DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m>. 84 flonderd drie en tirintigste Jaw-gang Oil; mnraier bostut nit 2 Madra Wax Abonnementeprijs bij voornfthotalfng per 3 mnnndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Rowijsn. 6 ct. Advortontiepr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters naar plaatsrnlmte. £k'ieven franco N.V. Cook- on llandelsdr. v.li. llorms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Itedactio No. 33. Bultenland iDE MIJNIWERKERlSSTAKING IN ENIO ELAND. De verttegenwoordigcrs van de eigenaars en dc mijnwerkers zijn gisterenochtend bijeenge- k<. men op het ministerie van hamdel te Lon- den. Daar werd de comferentie geopend om met behulp van de regeering te beraadslagen over de voorgestelde wijzigingen in de memo- den en de loonregeling. Lloyd George wooode met Sir Robert Horne de conferentie bij. Zoolang de conferentie zit, kan er geen sprake zijn van uitbreiding der moeilijkhe- den door een sympathie-actie van den kant van de andere arbeidersorganisaties. Aan al io kanten beseft men dat de conferentie een moeilijke taak voor zich: heeft en dat er, v66r de eindregeling tot stand komt, nog heel wat te doen valt iDe bladen zijn echter van mee- ning, dat nu de goede atmosfeer geschapen is Het bewijs dparvoor toonen de berichten uit de kolenbekkens over de hervatting van het pomipen. iDe vrees voor ernstige schade door het overstroooien van mijnen is nu groo- tendeels weggenomen. In het Rhondda-dal in Zuid'-Wales, dat het grootste prodUctie-ge- bied op de wereld is, heeft men gelukkig niet getalmid met het aan den gang brengen van de machines. De snelheid waarmee de pom- pers daar handelden, heeft ongetwijfeld die mijniem nog gered. Thomas, de leider der spoorwegmannen, heeft na afloop van de beraadslagingen van Zaterdag gezegd dat er geen overwinning behaald was door een persoon of een partij, welke ook. Hlj wilde veeleer zeggen, dat het een triomf was van het gezond verstand. Duidelijk was te verstaan gegeven dat de re geering niet in de eerste plaats voor baar prestige beducht was en dat zij bcreid was op de een of andere wijze mee te werken tot hri vinden van een oplossing. Het was mogelijjk dat de onderhandelingen van dag tot da zouden voortduren. Nki de eerste moeilijkhei uit den weg was geruimd', moest men een at mosfeer la ten' heerschen van welwillendhrid er; oprecht verlangen om een eervolle rage- ling te bereiken. Het was niet waar als men zeide, dat men uit de moeilijkheden was, maar wel dat de leiders van de mijnwerkers naar de conferentie gingen met den eerlijken wensch om een regeling te verkriigen, aan hun mannen recht te laten geschieaen en de stakig geen uur langer te rekken dan' noodig is. Het pompwerk geschiedt thans ongehinderd door feitelijk het heele land. t In het algemeen volgen de mijnwerkers do instructies van hun hoofd'bestuuT op om het pompen door vrij- willigers niet te belemmeren. Alleen in West Fife is d'it bevel veronachtzaamd en' hebben de mijnwerkers in een' main vuren geblucht, vvaardoor het pompen belef wordt. In het Lagerhuis werd verklaard, dat on- geveer vijftig schachten, die werk gaven aan 16.000 man, geiheel onder geloopen zijn. Het is echter onmogelijk om te voorspellen hoeveel van deze schachten later weer geex- ploifeerd zullen kunnen worden. Op de gistermorgen gehouden conferentie tusschen mijneigenaars, arbeiders en regee ring, stond Lloyd George stil bij de geweldd- ge taak, die men voor den boeg had. Hij zei, dat een spoedige en voldocning schenkende oplossing niet twijfelachtig was, wanneer er eenzelfde verlangen bestond om de verliezen te deelen als de winsten. Ten aanzien van de ongekende malaise in den exporthandel, als gevolg van het feit, dat de mark ten op't con tinent en in Zuid-Amerika feitelijk gesloten zijn, had de regeering besloten om niet de bclastingbetalers aansprakelijk te Stellar voor het handhaven der winsten en Ioonero. Het stond aan de mijneigenaars en de mijnwer kers om een schema in te dienen, dat naar beide zijden retelling h'ield met de harde eco- nomische omstandigheden. Eerstgenoemd'en moesten hun verlaging der loonen rechtvaar- digen en de mijnwerkers moesten tegenvoor- stellen imdienen. ©e premier besloot met aan beide parfijeni voor te stellen 'n klein lichaam te benoemen. dat's mdddags aan de volledi- ge conferentie rapport zou uitbrengen. Blijkens een Reuter-bericht, wordt verwacht dat het gevolg van een eventueele hervatting van het werk lager loon zijn zou, dat de kos- ten voor levenonderhoud1 onmiddellij'k zouden dalen, waardoor de koopkrachrt1 dier loonen siijgen zou. Verwacht wordt dat een dergelij- ke regeling het keerpuint zou beteekenen in de handelsmalaise. Van de conferentie tusschen mijneigenaars en mijnwerkers is geen communique uitgege- ven. Op verzoek van den' premier zullen beide partijen hem heden afzond'erlijk onimoetten. Een draadloos N). T. A.-bencht uit Horsea rneldt nog dat Lloyd George bij de opening der conferentie tusschen mijneigenaars en mijnwerkers verklaarde dat de regeering de- fin itief tot de conclusie gekomen was dat de steenkool-indiustrie niet definitief gesubsidi- eerd kon worden dat evenmin het regee- ringstoezicht weer kon worden ingesteld. Wat de instelling van een klein advisee- rend lichaam betreft, stelde de premier voor, dat daarin niet meer dan zes mijnwerkers en zes mijneigenaars zifting zouden hebben met eera of twee vertegenwoordigers d'ei regeering. Hoewel Lloyd George zelf geen entel con- creet voorstel heeft gedaan, wordt toch gc- meld dat de regeering bereid zou zijn om de steenkoolindusirie door financieelen steun over de iegenwoordige moeilijkheden heen te helpen Dat zou echter gelden voor een vast bepaal den tij d en moest niet als subs idie be- schouwd worden. Mart hat eog op da gunatige vendiag in den toestand is het debat, dat iir het Lager huis gehouden zou worden over de proclama- tie waarbij reserves werden opgeroepen, uit- gesteld. DE STRIjD IN KLEIN AZI6. Over de oorzaken van de Grieksohe neder- laag schrijft de correspondent van de Man chester Guardian' het volgende: E>e Grieksche nederlaag is te wijten aan drie voorname redenen. lo. waren de Grieken niet op^de hoogte i van de formidabele wijze waarop de vijand zich had versterkt, na de.allereerste succes- sen van de Grieksche troepen. 2o. hadden de Grieken geen reserves, en 3o. waren hun verbindingen slecht, uiterst slecht. De Kemalisten hadden' hun posities met loopgraven- veretevigd, zij hadden de muni- tie- vervaardiging verbeterd en zij waren be- ter bevoorraad. Zij hadden bovendien hun ef- fectief vermeerdera. De Temps zegt van zijn kanf, dat de Tur- ken superieur waren in strategic en- taktiek. Want de Grieksche nederlaag is een gevolg geweest van een Turksche manoeuvre, waar door de linkervleugel van het Grieksdie leger werd opgerold. Het feit, dat de Grieken hun doel volmaakt gemist hebben, zal de eerstkomende weken van gnooten invloed zijn op de Grieksche bin- nenlandsche poli'tiek en ook op den intermati- onalen toestand. De „Temps" meldt, dat de Turken een 1 nieuw offensief zijn begonnen in het dal van den Meander. Er is nog geen bericht ingeko- men over het resultaat dezer operatic, die blijkbaar te doel heeft dCn redhtervleugel van het Grieksche leger om te trekken. De Turken moeten versterking gekregen hebben van tien divisies, die zich in Kaukasie bevonden en die nu vrij gekomen zijn dloor het sluiten onlangs van een overeenkomst tusschen Angora en Moskou. DE VERDEELTNG VAN OPPER- SILEZIe. De president van de Intergeallieerde com- missie te Oppeln, generaal Le Rond, heeft in pen interview met vertegenwoordigers van de ^ransche en Japansche pers verklaard, dat Polen tevreden kan zijn over het resultaat van de volksstemming. De bestudeering van de ciifers der uitcrebrachte stemmen zou eene ifbakening van de greng vol gens het voorstel van Korfantv mogelijk maken. DE KWESTIE VAN HET HERSTEL De verklaringen die minister Simons te (Bera aan den Zwitserschen president Motta en den correspondent van de Matin"', Sauer- wein, heeft afgelcgd over de gedragslijn die Duitschland bij de verdere behandeling van het schadevergoedingsvraagstuk denkt te vol gen, worden in de Berlijnsche pers opgevat als een bewijs, dat Duitschland bereid is tot de te Parijs gewenschte rechtstreeksche be- sprekmgen met Frankrijk en een, spoedige me- dedeeling van nieuwe voorstellen. Dr. Starsemann zal terstond na den terug- keer van dr. Simons de rijkscommissie voor buitenlandsche zaken bijeenroepen. In hoold- zaak geldt dit de behandeling van het vraag- stuk der schadevergoeding. Bij alle partijen bestaat de wensch dat de regeering nun tijdig op de hoogte zal stellen van de nieuwe voorstellen en dat dr. Simons lan de commissie zijn plannen zal mededee- len. GOUDSMOKKELARIJ. Op het Westbahnhof te Weenen zijn drie Engelschen en een Engelsche gearresteerd, die in officieel verzegelde bagage 20 H milli- oen kronen naar het buitenland trachtten te smokkelen. Een van hen, die opgaf Gennais te heeten, vertelde, dat hij journalist en cor respondent van de „Manchester Guardian" was. Tegelijkertijd werd een Zwitser, Rap- pard genaamd. gearresteerd, die zich uilgaf voor Zwitsersch koerier en 18 KG. goud in Zwitserland wilde binnensmokkelen. Ook zijn bagage was officieel verzegeld. EEN GEDENKTEEKEN ONTHULD. Zaterdag is op het nationaal schietterrein te Brussel, waar tijdens de Duitsche bezet- ting 35 Belgen, Franschen. Engelschen en Engelsche burgers werden tcrechtgesteld, een gedenkteeken onthuld met de namen der slachtoffers onder welke zich miss Edith Ca- vell en Gabrielle Petit bevinden. De plech tigheid werd bijgewoond door den koning, de koningin, den kroonprins, kardinaal Merrier, de voorzitters van Kamer en Senaat, burj meester Max en de ministers Carton de art, Deveze en Jaspar, de gezanten van Frankrijk,. Engeland, Spanje en Amerika en tal van andere autoriteiten. FINLAND EN SOVJET-RUSLAND. Naar uit Helsingfors, volgens een tele- kram uit Stockholm ontvangen, gemeld wordt, is tusschen Finland en sovjet-Rusland een ernstig conflict uitgebroken. Rusland heeft het verzoek om den in Rusland vertoe- venden Finnen toe te staan zich naar hun va- derland te begeven verworpen en heeft ook den leden van bet Finsche gezantschap in Moskou verboden zich uit Rusland te bege ven Inmiddels zijn ook in Oost-Karelie anti- Finsche ongeregeldhedcn voorgcvallen. Ten gevolge daarvan heeft de Finsche re geering alle verkeer met Rusland verbroken Aan Russische koeriers wordt het ook niet tocgestaan door Finland te reizen. De Fin sche regeering heeft voorgesteld een gemeng- de Russisch-Finsche commissie te benoemen, die de verschillende kwesties behandelen zal. DE DUITSCHE KOLENLEVERING'EN. De .Temps" meldt, dat te Parijs speciale gedelcgeerden uit Berlijo zijn aangekemen ter basprakingi van hat program dap kolanla- veringen van Met af. Voor de eerste maal door de betrokken afdeeling der commissie van herstel gehoord, dienden zij een memo- rie in, waarin gevraagd wordlt, dat de maasn- delijks te leveren hoeveel heid kolen zal wor den verminderd. Zij zullen binnenkort op- nieuw worden gehoord. DE TOE'KOMST VAN CXPPER-SILEZIe. De Berlijnsche correspondent van het Hlbl. meldt: Het terugtrekken van de Engelsche bezet- tingstroepen uit Opper-Silezie wordlt met grooten spoed1 voortgezet. Zaterdag is in Beuthen reeds een groot aantal afdeelingen Engelschen' en Schotten bijeengebracht. Se- dert het bekend worden van het vertrek dezer troepen nemen de Poolsche gewelddaden reeds weer toe. Uit verschillende plaatsen wor den nieuwe terroristiache wandaden gemeld. DE BURGEROORLOG IN IERLAND Gisterochtend is een bijzonder hevige aanval gedaan op de Black and Tans in het Northwestern Hotel te Dublin. De aanvallers liepen langs de kade met dokwerkers, die naar de schepen gingen. Plotseling snelden zij uit de rij, schoten op de schildwacht voor het hotel, wierpen gasbommen en bommen met zuur en met petroleum door de ramen en openden van drie kanten een geweldig vuur uit revolvers. De hulppolitie wachtte met vu ren tot de dokwerkers in veiligheid waren, doch.daarop ontstond een hevig gevecht, waaraan sommige politiemannen deelnamen, die alleen in pyjama gekleed waren. E6n der aanvallers werd door het hoofd geschoten, terwijl verscheidene anderen gewond zijn. De sdiildwacht der politie werd door het been geschoten, terwijl een ander politieman bevangen werd door gasdampen. Bij de snelle nadering van krachtige militaire versterkin- gen vluchtten de aanvallers. De troepen hebben het district onderzocht en een aantal menschen gearresteerd. IXE OtNLUSIfEiNi Ml ITAXIe. DRUK TRANSITO^VERKEER. Het aantal uit Duitschland' te 'Viissingen aangevoerde goederen, mri bestemming' voor Engeland was de laatste week zoo groot, in vcrband met de op 14 April in werking tre- dendte tolbepalingen, dat de „Zeeland" door haar mailboot „Prins Hendrik" twee extra reizen naar Queensborough moest doen ina- ken om alle goederen te kunnen vervoeren. DE INDISCHE MAIL WEER OVER MARSEILLE EN GENUA. Van 2 Jul! af zullen de boo ten van de Rot- terdamsche Lloyd en de Maatschappij Ne- derland Marseille en Genua weer aandoen. Het eerste repatrieerende Lloyd-schip, dat via de Fransche havens de reis maakt, is de Wilis", het eerste uitgaande de „Tabanan." EEN HONDERVIJFTIGJARIGE KOERD. In de voorstad van Konstantinopel, Topha- ne, woont een man, die ongetwijfeld de oud- ste man ter wereld moet zijn, ten minste, in- dien zij, die zijn geschiedenis kennen, de waarheid spreken. Torah heet deze oude. Hij is een Koerd en men zegt, dat hij 150 jaar geleden werd geboren. Lange jaren verdiende Torah zijn brood met hetgeen men in het Turksch noemt: „ha- mal": wij zouden zeggen: kruiersdiensten. Op tachtigjarigen leeftijd trok hij zich uit den arbeid terug en hij leeft sinds dien tijd van de liefdadigheid van anderen. De Turksche Senaat stond verleden jaar aan dezen onsterfelijke een Staatsondersteu- ning toe Torah is natuurlijk niet zoo krachtig meer, maar evenmin is hij reeds „op". Van zoetig- heden moet hij verbluffend veel houden. Zijn geheugen laat evenwel wat te wenschen over en omtrent de diverse eeuwen, die hij heeft meegemaakt, is hij wel eens in de war. ONGEVAL BIJ EEN STIERENGE- VECHT. Tijdens een stierengevecht in de arena's van Salins de Giraud heeft zich een emstig ongeval voorgedaan. Een der sticren werd n 1. dol en sprang over de barriere, waarach- ter de toeschouwers waren gezeten. In zijn dolle drift spietste het dier een der aanwezi- gen aan de horens Het slachtoffer was on- middellijk dood. Nadat nog een andere be- zoeker ernstig was verwond, siaagde men er met veel moeite in, het razende dier wederom in de arena terug te brengen. EEN DURE BEGRAFENIS. Bij de begrafenin van den ddodgeschotcn communist Syl* te Bovlijn. warm coder maar 20.000 gemeente-werklieden aanwezig. De Duitsche bladen hebben thans uitgerekend, dat dit Berlijn een millioen mark kost, daar deze werklicden met goedkeuring van het stadsbestuur diea dag het werk lieten rusten en dus het loon moet worden uitbetaald. De democraten in den Berlijnschen raad hebben thans het stadsbestuur hierover ter verantwoording geroepen. BIJ EEN HiULrffiGING GESTORVEN. NEGERMOORDEN. Wij hebben indertijd melding gemaakt van gruwelijke moorden, door de plantersfamilie Williams en een paar neger-opzichtera ge- pleegdi op een groot aantal negers bij Wil liams in dienst of liever: in slavernij. Williams Sr. staat thans te recht. Een der eersten, die gehoord werden, is een neger- opzichter, die een werkzaam aandeel in de gruwelijke gebeurtenissen heeft genomen en (he zelfs een der medebeklaagden is. Het re- laas dat deze neger deed was afschuwelijk, betreft de vermoording van 2 der 11 afge- maakte negers op Williams katoenplantage in dlen staat Georgie. De moorden waren ge- pleegd om het den slachtoffers onmogelijk te maken' uit de school te klappen over ontoe- laatbare arbeidstoestanden op de plantage „Twee negers" zoo vertelde de opzich- ter Lindsay en White genaamd, werden in een auto naar een brag over een rivier ge- reden. De negers werden nu met hun halzen en handen aan elkaar vastgemaakt met ket- tigen en staaldraad. Daarna werd een zak met steenen ter gezamenlijke zwaarte van* 100 pond" aan den ketting en den zak met steenen had Johnnie (d.i. de planter Williams) al bij zich in de auto, toen wij uitreden. Op de brag Let Johnnie de auto stilhouden en zei de: „er uit, jongens". Lindsay (een der slachtoffers) smeekte om hun leven; maar wij gooiden ze over de leuning." Nog vertelde de opzichter hoe hij op be vel van Williams andere negers had af ge maakt door ze met een bijl dood te slaan of ze in de rivier te werpen. Men heeft inderdaad nog andere negerlij- ken uit de rivier opgehaald. Ook deze arme dromxnels waren geketend fen met steenen be- zwaard. Wij vinden van de bekentenis van' den ne- ger-opzichter de man heet Clyde Manning een iets afwijkend doch nog schokkender relaas in een correspondentie uit New York aan een Londensch blad. Volgens die lezing werden de bride slacht offers, na te zijn geketend in een zak gestopt, die raxis met steenen bezwaard was en dlaar- na in het water gegooid. Het zou niet Man ning zijn geweest, die de moorhandeling had voltooid, doch een andere opzichter, Charlie Chisholm, sindsdien zelf ook om hals ge- bracht. In de auto die de arme zwartjes naar de rivier had gereden bevond zich nog een derde neger, Forts Price. Deze vroeg om, als het dan toch moest, te mogen sterven als een man en niet worden verzopen als een rat Zelf klom Price op de leuning en wierp zich te water. Toen Mannine werd ondervraag naar dc redenen die hem tot medeplichtigheid aan de ze vreeselijke dingen hadden gebracht, ant- woordde hij eenvoudig: „Mijnheer Johnnie zei dat het gebeuren moest; anders ging ik cr zelf aan." KORTE BERICHTEN. Uit het z.g. groote museum te Weimar zijn schilderijen van groote waarde, o. a. van Rembrandt en Ter Borgh, onitvreemd. Het mij nwerkerep u bl iek j e in Istrie is door Italiaansche militairen bezet. De beroemde zanger Caruso heeft Vrij dag te New-York weer voor het eerst na zijn herstel bczongen in besloten kring. Degencn die hem gehoord hebben, verzekeren, dat zijn stem onverzwakt is. Uit de gemeentelijke spaarkas van Alten- heim (Baden) is des nacht een bedrag van 1 millioen ontvreemd Op het redactie-bureau van de „Soir" te Brussel is een inval gedaan, naar aanlri- ding van publicaties over een ministerraad te Havre in oorlogstijd. De Ehiitscne regeering heeft aan de En tente een lijst overhandigd, betreffende het gebruik van Dieselmotoren. Uit Boedapest wordt gemeld, dlat hef nroces tegen de moordenaars van graaf Tisza heden begint. Onder de beklaagden bevindt zich de vroegere minister-president Frie- drich, die besaiuldigd wordt van medeplich tigheid aan den moord. De Wurtembergsche staatspresiden* zal Hieder, wordt candidaat gestcld uccr het Duitsche RijkspMsidentsdiap. Ondanks het verzet der radicalen zal in den Duitschen Rijksdag een mode van sympathie voor de overleden ex-keizerin worden ingediend. Gemeld wordt, dat het plebisciet in Oostenrijk in zake aansluiting bij Duitsch land zal worden verboden. De Hongaarsche kabinetscrisis is opge- lost door een reconstructie van het kabinet Teleki. Gemengd Nieuws DE TOESTAND IN DOORN. Den geheelen dag was het te Doom giste- ren een af- en aanrijden van auto's naar het kasteel van den ex-keizer, waar de keizerlijke standaard halfstok geheschen is. In het dorp zelf is niets ongewoons merkbaar. Wel ziet men vele hofdamcs in zwaren rouw met bloe- men in de handen de dorpsstraten doorwan- dlelen'. In den vooraacht was de toestand van de ex-keizerin niet erger dan de vorige dlagen, alleen de ademhaling werd langzamer. iDe ex-keizer was de laatste dagen steeds bij het ziekbed, als voelde hij, dat de dood niet "lamg meer zou uitblijven. Om 5 uur in den morgen was de hoop nog niet geheel opgegeven, doch de arisen zagen toen in dat de ex-keizerin het niet lang meer i zou maken. Omstreeks 6 uur sliep de ex-kei- j zerin Augusta Victoria zacht en kalm in, ter- t wijl de ex-keizer weenend naast haar stond. 1 Onmiddellijk werden de Ned. autoriteiten I en de naaste bloedverwanten van het overlij- den in kennds gesteld. De geheele hofhouding was in den loop van den dag in diepen rouw, op uitdrukkelij'k verlangen van wijlen de ex- keizerin. 'a Morgens vroeg werden reeds groote rouwkransen in het kasteel binnengedragen, o.a van gravin Keller, Dr. Haehner, de fa- milie Beaufort en prof. Stuart. De lijkdiensf zal hier gelrid worden door Ds. Wijs uit Hiaariem, Dr. Drijander uit Ber lijn en Ds. Ledder uft Doom'. De uitvaart heeft vermoedelijk in Potsdam waar een tweede lijkdienst zal worden gehou den. De prinses van Brunswijk is reeds op weg hierheen, terwijl de kroonprins uit Wie- ringen reeds hjer is aangekomen. 'Nopens de uitvaart van de ex-keizerin meldt de Duitsche draadlooze dienst: De gewezen keizer en de gewezen kroon prins zullen het lijk Donderdag tot de Ne- derlandsche grens begeleiden, vanwaar Dry- ander, de hofprediker, het naar het station Wildpark bij Potsdam zal brengen, waar het op de baar zal worden geplaatst. De begra- fenis zal plaats hebben met het ceremonieel der Praisische koningen, in tegenwoordig- heid van alle kinderen, behalve den kroon prins, alle kleinkinderen, en een achttal Duit sche vorstelijke personen. Zondag zal er in alle Praisische kerken een rouwdienst worden gehouden. Alle dfetails van de bijzetting zijn geregeld tusschen den hofmaarechalk en de Praisische regeering. DINSD V 0 DireeteurG. 11. KRAK. noofdrodttutourTJ. N. A11EMA. ^PRlTi Do politie te Serara in Itaiie heeft een sa- menzwerinig ontdelkt, die ten doel had' een ter- neur te veatigen. hJOgenendertig anarohisten z n diaarbij geaxresteerd1. TenOindle de fascietiec'he beweging tegen te wer'ken had een aantal anarchisten en com munis ten een geheim varbond gevormd, dat ais sensationeelen naan- voerde ,J3et Verbond' van de Rtoode Wolven." 'Dos naehts ontmoetten ee eLkander op ver schillende plaatson, soma in boorenschuxon bij Seirara, soans in hexibergon. H'un plan was oim in het hoofdkwaxtixe van de fasciston bomanen te gooien en vervolgens do spoorbxuggen, de waterloid'ing en do elec- trische centxalo in do lucht te laten vliegen. Zij hadden de boschiikking weten te krij'gon over 100 geweren, eenige duizenden patxonen en viexenzestig boimmen. Do aans'lagon zouedn gepasseerden Vrijdag volvooxd zijn, doeh do datum wexd wat vex- schoven, daax nog niet alel voorbexeidselon goreed waren. Bij do inwijdinig Zondagocfhtend van een gedenkteeken in hot Stadion van de „Ceircla Spertif' te Brugge vo<xr de ledOmi, die in d'en oorlog gevallen zijn, is een vlieger uit Bxus- ael, die uit zijn toeatel een krane op het mo nument zou werpen, met de kop van zijn toe- stel op het monument >geetooten en neerge- stort. DO bestuuxder en zijn paaeagiex zijn beiden igedood'. DE'VEiRMENIDOEKMG DER BDEIWAPENING. Gevolg gevend aan het verzoek, door den Volkenbond tot alle regeeringen gericht, heeft de Belgische mindsterxaad' besloten zich aan- te aluiten bij het beginee!, volgens het welk voor het volgende dlienetjaar de militai re uitgaven niet zullen worden overschreden, tenzij het een maatregel betreft, sanbevolen door den Volkenbon-1 of een uitzondei ings- tc oat and welke, ingevo'ge het Pact, ter ken- nie van den Rlaad1 van. den Volkenbond is gebrach*. Roeds voor verwchoidOTje maanden, toen re kening moeet gehouden worden met het over- lijden der ikeiserin, werd'eii uitvoerige onder handelingen tueechen het in Berlijn achterge- 'hleven ^Hofmaaxschallamt" en de Pruiaische regeering gevoerdi, over de vr&ag op wel'ke wijze de 'bijzetting der keizerin zou pLaate vin-den, echxijft die Beriijneohe oorreepandent vain het Hbl. Hij dealt mede, dat overeenikomr eten van 'beide zijden warden getxoffen, die tot in alle onderdeelen de ovorbreuging van het lijk der ex-lkeizerin en de bijzetting te Potsdam regelden. Dit gestfhiedde om te ver- hinderen, diat de rouwdienst op tactlooze wijze door wedarzijdeche poilitielke demoostra- ties ontwijd ward. In de bereikte overeenJkom- sten had ook het huie Doom, d. i. due de ex- keizer, deetijdB toegeetemdi. Uitdnukkelijk werd overeengekomeni, dat deze voor den rouwdienst getxoffen bepalingen van beide zijden geheim gehouden zouden worden. De geheimhouding heeft alleen ten doel, betoo- gingeu van iederen aard te verhinderen. Ook de aankosnst van den trein, die het lijk der ex-keizerin uit Doom naax Potsd'am brengt, wordt geheim gehouden. Met een deelneming van den ex-keizer en den ex-ikroonprine aan de begrafenie wexd1 bij de destijde gehouden besprelkingen van den aanvang af geen rekening gehouden, daax men aannaim dat de Nederlandsche regeering van 'beide de vaste toezegging verikregen heeft, dat zij niet zonder vergunning van het hun gastvrijheid' vex'leenende 'land, dit zullen verlaten. Het verleenen eenex dergelijke ver gunning was na de notawieseling tueechen Nederland en de geallieerde regeeringen ala uitgesloten te beechouwen. Het ia niet waarschijnlijtk, dat de in Duitsch land vexblijvende ikindexen der overledene zich naar Doom zullen begeven am aan dlen rouw dienst dieel te nemen. De overbxenging van het lijk van Doom naar Potedam zal dadelijk na afloop van d'en lijlkdienet in Doom, due in den nacht van Donderdag op Vrijdag plaata hebben. Verschillende pexsoonlijJkhedbn uit die naaste omgeving van den ex-keizer zul'len het stofelijk overechot naar Duitschland' 'begelei den. De ./Deutsche Tageszeitung" verneemt, dat de ex-keizer en de ex-kroonprin« het stoffelijk oversehot der ex-keizerin tot aan de Neder- landscaa |mu b—rieideg. anil ex.. OMummb, pala-uBi&rm, der -T'ejav

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1