Alkmaarsche Gourant Feuilleton. AS Trjjdag 8 April. Proyjnciaal Nieuws urr heiloo. I*. St. Honderd Drta en Twlntlgsta Jaargang. OROOTE VOORJAARSVEEMARKT BURGEMEESTER en WETHDUDERS ran ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat ter gelegenheid van de GROOTE VOORJAARSVEEMARKT op MAANDAG 18 APRIL a.s., het VEE, hetwelk niet per vaartuig naar de Markt wordt gebracht, al- lAAn aangevoerd mag worden langs den HEL- DERSCHEN WEG, over de HEILOOeR- BRUG en over de FRIESCHE BRUG. Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de Emmabrug, de Nieuwlandersingelbrug, de Schermemotbrug en de beide rustieke voet- bruggen is VERBODEN. Het vee, hetwelk over de BOOMPOORTS- BRUG bij het ZEGLIS de stad inkomt, mag slechts naar de markt worden' vervoerd langs de VOORMEER en de BIERKADE, over de SCHERMERVLOTBRUG en langs den KA- NAALDIJK naar de FRIESCHE BRUG. Vaartuigen met voor de markt bcstemd vee mogen uitsluitend gelost worden aan de KA- NAALKADE op de door den Havenmeester aan te wijzen plaatsen. Het vee, langs den Helderschen Weg of per vaartuig aangevoerd, mag alleen naar de markt worden gebracht over de NIEUWE- SLOOT van de KANAALKADE af. Bij de FRIESCHE BRUG, de HEILOOeR- BRUG en aan de NIEUWESLOOT zal het aan te voeren vee dOor deskundigen worden onderzocht. In het algemeen mag geen vee ter markt worden geplaatst zonder voorafgaand des- lundig onderzoek en in geen geval v66r des moxgens ZES UUR. Alkmaar, 7 April 1921. Burgemeester en Wethouders voomoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. door Henri ArdeH. Naar bet Fmascfa. 37) Verheuigdi riep re uit: ,/Dus we zijn verzoend Je rult geen harde dingen meer tegen me zeggen als ik je mijn veronderstel 1 ingen toevertrouwten opzich- te van tante's plannen. Je zult niet meer op mij knorren ,,Ilk zal niet meer op je knorren, als ik dan ooit op je geknord heb; ik hoop van harte dat je verwachtingen ten voile verwezenlijkt wor den. Ben je nu tevreden over mij?" „Heel 'tevreden, groote vriend van' mij 1" Die woorden kwarnen zeer zacht van haar zal op ons wachten." Guy gimg met zijn zus^er ei Arlette naar beneden. iHS| hielp ze in het rijtuig, maar stapte zelf niet in. Na het jonge meisje het kleine handje gedrukt te hebben, dat zij vol lippen, niettegenstaande den dwaas plechti gen toon, waarop zij ze opzettehjk uit bij het hooren van dien toon van haaj dige stem trilde een geheime snaar in Uuy's hart. Op dat oogenblik kwam mcvrouw Chausey tinnen. „Guy, i'k ben klaar...HA, Arlette, ben jij daar, en je hebt mij niet gewaarscbuwd?" „Ife wachtte op u tante en heb intusschen met Guy gepraat" „Heb je hem vertrouwelijke mededeelingen gedaan? En in ruil daarvan hij jou de zij- ne?" vroeg mevrouw Chausey op gekscheren- den toon. Maar zij zag haar broeder gebaar op haar onuitgesproken vraag. Ariette echter antwoordde cn schudde het hooM: „Guy doet mij nooit vertrouwelijke mcdee- lingen: hij is net als de Turken. hij beschouwt de vrouw als een miinderwaardig wezen, waar- aan men zijn vertrouwen niet kan geven, en hij bewijst het. Zoo is het." „Zoo is het! Ja, Guv is een ongeloovig vian. Dat heb ik je &1 zoo dikwijls fezegd La- ian wij nu maar gauw hescgaanMadeleine vertrouwen in de zijne legde, ging hij naar zijn club en dacht bij zich zelf dat de mensch wel het domste van alle schepselen is. IX- Eenige dagen later aan het eind' van het dejeuner zei mevrouw Chausey eensklaps, ter- wijl zij haar pasteitje opat: „Ik zoui wel lust hebben van nriddag eens in de kassen van demi Planten-tuin te gaan kijken hoe ver de palmen heen zijn. Ga je mee, Arlette?" jTFeel graag, tante, als het u niet lastig is!" zei ze dadelijk, daar ze veel lust had in het plan. Zij ginig graag uit met mevrouw Chausey, die altijd even vnendelij'k voor haar was. „Dus dat is afgesproken.. Madeleine heeft van middag zangles we gaan dus samen de palmen bewonderen. En de zaken aldus geschikt zijnde, zonder den minsten argwaan bij Arlette te verwek- ken, gingan zij' en haar tante een jxur later naar den Jardin d'Acclimitation. Het was nog vroeg in den middag, er was bijma niemand in de serre. Mevrouw Chausey overzag hem met een oogopelag. Eenige een- zame wandelaars liepen'over net fijlne zand van de lanen1, anderc zaten op een bank. On- der die laatste ontdekten de vlugge oogen van Arlette dadelijk een bekend gezicht. „Ach tante, mevrouw Hlarvet ze opgemerkt had, kwam zij met een stralend gezicht nader. „Wel lieve mevrouw, wat een gelukkig t'oe- valWat ben ik blij u te zien En juffrouw Arlette ook Dag lieve. Mevrouw, mag ik u voorstellen Zij kesrde zidi on. Maar er was niemand bij haar. Op db bank waarop zij gazwtan had, zat een jonge man, heel dik en heel groot, hij keek met peinzend gelaat naar het zand'. Mevrouw Chausey vroeg zich vol oorust af ,^ou dat het ontwerp in kwestie zijn? Het is een echte kolossus En wat ziet hij er uit als een hoer." Alsof zij deze onuitgesproken vraag had gehoord, ijlde mevrouw !Harvet nog altijd opgetogen naar den zeer stevigen vreemae- ling toe. „Mi]uheer Amelot, gaat u mee, laat mij u voorstellen aan mevrouw Chausey en haar nichtije, juffrouw Mbrganc." De zware man stord dadelijk op, z66 gauw d'at zijn wandelstok op den grond rolde, en in de beweging die hij maakte om hem op te ra- pen, stooitte hij een stoel. die naast hem stond', om. Vlug, onwillekeurig had Arlette den stok al opgenomen, die tot voor haar voeten was gerold), zoo bezwaarlijk leek het haar dat de ze omivangrijike persoon tot op den grond buk- te om zijn bezitting op te nemen. „0, Juffrouw, ik vraag u wel vergiffenis," hafekeldie hij op een verlegen en tevens ver- stoorden toon. En hij greep zijn wandelstok. „Mijnheer Amelot," pressenteerde me vrouw 'Hlarvet, in't geheel niet uit het veld ge stagen door dit voorval, „de zoon van een van mijo goede kennissen, een bewoner van An- jou 'Ditmaal' groette mijkiheer Amelot zonder verder ongeval, ofschoon onhandig. Hij zag er verweerd uit, een verhrande huidkleur, dik, rossig blond haar, laag gegroeid op een smal voorhoofd', en vereenigde zich- slecnt en stond vreemd bij zijn lamdelijik voorkomen. Zullen wij) een oogenblik gaan zitten?" stelde mevrouw 'Harvet voor. „Het is heerlijk in deze serre U kende die al, nietwaar mijn- heer Amelot?" „N!een mevrouw. Als ik in Parijs moet we zen heb ik nooit tijd' te verliezen en hier te komien." Arlette ke*k verfjaasd op naxr den reus aooals rij h«n mads edllatjM gmosmd had want hij had antwoord gegeven op een bruus- ken toon, die niet bijzonder bescnaafd klonik. Mevrouw Chausey kwam: tusschenbedde; zij fen op bescna wilde in gemoede haar moederlijke rol vervul- len en zeide: „Koot u dikwijls in Parijs, mijnheer?" ,Zoo min mogelijk. mevrouw. Ik heb er 'n fcepaalde hekel aan. De lucht is er ongezond. Alles ruikt er onaangenaam Op iederen hoek van de straat is men bang overreden te wor den door doodmagere paarden. Het eten is er slecht, d'e wijn vervalscht. O drommels neen, ik houd ndet van Parijs, vooral niet als ik er, zooals nu, met tnijn kinderen benIk kom hier dan ook haast nooit, behalve voor dc landbouwtentoonsteliing, of als ik er be paald toe genoodzaakt ben. 'Ditmaal had ik landbouwmachines noodig, ik heb prachtige cvonden. Er zijn nieuwe modellen\ die ver- azingwekkend zijn'De industrie maalct bepaald prachtige vorderingen Mevrouw Chausey gaf door een vraag ge baar haar toestemmiing te kennen. De voor- uitgang der industrie, op het punt der land- bouwwerktuigen. liet haar volmaakt koud en dien ordinairen boer vond- ze al heel weinig aantrekkeMjk. ,.Ha, daar zijn de kinderen," riep mevrouw Hlarvet op dat oogenblik uit. ,,Die kleintjes den ken nergens anders over d an op den ka- meel te rijdenom ze wat bezig te houden heeft de kinderjuffrouw ze de papegaai laten zien En1 gebruik ma kende van een oogenblik d'at mijnheer Aimelot naar zijn telgen keek, zei ze flu'sterend1 en nog steeds verrukt tegen me vrouw Chausey: „Wat een flinke man, niet waar?" „Ja, hij. heeft een goed figuur," zei me vrouw Chausey ontwijkend; haar opinie stond reeds vast. „En zijn kinderen ziin even merkwaardig als hij. Kijk maar eens! Jta zeker, ze waren waard' belcekea te wor den. tfaiRnnaewoan dik en vet Vergadering van de Land- en Tuinbouw- tentoonsteiling (L. E. T. T.) in het lokaal-de Rooij. De heer M. Mulder, voorzitter, opende de vergadering. Tegen de notulen, daarna gelezen, maakte de heer Helder bezwaar. Spreker zeide n.l. oat de rekening en verantwoording van den penningmeester, daarin opgenomen, niet wa* goedgekeurd. De secretaris. de penningmeester en de heer M. Sengers, bestuursl'id, hadden bedankt, waarover de voorzitter zijn leedwezen uit- sprak. Hij verzocht hen te blijven. De heer G. Vrijburg Pzn. kon er niet toe besluiten, de heer Borst wel, doch niet als penningmeester. Het bestuur stelde voor om het aantal bestuursleden van 9 op 7 in te krimpen. Het voorstel werd met een meerderheid van 1 stem aangenomen. In het bestuur was nu nog slechts AAn va- cature, waarin werd gekozen de heer J. Op- dam, die dc benoeming aanvaardde. Houtverkoop. Een voorstel, de vorige vergadering aangehouden, om hout, zijnde poort, banken enj. aan J. van Gemeren te verkoopen voor 250, kwam in behandeling. De heeren Helder en J. Mulder waren er niet voor. Huns inziens was het eigendom van de LE.T.T. Na lange gedachtenwisseling bracht de voorzitter het voorstel in stemming. De heer Helder onthield zich van stem ming. Het voorstel werd aangenomen. Bcspreking datum tentoonstelling. De voor zitter stelde voor het op een dag te doen, het geen werd goedgekeurd. Als datum werd vastgesteld 24 Augustus. Vaststelling program. In de algemeene voorwaarden werd veranderd dat het vee om 2 uur het terrein mag verlaten. Eere- en be- stuursprijzen werden geschrapt. Het inleg- geld van de nummers 1 tot 17 werd verhoogd- van 0 50 op 1. Deze rubriek omvat hoornvee. De dieren zullen worden beoor- deeld naar de inzending. Nummers daarin vervat van Stamboekvee worden niet meer gevraagd. In schapen en varkens wordt geen verandering gebracht, alleen het inleggeld voor zeugen werd verdubbeld. In deze ru briek komt de afstamming dus wel in aan- merking. In geiten en bokken zullen geen af- zonderlijke prijzen worden beschikbaar ge- steld voor mededinging voor dieren van be- staande geitenfokvereenigingen. In kippen en konijnen zal men vrij zijn welke soorten mdn wil inzenden De prijzen worden terug- gebracht op 1.50 en 1. Voor de inzending ter opluistering blijven de prijzen gehandhaafd. Het inleggeld blijft niet gehandhaafd. Dit wordt op 1 vastge steld. omvattende rijtuigen, land- en tuin- bouwwerktuigen eveneens. Het inleggeld werd 25 cent per vierk. Meter, volgende Me ter 0.50. De nummers 93, 94 en 95 blijven gehand haafd Deze nummers omvatten plantengroep, bloemstukken en mooiste verzameling bloe- men in vazen. De woorden „van kweekers" vervallen, zoodat deze rubriek algemeen wordt. Verschillende soorten groenten alsmeds verzamelingen blijven. De deelname is „alge- lneen"," uitsluitend voor handelaren en kwee kers, vervalt dus. Peren cn appelen op soort worden niet meer gevraagd, „de mooiste verzameling" blijft Ook hier werd „voor kweekers en voor handelaren" geschrapt Gevraagd wordt nog de mooiste collectie bloembollen, bijenho- nig, raat en slingerhonig en bijenwas, kaas, echter geen kruidkaas, en -boter. Tuinwed- striid werd geschrapt. De inzending ter op luistering blijft. Het inleggeld werd van 2 op 5 gebracht. In de rubriek paarden kwam geen verande ring. Hetinleggeld werd verhoogd op 1. In de feestelijkheden zal vermoedelijk ver andering komen. In het concours-hippique zal alleen het nummer „aangespannen dek- hengsten" niet worden gevraagd. Gebleken is, dat daar geen animo voor is. De voorzitter deelde mede, dat de heeren Bultman en Oljj vermoedelijk op het con- cours zullen komen als deelnemers. De heer J. Mulder vroeg of de mogel'ijkheid niet bestaat's avonds het feest in de Buurt voort te zetten. Dit voorstel vond bijval. De voorzitter ging er ook in mee. Berekend werd echter dat men de avond-entrAe niet kan mis- sen. Besproken werd, dat men dan ook de avondvoorstelling kan missen. Het bestuur hadden roode wangen; de jongen, aan een kleini mannetje van goudvlies gelijk in zijn lang overjasje dat hem to.t de voeten reikte. het meisje gekleed' in een helder blauwe juik die het Ikorte %uurtje nog meer deed uitko- men. En mevrouw Chausey, verscfarilct, mompel- de in zich zelf: „Mlaar dat zijm echte monsters; men zou ze op de kermis kunnen' vertoonen als wonde- ren van dikheid." 'Het waren tegelijkertijd wonderen van on- beschaafdheid, want toen mevrouw Hlarvet het waagstuk ondernam ze te naderen, om ze aan mevrouw Chausey te presenteeren, beron de jongen doordringende kreten te uiten en het meisje te schoppen in de ruimte. 'De vader zag ze evenwel aan met een kalm en welge- vallig oog: ,-Ze zien er niet zwak uit. nietwaar me vrouw? En ze kunnen zich bedienen van hun longem en hun armen en beenen. Kom, houd je bedaard'. lievel ingen1. Wees gehoorzaam aan je geliefde vader." Mlaar de geliefde vader kende zonder twij- fel niet het geheim in iedere omstandigheid zijn gezag te doen eerbiodigen, want de dik- ke Felix ging voort met zijln gebrul en de klei- nc meid met haar krachtige schoppen, al mompelend op een kermenden toon: „Ik wil op den kameel rijden!dadelijk op den kameel Toen zij dit zag, nam mevrouw Chausey het besluit zich niet meer met hen bezig te houden. Arlette keek nieuwsgierig aan. De kinderen van Douarnenez waren lang niet zoo schuw voor haar als deze twee jeugdige producten van Am jou. ..Wat een prachtige kinderen, niet waar, juffrouw Morgane?" herha^lde mevrouw Harvet weder; zij scheen het effect niet te vermoeden door haar beschcrmel ingen te weeg gebracht. (Wordt wtvolgflX I I 1921. UIT KOEDIJK. De raad' vergaderrdo hedenmorgern volfcallig. De notolen weaken onverandierid1 goedgekourdi. Van God'. Stiaten waren de gemeentebe- groobing, die scho oLgeldregellng en de eupple- toire-beigrootinig goedtgekeuxd terug ontvan- gen. Inzake de politievexoxdening, .betreffende de enelheid van motorxij wielen, was van Ged1. Staten het verzoek ingekomen om deze nog niet af te kondigen, aangezien Ged Staten eon verdtere regeldng zullen malken. Van den minister van Airbeid1 was een schrij- ven ingekomen waarbh ibericht werd, dat 's Rijks voorschot voor de wonaxugbouwver- eeniging nader was bepaald op 72500. De ■verhoogde aangevraagde ibijdrage was van de hand gewezen. De voorzitter decide mede, dat de 15 Maaxt gehouden verhuring van het gxasgewas' en dijken 231 had opgebraOht. Vorig jaar 309. Van den heer Rioos was berioht ingekomen van aanneming zijner benoeming als onder- wijzer. Van de benoemde lecten der schoolcoimmis- sie was bericht ingekomen, dat zij hun benoe ming aannaimen. De rdkening en de begrooting van de ge- Bondheidscoinimissie te Beverwijk werden voor kennisgeving aangenomen. Koedijk zal voor 1921 81.28 moeten be talen, Ook het verslag van de Proof- en School- tuin Kennemarland! werd voor kennisgeving aangenomen. Van de afd. Koed'ijk van het Witte Kruis was het verzodk ingekomen een subsidie toe te kennen van 100 om het werk te kunnen voorteetten. B. en W. stelden voor het verzoJk voor dit jaar in te willigen. Het voorstel' werd z. h. s. aangenomen. 'Wlethouder Visser deelde nog mede dat de berging van het materiaal voor een jaar was geregeld. In geval van moeielij'kheden mag het tijdeligk bij hem aan huis warden gebar- gen. Van de inwoners Zeeuw, O. Visser en Breg ma n waxen verzoektn om verlaging van echoolgeld ingekomen. B. en W. stelden voor het vexzoek in te ■willigen. De Beer Hart oordeelde Befi eeer dienstig om rekening te hduden met het aantal kiade- ren dlat iemand op school heeft. Het vooretel van B. on W. word aangonomon. Do hoer P. Groothuizon verzocht in eso •chrijven het land1 te St Panares te mogen verhuxon aan de gymnaotikvereeniging. B. en W. stelden voor het verzoek in te willigen, doch Gtroothuijsen ale huuxder te handhaven en te bepalen dat 'het land niet voor voetbailen verhuurd mag worden. De heer Oudt meende dat er weil een fcoe- boertje was die het land wilde hebben. Spr. was er niet voor om het land' aan een ver- eeniging buiten de gemeente te geven. De hear v. d. Woude vond het een mooie nitkomst. Mien hield daaxdoor de jeugd1 van de straat en ook nit Koedijk zitten jomgena in de vereeniging. 'De voorzitter meende dat die heer Oudtt het nut van de gymnastiek erkendd en meende, dat het gewenseht was het voorstel aan te nemen. De hear v. d. Woude deelde nog mede dat het land! voor voetbailen te «mai was. Het voorstel werd) met 6 tegen 1 stem aan genomen. Tegen de heer Oudt. Van mej. W. Defcker, gemeente-vroed- vrouw, was het verzoek ingekomen om haar 66n week vacantia per jaar toe te staan on de kosten voor rekening van Koed'ijk en St. Pancxas te nemen. B. en W. stelden voor op het verzoek af- wijzend te beschikken. Zij meenden dat de ge volgen niet te overmen waxen. (De heer Miulder vond het eigenaardig. Zij en de dokter verkeeren in een ongunstige positie. De vroedivrouw wordt wel het schraalst 'betaald en spr. stelde voor op het verzoek guns tig te beschikiken. De heer Hart wilde eerot in ondorhande- linig txeden met St Pa nor as. Zij staat in dienst van beide gemeenten. De voorzitter zeide, dlat B. en W. het voor stel niet deden, omdiat zij het de juffrouw niet gunnon, anaar mot hot oog op do v6r- strekkonde gevolgen. De heer Hart vond het niet nieuw. Koedijk heeft geen leger van amb tenor en. De heer Oudt vond, dat wie vaoantio wil 'het maar zelf moet betalen. De heer Duin meende dat Koedijk reeds veel had te betalen. Kortgeleden was een an- der verzoek van adressanto ingewilligd. Spr.' was er voor dit verzoek van de hand1 te wijzen. De heer Mkillex vroeg wat de gevolgen ge- weest zouden zjjn, wanneer het vorig verzoek niet was ingewilligd. De heer Visser wilde diaarover maar niet praten. De voorzitter deelde nog mode, dat de re- gearing een regeling van de reohtepoaitie van gemeente-ambtenaren in voarbereiding heeft. Bet voorstel van B. en W. werd hierop met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Mulder en Hart. De voorzitter las hierop de regeling met St. Pancras, inzake het vervenen van 4 TT A land' te St. Pancras, ter beatrijding van de werkloosheid. De regeling werd' z. h. ot. aangenomen. In ver'band met deze regeling werd beeloten gunstig op de adressen van de afd1. Koedijk dor Arbeiders in het land1-, zuivel- en tuin- bouwbedrij f en van de afd. der K. K. bloe- mis t- en tuinaxbeidersibond gunstig te be ach ikken en alleen geoxganiseerden aan te stellen. De heer Oudt had! vernomenv dat gehuwden v66r ongehuwden gaan. De heer Beets oordeelde dat van zelf- sprekend. Op een vxaag van den her Oudt decide de heer Beets nog mede dat bouwexs die een ar- beider noodig hebben, rich tot de oommissie ku.nnen wenden en na overleg een axbeider kunnen bekomen. De heer Verd'uin deelde nog mede, dat 'hieraan door aanplakking bekendheid was gogeven. 'De heer Bart vroeg of er wel' overleg ge- pleegd wordt bij het te werk etel'len der ar- 'beiders bij de bouwers met de arbeidersoxga- nisaties. De hear Beets meende dat het vanzelf sprak dat de veen-comuiissiee de organisaties er'kent. Spr. kon namens de oommissie echter nog geen toezegging doen. De heer Bart waairschuwde er voor de ar beiders als speelbal te gebmiken. Het is ook niet in het 'belang van de veenderij om de mannen voor een d!ag in het belang van een bouwer, uit een ploog te 'laten halen. Overleg met de organisaties inzake het tewerk stellen ■van do axbeadena bij do bouwers was a L nooddig. De beer Oudt wilde, dat da pttroona ook geraadpleogd' werden. Spr. wilds isder uit do voendorij niet hebben. Do 'heer r. d. Woudo wee» er op, dat het lean voorkomen, dat de pstroona een axbeider vragen die niet in de veendOrij g-emiat kan worden. De heer Yerduin deelde nog mede, dat de veenoomimieeSe voldoendto overleig imet da organieatdes zal plege^p Hierop kwam de 'benoeming van een lid van dte schoolcommisade, wegena het niet aan- nemen van deze functle door den heer Hart, aan de orde. Benoemid werd de heer P. Oudt met 5 stem- men en 2 etemimen op de heer H. Visser. In behandeOing kwarn hierop het ooncept- besluit op de keuxing van waien. De verordening werd overeenkomstig vast- gesteld. De heer Hart oordeelde het noodzakelij'k, dat de verordening ook werd uitgevoerd. Spr. wees op de hond'sdagen en het gevaar van bedorven vleesch. De voorzitter deelde mede dat dit ook gere geld is. Besloten werd om aan den heer H. Bosnian 4 maanden afschxijvinig van don H. O. too to staan. In verband mot een ingekomen achrio'ven van de heer (Mulder en Bart, stelden B. en W. voor het in orde maken van het terrain voor de bouwvereeniging voor rekening van de gemeente te nemen, uit te voere.n door de ongeerganiseerde arbeiders. Biertoe werd besloten. Voorts werd besloten geen wijziging te brengen in de regeling van do salOrieexing van den gemeente-ontvanger. Van de heeren Bart en Mulder was het voorstel igekoinen om de aftrek voor't nood- zakelijk levensonderhoud voor igehuwden op 800 en voor ongehuwden op 600 te stel len en de Ocindertoeslag te lkten zooals ze Is. De hear Bart verdedigde nader dit voor stel en deelde mede, dlat het voorstel beoogt om dO hoogere inkomens zwaarder te ibelasten. Tot 1500 inlkomeai zullen de burgers van het voorstel1 profiteeren. De heer Vieser wees er op, dart het inkomen met 100.000 of 1/4 van het fceheel vermin- derd wofdt. Door de crisisschulden is d'e post H. O. 30.000 geworden en spr. meent, dat alien daaraan imoeten bijdragen, De heer Beets had gegevens van 1915, 1916, en 1917 voor zach. In die jaren waren er geen crisisschulden gemiaakt en toch moest spr. constateeren dat de laagste inkomens het zwaarst werden getroffen. Spr. oordeelde daarom een aftrek van 800 zeer noodzakelijk. De heer Visser oordeelde, dat de heer Beets niet gehee'l juist was geweest Hij had geen rekening gehouden met 1919 toen een groot deel van dte tuinbouwers geen inkomen hadden en men tegen hen maar een aans'lag had geschapen. De heer Beets bleef zijn stelling bandha- ven dat bij verhooging de kleine inlkomens procentsgewijze steeds zwaarder worden ge troffen. Spr. had dit ook uit ateekproeven kunnen ©onstafceren. De heer v. d. Woude meende, dat in Koe d'ijk steeds heeft voorgezeten de arbeiders te ontzien. Door de rijzing van de loonen moes- ten zij sterk rijzen. De heer Beets wees er op, dat de inkomens van de tuinbouwers niet minder waren gesta gen. Spr. wees er op, dat ze naar verhouding niet zooveel' meer opbrachten d'an de arbei ders. De heer v. d. Woude betoogde, dat de arbei- der sterkex omhoog moest en omdat ze voor- •heen zoo good' als niets bertaalden. De heer Beets stelde nog in 'het ilicht dat de wet het noodig maiakt om d'e hoogere ibeter te kunnen treffen, het voorstel aan te nemen. De heer Visser meende, dat Koedijk weinig kapitaaikrachtdgen heeft. De voorzitter vroeg of de voorstellers een plattelandsgemeente konden aanwijzen met een aftrek van 800; of zij een gemeente in de omgeving konden waar de arbeiders min der 'betaalden, of zij dachten dat de Tcroon een dergelijke regelioog zou goedkeuren, gezien een aftrek van 100 voor ieder 'kind en of de heeren de financieele gevolgen voor dit jaar ikenden. De heer Hart oordeelde dat de voorstellers een voorstel van B. en W. haddeai afgewacht Ddt kwam niet en1 hen treft dus geen verwijt dat 'het voorstel ontijdig ia. flSpr. voerdc nog tegen. Ret befoag van den heer Visser aan dat de bouwers met 'bun aan- •lagen meermalen geboft hebben. Dat d'e lasten than* zoo hoog zijn was niet de schuld' van den tegenwoordigenj tijd. De raad is nu meer democratisch en dient ei voor te zorgen, dat de kieinere inkomens te- gamoet gekomen worden. Spralker erkende dat een kimderaftrek van 100 per kind hoog is, maar wae overtuiigd', dat er platteHandSgesneenten zijn waax reeda een aftrelk van 800 is inigevoerd. Het pllattelaadsproletariaat moet reeds thane van een (klein ink-omen leven. De voorzitter betoogde, dat B. en W. ern- stiig moesten onderzoeken of de tegenwoordige heffing moest worden gehandhaafd of een inning door bet rijk met epeeuten moest wor den ingevoerd. Toen beek, dat er met inning door het rijk niet genoeg zou inkomen, kwa rnen B. en W. met bun voorstel. Spr. handhaafde dat Koedajk tot die pl'at- telandsigemeenten behoorde, die de minste drulk op de arbeiders legde. Koed'ijk gevoelt dat een groote druk op de arbeiders te zwaar wordt, heft iblijkbaar nog te weinig, aangezien ze zelfs van de derde uit- keering der O. W.-lbelasting niets ontvangt. De heer Beets meende dat aanneming van •het voorstel de arbeiders tegemoet zal 'komen. De voorzitter beweerde, dat er geen ge meente was ten plattelande waar een aftrek van 800 met 100 voor ieder kind1 bestond. De heer Beets zou rich verheugen dat Koe d'ijk dan ook in deze in de voorposten kwam. (Do voorzitter betwijfelde dat de goedkeu- ring zou worden verkregen- De heer Hart wilde het probeeren. De heer Vorduin was van meening dat Koe dijk voor het grootste gedeelt# bet ran kleine inkomens moest hebben. Spr. wist niet waax men zou iblijven. De hee rv. d. "Woude wees er op, dat de mid- denstander ook de subsidie voor de woning- bouw van de arbeiders mede moet betalen. De heer Beets wilde, dat alien perceatsge- wijze gelijk omhoog gingen. De heer Visser geloofde niet, dat de heer Beets wil'de dat alien in Koedijk arbeiders werden. De heer Beets vond dit niet erg. Bet kwam er niet op aan of spr. zijn inkomen verdiende als zelfstandige bouwer of als loontrekkend arbedder, maar wel op hetgeen bij als inkomen ontving. De heeren Visser en r. A Woude: Dat is socialisatie. De heer BDart wilde daarover maax niet dis- cusseren en betoogde nog uitvoerig waarom bet voorstel' diend'e te worden aangenomen. De beer Beet® stelde voor de discussde te sluiten. De heer Oudt vond de voongestelde 800 te hoog. Spr. wilde wel het inkomen uit ka- pitaal hooger belasten dan het inlkomen uit arbeid. De heer v. d. Woude betoogde, dat dit voor ouden van dagen bezwaaxlij'k zou zijn. Het voorstel' werd' hierop met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Voor de heeren Beets, Hart en Mulder. De voorzitter stelde hierop voor om de veroxdeninig op de bonden'belasting zoo te wijzigen, dat voor iedere hond inplaats van 2 f 5 betaald moet worden. Banden voor ibedrijf gebruikt worden met 2.50 belast. De heer Mhildter vrees.de, dat verscheidene hondjes een touwtje om den hals zouden krij- gen. Spr. wil' wel de belasting met 1 ver- hoogen. De heer v. d1. Woude oordeelde, dat zij die zich de weelde van het houden van een hond veroorloven wel 5 kunnen betalen. De heer Miulder vond het houden van een hond' geen weeldfe. Een diexenvriend- kan geen hond missen als hij er eenmaal een heeft. De heer v. d. Woude -meende, dat men de honden maar op bet erf moesten houdendan betaalde men- 2.50. De heer Hart wilde de honden -niet uit- roeien. Spr. vond' het voorstel1 niet gewenseht. Het zou niet veel meer opbrengen. Mien had de -armen reeds hun geitje ontnomen en gaat ze nu de bond ook nog ontmemeru De heer v. d'. Woude meende dat de honden die losloopen veel last veroorzaken en was ook 'daarom voor bet voorstell. De heer Verd'uin hoewel zelf bonder van een hondv zou voor het voorstel stemmen. Met 5 tegen- 2 stemmen, die van de heeren Mulder en Hart, werd hierop het voorstel aangenomen. De raad ging hierop in comitA ter behande- ling van den H. O.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5