DAoBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo. 49 Hondord drie en trrintigste jaargang i9«; 28 FEBBUARI MAANDAG Dtt mnnmer bastaatnit 2 Maflm AbonncnientQprijs bij voornitbctaling per 3 mnnnden f 2.—, fr. per post X 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. rogel, grootore letters naar plaatsrulmte. Biieven franco N.V. Bock- on Itandelsdr. v.li. norma. Coator Zoon, Voordam C O, Tel. Adininistr. No. 3. Rodactio No. 33. B:.itenlandsch Ovorxicht. De Londensche conferentie zal deze week, men verwacht a.s. Woensdag, beginnen met de behandeling van het vraagstuk der schade- loosstelling. De Duitsche delegatie zal van- daag met de voorstellen harer regeermg in de Britsche hoofdstad aankomen. Betreffende hare volmacbten wordt gemeld, dat alleen minister von Simons onuerhandelaar en ver tegenwoordiger der Duitsche regeering zal zijn. Hij is echter niet gemachtigd, Duitsch- land; tot iets te binden, daar die beslissmg niet te Londen, doch te Berlija zal moeteo v alien. Het zal ongetwijfeld een zeer belangrijke week worden, en voor Duitschland tn voor de geallieerden. In Frankrijk schijnt men nogmaals aan Engeland duidelijk te willen maken, dat de eischen toch vooral niet over- dreven waren. Briand heeft te Londen aan Engelsche joumalisten verklaard: „De scha- (Jeloosstelling is een kwestie van rechtvaar- digheid, waatibij alle volken betrokken zijn. Frankrijk heeft bij de overeenstemming van Parijs alle mogelijke offers gebracht, waar het zijn vordering betrof. Wij zijn hier om naar de Duitschers te luisteren, en wij zullen naar hen luisteren. Wanneer de Duitschers practi- sche en gunstige betalingsvoorstellen aanbie- den, zal Frankrijk die aanvaarden. Wanneer Duitschland echter voortgaat met zijn jam- merklachten, zullen wij aantoonen, dat onze misere minstens evenzeer de aandacht ver- diient. Wanneer het zijn beurs niet goedi- schiks wil openen, zullen wij haar met ge- w.eld openen." Men schijnt in Frankrijk niet recbt gerust over de plannen van Lloyd George, dien men verdenkt van een al te gunstige gczindheid je- gens Duitschland's betalingsvoorstellen en men vreest, dat hij, nu hij inzake de kwestie van het Nabije Oosten den Franschen vriend ter wille is geweest, zal pogen op zijn beurt Frankrijk over te halen tot een meegaande houding ten opzichte van de Duitsche schade- loosstelling. Vandaag zal te Londen beslist worden over het Turksche vraagstuk Welke de op- lossing ook zal zijn, het is haast ondenkbaar, dat de rust op den Balkan daardoor voorgoed zal worden gevestigd. Daarvoor zijn de be- langen der betrokken landen te zeer uiteen- loopend en is de naijver onder hen te groot Niet dan gedwongen zullen de Grieken de door hen bezette gebieden, Oost-Thracie en Smyrna, ontruimen, omdat zij die nu.eenmaal als rechtmatige veroveriagen beschouwen. Een troost voor Griekenland kan nog zijn, dat het toegezegde onderzoek in zijn voordeel kan uitvallen. Het zal den Oppersten Raad wel blijken, dat het tomen aan opgesteldc vredesverdra- gen ontevredenheid wekt bij de vrienden. Buitenland De Figaro vertelt: 's middags twee uur; in het kaamet van den rechter van instructie, die met advokatan zit te praten in afwach- ting van de komst van mevrouw Bessarabo, welke nog omtrent enkele punten van de toe- schuldigmg iinlichtingen moet geven. (Me vrouw Dessariabio, de aan litteratuur doende geexalteerde dame, die haar man doodschoot en het lijk in een kotfer naar Nancy ver- zond). Een inspecteur komt binnen, maakt het militair saluut en zegtmevrouw zal niet ko- men, want zij is niet gekleed en heeft haar toilet niet kunnen maken. De rechter antwoordit: Wij zullen haar voor de volgende week oproepen. De twee advokaten nemen afscheid van den magistraat, die een begrafenis-ondeme- mcr, beschuldigd van sluikhandel in Oocai- ne, binnen Laat kornen. Een jonge Turksche pacha staat te wachten tot hij aan de beurt komt. DE ONLUSTEN IN ITALIe. Bij een gevecht tusschen nationalisten en sociaiisten te Rovigno is een persoon gedood velen werden gewond. Volgens de bladen hebben zich te Bari op- nieuw conflicten voorgedaan tusschen soda- listen, die een staking hadden geproclameerd en nationalisten. Er zouden eenige gewonden zijn. In eenige kleine gemcenten hebben zich eveneens onlusten voorgedaan tusschen na tionalisten en sociaiisten, waarbij eenige per sonen werden gedood. De ,,Epoca" vemeemt uit Baii, dat de fas- cisten in de staten van Conversano een ge vecht hebben geleverd, waarbij zij gebruik maakten van bommen. Een offider werd daarbij gedood. KDRTE BERICHTE'N'.. Het Cour d'Assises ite Parijs heeft Tse paris en Kyriakis, de plegers van deni moord aanslag op Venizelos, tot vijf jaar celstraf verooideeld1. Tusschen Pan ama en Cistarica best aat oneenigheid over een geweldid'adige bezet ting door Costarica van het betwiste grensge- d*4 hat duausara bdj Panama wacd kendi. In Panama is een bevel tot mobillsatie uitgevaardigd. Het verkeer door het Panama- kanaal ondervindt echter geen nadeelen. Hermann Vogel, de teekenaar van de aardige fantastische sprookjespagma's in de Fliegende Blatter, is overieden. De „Times" vemeemt uit Melbourne, dat de scheepvaamstaking in Autralie, die tien weken duurde. is opgeheven. - De „Tempe" vemeemt nit Walona, dat er te Podgoritza een gevecht is ontstaan tus schen Semeers en1 Atontenegrijinsche opstan- delincen. heb ben aldaar oommunistische ongeregeldheden plaats gehad. Een' druiklkerij,, toebehoorende aan de soc. diem, partij, is geheel verwoest. Tusschen (het positkantoar en het station te Oberhausen is een door postbeambten be- geleide postwagen door drie gewapende man- nen aangevallen. Zij roofden twee postzakken met 150.000^ M. en1 vluchttm. De politie schoot op hen1, wtaaxbdji een der beambten zwaar werd gewond. Te Gl asgow zijn in de werkplaatsen der Caledonian) Railway Company, ten gevolge van een ontplbffimg der gasreservoira onder een' der wagens, negen spoorwegwagons ge heel verbrand. De lucht-mail heeft alle overland vldeg- reoords geslagen door, van San Francisco naar Nfew-Yonk 2000 mij'len te vliegen in min der dan 33 uiur. Di't zijn de eerste proeven van mail-vluchten gedurende dag en nacht. De studenten te Calcutta sChdjnen hun stakingstactiek te hebben opgegeven, daar bet meerendeel1 de colleges weer volgt. Niet de burgemeester van Barcelona is vermoordi door de oommunisten maar de bur gemeester van Reus, ten westen van Barcelo na. v Volgens particuliere berichten te Elber- feldl uit Amerika ontvangen, is het niet twij- felachitiig, of de in beslag genomen 'Duitsche eigendommen in de Vereenigde Staten zullen worden teruggegeven. Volgens berichten uit Ottawa is Britscfa Columbia voomemens, om den hande! m spi- ritualaen van regeeringswege rer hand te ne men. Dit is de tweed e provincie van- Canada, die zich niet houdt aan de wet op het verbod van alcoholische diranken. Nlaar aan de „Voss. Zeitung" wordt ge meld uit Oppelm, zal wegens de volkstemmimg op 20 iMlaart van 1 Maart af de Poolsch Opper-Silezische grens voor reizigers zijn ge- sloten, dus ook voor agitators uit Warechau en Posen. Staten-Generaal EERSTE KAMER. Overeenkomstig het door den voorzitter aangekondigde voomemen zijn de leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Dins- dag 1 Maart des avonds te 8H uur. Binnenland Vraag 3. Op wie moet de arbeidsbeperking van toepassinig komeu1? Op welke catagorieeu van in den llaindhouw werkzame personen zal1 de arbeidsduurbeperking van1 toq>assing kun- neni zijuHloe d'ent met name te worden ge- haindeldl met huisgenoaten, kinderen en inwo- nende famiilieleden van fcleinere werkgevers, die hun bedrijjf zonder vreemdte hulp uitoefe- nen? In dit verband1 wonde er aan1 herinneid!, dat de Arbeddswet voqr dfe njjyeriieid ten deze geen uitzonderingen toelaat. Alleen zijln de hoofden van ondernemingen uitgeschakeld. (Op dezen.' algemeenen stelregel is ten' aan- ziem van bakkerspaiitroons eene uitzonderiag gemaakt j deze mogen in- hun bakkerij niet zoo fang weitkzaam zdjtn, als ze zelf mochten verkiezen.) Voor de echtgenooten van sommd- gB gedrijirahoofden, bijVoorbeeld slagers, zijn eveneens fadliteitien toegestaan, met het <$og op de bedien'ing,van klanten in den winkel. De verschillende praeadviseuira hadden daarover uiitvoerig geankwooid. Nla zeer uitvoerige besprekingen' wees de voorzitter bij de slutting der vergadering er op, dat men' hot wed alien er over eens was, dat een' wettelijke vasfcstelting van1 den arbeidstijd in faeti liandlbouwbedrijf niet op dezel/fde wijr ze als bdj de industrie zal behooren te worden geregeld. Er is voorts gebltiken wel verschil van gevoelen te bestaan. Toch zullen er niet velen zijln, die nog durven beweren, dat een re- geling adhterwege kan blijiven. Een andere vraag is, op welke wdjlze die zaak geregeld moet worden. Er zal een wet moeten komen ter regekng van de zaak in1 haar geheel, doch ved zaj thans bij de uitvoering aan' de com- missics van belanghebbenden kunnen' worden overgelia/ten. Zijn algemeene indruk is, aldus besloot spreker, dat wel ee regeling gewenscht wordt, doch dat het bedrijf daardoor niet mag worden belemmerd. BEZUINIGING BIJ ONDERWIJS. De minister van Onderwijs zegt in de Me- morie van Antwoord, in zake zijn, begrooting, dat hij ten voile erkenit, dat het betrachten van de grootst mogelijke zuinigbeid1 bij het doen van uitgaven voor het onderwijs meer nog dan in nonnale tijden thans met het oog op den tOestand en de vooruitzichtea der schatkist gebiedmde eisch is. Hij is zich ech ter niet bewust in dit opzicht tot dusver te kort zijn geschotien en de besehouwimgen in het voorloopig verslag hebben hem hiervan ook niet overtuigd. De stijging der onderwijs- uitgaven is, zoowel wat het lager als het middelbaar en het nijverheidsonderwijs be- treft, een rechtstreeksch gevolg van de nieu- we wetten, welke met medewerking van de Staten-Generaal tot standi kwamen. Voor zooveel het mogelijk blijkt, bij de uitvoering dier wetten de eischen in te toomen, kan hij intusschen de verzekering geven, dat hij niet nalaat bij voortduring op matiging aan te sturen. Ten aanzien van het lager onderwijs trof hij reeds maatregelen om een. stelselmatig onderzoek in te stsellen naar de vraag, of en zoo ja op welke wijze ook door verge- lijkmg met de inrichting van het onderwijs- stelsel in het buitenland bezuiniging verkre- gen zou kunnen worden. Vast moet daarbij echter staan, dat die be zuiniging niet mag leiden tot aantasting van de gronaslagen, waarop de nieuwe L. O.-wet is opgetrokken, noch ook tot opschorting van hare uitvoering. Eene opgave van de kosten, welke deze wet zal medebrengen, is thans evenmin te leveren als bij de behandeling van het ontwerp, omdat onderscheidene nieuwe regelingen nog niet eens tot stand gekomen zijn en eerst op den duur zullen gaan wer- ken. Met het nieuwe schooltoezicht heef t de bedoeling voorgezeten, dat zijne werking intensiever zal zijn dan voorheen. Daarmede hangt samen, dat de leden van dat toezicht zooveel als eenigszihs mogelijk is, ontheven worden van administratieven arbeid en dat de werkzaamheden dus ook die van admi nistratieven aard per inspectie worden ge- concentreerd. Inridhfang van inspectieburee- len was daarvoor noodig en zal niet duurder uitkomen dan wanneer leder inspecteur en schoolopziener op zich zdf in zijne admini- stratie had moeten voorzien. Bij de inrichting der bureelen is met groote zorg gestreefd naar eene zoo zuinig mogelijke oplossing. Voor d* inrichcng van km—Virimlan de nieuwe wettelijke bepalingen, moeten de desbetreffende algemeene maatregelen van bestuur worden afgewacht. De inrichting *der Rijkskweekscholen zal niet andere dan gelei- delijk kunnen gaan. Ook ten aanzien van het middelbaar on derwijs, inzonderhedd wat aangaat de gebou- wen bij dat onderwiis in gebruik, kan de mi nister verzekeren, dat geen eischen worden eld die tot onnoodige opdrijving van kos- zouden leiden. Gemengd Nteaw HET NED. VAKVERBOND AAN LLOYD GEORGE. Onderstaan telegram is Zaterdag namens het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni gingen aan Minister Lloyd George te Lou den gczonden. Excellentie! Het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen gevoelt zich gedrongen de vertegenwoordigere der verschillende re- geeringen aan den vooravond der besprekin gen in zake de eischen tot schadevergoeding aan Duitschland te stellen, te wijzen op het allergrootste belang, dat de geheele mensch- heid heeft bij eene regeling, welke voorkomt, dat nieuwe haat onder de volkeren wordt zaaid, de opbouw van de wereld wordt lemmerd en millioencn arbeiders voor een reeks van jaren tot slavemij worden ge bracht. Het protesteert bij voorbaat met alle kracht tegen welke regeling ook, die met de ze factoren niet in ieder opzidit rekening zou houden." Namens het bestuur, R. Stenbuis, voorzit ter. AFSCHEID-M. G. DE BLOEME. De heer M. G. de Bloeme, aan wien met ingang van 1 Maart a.s. op zijn verzoek eer- vol ontslag is verleend als directeur van den P' stcheque- en girodienst, had, in verband hiermede alien van het personeel van dien dienst, of daarmede op de een' of andere wijL ze verbonden, die van hem afscheid wilde ne men, uitgenoodigd daartoe gistenniddag sa men te komen Minister Konlg deelde mode, dat de heer De Bloeme benoemd was tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Als opvolger van den heer De Bloeme is aangewezen de heer A. W. Kymmell, thans inspecteur der posterijen en telegrafie in al gemeenen dienst, onderdirecteur van den postchfeque- en girodienst. OOK PRIJSDALING VOOR BELGI- SCHE KOLEN. In aansluitiiig aan hetgeen bericht wordt betreffende da ling van' de Engelsche kolen- prijzen, vemeemt de Crt. thans, dat hier te lande ook van Belgie zeer scherp verlaagde kolen-offertes ontvangen zijn. Eenige soorten huisbrand werden aangeboden met een prijs- verlaging, van 60 per wagon van 10000 Kilogram. MOORD TE ZEIJEN. Te Zeijen, gem. Vries, is Vrijdagavond zooals wij reals meldden, de 24-jarige land- bouwerazoon J. Lambers bij een onderlin- gen twist doodgestoken. De vermoedelijke da- der is nog niet gevat. Het parket uit Assen steit een onderzoek in. De twist, die aan den moord voorafging, had plaats in 'n cafe en ging over het lateo leegloopen van fietsbanden. Lammere, die de ruzie wilde sussen, is het slachtoffer daarvan geworden. Hem werden verschillende steek- wonden toegebracht De vermoedelijke da- der schijnt eveneens gewond1. NAOHTVLUCHTEN BU DEN M1ARTNE- LUCHTV AAElTDIENST. Stadsnieuws ONTSLAG GEVRAAOD. Naar wij ememeu heeft de heer D. Schenk alhrer ontslag aangevraagd en gekregen als directeur der Bank Associatie. GEPROMOVEERD. Aan de Leddsche universiteit werd heden bevorderd tot doctor in de rechtwetenschap- pen de heer Th. J. van Lookeren Campagne, geboren te Zaltbommel, wonemde te Alk- maar. NED. VEREENIGING TOT AFSCHAF- F1NG VAN ALOOHOLHOUDENDE DRANKEN. AFDEELING ALKMAAR. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt zal morgenavond in he!t geheelonthou- dersgebou w aan de Laat in een open bare ver gadering met lichtbeelden optreden ds. Boers van Roordahuizem, met het ondarwerp ,yDurf te levsn." Ds antra* is vrij. DirecteurG. II. KKAL lIooMroducteurTj. N. A.DI1UA. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Daags na de ontvoering van twee officie- ren, die bij Liscarrol op de jacht waren, hei> ben militairen in genoemd dorp een onder zoek ingesteld. Er werd een burgerwacht ge- vormd en de leden daarvan werden verant- woordelijk gesteld als de vermiste officieren niet terecht kwamen. Het hoofdkwartier te Dublin meldt, dat na de hinderlaag bij Macroom twintig fuseliers in motorlomes de rebellen achtema zetten in het bergachtig en moerassig gebied naar de grens van Cork en Kerry, waar de achtervol- ging werd gestaakt, daar andere rebellen verschenen op het hooggelegen terrein in den rug van de militairen. Gedurende het ge- vecht werden twee burgers gedood en een gevangen genomen. Een constabel, die bi] 't hinderlaaggevecht werd gewond, is later overleden. De bekende „London LetteF'-medewerker der ,,Westm. Gaz." schrijft, dat de posiide van Sir Hamar Greenwood, als minister voor lerland, zeer is geschokt en dat hij de vol- gende week in het parlement zoodanig in het ongelijk zal worden gesteld in zake het Cro- zier, incident, dat de regeering blijde zal zijn hem kwijt te raken. Zijn ontslag kan slechts een kwestie van tijd ziju, want als hij blijft, zullen andere ministers heengaan en de coa- litie zal dan uit elkaar vallen Er zijn man- nen in de regeering, die de politick van den minister voor lerland diep verfoeien, ook znij uitvluehten en de schromelijke gevolgen zijn uitvluehten en de schromelijke gevolgen van zijn politie-represailles. Gewapende brands tichtere 'hebben tever- geefs getracht brand te stichten in pakhuizen te Manchester. De brandstichters ontsnapten. Twee gewapende personen drongen het poetkantoor van Portobello, een buurt van Dublin, binnen, bielden het personeel met hun revolvers in bedwang en maakten zich meester van de officieele militaire corxespon- dentie. Zij slaagden er in te ontsnappen, voordat alarm kon worden gemaakt. DUTTSKTHTlAfNlD ESN1 DE BOiLSJEIWTKI. Volgens de Berlijnsche bladen heeft de so- cialistische Rijksdagfractie besloten, een voorstel in te dienen, om de kwestde van de 50 millioen marken in goud, welke tijden® den oorlog door het Duitsche lagerbestuur aan de Russische bolsjewiki zouden zijn ge- schonken, door een parlementaire commissie te la ten onderzoeken. SPOOKWEGSTAKING TE WARSICHAU. Te Warachau is onverwacht een staking uitgebroken. De vakvereenigingen hadden de regeering een ultimatum gesteld waarin met mm •teiaiawr wwi A—wsesew kna 1 <m«. eischen niet v66r 7 Maart a.s. ingewilligd zouden zijn. Thans ia deze afspraak door het uitbreken eener wilde staking verbroken. De ministerraad beraadslaagt over den eiscb. Op bevel van den minister van Spoorwegen werd een aantal machinisten uit bun huizen ge- haald; zij werden onder militair geleide naar bun machines gebracht en gedwongen, dienst te doen. Alle Poolsche spoorwegen zijn onder mili taire controle geplaatst. OfPSTOOTJES TE EAAPSTAD. Te Kaapetad zijn den 25en Februari onge- regeldheden ontstaan bij de begroeting van veldmaarschalk graaf Haig, die een bezoek brengt aan Zuid-Afrika. De menigte, die wegens den beperkten omvang der zaal, geen toegang kon krijgen, voegde zicb bij de kleur- lingen, waaronder vele boeven, die na bet vertrek van den veldmaarschalk een aanval deden op de politie. Verscheidene politie- agenten zijn gewond. OlSnEENIGHEID OP EEN1 OONGfRES. Te Livorno (Italie) is Zaterdag het con- gres van den Italiaanscben bond van vakver eenigingen aangevangen. De beer Fimmen (Nederland) sprak uit naam van het I. V. V. te Amsterdam. Etr deden zich eenige inciden- ten voor tusscben socialistische en cominu- nistische congresleden, waarbij bet tot hand- tastelijkbeden kwam. DE DEGRQOTING VAN DEN VQDKENBOND. De begrooting van den Volkenbond voor 1921, zooale deze door ae vergadering is goed- gekeurd, bedraagt, naar de „Information'' meldt, 21.250.000 francs. De gelden, benoo- digd. voor de dekking der kosten van' het in- ternationaal Arbeidebureau, zijn hieronder begrepen. De 48 staten, die lid van den Volkenbond zijn. werden in kennis gesteld van bun aan- deel in de dekking der uitgaven, berekend volgens de verdeelingsschaal, vastgesteld door het Internationaal bureau der .wereld'-post- unie. DE STAlATISGtREEOP IN: PEKZIe. Uit Teheran Wordt gemed, dat de kozak- kenstrijdmacbt onder Riza J&han, die Teheran heeft bezet, uit ongeveer 3000 man bestond. Zevenbonderd kozakken uit Teheran sloten zicb bij ben aan. In de straten van de stad hadden eenige gevechten plaats, doch binnen twee uur was alios beslist. Toen bet bekend werd, dat de kozakken- strijdmacht op Teheran aanrukte, begaven een vertegenwoordiger van den sultan en een vertegenwoordiger van den premier zicb op weg, vergezeld van een lid der Engelsche le- gatie en den Britschen militairen attache. Na eenige besprekingen verklaarde Riza Khan, dat bij van plan was de hoofdstad te bezecten en een militaire regeering te vormen, die sterk genoeg zou zijn om Teheran na bet vertrek van de Btritecbe troepen te bescher- men. Wij zeide pro-Engelsch en anti-bolsje- wistiscb te zijn en voegde er aan toe, dat bij geen enkel gezag erkende naast dat van den sjab. De kozakken van Riza Khan hebben na de bezetting van de hoofdstad wachten geplaatst voor de verschillende legatdegebouwen. In de stad is bet rustig. Den Europeanen wordt geen overlast aangedaun. MODERNE JUSTITIE. WETTELIJKE BE&OHJMMING VAN AHBEIIDERS IN/ HET LANDtBOUW- BEDEIJF. De Nederlandsche Vereenigrng voor Wet- telijke Bescherming der Arbeiders heeft Za terdag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden, in verband met de omstandigheid, dat Nfederland vermoedelijk binnen zeer af- zienbaren tijd, in verband met de ..questions agricoles", voorkomende op de dagorde met de Derde Internationale Arbeidsconferentie, voor de vraag zal worden gesteld, op welke wijze de wefcgeving hier te lande er toe zal hebben bij te dragen den arbeidsduur bij den land'bouw binnen bepaalde grenzen te beper- ken. De vergadering werd bijgewoond o.a. door den minister van arbeid, Aalberee, zoomede door de heeren Van Hoek en Zaalberg, on- derscheidenlijk directeur-generaal van den landbouw en van den arbeid. De voorzitter der vereeniging, prof. mgr. dr. W. H. Nolens, heette in zijn openings- woord allereerst den minister van arbeid, mr. Aalberee, ale vertegenwoordiger van de re geering, zoomede de vertegenwoordigere van de andere deparbementen, welkom. Hij wees er vervolgens op, dat in verband met de agenda voor de Derde Internationale Arbeidsconferentie, de vereeniging gemeend heeft deze vergadering te moeten beleggen. Als bewije van orienteering heeft het be- stuur aan spr. verzocht een overzicht te ge ven van de internationale arbeidswetgeving Hij gaf een overzicht van de internationale bemoeiingen met de arbeidswetgeving. S'pr. eindigde zijn rede onder luid applaus, waarna mr. Aalberse, minister van arbeid, enkele oogenblikken het woord voerde. Na zijn spijt te hebben betuigd, dat hij ver- hinderd was de vergadering in 'haar geheel bij te wonen Z.E. moest ook tegenwoordig zijn op een vergadering te 's-Hertogenbosch wilde hij, in aansluiting op het slot van de rede van den voorzitter, wijzen op de nood- zakelijkheid, althans hooge wencchelijkheid, dat de internationale vereeniging ook in de toekomst blijft bestaan. Naast het publiek- rechtelij'k lichaam als het instituut van den Volkenbond, is er voor een privaatirechtelijke organisatie als de internationale vereeniging een groote taak weggelegd. Vandaar dat de steun, wel.ken de regeering tot nu aan die internationale vereeniging heeft verleend, ook in de toekomst aan haar zal worden toege- kend. Ook voor een goede voorlichting in de verschillende landen kan van de internationa le vereeniging, ia het belang van een gezonde •a*«*hkelia» der erbeidevetawvtag, mm gree ts kracht uitgaan. (Luide bijval). Daarna werd de vraag aan de orde gesteld: „Hoe dient de Arbeidebescherming bij den landbouw in Nederland te worden geregeld?" Op uitnoodiging van bet bestuur hadden een zestal personen prae-adviezen over deze aangelegenbeid uitgebracht. De aan de prae-advieeure door het bestuur ter beantwoording voorgelegde vxaagpunten luiden: Vraag 1. In welken vorm mioet de arbeids duur beperkt worden f Moet de arbeidsduur beperkt worden door middel van vaetstelling van werktijd per dag, per week, of langer? Zoo ja, welke maximum arbeidsduur per dag kan voor ae verschillende vormen van land- bouwbedrijf in Nederland als dioorvoerbaar worden aangenomen? Vraag 2. Hoe moet bet overwork geregeld worden? Indien een maximale werkdag voor de normals bedrij'fsverhoudingen kan worden aangenomen, moet daarbij de mogelijkheid ope blijven om op belangrijke schaal overwerk te doen verrichten? Zoo ja, kan dit overwerk binnen bepaalde seizoentijden beperkt blijven en welke zijn deze? Is bet mogelijk of ge- wenscbt, aan de vergunning tot overwerk de voorwaarde te verbinden, dat de werktijd van de overwerkende arbeiders op andere tijden des jaars in evenredige mate wordt verkort? Sinds korten tijd werden bij den M. L. D. Holt-acetyleen-landingsTichten. ontvangen ter verlichting van de vliegterreinen bij nachtvluchten. De eerate proeven hiermede werden dezer da Ren genomen met voile maan en gunstige weereomstandigheden ten einde de vliegere van de marine geleidelijk met het nachtvliegen vertrouwd te maken. De nacht vluchten werden gehouden met Fokker-jacht- vl'iegtuigen en hadden een vlot verloop. Vliegers waren de luit. t.z. le kl. Doorman en de off.-vieger 'Schmidt Craus. Zaterdag- avond werd wederom gevlogen, waarbij de zoeklichten der. oorlogsechepen moesten trachten 't vliegfniig te vinden. Dit bleek niettegenstaande de vlieg-tuigen herhaaldel'ijk lichtkogels afvuurden om hun plaata aan te geven, vrijwel ondoenl'ijk. Het geheel was voor de bewonere van Den Heder een aardig schouwspel, dat buitengewoon veel belang- stelling genoot.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1