoord aan de Rijksregeering nc niet verzonden. Zij zou dus op zijn vrc hedenochtend aan ae Rijksregeering overhan- digd wordea De Beiersche Landdag zou gistermorgen de interpellatie der onafhankelijkcn behandelen, waarin van den minister-president mededee- lingen over de onderfiandelingen te Berlijn worden verlangd. Toen de vertegenwoordiger der regeering verklaarde, dat dc minister-president wegens andere dringende dienstaangelegenhedea ver- hinderd was aanwezig te zijn, en dat het ver- trouwelijk karakter van de BerUjnsche minis- terconferentie hem verbood den Landdlag daaromtrent inlichtingen te verstrekken, ont- sitond groote opwinding, welke zich bij de socialistische partijen in luide interrupties uitte. Van de zijde der sociaal-democratische spre- kers werd deze verklaring een provocatie ge- noemd en zij vcrlangden dlat die zitting ter- stond zou worden opgeheven. De president schorste daarop ten slotte de vergadering voor een uur, waarvan de par tijen gcbruik maakten om fractievergaderin- gen te houden. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. TTe Drogheda zijn twee jonge mannen uit hun huis gehaald en later doodgeschoten gevonden. net heet, dat zij door gewapende mannen van hun bed zijn gelicht. Een der slachtoffers was een bekend Sinn Feiner en lid van den gemeenteraad, de andere sympa- thiseerde met de Sinn Fein-beweging. Een officieel bericht meldt, dat een militai- re vliegmachine te Limerick een noodlanding moest doen. Tijdens de afwezigheid van den bestuurder deden een aantal opstandelingen een aanval op de machine en vemielden haar en voerden den waamemer weg. DE INTERNATIONALE RONDREIS- BILJETTEN. Op een conferentie, die te Parijs werd ge houden en waaraan vele hooggeplaatste arrib- tenaren van de spoorwegen van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Nederland, Belgi6 en Zweden deelnamen, is besloten binnenkort de intemationale rondreisbilje+ten, die naar de wenschen van de reizigers kunnen wor den gecombiceerd, weer in te vooen. V66r den oorlog was het beheer hienran toevertrouwd aan de spoorwegen van den staat Pruisen. Thans is dit behr-er aangebo- den aac de Belgische spoorwegen ale een blijk van erkentslijkheid. EEN GEHEIME MILITAIRE ORGA- NISATIE IN BEIEREN? In een artikel over de houding van Von Kahr doet de ,VorwIrts" nieuwe onthuinu- gen over een in Beieren besfaande geheime militaire organisarie, waarachter bekende personen moeten staan circlair per- lende afdeelinren rewisseld zijn, zou blijkeu, dat deze organisatie in militair opzicht tot in de klelnsre bijzemderheden georganioeerd is. Het vrij-corp3 Oberland, dat terstond on der de landeliike ieiding van> de burgerwadh ten staat, moet ce ruggegraat van deze ge- heime organisatie zijn. KORTE BERIGHTEN De Oostenrijksche regeering heeft een suppletoire begrooting ingediend, die een de ficit aanwijst van 42 milliard kronen. De begrooting voorziet in een bedrag van 3.2 miTlioen kronen voor de betaling van de ren te der door de Entente verleende credieten voor levensiniddelen en grondstoffen. De Atheensche politie heeft een bende kinderdieven gearresteerd, 40 knapen tus schen de 15 en 18 jaar ontvoerd hadden. Zij hidden deze knapen in kleine obscure hotels gevangen. De bedbeling van de dieven was, den ouders der ontvoerde knapen een losgeld af te persen. Uit Modcou is een draadloos bericht ontvangen, dat de Sovjet-regeering zorgt voor de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prins Kropotkin. Het zal met ^MteBM^H^BMoskou worden ver- worden begraven te Novo-Dje- witsjki Nlaar de „LokaI Amz." uit Weenen ver- neemit, zul'leni alle contrdle-commissies der Elnitenite op 20 Febr. Weened veriaten. Oudnmimister Ozaki diende in het pansche parlement een mode in' voor de rifling der bewapeningen In Engeland verwacht men, dlat een ©orwegstaMng zal worden' voorkomen. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat de sovjet-regeering den vrede met Rolen op 10 Februari heeft ondertedrend De I.i tausche regeering veraekend, diat Zel'igofski an Wilna mobiliseert. Voligende week vertreikt een Dudtsch ver- tegeniwoordiiger maar Londen ter bespreking van de lewestie der ,,oorlogHmisdad:iigers". De Beiersche regeering heeft veridaard, zidhi aan' te sluiten van de Duitsche rijksre geering in zake de onfwapenimg der burger wachten te zuiileo onderwerpen. Elmid Hulldrroek. dm to Zuid-Afriks kunstreis maafcte m tevens voordraehtieii hield een speeialen trein naar voerd en ei id De bij den Ameriikaanschen senaat inge- d'iende metie-Franee (leider van die pro- Duiteche em Ierech-Amerikaaneche fractie), over welke motie, die bedoelde het bedrag van Duitsehland's schadeloosstelling aanmerlkelijk te verlagen en de Duitache telegraafka'bels in de Stille Zni dzee aan te 'koopen, wij dtezer da- gen reeds iets echreven, heeft niet gebracht wat er van verwacht werd. Niet, dat c*p aan- neming geretkend werd, maar toch had men mogen veronderstellen, dat in den senaat de toogen er over zouden zijn los gekomen. Maar neen, geh'eel zonder beapreking is de mO'tie verwezen naar de commissi© van buitenland- sche zaken, vanwaar zij wel niet zal terug keeren. Deze coochisie moet men tenminste wel trekken uit het Reuter-telegram, dat o.a. zegt: France is de ontwerper van tal van re- soluties van dit eodrt, die nooit van de oom missie, waarheen ze werden verwezen, terug- keeraen. Green aangenaam vooruitzicht voor den voorsteller, die het echter, als hij inderdaad zoo productief is id het doen van voorstellen ten bate van Duitschland, zeaer nog niet zal opgeven. Trouwens, hij is niet de enige ijverige Duit sche propagandist in het Verre Westen. De staateseeretaris Oolby heeft nog dezer dagen n een schrij ven aan senator Kellogg krachtig gap rotes teerd tegen het optreden der Duit sche propagandisten, die beproeven de puiblie- ke opinie in Amerika op te zetten tegen Frankrijlk. Maar daarmee schijnen zij dan toch tot dusver althans niet erg veel te bereiken. Onder de veelheid van berichten omtrent de a.s. Londensche oonferentie dreigt- het nieuws omtrent Ierland bijna verloren te gaan. Thans ikomen vandaar berichten, die de Daily Telegraph doen vermoeden dat er een nog algemeenen opstand op het Groene Erin is te verwachten. Het Mad heeft het oog op die vele vernielingen van telefoon- en tele- graafverbindingen, die systematisch schijnen plaats te hebben op zeer desfcund'ige wijze. Meer dan honderd storingen in de geregelde verbindingen zouden in de laatste dagen zijn voorgevallen en het genoemde blad herinnert eraan, dat bij den opstand' in 1918 ook op groote schaal dergelijke vernielingen plaate hadden. Nu zouden zij nog veel zorgvuldiger geschieden. Behalve deze vemiblingep. wordt nog belkend gemaakt het onbruikbaar maken van verschillende wegen door de Sinn Feiners, die er diepe loopgraven aanleggen. Intusschen, de vrees van de Daily Tel. kan ook wel wat overdxeven zijn. Het zou niet voor den eersten Ikeer zijn, dat berichten over den strijd in Ierland1 door een vergrootglas worden1 igelezen. De „veldela'gf' bij Kosscarbe- ry, waarvan oolk wij melding hebben gemaakt, is volgens de (.Manchester Guardian" ook zeer overdreven voorgesteld. In plaate van 600 opstandelingen zoudjn er niet meer dan 50 zijn betrokken geweest bij het geveeht, ter wijl ook van het bericht, dat Michael CJollins, de opperbevellhebber, gezeten op een wit paard ran den strijd zou hebben deelgenomen en daarbij zel'fs ernstig gewond, zoo niet gediood zou zijn, volgens den correspondent geen woord1 waar is. Michael Colline is niet de chef van den genenalen staf van het republikeineche leger zooals men hem altijd noemt, terwijl d© cor respondent ten slotte weet mede te deelen, dat Oollins, toen hij het bericht van zijn dood las, haftelijk heeft gelachen.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1