Alkmaarsche Gouraot Hondard Drle en Twlntlgste Jaargang. Dins dag 12 April. Feuilleton. Neef Griiy Stadsnieuws SOC1AAL-DEMOCRATISCHE GEMEENTERAADSLEDEN. Zondag hield de Vereeniging van Sociaal- Democratische Gemeenteraadsleden in „Noord Holland Noord" in het gebouw „De Unie" haar derde algemeene vergadering. In zijn openingswoord heette de heer K. van't Veer (Alkmaar) de aanwezigen harte- lijk welkom en deelde tevens mede, dat tot verdere ontwikkeling der raadsleden meerdere 'vergaderingen gehouden zullen worden. De heer Jos. Loopuit, lid van het Partij- bestuur, behandelde het onderwerp: „Het Wethouderschap voor Soc.-Dem. Gemeente raadsleden". Spreker gaf te kennen, dat het onderwerp altijd actueel is, doch op het standpunt moet blijven staan van het Am- hemsche Congr^s. Een wethouderszetel kan onzerzijds geambieerd Worden op een door ons ontworpen urgentteprogram dat door die andere partijcn aanvaard is, dodh de fractie moet sterk genoeg zijn. De strijdwiize onzer partij moeten wij algemeen in het licht stel- len, vooral wat zij geweest is en wat zij be hoort te zijn; zij neeft een verleden achter den rug, waarmede zij niet kan breken Zij is opgekomen en groot geworden in den strijd tegen het negatisme (anarchisme, communis- me, enz. Wat wij binnen het raam van het kapitalisme kunnen verkrijgen, moeten wij veroveren. Het strijdkarakter onzer partij draagt een hervormingskarakter; dit is ons altijd eigen geweest en behoort zoo te blij ven wanneer wij ons op het standpunt plaatsen van het negatieve, dan vendwijnt de partij evenals het Algemeen Nederl Werklie- denverbond, zoo ook zal het anarchisme ver- dwijnen. Waar Dr. H. Gortcr, aldus spr., de idee verkondigt, dat alleen gepropageerd moet worden, meent spreker, dat men ook de consequentie van de propaganda moet aan- vaarden. Wie dat niet doet, moet buiten het politieke leven blijven. Zoowel de propaganda als de hervorming moeten beiden worden aanvaard. Welke de belangrijkste is, is ons volkomen vreemd, doch is geen politieke kwestie. In elke tot stand gekomen hervor ming voor de arbeidersklasse ligt een massa propaganda voor de partij. Het behaalde in wetgevende lichamen kan dienstbaar worden gemaakt om andere arbeiders tot onze partij te trekken. Wanneer de partij door e£n per- soon in den Raad is vertegenwoordigd, dan behoort propaganda gemaakt te worden, doch zoodra onze politieke invloed1 groeit, dan moeten wij de voorstellen met meer po- sitiviteit bestudeeren. Bij een sterke fractie is het den aangewezen weg, dat de raadsar- beid wordt verdeeld. Een verkeerde stelling vindt spr., wanneer men zijn tegenstander als minderwaardige rangschikt. De S. D. A P. staat in de oppositie tegen het kapitalistische stelsel, welk stelsel ver- schillcnde deelen omvat die toch 6en geheel vormen. Het politieke systeem uit zich in de regeerende lichamen, het economische in de vakbeweging. Waar de bezittende klasse een bolwerk bezit, moeten wij trachten daar bin nen te dringen en er uithalen wat er in zit Door ons is nimmer in den Raad gezegd: „Wij willen in geen commissie van bijstand", doch in elke commissie rioeten wij een plaats zien te veroveren. Wij moeten in commissies van bijstand de wethouders dwingen in die richting, waar wij hen willen hcbben. De drijfkracht moeten wij gebruiken ten dienste der partij. Onze oppositie moet van invloed zijn. Hoe grooter onze invloed, hoe grooter eischen de burgerij kan stellen. Zij is niet gediend van politieke redevoeringen, maar de tijd' is dan aangebroken om zelf achter de groene tafel plaats te nemen. Het wethouder schap is geen princip'eele kwestie, doch een kwestie van- tactiek. Een kleine fractie kan wel eens voor de consequentie geplaatst wor den om een wethouderszetel te ambieeren, terwijl een grootere fractie een gunstiger tijd afwacht in verband met de samenstelling van den Raad. Hocwel Dordrecht voor onze partij geen geschikte overeenkomst bood, hebben wij daar voor een poos geleden onze wethouder teruggenomen, doch nu heeft de partij zich uitgesproken voor de aanvaarding van een wethouderszetel. De noodzakelijkheid doet zich somwijlen voor tot afwijzeo, terwijl het praktisch is een zetel te aanvaarden. Thans is het moeilijker om iets te bereiken dan voorheen, doch dit mag geen kwestie zijn om ons buiten den Raad te houden. Als raadslid heeft men minder kopzorg dan als wethouder, doch dat is een gradueel, maar geen principled verschil ,De peri ode in de arbeidersbeweging is an- ders dan vroeger. Nu staan wij voor grooter hervormingen, doch wij moeten dit bereiken met stukken en brokken. Onze hervonnings- arbeid komt ook aan op de intdligentie van den persoon en hiervoor verwees spr. naar den Rotterdamschen wethouder der levens- middelenvoorziening. Stulemeijer en De Mi randa, de Amsterdamsche wethouder. Een goed stuk hervormingsarbeid wordt verricht door den Haagschen wethouder van onder- wii9 Alberda. Wethouders behooren altijd contact te hou den met hun fractie doch de wethouder moet niet beschouwd worden als een boodschap- penjongen, maar is een vooruitgeschoven post. Voor een klein verschil in het college van B. en W. mag hij zich niet terugtrekken .Over ondergeschikte dingen kan een wethou der niet altijd met zijn fractie consulteeren, maar wanneer groote dingen in aantocht zijn, dan behoort een wethouder zijn mede-fractie- genooten in te Iichten en dan kunnen er be- sluiten genomen worden. Zoo'n verhouding is goed en vruchtdragend. De wethouders be hooren m&r overleg te plegen met hun frac tie, dan met B. en w. Ook behoeven zij ^jch niet te binden aan B. en W.ze zijn geen mi nisters Een college van B. en W. behoeft niet homogeen te zijn, maar bepaalde afspraken behooren te worden uitgevoerd. Het raadswerk is een goed werk en dringt werk in Den Haag; het wordt meer geappre- beter tot de burgerij door dan het regeerings- cieerd. Met een wethouder moet men van Het raadswerk maken wat er van te maken is. (Applaus). Van de gedachtenwisseling werd door en- kelen gebruik gemaakt. De heer Hidma (Hoom) wilde er vooral op wiizen dat wethouders niet worden be- noemd uit eerzucht en misschien ook nog on- geschikt zijn. De heer Singer (Avenhom) vond dat er in groote plaatsen met het werk onzer wethou ders wordt medegeleefd; hun werk wordt be- en veroordeeld. In kleine plaatsen is net moeilijk werk. De heer Bakker (Oudkarspel) achtte een wethouderszetel een verzwakking voor de propaganda De heer Westerhof (Alkmaar) gaf te ken nen, dat een commissie van bijstand de raad in het klein is, en zij heeft geen meerdere ver- antwoordclijkneid dan in den Raad. Wan neer een commissie adviseert, dan heeft dit in den Raad grooten invloed. Een commissie van bijstand is geen schakel tot het wethou derschap. De strijd om de macht in de ge- meenteraden wordt door de bougeoisie inge- zien. Spr. was van meening, dat het op net Amhemsche Congres aangenomen urgentie- program gehandhaafd moet blijven en de sc- cialisatie-paragraaf niet mag ontbreken. Wan neer de burgerliike raadsleden ons program aanvaarden en dit niet bchoorlijk uitvoeren, zullen wij dit aan emstige kritick onderwer- pen Mocht evenwel de socialisatie-paragraaf ontbreken, dan mogen wij geen wethouders zetel ambieeren Met een goed omlijnd urgen- ii('program kunnen de wethouders veel doen, hetwelk groote propqgandistische waarde heeft. Nadat de heer Loopuit de sprekers had be- antwoord, werd besloten de volgende verga dering te Hoom te houden Met een opwekkqpd woord sloot de hem- Van 't Veer deze bijeenkomst. WAAROM GEIOBGANISGEERD. door Henri Ardell. Naar het Fransch. 38) En zonder zich in't miinst te geneeren, pak- te hij den kwaionigen beet en diende hem een korte maar krachtige straf .toe, voordat iemandl tijd had gehad tusschenbeide te ko- men. „Mijnheer, o mijinheer, laat dat!" smeekte Anlette, vol medelijden met den gililenden klei- neni Felix, waarhij, het zusje au ook haar kre- ten voegde. „Trek het u niet aan, juffrouw. Ik heb hem aan zoo iets gewend. 'Hij weet dat hij zwijgen mioet als zijn geliefde vader het hem beveelt... Zoo niet, d'an' wordt hij gestraftN!u is het afgeloopen. G'a heen jongen." En geheel buiten adem, gaf hij den schuil- dige de vrijheid terug, terwijl hij zelf in- han- den viel van den opzichter, die het gerecht ver- tegenwoordigde. „Miaar Louiise die man is heel eenvoudig idiootLaten we neengaan. Je bait zeker wel gesticht," fluisteide Guy mevrouw Chausey toe. f lij had dolle lust in lachen uit te barsten1 bij het belachelijke van dit heele tooneel: mijn- heef Amelot hevig te keer gaande .tegen den veeleisehenden opzichterArlette trachtende met blikken Felix te troosten, welke met voch- tige en diroevige oogen naar de vlekken keek die zijn traneni hadden gemaakt op zijn kers- roode das, terwijl de stijflioofdige Pauline opnieuw begoni om den kamed te dwingen. „Als wij die lieve kinderen nu eindelijk eens naar den kameel brachten," steide mevrouw Harvet glimlachend voor. Mlaar de hoeveelheid geduld waarover m#- touiw Chausey Icon besdhikiken was uitgeput i en de beperktheid van begrip waarvan de oude dame bij deze gelegenheid blijk gaf, be gon haar te vervelen. Zonder te antwooiden op het' voorstel omtrent den kameel, antwoord- de zij dan1 ook: „Lieve mevrouw, u zult ons well exuseeren, als wij u verlaten, maar ik moet nog in de stad zijn en ik vrees dat ik al laat kom voor rnijn afspraak." .,Wat, wou u heengaan? Dat is toch1 niet mogelijk! Mijinheer Amelot is verklaring gaan geven.... wacht even .tot hij terugkomt.... Het zou hem zeer spijtea, als hij geen afscheid van u kon nemen. O, kijk, daar komt hij aan P' All was de goede vrouw nog zoo welspre- kend geweest, het had haar niets geholpen. Mlevrouw Chausey was vast gesloten. Zij moest dus afscheid nemen van de tante en1 het nichitje, om van Guy niet te spreken, die zoo vroolijk gestemd was als de huwelijfcspreten- dent net weinig scheen te wezen. En met een roode kleur en woed'end over de sc&ne, die hij gehad had met den opzichter van den winter- tuin Amelot mevrouw Chausey en haar nicht- je...." „Welnu, 'Arlette, hoe vimd je per slot van rekening en op je geweten af dien lieven va der?' vroeg Guy, toen ze d'e serre uit waren. En hi} deed' die vraag op zulk een1 grappi- ge roanier, d'at Arlette in een schaterlach, dien- ze zoo lang had1 moeten uithouden, uit- barsftte, een toch zoo vroolijk, zoo klaterend. zoo 'luid, dat mevrouw Chausey en Guy niet konden nalaten mee te lacheni ,jDit lieve vadertje is een belachelijk man en abominabel ruwt" „Albominabel? NSets meer dan dat? H6! wat ben je strengZeg, zou je niet graag een dergelijlken man willen hebben?' „Een dergelijke man? Waarom vraag je mij d'at?...- Is hij—.." ,.W«1 neen, Guy sdiert»t," kwam mevrouw Chauaay haasfig tueechemeide. „Woat niet1 bang, lieverd. Ik verzeker je, dat niemand van ons het in zijn hoofd krijjgrt je ooiit te laten trouwen met zulk een1 belachelijk wezen als dit is En Arlette vemam niet, dat zij d^en dag de heldin geweest was van een IcenniamalfiTig X. Zij hoorde het de volgende dagen ook niet; en evenmin vemam zij dat de beschermeling van mevrouw Hlarvet haar een weelde-schep- seltje genoemd had!, niet in staat de rol in zijn huis te vervullen, die hij haar toedacht, die van huishoudster e%. tevens boeman voor de twt« kinderen. iDaarenboven, zij dacht niet meer over den onbekende dien het toeval meende zij, op haar weg bad geplaatst. E6n enkele gedachte ver- vulde haar nu geheel en al. Want den dag na de ontmoeting in den wintertuin had mevrouw Chausey een brief gekregen van juffrouw Ma- louzec met de tijding dat de dokter, die gedu rende de epidemic veel te veel van zich zelf gevergd had, aan zulk een emstigen aanval vam.zijn bartziekte leed, dat men voor de af- loop vreesde en dat een spoedige overkomst van Arlette noodzakelijk sdieen. In ieder ge- val, haar tegenwoordigheid zou goed doen aan haar vader, die nu erkende zeer geleden te hebben onder de scheiding welke nij zelf geeischt had. Juffrouw Gamerine verzocht mevrouw Chausey Arlette voor te bereiden op den plotselingen terugkeer en voegde er bij dat zij. haar zelf zou schrijven om haar te zeggen dat zij voor zaken te Parijs moest we zen en haar mee terug zou nemen naar Dou- annenez. Twee dagen daama was er een telegram van jufrouw Catherine. De toestand van den dokter werd zeer emetig, hij kon in een aan val weggerukt worden en de oude juffrouw Catherine kwam Arietta dadeltjk haun. Provindaal Nienws UIT ZUIDSCHARWOUDE. Zaterdagavood werd in het locaal van den heerlCramer de tweede vergadering ge houden van de verzetcommissic tegen den aanslag inzake't faillissement van de Coope- ratie vooruit. Ook deze vergadering werd ge- presideerd door den heer Bartten die meedeel- de dat op het oogenbiik de zaak aard'ig aan het rollen is doord'at als gevolg van de aan- geboden en geweigerde kwitant:es te Zuid- jcharwoude een zestal leden gedagvaard' zijn om deze maand voor de rechtbank te verschij- ncm. Zij hebben de deurwaarder aan de deur gehad1 die de dagvaarding heeft thuisbezorgd. Door den heer P. Zeeman werd hiema op verzoek van den voorziitter verslag uit ge bracht van het onderhoud d'at de commissie van drie personen met den curator en- met den advocaat heeft gehad. 'Hij-releveerde daarbij het besluit dat in de vorige vergadering ge nomen is, weet niet of alien die aanwezig zijin gekomen zijn als pcrotcsteerendcn of dat er zijn die van de verklikkcrsdienst aanwezig zijin. In verband met enkele besprekingen zag het bestuur gaarne dat de laatsten als ze er zijn gingen vertrekken. Hij veritrouwd echter dat alien als protesteerenden aanwezig zijn. Hij wees er verder op dat er in de ccodpera- tie veel gebeurd is, steeds een open vraag blijft waar de groote tekorten beland zijn, doch er door het bestuur dat den laatsten tijd zittimg had wel eenig licht ontstoken is; wat hoop gaf, dat er voor deze verzetvereemging iets te doen is. Ik deelde aan den curator mee, dat het fail lissement het gevolg geweest is van schrome- lijke tekorfkomimgen zeg het hier en zal het ook voor den rechtbank herhalen. Enkele ingezetenem uit Zuidscharwoude hebben de eer de eerete beurtt met de dagvaar- dingen! te krijgen, ik ben er ook bij en ik ver- moed! wel dat ik de eerste zal zijn die zich zal hebben te verdtedigen. Ik heb aan den curator geschreven dat ik niiet weiger te betalen, mits de eisch' van beta- ling rechiivaand'ig is, dat ik meen dat eerst andere dingen moeten gebeuren. Ik heb als mijn meening te kennen gegeven dat art. 25 gehandhaafd moet worden als men art. 37 in toepassing wil brengen, want dat verscheide- nen betalingen zip gedaan waarvan den voorzitter niets bekend is. Langen tiid1 is volgehouden dat ketting en smokkelhandel buiten de oo6peratie omgingeni, toen ik en meerderen met mi] eenigen tijd in't bestuur gezeten hadden, werden we meer en meer gewaar, dat wel degelijk de ketting en smokkelhandel met miedeweten en voorkennis van het dagelijks bestuur heeft plaats gehad. Die ini de gelegenheid zijn een uittreksel uit de nottulen bij. mij te komen inzien zal ze ker tot dezelfde conclusie komen. Ik heb er op gewftzen dat er belangrijke bedragen zijn uitbetaald in hoofdzaak aan een drietal personen die in de onmiddellijke nabijheid van bedrijfsleider en dagelijks be stuur stonden, heb bedragen en datums ge noemd, heb gezegd, dat er is gehandeld in strijd met een notarieele acte en sdmftelijke overeenkomst, zal dit ook voor de rechtbank herhalen. Veel meer is niet in orde geweest, met de loopers werd1 in strijd met het H. H. regle- ment soms in 13 weken niet afgerekend, met gevolg dat belangrijke bedragen niet thuis- gehradrt konden worden, ook daarvan zijn be wiizen voorhanden'. We wezen er tevens op dat afschrijVingen teniet ged'aan zijn waardoor geflatteerde ba- lansen verkregen werden, dat de acccoun- tant van dten bond een tekort in kas consta- teerde van f 3000,wat nooit terecht geko- Zij was zeer ontsteld geweest, het arme kind, door die plotiselinge oproeping, niette- genstaande alle voorzorgeni die mevrouw Chausey met haar groote genegcoheid had genomen, ze had haar den waren toestand van haar vader niet durven openBaren. Bij "t denkbeeldl alloen heen te zullen' gan gevoelde Aritte een vreugde, die het medelijdend1 hart van mevrouiw Chausey omtzettend aandeed. Em toch, hoe vreemd het ook ziji! van het oogenbiik af aan dat zij wist te zullen vertrek ken, was hoor opgewekte vroolijkheid verdSve- nen. Een.' gevoel van smartelijke scheiding 'kwelde haar tolkens als de gedachte aan haar aanstaand vertrek bij haar op kwam. Dq^, dat gelukkige leven in' dit gezin waar- in zij zoo vol liefde was opgenomeni, het was gedaan. Gedaan die heerlijke muziekavonden met Guy, haar lange gesprckkeni, him wande- lingen! En' daarenboven, een plotselinge angst greep haar aan. Juffrouw Malouzec was pas aangekomen. Daar zij maar een nacht in Pa rijs zou blijven had zij aangenomen bij me vrouw Chausey te logeeren, cn met aandrang vroeg Arlette haar alles omtrent haar vader, verbaasd, spoedig ongerust over de terughou- dendheid van de oude dame bij haar anit- woorden, en vooral door de emstige uitdruk- king van' haar gezicht. ..Juffrouw Catherine, vertel mij wat meer van vaderIk weet om zoo te zeggen nu niets meer van hemZijn brieveni, zijn haast geen1 brieven ie noemen, zoo kort!" Juffrouw Mlalouzec aarzelde, zij trachtte den slag te verzachten dien zjj het kind moest toebrengen. „Hij heeft het al dien tijd heel dfuk gehad1, meisje liefen daarenbovenhij is lijden- dc." „Liidende?Waarom zegt u dat op dien toon?' „Mlaar Arietta, ik zag het op aan heel ge- men Is, enz. Vergadering, het waa voor mij die met al deze punten bekend ben geworden, niet moge lijk mijn krachten aan het verzet niet te ge ven en ik zal al mijn medewerldng verleenen, naar ik meen in het algemeen befang en ook ter wille van het mijne. Het zal moeten blij- ken of het recht kan zegevieren. Ook werk ik met al mijn ijver mee, opdat er elat reinetg- met al mijn ijver mee, opdat er later niet ge zegd kan wordenzullie hebt er niet aan mee gedaan. Er is verder gewezan op het te laat bijeen- roepen van de leden vergadering, op de onvol- doende omschrijving op de agenda/ Of een en ander aanvechtbaar is, zal de tijd wel leeren. 'De heer Olthof die mee een bezoek gebracht heeft, had aan het meegedeelde door den heer Zeeman weinig toe te voegen en ook de voor zitter meende, dat een en ander zoo duidelijk mogelijk is weergegevea. 'De voorzitter decide nog mede, van den cu rator de toezegging te hebben ontvangea, dat geeni verdere kwitant'ies of dagvaardingen ge- zonden zullen wordien aan hen die meeprotes- teeren, zoolang de zaak van de nu gedagvanr- den niet afgewikkeldl is. Nadat nog enkele j vragen waren gesteld en naar genoegen be- antwoord elk nog een kleine biidrage had ge- stort voor eventueel verdere koeten, werd de vergadering gesloten. UIT KOEDIJK. Zondag herdacht de muziekvereeniging ..Aurora" haar 30-jarig bestaan.' Een feest- commissie was samengesteld. 'sNamiddags om 2K uur was er een concert aangeboden door de feestvierende vereeniging, waarbij de voorzitter, de heer C. Bos Lz., de open- ningsrede ui^sprak. Den aanwezig zijnden oua-directeur van.de vereeniging, de heer Bijhouwer, bracht spreker dank voor hetgeen deze gedaan had bij de oprichting en de eer ste jaren van het bestaan. Vervolgens memo- reerde de voorzitter den levensloop der ver eeniging en sprak eenige woorden van dank aan verschillende peraonen voor de hulp en den steun der vereeniging bewezen. De voorzitter der Tooneelvereeniging „de Roos", de heer G. Hartland, booa hierop met eenige waardeerende woorden een bloe- menmand aan. Hiema verkreeg de eere-voorzitter, burge- meester Kooiman, het woord. Spr. bracht hulde aan de feestvierende vereeniging en ha- ren voorzitter den heer Bos, als oprichter en voorman. Spr. bood een medalje aan als her- innering. Vervolgens werden door den voorzitter der gymnastiekvereeniging, den heer P. Zwets- man, en door den voorzitter van ..Zanglust", den heer P. Oud, met eenige waardeerende woorden bloemen aangeboden, waama de eerste 4 nummers van het concert werden ge geven. In de pauze werd het woord gevoerd door dCn oud-directeur, den heer Bijhouwer, uit Amsterdam, die op humoristische wijze een speech hield over het oprichten en het optre- cfen der vereeniging, wat een zeer luid ap plaus uitlokte. Vervolgens werden nog 4 nummers ten beste gegeven, waama de heer Wassenaar, hoofd der school, de vereeniging complimen- teerde en dank bracht namens het publitk voor het aangeboden concert. Om 8 uur werd een aanvang gemaakt met het gemaskerd bal, onder leiding van den heer H Sjoers, uit Alkmaar, waaraan door een 50-tal personen werd deelgenomen. •Mooie prijzen waren beschikbaar. Na het bal der gemaskerden, dat twee uur duurde, werd het d£masqu6 gehouden en door de jury de prijzen toegewezen. Den eersten prijs voor de dames bekwam mej. M. Keeman, als nachtgodin; 2e prijs mej. G. Verwer, als de Lente (deze dame heeft ook den publieksprijs behaald); 3e prijs mej. C. Groot als Turksche vrouw; 4e prijs mej. Gr Schipper als Nar; 5e prijs mej. A Groot als Narcis; 6e prijs mej. M. Spaan als duivel; 7e prijs mej. B Tiessema als Bach ante; 8e prijs mej. M. Koom als Haremvrouw. De groeps- prijs viel ten deel aan de 5 muzikanten. De prijs voor het leukste paar was voor mej. T. Tiessema en de heer H. Krings. De prijzen voor de heeren waren als volgt: le prijs de heer H Krings als school- jongen; 2e prijs de heer J. Hartland als vlas- man3e prijs de heer Jn. Keeman als blauwe ridder; 4e prijs de heer Jo. Visser als roode ridder; 5e prijs de heer J. de Louw als muzi- kant; 6e prijs mej. T. Visser en mej D Schrijver als glazenwasscher en als dienst- bode. Alle priizen werden onder luide toe- juichingen uitgereikt. Vervolgens sprak de eere-voorzitter nog women- toon. 'Ik loan je toch niet met vroolijke stem verklarai dat je vader ziek is!" Zij richtte zich op, met groote oogen zei ,yls hij rick!Sedert wanneer?" ,.Sedbrt een dag of veerticn ongeveer... „En niemamd heeft mij gewaarschuwd O! en ze hebben mij biff vnoolijjk laten zijn, mij amuseeren en ladieni! Haar stem brak, terwijl haar oogen ver- ivijtenid1 van mevrouw Chausey naar Made leine gingen, die stilzwijgend Vol medelijden toehoorden. Lieve kind, wij hebben er je rrets van ge zegd" zei mevrouw Chausey met eenige in- spanning, omdat je ongelukfcig niets doen kon om je vader verlichtimg te geven. Het diende nergens toe je verdriet te doen.. Zif schudde het hoofd. „rk zou veel liever verdriet gehad hebben. Dat verdriet zou mij ten miimste madCr ge bracht hebben tot hemMaar juffrouw Catherine, wat heeft hij gehad? Hij zal toch zelf die ziekte niet gekregen hebben... „Neen, het is de overmaat van vermoeienis die hem heeft uitgeput....." ,,Ataar gaat h3 hem nu beter?" Het was een smeeldbede waarvan1 zij zich niet bewust was, die zoo vurig ifirilde in haar stem, dat juffrouw Catherine haar niet nog meer durfde te laten lijden. „HSj was een beetje beter toen ik weggin'g". „Een beetje maar! Wi^ is er bij; hem?" „Mevrouw Morgane". ,rBlanche ook?" t „Blanche is met haar moeder uit Chhteau- lin teruggekeerd". „Bn ik, zijn kleintje, ik ben weg! ik pas hem niet op!ik blijf te Parijs als een onver- schillige, terwijl hij misschien naar mij vraagtEn als u te Parijs had moeten weeea, eeu u mij niet teruggeroepen hebben..." Twlontt vemolgd) M*. 84. 1ML Verelaigigovere van eon oourant maken van alles mee. Zoo kan het hun gebeuren, wan neer alle andere menschen.in Morpheus' air men liigigen' of er over gaan ^enken te slapen, diat zij zich met po+Joodi en papier gewipend opmaken naar een of andere vergadering. Zoo was dat b.v. gieteravond' of juister gezegd' hedennacht het govaL Om 12 uur nA vengaderden in het hotel „Het Wapen van Munster" de kellnera en an-der cafd- en hotelpereoneel van AlkmaaT. Bet dtoel van deze vergadering was alhier een afdeeling op te richten van den Bond van hotel-, cafe- en restaurantpereoneel in NoderlandL De heer W. MHchels preeidoerde en opende de verga-iering met zijn voldoening er over uit te spreken, dat ibijna alle kellmer®, enz. aan de oproeping tot bij-woning van de verga- diering, geiieor hadden gegeven. Spreker dee'de mede, dat hij den heer J. 0. B. van Hilit, secretariat van den Bond, be- reid had gevonden de voordeelen van een or- gamaati* voor kellnera, enz. te bespcreken in het onderwerp: Waarom georganieeerd De heer Van Hi 1st aan het woord komende, begon met te zeggen, dat men, waar men •lechte 3 of 4 leden kon ktrijgen, een afdeeling moeat oprichten. Spreker zeide, dat in den aard van het beroep zit, dat men overai eene rondkijkt en komt men dan in een klein plaatsje, b.v. Alkmaar, dan ziet men, dat er veel verbeterd moet worden. Het is een mis- vattiag, vervolgde spreker, te gelooven, dat men hier niet zou ikomen tot betere arbeida- voorwaarden omdat men' zoo gering in auntal is. Het gebeurt daarentegen, dat in een groote «tad, b.v. Utrecht, het xeataurant-leven zeer slecht is ontwikkeldi Maar toch telt de afd. Utrecht 100 leden en wanverhoudingen treft men er niet aan. Br is nu altijd wel tegen de elechte axbeide- voiorwaarden geeputterd, vervolgde spreker, maar niemandi heeft ooit de kat de bel aan- gebonden. Spreker had' hier collega'a geeproken, die hier een plaatselijke vereeniging wilden stich- ten. Spreker zeide verder, dat men niet overai dezelfdle "erhoudingen heeft van axbeidedUur en loon. De heer Van Hilst vervolgde: Mien moet tuze betrekkir.g niet als een geheel aparte vcorstel'len, wat nu zoo dikwijls wordt gedaan. Verder gaf spreker ataaltjes van goring loon. Een goietige uitzondering m&akten daarop de belli era. Gedurende den oorlog kiegen alle a/I.eiders meer loon en minder arbeideduur. Dat hebben ze geikregen door tun organii/tia. Maar wij, zeide apreker, zijn achter g *blevrn en als we onze positie verge- lijken met 'iie van andere arbeiders, dan zien wo diat we nog achter zijr.. De kellners b.-dden v<e] fooien, en zoodoende dus een tamelijk inkomen, maur een zeer .'a; gen arbei lsdag. Maar ook de positie vhq oen kellner ii ach- ts'uitgegaan t on de priizen van de oonaump- t:e at-iren sn dus tie fooi- i llciner werden. M* »r d-iar legentver staa; vervolgde die heer Van Hi 1st diat de oorlogstijd) de or gan isatie sterk heeft omhoog gebracht. In Amsterdam telde de Bond b.v. in 1014 180 leden en in 1919 ongeveer 1500. Nog een vmrceei van de organisatie is, dat men nu niiet meer voor het geringste op straat wordt gezet, nu wordt alle personeel van den oudate tot den jongste beschouwd als een menech. Ook het loon is a.1 heel veel verbeterd ge worden onder den dlwang van de organisatie. ■Spreker gaf daarvan als voorbeeldi, dat een kennis van hem, een buffetchef, thans 55 ■per week verdiemt. Spreker ziet daarin het 'bewijs dat onder het optredten van de organi satie die positie er al veel beter is op ge worden. Spreker noemdb nog meerdere voorbeelden, dat de organisatie goed werkt. Bij deelde ook iete mede, 'hoe het vroeger ging, welke toe- standen toen hebben bestaan. Het gebeurdle b.v. dat kinderen van kellnera des winters dten geheelen dag met natte voeten in school za- ten, omdat de ouders hun geen nieuwe schoe- nen kondeni fcoopen. En daar de kinderen heel zelden hun vader zagen, en dus het vaderlijk gezag ontbrak, gingen ze dikwijls den ver- keerden weg op. Er zijn nog verder zoo veel scladuwzijden aan ons beroep, zeide spreker. De tuberculoee b.v. is een 'beroepsziekte. Er hebben zeer slechte toestanden voor den arbeider bestaan, evrvolgde de heer Van' Hilst, en de patroon heeft er zich nieta van aangetroikken. Eh als dat alias in de groote steden onder den diruk van de oigamdsatie veel is verbeterd, dan kan dat tech ook in 'kleine plaatsen, meende spreker. En er tegenover staat, dat ook die patroouB zich organiseeren, hoe wel spreker meende, dat die organisatie niet veel beteekent, wijl er alleen gesproken wordt over biljartlalkens enz. Doch de org. van de werknemers is thans z6o, zoo als ze dat bij die and'ere vakvereenigin- gen is. Spreker zeide: De Alkmaarsche patroons zijn vol van deze onschuldige bijeenkomst. Ze vragen zich wanneer het tot een staking komt. Maar dat kan natuurlijk niet, doch hun kwade igeweten spreekt, daar ze we ten, dat verbetering noodig is. Spreker zeide verder dat er verbetering moet komon door aansluitdmg en behoorlij'k, redelijk overleg met de werkgevers. Vele besrtaande dingen in ons vak moeten verbeteren, zeide spreker. Zoo moet er b.v. te gen gewaakt worden, dat men zoolang moge- lijk van rijn arbeidekracht kan genicten, wear men in ons vak gauw oud ia en diu* gauw op atiraat rou worden gezet. Het lot ram den ouden arbeider ia, diat hij op zijn kin deren moet eteunen, en die tijd treedt bij on* veel apoedoger in dan bij anditrm, meende •preker. Wm er vroeger iemanid' van one vak zi«0c, d'an- moeet hij door zijn kameradlen worden ge- eteund, vervo.lgde de heer Van Hfi'lot. Maar binnen enkele woken zal de regeering waar- achijnlijk een regeling treffen, dat bij zielkte 26 weken lang 70 pet. van het loon wordt ge- garandeerd. Spreker meende, dat het echter eoo dikwijil* gebeurt, dat vele menschen reeds 12 aimbach- ten en 13 ongelukken hadden gehad en ten glotte kellner werden. Hier weet men van -geen vakschelen, terwijl dat in Duitechland veel be tar ia. CWoxdt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5