DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. llit den Alkmaarschen Raad. R 62 Eratferd drfe en twiatigsie Jawgaag OR BmnmrtartutaRflflMan Ibonnomontsprijs bij voomitbetftling per 3 manndcn f 2.—, fr. per post f 2.50» Bowij9n. 6 ct. Advortontlopr. 25 ct. p. rogol, grootere letters naar plaatsrnimte. Brioven franco N.Y. Bock- on ffandelsdr. v.li. norms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. zij .eel wat duurder dan vroeger hi De drukkerijen maken onbehoorlijke win- sten en het wordt hoog tijd zich daartegen te verweren. Wij moeten dus de ons overvragende druk- kers met hun eigen machtsmiddelen bestrij- den en beginnen met voor secretarie-gebruik een zet-druk-machine, de veelbesproken „Mul- tigraph", aan te schaffen. Daarop kwam bet betoog van den burge- meester ueer Een betoog, dat wij niet anders dan zij het waarschijnlijk onbedoeld misleidend kunnen noemen. Laten wij voorop stellen, dat wij er van overtuigd zijn, dat de afschrijvingskosten, het aalaris voor den ambtenaar-drukker, de koa- ten van inkt, papier, het onderhoud enz. op den duur grootei zullen zijn dan het voordeei dat men door deze eigen drukkcrij genieten zal, de deugdelijkheid en netheid van het drukwerk nog geheel buiten beschouwing gelaten. Het spreekt van zelf, dat de ,,Multigraph" een ersatz-middel is en den strijd onmogelijk kan volhouden tegen de moderae zetmachi nes, waarmede tegenwoordig de grootere drukkerijen werken De drukkers-patroons, eigcnaren van die machines, weten maar al te goed, hoe de loo- nen van zetters en drukkers gestegen zijn, hoe buitengewoon hoog bij vroeger vergeleken het papier is, het gietlood, de inkt, de olie, gas en clectriciteit, alles wat voor het afleve- ren van goed drukwerk noodzakclijk is. Zij weten ook hoe een samenwerking in organisatorisch verband eindclijk een einde gemaakt heeft aan het jaren lang met onbe- teekenende winst werken. Wie heeft niet de elkaar dood concurree- rende drukkerijtjes gekend, waar het geheele gezin meezwoegde om de prijsopgave toch maar eenige centen lager aan die van een concurrent te kunnen doen luiden. Het drukkersbestaan is in vclc gevallen een slavenbaantje geweest, hard werken voor weinig geld, steeds gedwongen tot de kleinst mogelijke winst door de felle concurrentie. Daarin is verandering gekomen. Men heeft begrepen, dat alien konden be staan en een behoorlijke winst konden ma ken, wanneer men door vaststclling van voor alien gcldende tarieven deze concurrentie uit- schakelde. Al die factoren en niet het minst de sterk gestegen arbeidsloonen en de hoogere grondstorfenprijzen zijn de oorzaak dat het drukwerk h is Is het evenwel rechtvaardig van onbehoor- liike prijzen te spreken, den indruk te wekken alsof de onderling verbonden drukkers hun klanten het vel over de ooren halen? Het bewijs daarvoor zou slechts geleverd zijn als in drukkerijen buitengewone winsten werden gemaakt, wat niet het geval is. Het drukwerk is duurder dan vroeger, zoo- als alles duurder is dan vroeger. En als het verschil tusschen het oude en het nieuwe tarief buitengewoon groot lijkt, dan hedenke men eens, dat een drukker zijn ar- fceidskracht en die van de leden van zijn ge zin vroeger vrijwel gratis beschikbaar stride. In de hoogere prijzen voor drukwerk ligt dus ook een correctie van vroegere misstan- den opgesloten. De burgemeester heeft getracht den indruk zijner woorden te versterken door eenige prij zen op te noemen voor gemeen te-d ru kwerk, welke op ondeskundigen dus op het mee- rendeel der raadsleden zeker een diepen indruk moeten gemaakt hebben. Afgrijzen over z66vcel woekerwinst stond op het gelaat van menig edelachtbaren toehoorder te lezen. Nu is het een feit, dat de gemeente, die over te hooge drukkersprijzen klaagt, zelf voor een groot deel er de oorzaak van is dat de prijs voor het gemeentelijk drukwerk nog heel wat hooger is dan bij behoeft te zijn. Het goedkoopste drukwerk krijgt men niet door het onderhands aan ten enkelen druk ker te geven. Is deze drukker, zooals thans het geval is, niet in staat de massa gemeentelijk drukwerk naar bchooren op tijd af te leveren, dan staat men telkens weer voor het geval, dat de drukker zich met groot werk of spoed- werk tot andere dndekerijen om hulp moet wen den. Het is begrijpelijk, dat dan voor die hulp niet het laagste tarief in rekening gebracht wordt. Daarbii komt, dat voor haastwerk en over work in drukkerijen door het personeel aan- merkelijk hoogere loonen gevraagd wordtn, zoodat geen drukker daartoe zal overgaan, als het niet hoog noodzakelijk is. Zou het geen tijd worden, dat de burge meester eens informeert waardoor het door hem getoonde drukwerk zoo duur is gewor- den? De drukkers-patroons hebben reeds aange- boden hem daarvan mededeeling te doen Wat de „Multigraph" betreft, wanneer men er toe mocht overgaan haar nan te schaffen, zal men spoedig bemerken, vcrder dan ooit van huis te zijn. ^eze mac^'ne z3-l men het drukkers- bedrijf zcer zeker niet in den grond kunnen boren, noch eenigen invloed op de zoo gaar- nc naar voren gebrachte wockerwinsten der dnukkas-patroons kunnen uitoefensn. ©p fate w 4* vies tot het in exploitatie brengen van terrei- nen voor handel en industrie, aan welk rap port Burg, en Weth. nog steeds geen aan- dacht schijnen te kunnen schenken, zonder ecrst tot in finesses de plannen van de West- Friesche Kanaalvereeniging te kennen, zullen wij dezer dagen bij de bespreking van het uitbreidingsplan der gemeente terugkomen. Wij bespreken dan tevens het door den heer P A. de Lange tot den Raad gerichte adres ten opzichte van weg- en vaartverbete- ring bij de conservenfabriel Er is in den Raad een scheip debat gevoerd over de wenschelijkheid om 24500 van de winst der gasfabriek aan dat bedrijf te laten, dan wel ze in de gemeen tekas te storten ten bate van den dienst 1921 Over het algemeene zijn wij geen "bewonde- raars van de pogingen om den H. O. te ver- minderen ten koste der bedrijven. Een gemeentebedrijf als b.v. de gasfabriek moet geen beduidende winsten maken. Is dat wfel het geval, dan blijkt daaruit, dat de gasprijs tie hoog geweest is en de Raad heeft zich er vroeger al eens over uitgespro- ken, dat de gasprijs de kostende prijs moet zijn. Een gasprijs van 16 cent per kub. Meter is nog niet zoo verblijdend, dat men op verdere verlaging niet meer bedacht behoeft te zijn. Juist de Alkmaarsche fabriek heeft grooten omzet noodig en die verkrijgt men door lage gasprijzen. Eventueele winsten dienen den gasgebrui- kers dus in de allereerste plaats ten goede te kotnen Over de leniging van den woningnood hier tcr stedc is door verscheidene raadsleden uit- voerig van gedachten gewisseld. Wij gelooven niet, dat Alkmaar, wat de be- strijding van het woningtekort betreft, tegen- over andere gemeen ten een slecht figuur maakt. Maar wij zijn nog lang niet waar wij wc- zen moeten en in dit stadium der woning- noodbestrijding is het zeker nog geen tijd vOor optimistische beschouwingen, die den indruk zoudep kunnen wekken, dat het wo- ningvraagstuk binnen korten tijd tot oplos- sing zal gebracht worden. Onder de leniging van den woningnood dient ook zeker het opruimen der krotwonin- gen begrepen te worden Het niet onbewoonbaar verklaren daarvan berust uitsluitend op de omstandigheid dat voor de bewoners geen andere huizen be schikbaar zijn. Ook hierom zal het noodzakelijk zijn, met alle krachten aan het bouwen^e blijven, op- dat Alkmaar een hygienische, gezonde woon- stad wordt, waarin de groote nadeelige in- vloeden, die krotwoningen op de volksge- zondheid uitoefenen, zoo volledig mogelijk uitgeschakeld kunnen worden. Met dc stadsgehoorzaal wil't nog niet erg. Er is daarover reeds bij vorige 'begroo- tingsdebatten gesproken en wij zijn nu zoo ver, dat Burg en Weth. beloofd hebben, dit jaar „vorm te geven aan wat zij met het op- richten van deze gemeentelijke schouwburg beoogen". Wij hebben er vroeger al eens op gewe- zen, dat deze mededeeling niet veel hoop op een spoedige afdoening van dit reeds zoo vele jaren besproken vraagstuk geeft. Er is thans f 800 voor de voorbereiding der stichting uitgetrokken. Wanneer men hoort, dat er deskundigen op tooneel-, bouwkundig- en vereenigingsgebied geraadpleegd zullen worden, vraagt men zich met eenige bezorgdheid af of de geheele stads gehoorzaal ten slotte niet in een zee van plan nen en beschouwingen van allerlei deskundi gen met tegenstrijdige schoonheids- en ver- jeenigingsopvattingen zal verdrinken. Misschien is het idee van Mr. Bosnian zoo slccht nog niet, om het ontwerpen en uitwer- ken van plannen op te dragen aan een com- missie uit belangstellenden der burgerij-, die gcwoonlijk practischer en vlugger werken dan men van gemeentezijde verwachten kan De wijziging der belasting op de openbare penmaal's jaars hun een gczelligen vermake/ykl en heeft bij vereenigingen, die feestavond aanbieden, heel wat ongerustheid geweki Die zal wel weggenomen zijn, nu gebleken is, dat voor dergelijke feestavonden geen be lasting per lid of per contributie wordt gehe- ven, maar eenvoudig per vloeroppervlak van de feestzaal, waarbij zelfs voor het gcbruik van de groote zaal der Harmonie niet meer dan een bedrag van ongeveer 10 geheven wordt. In het algemeen is het natuurlijk wensche- lijk. andere vereenigingen per contributie- bedrag en niet per lid te belasten. Doet inen dit laatste de heer Cloeck heeft daarop terecht de aandacht gevestigd dan belast men een vereeniging die slechts &n uitvoering per jaar geeft, tienmaal zoo zwaar als een vereeniging met hetzelfde aan- tal leden die tien uitvoeringen geeft. Het zou zeker, ter bevordering van de ware kunst, wenschelijk zijn deze minder zwaar. te treffen dan hetgeen dikwijls voor kunst moet doorgaan. Maar wij zien ook volkomen in, dat de grens hier zoo moeilijk te trekken is en de kunstbeoordeelingen zooveel critiek zouden uitlokkcn, dat het in de practijk maar ver- standiger Is alle kunst ewer Mn bam ts eeh»- Aan de sluis van de Zes Wielen, welker verbetering ook steeds met een verwijzing naar de plannen der West-Friesche Kanaal vereeniging ad calendas graecas werd ver- ven, zal nu een tijdelijke verbetering komen. Men begint gelukkig in te zien, dat de scheepvaart hare rechten heeft en niet van jaar tot jaar met mooie beloften zoet gehou- den kan worden. Met het Doorbraak-vraagstuk is men nog even ver als vroeger, dat wil zeggen, dat het zelfs niet bij benadering te voorspellen is wanneer de Doorbraak haar uitcrlijk van een Krebbestceg in het groot voor dat van een behoorlijk markt- of beursplein zal verwisse- len. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat de schoonheidscommissie tot behoud van den te- genwoordigen toestand zou geadviseerd heb ben. Het Schermerhek zal weer op zijn oude plaats verrijzen Wij hebben in Art is eens een kleine jongen hooren beweren, dat de giraffe zoo'n lange hals heeft, omdat hij anders niet over het hoo ge hek kan kijkeri. Het hek was dus hoofdzaak en ook de spij- len van het Schermerhek zullen weer zoo dicht bij elkaar gezet worden, dat zij opnieuw een hinderpaal voor't verkeer zullen zijn. Omdat anders het hek niet dicht kan. Waarom het hek dan niet breeder gemaakt wordt en waarom het eigenlijk noodig is, dat het hek dicht kan, als't toch altijd open staat, is een raadsel, dat misschien alleen de heer Van den Bosch weet op te lossen. Maar die omzeilt het heele Schermerhek- vraagstuk en zoekt de oplossing in een nieu- wen toegang tot den Schermerweg, die niet over dc Vlotbrug loopt. Zoo zal het hek ir schien toch nog iets goeds tot stand kunnen brengen De heer Westerhof kan niet wachten tot Burg, en Weth. een onderzoek hebben inge- steld naar de wenschelijkheid om bij het sta tion een drinkbak voor paarden te plaatsen. Hij vat deze toezegging op als een perti- ncnte weigering om de rijtuigvoortsjokkende viervoeters ter wille te zijn. Het komt ons voor, dat hicrvoor absoluut geen reden bestaat en dat Burg, en Weth., vooral nu de kosten zeer gering zullen zijn, zoo eenigszins mogelijk aan het verzoek van den heer Westerhof tegemoet zullen komen. Dat de verschillende bedrijfshoofden meer op de belangen van eigen bedrijf dan op die der gemeente zouden letten, waarom er dan ook van een zeer slechte samenwerking der verschillende takken van dienst moet gespro ken worden, is wel beweerd, maar niet bewe- zen. Het geval, dat het' eene bedrijf boomen plantte cn het andere de wortels doorzaagde voor het leggen van buizen waarvan het bed'rijfehoofd onkundig was schijnt vrijwel alleen te staan. Slechts deelt men ons mede, dat dezer da- ;en bij de nieuw gebouwde won in gen in de "ieuwpoortslaan de straat respectievelijk voor gass, waterleiding en electnsch licht telkens na eenige dagen weer opnieuw opge- broken en weer dicht gemaakt werd. Andere gevallen zijn toch niet genoemd en het is daarom beter dergelijke beweringen niet zonder bewijzen in den Raad te brengen. Wel komt het ons wenschelijk voor, dat de verschillende hoofden van de takken van dienst in de Raadszaal de begrootings-debat- tcn bijwonen Zij kunnen dan door inlichting van het college spoediger tegen eventueele aanvallen verdedigd worden en soms waardevolle in- lichtmgcn geven. Er wordt in de begrootingsdagen veel pver de bedrijven gediscussieerd en het is ze ker wenschelijk, dat de bedrijfshoofden door het bijwonen van de raadsziitingen van de verschillende op- en aanmerkingen van den Raad kennis nemen. Er komt gelukkig een uitbreiding der straatverlichting, al zal Alkmaar nog lang niet de ville lumifcre van v66r de jaren van kolenschaarschte en hooge gasprijzen zijn. Het ^enjarige sportpark blijkt de verwach- tingen van zijn geestelijke vaders en moeders niet te beschamen en is een troetelkind dat zich in dc voortdurende belangstelling en te- vredenheid van den Raad mag verheugen. Met de schoolpantoffels is dit minder het geval. Het woord pantoffel heeft voor vele ge- trouwde heeren een onaangenamen klank en men wil er dan ook liefst zoo weinig moge lijk over hooren. Hopelijk slaagt de wethouder van onder- wijs er in de Vereeniging „Kinderkleeding" voor de koude voetjes van vele schoolkinde- ren te interesseeren. Pantoffel-verstrekking van gemeentewege lijkt ons de eerste stap op een weg waarvan het einde zelfs niet bij benadering te schat- ten is. Burg, en Weth. hebben het plan een deug- dclijke controleering over diverse administra- ties in het leven te roepen, al is de wethou der van financien nog geen bewonderaar van een centra le boekhouding gebleken De secties zullen voortaan als rapporteur niet meer de jongste moeten aanwijzen, maar desverlangd den oudste en den wijste kunnen kiezen. De op hun lauweren rustende brandgasten ^aullflo hun pmsioan ontvangao. Wann«er wij b*d«ek«n., dat dan penaioa- nen over jaarloonen van pl.m. 5 loopen, zullen de wakkere vuurbestrijdera er voor hun ouden dag geen lijfrente voor kunnen koopen, om van den gemeubileerd landhuisje maar niet eens te spreken. De nuttige Vereeniging voor Beroepskeuze, welker doel en werken wij het vorig jaar in een hoofdartikel uiteengezet hebben, heeft kans op een gemeentelijke subsidie bij supple- toire begrooting Hopenlijk valt er ook voor de verhonge- rende Vereeniging ^Cinderbewaarplaats" nog een kruimpje van den nog altijd welvoorzie- nen disch der vroede vaaeren en moederen De sociaal-democraten zullen bij eventueele vacatures in regenten-colleges voorloopig op gcestverwanten stemmen. De Burgerweeshuis-geschiedenis ligt hun nog versch in het geheugen en vooraamelijk op die inricbting zullen zij, onder aanvoe- !ring van den heer Oskam, zeker wel hun trommelvuuf gericht houden. Den heer M. Preijer is door den voorzitter een woord van dank gebracht voor zijn zeer vele belangrijke diensten als bestuurslid en voorzitter van het college van regenten van het Stadsziekenhuis aan de gemeente bewe- zen. De Raad heeft door een dankbaar applaus getoond die hulde ten voile te onderschrijven. Voor het treurige lot dat de meeste der van sociaal-democratische zijde gestelde mo- ties trof, kunnen wij naar het raadsverslag verwijzen. Hoe de stemmen van diverse raadsleden bij het opsommen van de tekortkomingen van Burg, en Weth. ook van verontwaardiginng gesidderd hadden, toen het er op aan kwam een tweetal moties van wantrouwen in het le ven te roepen, liet men de sociaal-democraten alleen staan Het is het beste bewijs, dat Burg en Weth. zich ten slotte als groote kinderen in de lief- dc en toegenegenheid van de strenge critic! mogen verheugen. Wie zijn kinderen lief heeft, spaart de roe- de niet, maar beschermt ze tegelijkertijd te gen alles wat hun leven in gcvaar zou kun nen brengen. Bnitenlaiid no DE TEGENt-REVOLUTIE IN RUSLAND. De bcrichten omtrent den opstand in Rus- land blijven elkaar nog op verschillende pun- ten tegenspreken. Het eenige, waarin zij alle overeenstemmen is, dat de tegen-revolution- naire beweging zich over geheel Rusland >g steeds uitbreidt De telegrammen uit Moskou zeggen, dat de opstand te Kroonstad op het einae loopt Andere "berichten vertellen het volgende: In het geheele Dongebied wordt hevig ge- vochten. Te Moskou kan de rust slechts met ijzeren vuist worden gehandhaafd. Iedere verdachte beweging wordt door Chineezen in bloed gesmoord. Volgens te Londen ontvangen berichten heeft Trotzky besloten de contra-revolution- naire troepen in Kroonstad te blokkeeren, ondanks het feit, dat dit veel lijden beteekent voor 8000 vrouwen en kinderen in de stad De reden dat hij Kroonstad niet wil bombar- heeden, is de tegenwoordigheid aldaar van het Russische oorlogsschip „Petropavlavssk", dat hij onbeschadigd wenscht te houden Naar gemeld wordt, hebben de batterijen van Kroonstad de stations Martysjkino en Oranienbaum, alsmede de spoorlijn vemield, ten einde te beletten, dat gepantserde treinen het vuur op Kroonstad openen. De opstandelingen te Kroonstad geven een eigen blad uit, waarvan exemplaren in Fin land zijn ontvangen. In dit blad wordt ge- zegd, dat het comity van soklaten en matro- zen, te Kroonstad de revolutionnaire bewe ging Ieidt en dat de witte generaals er niets in te zeggen hebben. De opstandelingen ver klaren aartsvijanden van het communisme, maar ook tegenstanders van het bourgois- kapitalisme te zijn en sterke voorstanders van een radenregeenng. De matrozen verklaren over zooveel wa- munitie en levensmiddclen te beschik- als noodzakelijk zijn om aan die heer- schappij der communisten een ein'd te maken. Gemeld wordt, dat Trotzky, die van Kras- naya Gorka uit de operaties tegen de op standelingen te Kroonstad leidde, gedwon- en was naar Petrograd terug te keeren Het brt Krasnaja Gorka moet thans weer in han- den van de opstandelingen zijn, die hun ka- meraden in Petrograd te hulp willen komen. De bcrichten, van Duitsche zijde verspreid over deelneming van de Fransche marine aan dc anti-bolsjewistische beweging in Rusland, worden te Parijs officieel met de meeste be- slistheid tegengesproken. Berichten uit Reval melden, dat de opstan delingen Woensdag Peterhof en Serghicavka veroverd hebben, toen ongeveer 80C0 soldaten naar hen overliepen. Het sovjet-regime is pmver geworpen in Kief, Tabonof en Crel. De strijd te Kroonstad en Petersburg duurt onverminderd voort De sovjet-regeering heeft aan de opstandelingen te Kroonstad den oor- log verklaard. De parlementariers, die de matrozen te Kroonstad naar Petersburg hadden gezonden om besprekingen met de sovjet-regeering aan te knoopen, zijn op bevel van de regeering te Moskou doodgeschoten. Twer (tusschen Moskou en Petersburg) moet in harden der opstandelingen zijn ge vallen. In de omgeving van Odessa hebben verbit- terde gevechten tusschen Oekrainsche op standelingen en roode troepen plaats. De ha ven van Odessa is in handen- der opstande lingen. 1 let roode leger in Podolifi heeft zich ver- eenigd met de opstandige boeren De bolsjo- wistische officieren zijn vermoord. Te Tsaritsin zouden 150 sovjet-commissa- rissen gedood zijn. De bolsjewistische regeering heeft een or der uitgevaardigd, volgens wdke een ieder, die zonder machtiging daartoe in het bezit val wapenen zal worden bevonden, op staan- den voet zal worden doodgeschoten. Naar van de Finsch-Russische grens wordt gemeld, is de vierde verjaardig van de Rus sische revolutie op 12 Maart in Petersburg rustig verloopen. In de straten handhaafden patrouilles de orde. Overal was het werk stopgezet Naar verluidt zouden de laatste levensmid- delenvoorraden dezer dagen te Petersburg worden verdeeld en bestaat er geen vooruit- zicht op,nieuwen aanvoer. Het Russisch Letterkundig Genootschap deed een beroep op de geheele wereld om Rusland te helpen en verklaarde, dat het Rus sische voik van honger omkomt Daarentegen gaf Tsjitserin opdracht aan alle bolsjewisti sche vertegenwoordigers in de Randstaten, om te protesteeren tegen iedere poging tot het zenden van levensmiddelen aan de op standelingen te Petrograd. DE LONDENSCHE CONFERENTIE GEelNDIGD. De Londensche conferentie heeft Zaterdag haar werkzaamheden beeindigd. In de eer ste plaats hebben de Turksche en Grieksche gedelegeerden de voorstellen der geallieerden in ontvangst genomen, volgens welke in ze- kere opzichten eenige wijzigingen zullen worden aangebracht in het verdrag van Se vres, ten einde een duurzamen vrede in het Oosten te verzekeren. Behalve hetgeen reeds over deze voorstel- Ifn werd gemeld, kan nog worden medege- deeld, dat zij ook bepalingen bevatten om trent Koerdistan en de Armeniera Betreffende Koerdistan zijn de geallieerden het er over eens, dat de bepalingen van het verdrag van Sevres zullen wondfcn gewijzigd in een geest. welke in overeenstemming is met ien bestaanden, feitelijken toestand. De geal lieerden erkennen het recht der ArmeniSrs, op een onafhankel'ijk bestaan aan de Oosr^rens van Aziatisoh Turldje De afbakeniog der Armeensche grens moet geschieden door den Volkenbond. De Grieksche gedelegeerden hebben bij het aanvaarden der voorstellen geen critick aaar- op uitgeoefend, doch zij bepaalden zich er toe, een protest in te dienen. Na de conferentie te hebben bedankt, pro- tcsteerden de Turken tegen de handhaving van het Grieksche garnizoen in de stad .Smyrna Zij betoogden, dat het behoud van ThraciS voor Turlaje onontbeerlijk was. Zij namen echter op zich, de voorstellen aan de Ottomaansche regeering en aan de nationale vergadering van Angora voor te leggen. Lloyd George verklaarde daarop. dat er geen dubbelzinnigheid moet bestaan en dat fie voorstellen in hun geheel moeten worden onderzocht, zonder te letten op vroeger ge- dane voorstellen. Men verwacht, daf de Turksche delegatie heden l onden zal verlaten, ten einde deze voorstellen aan de nationalistische regeering te Angora te overhandigenzij wordt over ongeveer een maand tmigverwacht Naar verluidt zal de Grieksche delegatie, welke voldoende volmachten bezit te Lon den zal blijven. HARDING'S POLIT1EK. Reuter vemeemt uliit "gezaghehbende krin- gen, dat Handing's politiek ten aanzien van de opllossilng der vraagsrtuikkeni, welke voort- vloeien uit den werelid-ooriog, in militair op- zichit niet zal' verschillen van die van Wilson. DE TOOBSTAINID IN! BOKD1AIFEST. EE!N VERIJIDELDE AANSLAO. Eeai misdaad, die ontzettende gevolgen had kunnen hebben, is te Berlajtn op het 'laatste oogenblik verijdeld, meldt de Telegraaf-cor- respondent Door onbekenden was binnen in de „Sie- gessaule" een kartomnen doos. die 6 K.G. dy- namiet en picrinezuur bevatte, neergelegd1er was een lange lont aan bevestiigd'. De dadfers hadden de lont aamgestoken, en zich diaama uit de voefen gemaakt. Het gebeurde in het mididlaguur, op een tijd, dat de ,,Siegessaule" door een groot aantal personen wordt bezieh- tigd. Tegen 12 uiur des mididiags, teeni zich op het •latform en op da trappen 50 k 60 personal wondoL ee op het plan roodwn die cuil 400 &600 maischai wandltMso, entdeMtn DDISDAG Dlreeteur G. H. KRAK. HoofdrodactourTJ. N. ADEMA. M 4 4 T? T De „Iswestia" veridaart, dat van 28 Febr. tot 6 Maart bijaotudere eectie# van de leger*, de divisies en de brigades meer dan 2500 par- eonen hebben ter dood veroordeeld1, welke op staanden voet werden terechtgesteld. Bijna al deze veroordeelingen staan in betrekking tot den opstand onder de troepen iln het mili- taiire arrondiesement Petrograd. Nlaar d'e „Freie Pbesse" beri"cht, wordit de inwendige toestand te Boedapeet bed'enkelijk. Des nachte worden in de etraten plakkaten bevestigd, waarin de vereeniging van ontwa- kende Ho'ngaTen aanspoort tot geweldidaden en vermieling der gematigde oouranten. De minieter-presidlent, igraaf Teleki, ver- klaairde in de club zijner party, dat hij zou aftlreden, daar de partijen hem niet onder- steunden.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1