DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 89 Honderd drie en twintigste jaaxgang 1921 Hoogslraat 18. Telef. 253. Langestr. 98. Abonnomontsprijs bij vboniilbctalinf? por 3 man ml on f 2.—, fr. por post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. regol, grootoro letters naar plaatsrolmtOo Ihieveii franco N.V, Rook- en llnmliriarir. v.h. Rooms. Cosier Si Zoon, Voordnm CO, Tel. Administr. No. 3. Redactio No. 33. MVANDAG Directcur: G. II. KRAR. IloofJredacteurTj. N. ADEMA. Jg \pjJXL Buitenland. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. Volgens de „Echo de Paris" heeft de confe rentie op h&t Elysee de miiddelen besproken, om het Koergebied militate te bezetten ea het met hat oog op de sdiadleloossteliing te ex- ploiiteeren. De twee rap por ten die door Foch en Loucheur wtaren ingediiand, werden goed- gekeurd. In het rapport vail Foch wordt voorzien in de oproeping van de lichtingen '18 en '19. De iichtintg 1921 zal na verloop van drie maanden een van de genoemdie lich tingen kunnen vervangm. Het schijnt dat de besetting nog verder zal gaan dan het Roer- gebied en zich over een gedeelte van het in- dustrie-gebied van Westphalen. zal uitstrek- ken. Er is een uitgebreid systeem van belas- ting van^ de indiustrieele producten en den eteenkool uit het te bezetten gebied owtwor- pen, waarbij men op een optorengst van onge- veer 3 milliard per jaar za'l kunnen rekenen Volgens de „Neue Berl. Ztg." werict het Dui'tsche ministerie voort aan de pllannen, 'welke zullen wordem gedaan in zaike den we- deropbouw van Noord-Frankrijik, terwijl het in. de bedoeling moet liggen v66r 1 Med met het concept gereed' te zijn. Dit zou o.m. in- houden een wenkzaam aandeel van de Duit- sche Industrie zoowel als van Duitsche arbei- ders in den wederopbouw, terwijl in het voor- stel tevens de mogelijikheid gecrpperd' wordt van materiaal-leveranties van Duitsche zijde, zooals oompleet afgeleverde bruggen, etc. De kosten hiervan zoud'en in' mindtering worden gebracht van het bedrag der schaideloosstel- ling. Dit alles in gezamenllijk overleg, zoo- dat eventueele schade aan de Fransche In dustrie buitengesloten zou zijin. In een sociaal-democratische vergadering verklaarde de president van den Rijksdag van Baden o.a. De onmogelijkheid om aan de eischen1 der entente te voldoen is ieder duidelijk, moge hij reclrts of links staan. Wanneer Briand eraar. heeft gedlacht nieuwe divangmaatregelen te nemen na 1 Mei, kan hij wel den wederop- bloei van ons land beletten, miaar zeker is, dat d'aardoor Frankrijik niet zal gaan tieren De entente is in staat ons economisch leven 1 volkomen te ruineeren, op gevaar a!, dat zij haar eigen economisch bestaan mede vernie- tigt. Wij kunnen het geld niet opbrengen, dat men van ons verlangt. Wij kunnen de schuld- bekentenis niet onderteekenen, welke men ons vooriegt. Wij zullen hat bedrag moeten op brengen, dat voor eenige wekan te Amster dam werd voorgesteld door Fransche, En gelsche, Belgische en Duitsche sociaal-demo- craten. Tot een practische medewerking aan het hersrtel en prestaties in goederan zijn wij be- raid. Misschien kan ook een deel van de Fran sche en Engelsche schuld aan Amerika op ons worden overgedragen, waarvan wij: dan die rente moeten opbrengen. Er bestaai geen andere mogelijkheid onze schuld af te doen dan deze. Ook mag onze positie niet nog meer ver- zwakt worden door de afschciding der schat- ten van den Opper-Silezischen bodem. Wij zullen de pogingen van den Arneri- kaanschen president Harding steimen, om de geschillen der volken door een scheidsgerecht te doen oplossen. De afschaffing van het mil'itarisme, welke men ons heeft opgedrongen, moet ook in on ze buurstaten worden ingevoerd. Nlaar Wolff meldt heeft de Groot-Berlijn- sche fractievergadering van de S. P. D. een motie aangenomien, waarin de Duitsche ar- beidersklasse de voile verantwoordelijkheid erkent voor alle rechtmatige schadevergoe- dingseischen. De sch adevergoeding moet echter begrensd worden door het prestatie-vermogen van het Duitsche volk en de Duitsche arbeiders niet gedurende generates tot slavernij doemen. Het vrediesverdrag en de besluiten van Lon- dan gaan deze grenzen verre te buiten. Ge- protesteerd wordt tegen het aanwenden van militair geweld. Briand heeft in de Fransche Kamercom- missie voor buitenlan<teche aangelegentheden verklaard, dat indien Duitschlamd v66r 1 Mei voorstellen zou doen, hij zich niet zou verbinden in nieuwe onderhandelingen te tre- dan met de Duitsche gedelegeerden, zonder de noodige waarborgen te hebben tegen Duitschlands politiek, am de dingen op de lange baan te schuiven. Briand voegde er aan toe, dat hij zou weigeren, onderhande lingen te voeren met een igen tusschenpersoon wien dan ook, en dat hij eventueel uitsluitend directe besiprddngen zou willen voeren. Briand zette uiteen, dat de kwestie der maatregelen welke zouden moeten worden ge- nomen, in geval Duitschland zijn verplich- tingen niet zou nakomen, in het bijizonder de aandacht der regeermg heeft. Sprekende over de volksstemmingen in Op- per-Sdlezie gaf Briand te kennen, dlat het verdrag van Versailles het rtcht geeft, het volksstemmingsigfebied te verdeelen en aan Polen het mijn- en ind'ustriegebied toe te wij- zen en aan Duitschland de landbouwstreek af te staan. Briand dacht, dat indien Duitschland v66r 1 Mei nieuwe voorstellen zou doen, deze in eerste plaats zouden inhouden, een' aanbod van h'andenarbeid en goederen, doch deze sch a devergoed in g-modal'iteiten zouden kun nen worden onderzocht, op voorwaarde, dat puittchland een plan tot samanwerlring zou indienen, dat aauwkeuriger zou eijin, dan dat van Spa. Volgens een> telegram uit Praag aan de „Temps" heeft Duitschland aan de Tsjecho- Slowaksche regeermg gevraagd am als be- middblaar te dienen tusschen Duitschland en de Eniten te-mogendheden voor een ndeuw Duitsch voorstel in zake de schadeloosstel- lingcn, maar Tsjecho-SIowakije heeft gewei- gerd. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. De Mijnwerkersfederatie heeft bepaald, dat Vrijdag te Londen een conferentie van miin- werkersgedelegeerden zal plaats hebben. De leden van het uitvoerend comite keeren naar hun onderscheidene districten terug. Intus- schen heeft in 'geen enkel steenkolendistrict hervatting van den arbeid plaats. „Doorgaan! Neem geen notitie van mede- deelingen in de pers over den toestand! Han del slechts op orders van het hoofdkwartier Deze aankondiging van het Engelsche minis- terie van voedselvoorziening geeft de hou- ding der regeering weer ten aanzien van de staking. De treinenloop zal, ter besparing van steenkool, heden, Maandag, verder worden ingekrompen. Enkele mijnwerkersvereenigin- gen hebben haar inkomsten reeds verbruikt en andere betalen slechts de helft van het sta- kingsloon uit Volgens die Daily News" wordt aangeno- men, dat de mijnwerkers in Yorkshire bereid zijn om onmiddellijk den arbeid te hervatten, terwijl de mannen in Dursemere waarschijn- lijk eenzelfde houding zouden aannemen. De Engelsche Zeeliedenbond verklaarde zich met 57 stemmen meerderheid tegen een sympathiestaking. Naar aanleiding van een telegram, dat door den heer Fimmen, secretaris van de I. T. F., aan de transportarbeiders en spoorweg- arbeiders-organisaties van Duitschland, Frankrijk, Belgie, Nederland, Spanje, Zwe- den, Noorwegen en Denemarken, in verband met den in Engeland heerschenden economi- schen strijd werd verzonden, waarin bedoel- de organisaties werd opgedragen, elken ko- lentoevocr naar Engeland te verhinderen en in 't algemeen alles te doen, waardoor ver- hinderd kan worden, dat de strijd der Engel sche mijnwerkers en transportarbeiders be- moeilijkt zou worden, werd van de Holland- sche en ook van de Duitsche organisatie be- richt ontvangen, dat in alle havenplaatsen de noodige maatregelen zijn getroffen om de in- structies van de I T. F. ten uitvoer te bren- gen. Soortgelijke maatregelen zijn op verzoek der I. T. F getroffen om de Noorsche zeelie- den in hun strijd tegen de patroons te onder- steunen. De Engelsche bladen heffen geen juichkre- ten aain over de aneenighedd in de Triple AUiantie, waardoor aan de voorgenomen sta king een einde is gekomen. Integendeel wordt de houding der Triple AUiantie meer een overwinning van het gezond verstand ge- noemd, dan een nederlaag voor de arbeiders. Alleen het socialistisch orgaan de ,.Dailly Herald", wijst er op, dat de gevallen beslis- sing een van de hevigste klappen is, die de arbeidersbeweging sinds haar ontstaan heeft gekregen Andere bladen zien in de gebeurte- nissen van Vrijdag een overwinning van' de gematigden op de extremisten welke laatsten ongetwijfeld in de minderheid zijn Wanneer de transport- en spoorwegarbeiders de mijn werkers in hun eisch hadden gesteund, zou den ongetwijfeld talrijke arbeiders de sta- kingsorder niet hebben opgevolgd. Naar ge- meld wordt, konden zoowel de spoorweg- als transportarbeiders slechts op de helft van hun mannen rekenen bij het afkondigen van een sympathiestaking. De „Times" verklaart dat in den strijd tusschen den linker en den rechter vleugcl van de arbeidersbeweging. de rechter vleugel de overwinning heeft bepaald. Van een volko- men overwinning is echter nog geen sprake. De strijd is nog niet opgelost De geheele kwestie zal beslist worden op de conferentie van mijnwerkersafgevaardigden. DE VER. STATEN EN. DE ONTWlAOPENJNiG. Rogers, lid van de commissie voor de bui- tenlandeche za'ken, heeft in't Amerikaansche H'uis van Afgevaardigden een resolutie inge- diend, waarin er op wordt aangedrongendat Harding de regeeringen van Engeland, Franikrijk, Italie en Japan tot een conferen tie zal uitnoodigen, waarin de kwestie der ontwaipening zal worden besproken. Deze resolutie betoogt eveneens dit het de politiek van het oongres moet zijn om, zoo- lang men over de ontwapening nog niet tot overeenstemming is gekomen, te zorgen dat de Vereenigde Slaten een vloot bezitten, die niet voor eenige andere vloot behoeft onder te doen. H6LZ GEARRESTEERD. Max Holz, dte aanstichiter van de Maart- onlusten van dif jaar en die leddier vain, het „roode leger" in midden-Duitschland, die on der ernstige verdlenikinsg staat verschillienidie varijddde aanslageri geplieegd te hebben, is in een van die westslijke Beriijnsche voorete- diemi gearresteerd. De arrestafie had1 plaats, ifoeini Holz, in gezelschap van twee mannen, 's a vends om 11 uur een cate verliot. De poll- tie leidde de beide mannen ferzijdc, en vnoeg hem wie hij was. Holz anitwporddie: 'Dat weet gij; even goedi •als ik zelf. lire een drietal koffers die Hdlz bij zich had, vondi men' een aanzienlijk bedrag aan, baar 'geM dat waarschijnlijk van de plunde- ringea afkomstig is. Ook vend men alle mate- riaal bettwffendft dte organisatie van' den laat sten opstand! inl middien Duitschland1. Dtaar- om ook is deze anrestatie van zeer groot be- lang. Volgens deze papieren staat hot vast, dat dc dlynamietaansiag op de Siegessaule te Charlotitenburg ook het werk van Hdlz was. Evenzoo de aanslag op die electriciteitswer- ken in Uiniuer-Spree. Hierdoar zijn dus deze twee aanslagen opgehclderd. KORTE BERICHTEN. Tien Homgaarsche communisten, onder wie de vrouw van Bela Eun, zijn uit Italie verbanaen. In den Pruitiscben Landdag hadden de communisten een motie ingediend, waarin de houding der regeering inzaike de jongste com- muuistische oproetren werd' afgekeurd. Daar zij echter niet de noodige dertig onderteeke- ningen hadden, vroegen zij de onafhanielijke socialisten om ateundezen weigerden echter. De intergeallieerde commissie in Oppeln deelde mee, dat zij van heden af den staat van beleg opheft. De „Tribuna" berricht uit Rome dat een aantal oorlogsverminkten de ministeries van Landbouw en Nijiverheid hebben bezet. De „Rheinische Rundschau" wijst den kooplieden in het bezette gebied er op, diat volgens nadere informatie de tolgrens reeds op 21 April in working zal treden in het Rijngebied. Tussche het Vaticaan en de Nationalis- tische regeering in Angora heeft een tele- grammcnwisseling plaats gehad, waarbij door het Vaticaan verzocht werd de Ohristenen in den Kaukasus en in Elein-Azie te bescher- men. Eemal Piasja gaf de verzekering daartoe aiies in het werk te zullen etellen. Hit 'Weenen wordt gemeld, dat de natio- nale raad d'e zoogenaamde „Habsburger»wet" (tegen een terugkeer der Habsburgers) met 85 tegen 84 stemmen heeft verworpen. Hier- door is voor het oogenblik een regeeringseri- sis vermeden. Te Parijs en Brussel heeft het Vrijdag den geheelen dag gesneeuwd, zoodat gevreeed wordt dat Lan de vruchtboomen groote schade zal worden toegebracht. De .(Frankfurter Zeitung" verneemt uit Rome, dat de Italiaaneche regeering de be- aprOkingen over het in beslag nemen van het Duitsche eigendom in Italie weer heeft aan- gevauyen. In het bezette gebied' in Duitschland is het houden van openbare vergaderingen weer toegestaan onder zekere voorwaarden. Er gaain geruchten over invrijheidsstel- ling van die gevamgene activisilen' in Belgie. Stegerwald1 is gereed gekomen met de sa- menstelling van een Kabinetslijst in Pruisen, waarop 2 soc -dem. voorkomen. Volgens berichten uit Helsiogfors breidit de boerenopstaind tegen de bolsjewistische heerschappij zich slleric uit. Het Belgische parket stelt een uiitgebreid' onderzoek in niaar de publicatie van de notu- len van den Kroonraad te Havre. JBinnenland DE UXTVAART VAN DE DDITSOHE ElX-EEIZERIN. Men echrijft one uit Doom: Het was Zond&g voor Doom een historieche dag, voor de inwoners van dit beroemd ge- worden dorpje een gewichtdge dag en voor den vroegeren heerecher van het Duitsche Rijik verrnoedelijk de meest tragieche dag van zijn leven. Want een feit is het, dat de Duit- ache ex-keizer zwaar gebu'kt gaat on-der den zwaren slag, die hem Maandag heeft getroffen door het overlijden van zijne levensgezellin. Een hooggeplaatst Nederlander, die zich meermalen in de omgeving van den ex-keizer ophoudt, ikon daarvan getuigen. Wij epraken hem, toen hij gistermorgen juist even het kasteel verliet en hij vertelde ons eenige oogenblikken tevoren den ex-keizer gespro- ken te hebben. Althans onze zegaman had den gewezen monarch aangesproken en het ant- woord moest deze echuldig blijven, daar hij zeer nerveue was. Zelfs verkeerde de ex-keizer in zulk een zwaarmoedigen toestand, dat hij op eens in tranen uitbarstte. Wilhelm heeft zich den d'ood der ex-kei- zerin sterk aangetrokken en ziet er dan ook zeer alecht uit. Ook de kroonprins, wien het verdriet wel is waar niet zoozeer is aan te zien, maaikt het minder good. Er wordt op het Huis „Doorn" zware rouw gedragen door alle familieleden, waarvan err Zondag verscheidene bij het lijk der ex- keizerin waaikten. Drie zoons van den ex-kei- zer vertoefden er, n.l. de kroonprins, prins Oscar en prins Adalbert, die van zijn gemalin vergezeld werd. Vervolgens was ook de doch ter van den ex- 'keizer, Victoria Louise met haren gemaal, den Hertog van Brunewijk. op het kasteel aan,gekomen, terwijl ook de broeder van den ex-keizer, prins Heinrich van Pruisen en een zijner intiemste vrienden, Vorst Max 'Egon von Fiiretenberg, in Doom verblijf hidden. Bijna onafgebroken brachten de bovenge- noemde familieleden in de als rouwkamer in- gerichte groote zaal den tijd door. Deze zal op verzoek van den ex-keizer vereeuwigd wor den door de schilderes Frau Eocher, die uit Berlijn is ontlboden, om de rouwlkarner uit te schilderen. De belangstelling voor de uitvaart der ex- keizerin openbaarde zich reeds in den middag. Per auto of fiet® waren honderden person en van hainde an var te Doom aangekomen. Niauwagiarig staardan cij naar hart slot van. dan ax-fcaizar, dat door trwaa Matar hoog raa- tarwark ia afgaslotem. Er warn avaaiwel niat reel meer te zien dan enkele heeren, met hoo- ge hoeden op, die zich naar het kasteel bega- ven. Desniettemin-groeide de belangatelling gaandeweg aan en tegen 8 uur avonds werd het zelfs zeer druk in het dorp. Langs de wegen, waar de stoet zou voorbij- trekken, werden een 5-tal marechaussees ge- plaatet, terwijl het station Miaarn door een ster'ke wacht mareohaussees en rjjksveldwach- ters werd afgezet. Om 9 uur in den avond is in de rouwkamer de lij'kdienst gehouden, die door de meerge- noemde familieleden van den ex-keizer, de hofhouding en een aantal genoodigden ia bij- gewoond. Hierbij zijn gebqden uitgesproken door den hofprediker Dr. Drijander uit Ber lijn, ds. Lodder uit Doom en dls. Weiss uit Haarlem. Buiten staat eene groote menigte te wach- ten. Het is een kille Aprilavond. De maan gluurt trkatig door de boomen naar het on- gewone, droevige sc'houwspel, dat zich op dit plerkje van den aardbodem afspeelt. Het is 9 uur, nog steeds weet niemand, hoe laat <le uitvaart zal plaats Lebben en uit welken uit- gang de stoet den tuin van het kasteel zal verlaten. Duizenden hdbben zich opgesteld langs en bij den hoofdingang, het zg.n. poort- gebouw. Voor een goeden opmerker was het echter duidelijk, dat voor de uitvaart de zij- ingang zou word'en gebruikt; ianmers daar patrouilleerdon talTijke marechaussees, die steeds de menigte aanmaanden, door te loo- pen. Het was kwart over negen, toen een tweetal auto's voor den zijingang stopten. Deze auto's, aldus vernamen wij, waren bestemd voor de dragers. Okn half tien ging de poort op een kier open; een man rende er uit en weinige oogenblikken later began d'e klok van het ker'kje, dat midden in het dorp gelegen is, te luiden,' het sein, dat de uitvaart eeu aanvang nam. Nog steeds heerscht er doodsche stilte; marechaussees seek en hunne fietslantaarns aan; er komt beweging. Daarna, om kwart voor tienen, gaan dfe beide zware ijzeren deuren open en komen 8 dragers aanloopen met hooge hoeden, lange rwarte jassen met witte tressen en wit gega- lonneerde pantalons. Deze nemen plaats in de beide gereedataande auto's. Nog steeds luidt het klokje in het anders zoo eenzame dorpje. Een 10-tal marechaussees stappen op d'e fiets en rijden vooruit. Dan komt uit de poort een groote vrachtauto, geheel beladen met kransen. Dan rijdt uit de poort heel langzaam een groote rouwkoets, waarover heen heel so ber eh eenvoudig een zwart kleed met een zilveren wit kruis. Hierop lag de zeer groote kist, waarin het etoffeldjk overschot van wij- len de ex-keizerin. Vervolgens koinen alle andere auto's te voorschijn, achter elkander. In de eerste zijn de keizer en de kroonprins gezeten, in de volgende prins Oscar en prins Adalbert met zijn gemalin, Victoria Louise, de dOchter van den ex-keizer en haar gemaal de Hertog van Brunswijk, vervolgens prins Heinrich van Pruisen en Vorst Max Egon von FiirsteoOerg. Dan volgt een auto, waarop een oranjeviag wappert; hierin heeft de kamerheer der ko- ningin, graaf van Lijnden van Siandenlburg, plaats genomen. De koningin-moed'er was vertegenwoordigd door Haren kamerheer mr. Graaf van Limburg Btyrum. Verder worden in den stoet opgamerkt, mr. J. B. Kan, secre- taris-gencraal in algemeenen d'ienst, graaf van Lijnden van Bandehbuig, commissarie der 'koningin in de provincie Utrecht, baron Schimmelpenninck van der Oye, burgemeester van Doom, L. O. Eolff, burgemeester van Wieringen, Baron Bentinck uit Ameroogefi en Ikapitein van Houten, belast met den- al gemeenen dienet der marechaussees. In het geheel zijn er 15 auto's. Dan stappen weder een 19-tal marechaussees op de fiets, die den stoet sluiten. Nog even worden de auto's na- gestaard en dan worden de groote poorten weder gesloten. En het dorpsklokje verstomt. De bloemenauto en de auto's van do dra gers slaan de rechterzijde, de rouwstoet de linkerzijde van den hoofdweg in. Elr waren slechts eenige honderden perso- nen in Doom getuigen van de uitvaart. Dui zenden hebben tevergeefs bij den hoofdingang en in het dorp gewacht. Een 25-tal binnen- en buitenlandeche jour- nalisten hebben zich inmiddels naar het em placement nabij het station M&ara begeven, dat door carbidlampen, speciaal voor dit doel, was verlicht. Over de hun door den kapitein van de ma rechaussees aangewezen plaats, die ongeveer 150 Mleter van het emplacement, waar de kei- zerlijke ealonwagens staan, was verwijderd, was de pers zeer ontevreden, omdat aldaar hoegenaamd niets van de plechtigheid was waar te nemen. Het zal ongeveer kwart over tienen ge- weest zijn, als d'e groote vrachtauto, met tal rijke kransen beladbn, het emplacement bin- nenrijdt, gevolgd door twee'auto's, waarin de dragers zitten. De kransen worden onmiddel lijk afgeladen en als dat geschied is, komt ruim een kwartier later de stoet aan. Eeret de lijlkwagen en vervolgens de keizerlijike auto, waarin de keizer en de kroonprins, die doorrijdt tot aan de mert eparrengroen ver- sieu-de loods. De andere auto's Mij"ven even voorbij den ingang van het emplacement staan en de inzittenden stappen uit, den weg te voet verder vervolgende. Er zijn vele leden der hofhouding hij, waar van de meesten officiersuniformen dragen met de zilveren helman op. Vanuit de vsrte zisn wij dsn Duitsehsn sx- ksizer, die de gensraalsuniform en daarover een lange grijze cape dirnagt met den garde- .,DE ONNOOZELE SChAARJES" Speciaalzaak in ondergoederen H. B U LTHUIS - A LKMAA R De prizes ran reel mfjnsr artikelea zQn epnieuw belangjljk verminderd. EXTRA AANBIEDING in Trultjes, Fakjes, Koiuen, Bokken, euu helm op het hoofd. De ex-kroonprins draagt de huzaren-uniform van het Doodshoofden- regiment en op het hoofd de losse huzaren- muts met een witte pluim. De andere prinsen dragen eveneens offi- ciers-uniformen. Als alien zioh om de kist hebben geschaard, treedt de hofprediker dr. Drijander naar vo- ren en spreekt een gebed uit, waarin hij den zegen voor de overleden afemeekt. Dan wordt de 'bijizonder groote eikenhouten •met zilver 'beslagen 'kist, die geplaatst was op een rood kleed, waarop de gouden keizers- 'kroon, in een der wagons gedragen en daarop ibetreden de ex-keizer en de ex-kroonprin» den lijkwagen om van de overleden echtgei en moeder afscheid te nemen. Eenige oogenblikken later verschijne; en zoon weer en treden zij naar buite: begeven de hofprediker dr. Drijander en familieleden zich in den lijkwagen om rende den nacht bij het lijk te blijven wa1 De ex-keizer, recht overein'd loopend, doc' star voor zich uitstarend, gevolgd door den ex-kroonpirine, wandelde naar de keizerlijke auto en stapt onmiddellijk met zijn zoon in, om direct daarop den terugtocht naar het kasteel te aanvaarden. Inmiddels heeft zich een incident afge- speeld onder de journalisten, doordot de kapi tein der marechaussees meende te moeten in- grijpen toen een Fransche persman met blik- semlicht een snapshot deed, en onmiddellijk het fotograaftoestel in beslag nam. De talrijke ipersonen, die de plechtige uit vaart hadden bijgewoond, waren inmiddels naar Doorn teruggekeerd. Hedenmorgen om kwart voor achten ver- trok de rouwtrein naar Berlijn en zoo moge- lijk zullen de ex-keizer en de ex-kroonprins dan nogmaals aanwezig zijn om voor het laatst afscheid te nemen. STICHTINGSVERGADERING VAN DEN VRIJHE1DSBOND. Zaterdagmiddag is te Amsterdam in het Concertgebouw de stichtingsvergadering van den Vrijhridsbond gehouden. Vodr het gebouw werd tegen het aan- vangsuur (half drie) druk propaganda ge- maakt voor de nieuwe politicke organisatie Voorts werd op groote schaal verspreid een door den teekenaar Lutz geillustreerd propaganda-boekje met kleurigen omslag, waarin een toelichting wordt gegeven op het verkiezingsprogramma van den Vrijheidsr bond te Amsterdam. De groote zaal van het Concertgebouw zag er feestelij-k uit. Langs de voorzijde van het podium was een prachtige vcrsiering aan- gebracht van bloeiende azalia's en rhododen drons en hoogopgaande palmen en ander groen. Terwijl de zaal aliengs volstroomde met bezoekers, klonk van het orgel een improvi- satie over: „WiIt heden nu treden", het Frie- sche volkslied en het Zeeuwsch-Vlaanische volkslied, „Zij zullen het niet hebben", en het „Wilhelmus" (nieuwe toonzetting). Aan de bestuurstafel zag men zitten als voorzitter mr. P. Rink, van de Liberate Unie, rlankeerd eenerzijds door prof mr. M. W. Treub, van den Economischen Bond, an- derziids door mr. H. C. Dreaselhuys, van den Bond van Vrije Liberalen. Behalve deze Tweede-Kamer-leden, merkten wij nog o a. op: Ridder van Rappard, prof. Visser van IJzendoorn, F. W. J. Drion, P. J. de Kanter, P. Otto, W. H. de Buisonje, Henri ter Hall, jhr R. R. L. de Muralt en Abr. Staalman, be- nevens het Eerste-Kamer-lid mr H. Smeengc. Mr. P. Rink opende de vergadering met een rede namens de hoofdbesturen van de Libe rate Unie, den Bond van Vrije Liberalen, den Economischen Bond, de Neutrale Partij, de Middenstandspartij, de Algemene Staatspar- tij en de Groep voor MaatschappeHjke en Ethische Belangen, en kwam namens alle deze besturen bchoorlijk geautoriseerd, thans het voorstel aan de goedkeuring der vergadering onderwerpen, in deze vergadering, op den grondslag van het bekende en gcpubliceerde beginselprogram, over te gaan tot de oprich- ting van de nieuwe staatkundige partij, wel ke den naam zal dragen van: de Vrijheids- bond. Hij noemde de fusie een eisch van gezond verstand. Zij is ook een eisch van politieke, tevens moreele, noodzakelijkheid. Waar ge- meenschappelijke beginselen .beleden wor den, ontstaa'i gemeenschappciijke plichten en gemeenschappelijke belangen openen een ter- rein van gcmeenschappelijken arbeid; en deze arbeid zal eerst dan tot voile ontplooiing kunnen worden verricht. indien de gelijkge- zinden zich vereenigen tot zulk een voortdu- rend en georganiseerd gemeenschappeldjk overleg als alleen het partijverhand kan ver- zekeren. De erkenning van deze waarheid brengt mede de prinripieele veroordeeling

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1