DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oe Industrie In het gedrang. No. 82 mi Fa. W. APPEL Jr., drnbkerij. Abonnomentsprijs bij vooruilbetftling per 3 mnnmlon f 2.fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortontiepr. 25 ct. p. regol, grooter© letters naar plaatsruimte. Brlevon franco N.V. Book- en Raodel&dr. v.li. Herms. Coster Zoon, Voordam CO-, Tel. Administr. No. 3. Redaetio No. 33. Buitenlandsch Overzicht Beroemde „S E N E1N G" Fornaizen. HOLL. tJZERMAGAZIJN, v. h. M. DE WILD. ALKMAAR, LAAT over de Boterstr&at. Buitenland DE TOESTAND IN OEKRAINE Volgens vluchtelirvgen uit de streek van Kief is de toestand in de stad en het district onhoudbaar. Spoorwegverbindingen bestaan er niet meer. Op de lijn KiefOdessa bestaat nog maar een enkel spoor en er loopen slechts twee treinen per week. Op verschillende lijnen zijn rails weggenomen en naar Moskou over- gebrachtde houten dwarsliggers worden als brandstof gebrui'kt. De wagens zijin in een dergelij'ken vervallen staat, dat er nog maar een tiental bruikbaar zijn. DE STRIJD IN KLEIN-AZI5. Van Orieksche zijde wordt tegengesprokea dat pocnaris dc hulp van Italie zou nebben ingeroepen in het conflict met de Kemalisten. Omtrent den militairen toestand zegt het Grieksche communique van 6 April: Bij den noordelijken grocp is de toestand onverandcrd Bij den zuidelijkcn groep heerscht kalmte E>e hervatting van den strijd aan de Oostkant is waarschijnlijk met het oog op het transport van vijandclijke troepen uit Eskesjehir en Cilicie De berichten over de Grieksche debacle zijn als altijd zeer sterk overdreven. GEEN ACHTURENDAG IN ZWITSER. LAND. HEFTIG VERZET VAN EEN KAPITEIN. De „Volkszeitung" verneemt uit Gleiwitz, dat de geheime politic der intergeallieerde commissie er mede in kennis was gesteld, dat zich in de woning van den Landgerichtsrat Knoll de Duitsche kapitein-luitcnant Von Demming bevond, die er van verdiacht wordt, tot een geheime Duitsche militaire organisa tie te behooren. Fran sche politiebeambten omsingelden de woning en eenigen hunner traden binnen. Toen de politie aan het bevel van Von Demming, om zich te verwijderen, geen gejioor gaf'soioot hij op de politiebe ambten, met het gevolg, dat drie hunner le- vensgevaarlijk werden gewond. De vierde slaagde erin, Von Demming te dooden. EEN SOLDATENVEREENIGING ONTBONDEN. De vereeniging van gewezen deelnemers aan den oorlog en van militair gevormde per sonen „Die Kriegshelm" is door den com mandant der bezettingstroepen in Dussel- dorp ontbonden, omdat hij haar een gevaar acht voor de veiligheid van die bezettingstroe pen. Alle openlijke en geheime pogingen om haar weder op te richten zullen door den krijgsraad vervolgd worden. EEN MINISTER DIE MELKT De minister van Landbouw en Veete-lt in den Canadeeschen staat Ontario, Doherty, voert sedert eenigen tijd een campagne, om de menschen er toe te brengen, meer mellc te gaan drinken. Ten einde zijn leuze meer ingang.te doen vinden bij het groote publiek, heeft Hij dezer dagen voor het parlementege- bouw, ten aanschouwe van een talriik pu bliek, met meesterhand een koe gem ol ken EEN DORP AFGEBRAND. Naar de B. Z. am Mittag mcldt, is het plaatsje Grafenschlag in Beieren zoo goed als geheel afgebrand. Van de 62 huizen £n boerderijtjes werden 56 geheel door het vuur verteerd. Een grijsaard, twee vrouwen, drie kinderen en het meeste vee kwamen in de viammen om. Ook de kerk brandde af. Daar er een groote hoeveelheid graan is verloren gesraan, bedraagt de schade verscheidene millioenen mark. De oorzaak van den brand is onbekend. DE VLUGGE POST. V66r de luchtpostverbinding tusschen New- YorkSan Francisco tot stand kwam, duur- de het briefvervoer tusschen deze steden vier en 'n halven dag. Door samenwerking van vliegtuig en sneltrein werd de tijd, noodig voor dit vervoer, teruggebracht tot 72 uur. Onlangs echter bereikte een postzending den 22 Febr. 's morgens 4 29 u. ut San Francisco verzonden. New York in den recordtijd! van 33 uur 20 min. In verschillende steden had den niguwe vliegers met andere vliegtuigen de vracht overgenomen. Ook een kleine Mpa- ratie moest onderweg verricht worden er. we- gens slecht Weer had nog een tusschenlan- ding plaats. Een der vliegers ging over c~n hem geheel onbekend terrein en moeti nog eerst g-aduusnd* drift kda Isixrt bastu- dftftTftO. ZATERDVG Direciour: G. II. KRAK. IIooMredueteurTj. N. ADEMA. Q APRIL VII. Als slot van deze serie artikelen volgen hier nog diserve bij ons ingekomen antwoorden op de door ons geformuleerde vragen. I. Ondervindt Uwe fabriek of bedrjjf in sterkere of zwakkere mate nadee. lige gevolgen van den tegenwoordi. gen malaise.toestand? II. Door welke maatregelen of toestan< den gevoelt U die belenjmering? III. Hoe zou daarin verbetering gebracht kunnen worden? IV. Is Uw bedrijf geheel of gedeeltelijk stop gezet? V. Verwacht U eene inzinking of op. bloei van Uwe industrie? VI. Hoeveel arbeideri zijn bij U w«rk< zaam? VII. Hoeveel en sinds hoelang zijn er daarvan ontslagen? VIII. Zijn er hierbij: georganiseerden? on« georganiseerden? IX. Vonden zij, naar U bekend is, ande« re bezigheden? X. Ondervindt U moeilijkheden met de organisaties inzake door U voorge. stelde loonsverlaging of arbeidswij. ziging? XI. Zoo Uw bedrijf nog werkt, is er dan kans op geheele of gedeeltelijke stopzetting? XII. Hoe is in het' kort Uw oordeel over den tegenwoordigen malaise.toe. stand? De Directie der N. V. Scheepswerf en Ma. chinefabriek ,,'t Hondsbosch" beantwoordde deze vragen als volgt: I. In tamelijk sterke mate. II. Door een algemeene afwachting om te koopen of herstellingen te doen uitvoe. ren. IV. Niet stopgezet. VI. Dertig. VII. Geene. X. Nog geen voorstellen gedaan. Van de Directie der NoordeHoll. Stoom., Wasch. en Strijkinrichting, Stoomververij en Chemische Wasscherij (eigenaar de heer S. Krom) ontvingen wij de volgende antwoorden: I. \Veinig. II. Deze toestand ontstaat door nog te hoo« ge waschprijzen. III. Door verlaging der waschprijzen, wat ook door lager worden der prijzen van steenkolen en andere materialen spoedig zal plaats hebben. IV. In voile bedrijf. V. Door lager worden der waschprijzen een opbloei. VI. 73 arbeiders en arbeidsters. VII. Geen een. VIII. In mijn bedrijf zijn alleen ongeorgani. seerde arbeiders(sters) werkzaam. X. Zie voorgaande. XII. De arbeidsschuwheid gepaard aan een soort onverschilligheid en zorgeloosheid aan den eenen kant en daardoor een ver« slapping van energie aan den anderen kant. Daarbfj een afwachtende houding van zaken doen in 't algemeen. De Directeur der N. V. Maatscfiappij Alk» maar Packet (passagiers. en goederendienst) antwoordde als volgt: I. Ondervind door vermindering van ver» voer de nadeelige gevolgen van den ma« laise.toestand. II. Door de malaise in de industrie vermin, dering van vervoer. III. Door verbetering te brengen in de malai. se van de industrie, waarin men zou kun« nen slagen voor een vrij groot gedeelte door afschaffing van de wet Aalbersc op den 8»urigen werkdag, n.b. 45«urige werk« week. IV. Neen. V. Eene inzinking zoolang de malaise in de industrie voortduurt. VI. Honderd drie en twintig. VII. Geen. VIII. Verreweg de meesten ongeorganiseerd. X. Nog geen moeielijkheden. Wei heeft on. ze organisatie van patroons herhaaldelijk besprekingen met de organisaties van de werknemers, welke laatste ook invoering wenschen van een 45«urige werkweek voor de binnenvaart, doch waaraan wij nimmer kunnen toegeven. XI. Bij eventueele doorvoering van 45»urige werkweek komt onmiddellijk de geheele binnenvaart stil te liggen. XII. De kosten van 't fabrikaat worden hoofd. zakelijk bepaald door de 4 factoren: 1. grondstof; 2. loon; 3. kolen etc.; 4. algemeene onkosten. Onder 4 vallen hoofdzakelijk: directie, ingenieurs, werkbazen en kantoorperso. neel, te weten alien die niet daadwerke. lijk produceeren doch de productie lei. den. Hoe grooter post 4, hoe beter in 't algemeen is de zaak georganiseerd en hoe hooger en beter de productie. Valt nu de werkweek van 60 uren op 45 uren, dan daalt de productie 25 pCt Posten 1 en 2 dalen ook 25 pCt., maar posten 3 en 4 niet. Post 3 daalt bijna niet en post 4 in het geheel niet. Het kantoor. personeel moet evenveel werk verrichten of het hooge of lage loonen boekt, grootere of kleinere cijfers zet. Gevolg. dat de productie.kosten van het fabrikaat bij 45«urige arbeidtweek Welawgrijk in pyfja ttijgea. Het buitenland heeft de dwaasheid van de 45>urige ar. ^eidsweek ingezien -en die in de prak. tijk laten varen. Dat beteekent voor ons ondergang van de industrie, als wij de 45<urige ar. beidsweek houden. De 45>urige werk. week is daardoor, mede oorzaak van de werkeloosheidl De Directie.van een Conservenfabrlek ant» woordde: L Export is moeilijk naar landen met lage valuta. Eenige concurrentie uit het bui« tenland om dezelfde redenen wordt on. dervonden. II. In het seizoen zullen de thans geldende arbeidstijden zeer bezwaarlijk worden, vertrouwen dat daarin nog tijdig verbe. tering gebracht zal worden. IV. Gewoon verloop van seizoenbedrijf. V. Verwachten groote moeielijkheden door eischen van tuinders en arbeiders, prij. zen, loonen en werktijden. VI. Seizoenbedrijf zeer verschillend. XII. Verwachten hooger prijzen voor grond. stoffen etc. wahneer het wereldcrediet weer geregeld is, daar geen overproduc. tie aanwezig is, maar een onmogelijkheid tot koopen. Buitenlandsche concurrentie wordt verwacht. Van de Directie der N. V. Alkmaarsche IJzer. en Metaalgieterfj ontvingen wij de vol. gende antwoorden: I. In sterke mate. II. Door het uitblijven van orders. IV. Neen. V. Inzinking. VI. Circa 275. VII. Geen. XI. Wanneer niet spoedig orders binnen ko« men, ja. XII. Hopeloos. Van de Meubelfabriek „Eik en Linden" werden ons de volgende antwoorden toege. zonden: I. Ja, in tamelijk sterke mate. II. Wij werken uitsluitend voor den handel, die overvoerd is door min of meer min» derwaardige Duitsche fabrikaten, daar komt bij dat het groote publiek niets koopt, in de vaste meening dat ook in onze branche verlaging niet kan uitblij. ven. De koopkracht van het publiek lijkt- ons ook ve'rminderd en de prijzen van goede meubelen zijn door hooge arbeids. loonen en prijzen van hout en materialen inderdaad veel hooger dan vroeger hoe. wel niet in gelijke verhouding als materi. alen en hout, maar vooral de loonen zijn gestegen. Tenslotte de woningnood waardoor velen die nog by anderen inwonen of een huwelijk uitstellen zich niet aanschaffen wat anders wel zou gekocht worden. III. Het publiek meer vertrouwen bij bren. gen; belangrijke prijsdaling achten wij voor onze branche buitengesloten, meer. dere vrijheid voor de industrie, die door verschillende wetten te veel aan banden wordt gelegd; grootere productie ook door afschaffing van de 45»urige werk. week, en meerdere werklust bij het over, groote deel der arbeiders, zoodat zij in. zien dat het ook hun belang is de toe. standen mee te helpen verbeteren. Dan zou ook een geleidelijke daling in de prijzen kunnen intreden. IV. Tijdelijk gedeeltelijk stop gezet, thans weer met verminderd aantal arbeiders hervat. V. Weinig van te zeggen. VI. Gedurende 1920 circa 100 arbeiders to. taal, thans 25. VII. Begin December 1920 zijn wij begonnen in te krimpen, in totaal dus ongeveer 75. VIII. Behoudens enkelen het meerendeel ge. organiseerden. IX. Enkelen wel, ook weer meest tijdelijk. De meesten niet X. J a, de organisaties blijven zich tegen ver« laging van loon verzetten. XI. Geheele stopzetting voorloopig zeker niet. XII. In hoofdzaken hierboven reeds vermeld. De Directie der Zoutziederij „De Eendracht" antwoordde als volgt: I. Ja. II. Lage valuta. Veel invoer uit Duitsch. land. III. Door rijzing van de valuta. IV. Geheel. V. Niet te voorzien. VI. Tien. VII. Vijf. Drie in voorjaar 1920. Twee 1 Ja. nuari 1921. VIII. Van de overgeblevenen zijn er drie ge» organiseerd en twee ongeorganiseerd. IX. Ja. X. Neen. XII. Voorzien over eenige maanden verbete. ring in ons bedryf. Van de Directie der Zachte Zeepfabrlek „de Ankers"ontvingen wij de volgende antwoor. den: I. Van directe malaise mag in ons vak niet gesproken worden. De zeer verminderde afzet vindt zijn oorzaak in de hooge prijzen. Deze zijn de laatste maanden sterk gedaald, zoodat het gebruik allicht grooter zal worden. De concurrentie is •venwel Intuaeehen buitengewoon groot gewordaa. doordet all* fabriekan minder fabriceeren dan zij kunnen. Nu zijn er veel fabrieken welke toch hun grootenaf. zet willen hebben, gevolg natuurlijk dat de prijzen dusdanig naar beneden ge. bracht zijn, dat momenteel beneden kost. prijs wordt gewerkt. III. Door samenwerking der fabrieken, waar. door allicht eenige punten van overeen. komst konden worden bereikt. IV. Neen. V. Inzinking door buitengewone concurren. tie, waardoor vaak beneden kostprijs wordt gewerkt VI. Zeven arbeiders. VII. Geene. XI. Vermoedelijk geen kans op stopzetting. XII. De toestand moet uitzieken. De Directie van de Stoombierbrouwerfj „De Burg", brouwerij van Hollandsche en Engel. sche bieren, antwoordde: I. Zwakkere mate. II. Onvoldoende bewegingsvrijheid. III. Minder lastige sociale wetgeving. Hef« fing van meer invoerrecht op buitenland. sche goederea voornamelyk die' uit Duitschland. IV. Gedeeltelijk. V. Dit zal afhangen van al of niet verhoo. ging van den accijns op't bier. VI. Vier. VII. Negen, sedert 1916. VIII. Ja. IX. De meesten wel X. Nog geen loonsverlaging voorgesteld. XI. Misschien gedeeltelijk. XII. De geldswaarde.vermindering in vele aangrenzende landen. Levering van afgewerkt buitenlandsch product tegen prijzen waar wij nauwe. lijks onze grondstoffen voor kunnen be. komen. Duitschland levert 50 pCt goedkooper minstens dan iedcre andere Hollandsche Firma. Over het algemeen blijkt uit de antwoorden wel, dat ook de te Alkmaar gevestigde in. dustrie een moeilijken tijd doormaakt. En wel in hoofdzaak onder den invloed van de productie.belemmerende factoren welke wij in onze artflcelen naar voren gebracht hebben en waarby de te strengc doorvoering van de bepalingen der 45»urige werkweek, benevens de valutavkwestie en de zware buitenlandsche concurrentie voornamelyk uit Duitschland het sterkst op den voorgrond treden. Wij kunnen aan het einde van deze reeks artikelen slechts de hoop uitspreken, dat de nadeelen welke de verschillende bedrijven thans tengevolge van den malaise.toestand on. dervinden, spoedig tot het verleden zullen be» hooren. Het weer op voile kracht werken van een onbelemmerde nijverheid zal niet alleen fabri. kanten en arbeiders maar alle ingezetenen on. zer gemeente ten goede moeten komen. ALLE drukwerken zonder uitzondering. Vraagt prijs. De transportarbeiders en de spoorwegarbei. ders hebben besloten te staken, seinde Reuter gisteren uit Londen. Daarmede schijnt de laat. ste hoop, dat Engeland voor de grootst denk. bare stakingsramp gespaard zou blijven, den bodem ingeslagen. Want dat een staking van mijnwerkers, transportarbeiders en spoorweg. mannen, samen een paar millioen menschen, tot een ramp zal leiden, welker gevolgen nog niet te overzien zijn, zal zeker niemand betwis. ten, behalve natuurlijk hy, die in stakingen het begin ziet van een op nieuwe grondslagen in. gerichte maatschappij. Steeds grooter wordt de schade, door het in de mijnen binncnvallende water aangericht, nu de pompers het werk ook in den steek hebben ge. laten en de „vrijwilligers", die hunne taak hadden overgenomen, op verschillende plaat» sen met geweld of door middel van demonstra. ties genoodzaakt werden het werk neer te leg. gen. Z66 groot is de schade in tal van mijnen reeds, dat het maanden, ja jaren kan duren eer zij weer op normale productie kunnen wor. den gebracht, terwijl van sommige wordt aan. genomen, dat zij onherstelbaar werden ver. woest. Zou dit wel de bedoeling der stakings. leiders zijn geweest? Men mag aannemen van niet, want staat een onder.water.laten.loopen der mijnen niet gelijk met't zichzelf berooven van werkgelegenheid voor de toekomst? De meening wordt dan ook reeds uitgesproken, dat de stakingsbeweging den leiders over het hoofd is gegroeid en dat zij wel gaarne gezien zouden hebben dat de vrijwillige pompers niet door de stakers waren verdreven. De schade aan de mijnen zou dan natuurlijk beduidend minder zijn geweest De macht om de mijnen onder water te doen loopen is eep gevaarlijk wapen en dubbel gevaarlyk, als de leiders hunne mannen niet in de hand kunnen houden. Is het dan wonder dat de regeering de pom. pers aan het werk wil zien v66r zy de onder. handelingen over het loon begint? Maar aan den anderen kant, is het zeer verklaarbaar dat de mijnwerkers met het machtigste hunner wapenen pogen te bereiken dat de regee. ring hunne eischen inwilligt. En dat andere categorieen van arbeiders hen steunen in hun. nen strijd, waar die gaat tegen loonsverlaging, is ook al heel goed verklaarbaar. Zoo staan er twee machten tegenover elkaar: de regeering die den weg van ataataeontrole wil veil* ten en de miinwerkera, die voer W houd van den tegenwoordigen loonstandaard strijden, daarby direct gesteund door de overi. ge leden van het Drievoudig Verbond en zeker indirect door vele anderen. Het zal daarom, als de door Lloyd George gedane eoncessie niet leidt tot overeenstemming, al moge die dan ook atukje voor beetje zijn verkregen, hard tegen hard gaan. Reeds nu heeft de regee. ring maatregelen genomen. Kensington Park in Londen is voor het publiek gesloten. Daar tijn vier bataljons, tezamen drieduizend man, bij. een gebracht, die het park in een groot militair kamp hebben herschapen. Deze maatregel staat in verband met de van regeeringswege bij voorbaat genomen maatregelen «m de voedsel. voorziening te verzekerCn. Het departement van oorlog zal daarbij de burgerlijke autoritei. ten krachtig steunen. Het zal ook tot de taak van het leger behooren, om zoo noodig de openbare orde te helpen handhaven en van. daar deze belangrijke troepen«concentratie in het Londensche park. In verband met den ernst van den toestand zijn alle verloven ingetrokken en alle met ver. lof zijnde officieren en manschappen hebben spoedorder gekregen om zich weer bij hun troep te melden. De troepen zullen dan gereed gehouden worden om te worden gezonden naar de plaatsen waar ze noodig mochten zijn. Eveneens zijn uitgebreide maatregelen geno. men t>m groote legerauto's te gebruiken voor het vervoer van levensmiddelen. Gok de met verlof zijnde manschajyen en officieren van de vloot hebben order gekregen dadelijk terug te kecren. In l)et Lagerhuis deelde Lloyd George giste. ren mede dat besloten werd, om den koning te adviseeren de reserves van leger en vloot on. der de wapenen te roepen. Tevens zullen vrij. willigers worden opgeroepen voor de vorming van een weerbaarheidsmacht, ten einde de po« line bij te staan in de uitoefening van haar plichb De territoriale troepen zullen niet wor. den opgeroepen doch wel de leden van het Vry. willigerskorps, terwyl alle gewezen militairen in het algemeen worden uitgenoodigd zich te laten inlyven by het weerbaarheidskorps, welks taak het zal zijn de levensbelangen van de natie te beschermen. Tevens zal worden zorg gedragen de trans, portdiensten met vrjjwilligers gaande te hou. den. Hebben de voorzorgsmaatregelen der regee. ring de leiders van het Drievoudig Verbond geprikkeld? 't Is mogelijk, dat hun gister ge. nomen besluit tot afwijzing van Lloyd Geor. ge's voorstel tot het houden van een conferen. tie over het pompen, een gevolg is van de hou. ding der regeering. Maar het is haar toch niet euvel te duiden, dat zij maatregelen neemt om den toestand het hoofd te kunnen bieden. Moet zij juist wachten tot de arbeiders haar v66r zijn? Intusschen hopen de arbeidersleiders blijk. baar nog op een oplossing, want pas tegen Dinsdagnacht hebben zij de staking der transport, en spoorWegarbeiders aangekondigd, indicn v66r dien tijd de onderhandelingen met de mijnwerkers niet zijn hervat Heelemaal hopeloos is de toestand nog niet al is het vooruitzicht dan ook donker. Nog een paar dagen resten v66r het geschil op zijn hoogst is. Als men nu den tijd maar niet onge. bruikt voorbij laat gaan, maar toenadering zoekt waar die maar even mogelijk is. Nieuwe conferenties tusschen Lloyd George en de spoorweg. en transportarbeiders worden reeds aangekondigd. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Te Swindon heeft Lady Simon, de echfge. noote van den bekenden liberalen oud»minis> ter Sir John Simon, in een vergadering een motie voorgesteld, waarin de politick der re. geering jegens Ierland wordt afgekeurd en op haar een beroep wordt gedaan om de Black en Tan's en de hulp>politie>troepen terug te roe. pen en ee nwapehstilstand te sluiteh, die gele. genheid zal geven om te pogen tot een verzoe. ning met Ierland te komen. Lady Simon wees er op, dat Ierland heel wat gehoord had over de rechten der kleine natieen en van de schitterende beloften daaraan ge. daan, doch ten opzichte van Ierland ha<f*men tot dusverre niets dan geweld toegepast. Men noemde dat „het nemen van represaille.maat. regelen", wat in werkelykheid beteekende af. schuwelijke verdrukking en .onrechtvaardig. heid. Het jongste officieele bulletin van Sinn Fein laat zich als volgt uit over de benoeming van lord Edmund Talbot tot onderkoning van Ierland: „Lord Edmund Talbot is katholiek. Hij is be< noemd, niet omdat hij eenigen naam heeft als een bekwaam bestuurder want hij blijkt slechts de meest duistere en onbeteekenende functies te hebben vervuld maar omdat de coalitieregeerfng met zijn naam en godsdienst met succes propaganda hoopt te maken in vreemde landen en ook om door zyn benoe» ming oneenigheid te stichten tusschen de ka» tholieken in Ierland. Lord Talbot is voor het Iersche volk wat Lord French is de voor. naamste vertegenwoordiger van een usurpee. rende regeering, voor welker verdryving de na» tie bereid is alles op te offeren". Twee militaire motorlorries, die geladen wa» ren met drie ton meel, werden Woensdagmid. dag voor gewapende mannen te Dublin aange. houden. De lorries werden langs den kan tal. oever voortgereden en het meel In het water geworpen. De lorries werden dharna in brand gestoken en vernield. Het meel was voor de militairen bestemd. DE REGEERINGSCRISIS IN HONGARIJE. Het hoofd van den Staat, Horty, heeft gewei. .gerd het ontslag van het kabinet/Teleki te aanvaarden. Dr. Gratz, die als aanhanger van ex.koning Karl wordt beschouwd, verklaarde dat hem hei ue tonflicten, waarin hy gedurende de laatste weken herhaaldelijk was geraakt, niets anders overbleef dan zich geheel uit de politiek terug te trekken. De vereeniging van Ontwakende Hongaren heeft zich- in beginsel v66r de vrije koningskeu. ze verklaard en zich met de partij der kleine boeren, die op hetzelfde standpunt staat, verbonden. De Zwitsersche nationale raad heeft de be. sprekingen over de overeenkomsten van de ar. beidsconferentie te Washington voortgezet en verwierp met groote meerderheid van stem, men de overeenkomst betreffende het vaststel* len van een 8>uren arbeidsdag in de induatri. eele bedryven.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1