DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jac. Met - Alkmaar Uit den Alkmaarschen Raad. Anto-Garage Gerimchloozs Automobielen ZATERDAG 19 MAAET ft®. 66 Ott Dimmer Dest&at nit 4 blades Abonnomontsprij9 bij voornitbetftling per 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.50, Iiowij9n. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsruimte. Urieveii franco N.V. Book- on llandelsdr. v.li. Norma. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redaetie No. 33. Beroemde „S E N EIN" Foranizen, HOLL. IJZERMA6AZUN, l h. M. DE WILD. ALKMAAR, LA AT over de Boterstraat. Hill ten 1 an d sell 0 ver/.i el? t. „Het opg der heele wereld is thans op Rusland gericht", schreven wij Donderdag in verband met de berichten over de opstan- dige beweging tegen het sovjet-regiem. Voor die groote belangstelling is ook wel reden, omdat het gaat over het al of niet blijven voortbeetaan van de dietatuur van hat pfole- tariaat in Rusland. Deze kwestie toch kan niemand, die ook maar eenigszins meeleeft met het wereidgebeuren, onverschillig laten. Maar de vraag of er al reden is om in te stemmen met den juichtoon van hen, die uit de in de laatste dagen ontvangen berichten den val van de huidige Russisiche regeering durfden voorspellen, zouden we niet gaarne bevestigend willen beantwoorden. Daarvoor zijn die berichten te zeer met elkaar in strijd. De sovjet-regeering stelt in hare telegram- men den toestand natuurlijk zo6 voor, alsof het slechts een beweging was van enkele haar vijandig gezinde elementen, terwijl de berich ten over ae tegenslagen der bolsjewiki onmo- gelijk alle juist kunnen zijn, alleen al omdat zij niet van het tooneel van den strijd komen, maar wij wezen er al eens eerder op van stedcu in naburige landen (voomamelijk uit Helsingfors) en dikwijls slechts als cenige plaatsaanauiding noemen het vage „Van de Russische grens" of gegeven heeten te zijn door vluclitelingen uit het opstandige gebied. De gisteren ontvangen berichten zie onder de telegrammen in ons vorig nummer bewijzen nog eens de tegenstrijdigheid van de berichten over de Russische tegen- revolutie. Daarin werd toch de val van Kroon9tad door Reuter gemeld en de vlucht van het contra-revolutionnaire comite, terwijl hetzelfde nieuwsbureau denzelfden dag even eens uit Helsingfors meldde, dat de toestand onveranderd was (Eerstgenoemd bericht blijkt waar te zijn. In dit nummer zijn nadere gegevens opgenomen). Men lette ook op de berichten omtrent den toestand in Pe- trograd. Eenige dagen geleden werd al ge meld, dat de stad in handen was van de revOlutionnairen en dat het heele gebied ten zuiden daarvan bevrijd was van bolsjewisten, en gisteren heette het, dat het uitbreken der revolutie in Petrograd verwacht werd dus zou het eerste bericht onjuist moeten zijn. Hoe dan ook, de laatste telegrammen doen vermoeden, dat de kans gekeerd is ten gunste der bolsjewiki. Hieruit volgt evenwel nog niet, dat zij nu weer vast in den zadel zitten. Daarvoor stormt het nog te veel in Rusland, in de Oekraine vooral. Afwachten wat de eerstvolgende dagen zullen brengen, zal de boodschap zijn. Zelfs uit Frank'rijk, -aa r men andera o zoo graag het boisjewistisch bewind zou zien vallen, komen stemmen, die waarschu- weu tegen al te optimistische verwachtingen in dezen. Het „Journal des Debats" gaat in dezen vooraan. Men moet vooral niet uit hetgeen gebeurt conclndeeren, meent het blad, dat het bolsjewisme op sterven ligt: het heeft in deze vier jaar te krachtig wortel ge- schoten om maar in eens met een enkelen ruk- wind te kunnen worden omvergeworpen. Het wordt slechts bedreigd. En indien men het wil zien verdwijnen, dan heeft men niets an- ders te doen dan te zorgen, de gedurende drie jaar begane fouten niet te herlialen. En dan wijst het Fransche blad erop, dat de huidige beweging niets gemeen heeft met pogingen van een Koltsjak, Denikin enz. De atmosfeer van het ancien regime heeft er niets rnede te maken. Zij is slechts het na- tuurlijke resultaat van uiterste misere en wreede teleurstellingen. Daarnevens is den bolsjewistischen leiders het voorwendsel van nationale verdediging tegen de vreemdelingen en tsaristen ontval- len, hetwelk tot dusver de massa's galvani- seerde. De campagne van de roode legers te gen het kleine Georgie is niet belangrijk ge- noeg om het sovjettistische nationalisme te onderhouden Het „Journal des Debats" betoogt ten slotte als waarschuwing tegen eventueele inr terventieplannen, dat men uitsluitend op de ellende en het lijden van de Russische volks- massa moet rekenen om het bolsjewisme te vernietigen. Het ergste wat men zou kunnen doen is de overblijfeelen van het Wrangel- leger weer in actie te willen brengen. Dit moet integendeel ten spoedigste ontbonden worden, z,oodat alle Russen, burgers en mili- tairen, die naar hun land terug willen, vrij- lieid krijgen dit te doen. Alleen door bin- nenlandsche stooten en schokken zal het bolsjewisme ten slotte onder gaan. Zouden de berichten, die de laatste dagen weer opduiken, over nieuwe Russische aan- valsplannen tegen Polen in veeband moeten worden gebracht met het onderhouden van het sovjetttistische nationalisme, hierboven genoemd door het Journal des Debats"? En de oneenigheid, die met de Turksche nationa- listen dreigt in verband met de bezetting van Batoem door dezen, nadat de Russische bolsjewiki Georgie ontier den voet hadden geloopen? Het zou best kunnen zijn, dat een dergelijke poging werd ondemomen om de rooden weer om een vaandel te scharen In Duitschland zal men vol blijde verwach- ting den afloop van de voksstemming in Op- per-Silezie, die morgen zal plaats h^ben, te- gemoet zien. Dagenlang reeds voeren extra- treinen de volksstemmers uit alle deelen des rijks aan, wier passagiers aan de verschillen- de stations onthaald worden op vaderland- sche muziek en zang „Deutschland uber al- les", om de ,,Heimattreu" nog eens aan te vuren. De Duitsche regeering doet alles wat zij kan om het voor haar zoo begeerlijke ge bied te behouden. Maar voor Polen is het al even begeerenswaardig en ook dat stelt na tuurlijk alles in het werk om de stemming ten zijnen gunste te doen afloopen. Als het nu nog maar gaat zonder ernstige ongeregeld- ien. Van weerskanten hebben de agenten de gemoederen z66 warm gemaakt en vol- 9mu tal van banehtdi. Mada gaduMnds eenige weken verspreid, zouden beide partijen zddveel wapens in of bij het betwiste gebied hebben verzameld, dat conflicten niet tot de onmogelijkheden behooren. 't Is te wen- schen, dat de geallieerde vertngeewoordigers er in zullen slagen de stemming ltalm te doen afloopen. De politie-beambten en de plebesciet-hmc- tionarissen heben tusschen 13 en 15 Maar gestemd. Op dezelfde dagen hebben de per sonal, die gevangenisstraf ondergaan, hun stem uitgcbracht. Bij de debatten in het Engelsche Lagerhuis over de marine-begrooting deelde Sir James Craig, namens de admiraliteit mede, dat de admiraliteit voorstelde om vier nieuwe slag- schepen te bouwen ter vervanging van ver- 'Hiderde shepen. De vier schepen zouden een /eiocieiinK zijn van, het Hoofdklasse ty pe, en een belichaming van de lessen van den jongsten oorlog. Ook stelde de admiraliteit voor, om een onderzeeer en een mijnenlegger te bouwen, waarbij rekening was gehouden de jongste ontwikkelingen op dit gebied Hij verklaarde voorts, dat de admiraliteit de be- grooting had.teruggebracht tot een zoo laag mogelijk cijfer als met de veiligh< Britsche rijk overeen kwam. De marinestaf was van oordeel, dat de belangrijkheid van de slagschepen voor de zeemadit nog steeds vaststond. Bovenstaand telegram wijst nog niet veel op toepassing van het mooie beginsel van ontwapening, dat na den oorlog zoo luide werd gepredikt. Dat James Craig gevolg wil geven aan een eventueele uitnooaiging van Amerika om te spreken over vlootbeperking, klinkt wel mooi, maar of het zoover zal komen, is nog lang niet zeker. Daarvoor neigt Amerika te zeer tdt voortzetting van den wedloop in be- wapening^ zulks met het oog op Japan. En dan zal Emgeland niet achterblijven. Buitenland DE BURGEROORLOG IN IERLAND. In een gister aan de pers gezonden mede- deeling zeg-t' Dublin Castle diat de drie leiders van Sinn Fein, Ooili-ns, Burgess en- Muul- calky, direct peraooni. k veranrwoordelijk zijn voor (het organiseeren- der overvalilen op de stajtianach'teni van de kroon te Dublin, dit tot 'gevollg hadden dat sedert Janu-ari 47 burgers gddlood) of gewond- werdien. 'De Curfew-lbeper- kiingen mloetien gehandhaafd' blijven en1 de bepierkinigen op de vrijheid van handel hoe betreurenswaardig ook zajtn onVermijdelijk zoolang de dladen van' geweld vooridiuren. Op een 'brief van den- militairen oomman- dant van het district, w-aarin sympathie wordit uitgesproken met de verwamten van den ver- moorden mayor en ex-m-ayor van Limerick, heefit de gemeentesecretaris van- diem raad' im- s.ructie igakdegen om als vogit -te an-twoorden „MJet het. oog op het feiit, dat Q-ancy en O' Callajghan door zeikere leden van de strijd- miadh-ten der kroon venmoord zijn, kunnen wij; uw betuigingen van sympathie niet aanvaar- den of die aan de verwanten overbrengen." DE TEGEN-REVOLUTIE IN RUSLAND. Het bericht van den val van Kroonstad wordt door het revolutionnaire comite van Kroonstad, dat met 800 soidaten in Finland is aangekomen, bevestigd. Omtrent de laatste gevechten wordt nog uit Kopenhagen gemeld, dat Woensdagmorgen om 3 uur een buiten- gewoon heftig bombardemait door de Peters- burgsche vestiugen op Krasnaja Gorka werd geopend. Een half uur later trokken roode troqjen over het ijs naar Kroonstad. De aan- val wad met artillerievuur beaatwoord, maar de roode troepen kwamen, niettegen- staande hun verliezen, steeds nader en trok ken eindeliik Kroonstad binnen. Ze werden hier door de communisten van Kroonstad, die tot nu toe een passieve houding hadden aan- genomen, ontvangen, en met hen tezamen openden zij een gevecht in de straten. Na een uur werden de roode troepen weer uit dc stad verdreven, maar de forten bleven in iianden van de bolsjewiki. DE BESCHULDIOINO TEGEN Dr. VON GAGERN Naar aanleiding van het bericht. dat de Oostenrijksche zaakgelastigde te Madrid, dr. von Gagem, in een groote corruptie-affaire betrokken zou zijn, waarbij het ging om va- duistering van gelden, bestemd voor Oosten rijksche kinderen, verneemt het Weensche Te- legraaf-Agentschap, dat de zaakgelastigde op gen enkele wijze gecompromitteerd is, doch zijn ontslag heeft gevraagd, omdat zijn naair in het openbaar in zulk een zaak gemoeid is. HET JAN MAYENSLANID. In de Academie des Sciences te Parijs heeft admiraal Fournia een baicht geresu- meerd van den heer Charcot, waaruit hij concludeert dat het Jan Mayensland niet ontdekt is door Jan Mayen, den Holland- schen zeevaarder uit de 17de eeuw, die het in 1611 zijn naam gaf, maar door den Ier- schen monnik St. Brandau die het reeds in de 16de eeuw bezocht. VECHTPARTIJ IN EEN PARLEMENT. In het Dantziger parlement is het Donder dag rumoerig toegegaan. Een onafhankelijk afgevaardigde richtte een reeks verwijten tot een Duitsch-nationalen afgevaardigde en daarop ontstond tusschen deze twee een landgemeen, waarbij een hunner een bloed- neus opliep. Door het tumult, dat daarop ontstond, moest de zitting worden gesloten. OPSTAND IN DEN KONGO. Het blad Neptune" meldt, dat volgens een draadlooa telegram van Donderdag da inbeoriingan ia haaaquateriala Ktengo-ge- rarhaort uitsluitend la kinase zoowel open als gesloten wagens. BELLIJK TARIEP. TELEF00B 578. bied in massa in opstand zijn gekomen. Er zouden vijftig handelsstations en factorijen in brand zijn gestoken door de opstandelin- gen. Nadere biizonderheden ontbreken. Aan het Beigische ministerie geloofde men, dat bovenstaande baicht befrekking had op een eenige weken geleden uitgebro- ken opstand. POLEN EN RUSLAND. De onder teekening van den vrede tusschen deze twee staten, die Dondadag zou plaats hebben, is door eenige wijzigingen in de redactie van het verdrag, welke van zuiva technischen aard zijn, verschoven tot heden Zaterdag. Dertig aagen na de onderteeke- ning moet het vadrag door Polen en Rus land geratificead zijn, en de uitwiseling van de raSficatie-oorkonden zal twee weken lata moeten plaats hebben. In het tijdsvaloop van een jaar zal Polen 30 millioen goud-roebels ontvangen. LLOYD GEORGE EN DE ARBEIDERS. PARTU. HIJ GEE FT HET N1IET OP. De gewezen Mferet van Alban-ie, Prim Von W-ied, laat wea eem von zich h-ooren. Hij sdiij-nt zijln wankelen troon waarop Mj zx» korit maar gezeten heeft, niet te kunnen verge- ten, althans volgens het Italiaansche blad „Miessagert>" dooricruisen' op 'it oogenblik zijn agenten het Albaneesdie land' om stemminig te maken voor een terugkeer van den prims als Mibrett. Wannea dit niet mogefliiik mocht blijiken, dan zou de pons Von wied voome- mens zijln te tradhten zijn jongsten zoon ko- ning van Aflbanie te ilaten worden en omdat deze nog minderjarig is, zou dan zijn moeder regentes worden. Men verwacht, volgem de Italiaansche bladen, een kradhitig verzet van do Mohamimed;aansche bevolMng' tegen deze plannen R1U3SISCH—ITALIAANSCHE HAN- DE'LSBET REiKKI NGE NL De „Times" veroeemt uiit Rome: Waxows- ky, de lefider van die -thans te Rome aangeko men Bolsjewistische ecomomrische missie zal over eenige dagen door Giolitti en Sforza worden ontvangen. De Italiaansche regee ring zou al het mogeliijke doen, om' zoo spoe dig mogelijk de handdsbetrdkkmgan met Rus land te herv-atten. DE AANSLAG OP DE „SIEGESSaULE." Naar Wolff meldt wordt het steeds mea waarschijnlij-k dat het ontplofbare pakket met de brandende lont, dat aan den voet van de overwinningszuil werd gevonden, daar door de vinders zelf is neergelegd, met het doel een belooning te belnachtigen. KORTE BERICHTEN. De staking in Luxemburg is geeindigd. Het Engelsche Lagerhuis neemt in der- de lezing het wetsontwerp aan op de heffing van den Duitschen uitvoa. De koning van Z wed en wordt heden te Parijs, verwacht; hij komt van Striateburg. Het 50 pCFs wetsontwerp in Frankrijk is in voorbereiding. Tijdens de volksstemming in Opper-Si- lezie zullen telefoon en telegraaf voor parti- culiaen gesloten zijn. In de zaak van het communistisch com- riot in FranMjk heeft de jury „neen" geanit- woord op alle vragm. Dte bmaakote dim *sj algeheale Dlrecteur: G. U. KKAIL UoofdroductcurTj. N. ADEXLA. Er zijn van die raadjgvergaderingen die miaachien heel belanigirij'k en voor -o-nze ge- meente van de grootete botookenis zijn, maar waarover toch niete be sch-rijv-en valt. Oim de een'voudige reden dab al dab belang- fijke en -gewichti-ge voorshands alleen voor de ooren en oogen van heb edelachbbare gezel- schap bestiemd is van walks bezonkenj oordeel en wijs beleid het kiezersco-rps overtuigd is en waaraan heb de belangen onzer igemeenbe dan ook ber ernstige besbudeering heeft opgedra- gen. En als zich, na langer d'aru een uux oomitte- vergaderinig, die deuren wear openen, heefb de oningewijde geen andere gegevena dan de ver- hitte hoofden van eenige Edelachtbaren en de dikte Van den al dan nieb te „snijden" sigarenrook om na te gaan hoe heftiig er ge- debatbeerd is en hoe daarbij over- het alge- meen de stemming van het vroede gezelschap geweest is. Is het een onattendheid van dten voorzitter dan wel van den samensbeller dler raadsagen- da's, dat de pun-ten, waarover soma langd'urig „geheime". besprekingen noodig zijn, midden op het programma geplaatat zijn? Men noodigt het publiek, de joumalieten, den steno-g-raaf om 66n uur tor vergadering om -tort da air op die deuren voo r zeer geheim- zinnige mededteeli-nigen te sluiten. Men vengadtert dan „onder one" tot dirie uur, waarna in een vloek en een zucht de rest van de vrij onbelaxugxij-ke agenda wordt afge- wenkt. Plaatste men het punit waarover men van te voren weet dab vergadering met gesloten deuren noodlzakelijk zal zijn, aan het begin of beter nog aan het einde der agenda, dan zou men allereeret den talrijken journalisten een uur van hun kostbaren tijd besparen. Een uur, dat zij op heit drukst van den dag toch zeker nuttiger kunnen besteden dan met doelloos wac'hten ini die leeekamer of theedrinkend in „De Karseboom" tot de alar- meerende verschijninig van den bode op de stad'huistrap de zekerheid igeeft dat de in onze stedelijke raadlszaal tot uiting komen-de wijsheid' ook woer tot de ooren van. gewone stervelingen mag; doordringen. 'Wij herinneren ons een kinderspelletje. 'Een wordit er de kamer uit g-estuurd en als hij weer bknnenkomt moet hij raden wat alls kleuters, na afspraak, in gedachten hebben genomen. Dan klinlkt het pri-kkelende, uitdagende koor van -kindierstem-meni: „Xk zie, ik zie, wat jij niet ziet!" Zoo igaat! 't in den Raad. Als na meer dan een uur „geheime" -be sprekingen de deuren- van het giroote 'hoofd- kwartier zich weer openen, wanneer de jour nalisten en de stenograaf hun zetels weer in- nemen, het bela-ngstellend publiek de tribu nes weer vult, dan staren een twintigtal edel- achtbare hoofden de oninigewijdlen aan, en dan voel je weer dat -prikkelende, uitd'agendte: Ik weet, i-k weet, wat jul-lie niet weet! Dan gis je en dan visch je, dan tracht je van al die versch-illende gelaatetrekken -te onteijferen waarover het gegaan is en wit er besloten is. Maar dan bemerk je ook, telkens weer, dat elk edelachtbaa-r hoofd dat je aankij-kt, een groot -geheimzi-nmig vraagtee-ken wordit, dat elke mond, die in openhare zibting zoo wel- eprekend kan zijn met een groot, gewirihtig slot schijnt verzegeld. En je herinnert je artikel 43 van de ge- meenitewet, dat zegt, dat de raad aan alien die in besloten vergadering tegenwoorddg zijn, geheimhouding kan opleggen. In die sfeer van geheimzinnigheid, worden dan in de resit van den gebroken mid-dag de hog overgebleven agendapunten afgehandeld. En het lijkt of in de -groote geheime verga dering de dames en heeren al het kruit hunner welsprekendheid hebben verschoten. Het is, als men bij die vlu-gge afhandeling van tal vail meer of minder belangirijke vraag- stukken zijn oogen- eluit, of men weer in dten Raad van v-roeger is, den bediaarden, kalmen za-kelij ken Raad, waar heel wat minder ge- sproken maar meer tot stand gebracht werd. T-otdat de beer Wester hof die altijd- over zooveel kruit beschi-kt, dat hij meer dan een ander verschieten en tdch nog meer overhou- dien kan, een ernstige pleiddoi voor plaatselijke keuze -begint te houden. Zijn f-ractie-genoot Veen heeft het vuur voor den ongelijken strijd- die thans1 volgen zal reeds geopend1. Onimiddellij-k d'aarna verschijnt de heer Os- kam, de blauwe vaan zwaaiend op de borst- waring en -dan breekt het groote oogen-blik aan, dat die generalissimus in eigen persoon het college van Burg, en Weth. zijn nimmer falende degenstooten zal toebrengen. Dan gaat het vo6r of tegen den alcohol, v66r of tegen het dran'kmisbruik en dan zou- dten Rung, en Weth. het fateoenshalve -moeten verliezen als zij zich zelf niet, met het blauwe lasagne der matdgiheid getooid!, in het etrijd- -perk had den geworpen. De burgemeester constateert plotseling, dat alien het in den grond eigenlijk over dit ge- ivichtige vraagstu'k eens zijn. Et volgt een aligemeene verbroedtering en men zal juist hand aan 'hand1 dten dans om dsn vrijhsidsboom begirm.sn sis ds hssr Wes- 1mh*t va«a eteLt, dsx kst hluxv ia ds Ass wlloi Iiisis aasS vsm de trouwbare wasch-echte kleur is. Zijn verxnoeden, dat gelegenheids-strikjes voor dten dag zijn gehaald' w-ordt tot zekerheid en er is een groeiend wantrouwen in zijn stem als hij informeert waarom Burg, en- Weth. die dan zoo in alle opzichten voor plaatselijke keuze zouden zijn, het niet nuttig en noodig vinden de volksvertegenwoordiging daarvan schriftelijk of telegraphisch op de hoogte te stellen. Dan vol-gt er een debat dat de heer Wester hof weer verliezen moet omdat men bij vroe igere gelegenheden al uitgema-akt heeft, dat de Alkmaarsche gemeenberaad al te veel mioeite heeft om door zijn eigen overladen agenda's heen te worstelen om zich nog met de vraagstukken van andere vertegemwoordi- gend-a Iichamen te moeten bezig ho-uden. 4 Wie aan ons tegenwoorddg stadhuis dtenikt, -komt het bekende boek van Seharten-Anrtink weer in herinnering: „Een huis vol men- schen." Inderdlaad, het stadhuis -blijft even igroot of even klein als het a-ltijd geweest is en het aantal ambtena-ren gr-oeit, groeit zelfs on- rustbarend. Het algemeene seoretarie-lokaal begint op een ,®choolklas8e met een te groot aantal leerlingen te gelijken en nog steeds komen nieuwe ambtenaren-, kleriken, oommiezen, schrijvers en schrijfsters den woningnood in ons -gemeentehuis vergrooten. Zij nestelen zich, in elk- kamertje, in elk hoekje waar een lessensar met een inktpot kan geplaatst -worden, zij hebben in hun steeds groeiend! aanta-l dte ka-mere van twee wethouders al voor goeden buit verklaard en steken de grjjpgrage handen naar het laatsite vertrek uit, het algemeene zittingelokaal van onze stedelijke ministers van financien, onder wijs en publieke werken. Hoe is dat gevaar af te wenden, hoe is d-'ie aanzwellende beek in andere bedding te lei- den? Er bleef slechts een- -middel. De gemeente-ontvanger met zijn personeel en zijn brandikasten moet plaat® maken. Hem wordit op korten termijn de huur op- •gezegd en geen hocger beroep .op den -kanton- rechter zal baton. In het peroeel Langestraat 106 zal, volgens het voorstel van B. en W., voor 2200 een ka-ntoor- en closet-inrichtinig gemaa-kt wor den, waarna het parnd in alle opzichten voor den ontva-niger geschikt wordt geoordteeld. Tevergeefs waars-chuwde mevrouw Aukes, aan het oude en blijkbaar duur gekochte heerenhuis geen belangrijke onkosten meer te maken, tevergeefs poogde de heer Wester- hof den voor den onitvanger bestemdlen strop om den hals van den commissaris van politie te bevestdigen. De brand-kast van den omtvanger is gemak- kelijker te verplaatsen dan de safe-inrichtin- gen van de pol-itie. Dus 'krijgt de politie zij het dan ook tij- delijk huurverlenging en verhuist de heer Vonk met zijn getrouwen naar het op af- braa'k wachtende perceel in die Langestraat welks vertrekken hij eerlang broederlijk met het hoofd va-n den- nieuwen keuringsdienst zal moeten deelen. De heer Van den Bosch had! voor zijn nieu wen verkeersweg over het terrein van dte oude gasfabriek de felicitatie van den voorzitter, het applaus van den Rlaad en- dte onzichtbare blteemen van den heer Westerhof in ontvangst te nemen. Het was een groote dag voor dtezen apostel der aesthetica en al is de nieuwe Van dten Bosch-straat nog een beetje te bochtig, de ambtenaren van „pul>lieke wer-ken" hebben de v He vrij-heid gekregen dte in 'hun oogen- nood- za-keliijke oorrecties te mogen aanbrengen. Met de -geschiedlenis van Schoen kunnen wij dit overzicht beeindigen. Wij hebben er, onmiddellijk na het verschij- nen van de dtesbetreffendie bijla-ge, in onze oourant, reeds op gewezen welk een groote leemte in het werklieden»reglement het ziekte« geval van dezen- arbeider in gemeentedienst aan het licht gebracht heef-t. 'Het moet niet mogelijk zijn, dat een jonge, oppassende werkman veertien jaar in loseen gemeentedienst is zonder een vaste a ana tel ling te -krijgen, zood'at hij bij een plotselinge ziekte van betrekkel-ijk langen dUur van alle voordeelen volgens de rechtspositie dter arbei- dters in vasten -gemeente-dienst blijft vereto- ken. De heeren Verkerk en Cloeck hebben onze oonolusie in dten Raad tot de hunne gemaakt en het resultaat kan- voor den zieken gemeen- te-werkman alleszins bevredigend heeten. Moge het werkliedenreglement spoedig zul- ke verandferingen ondtergaan, dat dergelij-ke gevallen in d'e toekomst niet meer mogelijk zullen blijken. Lloyd George heeft, sprekende aan een poli* tiek diner te Londen propaganda gemaakt voor een nationale partij. Met betrekking tot de Arbeiders Partij zeide hij, dat zij een groo» te bedreiging was voor Engeland en dat zy de overheerschende party zal worden wanneer de andersgezinden geen stappen doen om de kie» zers over haar beginselen in te lichten. Deze zijn zoo drcigend voor de geheele samenstel< ling van de maatschappy, dat het dwaas zou zijn, over kleinigheden te twisten. „Wij moe« ten een meerderheid van ons volk bijeenroe» pen, die weigert zich te laten meevoeren op re» volutionnaire stroomen." DE HANDEL TUSSCHEN AMERIKA EN DUITSCHLAND. De Times meldt uit New»York dat, of» schoon de Vereenigde Staten van Noord*Ame» rika formeel nog in oorlog met Duitschland zyn, de handel met dat land buitengewoon is toegenomen. Het bericht van het ministerie van handel te Washington zegt, dat in 1920 de uitvoer van de Vereenigde Staten naar Duitschland een totaalsom van ongeveer 20 milliard pond sterling bereikte, dus ongeveer vier maal zooveel bedroeg dan in 1919 en niet noemenswaard verschilde van het bedrag in 1913. Wel moeten hierby de hoogere prijzen in aanmerking genomen worden. Op 't oogen* blik echter is Duitschland de tweede kooper van Amerikaansche boomwol; slechts Frank* ryk en Engeland koopen meer koper van Ame* rika. De nieuwe president van Amerika heeft herziening gevraagd van proces van den so* cialistischen leider Debs, gevangen gezet, om* dat hij zich verzette tegen de recruteering ge» durende den oorlog.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1