DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd drie en twintigste jaargang No. 92 Dlt nmnmor bestaat alt 2 blades Abomiomciitsprijfl bij voornllbetnlinf? por 3 manmlon f 2.—, fr. por post f 2.50. Rowijsn. 5 ct. Artvortontiopr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters nnar plaatsrnimte. Iti'ieven franco N.V. Book- on llanibilsdr. v.li. Norms. Coeter Zoon, Voordam 0, Tel. Admfnlstr. No. 3. Re«Iuctio No. 33. DONDERD 4.G ttireeieur: G. II. KIUK. IfooMradMuleurTJ. N. AHUM A. 2J APRIL Buitenlandsch Overzicht Met nieuwe voorstellen van Duitschland inzake de kwestie van het herstel schiet het niet op Verschillende berichten dienaan- gaande zijn reeds gelanceerd, maar zij schij- nen er alle op berekend om de Duitsche re- gee ring uit hare tent te lokkenzij is echter daarop nog niet ingegaan en bewaart het diepste stilzwijgen over hetgeen zij tot dus- ver in deze zaak deed. Wat er over gezcgd is, berust dan ook meest op veronderstellin- gen en meeningen van gcallieerde zijde. Initus- schen wordt men in Frankrijk al erg ongc- rust en meent men, dat het oogcnbhk is ge- komen om Duitschland nu maar eens terdege aan zijne verplichtingen te herinneren. Bri- and schreef al in dien geest aan Lloyd Geor ge Hij meende, dat het bewijs nu reeds gcle- verd is dat Duitschland zijne handteekening onder het vredesverdrag verloochent In elk geval, den schijn heeft het daaryan wel, door- dat het Duitsche kabinet een zwaren strijd heeft te voeren tegen de altijd nog zeer talrij- ke groep in de jonge republiek, die van gten betaling wil weten en ook tegen hen, die wel willen offeren. maar niet in die mate als in Parijs is geeischt. Vandaar dat nieuwe voor stellen van Duitsche zijde verwacht worden. Deze zullen natuurlijk pogen af te dingen, maar daarvan wil Frankrijk niet hooren, na tuurlijk omdat het anders zijne begrooting geheel in de war zou zien loopen. Zal Duitschland nog tegen Zaterdag met nieuwe voorstellen komen? Men verwacht het wel, maar zekerheid daarvoor ontbreekt ten eenenmale en zijne voormalige vijanden houden rekening met de bedoeling om onee- nighcid te zaaien tusschen Frankrijk en En gland, dc voomaamsten der geallieerden Maar dit zal niet gelukken, roepen verschil lende bladen uit en zij verzekeren dan nog- maals dat bcide landen nog steeds eensge- zind zijn. Dit zal dan ook weer blijken op de confe- rentie. die Lloyd George en Briand a.s. Za terdag te Lympne zullen hebben Aanvankelijk zouden ook de andcre geallieerden daaraan mecdocn, maar de Daily Tel, noemt dit on- waarschijnlijk De tijd is kort schrijft zij, en a's vijf mogrndheden werden uitgenoodigd ?an de besprekingen del te nemen, zou de eonfercntie een officieel karakter krijgen, warvoor uitgebreide voorbereidingen noo- dig zouden zijn Het blad wijst er verder op, dat er bij zuiver Fransch-Engelsche be sprekingen natuurlijk gecn beslissing geno- men zou kunnen worden. Er is alleen sprake van het voorbereiden van het terrein voor een beraadslaging door den Oppersten Raad over het geheele vraagstuk. Het wordt nu toch in elk geval meer emst mef de uitvoering van de bepalingen van het vredesverdrag en het is zeker, dat nieuwe straffen zullen worden toegepast, indien Duitschland nog steeds in gebreke blijft of verzuimt om voor de entente aannemelijke voorstellen in te dienen, die dan op breedere basis dienen te zijn gestcld dan indertijd te Spa. Intussehen is het aan den Rijn ingestelde douancstelsel in werking getreden Dat dit niet geschifdt met instemming Van de Duit- setie autoriteiten is wel duidelijk Vele ambte- n-^ren hebben hun post reeds verlaten omdat zii niet wi'len meewerken aan de tenuitvoer- lerrcriner der bepalingen. Naar de .Echo du RHn" weet te vertellen heeft de geallieerde Kiin'and-crmmissie reeds een verbodsbepa- linir uitgevaardigd tegen het zonder verlof verlofen van hun pest door de Duitsche dou- ene administratie De gevolgen van het nieuwe douane-stelsel deden zich voomameliik gevoelen door een zeer opnzienliike vertraging van alle treinen Op de perrons van de stations der Dusscl- dorfsche voorsteden lagen de goederen uit de verschillende treinen in groote hocveelheden opgehoopt, meldt het Hbl. In kringen. die zeer goed zijn ingelicht no- pens verkeersaangelegenheden,neemt men aan dat de s.aticns in en om Dusscldorf met na me van de voorstad Derendorf, waar, behal- ve de vele pcrsoncntrcinen, bijna elke vijf mi- 11 uten een goederentrein binnenloopt, binnen enkele dagen volkomen verstopt zullen zijn Op het poslkantoor te Dusscldorf hebben zich gister in den loop van den dag tentge- Y?1®® van de douanecontrole omstreeks 40 OOO pakketten opgehoopt, waardoor het pos'verkccr een enorme belemmering onder- vindt. Uit bench fen uit Keulen kan mien' vaststel- !cn welk onderscheid er bestaat tusschen de Be'gische de Fransche en de Engclsche zone. In de eerste is de controle van. het goederen- vcrvoer en postverkeer, met alle mceilijkhe- aen welke de nieuwe verordening met zich brengt, reeds in voile werking. In de zone, welke hoofdzakeliik het Keul- sche gebied' omvat, zou dc verordening heden. eveneens in werking treden Daar evenwcl van Engelsche zijde de daartoe noodzakelijke organisafie nog niet in gereedheid is ge- braeht, moot rekening worden gehouden met dc mogcJijkheid dat er in deze zone voorloo- pig heelemaal geen tolgrens is Uit Frankfort wordt gemcld. dat men van de nieuwe tolgrens tusschen het bezette en't r nO'7ette gebied den eersten dag weinig be- nierkte. Het personenverkeer heeft er tot dus-. v r weinig nadeel van ondervonden De hand- bagae wordt in de treinen niet gevisiteerd het gocderenvervoer daarentcgen deed zjrfv>ds de onvoorziene vertraging tenge- vo'~e yn dc controle emstig gevoelen. Hefzelfde wordt uit dc Ncdfir-Rjunacke dis- trictea Het conflict in de Engelsche mijnen trekt begrijpclijkcrwijze nog veler aandacht, al is de spanning dan ook lang niet meer zoo groot als verleden week Aangcnomen mag wel worden, dat beide partijen, arbeidens en mijneigenaars, van hunne voorwaarden moe- ten laten vallen, om een overeenstemming te kunnen bereiken. Van de eerste groep wordt weinig toenadering verwacht. „Onze man- nen zullen zich alleen ondcrweroen, door den honger gedreven", zei Herbert Smith, lei- der van de mijnwerkersfederatie in Yorkshire, bij zijn vertrek naar Londen, waar morgen de nationale mijnwerkersfederatie zal bijeenko- men Dergelijke uitlatingen stemmen niet hoopvol voor een spoedige bijlegging van het ge9chil. We zullen moet en afwachten, of de eigenaars nog meer concessies zullen doen dan de gisteren vermelde inzake den loon- raad. In sommige streken schijnt de nood onder de stakers al zeer te zijn toegenomen. De .Daily Mail" bericht tenminstc, dat door munwerkers te Blantvre (Schotland) de Bre- eadVans-winkels zijin gteplunderd. De plumde- -"r5 werden doer hun vrouwen aangevuurd >11 dit juist wijst op toenemende annoedle. Ruitenland. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Uit Ierland weer het gewone nieuws. Er werden weer twee politie-agenten geslachtof- ferd, die door gewapende mannen uit een trein werden gehaald en doodgeschoten. Al le winkels in het dorp, dat in de buurt ligt van het tooneel van het gebeurde, werden op last van de politic tot nader order gesloten. Te Tralee werden negen huizen gebombar- deerd, waaronder de bureaux van het plaat- selijflc blad, waar de dnikpersen werden ver- nield. Het „parlement" van Sinn Fein heeft een proclamatie uitgevaardigd, dat den burgers der Iersche republiek vedbiedt, Ierland zon der vergunning te verlaten, en aan emigratie- agenten verbiedt passagegelden te acceptee- ren van of passagebiljetten uit te reiken aan degenen, die voornemens zijn uit Ierland te etaigreeren. Officieel wordt bekend gemaakt, dat solda- ten naar aanleiding van den rnoord op een soldaat te Ennis, in het graafschap Qare, op 17 April, twee hotels en een winkel hebben verwoest. ONGEREGELDHEDEN IN ITALIe. De strijd tusschen fascisten en communis- ten wordt steeds verwoeder. Blijkens een tele gram van het B T. A. uit Rome, melden de bladen daar, dat naar aanleiding van inci- denten te Fojano de fascisten uit weerwraak eenige huizen door communisten bewoond in brand hebben gestoken Er werden verschil lende arrestaties gedaan Enkele communisten erkenden dat ze behoorden tot de lieden die de fascisten in hinderlaag lokten Zij stonden onder leiding van den burgemeester van Fo- "ano De fascisten staken diens huis in brand en hebben alle communisten uit het plaatsje verdreven. Er zijn dooden en gewonden. De rust is nu hersteld. DE SOCIALISTEN IN' ITALIC De ,,Tribuna" bericht, dat Giolitti de so- cialistische afgevaardigden Bacci, Barragona en Ganardi heeft ontvangen, die lieten door- schemeren, dat de socialisten niet aan de aan- staande verkiezingen zouden deelnemen. in verband met den toestand, door de botsingen tusschen fascisten en socialisten geschapen. Zij zeiden voorts, dat de provinciale en ge- meentelijke besturen in massa zouden aftre- den, indien deze onthouding der socialisten algemeen zou worden. DE VERDEELING VAN OPPER- SILEZIe. De correspondent van de ..Deutsche Tages- zeitun^" te Geneve meldt, dat de Fransche regeering het vaste besluit zou hebben geno- men, om de verdeeling van Opper-Silczig volgens dc Korfanty-linie te doen plaats heb ben, waardoor Slechts een gedeelte van het district Kreuzburg aan Duitschland blijft. GOMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft Baird na- mens den minister van binnenlandsche za- ken in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard, dat het departement zijn aandacht voortdurend gericht hield op de bolsjewisti- sche propaganda in Britannie, welke den vorm aannam van salarieering van commu- nistische lasthebbers met vijf tot tien pond sterling per week, het subsidieeren van extre- mistische bladen en de onbeperkte vmprei- ding van revolutionnaire geschriften. Het was niet mogelijk met eenige zekerheid het bedrag te schatten, dat voor de bolsjewistische pro paganda was uitgegeven, doch een bolsjewis- tisch agent had in December verklaard dat't meer dan 23 000 pond sterling per maand be- liep en het aantal betaalde agenten afwissel- de naar gelang van het bedrag aan geld, dat bcschikbaar was. Er waren aanwijzingen, dat en deel van het geld rechtstreeks van de regeering te Moskou afkomstig was, doch dit 'ws zoo vodr de teekening van het handels- verdrag. OPtSTA'NDEM TEG'EN DE BOLSJEWiIS- TEN IN) SlIBERIe. .De opstanden der boeren tegen de bolsje- wis'en' in he)t westelijik deel van Siberie eni Tramsbakalie du-ren voort. De bosjewisiten zijn. niet bij' machte den opsiamd te on'dlerdruk- kon w^gens gebrek aan troepen en: den slech- ten siaat der wegen. In het gebied1 van- Ni- vonnikolilfle weuden de modion veala^en; een deel1 hurmer sloot zich bij de opstamdelin- gen aan. EEN OVATIE AAN HINDENBURG Voor het hotel, waar Hindenburg zijn in- trek had genomen, hielden studenten des middags, na afloop van de plechtigheid van de begrafenis der ex-keizerin, tezamen met tal- rijke vereenigingen van oud^militairen1 en een deputatie van den Duitsch-nationalen „Jun- kerbund", een betooging. Zij dcfileerden in gesloten gclederen voorbij het hotel, zongen patriottische liedere nen brachten hoera's op den veldmaarschalk uit. Ook werden eenige I bouquettcn aan Hindenburg overhandigd. De generaal-veldmaarschalk verscheen op net balkon en hield een korte toespraak. DE AANSLAG OP DE SIEGESS&ULE. Drie der beklaagden in het proces wegens den aanslag op de Siegessiule, zijn. wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Twee ande- ren kregen zes maanden gevangenisstraf. vijf kregen zes jaar en vier maanden tuchtnuis- straf en twee zes jaar tuchthuisstraf. Van laatstgenoemde beklaagden werden er zes veroordeeld tot tien jaar eerverlies. HET EILAND VAN ROBISON CRUSOE. De Chileensche regeering' heeft het plan het eiland Juan Feraandiez tot natuurmonurnent te verktaren cn er grotten, papegaaien, geitcn en een1 ..Vrijdag" op te laten brengem, tenein- de de locale kleur van het Robinson Crusoe- verhaal te versterken. Het was n.l, oi Juan Fernandez, d'at van 1704 tot 1709 Alexander Selkirk zijn een- zaam leven leefde en de wederwaardigheden dOomaakte, die door Oaniel Defoe waren ge- bruikit voor d'en onsterfelijken roman. VALSCHE MUNTERS. Uit Halle wordt gemeld, dat in een hotel in Mansfeld de politie een valsche munters- werkplaats ontdekt heeft, van welke zich de leiders van het oproer in Midden-Duitsch- land tijdens de jongste Paaschweek bediend hebben In de werkplaats werden clicfte's voor 50-markbiljetten ontdekt evenals wapens en munitie. Tot dusverre werden vijf leden van. de valsche muntersbtnde gearresteerd. KORTE BERICHTEN. De Pruisische kabinetscrisis schijnt ein- delijk definitief opgelost. Er komt een vak- ministerie. Het B T. A. meldt uit Athene dat de Turksche bevolking de Christenen in Adalia heeft overvallen. Achttien Grieken werden ge- dood of gewond. Reuter meldt, dat Italiaan- sche troepen de ongeregeldheden hebben on- derdrukt. De regeering te Belgrade heeft besloten de belasting van 50 pet. op de uit Duitsch land ingevoerde producten van kracht te doen worden De directies van de Brussclsche tram- wegmaatschappijen hebben het verzoek van het personeel om op 1 Mei het bedrijf stop te zetten, van de hand gewezen. Naar de „Voss Ztg." uit Dresden ver- neemt, zijn bij veertig sigarettenfabrikanten de boeken in beslag genomen, aangezien deze firma's worden verdacht van belastingont- duiking ten bedrage van eenige honderden millioen mark. Een buitengewoon hevige sneeuwstorm heeft boven midden-Zweden gewoed. Het te- lefonisch en telegrafisch verkeer werd ver- broken, Stockholm was geisolcerd, zoowel van Zuid- en West-Zwedcn, als van het bui- tenland. De door den sneeuwstorm aange- richte verwoestingen zijn ongemeen emstig. Gister is te Brussel de conference in zake de !Wilna-kwestie aangevangen. Te Berlijn zijn vier communisten in hechtenis genomen, die er van verdacht wor den medeplichtig te zijn aan den mislukten aanslag op de spoorwegbrug van Charlotten- burg. Verder is ook de redacteur van de „Rote Fahne" Thalheimer in hechtenis ge nomen. Uit Dijon wordt gemeld, dat de tempe- ratuur te Nolay iederen nacht beneden het vriespunt is Twee dagen geleden vroor het daar zelfs nog 6 graden, waardoor de uitloo- -»ende wijnstokken en de bloescm der vrucht- bormen geheel zijn bevroren. Uit Pommard wordt gemeld, dat de helft van den oogst ver- loren is. Statpn-Oeneraal TWEEDE KAIMER. In de zifcitrg van gisteren werxJ voortge- gaan. met de wijziging der leerplichtwet. De heer v. dl. B'ilt lichtte een1 amendement toe omi wel. het vervolgonderwijs verplicht te stellen doch aan de kroon bevoegdheid te ge- ven voor bepaalde gemeenten of deelen van gemeenten ontheffing te vcrloenen, teneinde rekening te lounnien houden! met de bezwaren van het platteland1. De heer Ketelaar verdedigde nader een amendement Gerhard' tot het verplicht stellen van het verwlgonderwijs. De heer van Stapele kreeg verlof tot een interpeltatie op een nader te bepaleni dag over de verandering van de .arbcidsvoorwaarden van het postpCTsoneel. Wijziging van de Leerplichtwet. De minister achtfe bridle amendementen ten eenenmale onuftvocrbaar cn ontraadde daaromi ten emstigste de aanneming. De heer Gerharfd nam het sub-amende- ment v. d. B'ilt over. Het gewijzigde .amendment werd1 verwor- pen met 51 tegen 20 stemmen. •De heer van Zadelhof lichtte een amende ment toe tot invoering van verplichie scliool- vocdtmg en kleeddng. D« heer Bulten bestrasd1 het amendement, doch hij is v66r de motie. ■Die heeren van Ravesteijn eischte, d'at aide kindferen op school zullen worden gevoed. De heeren Snoedc Htenkemans en van der Molen vreesden van overheidsvoeding en Weeding schadie voor de verantwoordelij kheid1 der oudere. iDe heer Ketelaar verzocht den heer de Kanter in zijn motie ook subsidies aan ge meenten te uoeemen. Hij was voor het amen dement. 'De minister heeft principiecle bezwaren tegen het amendement. dat hij cfaarom on- aarmemelijk veridaarde. De motie-de Kanter werd emstig omtraden, omdat zij practische moeilijkheden zou ople- vcren en vele milliocnen zou kostcn. De heer de Kantea nam in zijn motie ook subsidie aan gemeenten op. Hot amendement-van Zadelhof werd' ver- worpen' met 51 tegen 19 stemmen. De motie- de Kanter idem met 42 tegen 28 stemmen. De eindstemmdng word op 28 April ge houden. Aani de ordte wijziging der Drankwet (Om- schrijving begrip sterke d'rank.) De mmister nam een amendement van de Commissie van Rapporteurs over om het per centage waarboven wijn en sterke drank is te stellen op 22 en het percentage voor alle amdlere dranken op 15. Evenzoo het amende- ment-van Sasse van Ysselt bctreffende de mo- gelijkheid van inbesliagneming van sterkien drank bij overtrading. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de avondvergadering was aan die oide het voorstel van wet van den heer Rutgers c.s., tot wijziging van de 'Drankwet. De algemeene beschouwingen werden' ge- opend. De heer Abr. Staalmam besprak achtereen- volgens drie punten die den grondsliag van' het wetson twerp vormen. 1Het gebruik van alcohol is verkeerdl. De Nederlandsche wetgever stelt zich op dit stand'punt niet. De wegen van cfiminal'iteit en alcoholmis- bruik loopen niet samen'. 2. Vermindering van aantal vcrgunningen leidt tot vermindering van alooholgebruik. De cijfers in Amerika Bewijzen hot tegendeel. Het dran'kverbruik zal veeleer toenemen door vermindering van hot aantal vergunningen. Overal is de plaafcselijke keuze mislukt. In Amerika is de toestand niet verbeterd door de dnoogleggeriji. Nu reeds schijnt er een ken- tering te komen. 3. Door den uitslag eener volksstemmdng zal de zricerheid woidten ver kregen, dat de wettelijke voorschriften omtrent het dranfcge- bruik door die publiieke opinie zullen worden geschraagd. Spr. geloofde dit niet. Spr. voor- zag groote economische, finandeele en mo- reele madeelen van plaatselijke keuze; ook mo- nemen en het stiekem drankgebruik veel erger is dan het openlijke. De heer A. P. Sfaalman had ovcrtuigd, dat maatregelen tot besirijding der drankeliende, als d'eze veel1 meer kans zouden: hebben, wan- neer alle vooraanstaande miannen op poli tick terrain alle alcoholgebruik nalieteni. Spr. deed' een dringend beroep op de rech- terzijde, ook vast aaneengesloten te stemmen voor een ontwerp. dat zal strekkem. tot heil van ons lanidl en ons volk. De heer Orion zeide, dat het verzet tegen d'it ontwerp aanvankelijk n'iet zoo 'groot is, omd'at men; denfct: het zal zoo een vaart wel niet loopenInderdaad zullen aanvankelijk slechts enkele gemeenten' dte plaalsriijke keu ze toepassen. De reden van spr.s verzet tegen' het ont werp is vooral het groote gevaar voor de per- soonlijke vrijheid: die vrijhrid, voor ons zelf te bepalen, wat wij nuttig, wenschelijk of zelfs aangenaam' achllen. Spr. ging vervolgens de toestanden in an dcre landen na. ■Mien gaat dte tegenstanders van het wets- voorstel persoonliiik verdacht maken. Zoo schreef't orgaan dter geheelonthouders tegen spr.: wie den' heer Drion in' zijn> persoonlijk leven kent, begrijpt wel, waarom hij tegen de dlrooiglegging is. Eeni ander bezwaar van spr. is het finanri- eel bezwaar. De schiatkist zal dte acrijns mis- sen en belangrijke udtgaven hebbon aan tien- duizenden ambtenaren, terwijl even veel geld •aan drank, yerbruikt zal wordten;. Waarom1 dan diif wetsontwerp? 'Dte heer Kruijt zeide, dat aan weerszijdten overdtrijverif te consfateeren- valt. Men' stelt het voor. alsof dte plaatselijke keuze dten alco- hoi zal' uitdrijven. Hoe kan een maatschappel k verschijnsel als het aleoholisme anders besfreden wordten dan door fundamenteelc verandering der maatschappif, die daarop drijft? Spr. ver- wees naar Rusland. Ook spr. meende dlat de plaatselijke keuze de oonstitutie ondergraaft. Miaar d'aarin verhieuigdie hij! zich. E'Sj hoopte den; dag te zul len beleven, d'at die heer Rutgers zich hier uit- spreebt voor plaatselijke keuze inzake het militarisme. Spr. en zijn revolutionaire vrien- dten zullen1 diam ook voor dit wetsontwerp stemmen. Mevr. ©roeneweg zeide, dat haar naam on der d'it ontwerp ontbreekt, omd'at zij bij de in- diening buitenslands was, maar allerminst1 nit gebrek aan sympathie met d&t ontwerp. De zaak, waarom het gaat, is een programpunt van haar partij, waarmodte de vakbeweging haar instemming heeft bctuigt. Ook onder vrouwen van alle kringen heeft d'it voorstel warme instemming. De heer Marchmnt is het eens mot den heer Drion, dlat men in dit debat te persoonlijk wandt tegen da tegensUmdecs v«n hat wata- pl Lc voorstel. Het gaat alleen om een midldel, dat is voor- gesteld tot bestrijding van het verbruik. Welk is dat middei? Een referendum, waaxbij; de regeering volkomen vriji blijft. De Kroon krijigt alleen een advies. Hoe hebben wij dit op te vatteo? Volgens d'en heer Rutgers in zijin rede van 24 Januari 1914 heeft die regee ring dte laalste beslissing; dte regeling begint bij het referendum. Maar dte regeering zal zich, volgens hem, wel zesmaal moeten be- denken, alvorens van de uitepraak der ge- meentmaren af te wijfcen. De heer Rutgers zeide, dat de vcrsdiillenr de sprekers, die ten gunote van't wetsontwerp hebben gesproken, zijn taak aanmerkelij'k heb ben verWcht. Spr. verzocht zijin rede morgen te mogen houden. De vergadering werd te 11 uur 45 ver- daagtd tot heden 1 uur. Uemengd Nieims. DE BEHANDELING DER PERS IN MAARN. De correspondent van het Hbl. te Parijs seinde Nadat eerst de correspondent van de Ma tin" zich reeds over het optreden der Holland- sche autoriteiten bij de begrafenis der Duit sche Keizerin beklaiagd had, bevat Excel sior" thans ook een emstige klacht over de wijze, waarop de Nederlandsche marechaus- see tegen zijn correspondent opgetreden is De plaats aan de joumalisten aangewezen was zoo, dat nagenoeg niets was te zien. Er was verboden te fotografeeren. Toen men dit toch deed en toen het scheen, dat de autori teiten op het werken van de riollandsche fo- tografen niet reageerden, gingen alien hun gang. Plotseling doken nu echter de marechaus- sees op en kapitein Van Houten ontrukte den correspondent zijn toesttel. Na vele demarches wordt het toestel einde- lij'k teruggegeven. Den volgenden oehtend den kapitein terug- ziende, vraagt de correspondent of men het toestel geopend heeft. De kapitein verzekert, naar de correspondent, op zijn eerewoord, d'at het toestel niet geopend is, zoodat de belichte laten, die erin zijn niet beschadigd zijn, ater blijkt echter, aat deze verzekering on- waar is, en dat de platen alle bedbrven zijn, doordat het magazijn geopend is geweest. Gevolg is natuurlijlk, dat Excelsior", ons anders goed gezind, nu vol is van de Hol- landsche politie, die „aux ordres de 1'ex-Kai ser" is en van het eerewoord van een Hol- landschen officier, dat een „parole de papier" genoemd wordt. Men mag zegt het Hbl. dit verhaal natuur lijk niet maar dadelijk als waar aannemen, maar het is toch weil betreurenswaardig, d'at er altijd incidenten met Fransche coirespon- denten schijnen te moeten zijn als ze eens in ons komen. (Men denke aan het rigenalrdi- ge optreden van den heer Hordijk bij het be- bezoek van Fallieres in 1911) en dat onze- militairen en politiemannen daarbij zoo wei nig blijk geveni van het hier anders spreek- woordelijke Hollandsche flegma. (Ails men', zegt het Hbl., in plaats van ka- piteimi van1 Houten leest, de kapitein der ma- rechausstee A. P. H. Boellaard, kan onze ver- s'aggever, die bij het voorgevallene te Maarn tegenwoordig was, het relaas van dte Excel sior" ten voile onderschrijven, uitgezonderd wat hem niet is getoond, de onbruikbaaiheid der platen. GEEN NIEUWE WETHOUDERS. Naar aanleiding van het affreden der bride soc.-diem. wethouders te Amsterdam ten' ge- volge van het vroeger aangenomen voorstel, om dte stakers van 8 Juni te straffen, heeft de gemeenteraad1 Dinsdagiavomd eene voordracht aangenomen, om het aantal wethouders tot het zittinig nemen van den nieuwen Raad op 4 te bepalen. HET 250-J! A RIG BESTAAN DER OROO- TE 9YNAGOGE. De Groote Synagoge, dte te Amsterdam op d'en hoek van N Amstelstraat en Jonas Daniel Mleijerplein als een sieraad der Jood- sche gemeente prijlct. werd op den eersten dag van het Paaschfecst binnen het jaar 1671 ingewdjdi en' bestaat dus aa. Vrijd'ag. als wianneer opnieuw het feest der bevrijding gcvierd zal wondten, 250 jaar. Ter gelegenheid van dit frit werd gister- avond feesteldjke samenkomsten gehouden, eerst in dte vergaderzaal der Ntedl Isr. Hoofd- synagoge en daarna in de Groote Synagoge zelve. DE BD9PROKEN BELiGISCHE POSTZE- GELS. Een postzegelverzamelaar schrijft aan de N. Ot. Naar aanleiding van het bericht in uw pchlendiblad' van 19 dtezer over „een nieuwe Belgische postzegel" diene, dat die zegei reeds uitgegeven,1 is in 1915, in dte serie van door dte Duiitschers bezette of verwoeste plaat- sen. Esoaut libere en Schelde vrij heeft alleen befreldcing op dte afechaffing van dten Schel- dtetol, in 1839. waardoor de Schelde reeds meterdaad vrij was geworden. Een annexi- onistische uiting behoeft men in deze uit- gave van 6 jaar geledten dus niet te zien. BRAND. Gistermiddag brak te Hcngelo waarschijn- lijk ten gevolge van uitspattend vuur uit de locomotief van de stoomtram, brand uit in den winkel van den horlogemaker W Door het krachtig ontreden der buren, bijgestaan door de spoedig aanwezige motorspuit, kon de brand wooden beperkt.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1