DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t mi No. 77 Honderd drle en twintigste Jaargang MAANDAG Dlt nnmmer bestaat nit 2 blades Brtoven franco N.V. Boclf- en HamloMr. v.li. norma. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactlp No. 33. Buitenland. DE TERUGKEER VAN EX-KEIZER KARL NAAR ZWITSERLAND. Algemeen verwachtte men Zaterdag het vertrek van koning Karl uit Hongarije. De meenipg is overheerschend, dat daardoor de geheele avontuurlijke zaak uit de wereld zal zijn. Koning Karl had gedurende zijn verlbijf in Hongarije gelegenheid de inzichten der po- litici en militairen te leeren kennen en daar- uit gevolgtrekkingen te maken, dat Iiij than-' en voor afzienbaren tijd niet kan terugkeeren De „Pester Lloyd" verneemt van bevoeg- de zijde, dat elke mogelijkheid van verwikke- lingen is buitengesloten. Alle partijen wen- schen een gronawettige oplossing van het vraagstuk. Het vertrek van den koning uit Hongarije wordt voorbereid en zal plants hebben zoodra de waarborgen voor zijn on- gehinderde reis naar het buitenlaild zijn ver- kregen. De Bondsraad heeft besloten, ex-koning Karl voorloopig een verblijf in Zwitserland toe te sta.ui. Hij zal zich daarbij moeten ver plichten, zich van iedere politieke propagan da te onthouden en plechtig beloven, in geen enkel geval Zwitserland weer te verlaten, zonder hiervan eerst aan den Bondsraad ken nis 'te geven. Uit Weenen wordt bericht, dat Karl te Stei- namangar ziek is geworden en 39 graden koorts heeft, zoodat 'hij, het bed moet houden en zijn vertrek moest worden uitgesteld Daarentegen wijt een ander bericht deze uit- stelling aan de weigering van Karl om Hon garije te verlaten. Duidelijk is het nu toch wel, dat Karl zijn uitstapje om een Kroon te verwerven, wel ge hel en al als mislukt kan beschouwen. DE A.S. VERKTFZlNGiEN EST IERLAND. DE ENGELSGHE Ml JNWE RKE R9TA- KIN1G. De toestand blijft onveranderd. De Triple Alliantie zal Woensdag beslissen, of zij- zich sclidair verklaart met de mijnwerkers. Ge- beurt dat, dan zullen de transportarbeiders an het spoorwegpersoneel zich bij de actie aansluiten, schrijft de corr. van de Tel De demissionaire president van de Board of Trade, sir Robert Home, die Zaterdag tot minister van financien is benoemd, noemde in een interview de situatie hoogst emstig, Hij wees er op, dat, wanneer de gemeenschap de eischen der mijnwerkers inwilligtt, op grond van hun pogingen tot vernieling der mijlnen, de gemeensdiap voortaan in voortdurend ge- vaar zou verkeeren. Op het oogenblik bedraagt het aantal werk- loozen in Engeland drie millioen. In geval van een staking der Triple Alliantie zal dii aantal stijgen tot vijf millioen. Het Lagerhudslid Thomas, leid'er van het spoorwegpersoneel, verklaarde, dat de mijn- werkersleiders op een nieuwe conference met de regeering en de eigenaars zullen verschij- nen, terwijl de transport- en spoorwegarbei- dcre over hun houding zulltn beslissen. Men zal trachten. de actie der Tiiple Alliantie te vcrtragen totdat vr< dcte onrhrhanaelingen hebben plaats gehap. De maatregelen tot beveiliging van de mii- nen blijken la d« meMta gevaden uaoca te htbben. Db hulp van vrijwillig^r« en mariiis- pereoneel blijkt in ieder geval tot resultaat te hebben, dat het aantal mijnen, waarin het wa ter is doorgedrongen, zeer gering blijft. In South! Staffordshire zijn evenwel zes mijnen tengevolige van de staking volgeloopen. De mijnen te 'Glamorgan in Wales stroomen vol met een snelheid van 3000 gallon per mi- nuut. IDeze mijnen zullen waarschijnfijk niet meer heropend worden. De stakers gedragen zich overal ordelijk, ofschoon politieoptreden noodig was te Aber- .illenr in Wales, waar 300 mijnwerkers een •eliefWreau bestormden, toen bleek dat er jeen geld was. 'De weerstandskas der miiln- werkersfederatie in Zuid-Wales, een der r ootsic distifcten, is viijwel lc.* In een der North' Staffordshire mijineii brak gisteren trand uit, die door de stakers werd gebluscbt, ladat het plaatselijik vakvereenigingsbestuur laartoe stemming had gegeven. Uit Yorkshire en Lancashire komen berich- en, dat de mijnwerkers in deze districten bij -esolutie besloten hebben, om het machine- >ersoneel niet toe te staan, den arbeid1 voort e zetten. hi de mijnen! te New Mass wordt le arbeid thans udtsluitendi verricht door kan- oorpersoneel. DE ONLUSTtEN IN. PUTTSCiTTT,AND. OPPER-SILEZIfi. De ,,Vossische Zeitung" verneemt uit Bres- lau: De beide aanvallen op geallieerde auto's, die van Poolsche zijde aan de Duit- schers ten laste werden' gelegd, zijn thaus opgehelderd. Op Paasch-Zondag is een Engelsche auto op den weg Op- peln-Gross Strelitz tegen een over dien weg espannen staaldraad gereden, waardoor Je chauffeur en een Engelsch kolonel werden gedoodl en een Fransch officier zwaar ge wond werd. Thans is gebleken, dat de ver- sperring voor een Duitschen koerierauto was tangebracht. Te Mischowitz werd naar een Engelschen auto een handgranaat geworpen. De dader bleek een Poolsch soldaat te zijn. Hij is op staanden voet doodgeschoten. DE RUSSISCKE FABREEKEN. Naar de Vossische Zeitung uit Breslau verneemt. is Jablonka, het bmichte bende- hoofd der Bojowska Polska in' het dorp Golloow in hechtenis genomen. Bif zijn arres- tatie schoot hij den wachtmeester der stem- mingspolitie neer en joeg daarop zichzelf een kogwl in het hoofd. In het Ziekenhuis van Rybinick heeft hij! een uitvoerige bekentenis argelegdi omtrent talrijke door hem begane moorden. DLEFS-TALLEN VAN PAiARLEN- C'O'IiLEERS. De Raad van Ambassadeurs heeft het rapport der bijzondere commissie voor de tol- greus aan den Rijn goedgekeurd. De Hooge Commissie heeft thans de algeheele bevoegd- heid, om de sancties, waartoe door de Lon- densche conferentie is besloten, in toe passing te doen brengen. De „Temps" verneemt, dat de tolgrens niet zal samenvallen mef den loop van den Rijn Op voonstel van Engeland, zal zij ter betere controle binnen de Engelsche bezettingszone vallen, zonder dat evenwel daardoor eenige wijziging wordt gebracht in de militaire be zettingszone. De Hooge lntergeallieerde commissie zal de plaats der verschillende douaneposten vaststellen, terwijl de bezet- tingstroepen de behulpzame hand zullen bie- den bij de organ isatie van den douanedienst. De goederen, die uit het onbezette Duitsche gebied worden ingevoerd, zullen gedurende den eersten tijd onderworpen zijn aan een recht, gelijk staande met 25 pet. van de Duit- 'sche douanerechten, onder voorbehoud van mogelijke wbzigingen door die Hooge Com missie voor zekere artikelen. De uitvoer uit het Rijnland naar het onbezette gebied van Duitschland zal slechts zijn onderworpen aan statistieke rechten, gelijk aan die, welke in Duitschland zelf worden geheven. Deze zullen in papiennarken worden gei'nd. DUITSCHLAND EN AMERIKA. Uit Louden en Parija meldt men, dat in of- ficieele kringen aldaar wordt verklaard, dat er van een opening van onderh andel ingen tusschen Amerika en Duitschland: over de schadevergoeding niet gesproken kan wor den. Alleen is in den loop van een bespre- king tusschen een Amerikaanschen handels- vertegenwoordiger en een vooraanstaand per- soon van het Duitsche ministerie van Euitea- landsche Zaken het vraagstuk van de schade vergoeding ter sprake gekomen, waarbij de Duitscher het Duitsche standpunt uiteen zet- te. Nieuwe Duitsche voorstellen zullen voor loopig niet worden gedaan. De Amerikaansche regeering wenscht even- min in het vraagstuk der schadevergoeding tusschenbeide te komen. Volgens de „B. z. a. M." is een officieel Duitsch persoon, die met de Duitsch-Ameri kaansche betrekkingen en het vraagstuk van de schadevergoeding goed op de hoogte is naar Lugano gereisd, waar dr. Simons op het oogenblik vertoeft. Het is evenwel niet aan te nemen, dat deze reis met het Ameri kaansche standpunt in zake de schadevergoe ding in verband staat, temeer, waar minister Simons aan een verteeenwoordiger van de „Corriere del Tessino" heeft medegedeeld, dat alle geruchten volgens welke zijn verblijf in Zwitserland een politiek doel zouden heb ben, absoluut oryjuist zijn. KORTE BERICHTEN. Volgen? een bericht uit Constantinopel zou er in Gilicie opnieuw een gevecht heb ben plaats gehad tusschen Turken en Fran- schen, waarbij de Laatsten 20 dooden zouden hebben verloren. Door em hevigan brand, die ta Manilla (Philippijnec) haeft gtmioad, zijn 15000 per- sonen dakloos geworden. In het inboorlin- kwartier werden 3000 huizen verwoest. ersoonlijke ongelukken kwamen zoo goed als niet voor. Van 10 personen, die te HaHa door de slaapziekte waren aangetast, zijn er 8 ge- storven. De Weensche afdeeling der commissie voor schadeloosstelling, die Oostenrijk tot heden 5 millioen gouden kronen heeft gekost, wordt op 30 April ontbonden. De Minister van Financial verklaarde in het Oostenrijkschc parlement, dat het Voornemen niet bestaat tot afstempeling van b'ljettfen, noch tot omwisseling, om tot eene gedwongen leening te geraken. Te Berlijn is bericht ontvangen, dat de fezondheidlstoestand van koning Peter van ervie zeer achteruitgaande is, zoodat men zijn dood ieder oogenblik kan verwachten. In Duitschland zullen weer nieuwe in direct belastingen worden geheven. Op een vergadering van directeuren van den Bond van Roode Kruisvereenigingen is besloten om de Roode Kruisvereenigingen van Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije, Siam, Mexi co, Finland en Luxemburg uit te noodigen lot den Bond van Roode Kruisvereenigingen toe te treden. Het huishoudelijk gebruik van steen- koo'l in Engeland is bepeiikf tot 50 K.G. per week; het industrieele verbruik is in het alge meen verminderd tot de helft van de normale hoeveelheid. In een katholieke kerk in de provincie Saksen is een altaar ontdekt,,dat door den directeur van het Landesmuseum te Bruns- wijk herkend werd als een zeer kostbaar kunstwerk van den schilder Konrad van Soest, uit het begin van de 15e eeuw Majoor Schaidle, een Oostenrijksch mo narchist, is te Weenen gearresteerd. Het Bulgaarsche parlement heeft het ka- binet Radoslawof in staat van beschuldi- ging gesteld. In Oostenrijk schijnt toch een volks- stemming voor aansluiting bij Duitschland gehouden te worden. De „Times" verneemt ut Jeruzalem, dat Churchill naar Jaffa is vertrokken op weg naar Engeland. De rechtbank te Munch en heeft den com- munistischen Rijksdag-afgevaardigde Wende- lin Thomas en den voorzitter van de com munistische partij Dressel elk tot 2 jaar ge- vangenisstraf veroordeeld en een derde 1 jaar gevangenisstraf. tot Staten-Generaal EERS/TE KAMTIR. In de zitting van gisteren was aan de orde de begrooting van Posterijen, Telegrafie en Teleifonie. iDe heer Bergsmia klaagde over de plaat- sing van de brievenbussen die soms te ver van elkaar staan. De heer Dojes drong aan op handhaving der Zondiagsbe9telling op het platteland. -De heer v. d. Feltz sloot zich daarbij aan. Minister Konig meende dat aan het verzoek van beide laatste sprekers niet zal kunnen worden voldaan. Lntusschen werd de zaak nog onderzocht. De begrooting werd z h. s. aangenomen, evenals een drietal kleine ontwerpen. Daarna was aan de orde de begrooting van Binnenlandsche Zaken. die verdedigd wordt door den minister van Justitie. De heer van der Feltz wenschte dat bin nenlandsche zaken toezicht zal oefenen op de aanschrijVingen van andere departementen, aan gemeentebesturen waarmede een verhoo- ging der gemeenitelijke uitgaven gepaard gaat. De heer van Embden wenschte dat de schor- singsbesluiten ook onderteekend zullen wor den door den minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Bergsma sloot zich aan bij den heer van der relfz. H5j verzette zich tegen het voornemen om een deel van de uitbrei- ding van Amsterdam terug te nemen. Voorts drong hij aan op spoed met het Bioscoopwet- je- De heer Vliegen meende dat de Duitsche Kroonprins zijn verblijfkosten zelf dient te betalen. Minister Heemskerk zegde toe dat hij de verschillende opmeriringen zal overbrengen aan den minister van Binnenlandsche Zaken. Inzake de verblijfskosten van den 'Duitschen ex-Kroonprins verwees spr. naar het ant- woord aan den heer van Ravesteijn op 2 De cember gegeven. Spr. gevoelde voor het toe zicht van Binnenlandsche Zaken door den heer van der Feltz aanbevolen. De begrooting werd z. h. s. aangenomen evenals een aantal kleine ontwerpen. De Kamer is uiteen tot nadere bijeenroe- ping. Binnenland DE JAARWEDDEN AAN DE RIJKSINRICHTINGEN. (Vragen van Kamerleden). Vragen van den heer Ketelaar aan den mi nister van Oonderwijs: lo. Is het juist, dat de onderwijzers aan verschillende Rijksinrichtingen, zooals aan de leerscholen, verbonden aan de Rijkskweek- scholen, en aan de voorbereidende klassen van de Riiksnormaallessen, nog niet weten, op welke bedragen hun jaarwedden over 1920 ziin vastgesteld? 2o. Zoo ja, is de Minister dan niet van oordaal, dat daze bedragen tea spoedigste behooran te woedan vas^NBteld en da var- hoogde bedragen van 1 Jan. 1920 af on- middellijk daarna moeten worden uitbe- taald? 3o. ^ls de Minister bersid mede te deelen, waaraan deze trage gang van zaken te wij- ten is, nu het advies der Commissie van Ge- organiseerd Overleg reeds op 18 Jan. j.l. is vastgesteld? ALGEMEENE NEDERL. VROUWEN- ORGANISATIE. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, is het volgende adres gezonden: De Algemeene Nederlandsche Vrouwen- Organisatie, goedgekeurdi bij Koninklijk Be sluit van 2 October 1919, gezien het wetsontwerp tot reveling van de llchamelijke ontwikkeling der njpere manne- lijke jeugd, dringt er bij Uw college op aan, genoemd ontwerp zoodanig te amendeeren, dat het militairistisch karakter verloren gaat en de verplichting, om aan de in de wet genoemde oefeningen1 deel te nemen vervalt, zoodat de bedoeling der wet zal worden, het beschik- baar stellen van leiders, zalen en terreinen voor lidiamelijk opvoeding der rijpere jeugd, drinkt er bij U op aan, in de aldus gewij- zigde wet, het woord „namelijk" te doen ver- vallen, zoodat de verbeterde lichemelijke op voeding ook aan het medsje ten goede komt, drinkt er verder bij U op aan, om indien de genoemde wijzigingen niet worden voorge- steld of niet worden aangenomen, de wet te verwerpen, daar het nadeel van het wetsont- werp, zooals het nu is ingediend (verschuiL ving van den dienstplicht naar den zestien- jarigen leeftijd) veel grooter is dan het voor- dCel van een verbeterde lichamelijke opvoe ding. PREMIES EN HYPOTHEKEN VOOR WONINGBOUW. Ten vervolge op hetgeen met betrekking tot de toekenning van biidragen, enz. uit 's rijks kas ingevolge het Kon. Besluit van 8 November 1920 No. 29 is opgenomen in de Staatscouranten van 12/13 November 1920, No. 221, 7 December 1920, No. 238, ea 4/5 Maart 1921, No. 45, brengt de minister van arbeid het volgende ter openbare kennis: Met handhaving oVerigens van heigeen in de genoemde Staatscouranten ter zake is be- kend gemaakt, zullen bij de toekenning van premies en hypotheken, waarvoor het verzoek op of na 1 Mei 1921 bij burgemeester en wet- houders inkomt, de volgende regels in acht worden genomen: De premie zal een bedrag van 1700 per wooing niet qyerschrijden. De in de mededeeling in de Staatscourant van 7 December 1920, No. 238, genoemde maatstaf voor de berekening van de premie van 20 per vierk. Meter woningoppervlakte zal als regel slechts worden aangenomen bij woningen met een inhoud van minder dan 300 kub. Meter, die wat afwerking en solidi- teit betreft aan strenge eischen voldoen. Voor woningen met een inhoud van 300 50 kub. M. zal de pqpnie als regel 17 per ierk. M. woningoppeivlakte bedragen. In de gevallen, waarin volgens de bekend- making in de Staatscourant van 7 December 1920, No. 238, de premie volgens een ande- Ten maatstaf dan van 20 per vierk. M. werd bepaald (nl. voor de gemeente Amsterdam, bij de noodzakelijkheid van een kostbare fun- deering en bij bouw door industrieelen voor hun personeel) wordt het bedrag van de voor die gevallen vastgestelde premie verminderd met 15 pet De inhoud der woningen wordt berekend volgens de buitenwerksche afmetingea boven den begauen grondvloer. De rente van de door het Rijk aan de ge meente te verleenen hypothecaire kredieten blijft, voorshands tot 1 Augustus 1921, be paald op 6 pet Voor woningen, waarvan de stichtingskos- ten meer bedragen dan 8700, zal hypotheek niet worden verstrelct Het maximum der hy potheek zal niet meer bedragen dan 6000 per won ing, eventueel vermeerderd met da getaxeerdc waarde van den grond. Als regel zal de hypotheek overeenki de bekendmaking in de Staatscourant van December 1920, No. 238, niet meer bedragen dan 90 pet. van het ver&chil tusschen de ge- schatte stichtingskosten en de verleende pre mie, eventueel vermeerderd met de geschatte waarde van den grond. Voor woningen, die door den eigenaar zelf zullen worden be- woond, zal de hypotheek niet meer kunnen bedragen dan 80 pet. van bedoeld veischil, eventueel vermeerderd met 80 pet van. de ge schatte waarde van den grondf. De aanda'cht wordt er voorts op gevestigd, dat de aan vragen van de gemeentebesturen om de premie, enz. behoorlijk gezegeld moe ten zijn. Ongezegelde verzoeken zullen bui- ten behandeling worden gelaten. (Staatscourant). DE GEZANTSCHAPSPOST TE WASHINGTON. Wij hebben, zegt het Hbld., reden te ge- iooven dat het gerucht, als zou mr. Zimmer man worden benoemd tot gezant te Washing ton, onjuist is. Er zijn in Nederland slechts weinig persoonlijkheden, die zich de luxe van dezen duren gezan tsch apspost kunnen veroorloven en voor zoover wij weten ambi- eert de heer Zimmerman dezen p06t niet. Gemengd Nieims. DE PENSIOENREGELING DER G EST IGHTS A RTSE N. Het bestuur der Nederl. Vereeniging van Gastichtsartsen heeft naar aanleiding van de vcorgeeMde Penateenrqgeling voor de amb- AboTinomontsprijs bij voomttbctnllng per 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. regel, grootore letters naar plaatsrnlmte. DireclourG. II. KttAIL. IloofJrodttcteurTj. N. ADEMA. 4 APRIL De zoogenaamde president der Iersehe Re- pubiiek do V&lera, verklaarde in een inter view met eenige joumalisten in lerland, dat het Sinn Fein p&rlemenit hadi besloten, om de aanstaande verkiezingen voor 'het parlement van Zuid-Ierland niet te verbieden. Overigems gaf hij niet aan wellke houding de Sinn Fein oandidaten zouden aanmemen., indiien zij geko- ze worden,, doch «r wordt gemeld>, dat zij de eelfde politiek van lijdelijik verzet zullen toe- passon als hun. coilega's in het Britsohe par- emen-t. 'De eeriste taak van den nieuwen ond'erko- ning van Icsriand zal zijn, de twee p.'ilemen ten fesp. voor Zuid>- en Noord-Iwl and bijeen te roepen. Het ..Journal dee Debate" heeft een tele gram uit Helsingfors ontvangen, waarin ge- zegdi wordt dat er te Ktoonstad nieuwe on- lusten zouden zijn uitgebroken De opstand zou voarnamelijk op de forten zijn 'Legoeonen en de oorzaa'k moot zijn een aligemeene onte- vredenheid over de etrenge maatiregelen, door de bolejewiiki sedert de laatete gebeurtenissen te Rroonstad genocmen. 'Officieren, .uit Petrograd te Terrioki aan- gekoomen, hebben gezagd, diat de mentaliteit van de arbeiders te Petrograd nog steeds zeei geprilkkeld is: De officieren gewaagden van gevallen van rebellie onder de cadetten, die daarop ontwapend werden. Op bevel van Trotslki is het garnizoen van Petrograd ver- aterkt. Het to tale aantal manse happen aldaai bedraagt thane 40.000 man. Deze maatregelen zijn genomen met het oog op te verwaohen nieuwe onlusten. DREIGENDE SPOORWEGSTAKING INi BELGIe. Naar de Ration Beige" verneemt, hebben de vertegenwoordigera van het Belgische spooTwegpersoneel bij een beepreking met den minister van Financier verlklaard, dat een verlaging van den duurtetoeslag overeenikom- etig het gedaalde index-cijfer van de ikoeten van het leveneonderhoudi een spoorwagataking ten gevolge kan hebben. De minister wees er op, dat de voorgenomen loonsverlaging ge- heel in o vereene temm ing is met de overeen komst, die indertijd met het personeel is ge troffen. Naar verluid't stemde de socialieti- sehe minister van Arbeidi, Wanters, met deze opvatting in. Uit Hainz wordt aan de Belgische bladen ?emeld, dat te Moers een batsing- heeft plaats jehad' tuaeohen Belgische troepen en commu- liiaten van de mijn Khem-Preusaen, waarbij le troepen van hun vuurwapens gebr-uik noesten ma'ken. Volgens nadere benchten ran de „Liibre Belgique", weigerdien de oom- {nunisten zich te verapreiden. Ek werden van lit hun midden revolverschoten op de aolda- ten gelost, zonder dat echter iemand werd jetroffen. Daarbij openden de troepen het /uur, waardoor drie communieten werden jeddod en 27 gewond. Een aantal hunner werd gearresteerd. Bijde gemeentelijike waterleiding- en electlri- aieitewerken te Li-chtenberg is Zaterda^mw- jen de algemeene staking uitgebroken, schrijft de Tel.-eorr. De arbeiders hebben in /ol-komen orde het werk verlaten. De noodza- velijfce werikzaamheden worden uitgevoerd. Er bestaat weiniig gevaar dat de staking zich tot de andere bedrijyen uitbreidt. In aanmer- ;i ng moet worden genomen, dat het groo tete redeelte van de etakende arbeiders tot de >ommunistische partij behoort. De Leuna Werke publiceeren eene verfda- ing, waarin een uiteenzetting van de gebeur tenissen op het werk gegeven en ten slotfce rezegd wondit, dat de hervatting van het be- Lr-ijf en het verrichten der bouw- en monta re- werkzaamheden niet meer mogelijk is en iat alle arbeiders zich door de deelneming i an de staking als ontslagen hebben' te be schouwen. De havenarbeidiers te Koningsbergen heb ben op 31 Ma art het werk gestaakt. Nla de ter aarde bestelling van de bij de x>mmunistische onlusten om het leven geko- nen politie-'beam'bten te Essen, liet op het oolitiebureau een bearnbte een handgranaat ■•alien, welke ontplofte, waardoor 14 beaanb- an werden verwond3 daarvan zijn reeds ge- -.torven. De toestanden in sommige mijnen op den inker Rijnoever epotten met elke beshrijving. Hoe wel eT talrijke werkwilligen zijn, kunnen ieze ten gevolge van do bedreigingen der •Ckmrnunisten den arbeid niet hervatten. In on schacht van de mijn Hhein-Preussen zijn rroote hoeveelheden dynamiet gevonden. Toen de bezettingstroepen' de oommunisten cwamen, verdrijven, vond er een hevige dyna- mietontploffing plaats. Ootk werd er ^geacho- ten. De toestand is buitengewoon onzeker. Te Neurenberg hebben ommunisrtische ele- mentem bi'ljetten aan de muren der huizen langeplakt, waaxop stond' tie lezen: Biiindnis MoskauBerlin bringt Bettung. De politie heeft negen oommunisten gearresteerd, waar- onder de leider eener communistische jeugd- organisatie. De Sovjet-regeering zou volgens eeini be richt van het agentischap „O0et-Euro.pa" uit Reval thane het besluit hebben genomen, dat ie verechillende fabrieken zullen worden ,ge- i^naitiona'liseerd", d. w. z. weer aan de oor- vpronkelijke eigenaars teruggegeven. Begon- nen zal worden met de fabrieken, die aan buitenlandere behooTen. De controls van de Sovjet-commissariesen wordt dan tevens opge- heven. STAKING TE KiOfPENHAGEN! Hoe wel de werkgevers en wertknemers over een zijn gekomen, om besprekingen, te voeren over de bijlegging van het conflict.-vireest men be Kopenhagen niettemin dat dezer dagen een algemeene staking van de oommunisten zai uitbreken, die door Russisch geld zal wor den gesteund. DB TBGENRBYGLUTEE IN RUSLANID. Dm moeilijlchsdiaii, mat wmIIm d» regeering te bampen heeft, zijn nog slechts in het allereerste begin, schrijft een medewor ker van de „Mauchester Guardian" aan zijn blad De cortrespoindent wijst er op, dat het aantal opstanden meer en meer toeneemt. De Geral vonmt een geheel afzonderlijk centrum van de onrust. Daar dioet zich het geval voor, dat de bolejewiki togen bolsjewiiki veohten. Volgelingen van Trotsiki hebben er een parti- ouliere veete met de aanhangers van Lenin en hebben de laatston .gedwongen, zich uit alle regeeringspostern, terug te trekken. De sooiaal-revolutionnairen hebben van .deze on- eenigheid! geprofiteerd', door een gedeelfe van den Trans-Siiberischen spoorweg te vernielen. Ook in Perin, in de noordelijlte etreken van den Geral en in Oefa zijn reeds opstanden voorgekomen, ofschoon bizonderheden daar- orex nog ontlbroken. EEN "BERUOHT MDORDENAAR. In Frankrijb volgen de diefstallen van paarlencolliers elkander met verbijatarende snelheid op. Thans bemerkte dezer dagen te Parije weer een Amerikaansche dame, in den nacht van Dinsdag op Woensdag van een soiree d-aneante naar huis terugkeerende, dat ook ihaar paarlencollier was verdrwenen. Dit. collier bestond' uit 172 prachtdge parels, een waarde van 150.000 francs. Tijdlens het feest had zij het juweei gedragen, dat bij haar thuiskomst was verdiwenen. HET GRIEKSGBD0 OFFENSEEF. De „Tknes"-corxespondent te Constantino- pel seint, dat Moeetafa Kemal een proclama- tie heeft gepublioeerdl, waarin hij verklaart dat de terugtocht van de Turken elechte om strategische redenen is gesohied en dat 8eze terugtocht zal ophouden, zoodra de numerie- ke meerderheid! van de Qrieken wat zal zijn afgenomen doordat de Grieken in de streken, welke zij bezetten, een gedeelte van hun troe pen zullen moeten achterlaten. DE SANCT1ES TEGEN DUITSCHLAND.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1