inmfs gnoBB) sjp gmnL Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het verslag, voorko mende in uwe courant van 28 Februari 1921 betreffende den propaganda-avond, gehou- den door de afd. Akersioot van den Bond voor Staatspensionneering, verzoek ik u be- leefd opname van het volgende: Uw correspondent laat mij zeggen: „Na toelichting van het petitionnement raadde - hij (d. L ondergeteekende), ieder aan zich vrij- willig te verzekeren". Maar, geachte Redac teur, bij- nalezing zal ieder begrijpen, dat een voorstander van Staatspensionneering na be- spreking van het petitionnemeoit onmogelijk iemand kan aanraden om zich vrijwillig te verzekeren. Wat ik van de wetten Aalberse gezegd heb, van de dure Raden van Arbeid met hunne paleizen en grooten administratieven romp- slomp, enz., daar zwijgt uw correspondent over. Dat is zijn zaak, maar laat hij dan ge- heel zwijgen en niet de zaak voorsiellen, zooals hij thans heeft gedaan. Ik zal trachten met enkele regelen te zeggen waar het om gaat Na de opvoering ran het tooneelstuk „Waarheen?" vroeg ik nog even aan den voorzitter het woord. Ik sprak toen nog het volgende: Heb ik in den aanvang alleen het minder mooie der Invaliditeits- en Ouder- domswet naar voren gebracht, thans wil ik u alien onder den indruk van het gespeelde brengen, waar gezegd wordt „Waarheen?", door een vrouw, raaelooa in smart gedreven. Vrienden, begrijpt, dat de schrijfster van dit propagandastuk het emstig meent en u hier- door op het hart heeft willen drukken den datum van 3 December 1923, door den mi nister gestcld, niet ongebniikt voorbij te la- ten gaan, omdat het na dien tijd te laat is om u nog vrijwillig te kunnen verzekeren. Toen heb ik dit gezegd: Wij leden van den. Bond voor Staatspensionneering zeggen1: Gij lieden, die de 55 gepasseerd zijt, verzekert u, want daar zit een stukje Staatspensioen in Bedenkt, dat wij uitgaan van het standpunt: „beter een half ei dan een leege dop". En gij, jongeren, neemt dit ter harte, als gij oude familieleden hebt, betaalt met elkander de 39 cents, daar doet gij een goed werk mee, en kan dit niet, overlegt met uw kerk- en armbe- sturen, zooals wij dat gedaan hebben te Alkmaar, opdat ook de minderbedeelde ouden van dagen nog in het genot komen van een Staatspensioentje, zooals het thans is. En, mijnheer de Redacteur, dan zou ik willen vragen of uw correspondent zich nog herinnert, dat, toen Ds. Bakkcr door den voorzitter verzocht was te eluitcn, hij1 deze woorden bezigde: „Wat moet ik nu nog zeg gen na een betoog als Bruin heeft gehouden". Elke lezer zal zich afvragen, en in het bij- zonder de lezers die den avond hebben bijge- woond: hoe kan een correspondent zoo'n verslag geven? Wanneer hi) het niet kan volgen of misschien de verplichtc verzekering voorstaat, laat hij dan eerlijkheidshalve de inlet in de pen houden; Hoogachtend, H. BRUIN Nr., Secretaris Federatie Alkmaar B. V. 8. Mifftfimr aftetfactw/ Mag ik voor ocdeiwaand een plaatsje is uw blad, bij voorbaat mijri dank. De Bond voor Staatspensionneering te nog altijd bezig de regeenng te overtuigen van het goed recht op staatspensioen zonder pre- miebetaling. Om die beweging kracht bij te zetten werden in geheel het land lijsten ter teekening aangeboden, die dan het bewijs moeten leveren, dat het Nederlandsche volk voor het meerendeel voor Staatspensioen is zonder premiebetalingdus de Ouderdoms- wet gewijgigd en los van de invaliditeitswet. Ook de afd. Alkinaar heeft door z'n laat- sten propaganda-avond en door het aanbie-' den van die lijsten in die richting gewerkt. Natuurlijk zijn de klachten vele, van men- schen, die de lijsten niet zijn aangeboden Het is daarom dat wij besloten de lijsten bij verschillende ingezetenen gedurende eenige dagen neer te leggen, opdat ieder, die mee wil werken tot invoering van staatspensioen als recht voor ieder, wiens inkomen op zeke- ren leeftijd beneden een bepaald bedrag blijft - en tot een betere, mildtere, minder omslach- tige regeling der invaliditeitsverzekering, daartoe alsnog in de gelegenheid is. Tot 15 Maart is daartoe gelegenheid aan de volgende adresserri T. Arzbach, Oudegracht 149. C. de Bakker, Nieuwlandersingel 4. H. Bruin, Oudegracht 223. Jb. Cloeck, Laat 98/100. P. Dubbeld, Nieuwpoortslaan 135 G. Groot, Huigbrouwerstraat 7. J. B. Jansen, v. d. Woudestraat 35. M. Jimming, Kinheimstraat 12. H. J. Landman Jr., Ramen (woonhuis). P. Oudt, Mient/Visdimarkt G. Torenbeek, Baanpad 34. Zwaan, Nieuwesloot 77. Zwaan, Varnebroek 39. Nam«ns de afd. Alkmaar van den Bond roor Staatspensionneering: J. CLOECK, Voorzitter. H. LEEMEIJER, Secretaris GENOOTSCHAP TOT ZEDEL1JKE VERBETER1NG DER GEVANGENEN. AFDEELING ALKMAAR. JAARVERSLAG OVER 1920. In het afgeloopen jaar heeft de afdeeliing Alkmaar van het Genootschap met zoodani- ge moeilij'kheden te kampen gehad dalt wij, nu die zijn overwonnen zonder dait daar door de werkzaamiheid der afdeeling is lam gelegd, of zelts maar noemenswaard onder- broken mogen zeggen dat de reclasseerings- arbeid van de afdeeling in haar moderne ontwikkeling zooals die in den laatsten tijd ingang heeft gevonden, de vuurproef door- staan heeft en als voorgoed gevestigd en vastgelegd kan beschouwd worden. Geduren de niet minder dan acht maanden is de Ambtenaar der Afdeeling, de heer G. Muh- ring door ernstige ougesteldlheid buiten sttaat geweest eenige werkzaamheid te verrichten zoodat wij slechts ongeveer 4 maanden van zijn vurige en toegewijde arbeidskracht voor- dcel mochten trekken. De afdeeling was zoo gelukkig den heer K. Haytema, waarnemend- griffier werkzaam in de instructie der straf- zaken bereid te vinden in zijn vrijen tijd een groot deel van den practischen arbeid van den heer Muhring op zich te nemen terwijl ondergeteekende een deel van diens admini- stratieve werkzaamheid op zidi nam. De hr. Haytema werkte zich snel in de bestaande rec 1 assec rin gsopvattingen en arbeidde met zoodanige toewijding dat de afdeeling hem groote dank schuldig is. Maar tochin dien zich in de verschillende onderdeelen van de werkzaamheid der afdeeling niet reeds een zekere school en vastheid had ontwikkeld dan zou met louter faulpkrachten het werk niet hebben kunnen worden voortgezet in den grondslag geenszins, en in den omvang slechts wein/ig gewiizigd. Het werk der afdeeling bestond, evenals het vorige jaar, uit de volgende onderdee len: a. Medewerking aan den arbeid der Recht- bank. 1 o. Uithrengen van rapporten omirent aard en vroeger leven van beklaagden. 2o. Toezicht op voorwaardelijk veroordeel- deelden. b. Werk In de gevangems. 1 o. Cel'bezoek. 2o. 14 daagsche zittingen (spreekuren) in de gevangenis. 3o. Organiseeren van voordrachten in de gevangenis. c. tigenhjke reclasseering. lo. Hulp aan ontslagen gevangen. 2o. Toezicht op voorwaardelijk in vrijheid gestelden. 3o. Medewerking- aan de voorbereiding van voorwaardelijke in vrij heidastel 1 ingen in den Reclasseeringsraad De verschillende takken van werkzaam heid zullen wij achtereenvolgens bespreken. a. Medewerking van den Arbeid der Recht- bank. 74 rapporten uitgcbradht omtrent perso- nen die moesten terechtstaaneen aantal dat zelfs nog iets grooter is dan het vorig jaar. Dit beteekent feitelijk de geheele rapporteer- werkzaamheid die ten behoeve van de Recht- bank werd verricht. De afdeeling stelde zich daarbij op het standpunt alle daartoe strek- kende verzoeken van rapport te aanvaarden, ook waar het b.v. RoomsCh Katholieke be klaagden betrof omdat wij: meenden dat dit in het belang was van de goede samenwer- king tusschen Reditbank en Reclasseering in dit Arrondissement De Rechtbank heeft eenmaal het vertrouwen gekregen in de rap porten onzer Afdeeling omdat zij weet dat't onderzoek daartoe wordt ingesteld door een zeer ervaren ambtenaar die zich van zijn ver- antwoordelijkheid voor goede reclasseering en goede justitie bewust is en het zou minder gewenscht kunnen zijn als de Recht bank voortaan rapporten zou krijgen van elk der verschi'lende reclasseeringsinstellingen die wellicht niet alle even goed als onze af deeling voor deze taak zijn toegerusit. Onze 74 rapporten adviseerden de Recht bank in 44 gevallen tot voorwaardelijke veroor- deeling; in 17 gevallen tot voorwaardelijke gevangenisstrafin 10 gevallen tot geld'boe- te; in 2 gevallen tot niet-vervolgen, terwijl 1 geval werd beschouwd als een grensgeval tusschen voorwaardelijk en on voorwaardelij ke veroordeeling. Hoe nauw de samenwerking tusschen de Reditbank en onze afdeeling is blijkt wet uit da 04 vtmcn—p dte na om— recporteD wer den geweaen (10 gevallen wachten nog op aldoaning) en waarvan da uitspraak luidde: m 57 gevallen overeenkomeng het advies; in 5 gevailen niet overeenkomsrig het advies, (in 4 gevallen waarin wij tot V. V. advieeer- aen werd resp. 2 maal met-vervolgd, 1 maal boete en 1 maal voorw. gevangenis opgelegd terwijl 1 maal inplaats van geadviseerde ecu voorw. gevangenis V.V. werd gegeven)in 2 gevailen volgde vrijspraak. in 1920 weid sledits 22 maal in 1919 46 maal aan onze afdeeling opgedragen aan een voorwaardelijk veroordeelde hulp en sleun te verleenen. Herhaaldelijk hebben wij in verband met onze beperKte werkkracht ge- tradilt een andere installing of den Kijinsamb- tmaar voor bepaalde gevallen aan te doen wijzen. En in Koomsch Katholieke gevallen werd stelselmatig met de R. K. reclasseerings- vereeniging overleg gepleegd en die instel- ling aan de Reditbank aanbevolen voor elk geval waartoe zij zich bereid verklaarde. Ver- melding verdient dat bijna steeds werd ge- adviseerd aan een voorwaardelijke veroor deeling hulp en steun, d.w.z. toezicht te ver- binden en oat de Rechtbank steeds daarmee meeging. Het resultant der voorwaardelijke veroor deeling met toezicht, voor zoover door onze afdeeling uitgeoefend, is zeer bevredigend. In het geheel stonden ux 1920 onder ons toe zicht 68 voorwaardelijk veroordeelden. Het toezicht duurde in 6 gevallen nog te kort om eenig aandeel te motiveeren Maar van de 62 overblijvende gevallen zijn er: 47 van goed gedrag3 van matig gedrag 4 geven reden tot bezorgdheid; 1 zag zijn proeftijd met 1 jaar verlengd; 7 overtraden een bijzondere voorwaarde of pleegden weer een mosdrijf en kregen daarom bus voorw. straf ten uitvoer gelegd! Uitvoering van eenige voorwaardelijk op- gelegde straff en wordt daarvan met be schouwd als tegenslag vac belang. Men ver- bovendien niet dat wij werkzaam zijn oi> voor da reclasseering moeilijkste omstan- digheden n.1. in een groot aantal plaatsen en plaatsjes waar al deze vertegenwoordigers wel met groote lust en toewijding werkzaam zijn maar waar natuurlijk nog met alien ge- lijkelijk van het nieuwe lichit der reclasseering doordrongen zijn. b. Werk in de gevangenis. Door verscheiden bestuursleden werd met ijver geregeld celbezoek gedaan. Van sommi- ge anderen- kan dat niet zoo zonder reserve gezegd worden zoodat ik vrees dat de hun voor bezoek toebedfelde gevangenen wat te kort kwamen. Van groot belang bleken de veertiendaag- sche zittingen die in de regentenkamer der gevangenis werden gehouden. De opzet van deze zittingen is aldus, dat daar steals aan- wezig zijn secretaris en ambtenaar en boven dien een der bestuursleden volgens toer- beurt. Ieder gevangene die dat wenscht kan zich daar aanmelden om te bespreken wat hem op het hart ligt Uit den aard der zaak geven die zittingen een uitstekende gelegen heid de reclasseering voortebreiden Zij die nen tevens am te zorgen dat de leemten in het celbezoek niet tengevolge hebben dat eenig gevangene niet in staat zou zijn om hulp na outslag aan te kloppen. De zittingen hebben bovendien een zekere centraliseering der re classeering in deskundige hand en tengevol ge. En tenslotte is het aan ondergeteekende in den loop van het jaar duidelijk geworden dat die zittingen nog een andere buitenge- woon belangrijke functie vervulden n.l. deze: dat zij de gevangenis maakten tot een min der doode en zwijgende plaats, dat zij den gevangenen gelegenheid gaven zich uit te spreken over alles wat hun het naast aan het hart lag en dat zij anders in hun eenzaam- heid in zich zelf moesten besloten houden (want de celbezoeker, al doet hij zijn werk goed, kan natuurlijk niet ontboden worden op het oogenblik dat de gevangene naar be zoek verlangt). Een 9-5-tal gevangenen maakten' gebruik van de zittingen voor be- sprekingen van den meest uiteenloopende aard. De eene verzocht ons informaties in te winnen naar den toestand van vrouw en kin- deren waarover hij zich bezorgd maakte; een ander (en zoo waren er velen) verzochten inlichtingen over de voorwaardelijke invrij- heistelling en hun kansen daarop; weer an- deren verzochten hulp na ontslag en ten slotte: ieder kwam met wat hij op het hart had cn het was dikwijds merkbaar hoezeer de inlichting of de toezegging die gegeven werd een verbeterde of ontspannen stemming van den gevangene tengevolge had. In diezelfde richting werkten ook de ge vangenis voordrachten. Door onze afdeeling werden in 1920 twee lezingen tot stand gebracht terwijl in over- leg met onze afdeeling door de secretaresse van den Armenraad Mej. M. van Rijn (wier toewijding niet genoeg geprezen kan worden) zorg werd gedragen dat op alle Christelijke feestdagen muziek werd ten gehoore gebracht door verschillende belangeloos daartoe mee- weTkende personen uit Alkmaar en omstre- ken. De twee lezingen waren die van den hr P J. Willekes Mac Dozald, directeur van gemeentewerken te Alkmaar over het onder- werp: „Een en ander uit de geschiedemis der techniek" en van den heer Dr. D. L. Bakker, Rijlcsveeteeltconsulent alhier met het onder- werp: „Over de afkomst van eenige onzer huisdieren een wandeling door Artis." De laatstgenoemde lezing werd gei'llustreerd met lichtbeelden waartoe Dr. Bakker een projec- tielantaarn had meegebracht terwijl het ge- vangenisbestuur op ons verzoek de noodige iicht-installatie had doen aanleggen. Ook met deze lezingen en muziekuitvoeringen trachten wij den gevangenisdood te bestrijden. Wij ho- pen het volgend jaar een stap verder te gaan en den gevangenen te verzoeken na afloop van een lezing hun oordeel en hun vragen daarover voor ons op schrift te stellen als- mede hun eventueele wenschen omtrent vol gende lezingen. Ook dat zal weer eenig meer- der geestelijk leven in de brouwerij brengen, hopen wij. c. Ten slotte de elgenlijke reclasseering: In dit deel van den arbeid is ondanks de ziekte van onzen ambtenaar geen verminde- ring waar te nemen in vergelijking met het vorig jaar. De groote meerderheid der ge vangenen kan rich zelf helpen. Aan 15 hun- ner werd' een werkkring na ontslag verze- kerd, hetzij door de bemoeiing van onze af deeling zelve het2iji wat de beide plaatsingen op de groote vaart betreft, op een verzoek door het Oentraai Btrraan cter Verwrngmg van Reclasweenngsinstellingen aldus werden geplaatat: 2 personen als dmimennan, 2 op de groot vaart, 1 op een acheepstimmerwen, 1 bij een insirumentxnaker, 1 als dienstbode, 2 ais timmerman, 2 op een wasscnenj, i op een machinefabriek, 1 op een groentema- oriek. bovenaien werden een aantai personen ckor ons in contact gebracht met de aidet- lmg van het Genootschap van de plaaxs waarheen zij na ontslag zouden vertrekkeii oi met een miuere reciasseeiiiigsmsteiiing en aiuus genoipen. In 1920 sionden 5 voorwaardelijk in vrij- heui. gestelden onder onze leiding en toe- zietii. i iet gedrag van 3 hunner was goed, van 1 geef t net gedrag reden tot bezorgdneia en 1 moest in een krankzinnigeogesticnt wor den opgenomen. Ook bij dezen laatste bleek ons toezicht zeer nuttig. Wij ontdcK'ten de eerste symptomen van zijn geestesziekte toen die voor zijn minder ontwikkelde omgeving nog niet duidelijk waren. Bij door ons inge- wonnen psychiaterisch consult bleek de man te lijden aan een ook voor zijn omgeving uiterst gevaarlijke vonn van krankzianigheid waarvoor zijn onmiddellijke opname in een krankzinnigengesticht noodig was. In den loop van het jaar, op 17 Maart, kwam de Reclasseeringsraad in werking. Als vertegenwoordigers van onze afdeeling van het Genootschap werden daarin aange- wezen Mr. N. Muller en de heer G. Mubring, de laatste in zijn fcwaliteit van werkend lid onzer afdeeling. Als piaatsvervangers wer den aangewezen de heeren J. de Wilt en P. Stadt de laatste na eenigen tijd op zijn ver zoek vervangen door Mr. Th. Maassen. Mr. Muller, als vertegenwoordiger van het Ge nootschap werd tot voorzitter van de Reclas seeringsraad gekozen. In den Raad werd vruchtbaar werk gedaan en door de beide vertegenwoordigers van het Genootschap werd op alle vergaderingen medegewerkt bij het ooderzotk en de broordeeling van de wenschelijkheid van al of niet te ver leenen voorwaardelijke invrijheidsteiling. Na deze uitmizetting omtrent den arbeid onzer afdeeling een enkel woord over haar organdsatie. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: J. de Wit, oud koopman en oud-wethouder Voorzitter. Mr. N. Muller, rechter, secretaris (Kenne- merpaik 29). P. Stadt, 'eeraar a. d. avondschool, pen- iiingmeester (Stationsplein). D. Kemp, workman, bestuurslid Bestuur- dersbond. K. Haytema, waamemend griffier, werk zaam in de instructie voor strafzaken. A. Englander, manufacturier. J. Bruyn, werkman, bestuurslid chr. Be- stuurdersbond Mr. Th. Maassen, rechter. Wij bezitten evenals het vorig jaar op 43 verschillende plaatsen correspondenten en medewerkers. Aan hun alien moet de dank der afdeeling gebracht worden omdat het al leen door hun inspanning mogelijk is gewor den dat de reclasseering in haar veelzijdige werking niet tot de steden beperkt was maar tot op de kleinste dorpen* haar zegenrijke in- vloed kan doen gelden. N. MULLER. Alkmaar, Januari 1921. Burgerlflke Stand Ma rk tborl oh ton - m VMM - Maak geen gewoonte van het georuiken van genevsmiaoelen. A Is gij zkk zijt, hebt gij waarschijulijk medicijnen noodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt, dtieut gij met het gebruik op te houden. Zorgzame gewoonr ten, nciiaamsoefeuingen, eenvoudig voedsel, goede onitlasting, en geregelde, verkwikken- ne slaap dienen u gezond te houden. Wees blij> als gij vrij zijt van verschijnse- len van nierzwakte. Als gij er aan twijleit, kunnen hooter's Kugpijn Mieren Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geen ge- woonte-vorming. Ouderzoek u zelf. Ootwaakt gij's morgens met een doife, kloppende pijn in den rug? Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw handeu en enke's gezwollea? Is de urine be- wolkt, zanderig oi brandend? Geschiedt de loozing te veel of te weinig? Zijn uw lede- maten beverig en rheumatisch, vooral bij vochtig weder? Zijt gij moedeloos, altijd ver- moeid, zonder lust en wilskTachf? Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben? riebt gij last van rheumatiek, spit of ischias Als gij ,ja' moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald, noodig om een speriaai niergeneesmiddel te nemen, en kunt gij niet beter daesn dan omnhddellijk te be- ginnen met Fosters Rugpijn Nieren Pillen. Te Alkmaar verkrijgRaar bij Nierop Siothouber a 1.75 per doos. hoeveel winst uit de gemeentebedrijven ge- haald zal worden en of die winst door de noo- dige zuinigheidsmaatregelen niet verhoogd kan worden m. a. w. het bedrijf meer rendabel gemaakt? Eenige weken geleden las ik, dat de Raad •en groot bedrag had gsrotesrd roor do ijo- fabriek ran het gemeentelijk elachthuis. Maar wie heeft ar in den Raadt naar geviaagd of het bedrijf daardoor meer rendabel ward gemaakt? Want vergaet hat niet, dat het gemeente- lijk elachthuis in in 1917 in in 1918 in in 1919 duizenden heeft gekoet 1 in aanmerking genomen het feit dat er in dat bedrijf t e weinig wordt afgeechreven. Heeft men wel eens een bedrijfarekening gezien van ons sportpark? Zal d-it bedrijf de gemeente weer niet gaan kosten? Te oor- deelen naar het volgende is er reden voor deze vraag: „Volgnummer 133a. Een der le- den is van oordeel, dat de financieele opzet van het aportparkbedrijf te ongunstig is voorgesteld. B. en W. antwoorden: Bij de behandeling der begrooting van het sportr park voor 1921 zullen wij op de gemaakte op- merking terugkomen." Het G. E. B. vraagt aan de gemeente een voorachot van maar eventjes 100.000. Als een particulier-bedrijf dit crediet bij een Bank vroeg, zou deze zeggen„Laat me uw balans, verlies- en winatrekening, exploi- tatierekening eens zien.'' Bij den Baad is dat blijkbaar minder noo- dig? Hoe ziet de balans over 1920 er uit? Die moesrt er toch zeker als bijlagen aan den Baad bij I Geen Bank zou er zich toe leenen, want aldus zou de Directie redeneeren voor onze spaarders, onze deposito-houders eischen wij, dat het geld „safe" is belegd. Maar redeneert de gemeente evenzoo ten opzichte van de belasting-<penningen der ge- meentenaren? B. en W. schrijven ergena in de M. v. A.: „Alkmaar verkeert in het geval van den koopman, die in het bezit is van groote voorraden goederen, welke op het moment onverkoopbaar zijn; inkomsten heeft hij niet; zoo'n man kan rijk zijn en desniettegenstaan- de de gelden missen, benoodigd voor zijn levensonderhoud." Kedenen temeer om nauwkeurig toe te zien, aan wie ze haar' geld leent en dat dit wor den gestoken in een rendabel bedrijf. Is het G. E. B. dan niet rendabel? De Baad kan het niet goed weten, want ze houden er daar blijkbaar eene eigenaardige wijze van rekenen op na. In 1918 werd volgens de administratie een verlies van 4759.05 geleden. Maar de con- troleur van de P. E. Ni. tikte de administra tie van' ons G. E. B. eens even op de ringers en zoo staat er in het lijvig rapport over den finantieelen toestand der G. E. B. van Noord-Holland over 1918 voor alien, die het lezen willen, opgedrukt: ,,Het echijnbaar ver lies van 4759.van Alkmaar is feitelijk een winst van 5241.daar 10.000 aan de gemeente is uitgekeerd." Daar staat de gemeente Ailkmaar tot schan- de voor zoovele andere gemeenten: ze kan nog niet eens goed rekenen 1 Naar mijne meening zijn hier verschillende onjuistheden begaan: 1. 10.000 uitJkeering zijn ten laste van de bedrijfarekening ge- ■"•bracht; 2. er is 10.000 uitgekeerd, terwijl er maar 5241 winst was gemaakt; 3. een be drag van 4759 is ten onrechte aan het be drijf onttrokken. Maar bovendien rijst bij mij de vraag: hoe is het zoo voor den Baad mogelijk een goed overzicht te verkrijgen van den loop van het bedrijf? Voorts keur ik het af, dat gemeentebedrij- ven als: gasfabriek en het G. E. B. slechts voor den dag komen met een balans en ver lies- en winatrekening. Waarom geen exploi ts tie-rekening daaraan toegevoegd? (In de administratie van het gemeente-elachthuis is die wel te vinden). Waarom niet? Dan zou de Raad besliet een beter idee krijgen van den gang van zaken. Dan zou de rekening van het G. E. B. over 1918 er heel anders uitgezien hebben; een post van 1576.68, waarvan de wel wat vage omschrij- ving luidt: „adviea contract P. E. N." (Wis- ten de belastingbetalende burgers van Alk maar al, dat de gemeente voor 6en advies zoo- veel betalen moesrt? De omschrij'ving luidt advies, dus blijkbaar was het er maar 6en, anders toch had er moeten staan „adviezen") Zulk een post had bij een splitsing van ver lies- en winstrekening in: exploits tie-reke ning en verlies- en winstrekening alleen op de laatste dienen te srtaan, als zijnde eene bij- zondere uitgave. En dan had men een heel ander idee van de resultaten van het bedrijf verkregen1 Artikel 8 van het Wetboek van Koophan- del luidt als volgt: „Hij (d. i. elk koopman) is verplicht alle jaren, binnen de zes eerste maanden van elk jaar, eenen staat en balans op te maken, in een afzonderlijk daartoe be- stemd register in te schrijven en eigenhandiig te onderteekenen- Wslnu ds gemeente doet dat aiert (ze heeft er *k»h ook niet asm te hoodM)* wezrt ee ie geen koopoian in den sis der wet.) Maar laat se wr dsn toch tanzodnvte naar etreven em te doen, wat de Wet een koopman Tooreckrijft. Wanneer het de loonen der ge- meente-werklieden betrof, is er zoo dikwijle in den Baad gezegd: wij moeten aan de par- ticuliere bedrijven een goed voorbeeld geven. Prachtdg! Maar nu geeft de gemeente al een heel slecht voorbeeld 1 Want we schrijven nu Maart 1921 en de balans der Gasfabriek over 1919 moet nog door den Kaad definitief worden go^dgekeurd 1 N'u zal men mij aanstonda toevoegen: ja, maar, dat' komt doordat de gemeente-admi- mstratde over andere dienatjaren loopt dan de bedrijfsadministratie; een feit is eehter, dat in het verslag der gemeente over 1919 de ba lans voorkomt van de gasfabriek over 1919 met een winstsaldo van 533.73. En deze ba lans is onderteekend door de commissie van bijstand in eigen persoonl En nu blijkt uit bijlage 18 tot 'g Baads handelingen over 1921, dat per slot van reke ning die winst bedraagt niet 533.73 maar 24.893.73. Wat hebben we zoo aan het boekdeel, waar- op te lezen staat: „Verslag van den toestand der gemeente Alkmaar over 1918"? Den juis- ten toestand geeft hot niet weer. Gelukkig, dat we hier niet met een koop man te doon hebben, andere kreeg hij zoo een navordenng over 1918! Betrof het hier een koopman, wS zouden zoo zeggen: „Dat heeft hij 'm gelapt om de O.W.-belasting te ontduiken!" Maar de fiscus zou hem handig een rijke- accountant op z'n dak sturen en dan o wee! We zien in onze gedachte al die vroe- de vaderen voor de Bechtbank, verdedigd door dris advocatsn, dis na esn schittsrsnd pleidooi de clementie der Bechtbank inroepen. Maar terzake! Ik heb hisrboven critiek uit- geoefend op d« administratis aan da gamaan- ta-badrijvan an hab dat gadaan uit hat oog- punt van gameentabalang an om hat nut an da noodzakalijkheid van da inrichting aanar Centrala boekhouding ta beplaiten. Prof. Volmer zegt het zoo juist: ,Jn de particuliere nijverheid dwingt de mededin- ging tot oplettendheid en economisch beheer. De monopolistiische ondernetningen kennen den prikkel der concurrence niet, voor hen is zaakkundige kritiek het eenige middel om te voorkomen, dat men voortgaat op verkeerde wegen. Openbaarheid der rekening en een uitmun- tende statistiek zijn daar dubbel noodig, om- dat zij de middelen zijn om de kritiek gezond te doen blijven. Mo gen zij de gemeentebedrij- ven er voor bewaren af te glijden tt< zijbanen; deze steed's meer doen worden, wat zij moeten zijn: ondernemingen, welke, de belangen die- nend van de gemeente en der ingezetenen, krachtig bcvorderen het GEMEENE BEST*) Dat ik niet enkel critiek kan leveren maar ook weet op te bouwen, hoop ik met uw ver- lof, Mijnh-er de Kedacteur, te bewijzen in een volgend schrijven, waarin ik de voordeelen eener Oentrale Boekhouding zal aantoonen. S. J. A. KEESOCM, accountant. Prof. Volmer-Techniech Oomptabele bibliotheek. Deel IV. Biz. 117; (Wij willen den heer Keesom gaarne gele- genheid geven de voordeelen eener Centrale Boekhouding nader in het licht te etellen. Bed. Aikm. Grt.) Ook aan onze contribueerende leden komt een woord van lof toe. Niet alleen voor de contributies die zij betaalden maar ook om dat zij zich in sterke mate vermenigvuldigd hebben. Het vorig jaar telden wij even 40 le den van deze onontbeerlijke soort, thans zijn er niet minder dan 135 terwijl er juist op het oogenblik een krachtige actie gaamde is om het aantal op te voeren tot het getal van om- streeks 200 dat wij. noodig hebben. Wij zijn aan velen dank verschuldigd omdat velen zich persoonlijk groote moeite gaven' voor het wer- ven van nieuwe leden. Inderdaad schijnt het aan ondergeteekende een teeken van de groei- ende populairiteit van „de reclasseering5' dat er zoovelen bestuursleden, correspondenten en' geheel vrijwillige medewerkers waren die zich hebben willen inspannen om de af deeling financieel behoorlijk op de been te brengen. Het is onze hoop dat wij het bin- nenkort zoover zullen brengen dat wij in staat zijn met de rijkssubsadies alle kosten van reclasseering, safaris en administratie geheel uit eigen middelen en zonder eenigen steun van ons hoofdbestuur te kunnen be strijden. De Secretaris: BROEK OP LANGENDIJK (Febr.) G o b o r e n 'Dirk, z. van G. Heinis en B. Kloosterboer. Leendert Meindert, i. v. Jac. Hart en A. W. M. Lievaart. Cornelia Jan, z. v. JI. v. d. Heerik en L. Penning. Maartje, d. v. S. Kuitwaardl en G. Ploeger, Anna Petronella, d. v. Corn. Smit en M. Schram. Ondertrouwd: Jac. Kaag en Klaasje van Bluis. Overladen Jacob Kogtelijk, 27 j. echt- genoot van Alida Schagen. Elisabeth Kep- pel, 84 j. echtgenoote van Gerrit Viseer. KOEDTJE (Februari.) Ondertrouwd Nioolaas Beets en Elisabeth Keeman. Getrouwd Balaas Jacob de Geus en Neeltje Wiedijk. Wicher de Ruiter en Maria Dieuwertje Klomp. Hendrik Klomp en Trijntje Bidder. Geboren Julius, z. van Age Jongsma en Anna Swakman. Paulus, z. van Maar- ten van 't Veer en Hester de Geus. Mar- garetha Corbelia, d. van Jacob van Etten en Cornelia Elisabeth Buter. Johan, z. van Jacob Kossen en Paulina Johanna TTldors. Dieuwertje, d. van "Willem Bleeker en Dieu wertje Vreeker. Over leden Willem Klein, oud 88 jaar weduwnaar van Gmurtje Hof. Willem Slot oud 81 jaar, gehuwd met Naatje Hart. Maarten de Waal, oud 74 jaar gehuwd met Antje Helder. WABIMEINTTTTIiZEIN, 1 Maart 1921. Roode kool 8.70J 10.80, Gele kool 8.10 tot 10.2-0, Witte kool 7.50—/ 7.70, TJien 5.808.20, Peen 2.20—/ 2.50, Uit-aoho- roods kool 3.907.50, uitsehot gele lrool 1.90, uitschot uien 0.100.60.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6