R.H.W. SODAWATER Het gesprek van den dag Langestraat 75. - Telef. 632. MEIJEH's Reclame-Sigaren, Toen de reddtogsboo* door de branding was omgeslagen, waren, zoo hebben die ge- redden medegedeeld. alle inzittenden natuur- lijk te water geraakt Ieder trachtte zwem- mende de boot weer te bereiken wat aan elf faunner gelukte, waarondier ook de kapitein Dubblinga, diie zelf nog een der andferea, een oud-gezagvoerder, die vriiwillig meegeaan was, op ae boot geholpen had en hem nog aangeraden had zich good vast te houden. Zelf had Dubblinga, die als „een oude water- rot1" bekend stond, zich niet zoo verzekerd. zoodat hij door een overs) aandie golf werd weggeslagen en wel 20 mt jer van de boot af- raakte. Zwemmende poogde hij de boot weer te bereiken, wat hem echter niet is mogen ge- lukken. Men heeft hem niet dm hulp hooren achreeuwen. Visser, de eenige van de bemanning der ix.ot, die de omgeslagen boot niet had kun- nen bereiken, heeft men wel anderhalf uur hooren schreeuwen om hulp. Maar die man- nen, die op de omgeslagen boot zaten, wa ren zelf hulpeloos en konden niet helpen. £ij hebben hun beide makkers voor hunne oogen zien verdriniken. Het lijk van Dubblinga heb ben zij later nog zien drijven met het hoofd omlaag, dat van Visser hebben zij niet weer gezien. Vreeselijk werd faun toestandi toen er een mist kwam opzetten. Van een riem, die langs de zijde der boot dreef hebben zij een mast gemaakt, waaraan een der mannen zijn olie- fas bevestigde. Dit is hun redding geweest, daar zij anders waarschijnlijk niet zouden zijn opgemerkt door den stoomtrawler „Delf- zijl". Twee mannen waren reds bewusteloos, zi] waren door hun makkers met touwen aan de riem vastgebonden. Het lijk van schipper Dubblinga is op Ter- schelling aangespoeld. DE VEENBRANDEN IN DRENTE. Te Weerdlqgerveen zijn uit Kampen vijftig militairen (kpder) en twee officieren aange- komen. Verder is daar de politiemacht met twaalf rijksveldwachters versterkt. Er zijn opnieuw vijftig dagwerk turf in Emmer-Erfscheidenveen verbrand. Vijf in Weerdingerveen aangehouden werk- lieden, die verdacht werden van brandstich- ting, zijn, nadat zij twee dagen in bewaring waren gehouden, wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De Prov. Dr. en Asser Ct meldt: Nu de toestandi in de venen beter is te over- zien, vervalt alle twijfel, of er kwaadwillig- faedd in het spel is. De burgemeester van Em- men, de beer G. Kootstra, bevestigt ons zeer nadrukkelijk, dat de turfhoopen in een halve maan om ae gemeenten Exloo, Odoorn en Eminem zijn aangestoken en wel voomame- lijfc iZaterdagmiddag tusschen 2 en 4 uur. Qngeveer tegelijkeritijdi begon het te branden te Baiger-Gunpascuuin, Emmer-Erfscheiden veen, Roswinkelerveen, Nieuw-Weerdinge, Siepelveen, Noordveeni en Valthermond. De burgemeester van Emmem schatte de aan de turf taegebrachte schade tot nu toe op een 300.000, welke turf echter grootendeels was verzekerd, evenals de verbrande huizen. Wat de kwaadwillighdd bij den brand aan- gaat, de burgemeester van Emmen deelde nog mee, dat bij verschillende turfhoopen iucifers, kaarsen en in petroleum gedren'kte doeken ge- vomden werden. Mm was er zefaer van, dat de cominunisten een vast plan voor de brand- stichting hadden. Geruchten loopeji ook, dat enkele verveners niet onschuldig zijn. Eeni- gen itifd geleden yerd' reeds een vervener we gens brandstichting gearresteerd. Men zegt, dat eenige verveners met het oog op de zeer snel dalende turfprifzen m gemis aan afne- mers, de assuranhepenniiigeu hebben willen veroveren. Assuradeurs, die in de venen kwa- men om den toestand op te nemen, moeten het voornemcn geuit hebben, de zaak voor de rechtbank te brengen. Herhaaldelijk is gezien, dat het branden an boven den wind. Zaterdagmiddag te Nieuw-Weerdinge door velen ontruknde woningen zijn ten deele weer betrokken. De groote massa der veenarbeiders is over de brandstichtinigea, welke het Werk zijn van een klein groepje agitators, niet te spreken, en reeds hebben rnoderne en Christelijk georga- niseerde arbeiders een comrtiunistisch voor- man afgeranseld. Verschillmde groenlanden zijln door het vuur ook aangetast. Terwijl velen met huir goederen vluchtten, hebben anderen hun goed in diepe kuilen, die zij in het veen groeven, geborgen. De mooie Emmer Dennen worden door le- den van een burgerwacht bewaakt. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een te legram van het „uitvoerend comite van de groote openbare bijeenkomst van veenarbei ders te Emmer Gompascuum op Maandag 11 April inzake tewerksteling van alle veen arbeiders bij kanalen, ontghming, bestrating, enz. Men schrijft aan de N. R. Ot. Zoo wel onder de gemeente Odoorn a ls on- der Emmen vermindert het brandgevaar en verwacht men algemeen, dat alle'gevaar spoe- dig zal geweken. De schade aan huizen en brandstof zou twaalf millioen gulden beloopen. Bovendien zijn vele huizen niet verzekerd en is zulks ook met vele dagwerken turf en stobben bag ger het geval. De brand heeft in de gemeen te Odoorn negentien huizen en in de gemeen- te Emmen 58 huizen in de asch gelegd. Excellent aereted! FACTORY LEIDEN kunnen krijgen in1 verband met het bramctge- vear. Arrestatiee zijn er nog niet geweest. Wel is, hooren wij t'hans, eenige dagen geleden een vervener aangehouden in Bargercompascuum. Hij wordt verdacht tot brandstichting te heb ben aangezet Gistermiddlag zijia te Emmen 50 man kader uit Assen gearriveerd, bestemd voor die bewa- kinig der turf in het veen, bij Nieuwweerdin- ge. De militairen staan onder commando van I kapitein Stuerm en den len luitenant Weyers. 1 Zij werden door den burgemeester van Em men maar Nieuw Weerdinge begeleid. L R. BARON TAETS VAN AMERONGEN f Te 's-Gravenhage is in1 den ouderdlom van 85 jaren overleden de heer L. R. Baron Taets van Amjeromgen, kamerheer in buiten- DE HUURWETTEN. Bij de Erven J. J. Tijl te Zwolle zijn ver- schenen ;,De Huurwetten", tekstuitgave met alphabetisch register, bezorgd door J. H. Schaad. gew. dienst van de Koningin. OORLOGSWI NISTTBE'L ASTI NO Het is aan het Verbond van Nederl. Fa- brikantenvereenigiug te 's-Gravenhage, ge- bleken, dat verschillende fabrikanten op de meest onbillijke wijze door inspecteurs en ontvamgers der directe belastingen, ten op- zichte der oorlogswinstbelasting zijn behan- deld. Htet Verbond is nu bereid de belangen der aangesloten' Verbondsleden te beharti- gen, door de betreffende zaken hetzij bij den minister van Financien zelf, of bij den hoofd- inspecteur persoonlijk te gaan behandelen. TEICREQDN VANI DOEN EK-HEIZER VERKOGHiT. De 25eu Med a.e. zal in het ipoortgobouw te Doom in het openbaar wondien verkocht een gedleelte van het terrein van den £i-keizer be- ikend onder den naam van ^UdkelderbOsch", groot 2.03 H.A. In Mhiesellban&al dbet zich een geval van slaapzidkte voor. De echtigenoote van den heer S. is voor eenige dagen 'e morgens niet meer ontwaalkt en slaapt nog eteeds. UIT OUDK1ARSTEL. Bij de op heden gehouden stemming voor een hoofdiingelandl van het Aimibacht van WestfrieSlandi, geniaamd Geestmer Aimbaeht, tengevolge van die benoeming van dten hOofd- ingeland, den heer A. C, Kiroon Mz. tot heem- raad, is gdkozeni de heer F. de Boer Fz. alliier. ONGELUK DOOR EEN AUTO. Maandagmadit is een fietser P. V^ uit Buiksloot, op den Meerweg aldaar door een auto aangeredfen. De man bleef op de plaats dood. Het lijk werd naar het Bumen-Gast- huis vervoerd. De auto kwam door het snelle uitwijken in den onderdijk terecht en viel on- derste boven. Een van de inzittenden bekwam een wond aan het hoofd. Volgens getuigen treft den chauffeur geen schuld, maar is het ongeval te wijten aan den slediten toestand van den weg. INBRAAK. Maandiagnadit is te Worverveer ingebro- ken in het kantoor der zeepfabriek van de fir- ma Jan Dekker aan „Pletn 13". Er is een belangrijk bedrag aan geld en postzegels ont- vreemd. De Wormerveersche recherche meent de daders op't spoor te wezen en nam een man uit Zaandam in verhoor. Het kantoor staat recht tegenover de marechaussee's ka- zerne. FORMAUITElfEN CERT. VAN OOR- 9PRONG. Zooals bekend- is ten aanzien van den isn- voer van1 goederen in Groot- Brfttannii en Ierland, in verband met de toepassing der sancties, de z.g. „German Reparation Reco very Act. 1921" in werking getrcden. Dientengevolge zijn weer de „certificatm van perl land naar bovengenoemde landen van noode, met uitzoniderieg van zendingen die de waar- de van 5 niet overschrijden, en> die welke v66r 15 April e.'k. in eene Engelsche haven- plaate ten invoer bij 'de douanen aldaar zijn aangegieven. Bij de zendingen, waarvopr de certifica- ten van oorsprong noodig zijn, moet als volgt gehandeki worden lo. De aanvrager moet eene verklaring overleggen, afgegeven door den inspecteur der invoerrechten in de plaats van herkomst, aantoonende dat de goederen van Nederland- schen oorsprong zijn, en dat niet meer dan oorsprong" bekend uit het oorlogstijd- k bij den uitvoer van goederen uit ons van de waarde der goederen afkomstig is van Duitsche grondstoften of arbeid. 2o. Voor goederen van anderen oorsprong zal in plaats van de verklaring van den in specteur der invoerrechten^ eene factuur of andere afdoende bewijizen moeten worden overgelegd, benevens eene verklaring van de Kamer van Koophandel ten aanzien van den oorsprong der goederen. 3o. Mede in te zenden de origineele op- dracht aan1 den fabrikant gegevenbij bestel- lingen door bemiiddeling van een tusschenper- soon, moet d'iene order aan den fabrikant, en de oorspronkelijke opdracht in handen van den tusschenpersoon, mede overgelegd wor den! fndien er geen schriftelijke order be- staat, zal aan de hand van de daarop betrek- king hebbende briefwisseling de afgifte van het centificaat worden overwogen. 4o. Het is noodzakelijk dat op het certifi- caat de daarvoor aangegeyen kolom de naam van den werkelijkem fabrikant der goe deren voorkomit. 5o. De formulieren, volgens model door het Britsche Gouvernement aangegeven, moeten in tweevoud' ingevuld worden in de Engel sche taal: (duideliik schrift ,^nachine- schrift aanbevoleil"), met vermelding van den naam der firma, die voor de verzending der goederen zorg draagt, em wel bovenaan dc formulieren. 6o. Certificatem van oorsprong voor goe deren van Ntederlandsche herkomst zullen door het Consulaat-Generaal te Rotterdam alleea uitgegeven worden voor goederen wel ke gefabricecrd of geproduceerd ziin in de volgende provimctea: Zuid-Hedlxnrf, ZseUhd, Noord-Brabant en Limburg. De haven van versrfieping doet to dlt op- zichf niet# ter zake. Voor de overige provin- cien moet zich tot het Britsche Consulaat- Generaal te Amsterdam wenden. HERZTENINO LEE RP LICHTWET. De „Ver. van Hoofden van Scholen in Ne derl and" heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, inhoudende de navolgende conclusies der Vereeniging in zake de aan- hangige herziening van de Wet op den Leer- plicht. 1. iDe wijzigingen, vervat in't wetsont- werp op den Leerplicht, diie verscherping be- oogen en vereenvoudiging van adlmdnistratie beloven, verdienen in vollen omvang door ons te worden toegejuicht. 2. Het mag vooralsnog voldoende worden geacht, den leerplicht tot zeven jaar uit te strekken. Het einde der leerveiplichting is aan het bereiken van- een leeftijd, niet aan het doorloopen eener klasse vast te knoopen. 3. Het verleenenl van landbouwverlof be- hoort geheel te worden afgeschaft. 4. Ten aanzien van het afvoeren van' leer- lingen vodr 't eind der leerverplichting be- hoort de bijzondere school te worden gelijk- gesteldi met die openbare. 5. Het instellen van een dienst tot wearing van schoolverzuim behoort als een plicht aan den raad der gemeente te worden opgelegd, en de kinderrechten dient de bevoegdheid te verkrijgen tegen de spijibelaars op te treden VERDRONKEN. Zondag is een rijtuig met paard, dat ge- schrokken was, in de Simildersvaarf, in de buurt van Meppel geraakt, waarbij de doch- ter van den landbouwer R. Smid u't Ruiner- wold, die met haar bruidegom E. de Wit in Staphorst familie zou bezoeken, is veriron- ken. De W. kon worden geied door eea boot. STAANOBUDEN. Van industrieele zijde heeft de Nijiverheids- raad den laatsten tijd talrijke klachten ont- vangen over te thans bij de Nederlandscfae spoorwegen geld'ende regeling betreffende de staangelden, volgens welke ook voor den Za terdagmiddag staangeld wordt geheven, ter wijl de Arbeidswet den fabrikanten verbiedt, gediirende dien tijd-arbeid1 te doen verrich- ten. iDe Ntederlandsche nijverheid toch voelt het als een groote oobiliijkheid, dat, terwijl de Arbeidswet eenerziids verbiedt, op Zater dagmiddag te laten arbeiden, een semi-offici- eel lichaam als de 'Ntederlandsche spoorwe gen anderzijds een regeling handhaaft, waar- door aan het niet laten werken gedurende dien verboden1 arbeidstijd1 geldelijke nadeelen kunnen! zijn verbonden. Nadat de raad over deze regeling eerst met den chef der afdee- ling spoorwegen van het departement van waterstaat van gedachten had gewisseldi, heeft hij to1 zijn laafste vergadering een be- spreking gehad met den chef van den goede- rendienst dter Ntederlandsche spoorwegen, die daartoe door de ddrectie was aangewezen en toegezegdl heeft, over een oplossing van de be- zwaren met de directie nader overleg te ple- gen. DE1 TURFOOMPAONE BEGONNEN. De compagne in de Noord-Hollandsche ve nen, d.w.z. het baggeren is Maandag begon- nen. Voor werkloosheid in deze venen be- hoeft dus geen1 vrees te bestaan. Gmitrent den prijs dter turf wordt ons me degedeeld, d'at deze door de verveners gemid- deki 3.per duizend lager is gesteld. on- danks het feit, dat de loomem niet in die ma te zijn verlaagd. INBRAAK. Te Gorindhem is in dten nacht van Maan dag op Dinsdag ingebroken in het hotel „de Giet" aan den Arkelpoort. Vermist wordt ruim 2000 aan bankpa- pier en zilver kleingeld, voorts 3 gouden hor- loges en belangrijke documenten, die een groote waarde voor den eigenaar van het ho tel hebben. Van de daders is nog geen spoor ontdekt DE B ESTUURS'HE RVORMING DE GRAAFF. Door Mr. Chr. P. van Wijngaardten, W. de Cock Buning, mr. dr. A. M. Joekes, W. A Penard en J. E. Stokvis is aan de Tweedte Kamer der Staten Generaal een advies ge- richt, waar in adressanten hun bezwaren te en dewoorgestelde nadere wijziging van het -geeringsreglement, betreffende de instel- ling van gewesten en1 gouvemementen, uit- eenzetten. TERECHT. Het 20-jarig meisje uit iDiemen, wier op- sporing dezer dagen door den burgemeester van die plaats verzocht werd, is gisteren door de Haagsche recherche in een inrichting daar tei* stede opgespoord en naar haar woon- plaats teruggehracht. ONVOOR1ZICHTIGHE ID In een der keukens van perceel 71 aan de Commelinstraat te Amsterdam Ijad men gis- sterochtendi een brandend1 petroleumstel op den g:ond gezet. Een vierjarig knaapje kwam a) spelend in dc jmbijheid van het stel. Op een gegeven oogenblik strui'kelde het kind en kwam met zijn kleertjes in de vlam. Deerlijk gewond moest het naar het O L. Vr gasthuis worden ve.voerd. 7ijn toestand geeit aafileiding tot bezorgdheid. EEN ZWARE KOE. Te Purmercnd bracht hvxien de vcehouder P Schreuder te Watergang een pracht exem- plaar van een vette koe aan de markt Het dier had! het kolossale gewifht van 1860 pond en werd verkocht aan een slager te 11- pendam voor 1200. WATERSCHAPPEN, Bij kon. besluit ziin benoemd: in de provincie Noord-Holland: tot hoogheemraad van het hoogheemraad- schap van de Uitwaterende Sluizen in Kenne- merland en West-Friesland, de heer W. J. Kernkamp te Edam; tot noofdingeland-plaatsvervanger van Westfriesland, vanwege het ambacht Drech- terland, de heer D. Haringhuize nte Wijde- nes; tot heemraad van den Anna-Paulownapol- der de heer P. J. Waiboer te Anna-Paulow- na; tot heemraad van het waterschap de Scher- meer de heer D. de Boer Dz. te Stompetoren, gemeente Oterleek. INBRAAK. Gisternacht is in het hotel „de Gier" te Go- rinchem ingebroken. Er werd can kast open- gebroken, waaruit vermist werden ruim twee gen Reg hat bewijs tu da prims kwalitait. Beleefd aasbevelend. duizend gulden aan baukpapier en specie en belangrijke documenten, als epaarbankboek- jes, testamenten, polissen enz.; een en ander was geborgen in een gesloten ijzeren geld- kistje. WEGBRENGEN VAN SOHEPEN. Te Hilversum zijn gearresteerd, als ver dacht van het „wegt>rengen" van twee sche- pen, A S en F. baron S. t E. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. KORTE BERICHTEN Jhr. de Gijselaar, lid van1 de Eerste Ka mer en burgemeester van Leiden, heeft gister- morgen in het Diakonespenbuis alJaar een operatie ondergaan. De operatie had1 een gun- stig verloop. In een Maandagavond in het logege- bouw te Arnhem onder leiding van mr. M. J. Wolff gehouden zeer drukbezochte vergade ring van de Arnhemsche Vereeniging voor handel en nijverheid! heeft prof. mr. M. W. F. Treub gesprokeu over die middenstand en de tegenwoordige crisis. Het lijk van kapitein Bruis Dubblenga, de gezagvoeder der reddingboot Schiermon- nikoo^, is gevonden bij de Brandaris op Ter- schelling. De samenstelling van het uitvoerend co rnifte en van het progranuna voor de Neder- landsche Week te Madrid is bekend gemaakt Verschenen is de Memorie van Ant- woord (Tweede Kamer) in zake de wetsont- werpen-pensioenwetten voor land- en zee- macht. De onderzeebooten O VI en O VIII wor den voor langdurige zeereis uifgerust. De luchtlijnen van de Kon. Luchtvaart- Mij op Londen en Hamburg worden Donder- dag door den minister van Waterstaat ge- opend. De Vereeniging van Ntederlandsche Tandartsen heeft Zaterdag en Maandag te Utrecht haar jaarlijksche vergadering gehou den. De minister van financien heeft Maan- dagnamiddag de staatscommissie voor het muntwezen in Nederland en Nederlandsch- Indie geinstalleerd. Opgericht is de Christelijke Internatio nale van P. T. en T -personeel. Te Beesel (L.) zijn negen woningen verbrand. Tusschen ApeldOorn en Beekbergen is een stuik heide verbrand; ook op de Laarder- heide heeft een uitgebreide heibrand gewoed. Voorts zijln in den omtrek van Oirschot door biand1 verndeld bosschen- en hei over een op- pervlakte van 2500 H.A. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Zegelwet met het doel waarde- papiercn, die nog niet belast zijn, zooals pakhuisceelen, cognossemcnten enz. onder de wet te brettgen. Een suppletoire Landbouwbegrooting is ingediend van 1.3 millioen ter dekking van crlsls-ulitgaven over 1921. In de M v. T. wordt de verwachting geuit, dat 1 Juli a s. alle bemioi'fng met graan en meel zal zijn opgehouden. Geen ceTtificaten; van oorsprong zijn noo- dat 1 Juli a.s. alle bemaling met graan en land. De Z.-Afrikaansche tentoonstelling werd tot nu toe door ruim 150,000 personen bezocht. Een wetsontwerp voor de regeling van en het toezicht op de binenschipperiji is ge- reed. Verschenen is de iMlemori van Antwooxxl (Tweede Kamer) in zake het wetsontwerp tot itoekenmimg van1 een voorschot ten behoove eener stoom v a artverbinding tusschen Neder land en1 Z.-Afrika. Te Glasgow is 25 dezer de „Zaanland" voor de Kon. Holl. Llovd te water gelaten. Binnenkort volgt de „Montferland" (beide van 11.000 ton en voor vleeschvervoer). Tot nu toe hebben reeds 8000 betalen- de belangstellenden de Nederlandsche Auto- mobielen -tentoonstelling in den Dierentuin in den Haag bezocht. De tennijn van 30 dagen, door de con ference van Londen aan de Grieken gesteld, om te antwoorden op de voorstellen der ge- allieerden, is afgeloopen. Accountants- en Admlnistratiekantoor. H A. DE MAN, Metiusgracht 23, Alkmaar. Administratis Balansen Belastingzaken Osntrdie enz. Telegranmien van heden HET MIJNWERKERSCONFLICT. LONDEN, 13 April. Ofiicieel wordt medegedeeld, dat de Tryple Alliantie ver- klaarde, dat de algemeen staking Vrijdag- avond 10 uur zal oeginneq. Stadsnteims LIEFDADIGHEIDS-AVOND. Woensdag 20 April zal in de Unie een liefdadigheidsavona worden gegeven, ten ba te van dc bedreigde kinderbewaarplaats. Op dezen avond zullen niet minder dan 6 heeren en een dameskoor onder leiding van den heer Corn. Jonker, medewerken. Het uitgebreide programma bevat o. a. „die Wallfalirt nach Kevlaer", van Heine, (muziek van H. Cuy- pers)) voor declamatie met pianobegeleiding. Het koor zal o. m. „Het Onweer", cantate van 18 April 1921. Opgave van Noordhollandsch Landbouwcredlet. Eoers vau heden te VorlKi fcoers. pl.ffl. 1.30 pl.m. (.45 pl,- pl.m. 2.15 pl.ffl. 2 De special® berichtgever van het Hbl. eein die igisteren rnder De naCht is betreflckelijlk kalm vooarbij ige- gaan. Tech zijn er weer een paar nieuwe brandbtichtinigen gesiignaleeirdi, o.in. bij iEin- niererfscheideikveen, wiaar vijftiien en bij Nienw Weerdimge, waar vijf en dertiig dtaig- wertken turf zijn verbtrajid. Ben daigwerk telt onigeveer&000 tuirven. Huizen zijn echter niet verbrand. De politie is opnieuw versterkt. Op tal van plaatsen blijft het vuur emeulen en speciaal in de omgeving van "Weerdinge vireet het vuur vocxrt. De windi ie vrij ®terk, maar toch niiet eterik genceg om dlen brand! aan te waik- feeren. Het oommi unietiache comite roept de veen arbeiders op voor plaatselifke betoogf nigen. De heer Biromimert voert veelail het woord. Hij zegt, dat de brandstichtinigen niet de schuld zijn van de arbeider^, maar van de verveners zelf, die de turf zouden doen aansteken om de asMirantie-premis bimnen te halen. Echter vernemen wij, dat o.a. in StadWkaaaal een aantali verraners hum turf met meer verzekerd JC^Il Gdsteravonid is te Amsterdam op het Wees pad (voormalig Buiksloot) een wiel-rij- der, die londer licht reedi, door een auto over- reden en gedood. Volgens een in-gesteldi on- dercoek zou den chauffeur geene schuld' tref- fen. ZBETJRUEN'STAKiNG. H40TTHI4DAIM, 13 April. Door het Be- Stuur v. d. Gentralen Raad van Transport- Airbt iders is ernst^g overwogen welko hou- ding door de Nederlandsche Havenarbei- ders en Zf iieder. zal moeten worden aange- nomen, inireval ip Etngeland de havenarbei- t.!ers zuLen staken. Indien zulks het igeval is, zal overcenk instig het getruik gediuren de de lnat.ste jaren steun wi-rden verleend en dien ten.-ovolge dte havc.-iarbeiders en zeelieden worden opgeroepen hun medewer- iinig te weigeren hij alle vervoer voor Giroot- Brittannie. (Ontvangen per draadlooze telefoon.) ST AATSLEE NIN GEN. 5 Nederl. '19 BANK<IN STELLIN GEN. Kol. Bank Indische Bank Handel Mpij. INDUSTR. OND. BINNENL. Insulinde Oliefabr. INDUSTR. OND. BUITENL. Steel comm. CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. VorstenL Dito actions Compania Poerworedjo Bodjang PETROLEUM. Orion Dordtsche Petr. Gee. Holl. Olie Oude Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Nederl. Rubber Intercontin. Rubber Koloniale Rubber Deli Bat. Rubber Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. OUde Vaart Scheepvaart Unie Holt. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm. Marine pref. TABAKKEN. Oude Deli Senembah Medan Deli Batavia Besoeki AMER1KA. Southern Railt Union pacific 92) 183) 1823/4 173) 47 923/4 426) 3 '1 191) 207) 127 1311/a 162 49) 470 183 519 100 53 101/M 53 76 161 244 142 74', 123) 110 89 15'/,, 573/8 455 557 317 410 80 238/4 132) PROLONGATE vorige koers 3lfr, heden 3i/« 92V,-) 921/4-) 190 184 174 188) 183 186) 183 187 183 186) 182 46 44 42 44 44 92) 434-5 307 196 224 126 133) 432-3 305 196 219-20 134-5 431 193 216 131) 433 305 194 218 133 438 305 193) 218 125 133 160-2 50 465-70 185 521 470 182) 521) 468-9 182 521 183 522) 468 182) 521 98 50 97s 97) 97) 50 53-7 72 169) 146 74) 253 148) 74 126 112 253 148] 74 126 112 253 148) 73 126 112 453 145 73 122 460 555-60 315-20 410 90 23-3/4 133 - WISSELKOERSEN. Vddrbeur, Vorige koers koer». Dato heden Berlljn Brussel Londen New-York Parljs Weenen ZwitserUnd 4 69 21 35 11 32 2.881/4 20 57) 0 86) 50 05 465-4.67) 21.31 11.29)- 21.22) 0 11 31 2.88) -2.887/, 20 42)20.50 0.86-0.88 49.90-50. VREEMO BANKPAPIER Duitsch Bankpapier (rood) 4 683/4 I 4 65—4.68 flo»Jeoi RatikI>sItier 0 75 0.72) 0.77)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2