DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Fa. A. FORTUIN Alkmaar. Den Haag. R o. 80 DONDERDAG 7 APRIL ld*i A bormonmitsprijs bij vooniilbotnlins per 3 mnnmlon f 2.—, fr. per post f 2.50. Rowijsn. 5 ct. Artvortontiopr. 25 ct. p. rogel, grootoro letters naar plimtsrnimte. Itriovon franco N.V. llock- en KlonOokOr. v.h. llenns. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland. DE ENGELSCHE MIJNWERKERS- STAKING. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook deze staking met een compromis eindigen. Lloyd George noodigde de vertegenwoordigers van rie mijnwerkers en de mijneigenaars uit, de verleden week afggbroken onderhandelingen te hervatten. Daarbij herinnerde de premier aan zijn in het Lagerhuis afgelegde verkla ring, dat de regeering bereid is, alle moge- lijke hulp voor en bij de onderhandelingen te verleenen. Na een torte afzonderlijke be- raadslaging besloten beide partijen, op die uitnoodiging in te gaan. De nieuwe onderhandelingen tusschen dc vertegenwoordigers van de mijnwerkers en mijneigenaars met vertegenwoordigers van de regeering zullen hedenochtend elf uur in het ministerie van Handel cn Nijverheid begin- nen. De mijnwerkers ontkennen in staking te zijn, en de mijneigenaars ontkennen, hun een uitsluiting te hebben opgelegd. Welbe- schouWd hebben zij beiden gelijk, doch het werk in de mijnen staat stil. Ongetwijfeld zullen de mijnwerkers bij de nieuwe onderhandelingen algemeen betere loonsvoorwaarden verkrijgen, dan hun verle den week werden aangeboden, meent de Tel Derhalve zullen zij de stopzetting van het werk in de mijnen gerechtvaardigd vinden Een staatssubsidie krijgen zij echter stellig niet. Dat maakte Lloyd George in zijn Lager- huisrede zonneklaar duidelijk. Woordelijk zei hij: - Wij mceten duidelijk maken, dat wij in geenerlci onderhandelingen kunnen treden, wanneer men verwacht, dat wij hot parlement zullen kunnen aanbevelen, om de mijnin- dustrie uit de algemeene rijksbclastingen te ondersteunen Ook kunnen wij in geen be- spreking treden over de veronaerstelling, dat het mogclijk zou zijn, de staatscontrole op- nieuw in te stellen". Daarop Met de premier volgen: „Alles wat de regeering kan doen om de tijdelijke moei- lijkheden te boven te komen en om mede te werken tot bet bereiken van eene goede ver- standhouding tusschen mijneigenaars en mijnwerkers, zijn wij. bereid op ons te ne- tnen." Uit deze woorden vermoedt men de bereid- willigheid van de regeering, om zoo noodig het mijnbedrijf toch tijdelijk eenige financieele hulp te verschaffen en zeer waarschijnlijk zijn op grond van die opvatting van Lloyd Geor ge's woorden de leiders der mijnwerkers zoo gereedelijk op zijn uitnoodiging ingegaan. De eigenaars zeiden in hun antwoord aan Lloyd George, waarin ook zij zich bereid verklaarden, de mijnwerkers ieder oogenblik te ontmocten: „Wij veronderstellen wanneer deze uitnoodiging ook door de leiders van de mijnwerkers wordt aanvaard, dat deze stap- pen zullen doen, om te verzekeren, dat dc mijnen vrij van water en in veiligen toestand worden gehouden." Men vreest bij de onderhandelingen moei- lijkheden over dezen eisch. Hier en daar blijkt de wil nog om de mijnen te sparen. De Schotsche mijnwerkers worden echter met den dag baldadiger. Heftige tooneelen deden zich voor te Cowdenbeath in het graafschap Fife. Een troep stakers, die tevoren de vuren van de pompmachines had uitgcdoofd, nam den mijndirecteur gevangen. De stakers droe- gen hem op de schouders rond en wilden hem dwingen een rede te houden. Een afdee- ling politie moest driemaal met den wapen- stok chargeeren om den directeur te bevrij- den. Bij de schermutselingen werden talrijke politieagcnten en stakers gewond. Te middcmacht werden de ongeregeldhe- den hervat. Ook hier en daar in Lanarkshire vielen woeste tooneelen voor, waarbij mijngebou- wen werden beschadigd, mijnpersoneel mis- handeld cn hooibergen voor ae mijnpaarden in brand gestoken. In sommige districten van Zuid-Wales zijn eenige mijnen reeds zooda- nig overstroamd, dat 't zes k twaalf maan- den zal duren, eer zij weer in gebruik kunnen worden genomen. Gemeld wordt, dat de el- en aars van enkele ovcrstroomde mijnen in "ales overwegen, de mijnen niet meer in ex- ploitatie te nemen. In Northumberland, Yorkshire, Derbyshire en in sommige andere dictricten van de Mid lands laten de pompers zich niet intimidee- ren doch blijven zij de mijnen verzorgen. Een nieuwe zwarigheid voor dc regeering is, dat de transportarbciders hebben beslo-t ten de mijnwerkers te steunen. Van de in verschillende belangrijke centra gehouden vergaderingen van spoorwegperso- neel hebben de volgende steden resoluties aangenomen ten gunste van een sympathie- staking met de mijnwerkers: Birmingham, Manchester, Bury, Nottingham, Cardiff, Bir kenhead, Newcastle, Liverpool, Romford (Es sex), Stockton on Tees Preston Peterbo rough, Hull Glasgow, Creewe, Blyth, Stock port, Edinburgh, Swansea. Neath, Battersea, Perth, Derby, Kentish Town, Bradford, Ga teshead, Middlesbrough, Oswestry, Het uitvoerend comite van den bond van Engelsche d'okwerkers, dat Maandag verga- derde kwam tot de concl'usie. dat hoewel de geheele vakvereenigingsbeweging moest wor den in het gareel gebracht om de mijnwer- 1 kers te steunen, niets gedaan behoorde te worden, om een directe actie te verhaasten, of tot een algemeene staking over te gaan, voor- dat elke organisatie ten voile met de bijzon- derheden van het programma op de hoogte »u ajn gestald waarvoor zij prvr&igi ward ge W te strijden. Ben Tillett verklaarde, dat voordat zij tot sympathiobeweging overgingen, alle pogin- gen in het werk moesten worden gesteld, om de partijen bij elkaar te brengen en de onder handelingen te heropenen. Op de stcenkolenmarkt in Cardiff is een algeheeele stilstand van zaken ingetreden. De beperkende bepalingen, welke den exporthan- del in den weg staan. zijn van vrij wat meer drastischeu aard dan'zij tijdens den oorlog ooit geweest zijn. Niemand doet meer een po- ging schepen te charteren en op de schip- pers- en steenkolenbeurs gaat nicts om. In de dokken is nog werk, maar de scheep- vaart beteekent weinig meer. Een vooraan- sfaande persoonlijkheid in de handelswereld heeft verklaard, dat indien de crisis een week if wat duurt, de helft van de winkels in het haven- en dokken-gebied van Cardiff ban- kroet gaat. De Dowlais-staalfabrieken hebben het be- drijf stopgezet, waardoor 1000 arbeiders zon- ler werk zijn geraakt. Er zijn thans meer dan 000 wcrkloozen in de stad. Van verschillende zijden ontving de corrcs- >ondent van „Holl. Nb." de medcdeeling, dat, ndien de beraadslagingen van het drievoudig verbond tengevolge zouden hebben, dat de taking der mijnwerkers door de transport- irbeiders en het spoorwegpersoneel wordt gesteund, de ontbinding van het parlement n een beroep op de natie binnen enkele we en misschien aagen, te verwachten is. DE OPSTAND IN DUITSCHLAND. In de gerechtszaal van de crimineele recht- oank te Moabit hield gisterochtend voor de .erste maal de buitengewone rechtbank zit- uug, die in verband met de jongste commu- nistische onlusten voor het district Berlijn is oenoemd. De veiligheidspolitie had voor gisterochtend uitgebreide voorzorgsmaatrege- icn getroffen. Op het plein voor het gerechts- nof werd gepatrouilleerd en aan de ingangen van het gebouw werden strenge controle- maatregelen toegepast. De eerste der zeven beklaagden, die zich te verailtwoorden zullen hebben, een jongen van 17 jaar, was, naar het Hbl. meedeelt, be- klaagd van aansporing tot ongehoorzaam- heid aan de wet. Hij had n.l. een aantal exem- plaren van de destijds in beslag genomen ,,Rote Fahne" met een ophitsend communis- tisch artikel verkocht. De verdediger Van den beklaagde protesteerde krachtig tegen het in- stellen van deze rechtbank, die hij in strijd met de wet noemde. De officier van justitie was het met deze opvatting niet eens. De rechtbank behield zich de beslissing omtrent de ingebrachte bezwaren tegen de competen ce van de rechtbank voor en begon met de behandeling van het proces. Het O.M. eischte tegen den beklaagde vier maanden gevange- nisstraf. Na een korte beraadslaging werd de uitspraak bekend gemaakt. De beklaagde werd veroordeeld tot een week gevangenis- straf, die door de preventieve- hechtenis als opgeheven wordt beschouwd. Met de opvatting van den verdediger, dat de rechtbank niet competent zou zijn. kon de rechtbank zich niet vereenigen. Het betreft hier niet cen uitzonderings-rechtbank, maar een buitengewone rechtbank, die wetttig is samengestcld en competent is over de in aan- merking komende misdaden een oordeel uit te spreken. OPPER-SILEZIe. Uit Oppeln wordt gemeld, dat de buitenge wone rechtbank der intergeallieerde commis- sie de vier verantwoordelijke redacteurs van de „Oppelner Zeitung", de „Ratiborer Anz." de „0®tdeutsche Morgenpost" en de Cber- schlesische Wanderer tot boete van vijfdui- zend' mark en hechtenis van acht vijftien da- gen heeft veroordeeld omdat zij het onjuiste bericht hadden opgenomcn, dat de beurs te Warschau gesloten zou zijn. Dezelfde rechtbank veroordeelde den direc- teur-generaal oebner van de mijn Hohenzol- lern tot vijf maanden hechtenis, omdat op zijn terrein wapenen waren gevonden. ONTEVRIElDEiN) MI J NIBE AM1BTE N. Uit Essen wordt gemeld Oinder het ad- ministratief personeel van1 de mijnen is groo- te opwinding onistaan, daar men plotseling hun inkomen heeft verlaagd. Te Gelsenkir- chen is kort geleden een vergadering van ver tegenwoordigers van het personeel gehouden, waarin deze kwestie besprokem werd. Het bestuur kreeg opdracht, zich in dezen tot den rijkscommissaris te w-enden. Indien' niet een bevredigende oplossing wordt gevonden, is- tc verwachten, dat de mijnbeambten in het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied lijde- lij'k verzet zullen gaan plegen. WEER EEN RU1SSIISCH OFFENSiEF? De berichten omtrent plotselinge troepen- concentraties der bolsjewieken aan de Pool- sche grens, wel'ke de laatste dagen de ronde deden, worden bevestigd, meldt de „Kurjer Warszawski. De reorganisatie van de roode legers is geeindigd en er worden 12 a 15 versche divisies aan de Poolsche grens bij- eengebracht. Men' vreest, dat de sovjet-regee- ring voornemens is binnenkort een offensief in westelijke richting te doen. DE BOL9J1EWISTHSCHE PROPAGAN DA. Zooals bekend is, was een van de voorwaar- den van de Emgelsch-Russische handclsover- eenkomst, dat de soyjet-regeering zich van iedere bolsjewistische propaganda buiten Rusland in net vervolg zou onthouden. Thans publiceert de „Times" een document, waarin aan de Rdssische bukenlandsche han- delsdalegatiM uitgehr«ide instructies worden gegeven betreffende het aanwakkeren van de revolutionaire beweging buiten Rusland. DE DUITSCHE BURGERWACHTEN. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Mtunchem: iDe Beiersche regeering stelde he- den haar houding vast met betrekking tot de nota der rijksregeering d.d. 23 Maart j.l. De Beiersche regeering zal aan de rijksregeering voorslellen, eventueel met de Entente nieuwe onderhandelingen over de ontwapening van dc burgerwachten aan te knoopen. ONOEEaBGEUDHE'DEiN. IN ITALIe. De .Tempo" vorneemt nit Triest dat de fas- cisten. het dorp Cera to hebben verbrand, en Baresihi, Sagopi en Mormorans zijn binnen1- gerukt. De bewonere hebben op de omliggende hoogten den wijk genomen. De dorpen, welker bewonere aan den opstand hebben deelgeno- men, werdwn verwoeet. Bleeder maker. Ylngge levering. Uitsluitend Haagsche kleedermakers. De oude stad Winchelsea op de heuvelen van Sussex (Engeland) die slechts 693 inwo- ners telt, heeft een gemeentebegrooting van 24 pd. sterling. Uit dat budget houdt het ge- meentebestuur de stad in goede orde; levert het de petroleum voor de paar d'ozijn lan- taams, die alleen worden ontstoken als de maan niet schijnt, en houdt het er nog een stadsomroeper op na, die tevens lantaamop- steker, kamerbewaarder, beheerder der stads- bibliotheek en stafdrager van den burgemees- ter is. De burgemeester zeide tot een vertegen- woordiger der „Daily Mail" dat dia stad haar inkomen tan deala krijgt uit dan vwrhuur van de enkele verhuurbare bezittingen en dat men met het budget in den regel rondkomt, doch dat de belastingen zeer hoog zijn; ver leden jaar bedroeg die 12,5 sh. uit elk be- lastbaar pond, om de eenvoudige reden, dat het belastbaar inkomen van de inwoners zoo bijzonder gering is. De stad heeft vele oude gebouwen; een er- van is o.a. Tower's Cottage, waar de be- roemde tooneelspeelster Ellen Terry vaak kwam uitrusten. Winchelsea is een onbetee- kenend oud stadje dat in vroegere eeuwen groote handelsbeteekenis heeft gehad, doch dat evenals het Engelsche Kings Lynn en het Nederlandsche Veere zijn beteekenis als zoodanig geheel heeft verloren. KORTE BERICHTEN. De vulkaan Vesuvius toont zich zeer ac- tief. Tot dusver is nog geen schade aange- richlt. De Italiaansche regeering heeft machti- ging verleend tot de publicatie van de offi- cieele rapporten der enquetecommissie in za- ke de schending van het volkenrecht door den vijand. Een groep stakende arbeiders te Ma drid heeft Portugeezen, die hen verdrongen in ateliers, aangevallen. Een Portugees werd gedood, verscheidene gewopd. Clemenceau heeft aan de gemeente Mouilleron-en-Pareds (Vendiee), zijn geboor- teplaats, het bronzen beeld ten geschenke ge geven, hetwelk hem onlangs door den ge- meenteraad van Parijs als huldeblijk voor de aan zijn land bewezen diensten aangeboden was. Volgens een bericht uit Washington zul len de Amerikaansche bezettingstroepen niet voor 1 Juli van deh Rijn worden teruggetrok- ken. Bij een buis van de leiding, welke Man chester van water voorziet, is een sigaren- kistje gevonden met een gedee'telijk verbran- de lont erbij. Het kistje bleek een groote hoe- veelheid krachtige ontplofbare stoffen te be- vatten. Een bericht uit Berlijn meldt, dat de En gelsche roepen uit Opper-Silezie zullen wor den teruggetrokken. De conferentie te Rome met de Oosten- rijksche successiestaten is door den Ita iaaa- schen minister Sforza geopend. Maarschalk Joffre is in Lissabon aan- gekomen, waar hij tegenwoordig zal zijn bij de plechtigheid ter nagedachtenis van den Portugeeschen Onbekenden Soldaat, wiens stoffelijk overschot van het front in Frankrijk naar Lissabon is overgebracht Op zijn terugreis zal Joffre te Madrid door koning Alfons worden ontvangen. De gezantenraad zal een nota aan Duitschland zenden met betrekking tot de vrije vaart op het Kanaal van Kid. De wegens deelname aan de Maart- onlusten in Hamburg aangeklaagde oommu- n'isten werden tot gevangenis- en tuchthuis- straffen veroordeeld, welke tot 3 jaren be- droegen. Uit het onderzoek bleek, dat op de werf van Blohm Voss een materieele scha de van 10 millioen is aangericht. De „Times" verrieemt uit Helsingfors: het aantal dooden in Kroonstad en rondom de vesting op het ijs, bedraagt zeven of achtdui- zend. Alle lijken' worden opgcstapeld op het plein van het marine-hospitaal en zullen daar worden verbrand. Een Russische inkoopcommissie, bestaan de uit drie ingenieurs, is naar Duiisdiland onderweg om de in Duitschland bestelde dui- zend locomotieven over te nemen. De levering moet midden-Mei beginmen. Berichten uit Madrid melden, dat de crisis in de textiel-industrie steeds ernstiger wordt. In Catalonie zijn 140 fabrieken geslo ten, terwijl in 420 de verkorte werfctijd is in- gevoerd. Berichten uit Japan- melden, dat het Ja- pansche parlement het ontwerp aannam op verplichte invoering van het metrieke stelsel Li Japan. Naar gemield wordt hebben 14 Engel sche fabrieken, die de glazen bollen voor gloeilampen vervaard'igen, besloten in ver band met de Duitsche concurrentie Zaterdag hun fabrieken te sluiten. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren decide de voor- zitter mede, dat de afdeelingen tot voorzitters gekozen hebben, de Iieeren Arts, Nolens, de Monte Verloren, Schokking en Kolkman, en tot onder-voorzitters de heeren Rutgers, van der Molen, Fruytier, Bongaerts en Van der Voort van Zijp. De eergisteren gedane interpellatie-aan- vragen zijn toegestaan, die van den heer Rut gers betreffende de uitvoering der L. O.-wet met 69 tegen 4 stemmen. nadat de heer Os- sendorp bezwaar had gemaakt tegen de va- ge omschrijving der interpellatie. Voortgegaan werd met de behandeling van het buskruit-ontwerp. Het amendment Treub, om den invoer en verkoop van buskruit en springstoffen vrij te laten, werd verworpen met 50 tegen 22 stem- men. Het amendment van de commissie van rapporteurs om ook de veranderingen in de overeenkomst met de vennootschap bij de wet te vragen werd aangenomen met 56 tegen 18 stemmen. Het amendement-Haazevoet om al leen de fabricage van buskruit en andere springstoffen toe te staan werd verworpen met 40 tegen 34 stemmen'. Het amendment der commissie van rapporteurs om de leden van de Staten Oeneraal uit te sluiten van het commiasarisschap met tractement en de re- geeringscommisearissen te doen betalen door het rijk werd z. h. s. aangenomen. De heer 'D e J o n g e lichtte een amen dment toe om voor het personeel een scheids- gerecht in te stellen. Minister de Vries meende dat het bedoelde personeel stellig zal moeten worden gebracht onder de werking van de wet op de rechtstoestand der ambtenaren. Het amendment werd daarop voorloopig ingetrokken. Het amendment van de Commissie van Rapporteurs tot het instellen van een commis sie van beroep voor geschillen tusschen ven- nootschap en afnemers, werd overgenomen. De heer March ant ontwikkelde be zwaren tegen de strafbepalingen in het ont werp. De heer De Jonge kwam terug met het voorstel betieffende een scheidsgerecht voor het personeel. Het amendment werd verworpen met 39 tegen 23 stemmen. Het voorstel-Teenstra om eindstemmmg heden te houden werd verworpen met 27 te gen 25. Het ontwerp werd aangenomen met 34 tegen 28 stemmen. Aan de orde kwam daama de wijziging der Successiewei. De heer De Wijkerslooth betoogde dat de voorgestelde heffing neerkomt op hef ting van kapitaal. Daarom is hij er tegen en zou hij aan heffing in eens de voorkeur ge- ven. Ten half 6 werden de beraadslagingen ver- daagd tot heden 1 uur. Binnenland SOHRIFTEiLrjKE VRAGEN. 'De heer der Waerdan stelde aan den minis ter van onderwijs, kunstem en wetenschappen de volgende vragen': 1Is de bedoeling van de bepaling in art. 15, laatste lid, van het gewijzigde reglement voor de eindexamens der openbare hoogere burgerscholen, dat de leden der examen-com- missie bij de vaststelling van den uitslag sledits letten op de cijfers, en niet op de be- langrijikheid van de vakken, waarin ze zijn behaakl 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze consequentie moeiluk kan worden aanvaard, ten eerste omdat op die vakken, die meer in het bijzonder het karakter van het onder wijs bepalen, en die dan; ook meerdere uren in beslag nemen, ook op het examen meer na- druk dient te worden gelegd1, en ten tweede omdat de cijfers, die door middeling van ex- amencijfers en rapportdjfers verkregen zijn, meerdere waarborgen van nauwkeurigheid bieden dan de andere? 3. Is de minister geneigd nader in het licht te stellen dat de commissie, behoudens het be- paalde in art. 16, algeheele vrijlheid van be slissing heeft? Den heer van Ravesteijn vraagt aan den m'inister van binnen landsche zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers, en den minister van justitie: Is het juist, de de Ehiitsche ex-luitenant Vogel, die de wijk uit Duitschland heeft moe ten nemen, in Den- Haag woonachtig is on der een aangenomen naam? Indien de berichten' van den correspondent van een groot buitenlandsch dagblad hierom- trent juist zijn, wil de minister dan aan de Kamer meedeelen, onder welken schuilnaam genoemde persooni zich hier ophoudt en of dit geschiedt met toestemming van de autori- teiteni? BEZOL'DIOING ONDERWIJZERS TUCHTSOHOLEN. Vragen van den heer Ossendorp aan den minister van Justitie: 1 o. Is het juist, dat de bezoldiging van de onderwijzers (essen) aan de tuchtscholen en Rijksopvocdingsgestichten en van de onder wijzers aan de gevangen issen nog steeds wordt uitgekcerd overeenkomstig tabel B, behoorende bij het Bezoldigingsbesluit Bur- gerlij-ke Rjjksambtenaren' 1920 en dus over eenkomstig de bepalingen der wet op het L. O., zooals deze lwidden na de daarin bij de wet van 14 Juli 1919 gebrachte wijizigingen met een vermeerdering van 400 tot 600 voor onderwijzers der eerste categorie en van 100 of 300 voor die der tweede categorie? 2o. Is de minister niet van oordeel, dat de bezoldiging der ambtenaren behoort te wor den gewijzigd overeenkomstig de aanvulling van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren, zooals deze is geschied bij de K. B. van 16 iDec. 1920 en van 16 Dec. 1920? 3o. Is de Minister bereid, bij bevestigde beantwoordig van de tweede vraag, ten spoe- digste een wijziging van het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren' 1920 in den aangegeven zin te bevorderen KAMIERLLD. Alls opvolger van wijlen jhr. rnr. W. Th. C van Doom als lid van de Tweede Kamer zal worden aangewezen de heer M. I. W. J. Bijleveld, industrieel te 's-Gravenhage. MELKVOORZIENING. Verschenen is het aan den Minister van Inndbouw, Nijverheid en Handel uitgebracht verslag van de commissie voor de Melkvoor- ziening, aan welke bij beschikking van 10 Ja- nuari 1921 was opgedragen, den Minister voor te licthen omtrent de vraag, in hoeverre in de toekombst de voorziening der groote steden met voldoende hoeveelhedcn aan het particulier initiatief of de gemeentebesturen kan worden overgelaten, en wel. in hoeverre de Staat fiiarbij nognlmri zal hahhec en ta treden. Direeiour: G. II. Kit AH. lloofdruiliictuur Tj. N. AOEMA. De tori>edojager „Stoooo" heeft een de- bachement matrozen in Oarnizza igeland. Deze brachten, na eenige schermutselingen met de Kroaten, een verbindimg met de fascisteo hot stand*. VoLgens dte „Mea®agero" is de stad Oar nizza ten deele verwoest. KONTNG KAElL's AYONTUTIR. Nadat de trein, die koning Kairl uit Hon- garije' terugbraeht, het station Ga*az zonder enig incident gepasseerd was, werd hij in Bruck a. d. Mrur in Stiennarken, door een duizendtal spoorwegarbeiders, diat zich van het station hadl meestler gemaakt* tegen ge houden. De arbeiders verlangden van den ge- wezen monarch, d'at 'hij een verklaring aou af'legigen, dat hij nimmer meer in Oostenxij'k zou terugkeeren.. Indien hij zou weigeren de ze verklaring te geven, zou men hem ophan- gen. Het rijtuig, waarin Kiarl zich bevbnd werd door 50 politiemanschappen bewaakt. Er werden met de arbeiders onddr'handelin- gen aangevangen om de doorreis van den ex-keizer te verzekeren, waarna die trein te 3 uur 's merge na Bruok passeerde. Vol gens de gesloten overeenkomst waTen 250 werklie- den van de doorreis getuige, doch zij onthiel- den zich van elke manifestatie. Tegen 5 uur kwam de trein te Buchs aan, vergezeld door Italiaansche militairen. De reis werd veortgezet naar Sargans. Luzem is den ex-koning als verblijfplaats aangewezen. Keizerin Ziba was per autoimobiel te Buchs aangekemen. Uit 'Weenen wordt aan de „Fraiknf. Ztg." gemeld, dat de HOngaarsche minister van bui- temlandsche zaken dr. Graetz zijn onbslag heft ingetrokken. Uit Boedapest word te Londen vernomen, dat het Hongaareehe 'ka'binct besloot om1 op 13 Augustus a.s. een verkiezing te houden, ten einde en koning te kiezen. De oorrespondent te Boed'apest van het „N. Wiener Tagbl." meldt uit de kringen der vreemde missies addaar (het volgende omtrent hetgeen naar alle waarschijnlijkheid zou zijn geschiled, indien de sbaatsgreep van den ex- koning zou zijn geslaagd. Dan zou eenige diagen later te Miinchen het koningschap zijn uitgeroepen en de voormalige kroonprins Rupprecht den troon hebben beklommen. Dit zou in de eerste plaate de afecheiding van Pruisen hebben beteekend en' verder een grondslag hebben gevonmd voor een Donau- federatie, bestaande uit Beieren, Oostenrijk en Hongarije, onder FTansche bescherming. De bijzonderheden nopene dit plan zullen binnenkort met alle desbetreffende documen- ten worden gepubli-eeerd. 'EEN MTJNONGELUK. In een der mijnen van het kolenbekken van Trelys, in het departement dU Gtard (Frank- rjjk) heeft eergisteren een ernstige ontplof- fing plaate gehad, waarbij 14 mijnwerkers het leven hebben verloren en 10 zijn gewond. De arbeiders stonden gereed om naar boven te gaan, toen de ontploffing geechiedde. Tien van de veertien dooden zijn heofden van groo- te gezinnen, zoodat zich hartverscheurende tooneelen aan den uitgang der mijnen hebben afgespeeld. Het opruimingswerk is nog in vol'len gang- EEN EIGENAARDIGE STAD.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1