Alkmaarsche Courant Honderd Drle an Twlntlgste Jaargang. Woensdag 30 Maart. Feuilleton. StadMiiieuws De beer de Boer noopto, dat in de tuln- bouwvereenigingen werd opgewekt lid van den proeftuin te worden. Met het teien van ziek- tekiemvrije aardappelen wordt de tuin zeer belangrijk. Voor de persoonlijlce leden wordt de prijs van de poters gesteld op den kostenden prijs, de geiniddeld gel den de marktprijs in Juni en Juli. De leden van aangesloten vereenigingen betealen een verhooging van 20 pet. en de geheel buitenstaandera 40 pet. Dit op voor- stel van den beer Zwetsman. Op voorstel van den heer Zeeman werd het bestuur overigens vrijheid van handelen gegeven. Het bestuur stelde voor 250 zak Schotten te telen, daarvan de helft voor de leden be- schikbaar te stellen en de andere helft aan te houden voor uit te poten. Hiertoe werd besloten. De voorzitter deelde mede, dat een onder- zoek naar een Warenhuis was in^esteld. De secretaris toonde een teekemng en deel- i de mede, dat een betonwarenhuis van 1000 De rekening en verantwoordmg van den secretaris-penningmeester werd op voorstel van de commissie goedgekeurd. Tot bestuursleden werden de heeren Jb. Zwetsman en M. Sikkes herkozen. In bespreking kwam hierop de verdeelmg van het pootgoed ziektevrije aardappelen. De voorzitter herinnerde aan de in deze gen omen beslissingen. Het bestuur had het punt nog op de agenda geplaatst omdat waarschijnlijk een nadere bespreking noodig zou blijken. Voor het meerendeel waren Schotten beschikbaar. Gehoopt wordt, dat het buitenland meer zal vragen en dan zal een bevordering van den teelt van de meerge- vtnde vreemde soorten noodig zijn. De heer Boldewijn was overtuigd, dat de Schot voor onze streek de aardappel zal blij- agen. bedr, De oppervlakte zal 1200 vierkante agen. Voor den oorlog had men er 4 dra. M voor. Goedgevonden werd de zaak in gedachten bij het bestuur te laten en met een eventueele exploitatierekening te komen en naar kapitaal uit te zien. De heer Hazeloop stelde in het licht, dat het moeilijk was een exploitatierekening te maken, omdat niemarid weet hoe de afzet naar het buitenland zal zijn, die alleen het houden van Warenhuizen mogelijk kan ma ken. De heer S. de Boer betoogdc de noodzake- lijkheid van een Warenhuis op den proeftuin. Spr. oordeelde, dat met een kleinere wel be- gonnen kan worden. Het gaat meer om proe- ven, dan om winst te maken. De heer Glas was het met den heer de Boer eens en meende, dat men voorloopig wel met een Warenhuis van hout van 200 ra men kon volstaan. De voorzitter meende, dat toch ook reke ning met de opbrengsten gehouden moest worden. Uitbreiding van het ledental was zeer ge- wenscht om de zaak tot uitvoering te bren- gen Gemencd Nieuwi. worden j ven. Het is een van de beste en vroegste soor- ten. De voorzitter was het hiermede eens, doch oordeelde. dat het niet mogeijlk zou zijn om alleen Schotten te telen. De heer de Boer stelde voor om de poters ten vereenigingen vqor hun leden De voorzitter vond daar niets tegen. De heer Glas herinnerde er aan, dat men de vorige maal meende, dat de vereenigin- I gen lid moesten zijn om den tuin te steunen. Deed men zooals de heer de Boer voorstelde, dan bevorderde men niet het persoonlijk lid worden. 1 De heer v. Reenen wilde bepalen, dat de vereenigingen slechts voor de overblijvende in aanmerking komen. De heer Hazeloop betoogde, dat er niets tegen was om de poters die overblijven aan de aangesloten vereenigingen, voor een hoo- geren prijs beschikbaar te stellen. De heer de Boer had daar niets tegen. Men gaf dan toch de voorkeur aan de le den van aangesloten vereenigingen bo- ven geheel buitenstaanders. In dezen geest werd besloten. De pereoonlijke leden komen dus allereeret in aanmerking voor het bekomen van poters, daama de leden van aangesloten vereenigin gen en in de laatste plaats de buitenstaan ders. De heer Glas stelde voor om met een kas- senbouw te beginnen, tot een bedrag van ten hoogste 300 Nu kan men geen druif, perzik of komkommer telen. De voorzitter wilde de zaak bij het bestuur in gedachten houden en zoo mogelijk laten uitvoeren. De heer Zeeman had den indruk, dat de proeftuin te Hoom beter en duurder was in- gericht. Spr. zou gaame zien, dat de regee- ring voor betere inrichting uit de hoek kwam. De heer Hazeloop deelde mede, dat Hoorn inderdaad over meer bedrijfskapitaal had be- schikt dan Alkmaar, bovendien was men daar voor den oorlog klaar, terwijl de tuin te Alkmaar in de oorlogsjaren werd opgericht met 250.— bedrijfskapitaal. In Hoorn beschikte men over 6000. B. en W. van Alkmaar waren bereid den raad voor te stellen de gelden te verschaffen, mits het rijk de rente garandeerde. Het plan kwam door den oorlog niet tot uitvoer. De economische verhoudingen werden gewijzigd en thans staat men voor de vraag of zal blij ken, dat de glasculturen beteekenis zullen hebben. De heer Zwetsman had gelezen over een gewijzigde regeling van't rijk met cle proef- tuinen. Spr. vond daarom een definitieve be- slissing ook minder gewenscht. In de geest van het voorstel van den voor zitter werd hierop besloten. Besloten werd de vaste leeraren toegang te geven tot alle vergaderingen en bestuurever- gaderingen. Het bestuur stelt voor om de bestuursleden in plaats van 1.50, 2.50 precentiegeld per vergadering toe te kennen. De heer Glas deelde mede, dat er bestuurs leden zijn die 2 onkosten hebben om een vergadering bij1 te wonen. Het voorstel werd aangenomen. Besloten werd de contributie op 2.50 te handhaven. Hierop werd de vergadering gesloten on der dankzegging voor de prettige besprekin- gen. MOTORONOELUK. Niabij Piet Gijzenbrug reed gister een mo- torfiets met zijspaan in een diepe sloot. Het rijwiel sloeg onderste boven en de twee sonen werden met zeer veel moeite gered. de pereonen waren gewond. PAASCHGONGRES DER S. D. A. P. (Derde dag). In het gistermorgen te Utrecht voortgezet- te Congres der S. D. A. P., was aan de orde de resolutie inzake de internationaU positie der S. D. A.. P. De splitsing der socialistische Internatio nale in drie organisaties verhindert de arbei- dersklasse, zich tegen de voortdurende aan- slagen der imperialistische machten op den vrede en de belangen van het proletariaat met al haar krachten te weer te stellen. Daarne- vens maken crisis en de behoefte naar socia- lisatie de schepping eener daadkrachtige In ternationale tot eene levensvoorwaarde voor de arbeidersklasse. Het congres ziet de verwezenlijking daar van in een intemationale arbeidsgemeen- schap niet van enkele maar van de gezamen- lijke socialistische partijen alter landen, die rekening houdt met de verschillende voor waarden, waaronder de partijen in elk land hun strijd tegen1 imperialisme en kapitalisme en ter verovering der politieke macht moeten De Derde Internationale schakelt rich zelf van een dergelijke arbeidsgemeenschap uit, zoolang zij haar actie voor de sociale revo- lutie tegen de historisch geworden klasse-or ganisaties der arbeidere en met het middel eener dictatuur over de arbeidersbeweging aller landen meent te moeten voeren. De Tweede Intemationale bevat de groot- ste arbeiderspartijen van Europa, waaron der de Britsche Labour Partij, waarop de hoop der arbeidersklasse voor haar strijd te gen oorlog en imperialisme meer en meer is gevestigd. De bij haar aangesloten partijen bevinden zich voor een deel nog in het tijd- perk van overgang uit de oorlogspsychose en den godsvrede met burgerlijke partijen, naar den energieken intemationalen strijd tegen de imperialistische machten, die deze tijd boven alles van hen eischt. Het zijn de feiten en omstandigheden, meer dan de wil van enkele pereonen, die dezen overgang zullen bespoe- digen. Tusschen beide heeft zich te Weenen de in temationale arbeidsgemeenschap der partij die noch tot de Derde, noch tot de Twee- Voortdurend te wijzen op den verlammen- den invloed, dien een coalitiepolitiek met ka- litalistische partijen en deelneming aan bur gerlijke regeeringen moet uitoefenen op den energieken strijd tegen het imperialisme, die juist in dit tijdperk der histone de levenstaak cer Arbeiders-mteraationale is. In verband daarmede te wijzen op de noodzakelijkheid, dat geen leden van burgerlijke coalitieregee- ringen of partijgenooten, op andere wijze in him vrijheid van energieke proletarische ac tie beperkt, aan de verantwoordelijke leiding der Intemationale deelnemen; aan te dringen op zoodanige organisato- rische maatregelen, dat er van het executief comite eene geregelde publieke actie kan uit- gaan j te bevorderen, dat er voeling komt tusschen het comite der Labour Partij dat zich in op- dracht van het congres te Geiteve met de be- middeling tusschen de partijen heeft belasit en het Weenscch comite; bijv leu- zoo de Intemationale behooren. gevormd. Haar hoofddoel is de voorbereiding eener nieuwe werkelijke Intemationale der arbeidersklasse Als arbeidsgemeenschap zal zij weinig kunnen praesteeren, daar aan haar de groot- ste arbeiderspartijen, die elke actie zullen moeten uitvoeren, ontbreken. Haar theoreti sche verklaringen, vertoonen een streven om de begrippen van dictatuur, radenstelsel en gewapenaen opstand voor de arbeidere van West-Europa aannemelijk te maken, door de beteekenis, die de Russische revolutie er nu eenmaal aan gegeven heeft, te verzwakken of eraan te ontnemen. Het Congres zou, door deze verklaringen te aanvaarden, het stand- punt der Partij vertroebelen en inplaats van helderheid onder de arbeidere van Neder- land nieuwe verwarring stichten door Henri Ardetl. Naar bet Fransch. 30) 15 December. Neen stellig, de mis -hier in Parijls daar houd ik niet van, tenminste niet die waar wij naar toe gaan..Ali doe ik nog zoo inijn best mijn oogen altijd op mdjn bode of op het al- taar gevestigd- te houden, ik kan ze maar niet verhinderen blikken te zenden naar alle kan- ten Guy geweert, dat ik mdjln oogen verelij- ten zal te Parije en daama hdb ik heel veel wnoeging Wij! gaan altijd naar de mis van elf unr. Voor het huwelijk kwam Pierre er geregeld ook; Guy ook. M'aar ik weet nooit wanneer bij komt, want hif zit niet bij ons. Ik veronderetel, dat Pierre massa's gefbe- den1 deed- voor zijn CharlotteMaar bij mijtn nedf Guy, waar denkt bij aan? Qo vrees, dat hij heelemaal niet vrooim is. Tante had het wel gezegd bij het Pardon te Kergoot. Bdhalve dat baj niet ladht en niet praat, kijkt hijl in de kerk precies eender als in een salon en evenals de heeren, die ik bij de mis zie, heeft hij geen boek bij zich. Zij' ver- sdiijneni daar alleen heel alleen om heel ele- ante dames te gelefden, die opgekleed, ge- apt en opgetuigd1 zijn net eender alsof ze visites gaan maken. Zij1 gedragen zich heel correct, gaan zitten en staan op ajs het moet.. En toch Ik dacht daar van morgen weer over toen de mis uitging, na een massa groetjes te heb ben nitgededd iedereen kent elkaar bij de mis! We liepen de straat Courcelles op, Guy en ik voorop, want wij loopen veel gauwer dan tante en Madeleine. Ik was in mijn oyer- denkin'gen verdiept: dat merkte hij!, hij zeide: ,Wat ben je stil, Arlettetje! Wat is er?" Voordat ik over zijn vraag kon nadenken, riep ik reeds uit: „Guy, waarom ga je naar de mis?" „Waarom ik «r naar too ga? Hoe nu; son oode Ghristin ®ooal« jij vraagt mij soo ,yDus je gaat er niet alleen naar toe om er ons te onimoeeen? Des te beter P' „Wel Ariettetje, wat moet jij een treurige opinie hebben van mijn godsidienstige gevoe- lens. Je hebt mij dat te Kergoot ook al ge- toond. Weet je wel dat het weinig vleiend voor mij is zoo streng beoordeeld te worden En waarom?Dat zou ik je wel eens willen vragen." Ifa heg hem al de denkbeelden vertelt die daaromtrent in mijn hoofd ronddwaalden. HSj hoorde mij aan zonder antwoord te ge ven, maar heel oplettend en volstrekt niet met een spottend gezicht; ik hoorde hem alleen mompelen, terwijl hij op zijn knevel beet „Wie zou zooveel doorzicht vermoed heb ben in een meisj esjhereenpannetje En toen, steeds zonder te spotten, dat weet ik zeker, maar met het glimlachje, dat ik zoo graag van hem zie, zei hij. hard op „Welnu Afflette, daar ik naar je meening, had behoefte heb mij te bekeeren, wees van tijd] tot tij'd zoo goed een gdbedje voor mij te doen en aan jou heib ik dan misschien te dan- ken minder ongeloovig te worden. Is dat te veel geeiscsht?" „0 neen". zei ik met zooveel ijver, dat hij ditmaal ronauit -begon te ladhen. Zou men niet meenen Monica of Augusti- nus te hoorenAan jou ben ik het dan mis schien verschulddgdi Arlette, als ik op weg ben een heilige te worden." „0 Guy, niet dadelijk een heilige worden Heiligien dansen niet en als ik uitga, dans ik liever met jou dan met iemand andere F® „Wees maar gerust, speelsch jong medsje, het uur van mijn volkomen bekeering is zon der twijfel nog niet geslagen." Daarop hebben wij aflscheid van elkaar ge n-omen, want wiji waren ongelukkig thuis.... Guy verliet ons en bleef den heelen middag weg, want hij! ging naar zijn geliefd concert in net Conservatoire. 16 (December. Nhi, wij! zijn ook naar het Conservatoire ge- gaan en ik heb er een namiddag doorgebracht dien mien niet licht vergeet! Tante moest na het d&euner schrijven aan Charlotte, die nog aliqdlte Plonnaa ia, in reauqgtur m nurna- reden A. P. der Tweede' IiTternationale voor de bereiking van het hoofddoel der nieuwe Arbeidsgemeen schap sterker invloed oefenen binnen dan bui- ten de Tweede Internationale. Zij kan daar tevens aandringen op zoodanige o-rganisato- rische maatregelen als noodig zijn, om het geregelde openbare optreden der Tweede In ternationale, dat tot heden veel te wenschen overlaat, te bevorderen. Met en in den kring der groote zusterpartijen, die elk in eigen land een gelijke politieke beteekenis hebben als de S. D. A. P. in Nederland, kan zij het ontwikkelingsproces doormaken, dat tot het gewenschte proletarische eenheidsfront moet voeren. In dat proces kan zij een voortduwen- de factor zijn. In dezen zin besluit het Congres den gede- legeerden der Partij in de organen der Twee de Internationale op te dragen na te gaan in hoeverre het mogelijk zou zijn te komen tot gelijktijdige intemationale acties voor bepaalae onderwerpen, f aanvaarding eener gemeenschappeliike ze en wijze van viering van het Meifeest, mogelijk in overleg met het I. V. V. De heer Mr. P- J- Troelstra lichtte de re solutie toe, en tal van andere sprekers voer- den na hem het woord ter geaachtenwisse- fievrouw Pothuis zeide de resolutie niet te kunnen aanvaarden omdat de inhoud niet te verwezenlijken is binnen het raam van de Tweede Intemationale. De heer Van Kol wilde trachten de Inter nationale te verbeteren. De resolutie achten de afdeelingen te pla- tonisch. Op het gebied der intemationale po- litiek moeten wij bindende besluiten nemen en daarom stelt Amsterdam voor, dat geen le den van burgerlijke coalitieregeeringen of partijgenooten op andere wijze in hun vrij- neid van energieke proletarische actie be perkt, aan de verantwoordelijke leiding van de Intemationale mogen deelnemen. Tevens zou Amsterdam gaame willen. dat het par- tijbestuur pogingen aanwendt bij de conferen ce te Amsterdam, dat een groote vergade ring zal plaats hebben om te demonstreeren voor de groeiende intemationale van het pro- lctciricicit Rotterdam VII kon zich met de resolutie in zake de intemationale positie der S. D. A. P. niet vereenigen, maar zal niet pogen het con gres een ander standpunt te laten innemen. Den Haag had geen vertrouwen meer in de Tweede Intemationale en wilde daarom af- scheiding. Een tweede afgevaardigde van Den Haag achtte de voorgestelde resolutie juist. Den voorzitter had het meest gehinderd dc motiveering van hen, die zich willen afschei- den, dat die of die partij in de Tweede Inter nationale niet deugt. Die motiveering deugt zelf niet. Gesteld, dat men een nieuwe Inter nationale kreeg zonder de Duitsche meerder- heidspartij, de Labour Partij en de Belgische oartij, wat zou men dan met zulk een Inter nationale willen doen? Eerst leerstellingen stellen deugt ook niet: de eenige grondslag het socialism® en iedere partij moet in eigen milieu haar kracht vinden. Men kan critiek oefenen op de Belgische partij, maar het is de domste politick te zeggen, dat men met die partij niet in e£n internationale wil zijn. Spr. was tegenstander van elke dicta tuur. wil de soriaal-democratie haar eigen af graven, dan moet zij coquetteeren met dirtatuur. In Weenen doen talrijke ele- menten aan dat coquetteeren zonder de con- sequenties te aanvaarden. De ontwapening streven wij na om onze eigen redenen, afge- zien van wat de intemationale doet. Het zijn de nationale partijen, die in 1914 vereaagd hebben en daardoor moest op een zeker oogenblik de Intemationale ophouden te be- staan. Niet zij heeft vereaagd, maar de soci alistische partijen in het algemeen. Spreker hoopt. dat binnen niet te langen tijd wij de bemiddelaara zullen zijn tusschen Londen en Weenen. Hij wenschte in de tweede intemationale te blijven, die nog een groot stuk intema tionale organisatie heeft. Weenen heeft slechts een verzamelixrg van brokstukken. De aantrekkingskracht van de sterke partijen in de tweede intemationale zal vergrooten. Spr. geeft een verandering in de resolutie in over- schijtn, met Pierre en zij bood1 Madeleine en mdj aan dat welgelulkzalige concert bij te wo nen! onder de zeer eerbiedwaardige bescher- ming van miss Ashton. En om' klokslag twee uur zdjn wij op onze plaatsen verschenen, tot groote verbazing van Guy. Madeleine heeft zich gedragen- als een engel. Zij. heeft mij naast hem laten zitten, dan kon ik hem op mijin gxanak mijn muzikale indrukken toever- trouwen, verklaarde zij En ik gen dan ook niet in gebreke gebleven.... Eien ding veibaasde mij dadelijk van hem hif volgde met de partituur het concerto van Grieg, dat door het concert gespeeld werd, in plaats van alleen te luisrteren. Dat zou al mijn plezier bedorven hebben te denken, dat die heeriijke tonen te voorschijn 'kwamen uit al die kleine tedcentjes'Ik heb hem gezegd. Hij lachte even en antwoordde: „Wat ben jij toch edit geschapen om vleu- gels te dragen Arlette P' Mlaar toen de beurt 'kwam aan de opera van Wagner, heeft hij zijn partituur niet openge- daan; en dat verwondert mij1 niet.De zan- geres had zulk een mooie stem, dat men ner- gens aan denken kon dan te luisteren met zdjin geheele wezen Toen het orchest en de stem zwegen, ont- stond er in de zaal een edite uitbareting van geestdrifteen zeer zeldzaam feit, schijtit het, in het Consercatoire, waar alleen menschien komen, die inwendig kunnen genieten. Ik dacht niet aan applaudisseeren, zoo weinig was ik nog teruggekeerd uit de heeriijke we- rel'd1 waarin deze tntrziek mij had overge- bradit. Ik mompelde alleen, terwijl mijn hart ludd klopte van aandoening „0 Guy, wat was dat mood." Hij knikte „ja!" en ik zag aan zijn oogen, dat hij voelde evenals ik. Toen voegde ik er bij, vervuld van een gevoel van nederigheid „Htoe kun je mij1 vragen te zingen, jij, die gewoon bent zulke artisten te hooren. Nu zie ik wel in dat ik mijl maar stil moet houden Hij legde mij dadelijk het zwijgen op: „Sipreek geen bwaad van je eigen zang Ar lette. Daar is ook ziel in en daarom onder- vindi ik hetzelfde fcenot a la ik naar je luiater als vumw ik d<u ram^aras boor zingen Ik bloosde van 'genoegen, want Guy sprak heed, eenvoudig zonder mij een coirp'imentje te willen maken. Toen ben ik van de zange- res niet meer zoo naijverig geweest. E)ie middag is veel te snel voorbijgegaan. Toen Madeleine zei: „Kom Ariette, 't is ge- daan, ga je mee?" kon ik niet nalateu te zeg gen: ,pu ar en die woorilen drukten mijn spijtt nog niet genoeg uit. In de vestibule waren een menigte men- schen, de zaal uitkwamen; zij groetten el kaar, glinilachiten, putten zich uit in uitroepen hoe praditig het concert was geweest; ik was dus niet de eenige die het heerlijk gevonden hadEensklaps zag ik Jeanne d'Estive, die dicht bij haar moeder, hetgeen ;ets buitenge- woons was. en natuurlijk veel heeren, stond te praten! Ik voelde een klein schokje in mijn hart bij de gedadite: „Guy gaat ons verla- ten ter wilile van haar f Juist merkte Madeleine hardop baar tegen. woondigheid op. En tot mijln groote verbazing, minder groo dan mijn plezier, antwoordde Guy zonder complimenten „Laten wij weggaan vooidat z, ons ziet Ik ben gang voor haar opmerkingen over het concert van vandaag „Waanom?" vroeg ik verbaasd. )rZiji heeft geen venstand van muziek... .en ik ben even bang voor verkeerde betuigingen als voor valsche noten." „Als ze niet van muziek houdt. waarom gaat ze dan naar het Conservatoire?" „Adi, wat doen de dames al niet, omdat het nu eenmaal chic isP' Guy schertste zeker, want andere zou hi niet met die nonchalance over de mooie Jean ne gesproken hebben. Maar dit is zeker, hi is met naar haar toegegaan, hij is bij ons ge bleven. Ik zou wel graag met hem te voet naar huis zijn gegaan, zooals dien dag van ons be- zcek aan de Nitre-Dame, maar het Madeleine er bij was daar niet aan te denken en ik heb miji moeten vergenoegen door hem in het rij- tuig gezet te worden. 23 December. Qo moet hat waarlijk zwart-op wit schrij- vsn em hst te 0dsoMsn! ajjb voar 9^ boos op elkaar Guy en ikEn dat nog wel omdat ik een verstandig gesluit in practijk zou brengen. Ik zal dan ook voortaan alle goede raaidlgevingen en wijze besluiten wan- trouwen Madeleine, die hoewel zeer geleerd, nog altijd) een hartstocht heeft voor Couds, ging vandaag een soort conference bijiwonen over „de rol van de vrouw in dezen tijd" en had mij meegenomen op mijln dringend verzoek, al zei ze, dat ik er mij deerlijk vervelen zou hetgeen- een zuiver vennetel oordeel was. Ik gevoelde mij integendeel doordrongen van het gewidit van de taak van ons vrouwen, toen ik hoorde wat de leeraar of professor er van zei de, eten dikke blonde mijaheer met onderzoe- kende oogen ach'ter zijn lorgnet, die een onge- loofelijken ovenvloed! van denkbeelden uit zijn hersenpan haalde. Hij deed mij denken aan een goochelaar, die uit een enkelen foulard een massa bloemen en gcldstukken enz. enz doet te voorschijn komen. Om kort te gaan, deze verwonderlijke man eindigde zijn rede met een zeer schoone phrase om ons te ver- manen onzen geest te ontwikkelen door tal rijke en ernstige lectuurAls ik vermoed had dat deze phrase de oorzaak zou rijn van mijn ongelukken 'Ik ikom thuis bezield met goede voome- mens en daar ik juist voor het eten alleen w as in de kleine salon, zie ik op tafel een nieuw boek liggen een groote mensdienboek Ik denlk dadelijk aan den raad van den profes sor en zeg tot mij zelf: „Dit is het oogenblik, nu of nooit, omi mdjln geest te beschaven". Vkfg ga ik bij de lamp zitten en doe net boek open. Maar ik had geen halve bladzijde ge lezen, met heel duidelijk begrepen daarenbo- vener was sprake van ecu heel mooie en heel zenuwaehtige dame, die een vriend ging opzoeken, ik weet niet meer waar ik had er dus nog geen halve gladzij vin gelezen, of een stem doet mij opschrikken met den neus in de l-ucht. Guy stond voor mij. „Hoezoo, heel alleen, Arlette? Wat doe je daar?" jl#> 7Sa 19*1. jj— PElOEF- EN SOHKXXLTUIN .^ENNEIMERLAND. In caf6 Central vergader-d® I>i aad a gin iddag de Proef- en Scbooltuin Jiexmemerla nd De voorzitter, de heer Ear ten (Langeudijk) verhengde er zdch over, dat tbans meerderen de vergad'ering bij woonden. De belangstelling bemoed'igt bet beatuur. Spa-, haapte, dat de belangatelling voor den proeftuin nog grooter sou worden en heette epeciaal den beer Haze- loop, rijkstuinbou wleera arwelkom. De seoretaris, de beetr A. van Keenen, las daarop de notulen. Na eenige besprekingen werd bet jaarver- elag goedigekeurd. Waj dleelen daaruit het vol- gende mede Wederom is de tijd aangebroken voor_ het gven van een overzicht onner vereeniging over het jaar 1920. Het ledenaantal onderging weinig verande- ring, als lid' waren ingeschxeven 64 pereonen, 12 vereenigingen en 6 donateurs, terwijl van 10 igemeenten een bijdrage werd verkxegen. Als verblijdend1 teeken mag worden vermeld K.G. dat zich voor bet toekomstig jaar reeds 9 le- dien 'hebben opgegeven. Het is te hopen dat deze a an was van bet ledenaantal zoo moge doorgaan en dat langzamerhand de meeete bouwers zich zullen aanslniten bij onze v«r- een'iging. W©1 wordt tegenwoordig veel ge- eiscbt orn lid te zijn van aile versobiliende vereenigingen en bepaalt men zich tot die waarvan men het onmdddellijk voordeel in- ziet, zooals codperatieve inkoopavereenigin- gen en veilings-vereenigingen, maar bij nade- xe bescbouwing zal men wel dadelijk inzien dart er een voordeel ia gelegen in het toekea naar verbeteringen, vooral wat betreft plant- gOcrd1 en het daardooT vermeerderen van de opbtrengst. Dit nu is voornamelijk bet doel van d'e vereeniging en 200veel mogelijk wordt gewenkt om dit doel te bereilken. In het vorige jaarverelag meldde de eamensteller Teedis dat dit' doe Iniet plotseling te bereilken is, maar zeker is bet dat de vereeniging steeds nader tot dit doel komt. In 1921 zullen de vroegere jaren geselec- teerde aardappels in ruimere hopveelheid worden uitgepoot, zoodat over een aanzien- lijke hoeveelbeid plantmateriaal is te beschlk- ken, die onder de leden kunnen iworden uitge- deeld. Deze geselecteerd'e aard'appels worden ■uitgepoot te Koedijk op ongeveer 2,5 H.A. en te Oterleek op ongeveer 1,5 HA Door uitbreiding van bet spoorwegemplace- men t grenzende aan onzen tuin moest 'n Iklein De oogwt der vtcoege aardappelen was niet zoo veel vroeger als men verwacht h&d en aarbeien 'kwamen op den norma ion tijd aan de marlrt. De zomer was dan 00k niet bijzon- der gunstig. EWstens kwamen nog al veel nachtvoTsten voor, die echtar in den proef tuin geen xecbtstreekscbe scbade bebben aangericht, en tweedens was bet sommige tij- den lajag achtereen nat en koud. Dit was voornamelijk bet geval in d'e maanden Juli en Augustus tengevolge waarvan sommige axti- kelen, aooale stokboonen, groote scbade beb ben geleden en waardbor oak de vroege aardappelen, die laat gerooid zijn, sterk door de gewone aardap-pelziekte (Phytophtora in- festans) warden aangetast. Het vaste pereoneel bestond* evenala het vorige jaar, uit een tuinbaas en 2 vaste wenk- lieden. In den dirukken tijd werd het aange- vuld cioor losse werkkracbten, terwijl 00k een leerling en een paar toekomstige leerlingen der Rijkstpinbouwwinterscbool in den proef tuin werkzaam waxen 111 wtJi vr uv uiai vv- - Een der vast© werklieden, die in een andie- ramen f 10.90 per raamoppervlakte zal be- reu werkkring hooger salaris kon. krijgen, verliet in hbt begin van October onzen dienat en werd* voorloepig door een las workman vervangen. Terwijl in de bedde vorige jaren de turn wegens algemeene sohaarschte asm meststof- fen, ten deele met beerstoffen van de Alk maarsche stadsreiniiging bemest werd, werd in 1920 uitsluitend kunstmest aangesohaft en wel in de hier valgende hoeveelheden1500 chilisalpeter, 1925 K.G. thomasphos- pbaat, 1850 K.G. 20 pot. kalizout, 150 K.G. kainiet. Verder werden nog 31 karren paar- denmest aangesohaft, ter verwarming van de meloen- en komkommerbakken. Evena'le in d'e voorafgaande jaren, werd de proeftuin weer verdeeld in 14 vakken, die elk een bijzondere bestemming kregen an die an- deriing in oppervlakte nog al sterk uiteen- liepen. Bovendien werd van de gemeente Alkmaar nog een afzonderlijk terrein, ter grootte van \V, H.A. bijigehuurd1, boofdzakslijk bestemd voor die geselectssrd# aiekterrije partijen vroe ge aardappelen. staan onder voorwaardle dat ©en flicke af- echeiding werd! gemaakt en dat in den tuin geen overlast werd ondervonden van bet rangeerterrein. Hit ons bestuur werd een lid aangewezen om zitting te nemen in de commissie ter be- die door de gewone leden niet betrokken wor- etrijding van do draaibartigheid, wdke com- den, beschikbaar te stellen van de aangeslo- missie was samengesteld door de Provinciale oommdssie uit de veilingen ia NWrd-Holland, terwijl werdi besloten dat de vereeniging grondi in den proeftuin beschikbaar zal stel len voor mogelijke proeven. De financieele toesitan'd der vereeniging was de valgende: kasapname 2300, bijdra- gen 760.40, opbrengst gewassen 4082.37, subsadie Plrovincie over 1919 737.90, Rijk over 1919 858.6234, over 1920 1250, samen 2846.5234, tataal 9989.29V2. Totaal uitgaven 99892934. Hit bet verslag van den Proef- en Scbool- tuin over 1920 stippen wij bet volgende aan In tegenstelling met het jaar 1919 was het voorjaar van 1920 buitemgewoon vroeg. De vruchtboomen kwamen bijua een maand vroe ger dan gewoonlijk in bloei, vroege aardappe len en overwinterde bloemlkool konden belang- rijk vroeger dan andere jaren warden gepoot en verscbillende pradbcten, zooals spinazie, kropela, rabarber, konden vroegtijdig geoogst warden. Later in den zomer ging de voor- sprong, door bet vroege voorjaar verkregen, eehter weer geheel of gedteeltelijk verloren. „Ik lees." jap**

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5