Alkmaarsche Courant Feuilleton. Honderd Oris an Twlntlgste Jaargang, Wo ens dag 2 Maart. ProvlnciaalNleuwH Stadsnieuws Ingezonden stnkken. UIT SCHOORL. (Vervolg gemeenteraadszitting). Vooistei van B en W. om machtiging te verleenen tot het doen uitwerken van een plan tot verbetering en verbreeding van den straatweg van .de grens Bergen tot Camp en hiervoor aan B. en W. een credict toe te staan tot ten hoogste 500. De voorzitter zette uitvoerig uiteen hoe door't gxooter wordend verkecr 't phcht wordt van Provincie en Rijk om gemeenten als Schoorl tegemoet te komea in het on- derhoud der straatwegen. Ook de Provinctale Waterstaat komt tot't inzicht, dat den weg vanaf Castricum via Egmond en Bergen tot Camp niet meer voldoet aan de toenemende eischen van het Verkeer en strenge verbete ring behoeft met steun van de Provincie. Ook het Rijk is geroepen in deze te subsidise- ren. Alleen geve de gemeente Schoorl, voor 't traject binnen hare grenzen, door het doen uitvoeren van het voorgestelde van B. en W., hare ingenomenheid te kennen, daar ook on- ze gemeente er belang bij heeft. Pereoonlijk is spreker de meening toegedaan, dat van deze wegverbetering zeer veel zal afhangen voor den groei en den bloei van Schoorl. la- ten we, zeide spr., deze kleine uitgaaf ons ge- troosten cn de aangeboden hand van de Pro vincie ten voile aangrijpen. De heer Lilhrs wilde de zaak in 2 vragen splitsen. Ten le.is het plan ten dienste van de gemeenschap, en ten 2e.: zijn de gemaakte kosten gemotiveerd. De eerste vraag zal wel bevestigend kunnen worden beantwoord De tweede vraag, door spreker voorloopig niet. Hij wilde eerst het plan kennen. en wetea wat Provincie en Rijk geven. De heer Wognum decide mede hoe reeds dit plan sinds enkele maanden in de lucht hangt, hoe een bezoek van den provincialen ingenieur leidde tot besprekiing van de onder- deelen voor Schoorl en hier van den bestaan- den weg op enkele punten moet worden af- geweken. Spr. deed persoonlijk een idee aan de hand om vanaf den hoek bij Swaan te Aagtdorp den nieuwen weg recht door te trekken tot de woning van Modder, dus tus- schen Omloop en den besfaanden Duinweg. Spr. dacht dat de kosten voor de gemeente, ruim genomen, op een ton zullen komen. De heer den Das: De bestaande weg is voorloopig voor Schoorl, volgens miji, goed genoeg en bij gebrek aan beter is de veranL dering heelemaal niet noodig. De heer Bijl: Ik ben't met den heer den Das eens. We kunnen die 500 beter aan den bestaanden weg besteden. Dat is beter dan een teekening van een nieuwen weg, die er toch nooit komt. De heer Duin geloofde, dat het zoo goed als weggegooid geld is. Wanncer B. en W. over de subsidie van Rijk en Provincie reeds nu volkomen zekerheid konden geven maar die bestaat nog niet 't kan een strop worden. We hebben reeds meer stroppen in zicht, bijv. als de woningbouw eens likwi- deert, en ook kan de garantie voor hypotheek bij bouw van middenstandswoningen een strop zijn De voorzitter zeide, dat't plan, als het ge- reed is, altijd nog besproken kan worden. 't Oaat haer slechts om 500. Bovendien, vo- teerden onze vaderen van 1870 niet toen reeds voor het bcstraten van den weg een be- drag van 60.000? Moeten we ons minder toonen dan de mensehen van het arme Schoorl van toen? Eisch des tijds is, dat de weg wordt verbeterd en dan in dien zin, dat ze kome in't millieu van onzen tijd. Schoorl zou anders achteraan komen. Waarom zich te verzetten, wanneer we met 500 kans op een grondige verbetering krijgcn. 't Is een z6o groot belang voor Schoorl, dat spr. niet weet hoe't de mensehen op't hart te druk- ken. Laten we het toch doen, zeide spreker. De heer den Das verzette zich nog met hand en tand en merkte op, dat we een straatweg naar onzen „stand" hebben. De heer Luhrs stelde geen vertrouwm in de Provincie en wilde eerst duidelijk om- schreven toezeggingen. Bovendien krijgt men met de bevolking te doen. We hebben reeds onze ongelijk omgeslagen belastingen, zeide spreker. De voorzitter: Daar helpt u dan zelve aan mee. U hadt bij het vaststellen van het ko- hier weinig bezwaren De voprzitter decide mede, dat, indien het wordt afgestemd, hij met en ander voorstel zal komen, en indien ook ddt geen meerder- heid krijgt zal hij naar den Commissarls der Koningin gaan om nadere maatregelea te nemen. Het voorstel van B. en W. werd afge stemd. (Alleen wethouder Wognum stemde v66r en wethouder van Lienen bianco). Hierna bracht de voorzitter in stemming, om een plan te doen opmaken waarvoor de kosten door hem priv6 zullen worden gedra- gen. De heeren Bijl, Duin, Polle en den Das stemden bianco. De beide wethouders stem- den er v66r, terwijl ook de heer L&hrs v66r stemde. Ten slotte zal er dan in ieder geval een plan komen tot verbetering van den veel te smallen weg in ons mooi dorp. Dit is toch't eerste wat zal leiden tot afdoende verbete- ringen. Evenals in een bedrijf soms grondige verbeteringen noodig zijn, even zoo noodig is't met elke gemeente dat dit geschiedt. Vooral eischt een gemeente als Schoorf, die door den drang der omstandig- heden is ontgroeid aan hare kmderschoenen, dat ze door wijs beleid mede gaat met ha- ren tijd, om zoo ook te profiteeren van het- geen vooruitgaande tijden aan welvaart kun nen bieden. Gemakkelijk gaat dit hier echter niet. We zagen dit vo6r jaren met het electri- ateitsbedrijf. Ook de Raad van toen meende in eerste instantie, dat't ean veel te groote daad was voor de gemeente, Alle moeite, ge- troost om de leden van dien Raad te overtui- gen, stootte op een al te groot conservatisme af. Laternog heden, en nog bug, moesten en zullen we tot onze schade ervaren, hoe glad de heeren van toen er naast waren Het zal maar wenschelijk zijn en te verwach- ten is 't ook dat wanueer ook voor wegen- verbetering weer eens alle moeite zal worden gedaan om't aannemelijk te maken, de Raad van thans een helderder oordeel zal kunnen uitspreken, want, evenals het electrisch be drijf destijds, zal ook, ondanks veel tegenwer- king, de noodzakelijke verbetering er komen. (Verslaggever). Na de pauze werd het uitbre,dingsp!an, hetwelk volgens de betreffende wet in 1921 herzien moet worden,. herzien ti op kaart gebracht, door B. en W. ingediend, om later te worden behandeld. Gelukkig vallen onze mooie beplante Nolgronden thans buiten dit plan, zoodat zij niet bebouwd en voor den wandelaar zullen bewaard bliiven. Reeds nu opperde de heer den Das enkele bezwaren. Zoo voelde hij niet voor het bepa- len van afmetingen van kamers enz., indien ze maar voldoen aan dtf eischen der Wo- ningwet, alsook niet voor bepaalde afmetin gen naar de grenzen der perceelcn. Punt 5 der agenda was: Voorstel van B. en W. tot beplanting der Nollen aan den Laanweg. Dit werd toegestaan, met tege- moetkoming aan den wensch van enkele inge- zetenen om er een wandelwegje door te ma ken naar den winkel van mej de Wed de Vries. Tevens kregen B. en W. machtiging voor verpachting van het grasgewas langs de we- gen en aan de Jaagkaai, benevens om aan te koopen van het Algcmeen Armbestuur het waterhuisje te Schoorldam. Di perceeltje zal, tcgclijk met de loods, in gebruik bij de brand- stoffencommissie, worden afgebroken1. Hierna kreeg de heer den Das gelegenheid tot het doen van de volgende \Tagen: le. Wordt in het raacmuis stroom gebruikt door de gemeente en den secretaris priv6 over 66n meter? 2e. Hoe is de gddleening ten laste van't G. E. B., groot J 11000, geplaatst. Men be- weert, dat de gemeente gunstiger had kun nen leenen. Op vraag 1 werd geantwoord dat in het raadhuis de stroom over e£n meter gaat. De leiding was niet van dien aard, dat 2 meters konden worden aangeibracht. De kosten van energie worden door de gemeente en door den secretaris gezamenlijk betaald. Met de inwendige verbouwing zal er echter een twee- ck meter worden bijgeplaatst. Bij het antwoord op vraag 2 bleek, dat de leening zoo voordeelig als het kon geplaatst was De voorzitter van de Commissie-van Bij- htand deed hierna nog enkele mcdedeelingen over het G. E. B. De heeren Luhrs en Wognum hadden nog wel iets over dit bedrijf te zeggen, doch zul len het rapport afwachten. Rondvraag: E>e heer Duin wilde, met het voorbeeld van den Damweg te Schoorldam voor oogen, stelselmatig alle bermen der wegen verlagen. Dit is ecu zeer goede maatregel. De heer Wognum zegde overweging toe. Na nog enkele vragen van minder belang sloot de voorzitter de vergadering met een keinachtige speech, aandringend dat de Raad voor de welvaart en de verfraaiing van onze plaats een open oog zal *-ebben. door Henri Ardell. Naar het Fransch. 12) Zij' lachten om deze uitbarstimg van vreug- de van Arletite. Maar Arlette lette er niet op. Htet ploiiseling opgekomen vooruitzicht van die re's was zoo verleideldjik voor haar, dat zij er een oogeniblik het verdriet door vergait, dat de dag haast omi was. Nb reed' de break Douarmenez binnen, waar het druik was van de terugkeerenden van het feest en men nadeide het huis van den deleter. Er stomd een rijtuig voor de deur, de tuinman haalde er de fcoffers af. „Q henxel'zei Arletie versohrikt, „zou me- vrouw Morgane aiisschien' al thuis komen?" Zij sprong uit de break en liep den tuin in. Voor de stoep siond een lange vrouw, van een vrij alledaagische voirkomen op afgemeten, ru- wen' .toon tot Amaile. die de \!ag had ges're- keni en,' zonder tegenspreken den stortvloed' van woonden die over haar nederviel, aanhoor. de, een' uiilbrander-zfdepreek te houden, dit goedgekeurd scheen te worden door een log, onbewegelijk meisje, dat naast haar stond met eai mand in de hand „Je zegt, dat mijinheer geiegd heeft, dat er pas om aoht uur gedinccrd zal worden, om zijn Arlette alien tij'd te geven zonder zich te haasten van het Pardon' terug. te keeren. Wel- "nui meisje, ifk zeg je, dat je he: eten dadelijk moet iklaar maken en' opdienen, want ik alleen bm msesreres hisr ia> huis, hsgriip j«? list ■ou wtsriijV wat maais w«ten sis ik ap zaa'a kind moest zitten wachten, dat het pnnsesje gaat uithangen met haar mooie blocdverwan- wen uit Parijs.... Laten zij haar houden tot vanavond, nu zij haar meegenomen. hebben. Ik waeht niet op haarIk zou wel dwaas wezen omi inij' te derangeeren om mensehen;, die juist een oogenbLik uitlkiezen wanneer ik niet thuis ben1, om tot afleiddng bij mij te ko men dineerenJa, 't is een mooi idde zoo onverwadh'ts ergens aani ite komenMen1 geeft zich rekensdmp van heel veel zaken." „Van welke dan?" riep de heldere stem van Arlette. „Ja waarlijk als het daarvan was, dat u u rekenschap wou geven, wiji hadden' u vandaag heelemaal niet verwacht." Mlevrouw Morgane keerde zich om en een ware verstomdhe'd teekende zich af op haar vertoonnd gezicht toen zaji mevrouiw Qiausey zag, haar dodhtens en de twee jonge heeren, die hum hoed' voor haar afnamen. Mlevrouw Morgane, zonder twijifel", zei mievrouw Chausey. De stiefmoeder van Arlette knikte werktui- geldjk met het hoofd; en mevrouw Chausey ging voort op een toon van koele en volmaakte beleeidheid' bij1 dat hardnekfcig stilzwijgen „U zult ons wel willen' verantschulddgen, mevrouw waar wijl gebruik maken' van de per- missie die mijinheer Morgane ons heeft zoo lang jrmogeliik te genieteni van het gezelsdiap van zdini oOchtertje gedurende ons kort ver- blijf to Douarnenez; daarom vragen wij u per- missie haar tot vanavond bii ons te houden, want wij vertrekken' rnorgen. „Doe zooals u goed vindlt, mevrouw", zei mevrouw Morgana, te zeer verbluft door het pdbtasMnfls van die eoanoedug, am m zslis ass to denlmi hesr ywg to ,^5aseas- UIT DE RIJP. Voor het examen nuttige handwerken is te 's-Gravenhage geslaagd mej. G. Gerling, al- hier. H'ET SEXUEELE VRAAGSTUK EN HET NIEUW MALTHUSIANISME. De afd. Alkmaar van den Nieuw-Malthu- siaanschen Bond hield Maandagavond in de bovenzaal van het caf6 „Gentral" een goed bezochte openbare vergadering, waar als spreekster over bovengenoemd onderwerp optrad mevr. T. Kierschde Jong, van Am sterdam. Met een kort welkomstwoord aan de aan- wezigen opende de heer C de Groot de ver gadering. Mevr. Kiersch, hierna het woord krijgea- de, begon met er op te wijzen, dat geheel ten onrechfc meestal over het sexueele vraagstuk wordt gezwegen, iets wat juist tegenwoordig, nu de prostitutie zoo erg is toegenomen, een onvergeeflijke fout is. Zij wees er op, dat zoo- vele vrouwen tegenwoordig lijden aan aller- lei ziekten a's gevolg van het huwelij'k met een man, die zich voor dien aan de prostitu- tie had overgegeven. Hoog tijd achtte spreek ster het, dat deze emstige kwestie vomoende onder oogen wordt gezien en zij riep daartoe ieder weldenkende op. Zij was er zich volko men van bewust, dat de oorlog veel had bij- gedragen aan de outwMdiiig der tegenwoor- dige toestanden, maar wel kan er veel tegen gedaan worden. Een der middelen is volgens spreekster de beperking van het kindCTtal Wel heeft de overheid aan' die bestrijding van de prostitutie gewerkt, zooals het opheffen der bordeelen, maar dit heeft tot gevolg gehad dat de prostituee's zich over heel een stad verepreidden in plaats van over enkele buur- ten. Spreefcster schetste de el'lendie van de prostitueds en de beleedigingen, die vaak boven, zdj] zal heel blij zijn ons, haar zuster en mdj,, zoo laat mogelijlk weer te zien Zij kotsteri zooveel genegemheid voor ons Nliemanid, zelfs niet Arlette, die echter ge- wend was een bits antwoord te geven, anf- woordde op de opmerking van mevrouw Mor gane. Maar toen zij op weg waren, merkte Guy philosophise!! op „Mlen' zal mevrouw Mlorgane niet kunnen verwdjiten' zidh1 geen recht te doen wedervaren toen' zdj: erkende dat Arlette geen groote lust had1 bij haar te komen.... Lieve hemelArlet- teitof, wat begrijp ik je goed op dat punt!" „Is 't niet?.... het is erg jammer, dat zij niet nog wat in Chhteaulin gebleven is. Wij hadden net zoo prettig deze taeni dagen, papa, de jongens en' ik, zonder haar en Blanche die op haar lijfkto zoo veel! Nu ben ik bang, dat zij den heelen winter niet meer op reis gaat P' „Miaar jij! gaat op reis. Beni je al vergeten, dat je bij ons koimt?Als mevrouw MOrga- ne altijd zulk een weinig verleidelajk 'humeur heefit, dan houden wij je bij; ons..... Dat is zoo eenvoudigt inogeldjkDus dat is afgespiro- ken!" „Afgesproken!" herhaalde zij met een go- lukkigen, vroolijken lack ,,Je koint bij ons eni wijl houden' je." Op dien' morgen na dien gedenkwaandigen dag van het Pardon' klonken die woorden haar nog steeds in de ooreni en's avonds toen zij; al leen zat in den stillen tudo, overdacht zij een voor een alle kleine vOorvallen die hadden plaats gehad gedurende het verblijf te Douar nenez van mevrouw Chausey, haar dochtera en Our-- Nto waren ze alien vertrokkta.... Zij' varaaawlKto haar lnninnariByt aaoala u aan een mdaje ondergaat v66r zij rich stort In den maalstroom der prostitutie Een schan- de noemde spreekster het voor de wetgeving, dat er niet meer gedaan is voor de bescher- ming der vrouw. Wel is het verbod tot onder- zoek naar het vaderechap opgeheven, maar hoe vaak hoort men niet van kindennoord door een' radelooze moeder, die door haren verleider in den steek werd gelaten. In ver- band hiermede hekelde spreekster het plegen van abortus, dat geen echt-voelende moeder zal toelaten. In het belang van de vrouw client, zed spreekster, gewerkt te worden voor het verkrijgen van een wettdijke bepaling, dat de vader van een buitenetiitelijfc geboren kind behalvc dit kind ook de moeder moet onderhouden. Spreekster bracht hierna in herinnering, wat het huwelijk in oi.de tijden in tal van landen was: een slavernij van de vrouw. In verschillende landen was en in enkele stre- ken is thans nog een soort proef-huwelijk in zwang en bij verschillende onbeschaafde stammen bestaat nog de veel wij verij. In de middeleeuwen was alom de prostitutie in al hare verschrikkelijke vormen aan de orde van den dag. Spreekster concludeerde dat de be- schaving de prostitutie niet heeft doen ver- dwiinen, integendeel. Volkomen gelijk gaf spreekster de fetnir nisten, die strijden voor de gelijkheid van man en vrouw. Wel is dte toestand van de gehuwde vrouw hier beter dan een 50 jaar geleden, maar feitelijk alleen voor de belas- ting worden manner] en vrouwen getijk ge- stcld. In Rusland is een huwelijkswetgeving zooals zij behoort te zijn, zei spreekster. Voor een goede wet moet hier te lande nog steeds gestreden worden. Als een recht voor dc vrouw eischts spreek ster, dat het aan haar zou staan uit to ma ken hoeveel kmderen zij zou willen hebben, omdait zij het is, die haar lichaam en hare gczondheid geett voor de kinderen, na den andoren arbeid die zij heefit te verrichten. Al leen in het kraambed of tijidens den kerkgang heeit de vrouw rust. Spreekster wddde hier uit over dm invloed van de kerk, speciaal van de katholieke, op de vrouw, om daama to betoogem, dat de belooning voor de vrouw a's onderwijzeres of anderszins evenhoog moet zijn als van hare mannelijke collega's. Het vnje huwelijk dat men zou kunnen aan- gaan, keurde spreekster af, omdat wij nog rang niet hebben waarlijk vrije mannen en vrije vrouwen Bewijs daarvoor is de prostitu tie. Maar ook in het huwelijk is veel prosti tutie, omdat zoovele huwelijken niet opge- bouwd worden uit zuivere lielde. De kinde ren, uiit dergelijke huwelijken geboren, zijn naar een citaat dat spreekster voorlas, men sehen, die niet in staat zijn de hun toebedeel- de plaats in de wereld in te nemen. Daarom wilde spreekster, dat er meer geijverd wordt voor een verhintenis uit zuivere liefde, en minder gezien wordt op een zoogenaamd ,^;oed" huwelij'k. Spr. wilde daartoe den om- gang tusschen jonge mensehen bevorderen. De natuur heeft mannen en vrouwen gescha- pen, die geheel verschillende functies vervul- ien. De man is als regel sterker, de vrouw heeft een krachtiger gemoedsleven. Verschil lende groote dichters hebben hunne inspira- ties te danken gehad aan hun oungang met goede vrouwen, zooals spreekster met eenige voorbeelden aantoonde. Maar in haren omgang met den man blij- ve de vrouw waarlijk vrouw en zoeke zij niet den man te winnen door bespottelijke klee- ding, kortgeknipte haren, enz. Spreekster kwam op tegen de diikwijls ge- hoorde bewering, dat de Malthusianen niet van kinderen houden. Niets is minder waar, zei zij, maar wij wenschen niet meer kinde ren dan wij werkelijk goed kunnen behande- len. Als men dit go«l begreep, zou het niet meer gebeuren, dat groote gezinnen in krot- ten wonen, dat de brntedelingenhuizen over- vol zijn, dat in Nederland wel 10.000 kin- dertjes zijn, die geen tehuis hebben, omdat vader en moeder of dikwijls enkel de moeder er niet voor kan zorgen. Alleen als men het lot van de levende en van de nog geboren wordende kinderen voldoende verbetert, heeft men het recht tegen het MaLthusianisme te velde te trekken. Juist de liefde voor het kind brengt ons bij den Nieuw:Malthusiaanschen Bond. Niets wordt gedaan voor veredeling van het menschenras, zulks in tegenstclling met wat men doet voor allerlei soorten vee. Een geheel verkeerde methode wordt gevolgd bij de teeltkeus van mensehen: men onttrekt de beste, jeugdige individuen aan 't menschen ras door hen naar de demoraliseerende ka- zeme te sturen of naar de slagvelden. De Nieuw-Malthusiaansche Bond wil het menschenras verbeteren door de vrouw te be ll oeden voor ondergang. De beschuldiging, dat de Malthusianen de onzedelijkheidi be vorderen, werd door spreekster met groote schat verzameld zou hebben, waarvan zij niaandm en inog eens maanden mocst leven. Vooral kwam op dat oogenblik hot tooneel van hei vertrek haar met een zonderiinge le- vcndiigiheidl voor den geest. Zij voelde nog op de wang de hartelijke kussen van haar tante en van Charlotte, de teedefe aanraking van de 'lippen van Madeleine. Zij herinnerde zich den vriendschappelij'ken handd'ruk van Pier re; en meer nog herinnerde zij den indruk van' haar hand, gevangen in1 (lie van Guy, zoo ferm en zoo zacht tevens; zij hoorde hem ant- woorden toen zij hem vaarwel zei: „Nleen, niet vaarwel, tot weerziensWij vcrwaohten je te Parijs voor het huwelijk van Charlotte. Je vader heeft je ons beloofd1 Zou het mogelijk zijn, zou zij diie rds doen Het leek haar een weinig op 'n wonderen droom, zooals die opkomt in't hoofd van heel jonge meisjes, zoo wonderlijk, dat zij er zelf nieti aan durven' gdooven. En tochi, waarom zou zij ze niet een poosje terugzien. Zij waren' zoo goed' voor haar ge- woest, zoo goed dat zij ze nooit zou vcrgeten... o neen, nooit 'Starende in' de heldere duisternis van dfezen zomernacht, 'bezaaid met sterren, dlacht zij na en trachtte te raden wat de naderende toe- 'komst haar wel zou brengen. Zij was er niiet bang voor.... integendeel. Scheen het leven haar nieli eveni stralend' toe als een bloeiende booingaard door de lentezoni beschenen En vol vertrouwen en vreugde wachtte zij die toe- komst af. Ziji riep haar, die weldad'ige toe- komst, zij verlangde er naar, want zij had ge- loof in haar geheimzinnige beloften, en' b<x>d haa* jeugd geheel ta d, omduii- dig vonMkwteT ilstof was, dto luif auMteM atellighdd verworpen. Zij berweerde, dat de prostitutie door het Malthusianisime voor een froot deel dm kop zal worden ingedrukt. preekster giapte net pleitm van groote ge- zmnen, wat zoo dikwijls gebeurt door kapi- talisten, die zelf echter meerendeels slechts weinig kinderen hebben om hun kapitaal in zoo weinig mogelijke deelen te splitsen. Er zijn weinig vrouwen, die heelemaal geen kinderen wenschen, maar 12 of meer verlangt vrijwel niemand. Met angst wordt dikwijls de geboorte van weer em kleintje tegemoet gezien. Het gebruik van voorbe- hoedmiddelen is reeds eeuwen lang bekend, gelijk spreekster met tal van voorbeelden dui delijk maakte. Spreekster was ervan overtuigd, dat de vrouwen nog wel even vruchtbaar zijn als vroeger, al geven de statistieken ook aan, dat er minder mensehen worden geboren dan jaren geleden. Een felt is, dat door zwakte der moeder vele zwakke kinderen ter wereld komen, die al spoedig weer sterven. Spreek ster wees er op, dat niet de kwantiteit maar de kwaliteit van de kinderen den doorslag moet geven. Ook van anti-militairistisch- en sociaal standpunt is beperking van het kindertal aan te bevelen. Immers zoo er minder zonen wor den geboren, zijn er minder soldaten en zal ook de arbeidsmarkt minder gevaar loopen van overvoerd te worden. Spreekster ging hierop nog even dieper in, om te eindigen met een oproep tottoetreding als lid van, den Nteuw- Malth usiaanschen Bond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door geen der aanwezigen ge bruik gemaakt, waarna de heer de Oroot de vergadering sloot met een woord van dank aan de spreekster en het publiek. (Buiten verantwoordelijkheid. van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins; dat de Redactie er mede instemt). heerlijlk licht zou brengen1. V. September, October waren voorbijlgegaan. Echt wui'terweer dien middag. De avemd viel an el, beneveld door een d'oordringenden Nlovemlbermdst, diie hemel en aardc aan den horizon ineem deed' vloeien in een zelfde grij- ze, sombere kleur, door en door diroefgeestig, geschilbt om zelfs een goed' gestemd gemoed te druikken. 'En meer dan iemandi anders was dan dele ter Morgane in een stemming om er den in vloed van te gevoclen, terwijl hij naar Dou arnenez terugkecrde, vermoeid door bezoeken in de verte, in afgelegen gehuchten. Vroeger kon hij zonder zich gedrukt te gevoelen zulke dagen verdragen; maar zooals hij tot Guy de Pazanne gczegd had, hij was een grijsaard v66r zijn tijd'. De geest had- bij hem het lichaam verteerd en hij voelde zich bezwaard door een oneindige vermoeidheid' een ver- moeidheid1 zooals zij alleen die Ikennen, die door het leven' geknakl) zijn. Vermoeid1 voelde hij zrich op het einde van dien namidd'ag die voor hem eindigde even als alle andere, zon der dat hij het versterlkend vooruitziohf had van 'n huiselijken kring waar hij verwacht en bemind werd'. Behalve Arlette, Wie verlangde thuis naar hem? De apathische Blanche ze- ker niet, koel even1 als haar moeder; de jon gens ook niet, die op dat oogenblik op het gymnasium te Quimper waren, mevrouw Mor gane ook niet, die opging in haar eigen' per- soonlijkiheid R*. 51. »®21. 4 OTT OHJIVOMP. De raad dezer gemeente vergaderde Dina- dagavond. De voorzitter opende de eerste ver gadering in. dit jaar met den wensch, dat ook in lf>21 de vergaderingen rich mogen kenmer- ken door eene aangename samenwerking. De voorzitter deed mededeeling van de laatst gehouden kasopname bij den gemeente- ontvanger. Het aanwerige kasgeld was over- eenkomstig de boeken 3606.13. Aan het verzoek van de wed. 'Wester en haar zoon om 3 maanden afechrijving van de Gemeentebelasting, wegens vertxek uit de gemeente, wend voldaan. Naar aanleiding van een schrijven om- trent de wijze van inning der gemeentebelas ting, besloot de raad deze voor 1921 door den gemeenteontvanger te doen innen. Eien schrijven van S. Zuidam om toealag van gemeente wege wegena werklooaheid, werd voor kenniageving aangenomen. Van't Gemeentebestuur van Alkmaar was een schrijven ontvangen, inhoudende dat Alkmaar ep de gestelde voorwaarden bereid is tot kostelooze overname van den Hoorn- schen weg. De heer H. Bleiiendaal, boekhouder van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf, verzoekt om wij'ziging van de regeling zij nor jaarwed- de, in dier voege, dst voortasn zijn salsris w«rd bepssld nsar verhoudisg van het aan- tal aansluitingen. Adreseant vroeg hem per aansluiting 2 4 2.50 toe te staan. B. en W. stelden voor, hem over 1921 een toelage te verlsenun van f 50, terwijl bij de nieuwe begTooting het verzoek van Bleijendaal nader overwogen zal worden. De heer De Boer wenschte een toelage te verleenen van 75 voor 1921. 't Voorstel van B. «n W. werd met 4 tegen S atemmen aangenoznen. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad aan B. en W. machtiging te verleenen tot het sluiten van een kasgeldleening ten bedrage van 2500. Tot leden van de oudercommiasie voor de openbare school werden aangewezen de hee ren H. Smidts, P. Keizer en P. Wijdenes. De voorzitter deelde mede, dat de straat weg aan den H'uigendijk, tengevolge van de verbouwing van de brug noodzakelijk ver- hoogd moet warden. Hij stelde daarom voor eene beapreking te houden met den dijkgraaf van den Heer-Hugowaard, teneinde door het personeel van den Heer-Hugowaardi het werk te doen uitvoeren. Hiertoe werd besloten. De heer Moejes wees bij de rondvraag op den elechten staat van den straatweg bij de leerfabriek, welke voor het verkeer gevaar op- levert. De voorzitter zeide dat de weg verbe terd zal worden, zoodxa de bestelde steenen zijn aangekomen. De heer de Boer zeide dat enkele brugge- tjes in't Oudorper landpad noodzakelijk her- stld moeten worden. De voorzitter beloofde hierin te zullen voorzien. EENE CENTTRALE BOEEHO'TJDING. Hit de memorie van antwoord van B. en W. op het verslag der afdeelingen van den Raad, betreffende de gemeentebegrooting, is mij ge- bleken, dat B. en W. der gemeente Alkmaar voorloopig nog niet tot de inrichting van eene centrale boekhouding over de gemeente- bedrijvein wenschen over te gaan. Eenige raadsleden hebben B. en W. ge- vraagd hun oordeel en roo mogelijk voorstel- len omtrent een accountantsdienst voor alle bedrijven en voor alle finantieele gesties de zer gemeente, maar uit het antwoord daarop Mijkt, dat B. en W. geen bepaalde toazegging willen doen. Uit dit antwoord blijkt naar mijne meening ook, dat B. en W. nog geen gevesitigde opinie omtrent deze zaak hebben. Toch acht ik de zaak nog al urgent; 't zou heusch geen overbodige luxe in onze gemeen- telijke huishouding zijn. Met belangstelling neem ik steeds nota van de door middel van' de pere openbaar gemaakte cijfers der balan- sen en rekeningen der diverse gemeenbebedrij- ven ik ben tot de conclusie gekomen, dat die bedrij-ven, eertijds de kurk, waarop het gemeentelijk budget dreef, gedurende den oorlog en ook daarna, de steenen zijn gewor- den, die de finantien der gemeente nog meer omlaag halen, doordat zij in stede van Win ston, verliezen opleverden. Voorheen, wanneer de gemeente-begrooting niet al te best „kloppend" was te krijgen, werd steeds „het potje" van de gemeente-gas- fabriek aangesproken, zoodat het percentage van den Hoofdelijken Omslag weinig behoef- de te worden verhoogd. Dit is dan ook een der oorzaken van het verschijnsel dat in de jaren 1913, 1914 en 1915 resp. 120.000.— J 130.000 en 150.000 uit den H. O. werd ge- haald en in 1920 niet minder dan 910.000. De stijging van het cijfei' van den H. 0. is alzoo enorm en dat alleen reeds moet een re- den zijn voor B. en W. om eene centrale boek houding in te voeren. B. en W. schrijven in de memorie van ant woord: „Sedert wij de toelichting tot de ge meente-begrooting voor 1921 'bij den R'aad indienden en onzen aanbiedingsbrief schre- ven, is een algemeene crisis in het bedrijfs- leven ingetreden, welke ons heerft genood- zaakt, zorgvuldig na te gaan in koeverre onze cijfers herziening behoeven". Dat het ernst is met de ruinigheid van B. en W. konden we lezen in het overige ge- deelte der memorie: „om redenen van voor de gemeente geboden ruinigheid" achten B. en W. best-rating der Eikelenbergstraat en der Landdwarsstraten uitgesloten; het kan dit jaar niet lijden om zich een straatveegma- chine aan te schaffen; 't zit er niet aan om langs den Munnikenweg een nieuwe beplan ting met boomen aan te brengen enz. enz. Maar leest men nu ook in de begrooting,

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5