1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd drie en twlntigste jaargang 1921 MAAHDAG ■s- m fto. 43 Abonnementsprijs bij vooriiitbetaling per 3 maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortentiopr. 25 ct. p. regol, grootore letters naar plaatsrnimte. Brlevon franco N.Y. Bock- on Ilandolsdr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactio No. 33. DoofdredactoiirTJ. N. ADEMA. 21 FEBBU1BI Dlrecteur: 0. n. KRAR. Buitenland t>E BURGEROORLOG IN IERLAND. Te Dublin zijn nieuwe maatrcgelen ge- romen met het oog op verwachte uitspattin- gen. Een groot deel der stad is door troepen met pantser-auto's bezet. Prikkeldraad-ver- sperringen zijn op verschillende puntcn der stad aangebracht. Ete staatssecretaris voor Ierlandl heeft op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis medegedeeld, dlat het aantal aan de Sinn Fein toegeschreven aaravailen in Ierlandl 609 be- droeg over het jaar 1918; 599 over 1919; 9171 over 1920 en 575 gedurende de afge- loopen maand Januari. Sedert 22 December j.-l. zdjp 55 Engelsche soldaten en politieanrbten in Ierland gediood. VERGIFTIGD SNOEPGOED. De politie in Essex (Engeland) is er achter gekomen, dat per post vergiftige lekkemijen worden verzonden en verzoekt am dergelajke zendingen aan het bureau in te lcveren. Te East Bergholt hebben drie menschen pakjes pntvangen met frambozen-jujubes, na gebruik waarvan zij ongesteld werden. Bij onderzoek hleek, dat in iedere jujube een inkerving voorkwam, waarin men arsenicum gedaau had. DREIGENDE OMWENTELING IN HONGARIJE? Volgens de bladen te Weenen werd in ge- heel Hongarije het standrecht afgekondigd naar aanleiding van de dreigende algemeene staking der Hongaarsche ar-beidfers. De re- geering trekt in Boedapest en alle groote plaatsen sterke troepen af deel ingen samen, ten cmde de dreigende algemeene staking onmid- dellijk met geweld te kunnen onderdrukken. De Hongaarsche arbeiderspartij heeft zich met tie links-radicale groep aaneengesloten tot een bloc. Er zou een algemeen staking worden afgekondigd om de huidige regeering omver te werpen. De zich in het buitenland bevindende gematigde, arbeidersleiders wor den door de Hongaarsche arbeiderspartij ge- desavoueerd en de in Hongarije zelf vertoe- vende radicale partijleiders aan het hoofd van het nieuwe links-radicale bloc geplaatst. HET ZEJ^BESOIHKTTTITG-SREOHT DER RlAMDSTATEN. KDRTE BERTCHTEN. Lord •Dealbonmg'h heeft aan het Engd- sdie Hoogerhuis ceni wet voargestdltii, bepalen- 6s dat awt teg*ag van 1022 da Mnte Paaedi- dag steeds zal valen op den tweeden Zondiag van April. Eenige Russdsche divisies met cavalerie ruikilcen op Tiflis aan, welks ontruimiing door de regeering van' Georgie is gelast. BS| het aprulmingswerk aan de batterij „DeutschLand" nabiji Ostende is een granaat ontploft, waaxdoor twee arbeid'ers werden ge- doodi en- een levensgevaarlijk werd gewond. Bij een brand in de Amtwerpsche haven, waarbij eenige partijen J'apansch eikenhout zijn veitirand, is voor 4 millioen schade aan- gcridht. 'De Ehiitsche regeering heeft besfloten om' voor maaltijdlen aan ondervoedle kinderen een bedrag van vijftig millioen mart op de be- grooting te brengen. Genraal Zeligofski zal1 binnenkort naar Wanschau vertreklken. iHet gerucht, dat Masaryk, de president der Tsjedio^Slowaksche republiek, stervenidte zou zijln, wordt tegengesproken. i Donderdagavond! is de biscuitfabriek van die finna De wilt en Lievens te Scbaerbeek afgebrand. ;De schade gcdraagt 50D00 francs. Diit is reeds de vierate 'groote fabrielksbrand in' den omtrek van Brussel in een betrdckelijk fcorten did'. Volgens een bericht uit Londen werd het Britsehe miinisterie van- handel gemacbtigd, om 'Britsehe handelsvereenigimgen en parti- culiere pensonen een crediet toe te staan voor den uitvoer van Engelsche goederen nlaar Oos- temrijik. Volgens berich ten uit St. Petersburg zijn aldaar emstige onlusten uitgebroken. Op voorstel van't raadslid Wolff, voor- zitter der Christelijke partijy heeft de gemeen- teraad van Boedapest met algemeene stem- men een besluit aangenomen, volgens het- welk een onderzoek zal worden ingesteld naar de bladen, welke dOor hun propaganda de revojutie hebben voorbereid' De „Frankforter Zeitung" vemeemt uit Darmstadt: Bij Raunheim aan den Rijn is een Franseh mnndtiedepot in dfe lucht gevilogen. 'Er zijn 'twee zwaar gewanden. De kranten in het bezette gebied mochten dit be- ricihit niet publiceeren. In het Engelsche Lagerhuis is een motie van Bottomley, waarin de houding der re geering werd afgekeurd in zake het herstel en de oorlogsmisdadigera, met 161 tegen 40 stemmen verworpen. In een vergadering te Frankfort, waar dfe vroegere rijksminister dr. Helfferich1 een rede hifeld, osutsitond tusschen de aanwezige Du i t9chJ Nati on alen en een groot aantal Gom- miunisrten een hevige vechitpartij. - 'Dfe Argentijnsche regeering heeft gewei- gerd het door de geallieerdlen tot haar gerich- ite verzoek, omi maatregelen te willen nemen, ten einde Diudtsch'lanid te belfetten, oorlogsma- teriaal naar Argentinie uit te voerea, in te wjlligen. Sedfert 1 Janwari zijln te New-York twee- honderdl gevallen van slaapziekte voorgeko- nuen, waarvan velfen met doodfelajken afloop. Aan twaalfhondlerd passagiers van een Italiaansch stoomschip, die reeds waren on- dferzocht dkxxr ambteniarem van den staats-ge- zondtheidsdienst, werd) dbor den gemeentelij- ken gezoudheidsdienst te New-York verbo- den aan wal te gaan, uit vrees voor de over- brenging van typhus. De Amerikaansche Senaat heeft dfe im- m'gratiewet aangenomen met een amende- ment, waardbor het aantal vreemdelingen van: dike national iteit, dlat in het komende j aar zal wordfen toegelaten, wordt vermskidendl van 5 tot 3 percent van hun landgenooten reeds in Amierifca aanwezig. Staten-Generaal EERSTE KAMER. In de zitting van Vrijdag werden na aan- neming van de Huurwetten eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen eenige kleine wetsontwerpen, waaronder de supple- toire begrooting voor kosten der besdhikbaar- stelling van schoenen. Daarna is de Kamer uiteengegaan tot Dinsdagavond 1 Maart. Stadsnieiiw8 EEN ONGELUK. C. R., een van de smidsleerlingen aan de Amba .htsschool alhier, is hedenmorgen door on oorzichtigheid in aanraking gekomen met een drijfas, met bet gevolg, dat hij verwond is geworden. E>r. Formcijne gelastte onmid- delnjke opname van den bewusteloozen pa tient in het Stadsziekenhuis. OEDI'PLOMIE'ERD. Vrijtiag werd aan Percboom's Vakschool voor coupeurs en coupeuses te Amsterdam ge- dinlomeeidl als ^coupeuse mej. NL E. Bruin, alnier. GEG-TJND. Dfe afdfeeliing Allkmaar van dfe Vereeniging vooir den Volkszang hield Vrijdag j.l. in de Unie weder een volfcszangavond, die in meer dan efen opzaeht goed geslaagd genoemd1 mag woretaa. IDs zaal was voor een groot gedfeelte met hi Muag^luatiig publ'ifek gsvuld en er werd gczongm alsof het een wedstrijd1 goldalien deden hun best, om toch maar zoo spoedig mogelijlk de melodie der voorgezongen lied'e- ren te pakken te krijgen; zelfs een genoegelijk, opgewekt paartje, naar gissing dfe 6 'kniisjes rmils lang achter dien rug, toondc hierbij niet te wiililfen achterblijven. Evenals vorige keereni was ook nu meer dfe •leid'ing toevertrouwd aan den' heer Joh. Brands alhier, en waar deze op zijn energie- ke en tafctvolle wijlze voorgaat, moeten1 de aan- wezigen wei volgen of ze willen of niet. De liedleren van den Votkzamg werdlen op aangeniame wijlze afgewisseld met enkelfe aar- dige numimers voor viool, ui tgevoerd door den heer H. A. Maas en die, blijlkens het algemee ne applaus, uitstekend voided en. iDe pian'O-begeleiding was den geheelen avtondl zoowell van de volkzangliederen als van de viool-nwmners, veilige handen van Mevr, Ohllen, die, als diletamte, zich kranig van deze taak ikweet. 'Nlog een andfer succcs had de afdfeeling Allkimaar dezen avond te boekenna een op- -wekkend openingswoord van den voorzitter gaven' zich; :n de pause weder een 42-tal da mes en heeran ate ifedfen der vereeniging op. hetgeen voor het bestuur een krachtige aan- sporing zal) zijin, om op dfen ingcslageni in het begin vrij moeielijken weg met frissdien' moed te blijven voortgaan. Moge dit aantal op den eerstvolgenden zangavond, die Vrij- dagavond) 18 Maart, in de Unic zal gehou- den worden, weder aanmerlkdijk toenemen, hetgeen zeer wel mogelijk is, wanneer iedfer der tegenwoordige leden maar feen1 of meer vrienden en kennissen zal willen mede bren gen. Met een' woord van dank aan' dfe hierboven genoemldfe medfewerkenden en aan het aanwe zige puM'iek werd1 dfe bijeenkomst door den heer Ofalfem gesloten. DE MALAISE HIER TER STEDE. De directie der Cacao- en Chocoladefabriek „Alcmaria" ziet zich tijdelijk genoodzaakt de fabriek stop te zetten. Ongeveer 25 tot 30 rbeiders zijn hierdoor werkloos geworden. Eenige arbeiders zijn aan den arbeid geble- ven om de in behandeling zijnde werkzaara- hedea ten einde tfe brengen. De fabriek „Eik en Linde", die geruimen tijd gdeeltelijk stop gezet is geweest, is he denmorgen weer aan het werk gegaan, zoo- dat ook .de afdeeling ,^nachinale houtbewer- king" weer in actie te. CABARET LUXOR. In cabaret Luxor was het Zaterdagavond heel genoegelijk. Als zangers traden op de heeren George Hofmann, bariton, met ver schillende liaijes en Frits Schakels met o.a. Amsterdam bij nachf', waarmee ze veel succes haddfen. Het hoofdnummer van den avond was wel „Don Alfonso de boeienkoning". Interessant werk heeft deze geleverd. Gek'uisterd in zwa re boeien en- kef tin gen en opgesloten in een ijzeren kooi, wist hij zich allereerst te bevrij- den van zijn kluisters en daardh werkte hij zidi met veel behendigheid door een ronde opening in de kooi, die als middellijn hoog- stens 25 c.M. mat Toen hij voor de tweede maal op het too- neel kwam weidl hij door iemand uit het pu- bliek geboeid met touwen en nu juisit niet op een wijze die men' ridderlijk kan' noemen. Nu kan men zeggen „Ja, maar hij geeft zich uit voor boeienkoning, dus op welke wijze ook geboeid, hij moet zich kunnen bevrijden." Maar op deze manier, neen, het stond ons niet aan. De rirculatie van het bloed was onmogelijk geworden door de geweldige strieming van de koorden, boven den elleboog aangetrokken. Was het dus wonder dat Al fonso verzodit van dfe linker arm het touw iets losser te mafcen? Wij bewonderen zijn volhardingsvermogen en het geduld waar mede hij de hevigste pijnein want dat hij pijn leed, is buiten twijfel doorstond. En hij i s losgekomen en het applaus dat hem ten deel viel, was stormachtig en welverdiend. Alfonso ze,de dat hij al vete bo- venmenschelijke toeren had verricht, maar deze was wel de ergste en hij verzodit voort- aan wat meer als mensch te mogen wordfen behandeld. Het liedje diat door Frits Schakels werd gczongen, n.l. Mensch, tracht mensch te zijn," was wel op zijn plaats. Gdio, karakter-humorist, was in zijn rol als boertje, die in de opera geweest was, bed goed M. MATINeE HARMONIE. Naar men ons medcdeelt zal het Alk- maarsch Dubbel Mannenikwartet Harmo- nie" met afdeeling Klein Gemengd Koor, dir. den heer Jac. N. Al, a.s. Zondagmiddag om 3 uur in de Harmonic een Matinfee ge- ven. Behalve een moot concertprogramma zal ter afwisseling worden opgevoerd „Jean Ma rie", een dramatische schets in verzen, voor drie personen, terwijl de heer W. Schreurs eenige vioolsolo's ten beste zal geven. Het be- looft dus een middag vol afwisseling te wor den. Tevens is dfe entreeprijs zoo gesteld, dat het voor niemand een bezwaar zal zijn hier- van te kunnen profiteeren. Men verzekerd ons, dat, wanneer deze matinfee goed slaagt, zij door meerdere zal gevolgd worden. Vanaf hfeden zijn de entreekaarten al ver- krijgbaar in dfen boekhandfel van de firma ZWaan en Zoon, Nieuwesloot. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij onze lezers naar dc biljetten en naar de dezer dagen in onze couramt varschijnende advertentie. BOND VAN BIETENBOUWERS. Zaterdagmiddag vergaderda in hat „Gul- den Vlies" de Prov. Bond van BietenbouWera in Noord-Holland, onder voorzitterschap van den heer S. de Boer te Zuid-Scharwou- de. De zaal was geheel gevuld. De voorzitter constateerde met genoegen, dat dfe opkomst zoo groot was. Hij herinnerde er aan hoe het ongeveer een jaar is ge leden. toen in een vergadering in het cafe „Gentraf werd' besloten tot oprichting van een soort bond van bietenbouwers. Bestuursleden wer den er toen niet gekozea en daarom hadden de voorloopige leden de leidmg op zidh geno men. Er was veel werk te dOen geweest, meer dan zij verwacht haddfen, voomamelijk een gevolg van het groote aantal toegetreden le den en de door hen' voor bietenbouw opgege- ven oppervlakte grond. Het vervoer van de vele geteelde bieten baarde groote moeilijkhe- den. Een andere weg voor het vervoer werd gevonden, n.l. langs dfe groote sluis te Rus- tenburg. Door het mooie weer in den afge- loopen herfst waten de te vervoeren massa's bieten zeer groot, maar toch is alles nog op tijd veriaden. Er was veel mee te doen, eon- trole op het uitschepen, op het veriaden, en onderzoek naar het gehalte, enz. De werk- zaamfheden der controle werden verricht door den secretaris, die ook voor deigelijke bezig- hedfen werd uitgenoodigd door de Suiker-. Maatschappij. Met een en ander gingen veel onkosten gepaard, de 1.per H. A. met bieten verbouwden grand was onvoldoende om de kosten te dekken, zoodat gaarne geac- cepteerd werd een subsidie van de Suiker- Maatschappij. Het bestuur dfeed wat het kon, maar het is zich wel bewust, dat er gebreken in de organisatie zijn te constateeren, wat komt doordat de bietenbouw voor alien iets nieuws was. Een volgende campagne zal het zeker veel beter gaan. Nadat spr. nog had aangeroerd1 de con-' trole op het meten en medegedeeld had, dat een der bestuursleden1 zitting had' in controle- commissie in de Haarlemmermeer, verklaar- de hij de vergadering voor geopend. Daarna las de secretaris, de heer T. Kos- telijk van Heerhugowaard' de notulen van de door den voorzitter beaoelde vergadering in „Centralr en van' een ia het najaar ge- houden vergadering met bciangstellenden, van wie de meesten zich toen als lid opgaven. Beide notulen werden goedgekcurd. De heer Kostelijk deed daarna verslag van het over 1920/'21 verrichtte werk. Aan leiding voor het opvatten van den bieten bouw was geweest, dat de landbouwers een meer loonenden arbeid moesten zo^ken dan den groentenbouw. Totaal 500 'H. A. land waren voor den bietenbouw opgegeven, waar van 300 H.A. werden ingeschreven voor een 10-jarig contract. Mede doordat een groot deel van dezen grond aan de Ringvaart ligt, was er geen voldoende scheepsruimte en moest ,in de vervoer-moeilijkheden voorzien w:rden. De Centrale Suiker-Maatschappij zegde voor de noodige werken 50.000 toe en toen later dfe provinrie te zware eischen stelde voor deelname, gaf zij nog 20.000 Hulde bracht spr. aan de aannemers van den Huigendijk, die het werk in orde maak- ten. Alle werken zijn nu bijna klaar. Veel moeite werd ondfervonden bij het la den en overladen en doordat veredhillende schippens hunne .vrachten als grooter opga ven dan zij werkelijk waren. In totaal werden netto 16.715.204 kilo bieten verzonden, waarvan volgens 10-jarig contract 9.410.223 en op gewoon contract 7.304.981 kilo. Ont- vangen' werd resp. 235.255.50 en 229.724.69. Dit laatste bedrag kan nog wat hooger worden doordat nog niet alle re- ken ingen in orde zijn. Het verslag van den secretaris werd goed- gekeurd. Goedgekeurd werd een voorstel van den voorzitter, om aan een eommissie, bestaande uit de heeren Jb.. Spaan te Schenneer, P. Kant te Heeihugowaard en P. Gootjes te St. Pancras, het nazien der relcening op te dragen, zoodra deze is opgemaakt. Besloten werd' zonder discussie de bestaan de combinatie van bietenbouwers als een bond te doen blijven bestaan en daarvoor re- glement en statuten te ontwerpen. Het be stuur zal zoo spoedig mogelijk een en ander in een dan bijeen te roepen vergadering doen behandelen. Daarna zal ook de koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Punt 5 der agenda, bespreking 10-jarig contract, gaf aanleiding tot uitgebreide b? sprfekingen. De voorzitter zei, dat de leve ring aan de fabriek te Halfweg het bestuur niet had aangestaan, reden waarom het 10-jarig contract nog niet was geteekend en niet verzonden. De uitkomsten dezer levering noopten tot het aannemen van een afwach- tenae houding. Thans meende het bestuur echter het contract gerust de wereld te kun nen inzenden. De secretaris gaf nog uitvoerige toelich- tingen met z^er veel cijfers over het aan de verechillendc fabrieken, waaraan geleverd was, geconstateerde suikergehalte, waarbij soms aanmerkelijke verschillen werden waargenomen, welke in het nadfeel van Half weg uitvielen. Als mogelijke oorzaken wer den aangegeven de minder verre afstand van deze fabriek en-het door het mooie herfst- weer meer udtdrogen der monsterbieten, die daardoor hooger suikepgehalte kregen, maar of nu de verschillen inderdaad zoo groot konden zijn, bleef de vraag. Verschillende stappen werden gedaan om dit op te lossen. Nog dfe vorige week bracht spr. met den di- recteur der suikerschool te Amsterdam een bezoek aan dfe fabrieken te St. Antome em Oorinchem, maar er kan niet geeooatateerd warden, dat deze fabrieken. maar een hoog gehalte opgaven om bij de bouwers in t ge- vlei te komen, een methode, die vroeger bij speculatieve fabrieken wel werd toegepast. De penningmeester gaf vervolgens inlich- tingen over de uitbetaling door coop, fabrie ken. Hij had gevraagd of zij misschien meer zouden kunnen geven dan 30, maar de ontvangn antwoorden waren niet opwekkend. Bergen op Zoom kon heelemaal geen ant- woord geven, Sas van Gent beriditte, dat in verband met de onvaste smkermaikt niet was te zeggen' wat aan de leden kon worden uit- gekeerd. Friesch-Groningen decide mede geen voorspelling te kunnen doen omtrent het'nog te verboopen 2/3 dfeel van de geproduceerde suiker en dus ook nog niets te kunnen zeg gen omtrent den bietenprijs. Deze fabriek preffereerde editer een 10-jarig contract op co3p. grondslag. De voorzitter, constateerende dat het ant- woord van Friesch-Groningen het duidelijk- ste was, stelde hierna de vraag: moeten wij met het 10-jarig contract doorgaan? Hij meikte op, dat toetreding tot het contract niet meer mogelijk is, wel ten men zich terug- trekken <3 zijn contract aan een ander over- doen. Wat de bezwaren tegen Halfweg be- treft, deze waren nu vervallen, omdat er een nieuw laboratorium zal worden gebouwdl, waarop de Bond volledige controle zal heb ben. Naar aanleiding van door een paar leden gestelde vragen decide de voorzitter mede, met verwijzing naar dfe door den penning meester voorgelezen brieven, dat niet zeker is hoeveel nog zal wordfen ontvangen op den veTkoop op contract. De heer Scholten wees er op, dat de Stri ker-Maatschappij den doorsneeprijs wil be- talen, door coop, fabrieken besteed, dus niet. den hoogsten prijs, laat men daar aan den- ken. De voorzitter merkte op, dat dfe zeven coop, fabrieken in ons land' verleden jaar toch geen groote verschillen caven. De heer Kostelijk vroeg of levering aan Halfweg juist noodzakelijk was. Kan men de bieten niet naar het Zuiden des landis brengen? De voorzitter: Het verschil zal zoo groot niet zijn, maar het is toch niet economisch om van het Noorden naar het Zuiden te le- veren. De secretaris vestigde nog eens dfe aan- dacht op de toegestane controle in Halfweg, zoodat verschillen in de toekomst eigen schuld zullen zijn. Alleen wilde spr. er op wijzen dat het contracteeren als bond beter is dan als enkeling. Hij beval het 10-jarig con tract aan. De heer Madder ran (bestuur) meende niet bang te moeten zijn voor Halfweg. De heer Blom wilde telkens monster doen nemen fen door den Bond fen door de fabriek. Dan is men zeker dat men krijgt wat men hfebben moet. De heer Smit noemde een voorbeeld, waar bij een zelf genomen monster lager gehalte aan wees dan een monster van de fabriek. 'De voorzitter zei, dat de monsterneming aan de fabrieken, ook te Halfweg, serieus ge- schiedt. Hij was dienaangaandie vol vertrouwen, en wilde het contract handhaven en dan le- veren aan Halfweg. De heer Barten 'herinnerde aan den geest vergadering van verleden jaar en constateer de groote versdiillen' in suikergehalte bij de ver schillende fabrieken. Wie aan St. Antoine le- vcrde had veel voor op hen, die aan Halfweg leverden. Beter controle op het vervoer acht- te spr. noodig, al wildfe hij toegeven dat het bestuur niet overal voor kon zorgen. De voorzitter wees op het vele dat door het bestuur is gedaan. Er zijn natuurlijk fbu- ten en tekorikomingen, maar ioder verbouwer mag zich daarom toch niet verbeelden, dat hij de beste bieten had. De heer Madderom (bestuur) ontkende dat bieten op litiht land minder zouden zijn dan op zwaren grond. Het verschil ligt aan de bemesting (kali, stikstof, fosfor en telk), dat ieder kan aan-brengen. De voorzitter voegde hier nog aan toe, dat door invloed van de zon de grove biet van den tusschenbouw hooger gehalte heeft dan dc fijne biet. Iemand uit de vergadering vroeg of het waar is, dat vijf van de coop, fabneken zijn aangesloten bij de Suiker-Maatschappij. Zoo ja, dan wildfe hij niet doorgaan met het con tract. (Wordt varvolgdl L, FRAN 1KENBERG, .AJJmHAIATJ het adres toot van wantrouwen, die gfeheerscht had in de rgadering van verle thans, nu de campagne achter den rug dat daar wel reden' voor was, gezien de Kgrensky heeft in een interview, dat door de „Robotnik" te Wareohau gepubliceerd is, verklaard dat een niet-holsj ewistische regee ring in Rusland misschien de onafhankelijk- heid van Polen en Finland zon erkennen, maar nimmeir die van Elstland, Litauen en de Oekraine. Volgens Kerenslky helbben deze vol- ken niet het vrije zelfbeschikkingsrecht, het is Rusland alleen, dat daarover heeft te be- elissen. 'De Oelkrainsiche Rationale Raad, die alle partijen in Oekraine vertegeaiwoordigt, heeft op een vergadering, welke in Weenen gehou- den is, besloten een verklaring aan de minis- tenpresidenten van Frankrijk, Engeland, en Italie te aenden, waarin gezegd wordt dat het Oekmainsehe volk nimlner onder wellke coh- ditie ook, een vreemde heerschappij zal dul- den en dat 't de worsteling zal voortzetten totdat de definitieve vrijheid ran' het vader- land bereikt is. Verseheidene Oelkrainsche deeluemers aan den anti-bolsjewistiachen opstand zijn te Warsehau aan gekomen en hebben daar mede gedeeld, dat de opstandige beweging, die zich ver heeft uitgehreid op den linfker en recb- teroever van den Dtijepr, thans een nieuwe phase is ingetreden en sebijnt aif te nemen. De bevo Iking heeft begrapen, dat spontane en afizonderlijke opstanden niet kunnen lei- den tot een volkomen vemietiiging van de Ibolsjewiki en dat alleen een goed vooorhereide en fer dege georganiseerde opstand waaraan bet geheele land deelneemt, het goed' geor- ganireerde geWeld deir Tooden kan overwin- nen, De opstandelingen waehten het wacht- woofd van hun regeering af, om den fceslis- senden strij'd tegen den vijand te beginnen. DOOR DEN! SOTERTK STOM GEWORDEN. 'Een zekere mr. H. M. Jessen, landbouwer uit den staat Iowa (VjS.) ia dezer dageu atom gewordien, toen bij droomde, dat zijn vrouw en kinderen bij een auto-ongelmk werden ge- dood. IIij was van plan geweest om met zijn vrouw en kinderen een autotoeht naar New York te xnaken, maar hjj was zelf door zaken opgehouden, en had den trein genomen, zoo- dat hij eerder te New York aankwam dan de auto, waarmede zijn. familie was vertrokken. Terivijl bij in de ball van e«n hotel op hen zat te. waehten, viel hij in s'aap, en diroomde, dat hen een ongeluk was overkoraen. Toen hi.' van schrik wakker werd, was bij niet meer in staat een woord te uiten. Zijn familie, die spbedig ongedeerd en wel kwatn opdagen, vond hem in dien toestand. CAIN'ADEEISIQHIE .BEESDMENISOHIEN" Edward Rainey, een boer uit den Canadee- zen staat Alberta, wordt evenals zijn vrouw beachiuildigd van moord. Een vijiftionjarige knecht van zijn hoerderij is namelijk in het ziekenhluis gestorven. Toen de jongen werd' opgenomen, had hjj be- vroren voeten, een grOot aantal wonden en kneuzingen en was zijn lichaam uitgeteerd door ondervoeding. De buren heschul'dlgden Rainey en zijn vtouw er van, den ongehildkige in dien toe- stand te hebben gebiaoht. In woede ontsto- ken staken zijl de hoerderij1 en de stallen in brand en schoten zij het vee dood. Het bouwen van een landhuis te Obdam voor den heer Dr. B. H. A. Lohman is opge- dragen a«n den heer S. Butter, aannemer, alhier. LIETTDADlGfflrElDSGON'CERT. Het liefdadigheidsconcert zal niet op 28 Fehruari plants hebben, zooals eerst was be- paald, maar op Woensdag 2 Maart a.s. des avond® te 8 uur in de Doopsgezinde kerk aan den Koningsweg. VOI KSIZ ANG. B^NnXXXEgBEHOEFTEIN. FEEBTAVONT): ^ACWOiDO". Zaterdagavond gaf'de AUdmaarsche Han- delsechoolvereeniging „Pacivolo" haar jaar- Ujkscheii feestavond in de groote Harmonie- zaal en in alle opzichten kanWan een eoht vroolijken en opgewekten succosavond war den ffasproken. Over belangstelling had Pa- civolo zeker niet te klagen. De heer J. van Kiiiijk, voorzitter, kon na de gebruikelijke openingsmarsch van het orkoetje velen*'het welkom toeroepen, In 't hijzonder richtte hij deze wo or den tot den directeiur den heer P ,stma besohertaheer van Pacivolo en tot de aanwfezige dames en heeren leeraren em leeraressen. Aangenaain deed h.et ook aan, dat vartegenwoordigsr* van da Haarlamatohe an Amsterdam'seha Handalwehoolvaraaniging waran gakoman.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1