Alkmaarsche Courant Zaterdag 23 April. Buitenland. M». 94. 1821- Honderd Drie en Twlntlgste Jaargang. EEN OOMPLOT IN E'EN ADELLIJKE DUITSCHE FAMILIE. De arrestatie van graaf Hans Heinnich von Schlieffen, een jonigem man van 22 jaar, on- der beschuMiging zijn neef, graaf George Wiilhdm von Schlieffen, met behulp van ande- re pereomen uit den weg te hebben willen mi- men, heeft in Berldjn grooit opzien verwekt. De belangstelling in deze arrestatie nam toe, taen zij gevolgd werd door de gevangenne- ming van gravin Ella v. Schlieffen, de moeder van den gearresteerdfe, diens jongeren broe- der graaf Siegfried', en eenige andere pereo nen, onder wie de student Stenschke. Deze personen wond'cn beschuildigd een oompilot gesmeed te hebben, om het kasteel van George Wilhelm von Schlieffen, met al zijn bewoners in dte lucht te laten vl-iegen, waardoor Hans Heinrich in het bezit van- de bezittingen gekomen zou zip. Deze was in Berlijmi oncer niet -ai te scniiterende firran- cieele omstandigheden in kennis gekomen met den eveneens gevangen genomen groen- tenha-nddaar Rossel en had dezen zijn nood geklaagd1 er bij voegende, dat, wanneer hij maar eerst in het bezit der lanogoederen van zijn neef George Wilhelm gekomen zou zijn, hij niet op een hialf ^ntillioen mark zou behoe- ven te zien. Dit gepraat bad er toe geleid, dat een pl'an ontworpen werd om George Wilhelm met zijn ouders, bij wie hij inwoon- de, en zijn vrouw en zoon uit den weg te mi- men1. Gravin Ella en1 graaf Siegfried, bene- vens de gezelsch a psdame van de eerste, wer- den in het plan gemoeid. De gravin had Ros- ael lOOOO mark ter hand gesteld om de eer ste kosten te dekken. In Berlijm had Rcsari den student 'Stenschke opgepiikt en met dezen en een zekeren amid Gresser het moordplan uitgewerkt. 'Stenschke bracht evenwel alles a an den' bedireigden graaf George Wilhelm uit en deze nam eenige detectives in dienst om de gangen van zijn tante gravin Ella en haar zoon na ite gaan. Provinciaal NIpiiws UIT NOGRDSC.1 ARWG UL'E. De Raad dezer gemeente vergaderde Dui- derdagavond voltallig. De voondtter deelde o. m. mede, dat bij de laatste kasopname bij den gemeente-ontvan- ger alles in orde was. Het kasgdd was 5827,93*. Bericht was ingekomen dat de vergoeding voor het onderwijs 7200, venninderdl met 1615, dus 5585 i9. Ingekomen was het verslag van de Gezond- heidscomtnissie. Ged. Staten zonden de goedkeuring op het besluit tot stichting van een U L.O.-school en de mededecling, dat de sluiting van de oude school niet aan de goedkeuring van Ged. Sta ten onderworpen is. Aangehouden werd het vooretel van de Gascommissie om den lijnwerker Efkamp een toeslag van 7 per week op zijn safaris toe te kennen, op grond van mecrdere werk- zaamheden. Een verzoek van W. Ludeke, om vertninde- ring van Hoofdelijken Omslag, werd in han- den van de commissic gestela. Een verzoek van C. Kramer Hz. om go heele ontheffing, werd voor de helft verleend De verzoeken van C. Langedijk Jr. en A. Swagcr Cz., om afschrijving wegens ver- trek, werden toegestaan. De eerste vroeg 3 maanden, doch kreeg 1 maand. Van de Gymnastiekvereeniging was een verzoek ingekomen om subsidie voor de openluchtwedstrijden op 14, 15 en 16 MeL Zij gronden dit verzoek op het feit, dat voor de ontvangen entrfe's bela9ting moet worden betaald, hoewel niet het doel van winst te maken voorzit, doch de en tree's alleen moeten dienen om de gemaakte kosten te dekken. B en W. adviseerden een subsidie te ver- leenen van 150, omdat de belastingverorde- ning gehandhaafd moet blijven. De heer Keizer merkte op, volkomen van het nut van de gymnastiek overtuigd te zijn. Het gaat echter niet aan om subsidie te ge- ven, omdat een plaatselljke verordening ge handhaafd moet blijven. Deze toch is in het leven geroepen om de gemeente-financien te doen stijgen. Spreker meende dat uit sympa- thie voor de zaak 75 subsidie voldoende is. Ook de heer de Geus was van oordeel, dat het niet gewenscht is de voordcclen dezer plaatselijke belasiing den anderen kant heen te sturen De subsidie achtte hij een achter- deurtje. De heer Duijves was tegen subsidie, omdat het te ver gaat, dergelijke dingen te subsidi- eeren. Een hoogere entr&hcffing achtte spr. beter. Wethouder Ootiers wees op het nut van de gymnastiek. Het is vrijwel een algemeen belang, zeer zeker een belang voor een groot deel der burgerij. Het ligt, zei spreker, op onzen weg een flinke subsidie te geven. De heer Barten voelde veel voor gymnas tiek, doch was om principeele redenen tegen de subsidie. De heer Heeman stelde 100 voor. De ge meente zal dan evengoed nog wel profitee- ren. De heer Zut sloot zich bij den heer Keizer aan. B. en W. trokken hiema hun voorstel in, daar het toch fiasco zou maken. De heer Heeman wees er op, dat destijds andere vereenigingen met een terrain gesteund zijn en zij nu 300 voor een terrain moeten uitgeven. Het voorstel-Heeman werd met 3 stemmen vo6r verworpen. Het voorstel-Keizer werd hiema met 5 stemmen aangenomen. De heer Barten stemde bdde keeren bian co. de heer Duijves tegen. Vastgesteld werd de 2de suppletoire be- grooting, dienst 1920, groot 15,61. Daarna deelde de voorzitter mede, dat door B en W. het kohier H. O. was bepaald op 30073,62, doch dat het door den Raad daama bepaaldi is op 29751,76. Hierop ging de Raad in com it A Na heropening kwam aan de orde het punt: Duur van aflossing van de leening in- zake het distributietekort In de vorige verga- dering staakten de stemmen over de vooretel- len10 of 7 jaar. Nu werd na ampele bespreking met alge- meene stemmenbesloten deze leening in 10 jaar af te lossen. Ter sprake kwam hiema het coirespondent- schap voor de arbeidsbemiddeling, waarmee tot heden de heer G Barten belast us geweesfc Besprekingen over deze zaak zijn reeds go houden ook met den directeur en daarbij is gebleken. dat een andere regeling gewenscht is, waarbij de werkzaamheden omvangrijker zullen worden. De heer Barten was bereid zich daarmede te belasten, zij het dan ook dat eenige vergoe ding wel noodig zal blijken. Daar enkele heeren vroegen of het niet eenvoudiger zou zijn als deze zaak evenals de "controle op de werkloozen door den secre- taris werd beheerd werd besloten dit punt in handen van B en W. te stellen voor nadere bespreking, ook met den heer Barten. Bij de rondvraag vroeg de heer Barten of niet moest worden overgegaan ,tot het benoe. men van een Oudercommissie in ver band met de nieuwe Onderwijswet. De voorzitter deelde mede, dat de andere gemeenten gemeend hebben een afwachtende houding te moeten aannemen, met het oog op de plannen voor „Langendijk 6en". Misschien was dit ook hier maar het beste. De heer Barten ging hiermede aceoord. De heer Barten vroeg of het niet goed was de gedachten nog eens te laten gaan over de plannen inzake waterleiding. De voorzitter zou dit craag nog eens wil len besnreken, waarmee de heer Keizer ac eoord ging. De voorzitter zeide bezoek van een paar beeren te hebben gehad. die mededeelden dat het leggen van buizen door de straat niet geweigerd kan worden Hiema shiiting. UIT HEILOO. De raad vergaderde gistermMdag ten 3 ure voltallig, nad'at tevoren van 2 uur af in comity vergaderde was. Nla opening door den voorzitter, deel den de heeren Mulder en v. Veer mede, dat de oniderzodite geloofabrieven van het nieuwe lid de heer J. Obdam in orde waren bevon- den, zoodat tot diens foelating werd beslo ten. De heer Obdam hiema, door den- secretaris binnengeleid legde in handen van den voor zitter de vereischte eederi af. De voorzitter wenschte den heer Obdam gelu-k met zijne benoeming, herinnerde aan de goed toon die steeds in den raad heersch- te en uitte de wensch d'at de heer Obdam de goede gewooute om alles vriendlschappelijk te behandelen zal volgen en zal medewerken de groei en bloei van de gemeente te bevorde- ren. De heer Obdam dankte voor de tot hem gesproken woorden en zegde toe het zijne te willen doen om de samenwerking aangenaam te doen zijn. Hierop volgde algemeene felieitatie, waar op de secretaris de notulen las. De heer Mulder vondi, dat 'het niet moge- lijk voor de raadsleden was alles van de vo rige vergaderingen te herinneren, aangezien de tijd' tusschen de vergaderingen te groot is. Spr. wilde voortaan op geregelder tijden ver- gaderen en wees op de lange agenda. De Voorzitter zeide, dat reedis eerder ver- gaderd zou zijn indien de vergadering om verschillende redenen niet uitgesteld was moeten worden. Spr. zegde toe rekening met dc opmerking te zullen houden, waama de notulen werden goedgekeurd. Ingekomen waren verschillende goedkeu- ringen van Ged. Staten van raadsbesluiten, proccssenverbaa 1 van kasopname bij den go meenteontvanger en van den administrateur van het electriciteitsbedrijf, alsmede mededee- lin-gen van den minister inzake de woning- voorzieningen. Voor kennisgeving aangenomen. Van het comdtt inzake de waterleiding was een adres ingekomen waari-n te kennen werd gegeven, dat z.i. op onvoldoende wijze kennis genomen was van het vorige adres. Verzocht werd de kwestie nog eens grondig in het openbaar onder de oogen te zien. Betoogd werd, dat wel gebleken was, dat de opgelegde keuring van water en noodel oo ze uitgave van 1500 vorderde. In het adres werd er voorts op gewezen, dat doorvoering van de bouwverordening inzake de aanslui- ting met verzet gepaard zal gaan. E>e uitga ve voor het door vele niet gewenschte water kan niet gevorderd worden. In het belang van; d'e rust in de gemeente werd verzocht de gemaakte bepaling niet uit te voeren, maar door rechtmatige maatrege- len te vervangen. De voorzitter deelde mede dat B. en W. vooretellen het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. In de vorige vergadering is h.i. de zaak voldoende onder de oogen gezien. Het rapport Van B. en W. zullen de heeren ont vangen doch is door drukke werkzaamheden nog niet samengesteld. De heer Vahl bleef de keuringskosten van 5.per geval hoog oordeelen. In andere plaatsen kan, dat voor veel minder. >De heer Obdam deelde mede d'at het on- derzoek aan de Rijksserumin rich ting te Rot terdam en het proefstation te Goes, bijna niets kost. De voorzitter wilde dit wel onderzoeken, waarop het adres voor kennisgeving werd aangenomen. Van Ged. Staten was een schrijven- ingeko men over de salarieering van ambtenaren van de burgerlijke stand. De secretaris las het schrijven voor, waarin naar de voorstel len van de staatseommissie wordt verwezen. Ver- wezen wordt naar de ontwerpregeling van de vereeniging van Ned Gemeenten. Verzocht wordt het oordeel daarover ken- baar te maken. Op het oogenblik wordt daarvoor 105. uitgetrakken, volgens de gewenschte regeling zal het 310 kosten. De voorzitter wees er op, dat het werk van de ambtenaar met de week toeneemt en een groote verantwoordelijkheid vordert. Z. h. s. werd besloten de nieuwe regeling overeenkomstig het ontwerp vast te stellen. B. en W. stelden voor aan hen die voor vrije geneeskundige behandeling in aanmer- king komen bericht te zenden, dat zij daar voor in aanmerking komen. De lijst zal in comite word'en vastgesteld. Het vooretel van B. en W. werd aangenomen. In behandeling kwam hierop de wijziging van het contract met het P. E. N. inzake in- genieursadviezen. De voorzitter deelde mede dat de commis- sie van het electrisch bedrijif op verschillende leemtc in het contract heeft gewezen en voorts van meening is, dat de verandering geen be- zwaar zullen' opleveren. In het belang van het G. E. B. adviseert de commissie aanne- ming van de nieuwe overeenkomst. Dienovereenkomstig werd1 besloten. De voorzitter bracht in behandeling een schrijven van de commissie van het G.E.B. waarin medegedeeld wordt, dat nog niet tot verlaging van- de Kilowattuur kan worden overgegaan en wel op uitvoerig aangegeven gronden. Zoo spoedig mogelijk zullen vooretellen tot Verlaging gedaan worden. Hedenmorgen was een schrijven ingekomen dat verlaging mogelijk was geworden. Voor- gesteld wordt de Kilowattuur voor het licht met 2 ct. te verlagen en op 40 ct. te bran- gen, en dit in' verband met de daling van de kolenprijzen. De voorzitter zeide, dat de commissie be reid is, wanneer de kolcn weer d'alen een ver- dere verlaging voor te stellen. Spreker go loof-de, dat dit over Mei reeds mogelijk zal blijken. De raad vereendgde zich met het voorstel van de commissie van bijstand. Aan den doodgraver P. v. Maarleveld werd op diens verzoek eervol ontslag ver leend. De voordxacht voor doodgraver was de volgende 1. D. Kossen, Schagen; 2. P. de Boer Az., Zwaag, zijnde de eenige sollicitanten. De voorzitter had liever gezien, dat een inwoner zich had aangemeld. Nu dit niet het geval was i-nformeerden B. en W. naar de sollicitanten en de inlichtingen waren gun- stig. No. 1 werkt bij den heer Spierenburg in Alkmaar en heeft daar vrijwel vast werk. B. en W. hebben met hem kennis gemakt en hij maa'kte een goeden indruk en gaf blijk met het werk bekend te zijn. De heer Mulder oordeelde, dat de werk zaamheden niet alleen voor vrij wonen ver- richt kunnen worden en oonderfde dit de oor- zaak, dat geen HeilooSrs solliciteerden. De voorzitter rekende de woning op 3 per week en de sollicitant vindt de werkzaam heden daarmede voldoende betaald. De heer Mulder betreurde het, dat het kerlchof daar geplaatst was. Het is me het aankij'ken niet waard. De voorzitter veronderstelde, dat nieuwe kerkhoven altijd een minder goeden indruk maken. De heer Vahl meende, dat er verkeerd go plant was. De voorzitter zeide, dat de sollicitant vol- doet en dat B. en W. meenen nu er sollicitan ten zijn men geen salaris kan vooretellen. De heer Mulder vond de toestand nu zeer on gewenscht. Spr. meende, dat men voor vrij wonen al dat werk niet kan verlangen. De heer Sengers meende, dat iernand die het werk op zich nam het behoorlijk behoor- de te doen. De heer Vahl meende, dat het onderhoud iedere week een halve dag arbeid vorderde, daar bij komt dan nog het begraven. De voorzitter: Die zijn er maar een 15 h 16 per jaar en er is steeds een assistent. De heer Obdam vond, dat men met het ge ven van eenig salaris meer recht van spxeken De heer Vahl gaf in overweging in de m- structies te plaatsen, dat het kuren van geiten niet geoorloofd is. De voorziber zeide, dat dit reeds bepaald is. De heer Mulder wenschte er op te wijzen, dat de nieuwe begraafplaats in Bergen een beter beeld geeft. De heer VahlDat is een luxe plaats. De heer Mulder wilde dit ontkennen. Het kan in Heiloo beter. Hierop werd No. 1 met algemeene stem- men tot doodgraver benoemd. De voorzitter deelde mede, dat voor net plaatsen van namen aan de wegen 26 bordjes met een paal en 25 bevestigd- aan woonhui- zen noodig waren. De kosten zouden onge- vecr 500 bedragen. B. en W. vonden dit de vorige maal reeds te veel en veronderstelden, dat de heeren voor bet bedrag nu wel zullen terugschrik- ken. De heer Sengers zeide, dat de bordjes de vorige maal op 2,50 zijn geschat. Spr. vond 5 zeer veel. De heer Vahl was overtuigd, dat ze by m- schriiving wel goedkooper geleverd zullen worden De heer Sengers meende, dat men in Alk maar gemakkelijker den weg kan vinden dan in Heiloo. Deze week had iemand uit Heexn- stede alLe moeite om spreker te vinden. De heer Bakker: „Aan den weg van jou komt er dan toch geen bordje." (Gelach) De heer Sengers: „Dan zal ik er zelf wel een plaatsen." De voorzitter betoogde, dat nog slechts voor de hoofdwegen de bordjes waren ge- daeht. Den heer van't Veer kwam de raming hoog voor. De heer Obdam veronderstelde, dat het be drag wel zou meevallen. De voorzitter vond de bordjes met het oog op het geld overbodig. De heer van't Veer zou, wanneer het 500 moest kosten, tegen stemmen. De heer Sengers was er de vorige maal v66r, indien het 100 zou kosten. De heer Obdam wilde met het plaatsen van de bordjes aan de huizen en boomen begin- nen. De heer Vahl wilde bordjes plaatsen aan de 10 hoofdwegen. De heer Mulder wilde een aanbesteding uitschrijven. Z. i zou het wel meevallen. De heer Bakker stelde voor om de gemeen te nog maar een tijd zonder bordjes te la-ten. De heer van 't -Veer gevoelde veel voor het denkbeeld van den heer Mulder, om bij ver schillende patroons prijsopgave te vragen De voorzitter oordeelde, dat bij plaatsing spoedig meer bordjes noodig zullen zijn. E>e bordjes oordeelde spr. niet zoo noodig. De heer Mulder meende, dat het met het oog op het vreemdelingenverkeer gewenscht was de bordjes te plaatsen. De voorzitter steunde het voorstel-Bakker. V66r stemden de heeren Bakker, Vahl en Sengers, zoodat dit voorstel werd verwor pen en besloten werd een onderzoek in te stellen bij de aannemere naar de werkelijke prijzen. De opheffing van het Levensmiddelenbe- drijf kwam hierop ter tafel. De rekening zal bij de gemeente-rekening in behandeling ko men. De voorzitter sprak namens de gemeente woorden van hartelijken dank aan de heeren die in het belang van de gemeente gedurende de crisisjaren aan het hoofd van het Levens- middelenbedrijf hadden gestaan. De Raad had besloten, als bewijs van er- kentelijkheid den heeren een blijvend bewijs van erkentelijkheid aan te bieden. Spr. stel de voor, om dit op een nader te bepalen dag te doen en de heeren alsdan uit te noodigen de raadsvergadering bij te wonen. Hiertoe word besloten, waama het voor stel' tot opheffing van het bedrijf zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. In verband met de nieuwe Onderwijswet werd tot de instelling van' een nieuwe com- misise besloten. Tot leden van deze commissie werden door B en W aanbevolen: Mevr. Maas Geestera- nus-de Lange, Mevr. Deekens-Lutjcharms en de heeren Palman, J. Boret en M. Sengers. De voorz. deeldie hierop mede dat de hr. van 't Veer, schriftelijk verzocht had vragen te mogen stellen over de beplanting van de be graafplaats en over het beproeven van brand- bluscnmiddelen. De voorzitter zeide, dat ook B. en W. den toestand aan de begraafplaats was opgeval- len. De Heidemaatschappij zal voor de doodgegane beplanting andere boompjes le- veren zal. De heer Sengers was van meening dat de Heidemaatschappij zich niet heeft doen ken nen als een goed adviseur. Spr. zou gaame zien, dat de heer Vahl als deskundige eenige wenken gaf. De heer Vahl meende, dat de grond zeer slecht was. De voorzitter meende. dat de plaats daar voor de beplanting slecht was. De zeewind bevordert de groei niet. Beneden doen' de boompjes het wel goed. De haer Vahl oordeelde, dat geen enkel boompje het goed deed. Met de beneden go piaatste gaat het vrij wel. De heer Van't Veer die het verlof tot het doen van de vragen verzocht had bekwam pas hiema het woord. Spr. had van verschillende deskundigen veraomen, dat de beplanting on voldoende had plaats gehad. De boomen haddten veel dieper geplant moeten worden Spr. vroeg waarom de gemeente altijd bij de heidemaatschappij moest zijn. In Heiloo zijn in die branche ook wel menschen die iets pre- steeren. Spr. was er voor de beplanting op te dragen aan menschen uit de gemeente, aeze kennen de grond en de omstandigheden en spr. verwacht dat het dan beter zal gaan. Z.i. zal het nieuwe dat de Heidemaatschappij nu zet dezelfde weg van het oude op gaan. De voorzitter zeide, dat de beplanting aan de Heidemaatechappij was opgedragen om dat die het geheel heeft aangelegd. 'Spr. vreest, dat andere deskundigen, wanneer die in het werk gehaald worden het werk van de eerste deskundigen weer, geheel zullen afkeu- ren. De heer Van't Veer betoogd'e, dat de er- varing heeft bewezen dat het weik van de Heidemaatschappij niet geslaagd is. Spr. wildte het daarom met anderen probeeren. De heer Vahl vestigde er nog de aandlacht op, d'at in 1919 reeds verschillende boomen dlood gegaan waren. Deze hadden reedis toen ingeboet moe*en worden en spr. keurde het af, dat de Heidemaatschappij1 hiermede 2 k 3 jaar heeft gewacht. De heer Maas Geesteranus betoogde, dat de Heidemaatschappij geen garantie had ge geven en alleen kwam wanneer de gemeente wat bestride. De heer Muldier ging dan met het denk beeld van den heer Van't Veer mede om het uit handen van de maatschappij te nemen en in Heiloo een deskundige opatradit te geven. De voorzitter gevoelde wel voor het idee van den heer Sengers om den heer Vahl uit te noodigen een oordeel te vormen. B. en W. kunnen dan gewapend1 met diens advies zich tot de Heidemaatschappij wenden. De heer Vahl wilde wel in overleg treden met menschen uit Heiloo, doch gevoelde er niets voor om met de Heidemaatschappij sa- men te werken. De heer Mulder wenschte niet alles wat de Heidemaatschappij deed af te keuren. In de ze stelde hij echter geen priis op haar ad vies. Spr. bleef voor het idee van den heer Van 't Veer. De heer Sengers oordeelde dat de heer Vahl in het belang van de gemeente zijn bes te krachten naar voren moest brengen. De voorzitter verzocht de heer Vahl zijn grieven te mo ti veer en. B. en W. kunnen dan wanneer het werk van de maatschappij ook dan niet bevalt zeggen-, dat het werk voor taan aan anderen wordt opgedragen. De hr. Vahl was overtuigd' dat men daar iris moois niet aan de groei krij'gt. Vlier, Populiereni en Iepenveeren zullen het er echter wel doen. -De heer Sengers wees op de omgeving van de Kapel die het onder leiding van den heer Hoek uit Alkmaar goed dOet. De heer Vahl merkte op, dat de Kapel niet zoo op den wind staat als de begraaf plaats. Spr. zegde toe een rapport te zullen uitbrengen. De heer Obdam wilde dan tevens uitkijken naar deskundigen in de gemeente om zich los van de Heidemaatschappij te maken. 'De voorzitter, die vreesde, nu 4 leden zich al in dezen geest hadden uitgelaten; dat een lid op het denkbeeld zou komen een voorstei in deze geest te doen, dankte de heer Vahl voor zijn toezegging en ging over tot het be- antwoorden van de 2e vraag. Spr. deelde me de, dat de beproeving van de brandkranen lang was uitgesteld omdat het zeer nadeelig is de slangen, die zeer duur zijn eenigszins vochtig op te bergen, aangezien dan het weer er inkornt. In groote plaatsen hangt men ze achter de oven van de gasfabriek. Wij hingen ze aan de toren op, maar in het wintereeizoen is dit als het niet door een brand noodzakriijk moet, niet gewenscht. De beproeving heeft thans plaats gehad'en spr. veronderstelt dat de heer Van't Veer met het antwoord tevreden zal zijn. De heer Vahl hoorde van alle kanten klach- ten over schade in de tuinen door de honden. Spr. wil de honden vastleggen of de eige- naars een procesverbaal geven. De voorzitter wees op de politieverorde- ning, die aan B. en W. reedis de bevoegdheid geeft om tegen deze hinder op te treden. Spr. verzocht hen die overlast hebben, dit op te geven. De heer Vahl vroeg wat gedaan kan wor d'en met honden, waarvan de eigenaar be- weert, dat hij niet van hem is. De voorzitter zeide, dat deze honden ter beschikking van de politie komen. De raad ging hiercp in comite. UIT OTERLEEK. De dienstplichtige A. P. Couwenhoven, uit deze gemeente, heeft voldaan aan het on- langs te Haarlem gehouden exam en voor den rang van milicien-onderofficier. UIT SINT PANCRAS. Vrijdag j.l hield de Plaaitselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, sa mengesteld volgens de nieuwe wet, ten raad- huize haar eerste vergadering, -wclke door alle leden bezocht werd. Aanwezig was ook de burgcmecster, die de commissie installeerde cn de hoop uitsprak, dat de nieuwe commis sie vruchtbaar mocht samenwerken. Verkozen werd Mcvrouw Melriiior tot voorzitter en de heer J. ten Hoeve tot secre taris. UIT WIERINGEN. Bij de Doopsgezinde Kerk alhier zal eene vaste contributie voor alle leden worden in- gevoerd. UIT OPMEER. De afdeeling Opmeer en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op Maandag 6 Juni eene tentoonstelling met keuring houden van hengstcn, paarden, veulens en ketten. Een concours-hippique is hieraan vcrbonden. Als eene nieuwigheid zal er tevens eene keuring van tato's plaats heb ben. Bekroningen zijn mede uitgeloofd voor wolvee, varkens geiten, kippen, konijnen, eenden en allerlei zang- en sicrvdgcls. Secretaris van de commissie is de heer G. Dirkmaat te Opmeer. UIT STOMPETOREN. Het bestuur van het Schermcr Veefonds had de leden tegen Vrijdagavond bijeea go roepen, om te sprdcen over da vraag: •Spoedig ontdefkten de detectives het corn- plot. Toen. Rossel en Gresser gearresteerd werden, vond de politie in hun bezit een gr-oo- te hoeveelheid dynamiet. Dadelij'k na hun arrestatie werd den ver- daehten een verhoer afgenomen. De igroentenhandelaar Rossel bleef bij zijn vedklaring, dat hij, ofechoon hij den jongen graaf beltaofd lhad, hem doer een. drievoudigen moord1 het majoraat te verschaffen, dezen moord toch noeit ten uitvoer zou hebben ge- bracht. Nadat hij echter van, den graaf veel geld bad ontvangen, was hij van hem afhankelijk geworden. Hij werd herthaalde malen tot den moord aangespoord. Toen hij op een keer weer 14.000 mark had ontvangen, zou de gra vin tagen hem hebben gezegd: ,,Nu, Rossel, nu heb je geld en nu moet je ook zorgen, dat de zaalk v66r den eersten April in orde komt." Ooik heeft hij' van zijn Lastgever een pistoo'l gekregen en van de gravin nog een groot pak levensmiddelen, opdat hij v66r den aanslag eenige dagen in het bosch zou kunnen blij'Ven, om aldus een goede gelegenheid voor de ver- moording van graaf George Wilhelm en dieng ouders te kunnen afwachten. De te Gorlitz gearresteerde student, Her- bedt Stenschke, heeft een dubbele xol ge- speeld. BGj heeft het complot aan graaf Georg Wilhelm veirraden, doch zich daarna ook tot graaf Hans Heinrich gewend; waarop hij door den jongen1 graaf en zijn moeder eenigen tijd op hun landgoedi werd gehuisvest. De luitenant Holtz, die door de bedreigde gTaveofamilie met ihet mioordpl'an in kennis was gesteld, had graaf George Wilhelm den raad gegeven, voor eigen veiligheid eenigen tijd naar Beriijn te gaan. De luitenant was van plan, wanneer de graaf door hetafge- sproken telefoongesprek naar een zekeren stil- len weg zou worden gedokfc, in de plaats van den graaf een aangefkleede pop in den wagen te zetten en zelf als 'koetsier het rijtuig te .besturen. Ten einde dan de misdadigers te kunnen arre?teeren, had hij zich met den rechter van instructie te Giistrow in verbinding gesteld en deze had hem nog een wachtmeester ter ondersteuning toegezegd. Van de uitvoering van dit plan is evenwel niets gekomen, om- dat Rossel den datum van den moord telkens weer versdhoof. De op verzoek van den Gorlitz ex rechter van instructie in een BerTijnsch hotel gearres teerde graaf Hans Heinrich von Schieffen is na zijn arrestatie nog steeds in arrest gehou- den en naar Gorlitz overgebracht Hij ont- kent de feiten, waarvan Rossel hem en zijn familie beticht. De gearresteerde, 45-jarige gxavin Eliono- re von Schlieffen was vroeger gehuwd met den voormaligen kamerheer en Pruisisdhen ritmeester, graaf Fridrich Franz von Schlieffen, doch dit huwelijk was later ont- bonden. ONTOEREKENBAAR. Een Rus, genaamd Konowal, die te Hull, in Quebec, met een mes een zekeren Artick doodde en aan de politie verklaarde: „Ik heb 52 Duitschers gedood; dit is de 53ste', werd vrijgesproken op grand van de overweging, dat hij ontoerekenhaar was. Uit medische verklaringen bleek, dat Konowal in den oor- log ernstig in het hoofd werd gewond. HET AIRME DDTTS'OHLAIND, Tegenover de uit den treure door die Duit schers in a-lie toonaarden gezongen jammer- Iklacht dat Duitschland zoo arm is en dat het de vorderingen van de Entente en in de eerste plaats die van Fran'krijik onmogelijik kan be- talen, wijst de correspondent van de „West- minster Gazette" te Beriijn op de groote win- sten die betaald zijn door Duitsche industri- eele ondOrnemingen, vooral in de papier- en de textiel-imdustrie. De Varzin-papierfabriek heeft over 19-20 een dividend uitgekeerd van 40 -pet., een andere papierfabriek de Gold- bach Bschofswerke heeft een winst gemaalkt van ruim 2 millioan mark tagen 430.00 mark in 1920 en heeft het dividend vastgesteld op 5 pet. E'en fabri^k te Elberfeld tot het ver- aardigen van kunstdjds bshaalds mb winst -an 'bijnai 81K millioen-Blank, tag an ruim 11 millioen he jaar tcvoren keert een dividend ran 70 pet. uit. Waarmede de „Westm. Gaz." maar zeggen wil, dat er in het arme Duitsch land toch wel wat te halen i>. had- j

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 9