DAGBLAD .VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitsche Club-fauteuils met echt rundleer fl90. Mo. 40 Honderd drie en twintigste jurgang 1921 DONDERDAG 17 FEBRUARI Fa. H. SCHOOMHOVEN Za. Telef. 487. Langestraat, A.boTriiomentsprijs bij vooruitbotaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogol, grootore letters naar plaatsrnimte. Bidovoii franco N.Y. Cook- on Handclsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Voordara CO, Tel. Administr. No. 3. Rcdactio No. 33. Buitenlandsch Overziclit. De Iersche kwestie is door de Engelsche troonrede weer eens op bet tapijt gekomen. Bij het debat over het adres van antwoord heeft Lloyd George in het Lagerhuis de kwes tie ook «eioeten bespreken naar aanleiding van vragen van bet lid Thomas over het ge- beurde te Mallow. De premier verzekerde, dat het onderzoek dienaangaande reeds ge- opend is. De regeering zou niet bukken voor ae bedreiging met een spoorwegstaking. Dat is nu wel cen groot woord cu het Huis betuigde wel instemming ermee, maar de spoorwegmannen kunnen het toch lastig ge- noeg maken, als de regeering geen hunner vertegenwoord i£ers in de commissie van on derzoek opneemt Alleen op die voorwaarde heeft de voorzitter van den bond van machi nists en stokers vcrklaard dat de stakings- order herroepen zal worden. Daarna deed Lloyd George nog eenige me- dedeelingen over heigeen in het laatst van het afgeloopen jaar bij geruchte bekend werd, n.l. dat er vredesonderhandelhigen gevoerd waren met de Sinn Teiners. De aarjsbisschop van Perth (Australie) had een voorstel tot een wapenstilstand in Ierland gedaan. De Ier sche regeeringsautoriteiten hadden' er echter op gestaan, dat er geen wapenstilstand zou worden gesloten, voordat de wapenen waren uitgeleverd, doch de Sinn Feiners hadden ge- weigerd, a an dcze voorwaarde te voldoen, hetgeen, volgens den minister, bewees, dat zij nog steeds niet het denkbeeld in den steek hadden gelaten om de onafhankelijkheid van Ierland door geweld van wapenen te verkrij- gen. Zoolang zij dit niet doen is er geen vrede in Ierland, betoogde Lloyd George. Over deze zaak heeft ook de Iersche „presi- dent" de Valera gesclireven. Hij deed zijmc onthullingen Maandag, dus nog vodr Lloyd George van die vredesonderhandelingen sprak, en zijne mededeelingen zullen den En- gelschen premier zeker niet erg welkom zijn geweest, want, al heeft deze het dan ook zach- ter uitgedrukt, hij heeft toch moeten erkennen dat de Valera's verklaringen juist waren. Al leen echter bevestigde hij niet, dat de Iersche autoriteiten den eisch tot ontwapening nog wel hadden willen laten vallen, maar dat het juist Lloyd George en Bonar Law waren ge weest, die op handhaving ervan bleven aan- dringeu. Het is dus Lloyd George geweest, die de ondcrhandclingen heeft doen mislukken, met het resultaat, dat de strijd tusschen Engeland en Ierland nog verwoed voortduurt. Zijne bewering in het Lagerhuis, aan het slot van zijne verklaringen over de Iersche kwestie, dat de toestand thans gunstiger was dan zes maanden geleden, dat er weliswaar nog slachtoffers bij de politietroepen vielen, maar dat dit kwam, doordat de politie thans de moordenaars in de heuvels vervolgde, en dat de orde zou worden hersteld en daarmee ook de vrijheid, vindt vooralsnog zeker niet veel geloof. Buitenland NOG EEN REDE VAN MINISTER VON SIMONS. De Duitscbe rijksminister van buitenland- sche zaken, von Simons, is uit Stuttgart te Karlsruhe aangekomen.. In den Landdag ver- klaarde de Badensche president Trunk, dat Baden het Rijk helpen wil, het vredesverdrag uit te voeren, voor zoover het binnen de gren- zen ligt van het werkelijk mogelijke. Baden blijft het Rijk volkomen trouw en heeft vol- komen vertrouweu in den ontzaglijk moeilij- ken arbeid van minister von Simons. Simons antwoordde, dat geen enkele Duit- sche staatsman het kon wagen, het Duitsche volk 42 jaar in dienst van de Entente te steT len, onder door de geallieerden gestelde voor- waardeneen zooaanige overeenkomst kan, zeide hij, niet worden onderteekend. Voorts zeide von Simons nog, dat het doel zijner rondreis is, om uit den mond van zijn wettige vertegenwoord'igers, den wil van het geheele Duitsche volk te vernemen. Twee dingen zijn voor ons van groot ge- wicht, zeide hij. Vooreerst het vraagstuk van Opper-Silezie en dan hoe de betrekkingea tusschen Duitschland en de Vereenigde Sta- ten zich zullen ontwikkelen. Hij wees dan op de onduidelijkheden, welke nog ten aan- zien van de Parijsche besluiten bestaan. Zoo zijn er vier opvattingen bij de Entente no- pens de practijk der uitvoerbelasting. Hoe nauwkeuriger men deze beschouwt, des te meer blij'kt de onmogelijkheid ervan. EEN INCIDENT VOOR DE DUITSCHE AMBASSADE TE PARIJS. De Parijsche avondbladen melden, dat zich hier een voor de Duitsche ambassade uiterst pijnlijk incident heeft voorged'aan. De gou- vernante van de dochtertjes van den Duit- schen gezant, Fraulein Elsa Hausmann, be- zocht met de beide meisjes de magazijnen van het Louvre, waar zij een geborduurde pantalon onder haar mantel wegmoffelde. Toen zij het gebouw ongemehkt wilde verla- ten, werd1 zij aangesproken door een inspec- teur, gearresteerd en met de beide dochtertjes Van den gezant naar het bureau van den commissaris van politie gebracht. Daar be- kende zij den diefstal. Er werd proces-ver- baal opgemaakt en onmiddellijk daarop aan de ambassade getelefoneerd, met het verzoek, de gouvernante met de meisjes te komen ba ton, weshalve de gezant een gezantschapsse- cretaris zond. De gezant moet buitengewoon woedend ge weest zijn over het geval, schrijft de Tal.-eor- ipondent. Hij heerft da gouvernante onmid- lijk ootsloz-en an naar Duitotehland tarug- gezonden. De aanklacht wegens diefstal zal echter toch worden doorgezet. De zaak doet te Parijs zcer van zich spre- ken en in de wandelgangen van het parle- mentsgebouw deed daarover het volgende bon mot de ronde: Duitschland is nu wel de- gelijk een republiek, en om dat aan Frankrijk te toonen, zendt het ons zijn sans-culottes. O TEMPORA, O MORES. De weduwe van den prins von Reuss XVIII, geboren prinses Charlotte van Meck- lenburg-Schwerin, is in het huwelijk getreden met een kapitein, die den burgerlijken naam Schmidt draagt. Zelfs staat er geen „von" voor I „0 tempora" 1 roept de ,,B. Z." uit waar- aan we dit hericht ontleenen. In het Westeu van het graafechap Cork zijn verschillende spoorbruggen opgeblazen Lie sitad Bantry is volkomen ge'isoleerd. De Sinn peiners hebben, naar verluidt, aldaar veel wapens en munitie bijeengebracht. Verder wordt gemeld, dat De Valera aan alle coalitieleden van het parlement een schrijven heeft gezonden, waarin hij een uit- eenzetting geeft van dten toestand in Ierland en verklaart: „Gij, en niet uw troepen, zijt daartoor veraatwoordelijk." Uit Cork wordt aan de „Westminster Ga zette" gemeld: Twee leden van de Iersche politie, beiden gewezen soldaten, hebben voor den krijigs- raad bekend1, zich in November j.l. bij een gewapenden inval in Iersche plaatsen aan diefstal van geld en sieraden te hebben schuldig gemaakt. E'ENl VALSCHE MUNFTERSIBENDE VEROORDEELD. De redhtbank te Brussel heefit udtepraak ge- daam 'in de zaak tegen negen bekliaagden, on der wie een Nbderlander, zekere Jam Vos, handfclaar in vatem ite Brussel, verdacht van het vervaardligen of uitgeven van' valtsche bil- jetten van veertig gulden van idle Nederlaiid'- sche Bank. 'De beide voomaamste beschuldigdeh, een restaurateur en' een schiilderaknecht uit Brus sel, werdon veroordeeld toit achttien maanden gevangenissitraf, Vos em drie andere beklaag- den tot een jaar em een' bekliaagidte tot 7 maan den. Twee beschuilddgden werden vrijgespro- ken. De politie kwam de vervalschens op't spoor dloor de aangafte vam een vrouw uit Vise, aan wie verzocht was, de biljetrten over de grens te smoikikBlen.. Toen de bende werd' gearres teerd, waren sleduts een veertigital billjetten in Nedterland) uitgegeven. Tweeduizemd biljet- ten koeden tijd'ig im beslag worden gemomem. BEPERKING VLOOTBOUW. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig- den nam het wetsontwerp aan, waarbij de noodige uitgaven worden toegestaan voor de uitvoering van het vlootbouw-programma van 1916. De voorstanders van beperkten vlootbouw slaagden er in, een belangrijk amendement aapgenomen te krijgen, bepalende, dat de thans toegestane som niet zal worden ge- bruikt voor schepen, die nog niet op stapel staan, zoodat de bouw der zes groote slagj- schepen en van een aantal torpedojagers, die in het programma 1916 waren opgenomen, niet zal worden uitgevoerd. De bemanning van de vloot zal worden te- ruggebracht van 143.000 tot 100.000 man. OVF.RSTROOMING IN SPANJE. - Een onweer, dat over een gebied van 40 K.M. woedde, heeft, naar uit Cadix wordt gemeld, belangrijke schade aangericht Ver- scheidene rivieren en ook het Janda-moeras zijn buiten de oevers getreden. Vele dorpen en bebouwde velden zijn overstroomt, terwijl zeer vele huizen zijn ingestort. Verscheidene honderden stuks vee werden door het water meegesleurd en verdronken. Alle verbindin- gen zijn veretoord. Gendarmes en douane- personeel bieden de behulpzame hand. TRAGISCH INCIDENT. Bij de opvoering van1 „Hamiet" te Dres den deed zich Zondagavond een zeer tragisch incident voor. De acteur Hans Wulle, die den geest van Hamlets vader speelde, kwam op, dfoch bleef zwijgen, toen zijn beurt van spreken was gekomen. Na een minuut van pijnlijks stilte stootte hij eenige onsamenhan- geode woorden uit, die niets met zijn rel te maken hadden en zakte op lull tooneel inaen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, doch stiierf reeds onderweg. HET GRDETEN DER VLAO. Aan het slot der interpellatie over de be- toogingen tegen de nationalevlag nam de Belgische Kamer met algemeeae stemmen, behalve die der frontpartij, de motie van Woeste aan. waarin gezegd wordt, dat de Kamer het den plioht rekent der onderwijzers om hun leerlingen gehechtheid aan de na tionale vlag en eerbied voor de instellingen dea lands in te prenten. KORTE BERICHTEN. Het Litausche telegraafagentschap ver- neemt uit Kofno, dat generaal Zeligofski op het oogenblik voorbereidingea zou treffen voor een nieuw offensief. De Duitsche commissie van deskundi- voor de tegenvoorstellen te Louden zal rijdag a.s. weer bijeenkomen. Ro loemenie wil vredesbesprekin gen met sovjet-Rusland te Riga aanvangen. In Duitschland worden de goederen- tarieven op de spoorwegen met 65 pet. ver- hoogd. Er loopen weer geruchten over een Rus- sdsch offensief in de lente. Een bericht van den commandant der Aziatische Vloot aan het Amerikaansche de partment van marine, zegt, dat bij het dood- sGbieten van twee matrozen te Wladiwostok geen politieke intriges in het spel waren. De „Timesf" verneemt uit Delhi dat volksconunissaris Bravin, het hoofd der bols- jewistische zending, die in 1919 naar Kaboel vertrokken was, in Afghanistan vermoord is. Er zijn belangrijke diplomatieke akten van bet Hongaarsche gezantschap te Bern, bestemd voor het ministerie van buitenland- sche zaken te Boedapest bij het vervoer naar het station te Weenen gestolen. Venizelos spreekt ten stelligste de ge ruchten tegen over een toenadering tot ko- ning Konstantijn. Staten-Generaal EER8TE KAMER. In de zitting van gisteren werd) voortge- gaan met die behamdeling dfer wijziging van de poshvet. Mimister Konig decide mede, dat die Minis ter van Bimnenlandlsche zaken de voor de ge- meenten udt de opiheffing van' deni portvrij- dom wortvloeienJde kosten niet dloor zijn de partment zal doen dragen. iDe heer Van Embden beval aan, ter tege- moetkoming aan de bezwaren van gemeenten betal'ing bij abonnment tot regal1 te maken. De beer Bergenia was nog niet voldaanhij steflde sahorsiing der beraadslaguing voor, op- dat de Kamer eerst zal kunnen weten, welke regeling ten aanzicn,' van de dienstbrieven zal wordlein getroffen. De heer Van Der FeBtz vroeg toezegging, dat het artiikel betreftende afschaliimg van den' portvrijjdom niet zal worden ingevoerd, voor dat de Kamer door middel van een novelle, opniieuiw gelegeniheidl zal hebben gehad' zicix te verklaren. De Minister beloofde te zuMem overwegen of een1 novelle wenschalijk is. De beraadisliag'iligeini werden verdaagd tot hedeni, om den 'Minister gelegemheid te geven, de zaak nog cans te overwegen. Aan, de ordlc wiaren daarna die hiuurwetten. De heer Van der HOeven bepleitte met kracht de opheffing der huurwetten, wdlke het omderhouid! dler oude woniingen en den bouw van nieuwe belemmeren. den allbrver- schnikkelijksten woningnood kan men slechts een,1 eiinde komen door krachitige ontw.ikkeling van particular iniitdaticf. Hij drong aan op toepassing van den modemam alooofbouw, gelj|k in Rtotterdam geschiedit. L)e behandleling van dirt wetsontwerp werd geschorst. Heden 12 umr voortzettin® dler behanxMing van die posttarieven en huurwetten. TWEEDE IKAMER. In dte zittdnp; van' giisteran deed1 de voorzit ter na oomiite generaal ter behandeling van cen huishoudtelijke aangellegeniheid bet voor stel het ontwerp voor dte Efertriciteitsvoorrie-. ning op de agenda te plaatsen. Dit werd aanr genomeoi mot 40 tegen 36 stetnmen. De imotte-Van dm1 Tempel '(arteun aan werlc- loozenkassen k fortds pardu) werd venworpan met 50 tegen 26 st. Die motie-Van Rijzewijk( maatregelen iin het belang van industrieen en overteg met die oiganisaties) werd aangeno- men met 39 tegen 36 st.de tnotie-Van Rave- steyn (mtkeering vol loon aan werkloozen) werd venfbrpen met 74 tegen 3 st. Aan de or de was daarnia die begrootimg van Curasao. De heer Van Vuuren drong aan op hervor- miinig van het vertcgenwoomiigend stelsel in de kolooie en op betere uitvoering van de ge- lijkstelling van openbaar en- bijzonder onder- wijs. De heer De Jonge bepliedtte verbetering van dte salarissen en de recbt^ositie dler amb- tenaren. Die Minister faoopte dat spoedig eon wijzi- giing van' het regoeringsreglemmt tot stand zal kunnen komen. Hij zegde een eerllijke uit voering der gelijksteiliing toe. Dte begrooting werd1 z. h. st. aangenomen Daarna kwam aan de orde dte begrooting van posterijeni, telegrafie en telefonie. De heer IDe Mura-lt klaagde over dten slech. ten gang van zaken bij1 die posterijen en over de verkeerde leiding van het hpofd'bestuur. De heer Van Bcrestedjm verdedigde een- motie tern gunste van, de overnemdng van gemeente- lijlke telefoonnetten dloor het Rijk. iSpr. diende voorts een iniotie in, uitsprekende, dat de af- schiaffiing van de portvrijidom, niert mag mee- brengeni, dat de kosten van het verzenden van boeken uit biMintheeken en archieven niet mo- gen drukken op de ontvangers. De beer Weiikamp verdedigde een motie, waarin1 de wensch uiitgesproken wordrt, dat ver- afwonende tclefoorigebruikers niet meer zul len beboeven te betalen dan die andere aange- slotenen. iDe heer Van Staptele meendte dat sommiige ambtenaren aan het hoofdbestuur vervar moeten worden, door meer actieve en meer kunidlige personen. De heer Oud bepleitte positieverbeterimg voor verschdllende groepen van ambtenaren'. Dte 'heer Smeenk steunde de motie-Van Be- restijn betrefftende 'het ovemmen van gmeen- telijke telefoonnetten. Hij drong aan op meer Zomdagsrust. De heer Wintermans vroeg posiEefe-verbe- tetiing voor kantoorhouidtera. Mevrouw Groeneweg wenschte keuring van vrouwelijke ambtenaren door \Touwelijkc art- sen. Te 5 uur 10 werden dte beraadslagingen verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Binnenland In de memorie van Antwoord' aan dte Eerste Kamer nopens de begrooting van Bimmen- landsche Zaken, wordit o.a. meaegedcekl: De eigelijk gezegdfe imterneering van dten ex-kroonprins is reeds eeniige dagen na zijin koinst om Wieringcn vervallen. In tusschen is daarna hem dit eilaind van Regeeringswe- wege als veiblijif aamgewezen en het ligt vooi de hand, dlac de daaruit voorr/loeicndie uit gaven ook udrt's Rijjks kas wordlen bekostigd. iDcze bepalten zich tort die huur van de zeer eenvoudiige woniing en tort hare stoffccring en ondierhoudL KAASMIA AlKVE RBOD. Aangezien .iin het laatst van November den Rijks zuiivel visiteur le klasse te Amsterdam ter vore kwam, dat trots het kaasmaakver- bod nog eenige veehouders in de provincie zonder die vereischte vergunning aan hot kaasmaken warem,trioik de Rajks zuivelinspec- tie er op uit en werd tegen dieze overtredens prooes verbaal opgemaakt. Voor eenige d'agen dienden de eerste zaken voor het kantongerecht te Purmerend en hoorden K. de V. te Brotek in Waterland, K. v. d B. te Uitdlam en L. B., eveneens te Uitdam, 100 boete subs, 25 d'agen hechtenis tegen zich edschen De uitspraak luiidde 50 boete. Gemengd Nieiiws EEN PROCEDURE TEGEN DEN STAAT Door de directie dter bruinkoolontginning Graetheide is. naar „Het Zuiden" meldt, een civiele procedure aanhangig gemaakt tegen de regeering wegens te weinig uitbetaling der geleverde bruinkolen ten bedrage van 500.000. DIEFSTAL. De diamanthandelaar Polak te Amster dam stuurde dezer dagen aan zijn te Ant- werpen verblijvendten broer een partdj bril- janten ter waarde van ongeveer 120.000 gulden. Het pakje kwam wel ter bestem- ming, maar bij opening daarvan bleken de briljanten door waardelooze metalen kor- rels te zijn vervangen. AFWACHTEN. Het comite van neutraal overheidsperso- neel deelt mee, dat dit comite ook groote be zwaren heeft tegen dte wijza, waarop door de regeering de adviazen van de centrale com missie voor overleg in ambtenaanzaken wor- den behandeld. Waar nu echter de regeering van de com missie een in punten vervatten brief betreffen de de vastgestelde hoofdregelen voor een sa- larisregeling heeft ontvangen, met verzoek. of de regeering haar standpunt daarover wil mededeelen, meent het comite, alvorens zijn houd'ing ten opzichte van het al of niet ver der deelnemen aan de werkzaamhedea van de commissie te bepalen, het in te nemen standpunt van de regeering te moeten af- wachten. VERDUISTERINO. De politie te Helmond' heeft gisteren al daar aahgehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht F. M., boekhouder aan de Hanzebank te Helmond, vmlacht van valschheid in geschrifte en verduistering van 4500 ten nadeele van die bank. ONTROUWE BRIEVENBESTELLER. Te Utrecht is een brievenbesteller aange- houden, die postwissels voor personen al daar in handien wist te krijgen en ze dan door een zwager van hem op valsche handteeke- ning liet innen. Beide personen zijn opgeslo- ten. NACHTELIJKE OVEIRVAL In den nacht van Woensidlag op Donderdag werd tc Baarn de chauffeur van een automo- biel door drie gemaskerde bandicten met re volvers in de hand! gedwongen zijn wagen te verlatemi, waarna de schavuiten met die auto dte vlucht namen. De poliiitie heeft de zaak in onderzoek. RUZIE. Op de schippersbeurs te Zwolle is gister- morgen ruzie ontstaan tusschen een hon- derdtal schippers; een deel wilde de beurt- lijst handhaven, een ander deel varen1 vol gens de vrije lijst. De hulp van de politie werd ingeroepen. Ook des middags was het in het gebouw zoo roerig, dat de politie aan- wezig moest zijn. BELASTTINGDRUK. Te Enkhuizen is de plaatseldjke bel'asting zeer hoog, en nu er geruchten gaan dat het venmenigvuldiginigscijlfer van 1,2 op 2 zal moeten worden gebracht, waardoor van mid- dolnratige en hoogere inkamens ongeveer 16 pCt. zal moeten worden betaald, worden er planneni gevormd diem Raad tot andere ge- dachten te brengeii. De 'Enkhuizer Middenstandyhond heetft over dit punt besprtekingen gehouden en zal 'n motie biji den1 gcmcenteraari indiencn waar in een dHngend beroep op die ledien van dea Raad, om zoo zuini® mogelajik idle opgebrach- te en op te brengen bt-l'astinigpenningen uit te geven, om reden, de toestand van bovenge- noemden steeds nijpender wordt. Op zuinig beheer wordt aangedrongen. Voorts zal uit dim Etond een' commissie wor den aangewezen, die zich ten doel stelt om de eersfvolgende begrooting der gemeente in bdj- zonderheden te oestudeeren en diensvolgens hare imzichrten en wenschen aan dten Raad ikenbaar te maken Ook zal een andterzoek worden ingesteld naar idle te hooge prijlzen van1 het Gemeente- lljk Eltectr. Bedriif. BRAND. Directeur: 0. II. KRAK. IloofdredaclcurTj. N. ADEMA. TYPHUS TE NEAV-YOIRlK. De autoriteiten van den geaomdheddsdienst in de haveni van New York maken zich ern- stiig ongeruat over een mogeljjke typhus- epidemie, welke zielkte dioor landiverhuizera is overgebraicht. (De Atlantiadhe stoomvaart- Hjmen hebben thans gezamenJiijlk een ho.spir taalsehip ingericht, dat diuizenid! bedden be- vat etn geankerd is Ibij het quarantaine-sta- tion. Het zal warden gebruilkt voor de reini- ging en ontiluziug - van tuaschendekapasaa- giers. TNENTTNIGEN'1 TEGENl TYPHUS. Na de prof. Chauffair, Aiehard en Vincent brengt de heer Secrgent aan de Pransche Aca demic de Medecine verslaig uit van die statis- tli-dken, die dte typhiusgevalilen voor en na den oorlog vergelaken. Terwijl bij! de vrouwen de verhoudingen en de gemiddielde leeftijd van typhus-patieiniten ongeveer heteelifde zijn ge. bleven, kotntl deze zieikte op't oolgenlblik het rninst bij mannen voor, en tast bijna uiMui- tend jongemannen aan, die niet onder diienst gevaocineerd zijn. 'De o vercena terrim ende meeningen van deze voioraamstaande mannen besvijst wel de pre- ventieve wa'arde van de vaccina tie. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. De .jNew York Herald" beriteht, dat thans odk te New York een sdaapziekte-epide- mie heerscht. Te Boekoe is het eerste congtres van vrouwen uit het Oosten geopend. Veertig vrauwelijke igedelegeerden waren aantwezig. Bij de restaur a tie van de kath&draal van Bheiims zijn o verb lijf sell en gevonden van de vroegere Tathedraal, die op dezelfde plaata etond en in de 9e eauw verbrand' is. In den avond van Donderdag j.l. heeft iamand in Zwitserland, die een draadlooe te- lefoontoestel bezit, een mUziekuitvoering ge- hoordi, die argons in Engeland gegeven weTd. Op de Franache elagvelden worden ge- denkteelkenen opgericht, de plaatsen aanwoj- aende tot waar de Dtuitsehers zijn doorge- drongen. De Italiaansche Kamer heeift Giolitti haar vertrouwen gesehonken door een socia list iache inotie te verwerrpen. Bij' een brand' in een kruitfabriek te Goriizia is een persoon ged'ood' en een aantal gewond. In een te Karlsruhe gehouden rede heeft minister Simons de Parijsche besluiten nog- maals onaanneinelijk verklaard. Men gelooft dat Caruso, de groot-zanger, stervende is. De heilige sacxamenten zijn hem toegeddend. FOrCs BUTTENLlANDSGHIE PAiSFO OOEJTEN. De minister van binnenlandaehe zaken beaft op verzoek van den minister van. justi- tie de comsmiasarissen der Koningiin uitjge- noiodi'gd de aandacht der gemeentebeeturen ,te vestLgen. op bet fcelanig, dat de bij verschil lende gemeentebe8ifcuiren' berustende photo's, ingefeverd in, verband' imet pasfodmaliteiten, zouden (kuunen hebben, voor politie en jrustitie. In verband hierxoede wardt den geimeente- bestuxen verzocht dergelljke verzamelingen, vooraien van. de noodige aauwijizing oimitrent de namen vian de gephotografeerden, aan de plaatselijlke politie over te dragen. DE- POS1TIE VAN DEN EX-KROON- PRI'NS. Diasdagavondi iia te Ataansfoort het paik- hhii» van de geber. v. d. W. aan de Vadkestraat geheal afgeborand, Beneden was een groote voorraad aardappelen opgeal'agen, terwijl de bovenverdieping in gebruik was als berg- plaatft voor lak en vernia van Me Aimersf oort- ache 'bliksfabriek. Niets kon, worden igered. SOHEsPEN „)W!ElG®!RIE!NGlE(N". De Rotterdamache reohertche heeft aanige- bouden een reeder, een eleepbooteigenaar, en een (machinist, die er van verdacht worden achepen. te hebben laten: „wegbrengen". Het ondereoelk gaat voerloenpilg alleen over het scheepje ^Dcggersbanlk''', dat een waarde van J 36.000 had. en waarvoor door de betretffen- de veraekerlng maatadhapipij 140.000 is uit- betaald. OFHEFFTNG' VAN, HHT KA AifyMTAlATr- VEIRiBOD. Naar het N. v. d. D. meldt, trbkt de regee ring met 6 Maart het kaasmaakverbod in. EEN VAD9CH TELEGRAM. De heer Lansinik te Amsterdam zou in de gemeente Schoterland sprelken voor de onaf- hankeQijQre vakbeweging. Eln'kele uren, voor de bijeenkomat Ocwam een telegram in, dat de heer L. verhinderd: was. In allerijl werd de vergadering afgelast. Doch op het bapaalde uur was de heer L. present; het telegram bleek valisch te zijn. Een onderzoek naar den afeender wordt ingesteld. HEKZTENIN1G WATEDSOHAPS- KBCHT (N.^H.) Het lid der St a ten van Noordi-Holland, de heer D. Kooiman, te Purtmerend, heeft tot Gedep. Staten de volgende vraag geriicht: In de Staten vergadering van 20 Mei 191® gtelde ik de vraag: het in de bedoeling, dat ook het algemeen reglement van bestuur voor de watersehappen een herriening zal onidergaan, waribij rekening wordt gehouden pi«t prinedpieele wijziging«i, die bij de v«*fe- stelling van dit reglenusnt voor 'het haeg- hsamraadaehap worden aangehraektf Ik be-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1