Alkmaarsche Gourant Zaterdag 2 April. Brievti nit Bruise!. Honderd Drle en Twlntlgste Jaargang. ProTlnciaal Nieuns Jf*. 76. Brussel, eind Maart 1921 Wij fcrijgien dan toch onze Vlaamsche hoo geschool. De raad der Kroon heeift ex aldus over beslist. De Vlamingen trekken wel niet met trommel en fluit de Sentsche universiteit binnen te hunnen behoeve opgericht door ko- ning Willem der Nederlanden, haast honderd jaar geleden, doch de kiem van een gesticht voor hooger onderwijs met het Nedertandsch a Is voextaal, wordt gelegd en dit plantje zal wel gedijien met jaar en dag. In October eerstkomend word en de eerste Kolleges ge- opend voor de faculteiten van letteren en- wijs- begeerte en van de rechten. Met in, maar naasc de hoogeschiool wordt gedoceerd en het nieuwe gesticht blijft gansch onafhankeliik van die bestaande Fransche universiteit. Of de Vlamingen daax genoegen mede nemen? Voorshands toch, naar het blijikt in afwach- ting van wat betas. Doch de Statenkamier heeft hierover ook nog een woordje te en of alles in het Parlement van een Ieien dakje zal loopen, staat nog te bezien. Mia- schien zal wel de.meerderheid toegeven, om dit struikelblolk, d!at reeds zoolang den weg verspert naar de verstandhouding tusschen beiae rassen, uit de baan te ruimen. En noch- tans, dit zoo onschuldig onderwerp maakt de verbittering gaande van de Fransch-Belgi- sche pers, die het in hare alwijisheid afsohil- dert als het paard van Troja in de vijandeldj- ke voting gebracht. Ein reeds wordt een veto esteld: Komi het zooverre, dat de Vlaamsche geschool wordt geopend. dan vooral geen Hollandsche hoogleeraars I Het schijnt be- paald, of ze daaraan een broertje dood had- den. Waarom nu geen Hollanders in onze hoogeschiool en wel Franschen, die kollege ge. ven in andere universiteiten? Een waar geluk echter voor den Nederland- schen stam, dat de glans dezier Fransch-Bel- fische pers aan het tanen is. Er was een tifd, at zij gezag uitoefende op de massa en daar- van gebruik en zelfs misibruik maakte. Thans heeft zij niet den m ins ten invloed meer op de openbare denkwijze, althans in 't Vlaamsche. Het bewijs daarvan is, dat, hoewel ze nog heerschende is, in de leidende standen zij, on danks haar onverdroten veldtocht tegen de rechten' der Vlamingen, ondanks de gemelijk. heid waarmede zij de hoogstnoodzakelijke onitwerpen bekampte, ondanks haar aantal' en hare verspreiding er niet is in geslaagdl den Vlamingen den voet dwars te zetten. Om daarvan een typisch bewijs te leveren, wil ik u een volzin herhalen, uitgesproken op den kansel in de groote kerk van Tongeren. in Limburg, door den pastoordeken van deze stad. De hekelarijlen1 dezer pers bedoelend riep de kanselredenaar uit: Wij vagen vier- kant ons botten aan't gesdirijf der franskil- jonsche pers! 'Het was wel geen, in den su- perlatief attisch gezegde, maar het vertolkte precies de meaning van alle Vlaamsche Bel- gen. Een aardi® wereldije, die Fransdh-Belgi- sche pers van Brussel. Bij deze heeren is Ne- derlandi uit den booze? Waarom? Ja, wie zal het zeggen? iDit was reeds zoo voor a leer er spraak van was oorlogsleverancies van grint en zand of van de Wielingen. Over den Moer- dijk is voor die heeren niets te verdieneni, doch, ten andere, zdjm zij bijtaa alien berichtgevers van Parijzer en Fransche bladen, zijn van kop tot teen behangen met Fransche eeretee- kens en ridderorden en dit verklaart reeds veel. Onlangs werden Fransche krantpenners door deze luidjes te Brussel ontvangen ter gelegenheid! van de zoogmaamdc verbroede- ring, en een feestmaal wad opgedischt om er Balthazar en Lucullns over te beschamen; doch tool de Nederlandsche courantiers naar Brussel kwamen ter gelegenheid van H. M. Koningin Wilhelmina's bezoek en't voorstel gediaan wad' de Hollandsche konfraters op guile wijize te onthalen, viel de propositie op een zeer kouden steen en ten slotte moest de heer IHoste, alstoen bestuurder der „Vlaam- sche Gazet", alles uit eigen zak bekostigen.... pour sauver la face. Toen ter tijd, nochtans, werd er niet gevit en gekrakeeld en lagen de Wielingen niet als steen des aanstoots in het pariket. Daarom ook zal men verstandig han- delen in 'Nledterland zoo min notitie te nemen van de aanvallen dezer 'pers als de Vlamingen thans doen en de tiaantjes maar laten kraaien om 'beterswille. Omi tot onze Vlaamsche hoogeschool terug te komen, een der voornaamste argumenten der tegenstrevers dezer instelling is, dat de studenten, gewapend met hun diploma, geen uitweg zullen vinden in de wereld. Dit noo- rende, schijnt het dat daar alles in't Fransch gaat geschieden. Een vrij veikeerde opvat- ting in der waarheid. De studenten, die deze universiteit zullen bezoeken, zijn evengoed on- derlegd in het Fransch als in het Neder- landsch en zijn daarbij ook meestal het Duitscb en het Engelsch machtig. Het ont- imi. Doch1 't is niet om' den vreemde van gelcer- den te bevoorraden, dat wij Vlaamsche hooge school eischen. Wij' hebhen die ten onzent broodinoodig. Weet men in Nederland. dat er thans nog toestanden bestaan in't leger bij ons, die om wraak huilen? Z66 de V aalsche doctors, die Vlaamsche soldaten te meesteren krijlgen in de krijgshospitalen en de hulp moe- ten inroepen van een Vlaamsch-kennenden korporaal' die zelfs in de wandeling den coporal-docteuer wordt genoemd om de diaginostiek van de ziekrte bij een Vlaamschen soldaat vast te stellen. Die feiten zijln in de Staten-kamer aangelklaagd en werden door de Walebroers op een glimlachje onthaald. Overigens, zie maar eens hoe het staat met de opfeiding van nijverheidskrachten in Vlaanaeren eni in't Walenland. In't Vlaam sche land, bestaat geen enkel deugdelijke niiverheidsschool, zooals men die wenschen zcu, omdat bevoegde leerkrachten ontbreken en de overheid ex zich niet om bekommert. Vergelijk daahenitegen wat werd gwrestrerd met de volks nijverheidssdhool te Charleroi, dank zij de vrijgevigheid van heeren Waroe- qu^ en andere Mlecenas. Een echt paleis, waabbijl de Amerikaansche instellingem van dien1 aard verbleeken. Brussel ook gaat een nieuwe volksnijverheidshoogeschool nouwen, waarvan de gebouwen alleen ruim 40 milli- oen gaan kosten. Alles zal er natuuriijk ia zeceen het Fransch afgehaspeld worden en' de i Hen Vlaamsche jongens, die deze taal niet vol- doende miaditig zijto, mogen er alweer eens naar kijlken. Z66 worden de kwade toestanden bestendig ep blijft de Vlaamsche mindere man de eeulwige paria in zijn land', de beste brok- ken op de arbeidsmarkt ziende weghalen door de geschoolde Walebroers en de verfranschte Brusseleers. De Vlaamsche hoogeschool za1 er verandering in brengen, doch nog niet in een afzienbaren tiid. Gelukkiglijk groeit er een nieuw geslacht in Vlaanderen en daarme- de zal de toestand wel kenteren, of't wille of J. D. B. UIT LIMMEN. Donderdagmiddag 2 uur kwam de Raad in voltallige zitting bijeen. Voorzitter de heer J. J. Nieuwenhuizen, burgemeester. werp bestaat geleerden te ontbieden uit Ne- dertend. Frankrijk, IDuitschland1, Engeland, zelfs Amerika om kollege te geven in hunne taal en de studiosi te laven aan de wereld- bronnen van wetensdhap en kunst. En kijk eens welke opoffering en moeite die jonge- lui zich1 willen getroosten, zij, die hunne vori- gc studien in net Fransch d'eden en nu zon- der voorafgaande opleiding in een gansch andere taal gaan voortzetten. Weet men wel wat het beteekent hoogere mathesis aan te durven als men eexst moet beginnem met de studie der vakrwoorden. En waarom, ten andere, zou de wereld ook voor hen niet openstaan? Voerde men niet als afdoende argumenten hiertegen aan, om 'r gezegde der tegenstrevers den bodem in te slaan, dat de Technische Hoogeschool van Delft destijd's 1100 studenten telae, meer dus dan de techinische leergangen van Gent en Luiik samen, en die toch ook alien niet in de rationale nijverheid een onderkomen vinden. En de lijst werd hun voorgehouden van 200 ingenieura van Delft, die over den ganschen aardbodem betrekkingen vervullen, waaronder ommige met jaarwedden, waarvan ingeni- urs uit de FranschjBelgische univsraitaiten .ooit zouden durven drooman. J a opening lezing der notulen. De heer Mooij maakte hierbij een opmer- king. Na eenige discussie verlangde deze stemming. De notulen werden met alleen de stem van den heer Mooij tegen goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Daarna kwam de opheffing van het distri- butiebedriif aan de orde. B en W. stelden voor deze met 1 April op te heffen en tot liquidateur te benoemen den directeur, den heer S. A. Gijzen. De liquidatie zal 1 Juli haar beslag krijgen. Als vergoeding werd 40 voorgesteld, hetwelk werd goedge keurd. De voorzitter stelde voor den heer S. A. Gijzen in een officieel stuk eervol ontslag te verleenen met dankbetuiging voor de vele en nauwgezette werkzaamheden in genoemd be- drijf verricht. De Raad deelde die meening volkomen. Op genoetnden datum wordt het overige personeel eervol ontslagen .De heer Midden- dorp met behoud van twee maanden salaris, welke ook door de anderen is genoten. Con form besloten. Vpojstel tot aanstelling van een gemeente- opzichter. De voorzitter gaf een uiteenzetting dat zulks noodig is. Hem is het onmogelijk om te beoordeelen of de woningen aan de gestelde eischen voldoen, welke hij nader uiteenzette en hetwelk door hem reeds eerder is betoogd. Het bouwen met Rijkspremie eischt een op- zichter. Conform besloten Tot opzichter werd met algemeene stem- men gekozen de heer L. Bauman te Heiloo, tegen een vergoeding van 100 voor 1921. Daara kwam in behandeling de vaststel- ling tot welk percentage bij eventueele aan- vrage om te bouwen met Rijkssteun de ge- meente hypotheek zal verstrekken. De voorzitter erkende het mooie van de in stelling voor minder gesitueerden die nu met Rijkssteun kunnen bouwen, doch de gemeente moet borg blijven voor de richtige nakoming van de verplichting, met overgang van per- ceelen kan de gemeente voor moeilijkheden komen te staan, welke hij nader uiteenzette. Gesteld een soliede aanvrager kan de wa ning aan een ander overdoen, die minder so liede is. Daarom stelden B. en W. voor 70 pet. hypotheek te geven. Men mag de risico voor de gemeente niet te hoog nemen. In an dere gemeenten wordt een lager bedrag ge noemd. De heer Mooij vond, dat de werkman en de kleine middenstander dan nog geringe kans heeft. Aan de hand van meerdere gege- vens becijfert hij dat 'n woning van 5000, welke met aftrek 3150 is, nooit geen risico voor de gemeente oplevert. Z. i. loopt de zaak niet zooveel terug of vermindert in waarde Wethouder Pepping vond 70 pet. heel mooi. Men mag niet te ver gaan. Anderen gingen er in mee. De voorzitter meende, dat men de risico niet te licht moet achten, wat hij met voor- beelden verduidelijkte. De heer Mooij betoogde, dat er dan voor den werkman geen kans is een eigen woning te krijgen. Zij zullen op hokken blijven aan- gewezen. Hij zou zich met die 70 pet. kun nen vereenigen wanneer de gemeente huizen bouwde, wat ook andere gemeenten doen. De voorzitter ontkende niet, dat er minder- waardige woningen zijn, doch meende, dat, als anderen bouwen, er voor hen meer ruim- te komt. Na lange discussie stelde de heer Mooij voor 90 pet. te geven. Het voorstel werd verworpen. (Allien de heer Mooij v66r). Het voorstel van B. en W. (70 pet) werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Daarop werd de wijziging der begrooting dienst 1920 vastgesteld, alsmede eenige af- en overschrijvingen der 3de suppletoire be grooting. Daarna die van het G. E. B„ welke in ont- vangsten en uitgaven op 25281,80 werd vastgesteld met een verlies over 1920 van ken. De voorzitter zeide, dat in December 1920 besloten is de bijdrage van de leeriingen die deze scholen bezoeken en die door Alkmaar gefiischt worden, is voldaan. Echter moet nu de verordening .van progressieve heffing wor den vastgesteld. Het ontwerp luidt: Benedien 800 vrij, van 800 tot 1100 10 pet., van 1101 tot 1500 2 pet., van J 1501 tot 1800 30 pet., van 1801 tot 2000 40 pet, van 2001 tot 2200 50 pet., van f 2201 tot 2500 75 pd en boven de 2500 alles op de ouders te ver- halen. De voorzitter deelde nog mede, dat het ontwerp nog door verschillende colleges moet worden beoordeeld en gaf als zijne meening weer dat het waarschijnlijk hooger ial moeten zijn. De heer Mooij zou de eerste klasse wel wil- I len verlichten, doch meende, dat Ged. Staten de regcling niet zullen goedkeuren. Wethouder Pepping vond dat de ouders ook wel konden bijdragen. Zij, die de kinde- ren wilden laten leeren, zullen zich dat ofier gaarne getroosten. Het ontwerp-verordening werd daarop vastgesteld. Benoeming leden schoolcommissie. De voorzitter lichtte dit punt nader toe, Een verordening, welke die commissie en haar werkkring omvat, werd conform vas steld. Tot leden der commissie werden noemd :onderwijzer(s) Meijer en mej. Julisse en de heeren J. Valkering Tzn., K. Kooij en C. Nuijens Mz Voorstel aanvulling art. 21 van het Bur- gerlijk Armhestuur. Deze aanvulling, die alleen betrekking heeft op verzorging, verpleging, voeding, genees- kundige hulp enz. van voogdijkinderen, werd conform vastgesteld. Intrekking verordening van 30 Juni 1920 inzake motor- en rijwielverordening. Ged. Staten maakten bezwaar tegen' de in- deeling van de kom der gemeente. De voorgestelde wijziging, van oderge- schikt belang, werd vastgesteld. Omtrent het openstellen van den Kerkeweg voor auto's en motorrijwielen wenschten B. en W. dezelfde voorwaarden te behouden. Auto's met zware vrachten kunnen dien weg beschadigen. Mochten Ged. Staten bezwaar maken, dan kan met dat toch verbieden met het oog op het gevaar, daar hetsmalle eind op den straatweg uitkomend, gevaar ople vert. Voor de auto's levert het geen bezwaar. De weg welke men volgt wordt er niet 1 an ger door Daarna werd de verordening met eenige opmerking goedgekeurd. Een adres van T. Slooten, can zijn zoon op de Ambachtsschool geplaatst te krijgen, werd goedgekeurd. Na de rondvraag, die niets belangrijks op- leverde, ging de Raad in geheime zitting. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPU VAN LANDBOUW. (Vervolg). Spreker wilde rekening houden met de be- drijismoeilijkheden en wees er op, dat er geen pleidooi was gehouden, dat de volstrekte achturendag in het land en tuinbouwbedrijf als bij de industrie wil. i In den zomertijd kan de arbeidsdag 9 uur zijn met een paar uur uitbreiding voor druk- ke weken en in den winter 7 uur. Spr. besprak het akkerbouwbedriif en con- cludeerde, dat de arbeidsduur bij dat bedrijf de 10 uur per dag niet overtreft en in den oogsttijd 11 uur. Spr. verwees naar het rapport van de Gro- ninger Maatschappij van Landbouw, waaruit bleek, dat de lOurendag in het akkexbedrijf daar vrijwel algemeen is. Bovendien is de •arbeidsdag praktisch korter omdat dikwijls de looptijd van en naar de boerderij voor de helft of geheel moet worden afgetrokken. De wenschelijkheid daarvan, ook in het belang van den boer, stelde spr. in het licht In verband hiermede is spr. van meening, dat nu reeds praktisch in vele streken weinig langer zal worden gewerkt dan bij een 9uren- dag in den zomer. Komende tot het weidebedrijf betoogde spr., dat daar en ingrijpen van den wetgever noodig is. Spr. herinnerde er aan hoe voorhecn er geen sprake was van vrijheid en familieleven en ook thans hebben zij niet die vrijheid, die menschelijkerwijze noodig is. Voor het inwonend personeel wil spr. de regeling zoo soepel mogelijk maken en bepa- len tot voldoende nachtrust en vrije dagen en rusturen. Technisch is dit niet onmogelijk. Spr. wees op de regeling in Duitschland en Ctaiemarken. De landbouwarbeiders moeten in de posi- tie van de zuivelarbeiders komen. Zij zullen minder landarbeid moeten verrichten dan thans het geval is. De verzorging van het vee blijft dan mogelijk. Men moet ook letten op de belangen van de werkers in de bedrij- ven. Het bedrijf is niet alles. Het geven van vrije dagen aan dengenen die met melken belast zijn is zeker moeilijk te regelen. Door het beter maken van de positie van de mel- kers zal men echter bereiken dat men voor dit onderdeel meer krachten beschikbaar kriigt. Spr. was voorts van mening, dat de econo- mische beteekenis van het bedrijf niet vast- stond en dat men dit dus niet als grondslag voor de regeling kon nemen. Ook het gebrek aan werkkrachten kon geen opgeld meer doen. Men kent een groote werkloosheid. Door het beter worden van de arbeidsver- houdingen ten plattelande komt er een einde aan de werkloosheid in de steden. Doet men dit niet, dan zal na het beSindi- gen van de malaise in de industrie het platte- land nog meer ontvolkt worden. Ook net landbouwbedrijf wordt door de regeling gediend. (Applaus en geroescmoes van stemmen, die het met den spreker niet eens waren.) Het woord was hierop aan den heer Kru- scman, die er op wees, dat hij in afspraak mvt den heer Hiemstra niet op diens betoog 2-u ingaau( doch er zich toe zou bepalen zijn zienswijze naar voren te brengen. Spr. ving aan met er op te wijzen, dat men inei de bespreking van deze kwestie temidden van de politick stond. Door de onderteeke- ning van het Volkenbondsverdrag zijn wij Nolens wees daar in Utrecht reeds op reeds zoover, dat men zich aan de regeling niet kan onttrekken. De regeering, die er gee- ne is van soc.-dem., is reeds gebonden. Mi nister Aalberse heeft zijn woord reeds gege- ven. Men moet verbeteren wat onvermijdelijk is en niet doen als-het Kon. Ned. Landbouw- comitt en zich verzetten. Spr. oordeelde dit een groote fout. Spr. hoopte, dat men in deze vergadering verstandiger zou wezen. Spr. wees op dp veranderde toestanden ten plattelande. Men kan zich niet verzetten te gen den stroom van den tijd. Spr. wees op de verandering ten plattelan de in de opvattingen van de arbeiders. Een fevolg van het gemakkelijker verplaatsen en et lezen van couranten. Men client daar- mede rekening te houden en daarom de wet telijke regeling niet bot af te wijzen. Men mag niet vergeten dat in de steden de leiders der organisaties door de betere organisatie van de arbeiders reeds veel meer macht heb ben dan ten plattelande. Een botte afwijzing van alle verbetering werkt de propaganda voor de organisatie in de hand en spr. waar- schuwt daartegen. De achturendag wordt z.i niet gewenscht, maar was steeds een propa- gandamiddel. Ook ten plattelande wordt hij als zoodanig gebruikt. Spreker betoogde voorts, dat voorheen het platteland weinig of niets te maken had met de sociale wetten. Nu is het anders gewor- den. Spr. wees op het zegeltjesplakken, de Ongevallenwet en de Ziektewet en de beper- king van den arbeidsduur. Spreker wilde niet doen als het Kon. Ned. Landbouwcomit6. De wetten worden door de stedelingen gemaakt en deze weten niet wat het land behoeft, waarom het noodig is dat de landbouw tracht invloed op de wetsont- werpen te krijgen. Spr. stelde uitvoerig in het licht hoe thans reeds vrijwillig veel is afgeschaft, als: het werken op Zondag enz., dat men vroeger meende met te kunnen afschaffen. Men moet aan de maatregelen op sociaal gebied wen- nen. Het ontwerp van de H. M. v. L. beoogt juist te voorkomen, dat de beperking van den arbeidsduur zoo scherp wordt uitge- voerd, dat er per arbeider minder werk ver richt wordt. Dit zou tengevolge hebben, dat de producten duurder worden, dat de land- prijzen bij huur en koop achteruit gaan of dat de loonen zouden dalen. Spr. schetste hetgeen in het ontwerp ge- vraagd wordt, wees op de conciirrentie met Noord- en Zuid-Amerika, Rusland en Roeme- nie en deed uitkomen, dat invoerrechten niet helpen bij producten die worden uitgevoerd. Men diende bij de beperking van den arbeids duur voor den landbouw aan ook niet te hard van stapel te loopen en te voorkomen, dat men den landbouw daartegen in het har- nas joeg. De landbouw diende daarentegen niet botweg de sociale wetten af te wijzen, doch mede te werken om de toestanden dra- gelijk te maken voor beide partijen. Voorko men van stakingen en ontevredenheid was beter dan oproer dempen. (Applaus). De heer Keesom (Texel) wees op de moei lijkheden bij de schapenfokkerij bij een beper king van den arbeidsduur. Spr. oordeelde die onoverkomelijk en deelde mede, dat zijn af- deeling wenschte, dat voorkomen werd dat de Landarbeiderswet werd aangenomen. (Ap plaus). Spr. wilde in ieder geval een zoodanige regeling, dat Texel er buiten viel. (Gelach). De heer Braat had des morgens nog op het ministerie vernomen, dat er nog niets van een ontwerp-Landarbeiderswct was uitgege- ven. De Maatschappij liep z. i. te veel vooruit. Spr. oordeelde het van landbouwzijde wen- schelijk te verzoeken de arbeidsbeperldng in den landbouw niet uit te voeren. Wegens de controle en de bureaucratie zal de uitvoering van de Wet veel te duur worden. Spr. be toogde voorts, dat de Wet bovendien, schade- lijk zou blijken voor beide partijen, aange- zien de landarbeiders ook veel aangenomen werk verrichten. Spr. was het opgevallen, dat men steeds sprak over de mogelijkheid om de wet in te voeren en altijd zweeg over de wenschelijkheid daarvan. In verschillende staten dringt men er op aan de arbeidsbeper- king bij den landbouw van de agenda van den Volkerenbond af te voeren. Spr. was er voor om van Nederland in dit opzichf kracht te laten uitgaan. Spr gaf in overweging een adres aan de regeering te richten, met het verzoek de Landarbeiderswet niet in te voe ren, doch trok dit voorstel later in, nadat de secretaris had medegedeeld, dat het hoofdbe- stuur het ontwerp aan de afdeeiingen ter be spreking had toegezonden en slechts van een afdeding bemerkingen had ontvangen, zoo- dat mocht worden aangenomen, dat de afdee iingen met het ontwerp van het hoofdbestuur accoord gingen, waarom het hoofdbestuur rechtmatig het ontwerp namens de Maat schappij bij de regeering had ingediend. De heer Braat sprak nog zijn verwondering uit over het feit, dat de heer Hiemstra was uitgenoodigd een inieiding te houden en vroeg wanneer het bestuur den heer Wijn- koop zal uitnoodigen zijn standpimt nader te verklaren. (Applaus). De heer Moikhuizen vertrouwde er op, dat de vergadering den heer Braat, die niets wil de, niet zou volgen. Na de invoering van den 8-urendag bij de industrie is beperking van den arbeidsdag in de landbouwbedriiven evenzeer een landbouwersbelang. Men dient evenwel niet het uiterste te vorderen. Spr. oordeelde het een fout van den hr. Hiemstra, dat deze de economische zijde van het vraag- stuk buiten beschouwing had gelaten. De heer Bus betoogde nog, dat z. L het be stuur goed gedaan had met den heer Hiem stra uit te noodigen. Men mag niet den- ken: „na ons den zondvloed". Spr. waar- schuwde voor de ontvolking van het platte land. Deze kan slechts door betere arbeids- voorwaarden worden voorkomen. Spr. was overtuigd, dat de pers het gesprokene van den hr. Hiemstra wel zou weergeven en laakte het in de pert, dat deze van' zijn betoog voof de eoe.-dem. gaoaantaraadaleden ever de oorzaak van het verdwijnen van de win- termelk uit de omgeving van Amsterdam geen melding had gemaakt. Uitvoerig betoogde spreker de noodzakelijkheid van een betere inlichting in de landbouwbiaden over het wereldgebeuren. Amsterdam gaat in de goe- de richting door de melk op vetgehalte te willen koopen en de landbouwredacteur van het N. v. d. D. bestrijdt juist in dit opzicht den heer de Miranda. De heer Theunissen merkte op, dat in het N. v. d. D. niet gestaan heeft, dat het foutief is om de melk op vetgehalte te koopen. De heer Bus vroeg waarom het N. v. d. D. dan de stukken daarover van Dr. Scheij en anderen had geweigerd. De heer Theunissen zeide, dat hij daar bui ten stond. De heer v. d. Molen julchte het toe, dat de heer Hiemstra was uitgenoodigd. Spr. zag daarin een poging om eeS brag te slaan tus schen werkgevers en werknemere. De heer Hiemstra repliceerde. Spr. had meer dan eens het gevoel, dat men in de Ka- mer met de landbouwbelangen niet voldoen de rekening houdt. Wanneer er bij den land bouw niet zoo'n groote negatie bestond, dan zou men met de grieven sterker staan. Spr. waarachuwde ervoor, om het niet in de nega tie te blijven zoeken en verklaarde nog, aat men het van arbeiderszijde zeker zou waar- deeren, dat men aan een vertegenwoordiger van hen de gelegenheid had gegeven, hun standpumt in deze vergadering naar voren te brengen. Ook de heer Krusemamn repliceer de en deelde mede, dat een aantal bezwaren van den heer Keesoom in het ontwerp reeds is tegemoet gekomen. Spr. adviseerde den heer Keesoom, het ontwerp te bestudeeren en gaf hetzelfde advies aan den heer Braat, die zi. ook den. indruk had gemaakt, niet te we ten, wat er in het rapport staat. De heer Braat had het Bestuur uit een moeilijkheid gered. Men had niemand kunnen vinden, die niets wilde en de heer Braat had nu onvoor- ziens dit standpunt naar voren gebracht Het had spr. verbaasd, dat iemand van de regee- ringspartij zoo staat tegenover een minister, die hij moet steunen en spr. zal er op letten, hoe de heeren Braat in de Kamer spreekt en stemt. Hij meent, dat de heer Braat en de zij- nen verder moesten kijken, dan den kleinen kring, die zij kennen. De heer Braat zeide nog, dat de heer Kru- semann niet kon weten, wat de Minister wil de. Een paar weken geleden zeide de Minister nog tot spr.„Wees gerust; U krijgt voor den landbou winplaats van een 10-urigen een twaalf-urigen arbeidsdag." Voor spr. was het splinternieuw, om te hooren, dat hij tot de regeeringspartij be- hoorde en verplicht was, den Minister te steu nen. Spr. antwoordde daarop slechts: „Dank tegen De heer Tolk betoogde nog tegenover den heer Braat, dat het in de lijn van de regee ring lag, om met een ontwerp te komen De heer Groot vroeg namens zijn afdee- ling, waarom de uitbetaling voor de vergoe- dingen van de sch^urplicht zoolang uitbliift. De heer Krusemann antwoordde, dat net kantoor van de Directie van Productie, dat de vergoedingen uitkeert, is opgeheven. De regeering doet nu die betalingen rechtstreeks over de schatkist, waardoor het langer duurt, doch het komt in orde. De heer Floris Vos meende, dat, nu uit het rapport van de Commissie, in de vorige vergadering ingesteld, om na te gaan, wat er waar was van de beweringen over het on- regelmatig beheer door het secretariaat, ge- bleken was. dat er letterlijk geen grond was voor deze oewering, een motie van vertrou- wen in het Bestuur diende te worden aange nomen. De heer Van der Molen kwam hiertegen op en verklaarde, de vergadering nog wel 3 uur over de kwestie te kunnen bezighouden. De Voorzitter herinnerde eraan, dat de vorige maal besloten was, om de rekening, wanneer de Commissie niets onbehoorlijks had gevonden, als goedgekeurd te beschou- wen. De Commissie had niets gevonden, zoo- dat de rekening was goedgekeurd en de zaak dus verder als afgeloopen beschouwd kon worden. Spr. sloot hierop met een woord van dank de vergadering. UIT HEILOO. wju. axivuiT mw* u - Het woord was hierop aan den heer Hiem» stra, Leeuwarden, over de wettelijke rogeling van den arbeidstyd voor den lanbouw. a Spr. oordeelde, dat men aan de regeling met meer kan ontkomen. De volkerenbond heeft i daarvoor opdracht en spr. oordeelde het daarom gewenscht slechts te bespreken hoe ver men daarbij met den landbouw moet gaan. I Spr. meende, dat men bjj den landbouwer een andere regeling moet treffen dan voor de i Industrie. Behoudens uitzonderingen acht spr. een al» gemeene achturendag bij het land» en tuin< bouwbedrijf wel mogelijk- Donderdagavond vergaderde „Heiloo Voor» uit in het lokaal van den heer Swarts. De heer Vermeij, de nieuw gekozen voorzit» ter, opende met eenige toepasselijke woorden de eerste vergadering welke hij als zoodanig presideerde en deelde mede dat tot secretaris was gekozen de heer Maas Geesteranus. Het verheugde hem dat hij deze functie had aan> vaard. Het secretariaat is bij hem, die jaren lang H. V. heeft gekend en al haar bijzonder» heden bekend is,- in goede handen, waarmee hij de vereeniging feliciteerde. Daarna deed de secretaris verslag van de vergadefing van secretarissen, gehouden op 19 Maart in Amsterdam. Op die vergadering waren 25 secretarissen van vereenigingen als deze tegenwoordig. Het verslag is, zeide de secretaris, niet heel be« langrijk, gewone klachten, dat het publiek niet de vrijheicf van wandelen op buitenplaatsen waardeert en daardoor gevaar loopt dat die plaatsen gesloten worden. Klachten over wegen, o.m. in Schoorl, waar de gemeente' raad met een-fooi van 500.van den Bur» gemeester genoegen nam en verder niets aan de wegen gelegen liet. Voorts minder belang* rijke dingen. De voorzitter dankte hem voor zijn verslag. Van de ingekomen stukken vermelden we alleen de belangrijke. De heer v. d. Feen de Lille heeft aan de vereeniging laten weten dat hij de kaarten voor Ter Coulster geteekend heeft gezonden. De secretaris dankte hem daarvoor en zei dat dit een vereenvoudiging van administratie is; de kaarten zijn reeds aan den bode afge« geven. Van de Kon. Ned. Luchtvaart Mij. omtrent reclame en tarieven. Een reisje naar Engeland kost 125, retour 2000. De secretaris beval dit aan, de Fokkervlieg» tuigen zijn betrouwbaar, hif beval een lucht» reisje uit eigen ondervinding aan. Van de Indische officierenvereeniging een interessant schrijven, welke de secretaris zeer belangrijk achtte. In bedoeld schrijven werd bekend gemaakt dat bovengenoemde vereeni* ging gaarne opgaven sal ontvangen voor bo<

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 9