Waterxnoht en d» nieren, Bijzoodere vennelding verdient de heer P. Kok, in de rol van den Vrijbuiter. Hij is daar uitmuntend in geslaagd. Na het laatste bearijf volgde een luid en dankbaar applaus. De voorzitter bracht bij de sluiting dank aan den regisseur. d'en heer H. Sjoers, voor de uitnemende leiding en aan den heer Kok voor zijn prachtig spel, en ook aan den heer Schoenmaker, voor diens rede. UIT AKERSLOOT. Vrijdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zittingi De voorzitter sprak een woord van welkom uit op deze eerste vergadering in dit jaar en hoopte, dat wanneer het jaar ten einde loopt, 1921 een gunstig jaar voor de gemeente mo- ge zijn geweest, alsmede voor een ieder air nier tegenwoordig. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aahgenomen. Van Ged. Staten was terug ontvangen de verordening regetende het bedrag van school- geldheffing van ouders die Idndcren op ver- schillende scholcn in Alkmaar les laten ne men, hetgeen in hoofdzaak hierop neerkwam dat met een hooger belastbaar inkomen het voile schoolgefd terug gevorderd kan wor den. In handen gesteld van Burg, en Weth, ter afdoening. Ingekomen een adres van A. Deijien, lijn- werker van het G. E. B., om vanaf 1 Januari 1921 verfaooging van salaris te mogen ont vangen. De heer Kerssens stelde voor otn een com- missie te benoemen, om na te gaan wat de werkzaamheden zijn. De voorzitter: Storing in het net en in de huizen, en maandelijks het meteropnemcn is zijn werk, maar moeilijk is dit te bepalen, daarom stelde hij voor informatien in te win- nen bij andere gemeenten en de volgende ver- gadering een beslising te nemen. Allen voor. De heer Koppcs zeide, dat in de October- vergadering van het vorige jaar alle leden hun sympathie hebben betuigd met hetgeen de secretaris dezcr gemeente toen heft bereikt bij het P. E. N. door pl.m. J 1100 voor de gemeente te verdienen, en daar zijn salaris van dien aard is, dat dit beslist te laag is te noemen tegenwoordig, stelde hij voor hem cen duurtctoeslag te verlcenen van 200. De voorzitter oevestigde dit, dat het voor- deel voor de gemeente beslist aan den secre taris is te danken. Ook is het al eens ter spra- ke ^ekomen in de vergadering van Burg, en Door den voorzitter en de heeren Koppes en van't Hof werden de vele werkzaamheden ter secretarie besproken en werd het voorstel- Koppes met algemeene stemmen aangenomen. Een adres van den heer de Boer, hoofdon- derw zer sillier, waarin hij te kennen geeft, dat in het bezoldigingsbesluit staat vermeld, dat zijn ambtswoning in verband met de huurwaardc van de pereoncele belasting te hoog is berekend, en verzocht hij over 1920 de te veel betaalde 60 terug te mogen ont vangen. De voorzitter zeide, dat bij de inwerking- treding der Lager Onderwijswet de onder- wijzers geen vrij wonen meer hebben, maar dat de huurwaarde is bepaald' op 200 per iaar. Ambtswoning bestat niet meer. Als de Raad de huur hooger bepaalt, is er niets aan te doen, maar't is nu zoo bepaald en de wo- ning is beslist niet duur. Over het algemeen vond de Raad het een zeer kleingeestig idee en werd ook niet op het verzoek ingegaan. Aan de administrateur van het G. E. B., den heer H. Verduin, werd op diens verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend. Sollicitanten zullen worden opge- roepen op een salaris van 2 per aanslui- ting. In behandeling kwam het verleenen van subsidie aan de Gezinsverpleging, waarover de vorige vergadering de stemmen staakten. Alvorens hiertoe werd overgegaan bracht de heer Koppes nog in het midden, dat wan neer de gemeente 0.30 per inwoner bij- droeg, dat dan beslist een wijkverpleegster alhier kwam wonen, en daar hier van dien aard niets is. ws hij, alsmede dc heeren van 't Hof en Helder, er sterk voor deze bijdrage te verleenen. De heer Groot vermeende, dat eerst het voorstel van de vorige vergadering behan- delddiende te worden. In stemming gebracht werd een subsidie verleend van 50 (Voor 100 de heeren van't Hof, Helder en Kop pes), terwijl laatstgenoemde verklaarde toch een voorstel als straks besproken op een vol- gends vergadering te vtllaa indiersn. Met beshitt inzske den vertroop van dien ouden Boekelerweg is volgens den voorzitter in verband met de Gemeentewet van de baan. Aangegaan werd een kasgeldleening van 5000 en werden enkele reclames hoofdl. om- stag nog behandeld. Ter sprake kwam ook in het kort verhoo ging tarieven voor de- electrische verlichting, aaar het bedrijf zich wel niet zal kunnen be- druipen, en in verband met de slechte ver lichting in de huizen, koperdraad zal moeten worden aangebracht Aan Burg, en Weth. werd opgedragen be- sprekingen te houden om het ijzerdraad in koperdraad om te zetten, daar nu het koper draad niet duur is. Rondvraag: De heer Kerssens zou met lichte maan die straatverlichting niet willen laten b^anden. De voorzitter zeide, dat dt al' zeer weinig scheelde, want als't een enkele keer dan een donkere lucht is, dan klagen de menschen ook weer. De heer Groot zou wel een straatlantaam geplaatst willen zien bij de Startingerbrug. L>it zal geschiedcn. Tevens bracht wethouders Groot den voorzitter dank voor de woordien, aan den aanvang der vergadering gesproken en wenschte, dat het den voorzitter en zijn fami- lie ook in 1921 wel moge gaan. De heer Koppes vroeg voor wie het onder- houd is aan de lichtpunten in de gemeente- woningen. De voorzitter zeide, dat dit voor de bewo ners is, althans kleine reparaties. De heer Koppes zeide te doekn op den dokter; dit gaat nu niet zoozeer om het be- drag, maar de wijze waarop dit nu is ge- schiedt, want dat er niet vooraf door het ge- meentebestuur is kennis gegeven. De voorzitter zeide, dat in de vergadering van B. en W. besloten is stoppen, lampjes en afsluiters niet van gemeentewege te betaLen. Alsnu sprak de Raad zich ook in dien geest uit. De heer van't Hof besprak de lier aan het Schouw, die verbetering behoeft De voorzitter zal den opzichter er op wij zen. Hieraa sluiting der vergadering. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De vereeniging uitkeering bij ziekte ^Helpt Elkander" hield hare jaarvergadering in cafe „De Roode Leeuw." De heer C. Kramer Gz. hield in zijn ope- ningswoord een korte causerie over de a.s. ziektewet, er oo wijzende o.m. dat de bestaan- de fondsen hoogstwaarschijnlijk onder een b nd zullen komen, waardoor die menschen zich loe van deze wet kunnen verzekeren. De notulen en het korte zakelijke jaarver- slag werden nu door den secretaris voorgele- zen, waarvoor hij een dankbaar applaus in ontvangst had te nemen. Medegedeeld werd dat de bond van zie- ■ken fondsen een maandorgaan uitgeeft, waar- van de lezing vooral den leden wordt aanbe- volen, in verband met de a s. ziektewet. Het bestuur had zich de vrijheid veroorloofd, voor elk bestuurslid voor rckening van de vereeni ging een abonnement te nemen, hetwelk door de vergadering goedigekeurd werd. De bode had bericht ingezooden dat hij door andere werkzaamhefei zijne fundde moest nederleggen. De voorzitter deed deze mededeeling met leedwezen, daar de bode steeds was een al- leszins beirouwbaar en accurate functiotia- ris Het reglement etscht eenige wijzigingen, doch hiermede zal men nog wat wachten, omdat de bond een' voor alle afdeelingen ge- lijkluidende statuten wenscht. De heer Jb. Kramer gaf mondeling ver- slag van de jaarvergadering, waarin hij er op wees, dat een Haagsche vereeniging een veel voordeeliger percentage van loon uitre- kent bij een evengoed functioneeren als de voorgestelde wet beoogt. Ook is de Bond van Ziekenfondsen erkend, wat in deze tevens wil zeggen dat de fondsen bliiyen bestaan. De rekening gaf de volgende totaalcijfera aan. Ontvangstcn 2253,02, uitgaven 2203,06, bang saldo 49,96, vorige jaar in kas 1395.70, totaal 1445.66, plus ren te vorige jaar 43.50. Bij acclamatie werd goedgevonden dat cuitributie en uitkeering als voorheen ge- handhaafd blijft. Voor de betrekking van bode hadden zich een zes-tal sollicitanten opgegeven. Besloten werd in afwijking van het reglement, dat niet de vergadering maar het bcatuur den bode zou benoemen. De heeren Jac. Kramer, P. Wonder en P. Olas, traden periodiek als bestuursleden af. en werden respectievelijk met 85, 82 en 79 stemmen herkozen. De gekozenen namen de benoeming weder aan. De heer Jac. Kramer nam hierbij de gelegenheid te baat om te reclameeren, dat hii vanaf de oprichting der vereeniging 20 jaar geleden reeds zit- ting had en dat toen Amsterdam en Uitgeest een dergelijlce vereeniging hadden en na de oprichting van „Helpt Elkander" is het ver- eenigen vrij algemeen geworden. Goedgevonden werd dat het bestuur een paar hunner leden zouden afvaardigen naar de Bondsvergadering. Daar men van het Steunfonds niet veel re- sultaten had, vond men beter dat ddt opge- heyen werd, waarvan de vergadering besloot dit als agenda-punt voor de Alg. Verg. zal trachten te plaatsen. Bij de rondvraag bracht de heer Jb. Kra mer nog een waardeerend woord aan het adres van den afgetreden bode. De voorzitter dankte de heeren bestuursle den voor hetgeen zij als zoodanig hadden ge- daan in het belang der vereeniging en1 ver- heugde zich er in aat zij weder de benoeming hadden aanvaard. Met den wensch dat de commissarisscn tot werkloosheid zullen ver- plicht worden, wat in het belang der leden is, sloot hij met dank de vergadering. In de na de vergadering geh ouden be- stuursvergadering werd de heer G. Koeman Wz. als bode benoemd. Eenige afgevaardigden van verschillen- de damvereen igingen uit Nooitf-Holland benoorden het IJ waren in caf6 „De Roode Leeuw" alhier samengekomen, am te trach ten den onlangs opgerichten N.-H. Dambond tot meerdere activiteit te bewerken. Na eeni ge besprekingen kwam men tot de volgende overeenkomst lo. Nieuws samenstelling van htk hs- sttrar, n.!.: W. DvuiiifiD, ZuMscharwoude, voorzitter; A. Renooii Berkhout, secretaris; W. Kuiper, Noord»-Scharwoude, penning- meester; P. Groot, Warmenhuizen. commis- saris, terwijl iemandi uit Wester-Blokker zal verzocht worden als commissaria te willen optreden; 2e. Competitie-wedstrijd onder ae aan- gesloten clubs, aanvangende begin Maart. De secretaris zal hiervoor een rooster ontwer- pen. Als prijzendiploma's en kunstvooriver- pen; ->o De entree tot den Bond is gesteld op f 2.50 per club, terwijl de contributie-af- dracht op 0.25 per lid werd bepaald; 4o. De v/ereldkampioen H. Hoogland uit te noodigen eene seance te willen geven op 26 Febr. te Alkmaar en 27 Febr. te Zuid- Scharwoude 5o. De dam^redacteuren van onderschei- dene hjaden te verzoeken medeweiking te w.rifcu, verleenen; 6o. Zoo spoedig mogelijk reglement sa- men te stellen 7o. Het organiseeren van een damdag. UIT BERG-EN. Marktberichten Ingezonden Stukken (Batten verantwoordelijkheid van dt Redm- tie. De apname in deze rubriek bewijst geert*- ztne; dat de Redaetie er mede instemF). SLU1S ZES WIE'LEN. Qeachte Redaetie! Gaarnc zou ik willen, dat U deze letteren nog even opnam, naar aanleiding van het schrijven van Jb. Helder Jbzn., oudrsluis- wachter. Het fe votetrekt met onze bedoeling ge weest, een blaam te werpen op die vorige sluiswachtere, maar alleen om te kennen te geven, dat er nu een schipper, dus vakmao, met 8chipperij bekend, en geen onbekende van deze zaken, aan het roer staat Nogmaals dank voor de plaatsing. De ondergeteekende van het stuk betreffen- de de verlengde motorbooten C v. SCHOORL Jr. Alkmaar, 14 Februari 1921. Geachte Heer Hoofdredacteur. Beleefd verzoek ik U eenige ptaatsrimte in uw blad voor het navoigende, waarvoor bij voorbaat mijn beleefden dank. CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE. De oorzaken en het verloop van dit conflict tusschen de Bonden van Werkgevers en Werknemera gerezen, wil ik buiten beschou- wing laten. Het doel van mijn sdirijven is slechts, om even den ving-er te leggen op de rotte plek die open komt, nu door een penne- strijd tusschen een kleinfabrikant en een be- stuurder van den Modernen Bond de sluier welke de wachtgeldregeling steeds heeft om- huld, wordt opgelicht De neer Moelaert schrijft immers in zijn stukje, dat hij menschen kent welke in de (zalige) dagen van de Wachtgeldcommissie 1000 sigaren te min opgaven. Weet gij, on- ingewijden, wat dit zegt? Welnu, dit betee- kent dat zij die zich daaraan bezoadigden, het door hen verdiende loon, in dien tijd dat zij werkloos waren, niet aan de Commissie ten voile opgaven, waardoor zij dus een te hooge uitkeering hebben gekregen van die Commissie, dus op een manier. weike elk wei- denkend mensch oneerlijk zal noemen, de werkloozekassen geld onttrokkca En dit schijnbaar, ondanks de wetenschap bij college's, die in plaats van dit aan ie Commissie aan te brengen, een dergelijke wanverhouding, een saboteeren van die Werkloosheidkas, tolereerden! Evenwel, het door den heer Moelaert ge- signaleerde feit ztaat niet op zichzelf. Ik ken menschen. (wier namen ik voorals- nog verzwijgen zal), nu toevallig weer eens lid van de rederatie van Sigarenmakera, die tot op den laatsten dag, dat de Wachtgeldre geling van kracht was, daarop voorkwamen, ondanks het feit, dat diezelfde menschen zich officieus sinds geruimen tijd als eigenwerker en kleinfabrikant hadden gevestiga of die een andere broodwinning hadden. Evenwel, bezat de Commissie (welke plaat- selijik werkte en dus op de hoogte kon zijn en was) geen vrijbrief tot het binnentreden van woningen, dus was het constatecren van het feit niet mogelijk, en werd de oneerlijkheid zoodoende gedoogd Zooals gezegd, namen noem ik nog niet, doch dien raaa wensch ik alien te geven, die zich daaraan bezoadigden: bea«ikt het spreekwoord,,Wie boter op zijn hoofd heeft moet niet in ae zon gaan staan." Wellicht kon de boter smelten, en u bevuilen! Maar voor ons buitenstaandere is deze leering er uit te trekken, dat waar thans de uitkeering geschiedt met het geld van ons, belastingbetalers, er een rooftocht wordt on- dernomen op onze zaklcen, indien de Com missie van Controle niet terdege oppast. Ver der toont het ons, dat de gehecle werklooze- uitkeering de aanleiding is tot sabotage hier- van, ontduiking en allerlei antlere misstan- den, welke ik in dit kort bestek niet wil rele- veeren, om niet te veel ruimte te vergen. Ware het, Mijnheer de Redacteur, niet ge- wenscht, dat U aan Hunnc Excel lenties de Ministers van Financien en Arbeid de bladen opzondt, waarin de ingezonden artikelen van de heeren inzenders voorkomen. en deze door U daar in werden onderstreept? Commentaar hierop ware niet meer noo dig, daar de artikelen voor zichzelf spreken. Wij kunnen inzenders dus dankbaar zijn, dat zij zelf de zaak hebben geopenbaard en in dat geval: „Mogen wij dan zwijgen?" U nogmaals beleefd dankend voor die ver- leende ruimte, Hoogachtend, INSIDER. W*tcxcucht i« opbocping m *r*t«r in hat lichaam, dooida t d« nieren ni«t in ctaat tiim ore het tf te voeren. Hat is niet eon ziekte op sich Milf, maw een verechijneel ran een organische riekte. Of gabr«kkig« ni«T«n, of een hartkwaal kunnen d« oornaak lijn, doch daar nierkwalen too vaak het hart aantatten, eijn gcwoonilijk de nieren schuldig. Mot gens optredende verachijnselon van watersucht (pafferig-heid onder de oogen en in het gericht) wijzen op een nderaandoening. Zwellingen van de voeten en handen na in- apanning, vooral avonda, kunnen aantoo- nen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt watertucht door nierzwakte tijdens zwangerechap op. Dit wordt verklaard dioor het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Doze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van waterzucht zijn bl'oedarmoede, overworking en zorgen. In verwaarlooede gevalllen kunnen de beenen en het lichaaim enorm opzwellen, ende buik, de boret en de hersenen worden aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporien openen en reinigen, en geregelde etoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzor- gen verlichten het work van de nieren. Maar gehruik om dcm organen te helipen en te versterken Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit •peciale niergeneeemicktel. Te Alkmaar verbrijgbaar bij Nierop en Slothouber 1 1.76 per doos. Hebben wij vele malen met genoegen een tooneclspel gczien, algemeen was het oordeel over dcze opvoering schitterend. Zoo hebben wij het zelden of nooit op het dorpstooneel gehoord ea gezien, zulk een rolvastheid, ge- manierd spel, vaste gang en stand enz. Kor- om, diuidelijk was het, oat er gcstudeerdis. Ook het tooneel was goed verzorgd, alsmede de grimeering. Aian dfe Ziuidil-aaii, op het lanid' van dten heer J. van Reenen, loan men thane de moder ns motorploeg (tractor) zien werken. Op dit land! met de boeschen en d-uinen op den ach- tengrond, doen d'eze workzaam heden wel wat aan het verre wee ten dleniken. De ploeger is de heer KoeteHjk aan de BL- Hugowaard, die met deze ploeg ale loonploe- ger reeds overal zijn werkzaamheden verricht. Gieteravend vermaaikten zich eenige op- geechoten jongens aan dien Meerweg met het etuikgooien van lamipjee voor de electrische atraatverliohting. De bewonena ikunnen dit merken door het teillefli van de drad'en en zullen goed doen met dergeHjjike baldadigbeden met kracht tegen te gaan. De jeugd moet leeren diat dergelijke balda- digheden, die ongerief voor de verlichting en financieele verliezen voor het bedrijf veroor- zaiken, onder geen roorwaarden geoorloofd zijn. De onderwijzera sullen op de echolen goed doen (met de kin der en op het hart te <irulkke>n, dat zij dit hebben na te 'laten. De jeugd1 jn Bergen vericeert onder de ge- Mdkige omstandigheid in de vrije natuur naar hartelust te kunnen ronddoolen en behoeft d'an oolk geen vermaalk in e traatechenderij te zoeken. Wij wezen de vorige week reeds op die schande'lijlke vernieling van de dennenb oo me n door het wegnemen der toippen, waardoor een abeoluut doodgaan, dloch ook deze handelingen wijaen er op, dat aan de opvoedimg van de Berger jeugd .nogal iets hapert. Allen die in deze invloed 'kunnen aanwen- d'en (en zcker handelt men het beste, om waar mogelijk, direct op te tred'en) zullen goed doen met aandacht aan deze zaak te echenken UIT NOOEDSiOniARWO'UDE. Ytoor een voile zaal werd Zaberdagavond cfoor eenige vooretanders van saimenvoeging van de Langedijikea gemeenten in .Ooncordia" een vergadering gehouden. Ala aprekor trad op de heer die Vries van Purmerend die het nut van eamenvoeging in het algemeen bepleitte en de heer P. Zeeman die dte wenschelijkheid van eamenvoeging de zer vier gemeenten uiteen zette. De heer de Vriee wees er op dat veelai op zeer kleine wijze d'e eamenvoeging werd be- streden en dat minister Torbedke reeds in 1850 voor deze zaak pleitte, hoe het groote aantal van 1100 gemeenten in Nederiand tot een veel ikleiner aantal teruggebraoht kan worden wat een groote beapraing geven moet, ohe ook de efcaatscomimissie van oordeel is dat deze zaak zoo vliug mogelijk dient ter hand te wordlen' gen omen, dat Dr. J. v. Leeu- wen zelfs verder -ging door voor te stellen dat el'ke igemeente foeneden 10.000 zielen binnen 5 jaar tot eamenvoeging komen- moet. Spreker were or vender op dat de zaak Purmerend'de Beemster nog niet van de baan is, hioewel de Langediijker Courant dat reeds m-edeged-eeld heeft, dat Ged. 8ta-ten voor de eamenvoeging der Zaaneche gemeen ten de leiding hebben gnomen en- dat zeer zeker spoedig ai'gemeen samenvoeging aan de orde zal komen. Om te voorkomen dat enkvjle a-rtne gemeen ten, die niemand will hebben, afzo-nderlijk blajven, achtte epreker het ook het meest ge- wenecht dat Ged. Staten in deze de volile lei ding nemen. Gfficieel was spreker medegedeeld, dat Ged. Staten van Groningen daar -het aantal gemeenten van 57 tot 1-5 willen verm-inderen. Aan dien- Langed'ij-k werd- aagevoerd dat met het oog op het godedienetig karakter hier geen samenvoeging moet komen dbch de godsdienst wordt er in het minat niet mee be- perkt. Voo-r 'betere uitvoering van- -goed1 ondarwija kan een groote gemeente meer dtoen. In verband met het woningvraagstuk was het van hit grootete 'belang, daar dit ook de v olkegezon dheid en de zedelijlrheid ten goede komt, het waterleidingbedriji zal er door be- spoedi'gd worden, aan toibercul-OBebestrijding, moed»rschap«zorg en kraamvTOuiwenveriple- ging kan meer aandacht geschomken worden en de verschillende verordeningen betireffende 'gezondheidamaatregdl komen beter tot haar reoht. De -heer Zeeman d'eeld'e mede ho de zaa-k in Dec. 191-9 niet dbor pereonen, doch door fei- ten aa nde orde waren gekomen, de zaak van samenvoeging geen oocia/liatieche eiech is en oolk niet als zoodanig -behoeft te warden opgevat. Spreker wees er op hoe reeds vroeger een plan btreffende reinigingsdienst was tegen- gehouden, hoe uitstekend zich Lanigendijk v or het tonnen-stelsel leende, doch dit door een -gemeente niet uit te voeren was, hoe er reeds etrijd was am de plaate voor het bou- wen v an- de gaafabriek, hoe in Nbordbchar- woude de -huizen van dien woningbouw aan d'e oostkant kiwamen, hoewel aan den- weetkant de toeko-mst was, dit omdat er geen samen- werking waa, hoe de waterleiding dloor een gemeente werd tegengehouden, hoe de M. U. L. O.-'kwestie een leidenskwestie ge weest was, doch teh elotte door 8 gemeenten tot stand) gebracht werd, hoe de openhare school te Btroek een etiefkimd was, wat door wethouder Slot zelf gezegd wer,. enz. Wat we ook tot stand kunnen brengen was een bewaarechool die zeker nuttig en- noodlg was, terwijl subsidies voor de volkegezond- heid, vereeniging tot steun en ziekenhuisbe- drijf evsonsain esa ovwrbedige waalde ganoemd kan worden. Broek gaat er prat op dat re rich alfijd zelf gered- hebben. Ook de an-ders gemeenten deden dat. Broek vergeet echter dat ze f 2000 van de L. G. 0. ontvingen voor verbetering van de tweede brug, dat de I* G. 0. heeft bijigepaet voor den straatweg naar Herhugoaward1 en ze ook voor de stortdammen, waar ze mee pron- ken, een dOceurtje van de L. G. C. ontving, waardoor er due 8 gemeenten uit den oantreik aan meebetalen. Dat hebben de andere ge meenten niet. Broek verhfuurt de veiling zeer bi'llijik doch belangrijiko herstellingen 'zijn voor de L. G. O. Het bewijs due dat het Broek er -broekje, waarover de Langedijker schreef, niet echt is, waardoor Zuidscharwou-de er niet op gesteldl behoeft te zijn. Zou Broek aan de tramd'ienet mededoen als die ver.beterd moet worden Zeker niet als Langendijk niet 66n is. Zou, ale Langendijk 66n geweest was, die sluis te Gudk-arapel er niet -gekomen zijn? Als we uit dte historie spreken is het jam mer dat Langendijk geen 75 jaar eerder 66n geworden is. We zouden dan zeker gehad hebben die lijn langs het dorp en niet de twee gnooten te N.-Soharwoudie en Broek. We zoudCn dan nooit gezien hebben het lijutje van Swager en de mooie waterweg waarover de Langedfijker -het had was ook niet noodig geweest. Veel is er zeker voor d'e vereeniging te zeggen, dioch ik wily zeide opr., het hierbjj la ten. Burgemeester van Spengler vroeg ep ver- kreeg de gelegenheid om een enkel woord te spreken. Deze wees er op met het grootate ge noegen de beide eprekers te hebben aange- hoord en wees er verder op dat de natuur de Langendijk tot 66n gehel gemaakt heft wat in de erste pleats hietoriach is. Spreker keurde het verder af dat door dien heer R. Slot te Broek, Wormervear als voor- beeld' genomen was en wees verder op ver schillende pun ten die voor vereeniging pleit- ten. Een van de aanwezigen, de hear J. H. Keizer, kwam nog in debat Ruim elf uuir solot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. UIT STOfMPETOKENi Bij de hedten alhier gehouden- verkiezing van 3 hoofdingelandlen van -het waiterechap ,,De Schermear" werden berkozen de heeren J. Blom Jz., C. Kramer Glijnis en P. Spa an Fz., respectievelijk met 114,113 en 111 van de van de 119 uitgehriaohte stemimen. Het aantal vereenigingen in de Schar- meer, dat w-aarl-ij-k al niet goring is, is de vorige week nog met 1 vermeerderd. Door eenige jomge dames alhier is nd. een mando- lineclub opgericht, die reedls 13 leden telt. De leiding is opgedragen- aan den heer H. A Miaas te Alkmaar. UFT BROEK OP LANGENDIJK. Tot gemeente-verloskundige te Beemster is benoemd mej. H. Hoff, alhier. De koolbouwera aan den Langendijk, zegt't N. v. d. D., beleven nu weer eens een zouden tijd; zoo stug de handel en zoo laag de priizen in 1920 waren, zoo levendig is de handel van dit jaar, zoodat menag oouwer den achterstand van't vorige jaar al aardig heeft ingehaald. Roode kool steeg tusschen 7 en 12 Febr. yan /8.40—11.30, de gele kool van 8.40 tot 9.40 em dc wi-tte kool1 van 6.30 Dot -7.60 per 100 K. G., allies lste soort In verband met d5e hooge prij'zeE is de aaravoer dan ook zeer groot. In den tijld! van 6 weken werd- bdjna 9 miilioen K. G. kool ver- handeldl. UIT WIJDENES. Op de -a-lgemcene vergadering van de Ooo- peratieve Boerenileenbank waren tegenwoor dig 77 van de 10© leden. De voorzitter, de heer P. Houte-m, opende de vergadering inet een terugblik op het af- geloopen jaar. Uitgezonderd de veehouderij was het voor verschillende bedrij-ven niet gun stig geweest. Dit had zich weepspiegeld' in de zaken van de Bank. WaardCerende woorden. werden gewjjd aan- het overleden lid' van het bestuur, d'en heer L. Schekke-rman. Hij hoopte diat d'e 'opvolger van den heer 8. diens voet- stappen m-ocht d'rukken. Als ingekomen stuk las de voorzitter de ont- slagaanvrage als kassier van den heer Butter voor. De -heer W. Singer werd daarna met 52 st. •gekozen alls beetuurelid. Ale 'lid van den R. v. T. werd vervolgens herkozen de heer P. Houten met 70 stemmen. 'Alsnu was aan de orde d'e benoeming van een kasster. Alvorens hiertoe over te gaan spra'k de voorzitter den sobeiden-den kassier, den heer Butter, in zeer waardeerende woor den toe. u De -heer Butter hiel'dl hierop een afecheidis- rede. Na eem woord van d'ank aan de aanwezi- gen, zoid'e -hij, dat de behandeling de laatste twee jar-en in zijn hoofdbetreiloking ondervon- den hem genoopt hadden niet alleen ontslag te vragen -maar ook de gemeente te verl-aten, die hij 32 jaren naar zijn -beste weten had' ge- diend. Een woord van/ oprechten dank bracht spr. verder aan den heer Oud1, die nu 16 jaren ge- ledeni, zich voor een; onbepaald bedrag borg voor hem had gesteld. OtfeChoon nog alt'ijd' niet we tend, zeide spre ker ten siotte, waarop op hem zoo'n pressie was geoefend am an-tslag te vragen ging hij, goedemoede heen, dankbaar voor wat hij nog kon preeteeren met hoofd en hand. Uit de 7 eolllicitanten voor de betrekOrimg van kassier werd- gekozen <Je heer W. Bhiisman met 39 stemmen. Daarna volgde rekening en verantwoording d'oor den- kassier Aan spaargelden was ontvangen 124.119.41*, aan teru'ghetaalde voorechotten- 35851.28, in loapen.de re&oning ontvangen 270.188.83, met alle andere ontvan-gsten en den inhoud1 der kae op 31 Dec. 1919 een totale ontvangst van 441164.60. Uitgegoveo aan terugibetaalde wpaargelden 119560.51; aan voorechotten 47550; aan in' looipende rekening 265064.06 met alle andere uitgaven en- den in'hond der -kas op 31 Dec. 1920 een totale uitgaaf van 441184.60. Balans. Inhoud' der kas op 81 Dec. 1920 2836.02, uitstaande voorechotten 92139.0® te goed' in loopende rekening 60858.41 H. De saldoder spaargelden 101740.94, schuld in loopende rekening f 53179.24%, wiust 913.97, totaal f 165833.45. Eenige statietische gage vena voegde de kas sier hier nog aan tee. Zander eenige op- of aanmerking gosdge- krard, De heer J. Perebaam bracht daarna als rapporteur van d'e financieele conwnissie ver- edag uit. Allew was ini de juiete orde bevonden. De rentevo-et werd vastgestedd voor spaar gelden op 4*/« pet., voor voorschottek op 5pet Het sa-laris van den- 'kassier werd- bepaald op 450. Verder werd! nog -beal'oten- dat de inla w van een lid- niet hooger mocht zijn dan 15000. en geen hoogere voorechotten mochten wor den ge«-eveu- dan 7000. Hiermede was de agenda afgehandeld. Bij de rondvraag besprak de heer 0. Duin de verkiezinig van een kassier. De stemming was andere uitgeval'len dan het 'bestuur zich had voorgeeteld. Spreker hoopte, diat de alge meene vergadering goed- gedaan- mocht hebben dbor den heer Buisman te kiezen, met wien hij, zoolang hij direoteur waa, op dezelfdte wijze hoopte eamen^te werken ale tot heden met den' heer Butter. Woorden van waardeering wijdde spr. verder aan den scheidenden kassier, hieraan echter toevoegende dat het punt, bezoldigi-ng van' den 'kassier, altijd een twietpunt was geweest. Pijnlijk had het hem als gemeente-raadelid getroffen, dat -hear Butter in zijn afscheids- rede het gemeentebestuur in een minder gun stig daglicht had gesteld. De heer Butter repliceerde. BKerna sluiting. WARMHNIHUIZEN; 14 Febr. 1921. Roode kool 6.70, Witte kool 7, Uian 4.20, Peen 2.70, uitschot roode kool 3.60 tot 4.80, uitschot witte -kool 2.50—/ 3.90. MXXRDSOHARWODDE, 14 Febr. Roode kool 8.10—/ 12.80, uitschot 5250 tot 6,50, Ode kool 8.50f 10.50, uitschot 5f ft, Deensohe witts 7.ft0—f 8.70, Gro ve uisn 5.70—/ 6.10, Pssn 2.80— I,

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6