DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Prijzen veel lager dan Deventer Tapijten. Kwaliteit en echtheid absoluut gegarandeerd. Bereide Verven. Schorten. Uit den Alkmaarschen Raad. it DANSAVOND „BILDERDIJK". K Firma Wed. J. VAN TIL, Boterstraat. Ontvangen nieuwe modellee M, MEIJER ZOON. Honderd drie en twintigste jatrgang WIJ nenteE de vrQheid U er op attest te maken dat wt) esse collectie SMYRNA TAPIJTEN en PERZISGHE ELEEOJES onberroepelijk 2 Mel a.s. naar elders moeten zenden, voorzoover nog niet Yerkocht. Fa. W. APPEL Jr., drnkkerQ. DR trammer bestaat alt 9 bladen Abonnomontsprijs bij voomilbotnling por 3 manndon f 2.—, fir. por post f 2.50. Bowij9n. 6 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters naar plaatsmlmte Brieven franco N.Y. Bock- on Bfandelsdr. v.li. Blerms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedaciie No. 33. Heden Zaterdagavond 23 April In de Harmonle. Optrcdca van den Gabaretzanger Baperkt aantal introdaeties nog te bs* komsn bij de Heoren G. CLOECK, Last. M. KATER, Mient. Buitenlandsch Overzieht Reeds meermalen hebben wij er op gewe zen hoe hot speciaal Franlcrijk is, dat er op aandningt em Puitanhlsnd de duimachnee- ven aan te zetten, om den verslagen tegen stander te dwingen tot betaling van de door de overwinnaars noodzakelijk geachte bedra- gen voor vergoeding van de in den oorlog aangerichte schade. De tot dusver gen omen (voorloopige) maatregelen om het beoogde doel te bereiken werden in Frankrijk be- raamd en daar dringt men er voortdurend op aan, ze in al hunne gestrengheid toe te pas- sen. Succes hebben ze wel al gehad. Van de as ingestelde douaneregeling wordt uit itsche bron gemeld, dat een opslopping in het verkeer, en vooral het goederenvervocr, het gevolg was. Volgens Havas is het niet zoo erg geweest Het Fransche Senaatslid Doumer zou over die verkeersvertragingen zeker niet treuren, want hij heeft nog Don- derdag verkondigd, dat een vol ledige door- voering van de dwangmaatregelen voor Duitschland het bewijs moet zijn dat het met de later te nemen maatregelen even streng zal gaan. Hoe meer hinder zij den Duitschers veroorzaken, hoe eerder zal het geld op tafel komen, denkt hij natuurlijk Maar is dat geld in Duitsdiland? Jawel, zeggen de Franschen en ook vele Engelsichen en dan wordt gewezen op de groote winstuitkeeringen van verschillende ondernemingen, sommige zelfs tot 40 pet., en op de subsidies die de Duitsdie i geering geeft aan landbouw en spoorwegen. Neen, zeggen de Duitschers, wij kunnen niet zooveel betalen als gij wilt ontvangen, wij zouden ons daarvoor 42 jaar lang in sla- vernij moeten begeven. Over de middelen om tot nieuwe onderhan- delingen met de geallieerden te komen heeft de Duitsche regeeri lg lang besprekingen ge- voerd, gelijk wij hebben medegedeeM. De bemiddeling van andere staten wcrd daarbij ingeroepen, maar niemand gevoelde er veel niet willen ingaan op het Duitsdie verzoek, maar botweg afgewezen heeft het dit ook niet Zij stemde er n.l. in toe, ingeval Duitschland een geschikte basis voor de be sprekingen aanbiedt, in overweging te ne men, de zaak onder de aandacht der gealli- eerden te brengen, opdat ae onderhanddin- gen spoedig kunnen worden hervat. Heel veel verder komt Duitschland daar- mee niet, want die geschikte basis voor be sprekingen" is het juist, die de geallieerden ook al gevraagd hebben, maar die Duitsch land nog steeds niet kon aanbiedea en zon der welke nu de confer en tie tusschen Lloyd George en Briand op het befaamd geworden kasted te Lympne zal plaats hebben. Zij zul len daar dus rekening moeten houden met wat zij onwil van Duitschland noemen en daarnaar hunne besprekingen voeren en hunne maatregelen beramen, om die dan na 1 Mei, den fatalen datum, waarop de beta- ling van 20 milliard gouden marken door Duitschland moet zijn geschied, ter bekrach- tiging voor te leggen aan den Oppersten Raad. Zooals gemeld is, heeft Frankrijk zijne plannen reeds geheel uitgewerkt en zou Briand die aan zijn Britschen collega mee- deelen. Voor Duitschland begint het erg te knijpen en de regeering zal het in de eerstvolgende dagen niet prettig hebben. Reeds is er door de leiders der meerderheidssocialisten en Duitsch-nationalen uit den rijksdag critiek op haar verzoek om Amerikaansche bemid deling ingekomen. BpitcBlantf" voor. Ten eindte raad heeft nu, gelijk een te legram in ons nummer van gisteren meldde, de Duitsche regeering zich gewend tot Ame- rika. Zij deed dit bij de volgende nota: „In naam der Duitsche regeering en van het Duitsche volk hebben de ondcrgeteeken- dien (rijkskanselier Fehrenbach en minister von Simons) ondanks dat formed de oorlogs- toestand nog bestaat, de eer aan den presi dent der Vereenigde Staten van Amerika het voorstd te doen om in de kwestie der scha- deloosstellingen bemiddelend op te treden, en om de som vast te stdlen, die Duitschland aan de geallieerde mogendheden hedt te beta len. Zij vragen tevens dringend, de toestem- ming der geallieerden voor zulk een regeling te bewerken. De ondergeteekenden verklaren hierbij plechtig, dat de Duitsche regeering zonder eenige beperking of voorwendsel bereid en willig is den geallieerden die som als schade- loosstelling te betalen, die de president der Vereenigde Staten na een nauwkeurig onder- zoek billijk en rechtvaardig zal achten. Zij verplichten zich hiermee uitdrukelijk aan zijn scheidsrechterliike uitspraak, hoe aie ook mo- ge luiden, in alle bijzonderheden, zoowel let ter lijk als naar den geest, te voldoen. Met een diep gevoel van de billijkheid van dit verzoek en in alle oprechtheid doet het Duitsche volk door zijn wettige regeering dit voorstel aan den president der Vereenigde Staten. Het koestert in vertrouwen de hoop, dat zijn bede zal worden toegestaan, opdat volgens recht en gerechtigheio een definitieve beslissing worde gegeven, ter vervulling van de diepgevoelde wenschen aller volken, ter afwending van de onnoembare gevolgen dier dreigende dwangmaatregelen en ter bevesti- ging van den wereldvrede." Er wordt dus toegezegd, dat Duitsdiland zich onvoorwaardelijk bij de aFbitrale uit spraak van Amerika zal neerleggen. Is de Duitsdie regeering er dan zoo zeker van, dat bij die uitspraak een lager bedrag zal wor den bepaald dan te Parijs? Het schijnt wel zoo, maar bestaat gegronde aanleiding voor die verwachting? President Harding heeft in zijn Boodschap aan het Congres toch duide lijk genoeg gezegd, dat hij de betaling van schadeloosstelling als een rechtvaardigen plicht beschouwt en tegenover den Franschen minister Viviani heeft hij immers gezegd, dat hij geheel aan de zijde van Frankrijk stond. Bovendien is Amerika zelf belanghebbende en alleen daarom zeker al niet de aangewezen staat om voor arbiter te spden. Be Amerika ansche Mgeeriug haaft dan eek Zie etalage I Lage prijzen I Beroemde „S E N KIN G" Foranlzen. HOLL UZERUA6AZUN, I. h. U. DE WILD. ALKMAAR, LAAT over ds Boterstraat ZA.TERD 1G Directeur t G. II. KRAK.. lloofdrodacteur s TJ. N. ADEMA. APRIL Er waren vele ledige zetels in de laatste, vrij onbelangrijke, raadsvergadering. En een van die zetels zal nimmer meer door den daarop vodr het vierjarig tijdperk recht> hebbende worden ingenomen. De heer Van 't Veer is den kleineren kring ontvallen. Het waren woorden van hartelijke deelne« ming, welke de burgemeester aan de nage' dachtenis van dezen sympathieken. stillen maar ernstigen werker gewijd heeft De heer Van 't Veer was geen veelprater. Hij zocht niet zijn kracht in een vloed van woorden, in het eindeloos debat met anders» denkenden van wie hij wist dat zij, hun prin« cipes getrouw, toch niet tot zijno rienswijze zouden zijn over te halen. Hij heeft van den raad nimmer een politieke debatingclub gemaakt, hij heeft nooit voor de publieke tribune gesproken of zich op den voorgrond gesteld om de aandacht op eigen persoon en eigen redevoeringen te vestigen. Maar met dat al was hfj een trouw en be« ginselvast sociaal.democraat, een man die nim« mer zijn fractie.genooten in den steek liet, die door zijn kalm en bezadigd woord menigmaal de tegen zijne partijgenooten tot uiting komen. de ontstemming in de bedding der rustige ge» dachtenwisseling wist te leiden. Vlijmend scherp en plotseling als een dolk> steek was soms zijn interruptie. Dam woelde en gistte het in hem als hij een principieel tegenstander de theorieen hoorde verdedigen, welke hij voor onze samenleving heilloos en verderfelijk achtte. Maar steeds weer getuigde zijn dan volgen. de redevoering van een weldoordachtheid, en van een sympathieke kalmte die tot ernstig luisteren dwomg. De Raad heeft een harer beste en meest sympathieke leden verloren, de sociaal»demo» cratische partij, en haar raadsfractie in het bijzonder, is een trouwe makker, een beginsel» vast partijgenoot, een ernstige en krachtige strijder ontvallen. De agenda was ditmaal van weinig beteeke. nis, vooral nu twee der voornaamste daarop voorkomende punten, het voorstel inzake een gemeentelijk groentebedrijf en dat tot aan. stelling van een directeur voor het Grondbe» drijf, het Marktwezen en het Sportpark, tot een volgende vergadering werden aangehouden. Toch vergisten zij zich, die uit de afwezig. heid van den heer Westerhof meenden te mo» gen opmaken, dat het ditmaal een korte raads» vergadering zonder wijdloopige discussies zou worden. Het voorstel namelijk om voor den bouw van 28 middenstandswoningen bij den Berger« weg een voorschot van 183.210.en een bij* drage 4 fonds perdu van 33197.50 te ver» strekken, heeft vele ernstige bestrijders gevon« den. Waarom, zoo heeft men gevraagd, nog lan» ger belangrijke financieele offers gebracht voor een stelsel van woningbouw, dat de regeering zelf reeds heeft losgelaten en dat dan ook niet het meest aanbevelenswaardig is gebleken? Waarom kostbare huizen met voor de mecs« te middenstanders te hooge huurprijzen te stichten, als daarnaast de bouw met rijkssteun door particulieren tot goede resultaten schijnt te leiden? Van verschillende zijden werd er op gewe* zen, dat deze met Rijks. en Gemeentesteun te bouwen middenstandswoningen eigenlijk noodwoningen zijn, dure woningen die men noodgedwongen betrekt, om ze, wanneer de huizenkeuze later grooter is, zoo spoedig mo» gelijk weer te verlaten. Er is door den heer Leesberg triomphante» lijk op gewezen, dat reeds 18 middenstands« woningen een huurder vonden, maar er is daar» naast door den heer Ringers betoogd, dat de 41e candidaat reeds aan de beurt was, omdat zoo velen voor dezen voor het betrekken van de hun aangeboden dure woningen terugge. schrokken waren. Het was de heer Verkerk, die betoogde, dat bijdragen voor particulieren bouw niet meer gegeven worden voor woningen die met den grond meer dan 8700 kosten, maar de beer Ringers, die de dialing der materialen»prijzen voorziet, wees er op, dat ook voor dit bedrag een goede woning tot stand kan komen. Men gaf toe, dat er nog groote woningnood is, maar verlangde dan allereerst het bouwen van arbeiderswoningen, die in den regel toch reeds zoo duur worden en zooveel huur moe» ten opbrengen, dat arbeiders er niet intrekken en zooals de practijk dan ook geleerd heeft middenstanders er ten slotte* een dankbaar gebruik van maken. De nog steeds bestaande woningnood kan niet ontkend worden. En dat heeft ook de sociaabdemocraten tot voorstanders van den middenstandswoning. bouw gemaakt, al hebben zij dan eerst tever. geefs gepoogd dengemeentelijken steun tot dezelfde afmetingen als die voor den bouw van arbeiderswoningen terug te brengen. De heer Verkerk zou hij als voorzitter der Huurcommissie over bijzondere bronnen van informaties beschikken? wees op een in af« zienbaren tijd opheffen der Huurcommissie. wet. Dan zouden de huiseigenaren alle huren naar boven jagen en zou het dus voor de huurders geen doel hebben de dure midden, standswoningen tegen andere te verwisselen. Tenslotte is het voorstel van B. en W. er met acht tegen zeven stemmen door gekomen. Zelfs twee wothouders stamdan ha* is dan oaJa wal in haaMraah tarn nijpenden woningnood en aan het feit, dat voorstellen als dit thans door de gewijzigde rijksvoorschriften niet meer mogelijk zullen zijn, te danken, dat op den Bergerweg nog een 28 en op den Schermerweg een viertal midden, standswoningen gebouwd zullen worden. a Er was een huiseigenares die een woon. en winkelhuis in de Ridderstraat tot 1 Mei a.s. voor 350 per jaar verhuurd had. De huurster vroeg een nieuw contract voor den tijd van drie jaren, maar de eigenarei maakte van het eindigen van het oude con. tract een dankbaar misbruik door de huur van 350 tot 500 per jaar te verhoogen. Dit is natuurlijk in strijd met alle mogelijke principes en bepalingen van de Huurcommis. siewet en de Raadsleden zouden er dan ook zeker hun groote afkeuring over uitgesproken hebben, ware het niet gebleken, dat de ge> meente zelf de bewuste eigenares van het huurhuis was en zich volkomen vrij in haar handelingen voelde nu de nieuwe wet niet op eigendommen der gemeente van toepassing is. Zoodat de gemeente aan de door het Rijk in toom gehouden huiseigenaren ongestraft een dergelijk schitterend voorbeeld kan geven. Men vraagt zich tevergeefs af waarom de gewijzigde Huurcommissiewet toch ook niet op de woningen der gemeenten van toepassing is geworden. Hlu kennis van de Fxansche taal voor het toelatingsexamen vani H. B. S., Gymnasium en Handelsdagschool niet meer geeischt wordt, hebben B. en W. en de Raad zich ge- haast de Franaohe oursussen aan de vierde en zesde gemeenteachool van het leerplan te scbrappen. De eenstemimigheid waanmede dit geschiedt maaikt wel den indruk dat men met voldoe- ning uit het awaar belaste schuitje der wijs- heid voor de jeugd wat ballast overlboord werpt. Otf men evenwel daartoe den juisten ballast gekozen heeft meenen wij ernstig te moeten be^wij-felen. Voor hen, die geen middelbaar onderwijs zullen genieten, kan 'het toch zeker geen kwaad als zij van de Fransche taal wat meer afweten dan het tot in volikskringen doorge- drongen „Parlez vous Frangais"? en het nog gangbaarder „Allez votre corridor". Het is in alien gevalle te hopen, dat de Bur- gerschool van waaruit velen de wetenschap voor hun geheel volgend leven poitten, van deze anti-Fransohe schoonmaakiwoede op onze lagere echolen bevrijd zal blijven. Het voorstel om een directeur voor Grond- bedrijf, Sportpark en Marktwezen aani te stel- len is tot een volgende vergadering aange houden. Het is velen niet duidelijk waarom men ook niet andere bezigheden combineert, waardoor het aantal ambtenaren belangrijk zou kunnen worden irgekrompen. Waarom b.v. geen directeur van Openbare vermiakelijlkheden, Slachthuie en Ondertvijs, of een algemeen ambtenaar voor Kindervoe- ding, Stadsschouwburg en Begraafplaatsen Wiji hebben bij de piaateing der desbetref- fende 'bijlage in een uitvoerig onderschrift reeds onze meening over het voorstel van Burg, en Weth. doen kennen en 'komen daar op bij de behandeling van het voorstel nader terug. Wij blijven er bij, dat alleen al een direc teur voor het Mkrktwezen, wanneer hij zijn taak goed opvat, en 'voortdurend in contact blijft met organieatiee op het gebied van landbouw en veeteelt men bedemke welke groote 'belangen Al'kmaar bij een goede ver- standhouding met deze organisaties heeft zijn handen meer dan vol zal hebben. Ook is ons uit dit voorsrtel van Burg, en Wetih. niet duidelijk geworden hoe het moge lijk is eerst solliicitanten op te roepen en daar- na den Raad een bezoldiging te laten vast- stellen, tenzijn men reeds een geschikten, be- reidwilligen candidaat op het oog heeft. Br is inmiddels een nieuwe bijlage veiwche- nen van de hand van mr. Leesberg met als eerste adhaesie-betuigeter mevrouw Aukes die met andere planuen komt waar- mede wij ons, voornamelijk waar hij het Marktwezen bespreelct, zooals uit bovenstaan- de beschouwing blijkt, evenmin geheel kun nen vereenigen. Behalve door het vrouwelijk vrijzinnLg- democratische raadslid wordt het voorstel- Leesberg nog door de heeren Van den Bosch en Ringers ondersteund. Het zal zonder twijfel tot interessante raadsdebatten leiden. D(E KWIBSTTE DER SOHADELOOS- STELLIiNG. De Parijsche bladen cijn van oordcel, dat Oostersche Tapijten. AANBEVELEND, het Duiteche verzoek om Ibemidideliog tot Ameriika igericht, en manoeuvre ia, veroor- zaakt door de verwarring, waarin het Ber- ldjnsche 'kahinet zich 'bevindt, dat ten zeerste de gevolgen vreeet van de voorgenomen nieu we eanctiea. Zij herinneren aan de krachtige verzekerin- gen van Harding aan Viviani en gelooven, dat het Duitsche voorstel tot misluikking ge- doemd ia. Het .T'etit Journal" is overtuigd, dat de Duitschers tijd willen winnen door de onder- Ihandelingen, welke het gevolg zouden zijn van een aanneming van het vooretel door Harding, teneinde ten elotte een revisie van het verdrag van Veraaillea te verierijgen. Het blad acht het niet mogelijk, dat Harding, die weigert dit verdrag te aanvaarden, erin zou toestjmimen een ander aamen te stel'len. De „Eeho de Paris" gelooft, dat het ver zoek een laatste poging van de Duitschers ia, die hun zaaik wel zeer pr6cair moeten achten, dat zij tot een stap zijn overgegaan, welke zoo weinig kaneen op succes biedt. ■Talrijke bladen wij zen verder op den huidi- gen geeste8toestand van Duitschland en her inneren aan de wijze, waarop de teraardebe- stelling van de ex-keizerin heeft plaats gehad, en aan het feit, dat talrijke officieren van 't ancien regime met den 'keizerlijiken helm op, aan den stoet deelnamen, terwijl de menigte geestdriftig de groote chefs, die verantwoor- delijk zijn voor den oorlog, toejuichte. En zij Glanzend. Duurzaam. Billjjk. K. DE HEER, BOTERSTRAAT 13-15. trdkken de oonclusie, dat het noodzaikeljjlk is Duitschland te ontwapenen. In de gister gehouden zitting van den Duitschen Rijksdag heeft de minister van buitviilandsche zaken een verid&ring afgelegd over de buitenlandsche politiek der regeering^ Hij zei o.m.: Ha (het afbreken der onderhan- delingen te London heeft de rijiksiregeering onverwijld staippen gedaan, om een nieuiwe basis voor onderhandelingen met de geallieer den te viinden, die kana 'bood op een practische oplossing van het vraagstuk der schadeloos stelling. Volgens de meening der rij'ksregee- ring is dit in de eerste plaats de kwestie van het herstel. Dit is ook voor de rijkeregeering de meest dringende kwestie. In vetrband hier- msda ward door dan ministar voor't Harvtal eaa da tasikiiiwks "^'"inaia j van den wederopbouw samengesteld. Het tweede probleem was het verkrijgen der bedragen, die van Duitschland werden geeisoht om aan zijn verplidhtigen tot finan cieele schadeloosstelling te voldoen. Met het oog op de beperkte financieele ca- paciteiten van Duitschland moeet voorname lijk gestreefd worden naar het scheppen van de noodige grondslagen voor het plan van een Internationale leening, weLker rentebetaling en a flossing door 'Duitschland sou moeten geschieden. De Duitsche regeering heeft getracht, op deze basis met haar teganpartij: in contact te komen. Deze poging en vonden voor een deel seun door aanbiedingen van een andere zijde; ook hadden de vertegenwoordigers der gealli eerden zich ter beschiikking gesteld om de kwestie te bespreken. Deze pogingen zijn ech- ter alle mislukt. Form eel bevinden wij ons nog in oorlog met Amerika. In dezen toeetand besloot de Duitsche regeering de nota tot de Amerikaan sche regeering te rich ten, welke den Rijks dag reeds bekend is. De Amerikaansche regeering heeft dit san- bod' niet aanvaard. De bemiddeling als scheidsrechter wordt van de hand1 gewezen. Bemiddeling in den ge- wonen zin van het woord .wordt evenwel niet geweigerd. 'Hieruit blijkt, dat er thans onmiddellijk over moet worden beraadslaagd in welken vonm de voorstellen der Dtuitsdhe regeering aan de Amerikaansche regeering moeten wor den medegedeeld, en over dat vraagstuk zal in de eerste plaats do regeering zelf een be- slnit moeten nemen. Hedennamiddag zal de minieterraad bijean- komen. De regeering zal morgen in den Rijksdag rekening en verantwoording afleg- gen over haar politiek in zake het vraagstuk der schadeloosstelling. Ten slotte zeide minister Simons: De re geering is overtuigd, dat zij bij het doen van voorstellen moet gaan tot de uiterste grens van hetgeen Duitschland ten aanzien van de schadeloosstelling kan volbrengen. Dit te- meer, nu wij helaas bijna het geheele buiten- land tegen ons hebben. De wereld is er helaas van overtuigd, dat Duitschland zijn presta- tievermogen onderschat. Deze ovetrtuiging moet in elk geval langaamerhand worden weggenomen. Met echter, door thans beloften te doen, welke wij weten, niet te kunnen ver- vullen, doch door onze positie onomwomden aan het buitenland1 uiteen te zetten. Wij moeten doorgaan op den weg, dien wij te Brussel hebben ingeslagen, en waarvan, tot nadeel van alle betrokkenen, door de be- sluiten der Barijsehe oonferentie en door de eenzijdige bepalingen der geallieerden is afge- weken. Daarop ging de Rajksdag uiteen. Hedenmiddag drie uur zal de rijkeregee ring een nieuwe verklaring afleggen. Haar de Berlijnsche bladen melden, zal de Duitsche regeering hed.en aaq de commissie voor Herstel een nota doen toekomen, waar in nieuwe voorstellen in zake den wederop bouw van Frankrij'k worden gedaan. ALLE drukwerken zonder oitzondering. Vraagt prfls. In den Rijksdag loopt het gerucht, dat er binnehkort wijziging in de leiding van bet departement van Buitenandsche Zaken kan worden gebracht. In parlementaire Ikringen is men niet zoo zeer ontstemd over den stap der Duitsche regeering bij Harding als wel over de gebeele buitenlandsche politiek sedert de Parijsohe conferentie. Wanneer er geen ont- spanning intreedt, zal geen der politieke par tij en, ook de Duiteche volkepartij niet, zich tegen een dergelijke wijziging in het kabinet verzetten. In de eerste plaats zal deze wijzi ging den rijkekanselir en den minister van buitenlandsche zaken betreffen. HET OPRCKEK IHi DUTTSCHLAND. De communietische partij in Duitschland heeft geen zijde gesponnen bij bar en jongsten Putsch in Midden-Duitschland. Behalve dat de communi stieche burgemeesters ontelagen zijn, op grond, dat een burgemeester niet tot een partij mag behooren, die aanstuurt op een omverwerping van den staat volgens de in- structies van een buitenlandsche macht, heb ben verschillende bladen der partij opgehou- den te verschiijnen, zooals haar hoofdorgaan te Mannsfeld. Van andere bladen is de veiwpredding ver- boden in streken waar de .^Ausoahmezustandi" is afgekondigd. DE OPGTAND m DE OTJKRAINE. Volgens een draadloos telegram uit Lon- den, hebbso er bloedige gsrvsehteni plaats gs- kad tneeahsa reeds teospsa ea Dshraiaisehs

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1