DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Beroamda „SEHKIN6" Fernulzen. No. 54 Honderd drie en twintigste jaarg&ng IS ZATERDAG 5 MAART Dit manner bestaat alt 9 M&flen Abonnemontsprijs' bij voornitbetnlinff por 3 mnandon f 2.—, fr. por post f 2.50. Rowijsn. 5 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. rogol, grootere letters naar plaatsrnlmte. Rriovon franco N.V. Rock- en R'anilelsdr. v.li. Rorms. Coster Zoon, Voordum C 0, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DirecteurQ. II. KHAR. IloofdroductourTJ. N. ADEMA. gewe Lend Rn iton 1 andscli 0 vorzi cli t De Londensche conferentie is begrijpelij-ker- wijze in de buitenlandsche pers het groote onderwerp van den dag. De geallieerde groote b laden noemen de rede van Lloyd George bij het aanbieden van het ultimatum het meest schitterende wat er tot nog toe over den tocstand is gezegd en eischen dat voet bij stuk gehouden wordt Wat de stemming in Duitschland bet reft, schrijft het Holl. Nieuwsbl. uit Beriijn: Do opvatting welke bier en daar wordt verkondrgd, alsof de Duitsche regeering na het te Londen gebeurde niet meer zoo vast aan het tot nu toe ingenomen standpunt blijft vasthouden, wordt in het ministerie van bui- lenlandschc zaken beslist bestreden. Over nieuwe voorstellen die gedaan of uit- erkt zullen worden, is aldaar niets be- end Hoe de toestand thans is, is niet met enkele woorden te zeggen, reeds daarom niet omdat er nog geen Jefinitieve officieele be- richtcn over de vergadering te Londen te Beriijn zijn ontvangen. De Rijkskanselier zal wellicht heden in den Rijksdag een mededeeling met betrek- king tot Lloyd George's rede doen, waama dan uitvoerig debat zal worden gehouden. In de Rijksdagkringen houdt men er reke- ning mede, dat men zoo noodig ook morgen zal vergaderen. De stemming onder de afge- vaardigden kwam gisteren hicrop neer, dat Duitschland te Londen onder alle omstandig- heden vast op zijn stuk moet blijven staan. Misschien onder den indruk van het verloop, dat de conferentie te Londen tot nu toe heeft gehad, wordt er in de fracties opnieuw ge- sproken over het vraagstuk der uitbreiding van de regeering. Tusschen de Duitsch - nationalen cn de Duitsche volkspartij is weer onderhandeld over toetreden van de Duitsch Nationalen tot de regeering, waarbij van Duitsch-nationale zijde met nadruk werd ver- klaard, dat de fractie niet bereid is tot de re geering toe te treden. Het is nog niet dui- delijk hoe de meerderheidssocialisten zich zullen houden druk van wegingen achter te stelFen voor bet" algemeen belang. Tot voor enkele dagen hebben de meerderheidssocialisten een afwijzend stand- punt ingenomen ten opzichte van het denk- beeld van een eenheidscoalitie. Komt het ecn- heidsfront niet tot stand, dan zullen vermoe- delijk de onderbroken onderhandelingen over uitbreiding van de regeering naar links weer worden hervat. De onderhandelingen tusschen de partijiei- ders en den Rijkskanselier over het vraag stuk van reorganisatie der regeering en der coalitie, zijn vandaag begonnen. De vooruit- zichten worden als niet ongunstig be- schouwd. Opgemerkt is, dat het in het Roergebied bijzonder kalm is gebleven, zelfs nationalistir sche bctoogingen ontbreken. Allccn de com- munisten zijn werkzaam in de richting van aansluiting bij Rusland. Over het algemeen is de stemming optimisitisch en vcrwacht men, dat de onderhandelingen te Londen wel weer zullen beginnen. Hierin schijnt men te zullen worden ge- stcrkt door het bericht uit Londen, dat er oneenigheid is ontstaan onder de Duitsche delegatie over het feit, dat von' Simons in zijne rede Dinsdag minder zou hebben aan- gcboden dan te Beriijn verleden week was overeengekomen. Tot deze eigcnmachtigheid had hem een zcer hooggeplaatst Duitsch ambtenaar te Londen geraden, die voorgaf precies op de hoogte te zijn van Lloyd Geor ge's mcntaliteit hoofdzaak week Simons in twee punten van het concept af: prims noemde hij een totaal bedrag, dat iets minder was dan het afgesprokene, terwijl hij de reeds bctaalde sommen op twintig milliard fixeer- de, in afwijking van het oorspronkelijke plan om dit bedrag te doen vaststellcn door een gecombincerde commissie. Secundo verwierp hij de twaalf procent volkomen, terwijl in het concept hiervoor een andere modus dan te Parijs word opgcsteld, voorgcstcld werd Deze eigenmachtige afwijkingen hebben veel kwaad bloed gezet, vooral bij de twee vertegenwoordigers te Londen van het mdnis- terie van financien Bergmann en Schroder, en dit is ook geen wonder, want waartoe heeft men bun dan advies gevraagd, als het hoof der delegatie toch op eigen houtje an- dere voorstellen doet? Reeds wordt veron- dersteld dat de positie van minister von Si mons onhoudbaar is geworden. Staten-Generaal ■EERSTTE MAIMER. In de zitting van gisiteren was aan de orde de begrooting van het Zuiderzeefonds 1921. De heer Mendels vroeg waaro-m de Zuidfer- zeeraad! geen' advies aan den minister heeft gegeven. Spr. drong aan op voorzichtigheid bij de uitgaven voor het Zuiderzeefonds. Spr. gaf in overweging de werlken voo-rloo- pig stil te 'leggen. Hfiji was van meen'Lng dat de Kamer deze begrooting niet miag aanne- men. De heer Smeenge achtte het gesprokene door den heer Mendels niet rechtvaamig. Een' good gedocumenteendl advies eischt grondige voorbereiding. Spr. meende dat uitstel der wericen onmoge- lijk is. Minister K&nig sloot zich aan bij het1 be- tcog van den heer Smeenge. De Zudderzee- rradi heeft reeds een aanvraag gemaakt met de_in*tellmg van eon niuuteurig onderzcdc. Bs L den. Nla dupliek van den minister werd1 het ontwerp z. h. s. aan gen omen. B>ij het wetsontwerp tot steunverleening aan de stoomvaartmaatschappij Zeeland maakte de heer Sldngenberg bezwaar tegen de wijze van steunverleening en de manier waarop de belangen van den staat worden gewaarborgd1. Spr. is in beginsel bereid tot sieun aan de Zeeland, dodh tegen ovemem-ing van de aan- deelen van spoorwegnxaatschappijent. Hij: gaf den minister in overweging het ontwerp voor- loopig terug te nemen. De heer rokker verdedigdle het ontwerp. De heer Gilissen decide d« bezwaren van den heer Slingenberg. Minister van I'Jsselstiein verklaarde geen' gebruik te zullen rnaken van zijn bevoegdneid om de oveiplaatsing der „Zeelaud?' te verhin- deren wanneer het wetsontwerp wxxrdlt verwor- pen, uitstel achtte hij niot mogelijk. De heer Slingenberg diende een motie in, warbij de regeering wordt uitgenoodigd, na- dere onderh andeLbgen met de maatschappij te voeren. De heer van der Feltz was tegen de motlie uit grondwefcteMjlke overwegingen. Nla dupidk trok die heer Slingenbeng zijn motie in. Hiiema werd het wetsontwerp zondter hoof- delijke stemming aangenomen. Hierna was aan de orde dte staatsbegroo- heer van Embden, zijn rede vervolgend, wenschte een onderzoek naar de ontwiUdkeling van kantel- en trustvorming. Mevr. Pothuis drong aan op afschaffdng van kindentoeslag, uitbreiding van moeder- schapszorg en vennindering van bewape- ning. De heer van iHbuten' bepleitte behoud van de kapitalistische productiewijze. In de Ar- beidswet moet meer soepelheddi worden ge- bracht. Hierna werd de beraadslaging geschorst tot Woensdag 11 uur. TWEiEDE iKAIMiER. In de zitting van gisteren was aan dte orde dc eledririteitsvoorziening. De motie-van Beresteijn tod) intrekking van het wetsontwerp voor de electriciteitsvoorzie- nin'gen van het land1, werd aangenomen met 47 tegen 38 stem-men. Minister Konig, verzocht schorsing der be- raadSlagingen. Vervolgens werden aangenomen eenige feleinere wetsontwerpen. Bij het wetsontwerp tot verhooging van- de salarissen der Rijiksveldwacht kwamen- de so- ciaal-democraten, de heeren J. ter Laan en K-leerekooper op tegen de eenzijdige verhoo ging der salarissen van deze eene categorie van ambtenaren. De heeren Dresselhuijs en Smeenk verde- digden het voorstel. Minister Heemskerk zegde, dat deze afwij king volkomen gemotiveerd is. Zander beraadslaging of stemmen werd aangenomen de aanwijzing van het Staats- boschbeheer als Staatsbedrijf. Aam dte orde was daarna de herznening der On-gevalienwet 1901. De heer Duijs juichte de indiening toe, doch kondigde enkele amendemeniten aan ter verde- re verbetering. De heer Smeenk vroeg spoed met het opne- men van den landbouw in- de ongevaldenver- zekering. Minister Aalberse betoogdte, dat verschillen- de wenschen, welke vender gaan dan het ont werp, aan de orde kunmen komen hij de alge- meene herziening der sociale wetten. Voor voortzetting van den bijslag op de rente ver- valt z. i. de grand. Het amendement van de Commissie van Rapporteurs betreffende ruimere omschrijving van het begrip .bedrijfsongeva 1" werd door den minister ontraden. De stemming werd op Dinsdag bepaald. Stadsnieuws NIEUWE BOND VAN, 2UIVEL- PAtBRIElKEN. De Vrijdag in de bovenizaal van het caf6 de Jager aan de Kaaamarkt gehouden vergade ring van den Nieuwen Bond van Zuivelfa- brieken was dxuk bezocht, zeer zeker in ver- band met het agendapuut: Bespreking ont werp nieuwe kaaswet. De voorzitter, de heer Jac. Met, heette de aanwezigen, vertegenwoordigere van 19 fa- brieken en eenige gasten, welkom. Gaarne had hij meerderen gezien. De prijzen van de zuivel zijn nog altijd buitengewoon hoog, zei spr. De toestand gaat langzaam weer naar het normale. Spr. herinnerde aan het doel van oprich- ting van den Bond: actie tegen- kaasmerken, welk doel door het groote ver&chil in prijs van gemerkte en ongemerkte door verachil- lende leden was voorbij gezien. Zij toch be gonnen te merken, mede door die bapaling van den minister dat geen ongecontroleerde kaas mag worden uitgevoerd. Met den wensch dat de besprekingen zouden zijn in het be lang van den Bond, verklaardle de heer Met de vergadering voor geopend. De notulen, hierna door den secretaris, den beer C. den Hartigh, gelezen, werden goed- gekeurd, na een vxaag van een der leden om- trent den uitslag van het verzoek aan de V. V. Z. om medewerking tot het voeren van actie tegen den 8-urendag. De secretaris antwooTd-de op d-ie vraag, dat dte V. V. Z. be- richtte deze week te zullen vergaderen en nader bericht te zullen zenden. Ingekomen was een missive van den heer Lovink, waarin werd gezegd, dat hij het be- tttiur gaarne wil ontvangen ter beapreking der kiieiiieilieeiret ale kem medegedeeld. Jaarverslag. Hieraan ontleenen wij dat de Bond begon met 19 leden, welk getal steeg tot 32. De wensch werd uitgesproken dat er nog meer komen, omdat velen nog voelen de bezwaren tegen het verplichte merken en de 6-urenwet. Er waren 40 buitengewone leden, van wie eenigen bedan-kten.Het bestuur meen- d'e voor dezen keer te moeten afwijken van de bepaling, dat elk jaar een deel van het be stuur aftaeedt, opdat het in zjjn gteheel de aetie tegen het merken voortzet. De vele pogingen dm het merken der kaas afgeschaft te krijgen, hidden nog geen reeul- taat. Veel suoces had de Bond met zijne be- moeiingen inzake het ver krijgen van kolen. Nu de distributie is afgeloopen, is een over- eenkomst inzake levering gesloten met den heer Lakeman- te Alkmaar. Er waren dit jaar vele uitgaven, vooral voor drukwerk. Maar toch sloot het jaar met een bati-g aaldo van ruim 100. Het jaarverslag wekte op om moedig voort te gaan op den ingeslagen weg en kwam op tegen de bewering, dat de nieuwe kaaswet niets zou bevatten wat niet door de eerlijke kaasmakers zou kumnen worden onderschre- ven, een uitilating, die te kennen zou geven, dat de tegenstanders van het merken van kaas niet goedwillend zijn. Blekening en verantwoording van den pen- ningmeester. De heer S-mit (fabriek Concur rent te Anna Paulowna) bracht namens de commissie tot nazien rapport uit, dat con- cludeerde tot goedkeuring. Ontvangen was 1377.98, uitgegeven 1270.38%, zoodiat het saldo 107.5914 was. Opgemerkt werd nog dat van de leden was gevraagd 5 cent per 1000 kilo kaas, welk he- drag dus ruimschootB valdoende was om de onkosten te bestrijden. Bespreking ontwerp nieuwe kaaswet. De heer Lakeman had een ad-res aan den minister opgesteld, dat door hem op verzoek --an den voorzitter werd voorgelezen. Eir werd daarin op aangedrongen, dat in het wetsontwerp niet zou worden opgenomen de verplichtting tot merken en aans-luiting direct of indirect bij een kaascon-trolestation. Aan het adTes was toegevoegd een uitvoe- lige memorie van toeliehting. De heer B3ok (Stolp) vreesde, dat het adres zooals het nu is samengesteld, een wa- pen kon zijn in handen van de tegenstan ders, omdat er in wordt gezegd, dat het niet mogelijk is kaas van het vereischte vetgehal- te te leveren. De heer Lakeman lichtte het adlres nader toe. Dte heer Slachter (Hoogwoud) vroeg of de heer Lakeman wel gelijk heeft, als gezegd wordt, dat kaas na zes maanden van b.v. 41.7 beneden 40 zal zijn. De voorzitter meende, dat het laatste woord over de kaas-analyse nog niet "gespro- ken is. Het eene proefstation geeft some heel an-dere uitikomsten dan het andtere. In Alkmaar is gemerkte kaas aangevoerd, die plm. 38 pet. bevatte. De heer Schrooder (Hensbroek) zeide, dat kaas van beneden 40 pet. even duur betaald werd- als die met hooger gehalte, waaruit spr. afleidde, dat ook die kaas over de grens ging. Deze kaas was voorzien van' het plaatje en de makers hadden de analyse thuis. De heer Lakeman meende, dat, gezien deze mededeelingen,- waaraan zoo noodig de na- men van de makers kunnen worden toege voegd, het in het adres gezegde niet overdre- ^en is te noemen. SpT. wilde het adres ook aan alle Kamerleden zenden. Dte heer Slachter dacht, dat het door den heer Schrooder gesprokene noodzakelijk een punt van bespreking moest uitmaken op de eerstvolgende vergadering van het kaascon- trolestation. De voorzitter las hierop een adres van de F. N. Z. aan den minister voor, waarin aan gedrongen wordt op het in voeren van niet anders dan een go ed merk, dat niet van de kaas verdwijnt en waarin gevraagd wordt het uitoefenen van de controle zoo weinig moge lijk hinderlijb te doen zijn. De heer Elok deelde ook nog een geval me de van laag gehalte der kaas. Hij wist van een boer, die zich had aangesloten bij het kaasoontrolestation en de merken thuis had gekregen, welke de man op al zijne kazen had gedrukt, zondter te weten of zij alle het vereischte gehalte hadden. De voorz. zegde toe, dat het bestuur reke- ning zal houden met de gemaakte opmerkin- gen. De heer Schrooder deelde nog een geval mede van een groote echommeling in het ge halte van aezelfde kaas, waaruit bleek, dat de analyses niet altijd gelijk luiden. De heer -Slachter zei, dat tegenwoordig die schommelingen niet zoo groot meer schijnen te zijn. Vroeger stuurde men de kaas wel naar Goes, maar daar scheen men elechts matig bettrouwbaar. Thane gebeurt het onderzoek meer in Hoorn. De heer Eaij (Hauwert) ging den toe- stand van thane kort na: hoe bezwaren op- kwamen tegen het merken der kaas van de F. N. Z., V. V. Z. en N-ieu-we Bond. De Oude Bond echijnt er v66r, al zullen zeker niet alle aangesloten fabrieken daarmee in- stemmen, maar de secretaris van dien Bonld is er stellig voor. Met de verschillende te berde gebrachte bezwaren zal de minister iang niet .jlekker" zijn, maar op advies dter inspecteurs, die door invoering der nieuwe kaaswet een grooter arbeidsveld! krijgen, houdt die minister vol. vms m da* --■j«ee*rid wsedk van het merken een ieder die zuika wiL Vol- gens spr. zou de vlag de lading niet altijd dekken. De handel zal toch nog meest afgaan op zijn vertrouwen in de makers der kaas. Een solide handel zal alles in he\ werk stel- len om zijne klanten te houden. Spr. ging na wat een paax inzenders in het Ned. Landbouwweekb-lad hadden geechreven. De heer dr. van Gulik, directeur van het kaasoontrolestation Zuidholland1, had onder een dier stukken iets geschreven, waarmee spr. het niet eena was, waarom hij er dan ook tegen had geschreven. Spr. wekte op tot aaneengesloten verzet tegen het merken. De heer Harp (Wogmeer) merkte op, dat kaas van minstens 40 pet. het merk zal be- houdten, van de andere kaas zal hed merk worden verwijderd. Hij meende, d'at, als vaat- gehouden wordt aan het gehalte van 40 pet. in de droge stof, de hand moet worden ge houden aan den eisch van 42 pet. vet, omdat anders in het buitendand het gehalte tot be neden 40 zal d-alen. Op verzoek van den heer Henneman Jr. (buitengewoon lid) las de heer Lakeman het adres aan den minister met de toeliehting nogmaals voor. De heer Elok bracht naar voren, dat zijn bezwaar niet was geweeet tegen de zaak, maar tegen de redactie van het gewraakte punt. De heer Kay eprak nog nader over de eischen, aan die kaas te etellen bij verplichte controle en vroeg of men kan volhouden dat kaas goedgekeurd moet worden, als zij slechts 40 Vt pet. haalt. Dit gehalte zal toch na eenigen tijd stork dalen en beneden 40 komen. De heer Slachter dacht dat de norm van 42 pet. was gesteld door deakundigen, die daarbij wisten, dat die kaas na geruimen tijd nog wel 40 pet. zou hebben. De heer Schrooder herinnerde er aan, dat gezegd is: boven 40 met plaatje en beneden 40 het plaatje verwijderen. De heer Slachter zei nog te meenen, dat de heele wet alieen bed'oeld is om de ambtenarij te bevorderen. De voorzitter voelde wel voor de bezwaren van de heeren Elok en S-lachter, maar dacht dat de minister het tegendeel van hetgeen in het bewuste deel van het adres gezegd wordt, dan maar eens moest bewijzen. Ook spr. had bezwaar tegen de groote ambtenarij, die een gevo-Lg zal zijn van het aannemen der wet en zei, dat er nu reeds vele ambtenaren voor zijn. Met 15 tegen 2 stemmen werd besloten tot varzending van het adres zooals het was oorgelezen. De heer Eay sprak nog over de nieuwe ar- Leidswet, wier handhaving uitbreiding van het personeel noodig zal maken. De heer Slachter deelde mede, dat Donder- dag in de afzetcombinatie West-Friesland is lesloten tot het op touw zetten van een be- weging om aan den minister ontheffing te vragen van de nieuwe arbeidewet voor alle zuivelbedrijven. Wat betreft den arbeid op Zond-ag, werd daar besloten het maar, op ver- baliseeren te laten aankomen. Zou ook de Nieuwe Bond aan die actie niet mee doen? vroeg spr. De heer Rol (fabriek Ceres, Keinsmerbrug) vroeg of een vrouw op Zond-ag in de fabriek mag war ken. Geantw ord werd van niet. De heer Kay ondereteundte het idee-Slach- ter, hoewel hij niet wenschte mee te werken de menschen af te beulen. Maar thans is het contrast tusschen onze eigen arbeiders of die in de klein-bedrijven met het personeel der kaasfabrieken te groot. Spr. achtte het wenscheljjk dat alle organi- -aties de kwestie eens grondig bespreken, om dat de omstandlgheden er zeker wel eens toe zullen leiden dat de wet overtreden moet worden. Onder applaue werd- goedgekeurd dat het bestuur zal adresseeren om vertruimimg van werkuren te krijgen. De voorzitter wees in verband met deze kwestie op het echrij van van de V. V. Z. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst met woorden van d'anik voor de opkomst aan de aanwezigen, van wie hij de gasten uitnoo- digde als lid toe te treden. DE ENKELE. (Kedte van mr. dr. A. R. van de Laar.) De heer van de Laar zeide verder, dat in de grootste massa-beweging de grootste eenzaam- beid is, want al bezit men eengezin, vrdenden, waarvan men liefde ondervindt, dan toch komt de eenzaamheid, want dat alles gaat voorbij. Alles wisselt. Er is een drang om de dingen vast te houden, maar het gaat niet. De dagen van wondtere heerlijkheid en geluk, die wij alien kennen, gaan voorbij. Het is de macht van den dood. Die macht is niet dat een en'kele sterft, maar dat alles zal voor- bijgaan. Te praten van een gelukkige levens- avond is valschheid. Het is smart en eomber- heid en geen geluk. In den mensch is de eeuwigheids'krachrt, -maar het gaat voorbij. De jongste van ons op d'eze vergadering, zeide 8preker, heeft reeds iets verloren n.l. zijn jeugd', die hij had willen houden. En dan de eenizaamheid. Wie uwer kent niet de eenzaamheid-? vroeg spreker. Een werkend' leven is eenzaam. In de masea-bewe- ging kan men zeggen: We gaan vooruitl Miaar als men later alieen is, voelt men zich tot schreiens toe eenzaam. Etn waren we nu maar echt eenzaam, zeide spreker. Maar nooit zijn we alieen. Daar boven is de macht der ffwrtia* «a die rija altijd msk «e». Ba HOLL. IJZERMAOAZIJN, v.h. M. DE WILD. - ALKMAAR, LAAT over da Boterstraat. als we ons eenzaam denken, dan is die een zaamheid de gevaarlijkste, want de gees ten omrinigen ons dan des te meer.. We weten niet hoe, maar we voelen, dat het zoo is. En als we ons eenzaam gevoelen, zeide spreker verder, dan voelen we ook de gebro- kenheid' van ons bestaan. Een mywtiek man zeide eens: Het lichaam bedekt ons. Als er een tijd zal komen dat het lichaam weg- gaat, staan we in onze voile naaktheid. Stelt u voor, zeide de heer van de Laar, dat het zoo is; we zouden dan een blik kunnen werpen in de ziel van een ander. Kon men aat, konden we dus de naaktheid van de ziel van dien ander aanechouwen dan etoven we weg. In een heel intieme kring, kan men een oogenblik zijn ziel bloot leggen, in 'n vreemd gezelschap doen we dat nooitt En dat is de gebrokenheid, 't is allee stuk, zeide spreker, en al willen we dat weg-d-artelen, het helpt niet. Ala de gebroken vaas zich-zelf heelt, blijft ze stuk. Zelfs in het heiligate oogenblik, vervolgde spreker, gevoelen we dat ons leven gebroken is. En ga nu in de massa-beweging, wees dte \oorete en de vurigete strijder, als ge alieen zijt, blijft ge de gebrokenheid voelen. En nu is, meende spr., voor dat alles maar £6n uitweg en dat is d-e godsdiens-t, want die geeft rust, heling en zekerheid. God is teuwig, de geweldige Bust. Alles verandert, maar bij Hem blijft alles hetzeifde. Bust. Eeuwig. Een menschen-kind, in wiens hart is neer- gedaald de eenheid van God ontvangt de rust van God. Hij heeft den mensch persoonlijk lief. -Spreker kwam weer terug op eenzaamheid en gebrokenheid-Gevoelen we ons een zaam, grijpen de boozen geesten one, God wil met ons zijn en wij ruetem in Hem. Wie gebroken is, kan heling ontvangen. Spre ker herinnerde aan het bijbelwoord: Al len d'ie vermoeid en belaet zijt, komt tot Mij, en Ik zal u geven de rust. Hij, Die aan het Lruis de zonden der wereld heeft gedragen, zeide dat. N-u is van bovengekomen de kracht, het is niet meer de massabeweging, maar God, Die zegt: Ik heb U lief. Jezus heeft de grootste zou daar tot vr'iend gehad en tint i« de kracht van de religie. Het sociale leed van dezen tijd- is gruwe- Ijj'k, vervolgde spreker. Het is het gebrek aan religie, dat tot de diepste ellende voert. De heer van de Laar eindigde zijn rede met te zeggenDeze tijd heeft noodig een schouw naar omhoog een vinden van God. Daar aangekondigd was, dat het debat vrij was, gaven zich d'aaxvoor op de heeren Trap en Vriesman. De heer Trap, aan het woord komende, wil de den heer van de Laar vragen, hoe deze zoo zeker weet, dat God bestaat. Hoe kunnen we aan God daden toeschrijven, die van den mensch zijn, aldus de debater. Hij had dik- wijls over deze vraag nagedacht, maar kon hetantwoord niet vinden evenmin a-ls hij ge- loofde aan God. De heer van de Laar het woord' krijgenide, antwoordde ongeveer aldus: Is het in de lijn van ons gewoon verstand den-ken dat er geen God zou zijn? Als we b.v. het Heelal zien- gaan, de zon, de maan en de sterren en alles wat daarbij behoort? Moeten wij menschen dan de hoogste schep- selen zijn? Spreker noemde dit de veretandelijke rede- neering. En nu de ervaring. Spreker gaf hier- van een voorbeeld van een man en een vtouw, die van elkaar houden.' Een derde vraagt den man: „Houdt je vro»w van jeV7 Het ant woord is: „Ja". De ander vraagt: ,Hoe weet je dat dan?" De man antwoord: „Dat ervaar ik. Dat gevoel ik." Hij kan er geen bewijs van leveren, maar hij heeft de zekerheid, dat zijn vrouw hem lief heeft. En zoo gaat het ook tusschen God en ons. Bewijzen kunnen we het niet dat God one liefheeft, maar we ge voelen het, we hebben de voile zekerheid; dat Gods liefde uitstraalt. Dte heer Trap kon zich niet laten overtui- gen, zooals uit het vervoig van het geani- meerd debat met het oog op de ruimte te uitgebreid- om weer te geven bleek, en waarin zich ook andere aanwezigen mengden. Dte heer Vriesman, wiens. naam wij zooeven D-oemden, geloofde dat alieen ontwikkeling op den rechten weg kon hrengen. Ook meende hij, dat men, hoe ouder men wordt, des te meer behoefte heeft aan godsdienet. De heer van de Laar antwoordde den heer Vriesman, dat ook onder eenrvoudige, weinig ontwikkelde, menschen godsdienst is. E!n spreker had dikwijls het tegendteel gezien bij zeer ontwikkelde menschen. Te ongeveer kwart voor elf werd de vergt- dering gesloten. VEB. VAN VRTJZ HERVOBMDEN ,^VA1NGELISCHE UNTE" Op Zondag 6 Maart, 's morgens half elf, hoopt Ds. v. Dorp van Ehschedfi, de Gods-- dienstige bijeenkomst te leiden in- de Kapel- kerk. EVANGELISATTE-AVOND. Dtinsdagavond des avonds half acht, zal er wederom een samenkomst van de Vereeniging der Inwendige Zending gehouden worden in liet gebouw „Waakt en Bidt". Sprekers zijn ds heeren M. D. Voakuil van de Stadszending ts ITtrseht ms. P. Bmo, «vuug»li»t ts B»m- (Vearvolg.)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1