DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd dfid en twintigstie Jaargang. DINSDAG 5 APRIL. Olt manner bestaat nit .2 bladen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feeatdagen, uitgegeven. Abonneracnliprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnuramers 5 eenta. Prijs der gewone Adverlenfiin. Per regel 0.25, bfl groote eoniraefen rabat. Orooie letters naar plaatarnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v[h. HERMs. COSTER ZOOM, Voordam C 9. Dlrectenr: 0. EL KRAK. Telefoonnummer 3« HoofdredaetenrTJ. N. ADEMA. Buitenlandsch Qyerzicht We gelooven, dat we niet te veel zeggen, als we beweren, dat er op het oogenblik tus- schen Duitschland en Amerika cen vricnd- schappelijke verhouding bestaat. Dit klinkt vreemd. waar tusschen die twee landen nog steeds geen vredesverdrag is tot stand geko- men. De handel ontwikkelt zich voortdurend en Amerika interesseert zich bijzonder bij de Duitsche groote vaart Zou dit dus wellicht de aanleiding zijn, dat, naar Reuter bericht, de Duitsche regeering dezer dagen officieel den heer Dresel, den Amerikaanschen hoo- gen commissaris te Berlijn, een nota over- nandigd heeft, waarin zij verklaart dat Duitschland bereid is schadevergoeding te be- talen, doch hoopt op nieuwe voorwaarden te onderhandelen. Diesel heeft de mededeeling naar Was hington doorgezonden. In een memorandum aan Dresel, waarin de ontvangst der Duit sche mededeeling wordt erkend, spreekt het departement van buitenlandsche zaken te Washington de hoop uit, dat de onderhande- lingen tusschen Duitschland en de geallieer- de regeeringen in zake een nieuwe regel'rig der schadevergoeding zullen worden her opend, doch het maakt tevens duidelijk, dat dc Vercenigde Staten voomemens zijn de ge- allieerden te steunen in het afdw'ngen eener rechtvaardige schadevergoeding Amerika zou dus de brug zijn waarover Du:tschland tot de geallieerden zou willen komen Maar nu doet zich het geval voor, dat Lloyd George in antwoord op een in het En- gelsche Lagerhuis gestelde vraag, mededeel- de, dat de onderhandelingen met Duitschland betreffende de schadevergoeding niet waren heropend. Hier kan dus uit blijken dat En- geland in deze kwestie nog niiet is gekend maar dat dit zal komen, is niet buiteiigeslo- ten Hoe deze aangelegenheid van Franschen kant wordt opgenomen, blijkt uit het onder- staande, wat gedeeltelijk ontleend is aan een artikel uit het Fransche blad de „Temps.": D't Wad wijst er op, dat de Duitsche re- geeiing pas na de toespelingen der geallieer- de bladen. heeft besloten eenigen naderen u it- leg \\.i; haar stap te geven. Doch haar ver- klaringca betreffende een memorandum, dat den officlee'en vertegcnwoordiger der Ver- eenigde Staten zou zijn overhandigd schijneri het b1.2d geschikt de kwestie duisterder te ma- ken dan wel te verhelderen. Het is te bet re u ren, alduy de „Temps", dat de leiders in Duitschland steeds hun toevlucht nernen tot vei-warnT.de of gebrekkige middelen Waar m met openlijk zeggen wat men dcet, wan neer mer het opzienbarende init.a'irt ncemi een beroep te doen op de Amerikaansche be middc'mg? Of wel men zoekt een billijken uitweg n dan dient men den meed te bobber voor zijn meening uit te komenof wel mer beprot f een manoeuvre, en dan is het ver geefs nm naar Lugano te gaan. De mijnwerkersstaking in Engeland is in vollen gang, hoewel toch rare geruchten in de Engelsche bladen de ronde doen omtrenl de mijnwerkers uit Yorkshire. De mannen daar bevinden zich n.l. in cen onaangenarm positie en zijn daardcor verbitterd. Als zij weer aan het wcrk gingen, zouden de mees ten hunner mecr verdienen dan na invoerinj. van het nationale plan..waarvoor zij nu staken. Daar komt dan nog bij dat de laatst. staking aan de federatie in Yirkshire a! 400.000 pond sterling gekost heeft, zoodat er thans heel weinig geld in kas is. De berlchten uit verschillende belangrijkr gebicden van de kolenindustrie luiden zeei emstig en melden, dat vcrscheidene schach ten reeds overstroomd zijn. In sommige gc vallen werden de werkwilligen, die de pom pen bedienden, met geweld gedwongen daar mede op te houden Een bericht uit Zuid Staffordshire meldt, dat reeds zes mijner voorgoed te gronde zijn gericht, terwijl ten gevolge van de geologische formatie een zeei groote oppei-vlakte nog bedreigd wordt. In Wales besloten de mijnwerkers var Rhondda dat iedereen onverwijld den arbeic rr.oet neerleggen. Zij hebben den mijneige naars 24 uur tijd gegeven om de ponies bo ven den grond te- brengen. De regeering zit niet stil, maar gaat voor met het nemen van voorzorgsmaatregelen. In verband met de mogelijkheid van eer ernstige ontwikkeling van het conflict in d< mijnindustrie, was het Lagerhuis, toen he; na het Paaschreces weder bijeenkwam buitengewoon druk bezet. Lloyd George boo-' een formeele boodschap des konings aan waarin de afkondiging van de proclamatir krachtens de Emergency Powers Act word* aanrekondigd. De boodschap zal morger worden behandeld. waama een algemeen de bat zal plaats hebben over den toestand D bonding van de Arbeidersleden in het con flirt bleok uit vinnige uitroepen van „Lock out1 Lock-out!", waarmede zij de betitelinp van het conflict als staking" begroetten. Het schijnt ook weinig twijfel meer te Ir den of de spoonvemrbeiders zullen zich bi' de staking aansluiten Dit zal moeten blij- kan a.s. Woensdag op da bijaenkatnat van de gedelegeerden der spoorwegafbeiders. De bercidwilligheid aan de zijde der spoorwegarbeiders om het werk neer te leg- gen, zou voomamelijk moeten worden toege- schreven aan de omstandigheid, dat zij een soortgelijke poging tot loonsver)aging tege- moet zien om de loonen te verlagen, zooara de spoorwegen worden ontheven van de re- geeringscontrble in Augustus en het verstan- diger achtein, thans tezamen met de mijnwer kers den strijd aan te binden, dan later. Buitenland. DE TOESTAND IN DUITSCHLANt). De toestand in Duitschland verbetert met den dag. Meer en meer wordt ingezien, dat het voeren van actie als waarmede in sommi ge streken begonnen werd, niet zal leiden tot verbetering, maar integendeel oorzaak zal zijn van grooteren achteruitgang op econo- misch gebied en daardoor tevens van stagna te in de productie, waarvan de arbeiders zelve de dupe worden. De bekende communis- tenleider Holtz, bekend als de Saksische roo- ver, op wiens aanhouding een prijs van 100 000 mark is gesteld, blijft echter nog steeds pogen den opstand uit te breiden. Hij schijnt daarbij voor geen middel terug te deinzen. Het moet gebleken zijn, dat hij de tnoreele leider van den geheelen opstand is en de aanstichter van de talrijke aanslagen op spoorwegen en officieele gebouwen en op de Siegessaule te Berlijn. In de Berlijnsche villawijk Grunewald is nu weer een aanslag gepleegd. Gisterochtend vond men overal strooken papier aangeplakt net het opschrift: Holz is er! Dit heeft na- tuurlijk de opgewondenheid van de bevol king der voorstad vergroot. Men weet niet, of de aanslag werkelijk van een bende van Holz is uitgegaan, of v?n andere misdadige lementcn, die Holz als uithangbord ge- bruiken. Een patroujlle politie-beambten vond bij de Dammwegbriicke bij Treptow, die over de poorbaan loopt, een kleine heveelheid ont- olofbare stof. In een dynamiet-doos was c«i- gevear ISO gram dynamiet; een ongeveer 10 c M. lange lont was aan de doos bevestigd. E>e politiebeambten doofden de lont uit en na- nen de doos in beslag. In een huis in het westen van Berlijn werd onder een keldertrap een kartonnen doos ge- vonden, die 14 dynamictpatronen, een spring- oatroon en een handgranaat bevatte, terwijl r een half afgebrande lont aan bevestigd vas, welke bij het vinden der doos reeds was 'litgedoofdt. In het gdbouw is een pension ge- vestigd, waar verscheiden leden van Entente- missies kamers hebben betrokken. Holz of zijne agenten) heeft ook al een iroelamatie tot de Berlijnsche bevolking ge- icht, waarin zij opgeroepen wordt wraak te 'ernen over het gebeurde in Midden-Duitsch- nnd. Hij schijnt hierbij echter hierbij te ver- geten, dat de actie der communisten de oor zaak was van het optreden van veiligheids- politie en rijksweer. De Berlijnsche hoofdeommissaris van poli- 'ie heeft het op 28 Maart uitgevaardigde ver- bod tot het houden van vergaderingen in de 'pen lucht en demonstraties in de straten der dad weder opgeheven. De „Neue Presse" meldt, dat de stakings- eiders in de Rijnstreek zouden hebben' ver- klaard, dat de arbeiders bereid waren, den irbeid te hervatten, wanneer hun werd toe- jestaan in bet bezette gebied de Rijn-repu- >liek uit te roepen. Zondag zijn te Elsleben nog 64 communis- en gearrcsteerd. In Hamborn zijn 47 communisten, onder vie leidende persoonlijkheden, gevangen ge- lomen In Mettmann en ook in Erkrat zijn ffj huiszoekingen opnieuw wapens gevon- 'en. In Mettmann en Wulfrath zijn evencens loor de politie verschillende personen gear- •esteerd. In E^en, waar in de mijn Karolus lagnus" wegens het ontslag van een arbei- 'er het personeel Zaterdag in staking was egaan, is heden na hemieuwde onderhande- ingen het werk hervat, zonder dat de ontsla- en arbeiders weer werden werden aanereno- nen. De begrafenis van de bij de onlusten op 28 faart gcsneuvelde communisten heeft zon- t incident plaats gehad. 'Het totale aantal der in Midden-Du-'tsch- nd gevangen gen omen personen bedraagt ceds meer dan 2000. In het koleng-ebied rechts van den Rijn is 'les rustig. Links van den Rijn is in het dis- -ict Mors door de bezettingsautoriteiten de erscherpte staat van beleg afgekondigd. Een intal communisten is gearresteerd en weg- evoerd. In schacht 5 van de mijn „Rhein- Teuszen" zijn twee bommen gevonden. Twee ndere schachten zijn door Belgische troepen %ezet. Het hoogst noodige werk wordt door 'e arbeiders verricht; aan het hoofdwerk urven zij niet te beginnen uit vrees, dat de Tnmunisten tijdens hun afwezigheid hun- -oningen zullen vemielen. Nadat de ver- cherpte staat van beleg afgekondigd was, is 'e toestan-d ook in dit district rustig. Uit te Brussel binnengekomen berichten Hikt, dat in den morgen van 1 April vier mijnen door oommuniateQ wieadeo bezet, 0.1. te Rhein Preussen, Ober-Emmerik, Linfort en Neukirchen. In de Kruppfabriekcn te Rhein- hausen op den linker Riinoever hebben 2500 van de 10-000* arbeiders het werk hervat. Verschillende communistische agitators zijn gearresteerd. Tijdens deze arrestatie trachtten andere communisten de gevangenen te ontzet- ten en wierpen steenen naar het Belgische de- tachement, terwijl er eveneens gevuurd werd Nergens is de toestand onrustbarend en 't wordt niet noodig geacht den itaat van beleg af te kondigen. DE STRI JD IN KLEIN-AZIe. In de buurt van Afioen-Karahissar zetten de Grieken hen opmarsch voort. Generaal Kaza-bekir, die zich' aan het Kaukasische front spoedig mogelijlk met alle beschildbare troepen uit de streek van Siwas naar Angora te begeven. Belangrijke contingenten zijn uit Ciliccie teruggeroepen. De nationale vergadering van Angora heeft een oproep tot de bevolking van Anatolie ge richt, haar uitnoodigende om aan de loopgra- ven en aan de verdediging mede te werk en. DE TOESTAND IN HONGARIJE. Het Mon-tagblatt te Praag, hetwelk in be- trekking staat tot den Czech ischen Ministei van buitenlandsche zaken, meldt, dat eene collectieve nota der regeeringen van Czecho- Slowakije, Zuid-Slavie en Roemenie naar Budapest is gezonden met den eisch, dat koning Karl uiterlijk Donderd'agavond het Hongaarsche gebied verlaat en de bedreiging van volkomen afsluitin-g van Hongarije van 't verkeer zoomede-mobilisatie, ingeval Hon garije weigert. Het ultimatum verlangt ook, dat het vredesverdrag van Trianon eindelijk door Hongarije zal worden vervuld, inzonder- heid het afstaan van Burgenland aan Duitsch Oostenrijk. Verder moet Hongarije de dynastieke kwestie defimitief regelen. Een Minister te Weenen heeft verklaard, dat de episode Karl voor Oostenrijk is geein- digd. Officieele kringen deelen mede, dat men op alle punten tot overeenstemming is geko- men. Het vertrek zal, wanneer niet op het laatste oogenblik iets onvoorziens plaats vindt, beslist Dinsdag n.m. geschieden van Steinamanger onder officieel geleide in den express-trein van Entcnte-officieren, verte- genwoordigers der regeering en politie en een klein Entente-detachement. Men hoopt dat de zaak morgen zal zijn afgeloopen. Het Hongaarsche gezantschap te "weenen beves- tigt de mededeeling van Hongarije, dat de regeering het vertrek op Dinsdag n.m. heeft vastgesteld. DE ONLUSTEN TN IT AL le. Te Bologna had1 ter gelegenheid van de in- wijidiing van het congres der nationalisten een plechtige optocht plaats. Na middemacht 'klonlcen er geweerschoten uit een cafe, toen 'n groep nationalisien voorbij kwam. Er hadden twee arrestaties plaats, o.a. van den bedrij- ver van den aanslag. De groep nationalisten omsingelden het verblijf der socialisten en sloeg daar alles kort en klein. Het comite van de C. G. T. heeft besloten om een accoord te sluiten met de regeering om de crisis van de bezetting der fabrieken te Milaan tot een oplossing te brengen. Het noodigt de arbeiders uit zich van elke open- bare betooging te onihouden en den arbeid voort te zetten, daar stakingen steeds tot noodlo+tige gevoigen leiden. EEN ONGEWONE OPERATIE. Een ongewone opera tie is Woensdag in het ziekenhuis van Charing Gloss te Londen ver richt, die, hoe emstig ook, geslaagd schijnt te zijn. zoodat men goede hoop heeft, dat de patient herstellen zal. Deze, een werkman, werkte in gebukte houding op den bodem van een schacht van an lift, ton an ijasaen staaf in de schacht viel en hem aan den bo dem vastspietste. Zij drong bij zijn schouder in het lichaam en kwam aan zijn rechter knie naar buiten. Eerst moest de staal, die onwrikbaar in den grond zat, doorgevijld worden en daara werd de man naar de ope- ratie-tafel gebracht. Hier had de bankwerker ook meer te doen dan de chirurg. Hij dreef een schroef in de staaf en begon toen te trek- ken, duim voor duim kwam het stuk staaf uit het lichaam te voorschijn, zonder veel blocd- verlies. Het ijzer was op zijn weg door het lichaam op verschillende plaatsm verbogep en dientengevolge moest de bankwerker af en toe voorzichtig wrikken en draaien om het letsel niet te verergeren. Ten slotte was het heel stuk er uit. Het was 3 voet 10 duim lang. Tal van genneskundigen waren van de merkwaardige operatie, die in de annalen van de heelkunde zonder wederga geacht werd, getuige. De gebukte houding van den man, toen de staaf hem trof, verklaart hoe zij tusschen schouder en knie een verbinding kon vormen. Aan die houding is het ook te danken geweest, dat gen edele deelen ge- kwetst zijn. DRAMA AAN EEN UNIVERSITEIT. In de universiteit te Syracuse (V. S. v. Amerika) zijn twee professoren, Beckwith en Wharton, die in een zaal vag het gebouw werkzaam waren, dood-geschoten gevonden. Er wordt vermoed, dat Beckwith zijn collega neerschoot, en daama zelfmoord pleegde. Volgens een andere lezing zou Beckwith bij een poging om Wharton te beletten zelf moord te plegen, door een kogel getroffen zijn. BRUTALE DIEFSTAL. Zaterdagavond kwam een onbekende op het stations-postkantoor te Ineenbriick een aangeteekenden brief aanbieden. Terwijl de beambte zich een oogenblik verwijderde maak- te hij zich met behulp van een wandelstok meester van den irnhoud der kas ten bedra-ge van 2.936.000 kronen. De dief»wist met zijn buit te ontkomen. DE NIEUWE DOCTANEGfRlEiNl& AAN DEN BIJN. KORTE BERICHTEN. De Duitsche regeering heeft bij den Volkenbond geprotesteerd -tegen Fransche/ maatregelen in het Saarbekken. Het Zweedsche parlement heeft een re- gee ringsvoorstel goeagekeurd, waarin een bedrag van 10 millioenen kronen besehik- baar wordt gesteld om verschillende goede- ren te verschaffen aan de landen, me in nood verkeeren. -Bij «n hnfoing tusadm. «n anadsmn- en pasagierstrein tusschen Parradon en Mon terey (Texas) werden 33 personen gedood. De Poolsche pets maakt opnieuw aan- spraak op de districten Oppeln, Kreuzburg, Rosenberg, die eene overweldigende Duit sche meerderheid verwierven. Beniengd yieiiws. DE MELK. De Vereeniging ,,'De Protestantsche ver cenigde Utrechtsche melkhandelaren" heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Landbouw. Adressante herinnert er aan. dat door het Zuivelkantoor een loeslag werd gegeven aan die inrichtingen, die door haar als „melkinrich'ting" werden erkend. Men ging k hierbij van net standpunt uit, dat de lasten te hoog waren om het bedrijf „loonend" te houden. Groote bedrijven krijgen een bij- slag:, den kleinen, die juist in dezen tijd adg moeilijker werken, werd niets uitgekeerd. ,.Als gevolg van dezen door en door on- gezonden toestand zien de kleine bedrijven zich1 emstig geschaad en met een volkomen ondergang bedreigd, indien een dusdanige loestand in het najaar wederom zou worden bestendigd. „Gezien de offers, die door dien toestand reeds gebracht zijn en dat verscheidene klei ne bedrijVen, zooveel te Utrecht als elders, hebben moeten likwideeren, is adressante van oortleel, dat, zullen de kleine bedrijlven zidh kunnen handhaven, zij op voet van gelijkheid moeten behandeld worden als de grooteren. „Iin veiband daarmede doet de Vereeniging een dringend beroep op den Minister om het daarheen te leiden, dat in de toekomst bij voorkeur 61 geen toeslag op de „consumptie- melk" verstrekt wordt, 6f dat een regeling getroffen wordt, waardoor de kleine bedrijven gevrijwaard zullen worden voor een volkomen ondergang en er dius een toestand geschapen wordt, die waarborgen geeft, dat de melkhan- del zich zelfstandig en \"rij kan ontwikkelen." Tevens is adressante van oordeel? dat, waar van het tijdstip af, waarop het Zuivelkantoor bijslag heeft gegeven, de kleine bedrijven een groote schade hebben geleden, het alleszina billijlk is, dat deze wordt vergoed, althans, dat zdf alsnog van Rijkswege een fegemoetko- ming ontvangen, die de geleden schade eenig- zins verzacht. Aan de Tweede Kamer is een afschrift van dit adres verzonden. DE BOND VAN CHRISTEN SOCIALTS- T.EN ONT'BONIDEN. Te Rotterdam had1 Zaterdag een bij'zondere vergadering van den Bond van Christen-So- "i a listen plaats, in hoofdzaak ter beslissing over het a I of niet voortbestaan van dezen bemd. De vergadering was niet voor de pers toe- gankelijk. De secretaris doet de volgende me dedeeling: ,,De besprekingen leidden er toe, dat de ver gadering met de volgens de statutem vereisch- 'e meerderheid het voorstel van de federatie Rotterdam tot ontbinding aanna-m, terwijl aan het tot heden fungeerende Bondsbestuur de afwiikkeling der zaken werd opgedragen." BRANDEN. Gisternacht ruhn 12 uur werd brand ont- dekt in de Neerlandia-drukkerij, Zwolsche- weg te Aipeldoom, tevens drukkerij' van Apel- dooms iDagblad. De motorspuit en andere spuiten waren spoedig Jaswezig, zoodat het biusschingswerk met kracht kon worden aan- gepakt. T'och brandde het gebouw geheel uit. De zetteriji en de zetmachines zijn totaai ver- nield1. Een gedeelte van het gebouw was verhuurd tan de Rielmattenfabriek van Janssen en Buitenhuis In deze afdeeling is de brand •ermoedelijk ontstaan, welk vermoeden ge- Jeeld werd door den heer Meyer, oud-com- nandant van de Amsterdamsche Brandweer, die den volgenden morgen op het terrein aan- wezig was. Het dagblad kan voorloopig niet verschijnen, evenmin als andere weekbladen. 70 a 80 mille. Men denkt aan kwaadwillig- AHes was verzekerd. 'De schade bedraagt 70 a80 mille. iMten denkt aan kwaadwillig- heid. Zondagochtend omsitreeks elf uur ontstond loor het vlamvattem van een pan met vet brand ten huize van den landbouwer Nieu- wen'huijzen aan den Luitgardenweg te Hil- versum. Het vuur decide zich mede aan het in het achierhuis opgestapelde hooi, waar door alles in een oogwenk in vlam stond. De spoedig aanwezige brandweer tastte het vuur met kradbt aan, zoodat de brand tot het ach- erhuis kon beperkt worden. Eenig vee kun bijltijds gered worden. Het verbrandde was laag verzekerd. MOORDAANSLAG. In perceel 4 aan de Stille Veerkade te 's-Gravenhage, heeft zooals wij reeds in het kort in een telegram in ons vorig nummer meldden, gisterochtend een man, die met zijn viouw daar als huisfbewaarder woonde, ge- tracht zijn vrouw van het leven te berooven. Reeds eenigen tijd leefde de dader met zijn 26-farige vrouw in onmin, en het moet in de laatste weken al een paar maal gebeurd zijn, dut hij aan da waning hartnaigri had. Oak ha- Telefoonnr. Redactie 33. De Temps meldt het officieele communiqu6 van' Kemal Pasja, volgens hetwellk er zich een grootun strijd' voor Eakisjeir ontwikkelde, welke eindi'gde met het volledige afsiaan van alie Gtrieksche aanvallen. Het Turiklsche togenoffensief is 31 M>aart begewmen en had den terugtocht van het Grieksche leger ten gevol'ge. Elr werd' een groote hoeveelheidi 'buit ver- meesterd; de vijand verbrandt -de d-OTpen op zijn terugtocht. De Grieksche verliezen beloopen over de 7000. De igeneesikundige dienst is ontredderd. iDe Berlijnsche bladen publiceeren een be richt uit Konstantinopel, volgens welke de regeering van Angora 'het volgende commu nique heeft gepubl'ioeerdonder het Engefl- sche bestuur zendt Egypte op het oogenblik wapenen, munitie en ander oorlogsmaterieel naar Giriekenland. De Grieken, die zich in Egypte -beviindeni worden onder de wapenen geroepen en naar Gtriekenland gezonden on der beschenning van de Engelische politie. 'Dit toon-t, dat Elngeland openlijk Gtriekenland1 tegen Tutrkije beschermt. DE SINN EEIN-BEIWEIGING. De politie heeft een invol gedaan in een club te Manchester, in verband met de brand- stichtingen door Sitnm Feiners. Het Ikwam d'aarbij tot een schietpartij, waarbij twee -poli- tieagenten werden gewond en een Sinn Fei- ner gedood'. Twaalf personen werden gear resteerd. De epeciale oommiseie, belast met het vast- stellen van de douanegrens aan den Rijn, o ver-eenkomstig die 'besluiteni der Londensche conferentie, heeft -haar rapport aan den Raad van G-ezanten voorgellegd, welke dit heeft goedgekeurd. De oommieeie aanvaardt het Brit&che voor- stel', volgens hetwelk de douanegTena zal wor den gelegd binnen de Britsche bezettingazone. De militaire bezettiug«z<xne zal hierdoor naet worden gewijzigd. Volgens de than® getroffen besluiten zal er een hoofdoommissie voor de douane in het Rjjngebiedi te Ooblenz worden gevestigd. 'De ze co-mmiesie geeft haar orders aan een douanecommissarils voor het Bajngebied, die den geheelen dienet leid't en tegenover de hooge intergeallierde commieaie verantwoor- delijlk is. De drie vooxnaamste 'kantoren zijn te Wiesbaden^ Miainz en Ludwigshafen geves- tigd. Verdur worden nog een vijftigtal onder- geechikte ikan-toren voor het innen der doua- negdlden ingeeteld. De ,,maritieme" douane zal ill Eluhrort en Miainz worden geveetigd, waiar de uit het buitenland komende schepen worden gevisiteerd. Behalve het douanepersoneel, dat grooten- deek uit het reedls bestaande ambtenaren- oorps zal worden gerecruteexd1, zal er een intergeallieerde oonbrole worden ingeeteld, bestaande uit Fransche, Britsche en Belgi; sohe ambtinaren. Het toezicht op de douane- grene zal worden georganieeerd met mede-_ werking van -het bezettingeleger. Bovendien zal er een xivierpolitie worddn gevwrnd. Wat het dbuanetarief betreft, zoo bepaal't het rapport dat er op de uit het niet ^bezette Duitschland in het Rij-nHand ingevoerde goe- deren tijdens de eerste period© 25 percent zulLen worden geheven van het Duitsche douane-tarief, behoudens de uitaonderingen die de comimissie voor enlkele artikelen zal vast etellen. Voor de tweede periode 50 per cent, tea-wijl in- de -derde periode het te heffen bedrag aan het Duitsche tarief gelijk zal zijn. De uitvoer van Rijn'land' naar het niet-bezette deel van Duitschland zal slechts ondei'wo-rpen worden aan een recht, gelijk aan het Duitsche do-uanetarief. Wlat betreft die beperkingen op den in- en uitvoer geeft de commissie haar rapport uitng aa-n den wensch dat de hooge intergeallieerde commiissie zich zal inspiree- ren- aan de vroegere besluiten van den Raad, alsmode 'aan den conelusies der geallieerde gedelegeerden op de fLnancieele oonferentie te Brussel.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1