seec^pitb. Ds BURJGE&IEESTtER vm AHEMAAE, Gslst op art. 62 der IDlitiewet in verbmnd •net art. 90 van hot Mirlitdebeslurt, breagt tor algemoene kennis, dat Gtedeputeerde Staten doner Provincie bij bun besluit van 13 April 192(1, No. 167 den dienatplichtige FOUKEMT TtTtlA AfKISfMiA, loteling No. 1 uit doze ge meente van de lichting 1921, in zijime a-snvTa- ge oxn vrijetelling wegena fcoetwinnerachap niet-ontvankelijk bebben vertdaaxd. ITegen deze uiteptraak kunnen gedurende tien dagen te re/kenen van Leden 'bij de Ko- sangin in beroep kornen: le. de ingeaehrevene, wien de uitspraaik geldt, zijn vader, moedeiv voogd of cu rator; Se. elk der overige voor de gemeente mge- •chrevenen of zijn vader, moeder, voogd of curator. Alkmaar, 28 April 1921. De Burgemeester voornoemd, W. O. WTMDELAA1R- van de tegenwoordige scheidmg, splitsing en verbrokkeling. Het is niet eeret onlangs, dat bij vden van vrijzinnigen huize de overtuiging opkwam, post vatte en groeide, dat de onderlinge ver- deeldheid tot vermindering van invloed moest leiden en dat ook op politick terrein de oude en beproefde leus der vaderen: Eendracht maakt Macht, niet straffeloos in den wind kon worden geslagen. Maar de tijden waren nog niet rijp. Mocht tegenover de toetreding van de vrouwen tot het kiezerscorps, de bestaande verbrokkeling geliandhaafd blijven, ziedaar de belangrijke vraag, die zich opdrong en die ook ieder heeft te beantwoorden. Vrij algcmeen wordt geoordeeld, dat het al- gemeen belang het meest gediend zal worden mdien de vrouwen zich aansluiten bij, zich als het ware incorporeeren in de politieke partijen, welke reeds bestaan en er niet toe overgaan afzonderlijke partijen, uitsluitend uit vrouwen bestaande, te vonnen. Het inzicht, aldus spreker, dat het, indien voldoende eenheid van beginselen aanwezig bleek, onverantwoordelijk zou zijn, de voor- name oorzaak van gemis aan kracht en in vloed voort te la ten bestaan, werd, onder het beset van wat spr. in herinnering bracht, meer en meer gemeen goed. Zoo kwam het oogenblik steeds nader, waarop men aan de- zelfde tafel plaats kon nemen, om te overwe- gen in hoever plicht en belang samenwerking ~den en vorderden Aan deze beraadsla- deel te nemen, hebben de vrijzinnig- aten geweigerd. Ik wil hier slechts zeide spreker, dat ik die weigering r en haar ongemotiveerd acht. Ik ben aldus spr., bewust met algeheele object i- :rt alle redenen, die voor de weigering zijn bijgebracht, te hebben onderzocht en getoetst, maar ik moet in vollen ernst verklaren, dat geen enkcle in mijn oogen geldige reden voor de weigering is aangevoerd geworden. Ook de vrijzinnig democratische Bond heeft een gauche en een droite. Ik zie niet in, waarom zijn gauche niet zou kunnen mcdewerken tot versterking van de linkerzijde van den vrijL heidsbond, noch waarom zijn droite niet een sieraad zou kunnen zijn van de rechterzijde van de nieuwe partij. Partijverband eisdit geenszins identiteit van aanleg, tactisch in zicht of temperament. Het moge mij vergund zijn er .in dit ver- band de aandacht op te vestigen, dat het juist onze meest principieele, tevens onze machtigste, tegenstandere zijn, die hun partij- eenheid uitsluitend op het gezamenlijk belij- den van een groot hoofdbeginsel hebben ge- grondvest en handhaven. Nomina sunt odio- sa, maar kon niet ieder der hier aanwezigen onmiddellijk zoowel in de R. C. Staatspartij, als in de S. D A. P., personen aanwijzen, tusschen wie zeer groote meeningsverschillen bestaan; kan niet ieder in die partijen een droite en een gauche onderkennen Maar die partijen verdeelen zich daarom niet in elkaar onderling bestrijdende en afbrekende groep- jes Dat laten zij aan anderen over. En dat zij dat niet doen en vrijwillig de discipline handhaven, maakt hun kracht naar buiten uit Spr. noemde het program, dat is ontwor- pen, beslist democratisch. Het ademt een vrijzinnigen, vooruitstrevenden geest. Zijn hoofddoel is, tot leiddraad te strekken van hen, die als kiezer of als gekozene, willen medewerken om ons vaderland, onder zijn geschreven en ongeschreven instellingen, alle beheerscht door en uitgevoerd in den geest van vrijheid op geestelijk, maatschappelijk en politiek terrein, te maken tot een, in al zijn geledingen, ontwikkeld, welvarend en geluk- kig Nederland. Hij wees er ten slotte op, dat de naam een bizinder actueele beteekenis verkrijgt, nu de oprichting van de partij samenvalt met de in- trede van de vrouwen in het kiezerscorps. Want het zijn vooral de vrouwen die er rechtmatig aanspraak op kunnen maken, dat thans de vrijheidsvaan hoog omhoog gehe- ven wordt, de vrouwen, aan wie vrijheid in haar gezin, vrijheid ten aanzien van haar goederen, vrijheid van arbeid, kortom volle- aige staatkundige, burgerrechtelijke en eco- nomische vrijheid, gelijk de mannen die reeds genieten, moet worden verzekerd. Laten wij dan met opgewektheid en geest- drift de handen ineen slaan en in een grooten vrijheidsbond streven naar hctzelfde doel. Indien, aldus spr., ge u met deze denkbeeL den kunt vereenigen, noodig ik u uit, u te verheffen van uw zetels en gezamenlijk te proclameeren de oprichting van den Vrij heidsbond. Donderend applaus volgde op de rede van den heer Rink. Daarop zong een mannenkoor, samenge- steld uit een combinatie van zangvereenigin- gen, onder leiding van den heer Van Zullen, het Oeuzenvendcl op den thuismarsch, van Fred Roeske, dat eindigt met het Wilhelmus. De vergadering hoorde dit staande aan. Tweede spreker was prof, mr M. W. F. Treub. Hij hield een rede en zeide o a. Wij zijn nfet gekomen, om te debatfeeren en al wilden wij het, wij zouden het niet kun nen Maar minder nog zijn wij in een ver gadering als deze in staat tot stemmen. Toch is het met de constitutie onzer nieuwe partij alleen niet gedaan. Wij moeten een noofd hebben De voorzitter dezer vergadering heeft om redenen die wij hebben te eerbiedi- "en. bezwaar gemaaict het leiderschap van den Vriiheidsbond te aanvaarden. Ik stel u i" uit naam der commissie uit de thana aan- eengesloten partijen welke deze WJeenkonwt heeft voorbereid, voor, bij acclamatie dat lei derschap op te dragen aan mr. Dreaselhuys, een man, in de kracht van het ieven, wiens naam a lorn in den lande een uitstekenden klank heeft, een man van groote bekwaam- heid, groote ervaring en groote voortvarend- heid; een kampioen m de publieke arena, wiens werkkracht algemeen wortd erkend, ook door zijn tegenstanders en die zich in den politieken strijd kan meten met den beste. Ik hoop en vertrouw, dat gij mijn voorstel door een algemeen applaus zult willen be- krachtigen. Dondcrende toejuichingen volgden op de rede en dit voorstel, ten bewijs dat de verga dering met de voorzitterskeuze haar instem- ming betuigde; toejuichtingen, die den vorm aannamen van een hulde aan mr. DesseLhuys. Daarna sprak mr. Dresselhuys Hij ein- digde met de mededeeling, dat hij gaame de taak aanvaardde om te streven naar een vrij, een bloeiend en gelukkig Nederland! (Dave- rend applaus). Op voorstel van mr. Rink besloot de ver gadering bij acclamatie -en onder groote geestdrift, de hulde van den Bond aan de Koningin te betuigen Het orgel speelde bet oude Wilhelmus, en staande zong de zaal de hymne mcde. Na het einde klonk een luid hoera, en ver- volgens sloot mr. Rink de vergadering, den wensch uitsprekende, dat de samenwerking tusschen de thans verbonden partijen moge strekken tot den triomf van hare gezamenlijke beginselen. Hiermede was de vergadering ge€indigd. Zaterdagavond ^ebben bestuur en leden van den Vrijheidsbond zich vereenigd aan een feestmaaltijd in Artis, waaraan niet min der dan 450 dames en heeren deebiamen. HET HOOFDBESTUUR VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Het Hoofdbestuur van den Vrijhedctiiboind heeft zich als volgt geconstitueerd: 1. Liberale Unie (vroeger vermeld). 2. Bond v. Vrij-LiberalenMr. H. C. Dressdhuys, Prof. Visser van IJzendoom, Walrave Boissevain, Dr. W. O. van den Berg, Joha. W. H. Naber, Douair. Van Heert tot Eversberg, Dr. Hushofi Poll (Utrecht), M. A. G. A. ridider van Rappard, F. J. W. Orion. v 3. Middenstandapaitij;: Abr. Staalman, G. J. Bokhorst. 4. Alg. Staatspartij: H. Egberirfc. 5. Neutrale Partij: D. Wychgel. 6. Groep voor maatschap. en ethisdhe be- langen. Mevr. v. Biema-Hijmans, 7. Economiische Bond: Prof. Mr. M. W. F. Treub, Mr. Dr. R. J. de Visser (Amhem), Mevr. A. M. KoekMulder (A'dam), Me- vrouw W. Wijnaends FranckenDyserinck (Den Haag), J. W. Sdhiltihuis (Rotterdam), D. Merens (EXen Haag), ir. Jan Koster (Heerten). De tweede, aende, vijfde en zeven- ae voor de kieskringen, de andere drie vrij. J. W. C TELLEGEN f De burgemeester van Amsterdam, de heer J. W. C. Tellegen, is Zaterdagmidldag cwn- streaks vijf uur overleden. De heer J. W. C. Tellegen werd in 1859 te Groningen geboren, waar zijn vader hoog- Leeraar was. Hij doorliep de lagere en mid- delbare scholen in1 die sfcad en ging daama als student naar Ddft, waar hiii in 1882 den graad van civiel-ingenieur behaalde. 'Na eenige jaren bij den aanleg van spoorwegen te hebben gewerkt, werd1 hij te Arxihem be- noemd tot opzichter bij, den Gemeentedienst, waarvan hij al spocdig dSrecteur werd. Hij bleef daar tot 1901, torn hij, beraoemd werd tot diiecteur van het Bouw- en Woningtoe- zicht te Amsterdam. Veel heeft hij d'aar bij- gedragen tot verbetering van de Volkshuis- vesting. Hij bleef deze betrekking waamemen tot hij in 1915 geroepen wend, om als burge meester van Amsterdam jhr. mr. dr. A. Roe 111 op te volgeru Dan 15en Maant werd hij, geinstall'eerd Hij heeft toen in die zitting in den Raad er op gewezen, dat men niet bij de pakkm moest neerzitten. Amsterdam moest wear vooruit. De overledene heeft zeer zeker al zijne kracht aan' zijn ambt gewijd. Hij heeft buiten ge woo n hard gewerkt in een zeer moeielijken tijd. Het vorige jaar trof hem een zware slag door het avertijden van zijn oudslen zoon. Dezen slag is hij nooit te bovesi' gekomen. In Februari moest hij verlof nemm wegens zieikte. Hij ging toen voor herstel naar Zuid-Frankrijk, vanwaar hij de vorige week zieker terugkeer- de, dan hij er heen gegaan waa Spoediiger dan verwadlt was eindigde zijn leven door eene hartverlamming. De begrafenis (niet crematie) zal Diinsdag- morgen om 11 uur plaats hebben op Wester- veld. De rouwtrein vertrefct 10.04 van het Gentraal Station'. Op verzoek van de weduwe zal aan de groeve alleen het woord gevoerd worden door dfen waamemenden burgemeester, dten heer Wibaut. Ook is er venzocht, geene bloem- stukken te zenden. Als teeken van rouw is de gemeemtelijke universiteit, waarvan de heer Tellegen pre sident-curator was, Maandag en Dinsdag ge- sloten. Voor den aanvang van „De Rechte Lijh" welk stuk in den Amsterdamschen schouw- burg werd gespeeld, 'kwam de heer Luns na- mens de d'irectie den aanwezigen mededee ling doen van den dood van den heer Telle gen, welk beritiht diepen indruk miaakte. Hij wijdde eenige woorden van hulde aan de na- gedachtenis van den overted'ene, die steeds uifting heeft gegeven aan zijne sympathie voor de kunst. Gemenffd Nieuws EEN BOM? Sinds Zaterdaghiorgetk, zoo meldt Het Vblk stond het hoofdpost- en telegraafkantoor aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam on der bijzondere politiebewaking. Rondom het gfoote gebouw, voor den hootdingang, in de nal zoowel als in de kdlders. bewogen zich rechercheurs, wiier opdracht luidde, dat zij scherp hadden op te letten, welke personen zich op verdachte wijze in de !buurt van het postgebouw ophielden en wie er in- of uit- ging. De oorzaak van deze strenge bewakings- maatregden' was gelegen in bet feit, dat de di'recteur van het postkanioor een dezer dia- gen een briefje ontving, waarin de anonieme achrijvir aankondigde, dat hat uur der wraak gekomen was en hst hoofdpoertkantoor tus schen 12 en 2 uur cfoor een reeds geplaatste uurwerkbom in de lucht zou vl ie^en. De directeur deponeerde dit bnlefje bij die politSe, the hoewel aani de ten uitVoerleg ging van den' aangekondigdlen aanslag wd- niig geloof hechtende tech haar maatre- gelen nam. Ook die chefs van diverse afdeelingen wa ren met den inhoud van den dlreagbrief, door dlen directeur in kennas gesteld. Van een nerveuse stemming hebben wij bij het pcstpersoneel echter niet veel bemerkt. Er is nergens een bom of an der helsch werktuig gevonden, en evenmiin heeft demand bihnen de aangekondigde uren gepoogd zoo- iets neer te leggen'. Zoodat men hier te doen heeft, 6f met een geestlooze ,,grap", 6f met de schrijverij van eeni door mosdladige propa ganda van de kook geraakte jongeling. Eenige weken gdeden ontvilng de politie een' aankondiging, dlat „menf" het Westelijk viadukt zou opblazen. Ook dit staat echter nog ongeschonden. OONFECTIEFABRIKANTTEN. Op aanstich ting van de Federatie van Bon- den van Contecticfabrikaniten is Vrijd'ag een bijeenkornst gehoudten van vertegenwoordi- gera van een 12-tal vereenigingen van indus- teieelen, waarin de invloed van' de buitenland- sche concurrentie, uitsluitend ten gevolge van de lage valuitaop de Nlederl andsche Ndjver- he;d werd' besproken. Algcmeen wend1 de nood- zakelijkheid betoogd, dat binnen korten tijd maatregelen hiertegen moeten worden geno- men. Er werd een comite van actie ingwteld, dat de daartoe noodige stappen zal hebben te omdememm. DE CHRISTELIJ1KEN TEOEN HERVAT- T1ND VAN DEN ARBEID. 'Het hoofdbestuur vani den' Ned. Chr. Bond' in de KleedingindustTie heeft aan de werkge- veretederatie een schrijven gericht, waarin het er op wijst, dat uit een door dte werkge- vera gepubliceerd pensbmcht blijkt, dat net niet in haar bedOeling ligt arbitrage te aan'- vaardfan in zake de eigenlijke loonsherziening. Het bestuur kan* daarom niet zijn leden adviseeren aan den arbeid1 te gaarn, zoolang in deze aangelegenheid niet een zoodanige oplossing is verkregen, dlat de leden met zeker. he'd weten, welke waarborgen zij ook van- af 15 Sept. hebben, dat hunne loonen op volkomen rechtvaard'ige wijze zullen zijn ge- regeld. (Gorr. Bur.) VTEQct BEEEHRINOEtN. Naar de Telg. vemeemt is in de Zaterdag te A'dam onder voorzitteischap van Mr. H. C. Dressdhuys gehouden algemeene vergade ring van den Bond van Vrije Liberalen defi- nitief besloten tot medewericing aan de op richting van den Vrijheidsbond. De vergadering wees ten slotte de volgen- de negen personen aan in hot bestuur van den Vrijheidsbond: Mr. Dreselhuys, Drion, Prof. Visser van' IJzendoom, Walrave Bois sevain, Mej. Johanna Naber, Mevr. Van Heerdt, Dr. Hulshoff Poll, Ridder van Rap pard en E>r. v. d. Berg. LIBtEBiALE OME. KORTE BERIOHTEN. Vrijdaguajdtt is te De Bildlt een tempe- ratuur geconstateerd, lager dan oott te vo- ren. Het Nederl. elftal ondemeemt een toer naar Scandinavie. B. en W. van 's-Graven'hage hebben den Raad een voorstel aangeboden tot uit- breidinig der gemeenibe-telefoon ProTftielsal KfenwB UIT ZIUIID9CH A RjWOUDiE De cobperafieve vcrbruiksvereeniging ,„Nieuw Leven" vergaderde Vrijdagavond met 25 leden in het lokaal van den heer Kramer De voorzitter heette alien van harte welkom en deelde mee, waarvoor o.m. deze vergade ring noodig was. Hiema werd meegedeeld, dat de heer F P. Mammen, als bedrij fsleider aan'gewe- zen, zionder dat een oproeping van solliei- tanten heeft plaats gehad'. Het bestuur is van oordeel en de leden zijn het daarmee eens dat niemand beter dan hij de belangen van deze eooperatie zal kunnen dienen. 'De notulen werdien goedgekeurd. Door den voorzitter werd hiema meege deeld, dlat de boekhouding zal worsen inge- richt zooals die door de Handelskamer ge- wenscht is en ook steeds door hen zal worden' fecontroleerd1, dat de noodige boeken van de landelskamer daarvoor gearriveerd: zijn en heden de eerste assistent van de H. K. aanwe zig was om de boeken in te ridden en den be- drijfsleider dte noodige voorlichting te geven.. Met de financien, zei de voorzitter, is het in orde. Wei is't niet zoo gegaan als ge- wenscht werd. daar het bestuur liever wat meer financieeien steun van de leden zou hebben ontvangen, doch de emstige wil van de bekende commissie van negen is de oor- izaak, dat omtrent de financial niet de min- ste zorg behoefde te bestaan. Ertkele personen die toezegging van een. klein bedrag hebben gedaan, hebben na een verzoek om storting niets van zich laten hoo- ren, Enkele andteron die geen toezegging <Jeden, kwamen daarenitegen stottingen doen. Mee gedeeld werd' vender dat de heer S. de Boer zijn benoeming ala beatuuraliid niet heeft kun nen aanmemen. In zijn plaata wend gekozen die heer R. Muldter te OudkarspeL Dtoor notaris van Leersum werd hiema meegedeeld, dat in de statuten geen rente voor aandeelen bepaald is, en niet bepaald is welke bestemmin'g die 10 van de zudvere winst1 voor de leden zal hebben. •Besloten werd1 de bedoclde rente voor vol- gestorte aandeelen te bepalen op 4 en de bestemmin'g van de 10 aan bestuur en commissarissen over te laten met nadiere me- dedieeling ami dte iledenvergadering. Besloten werd' aan art. 16 vooraf te laten. gaan: voor het aangaan van leeningen voor hefc vervreemden emi bezwaren van onroerende goederen en voor uitbreidingen of vemieu- wingem' van gebouwen en' madiinerien of het stichten van andere gebouweni waarvan de ramiing dte som van 500.overtreft, wordt een fcsluit van de ledtenvergadterirog gevor- derd, zoolang dte cooperatieve grootnandels- vereeniging De Handelskamer gevestigd te Rtotterdam voor andere dan hamrielsartike- len creditrice der vereeniging is, zal* niet tot aankoop van andere peroeelen mogen worden overgegaan, dan die gelegen te Zuid- scharwoude aldaar bekend tn seofcie C nos 2141 en 2142. Het bedrij fskapiitaal wordt gevormd door de enltreegelden, het bedrag van het reservefonds en zoo een en an der nog onvoldoendte is, door het kapitaal van leeningen verkregen. 'Dte notaris decide nog mede dat in het ont- werp besluit inzake regeeringscrediet nog ver meld staat, dat de codperatie geen financi- eele verplichtingen zal mogen aangaan zon- der voorkennis van de Handelskamer en dat nog een algemeene vergadering noodig zal zijn voor behandteling van de hypoiheekacte. Ook werd nog besloten aan art. 34 toe te voe- gen, dat het bestuur verplicht is om elke voorgestelde statutenwijziging voldoende om- schreven aan de leden mee te deelcn. Nladat ook nog eeniige wijzigingen van ad- ministratieven aard waren aangebracht wer- den' de statuten: in haar geheel door de verga dering goed'gekeund. Bijl de rondVraag werden onkele vragen ge steld inzake loonregeling van het personeel. Meegedeeld werd' dat nog geen loonregeling gc-TTiaakr is. dlat het personeel nog nietl vast is benoemd. dat voor den nieuw te benoemen winkelhouder en een bakkcrlooper een voor- loopig salaris bepaald is en dat't gewenscht is dat de leden zooveel mogelijk al'le waren van' de eooperatie betrekken, om des te beter een behoorlijk loon te kunnen betalen-. Hiema slutting. UIT HEERHUGOWAARD. Vrijdag 15 April, namiddags 2 uur, ver- gadercje de Raad alhier in voltallige zitting Voorzitter de heer W. van Slooten, die de vergadering opende. De notulen werden na lezing goedgekeurd De kasverificatie bij den gemeente-ontvan- ger gaf 7621,37 aan kasgeld aan. Dit werd accoord bevonden. De afdeeling Hensbroek der Vereeniging ter Bevordering van Vakonderwijs in West-Fries- land vroeg in verband met de Nijverheidswet voor 1921 een subsidie van 115. Deze sub- sidie werd na eenige bespreking met 7 tegen 4 stemmen toegestaan. De subsidie bedroeg vorig jaar 25. Ingekomen was een schrijven van Ged Sta- ten tot nadere regeling der jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand. B. en W stelden voor het salaris niet te verhoo- gen. Het is al hooger den de wensch is van Ged. Staten. Met algemeene stemmen werd overeenkomstig het voorstel van B en W. be sloten. De voorzitter deed mededeeling dat de winst- en verliesrekening en de balans der Woningbouwvereeniging zijn ingekomen. Deze zullen ter inzage worpen gelegd. Algemeen werd goedgevonden om overeen komstig het voorstel van B. en W. de huur- waarde der woningen van de hoofden der openbare lagere scholen in deze gemeente op een vast bedrag van 250 voor elk dezer woningen te bepalen. Mede werd goedgevonden eenige wijziging te brengen in de verord&iing voor heffing van opcenten op de vermogensbclasting, in den zin als door Ged. Staten is aangegeven De jaarwedde van den heer C. Bruin, adr ministratcur en lijnwerker van het gemeente- lijk electriciteitsbedrijf. werd n.u in bespre king gebracht Door1 de heeren Bloothoofd en Blom was voorgesteld de jaarwedde te bepa len op 1500 plus 50 voor zijn rijwiel en bovendien vrij persioen De heer Kostelijk had een voorstel gedaan om den heer Bruin 1300 toe te kennen als lijnwerker en 400 als administrateur, doch deze heaft later dat voemtel gewijzigd in dier voege, dat het nu Is geworden: f 1200 voor adminiatrateur en J 500 voor lijnwerker. B. en W. gevoelden wel wat voor dit laat- ste voorstel en stenden nu voor, can den heer Bruin 1200 voor administrate en 500 voor de functie van lijnwerker toe te kennen, om deze betrekkingen vereenigd te laten zoo- lang dit zonder nadeel kan en den heer Bruin vrij persioen toe te kennen. Na eenige bespreking werd het voorstel van B en W. met 6 tegen 4 stemmen aange nomen. De verordening voor den hoofdelijken otn- slag werd daama met algemeene stemmen z66 gewijzigd, dat de heffing in plaats van over 12 maanden, over 16 maanden zal gaan, namelijk van 1 Januari 1921 tot 1 Mei 1922, De voorzitter stelde daama aan de orck het opnieuw vaststellen van verordeningen, op de ovcrtreding waarvan straf is gesteld. Goedgevonden werd weder voor 5 jaren van kracht te verklaren: de verordening op het keuren van waren, die op standplaatsen voor woonwagens en dergelijke voertuigen; de bouw- en woningverordening en de alge meene politie-verordening. Het gemeenteyerslag over 1920 werd aan geboden en zal ter inzage worden nederge- legd voor de leden. Ingekomen was een schrijven. van de P E. N. aangaande de conttactswijziging. B. en W. wilden het contract liever niet wijzigen en wenschten op het oude contract voort te gaan. De Raad had besloten voor- loopig de 50 opcenten op de maximale belas- ting niet te betalen, omdat er nogal vertra- ging is geweest met de oplevering van den kabel voor uitbreiding van het net en met het transformatorhuisje. B. en W. stelden voor: het contract niet te teekenen en de 50 opcenten maximale belas- ting niet te betalen Er is over het leggen van den kabel en het daarstellen van het transformatorhuisje een onderhoud geweest tusschen B. en W. en den voorzitter van den Raad van Toezicht. De heer Kostelijk verklaarde zich er v66r om de 50 opcenten wel te betalen. De heer Krom zou het contract niet willen teekenen en de 50 opcenten niet betalen en vond dat het Prov. Bedrijf niet in orde was. De heer Met zeide dat men benadeeld was door de vertraging met kabel en transforma torhuisje en daarom nu de 50 opcenten wildt I intrekken, maar vroeg of dit wel als een re den kon gelden. Met op 1 na algemeene stemmen werd het voorstel van B en W. aangenomen. (Tegen de heer Kostelijk). Besloten werd om 5 woningen aan den Veenhuizer Middenweg onbewoonbaar te verklaren, met een ontruimingstcrmijn van 3 maanden. De verordening voor de commissie voor het plaatselijk toezicht op het lager onder- wijs werd daama gelezen en vastgesteld. Tot lid dier commissie werd genoemd de heer Jac Beerse, in plaats van den heer P Konijn, die voor de benoeming had bedankt. De voorzitter sloot hierop de openbare ver gadering en ging men over in geheime zit ting ter behandeling van het kobier van den hoofdelijken omslag. UIT BERGEN. UIT HOORN. De heer W. A. C. du Pied alhier slaagdte te Haarlem voor het onderwijzersexamen UIT EGMOND AAN ZEE. Voor htet onderwijzersexamen slaagde te Haarlem de heer A. C. Feijen alhier. UIT SCHOORL. De plaatselijke voetbalclub S. V. V. I speelde Zondag te Bergen tegen B. S V. II. De eindstand was 10 voor B. S. V. II. UIT OUDKARSPEL. We vememen d'at tengevolge van de laat- ste nachtvorsten de vroege aardlappelen zeer hebben geleden. Van verschillende akkers zijn de spruiten die juist even boven dten grorad kwamen to- taal weggevroren. UIT ST. PAlNCiRAS. Accountants- in Administratiskantoor. H. A. DE MAN, llotiusgracht 23, Alkmaar. Stadsmieims PRIJZEN BEHAALD. Het Dubbel Mannenkwartet „Harmonie" behaalde op den te Amsterdam gehouden wedstrijd een 3en prijs (8 zilvercn medailles en 15) in de hoogste afdeeling Het Enkel Mannenkwartet „Alcmaria" ver- wierf een 3en prijs (4 zilveren medailles en 10). Het Klein Gemengd Koor „Harmonie" behaalde een len prijs (groot verguld-zilve- ren medaille en 100.) GESLAAGD. Ds hear C. dte Groot alhier ill tie Hearts* voor het oadarwijzereexamien geslaagd. Te Ooetzaan werd een. waelrijder uit Lands- m<.er aangehouden, die igeen licht aan rijn rijwiel had en op de aommatie van de politie niet wilde afetappen. Hij gaf toen nog een valachen naam op en toen dit uitkwam poogde hij de veld'wachtere om te koopen. Hij krijgt nu viar procesaen-verba al. BOND VAN VRIJE LIBERALEN. In't gebouw der Idustrieele Club te A'dam is Zaterdag een buitengewone vergadering ge- houden van de Liberale Unie, onder voorzit- terschap van mr. P. Rinik. Deze wm er in zijn openings woord' op dat dit miaechien de laatsje vergadering van de Unie was. Hij hoopte, dat de besluiten, welke in deze bijeenikomet zouden worden genoimen, ten goede zullen 'koonen aan de 'beginselen, die alien aanwezigen diarbaar zijn. De voorzitter deelde daarop mede, dat en- kele punten van huiahoudelijike aard' in be- handeling zouden komen en schorste voor een wijl de openbare vergadering. Na de heropening der openbare vergade ring wijdde de voorzitter warme woorden aan de nagedachtenis van twee overledenen. Eerst is Van Raalte heengegaan, de man, wiens groote welsprekendheid altijd boeide, en daarna ontviel Van Doorn aan de partij, te midden van zijn politieken arbeid. Aan de orde was de verkiezing van 14 leden in het hoofdbestuur der nieuwe partij. De heer Hartkamip (Amsterdam) stelde voor de elf tegenwoordige leden van het hoofdbestuur der Unie daartoe te verkiezen. Dit voorstel werd 'bij acclamatie aangenomen. De voorzitter dankte namens het bestuur voor dit blijik van vertrouwen. De heer Roos (Vlaardingen) stelde voor voorte aan te wijzen tot leden van het hoofd bestuur mej. dr. M. J. Baale, mevrouw Van Riel'Sineenge en de hear K. van Schouwen. Ook dit voorstel werd' bij acclamatie aan genomen. Het Hoofdbestuur van de Unie werd1 ge- machtigd een eventueele vacature in het 'be stuur van de nieuwe partij aan te vullen. De vooTziter sprak daarna de vergadering toe en zeide met -gemengde gevoelens te slui- ten. Een nieuw licht voor de vTijzinnige ge- dachte breekt d'oor. Jhr. de M'uralt spra'k ten slotte tot mr. P. Rink, die steeds een krachtig leider der partij is igeweest en, na Thorbecke, haar gTootsten minister was. Hij' begrijpt de ge mengde gevoelens die den voorzitter 'beheer- schen. De Unie heeft in hem en door hem ge- leefd en de nieuwe partij zal nooit verge ten wat mr. Rinik voor d'e oude partij is geweest. •De voorzitter dankte voor deze woorden. De vergadering was disarmee geeimdigd. In de Vrijdagavond' 'gehouden algemeene vergadering van „Joanne» Agnes", vereeni- ging tot bevord'ering van getrouw sohoolbe- zoek voor de kinderen der R K. School, wer- den tot bestuursleden, in de plaats van de beeren P. B. van Don en Jn. Oldenburg Jbz., rekozsn d« hssrsn J. C. Lajjsn sn N'. J. Punt. Tot, roorsittsr ia ds p'ssta via dsn. kssr van Den wsrd bsnosmd ds hssr J. O. Lsijsn. Rectificatie. Door een zetfout it een alinea in het in het I Zaterdagnummer geplaatste adres van de V. V. V. aan den Alkm-aarechen Raad on- voiled ig geworden!. Men gelieve de betreffende alinea als volgt te lezen: Ondergeteekenden wensch en uwen Raad er aan te herinneren, dat een door hare ver eeniging op Woensdag 19 'Maart 1913 gedane opname uitmaalkte, dat de afsluitfooomen, 77 maal op genoemden dag voor een tijdsd'uur van 359 minuten waren gesloten. Vroor het i de afgeloopen week 's nachta so ins een weinig, in den nacht van Vlrijdag op Zaterdag vroor het flinlk. 't Gewas, vooral de aardappelen op de geestgronden, hebben dan ook zeer geleden, 't meest natuurlijik de vroe ge aard'appelen welke reeds zoo mooi op regel stonden. Gepasseerden Zondag werden weer een drietal voetbalwedBtrijden gespeeld met d'en volgendSn uitslag: V. V. V. II van hier ver- loor van R. S. V. HI van Bergen met 13; V. V. V. I van hier won met 30 van Go- Ahead TV van ATkmaar in een competitie- wed'strijd en V. V. V. Ill verloor van Be Quick I van AJllkmaar met 04. UIT HENISKROEK. Vrijdag- en Zaterdagnacht heeft het ge- ducht gevroren. Beid'e ochtenden zagen de weiden wit van den vorst en hier en daar stonden 'bloemen op de ruiten. Elrger is het dat op d'e aardappelakkers alles is afgevroren. Administratis - Balansen Bslastingzakea Osatrole tna.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2