DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hdtel BTdELAST", Leo Hettbron. Henri Swart. Ecnuter4 drit> en tmsn%ste jaargang 1921 28 APRIL i Zaterdag 30 April en Zendag I Mel a.t. fno. 98 Dlt Qammer bestaat alt t blades Abonnemcntsprljs bij voornitbctnlin- per S maandcn f 2.-, fr. per post f 2.50. Bowljsn. 5 ct Advortcntiepr. 25 ct. p. rogol, grootcrei letters naar plaatsrnlmte. Bi'icvon franco N.V. Cock- cn XIandoMr. v.h. Home. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Adminietr. No. 3. Rodaciio No. 33. I)0\DERDAG DlrecteurG. II. ERAK. HoofdredactcurTj. N. ADESLA. LAJlTSTB CONCERTEN Bultenlandsch Overzicht De Duitsche voorstellen zijn vrijwel het eenige onderwerp, waarover de entente-pers schrijft, en de toon verandert al naar mate van de nationaliteit. -De indruk, dien de ge- publiceerde voorstellen maakten, is in Frank rijk heel anders dan in Engeland. In eerstge- noemd land zijn de couranten het er over eens, dat de voorstellen geen v&rmen voor ernstige bespie„ leen moeten worden beschouwd a. ging van Duitschland Qjn a an de ting tot schadevergoeding te ontkomen of om uitstel te verkrijgen. In het land van John Bull daarentegen is men van oordeel. dat de voorstellen verre boven vorige verklaringen uitgaan en dus veel minder onmogelijk zijn, zoodat zij "wel een grondslag voor verdere besprekingen zouden bieden, Men moet hier- bij in het oog houden, dat de Engelsche re- inhoud kunnen en ah een po- verplich- geering nog steeds den juisten voorstellen niet ontvangen heeft uit der Was hington, vandaar dat men rich nog moet be- helpen met hetgeen ut Berlijnsche bladen is bekrnd geworden. Frankrijk houdt vast aan zijn cisch van be- taling v66r 1 Mei en wil anders aan zijn be- dreigingen gevol'g geven. De vraag is echter of de Amerikaansche regeering in den tijd van een paar dagen (Zaterdag as. zou de beta- lingsdatum vervallen) wel gereed komt met haar onderzoek van de voorstellen en de be sprekingen daarover met de geallieerde ge- zanten te Washington. Dit zijn nog slechts informeele besprekingen, zoodat er Zaterdag op de confcrentie van den Oppersten Raad wel weer breedvoerig over zal worden ge- sproken, maar of dan met een wel besloten zal kunnen worden tot het toepassen van de door Frankrijk gewenschte strafmaatregelen tegen Duitschland, zal men moeten afwach- ten. I Bnitenland HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIIJNEN. De onderhandelingjen tusschen de mijn- eigenaren en de mijnwerkers zijn eerst om 4 uur Dinsd'agnviddag in het ministerie van handel hervat. Dit uitstel was noodig voor't bijeehhremgen van gegevens over de financi- eele resuftaten van de rnijnen gedurende de vorige ma ana, waarop een tijdeiij'ke ioon rege- ling. door de mijneigenaren aangeboden, zou zijn gebaseerdl Naar verluidt ziou de verl aging van de loo- nen gemiddeld 5 sh. per dag bedragen. Een diraadloos ,M T. A.-bericht uit Horsea meldit diat de mijnwerkers biji de conferentie met Sir Robert Home slecfats wilden ingaan op een mationaie loonsverl aging van twee shilling per dag. Home verklaarde daarop dat de regeering bereid was een half milli- oen pond sterling of meer per maand bij te dragen d'och dat men moest vasthouden aan de verlaging met drie shilling. LIQUIDATIE VAN DUITSCHE GOEDEREN IN BELGIe. De Kamer heeft Dinsdag in eerste lezing het wetsontwerp voor liquidatde van goederen toebehoorende aan onderdanen van vooimali- ge vijandelijke landen aangenomen. Van li- quidatie zijn uitgezonderd die goederen, wel- ke door erfenis in' rechte linie aan Belgische onderdanen zijn gekomen alsmede goederen toebehoorende aan vrouwen van Belgische geboorte, die voor den oorlog met Duitschers zijn gehuwd. AANSLAG OP HET KABELWERK IN DE SPREE. Bij de behandeling van het proces in zake den aanslag op het kabelwerk Unter-Spree zeicje de verdediger dat de sociaal-democrati- sche leden der Pruisische peering voorne- mens waren een communistischen opstand te provoceeren. Hij verzocht dat de oud-minis- ter Severing en Hugo Stinnes ak getuigen zouden worden gehoord in deze zaak De rechtbank weigerde echter aan dit verzoek te voldoen. ONIG ERBGELDHEDEN IN ITA'LI5. Te Turijn is het gebouw der Kamer van Koophandel in. brand gestoken door fascis- ten, die een gearresteerden kameraad wilden bevrijden. Het groote gebouiw brandde gedeel- telijk af. Terwijl de brand1 woedde, wendl in het gebouw hevig gevochten, waarbij eenige doodem vielen. DE' BEISCHULDIGINIG TEGEN DE „GERMIANIIA." De „Germania" verdedigt zich in haar numimer van gister tegen de beschuldiging van Landverraad, die dr. Simons in de Dins dag gehouden Rijksdagzitting tegen haar ricntte. Het blad verzekert, in het gelncrimi- neerde bericbt slechits dm het algemoem van een neutrale mogendheid ite faebbon gesproken. Ook wend het bericht gepuMiceerd op een tijdstip, dat de Duitsche nota reeds te Rome was ontvangen. Voorts beweert de „Germania", auithentie- ke inlichtimgen te bezitten, omtrent de over- wegimgen, die het Vaticaan van een bemidde- lingsactie hebben afgehouden. Het blad zal deze inlichtingen echter eersit later befcend maken. GRIEP-EPIDEMIE IN DE FRANSCHE KAZERNES. Te Orleans maakt de griep vele slachtof- fers, voomamelijk in de kazernes. In de afge- zij Zijn voorzien van anti-besmettingsmas- kers. De geneesheeren schrijven de uitbrei- ding van deze ziekte toe aan de wandluizen. Ook in het gamizoen te Bourges is de griep met groote hevigheid uitgebroken Drie honderd zieken liggen thans in het hospitaal Twee gevallen hebben reeds een doodelijken afloop gehad. DE GEALLIEERDE LEENINGEN IN AMlERIKA. De „Timies" verneemit uit Washington: 'De Amerikaansche minister van) Financien heeft medegedeeld, dat het departement van Bui- tenilandlsche zaken bininenkortt Frankrijk en andere debiteunen zal uitaoodigen om verte- genwoordigera naar Washington te zenden ter besprek.'ng van hum in Amerika uitstaam- de leeningen. Tevens gaf hij te keneern, dat de ze kwestie nieit kan wachten tot de oplossing van' een'ig plan voor een associatie van na- ties en dat niet aan kwijtschelden kan worden gedachit. De minister zeide, dat verschillen- de landen een dergelijike besprebinig reeds lanig wenschelijk. geacht hehben en op de uit- nood'iging van Amerika wachten. Engeland zal het eerst worden uitgenoodigd en op de basis van die besprelimg zal met de andere landen afzooderiijk worden onderhandeld. KATTEN ALS B'RANDSTICHTERS In Aimerika is het aantal branden, ontstaan door onbekendle oorzaken, in den laatsten tij'd zeer toegenomeni. Voomamelijk warenhuizen en dergelijke zaken werde nin de asch gelegd, en wel voomamelijk die, waarvan de eige- naare door de daling der prijzen groote ver- liezen hiaddfen gdeden. Een onderzoek, ten' slotte naar deze steeds weer plaats grijpende br.anden met onfbeken- de oorzaken ingesteld, heeft na veel moeite aan het lichit gebracht, dat deze branden wer- den aangericht door spetiaal voor dit doel afgeriehtte katten. Op deze wijze werden de handelaara dan door d'e verzekerin g-maat- schappljeh voor verdere verliezen' gedefkt. Men sloot de katten' in de winkels op. Er- gens bevondl zich een brandende petroleum- lamp, omringd door veel brandbaar materi- aal De katten waren' erop gedressecrd om de lamp omver te good en en zoodoende het ge bouw1 in br.and te steken. De gebruikelijke prijs van deze diertjes was achthonderdi gul den. Een ander handelaar, tegen wien onlangs een beschuldiging is ingebracht voor moed- williige braindstimting, vond er nog een an der middfellie op. Hij plaatste een kaars, om ringd dkxxr kaitoenen ilappen en1 kleine guimmi- zakken, gevufld met petroleum, op een houten fcist. Toen de kaars bijmia was opgebrand, raakten' ook de katoenen lappen in brand, waardoor de petroleum ontplofte en als vliegendl vuiur alles in het rond) in1 brand stak. Door deze ontpl'offing werd tevens ieder spoor van deze zoo vernuftig uitgedachte „helsche machine" vemietigd. KORTE BERICHTEN. De Roemeensche Kamer heeft het wets ontwerp op de belasting van 50 pCt. op inge- voerde Duitsche goederen aangenomen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Flume is het tot ernstige omgeregeldhedem tusschen 'Italiamen en Kroatcn gekomen. Het Tuiteche informa tie-bureau te Pa- rijs ontving een telegram van Angora, dd. 25 April, volgens hetwdlk de Turken nieuwe troepen samentrekken aan het Smyrna-front; men verwafcht een nieuw offensief. In het Engelsche Lagerhuis is nfedege- deeld, dat tot en met 21 April in totaal 3000 pond is ontvangen, ingevolge de wet op de heffing van 50 der waarde van' den Duit- schen invoer in Eingeland. In Alexandrie is pest uitgebroken. De ziekte wordt echter fl^nk in bedwang gehou den en beperkt zich tot enkeie Egyptenaren. Volgens een radiogram uit Berlijn kon digt de Grieksche regeering het onder de wapens roepen der lichtingen 1901 tot 1903 aan. De Rijksdag begon gisteren met de dis- cussie der den vorigen dag afgelegde regee- ringsverklaring. Door den dood van prinses Maria van Binnenland SCHRIFTELIJ KE VRAGEN. De heer Duymaer van Twist heeft aan den minister van landbouw, nijverheid en handel gevraagd: Welke maatregelen denkt de minister te treffen om de ansjovisvisscherii voor de Zui- derzeevissdiers loonend te maken en zal bij het nemen van die maatregelen spoed worden betracht? MILITAIRE STRAFLIJSTEN. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan ieder militair of gewezen mihtair, die dit wenscht, een afschrift van zijn militaire straflijst kan worden verstrekt. Mochf aan den aanvrager geen straf opgelegd zijn ge- weest, dan moet hem een verklaring worden afgegeven, waaruit dit blijkt. M A ATSCH AP PIJ TOT BEVDRDERING VAN DE GENEESKU'NST. Onder voorzitterschap van dr. J. Sikke!, uit "s-Gravenhage, is gisteren te Utrecht een geoefend. De meeste getrouwdfe vrouwen wa ren met haar man meegekomen en deden on der zijn leiddng en volgens zijn aanwijzing haar eerste scbxedie op net glibberig pad der politiek. Vaak zag men dan de echtparen te- zamen in het stemhokje verdwijnen, wat eigen- lijk niet mocht, maar ooghiikend werd toege- laten. Oudiere dames verschemen altijd onder leid'iinig van jongere. Menage mevrouw ver- scheen met ihaar dienstbode. AMeai de zeer onafhankelijke vrouwen, de feministen>, ver- schenen aleeni, sterdc in haar isolement en' voldoenide op de hoogte zoowe/l van de volg- orde van nande" die in het stembureau als van den Candida at of de" candidate, die(n) zij wilden kiezen. Wij iige van, dat in' een der stembu raoesit wordta verri' buitengewone algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij; tot bevordering van de geneeskunst gehouden, welke hoofdza- kelijk W7ia bijeengeroepen tot wijriging van het huishoudelijk reglement van de maat- schappij1, in verband met een door het hoofd- bestuur voorgestelde en nader uitgewerkte re- organisatie. Het voorstel van het hopfdbestuur, tot be- noeming van een onder-voorzitter als in het voorstel bedoeld, werd verworpen met 129 te gen 19 stemmen. Met algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur, tot benoe- ming van een volwaardigen s^Tetaris, die geen lid van het hoofdbestuur is, en gewoon ambtenaar zal zijn. loopen tien dagen zijn 150 militairen naar net ziekenhuis gebracht. Het aantal dooden is reeds tot 14 gestegen. De ziekte kenmerkt zich door dezelfde symptenen als in 1918. De bloedverwantaa mo gee de zieken alleen beaoeku wanneer Schwarsburg-Sondershausen is een geslacht, dat van de lOe eeuw dateerde, uitgestorven. Doumergue heeft in den' Franschen Senaat voorgesteld de kwestie van het herstel van de betrekkingen met het Vaticaan te ver dagen. iSindS 1910 is die bevolking van Bohe- men met 119.000 zdelem verminderd. De Belgische Kamer heeft eeni wetsont werp aangenomen, waarMj vrouwen tot het beroep van adVocaat worden toegelaten. Heit wetsontwerp was reeds, tieni jaar geleden inge- diend. De Fransche minister Viviani is uft Aimerika teruiggekeerd. Belgische troepen zijin er in geslaagc den opstand' in de provincie Equator in den Congo te onderdrufckem. De lijfceni van 42 Tsjecho-Slowaaksche legionairen, die tijdens den oorlog aan Itali- kers krijgsgevangen gemaakt en als verra- aansdie zijde streden en door de Oostenrij- ders opgehangen werden, zijn met militaire eer te Praag ter aarde besteld. In het Memel-gebied worden pogingen gediaan om het zdfbeschikkingsrecht te ver krijgen. 9tad en land Memel zijn door het verorag van Versailles van Duitschland gescheiden:. doch de bewonera weten thans nog niet, to wel'ken staat zij1 behooren. De leden van de vrije vakvereenigingen in het 'Duitsche mSjngebied hehben zich voor't grootstB <M verldiaardi tegen ovwrwark Gemengd Nieuwji DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De samenstelling van den Raad, zooals die was sedert de vorige verkiezingen van 1919, was als vblgt: Van een totaal aantal van 45 leden had- den: de S. D. A. P. 13 leden; de Kathoheken 7 leden; de Communisten 6 leden; de Vrijz.- Democraten 4 leden; de Lib Unie 3 leden; de Vrije Lib. 3 leden; tie Anti-Rev. 3 leden; de Chr. Hist. 2 leden; de Eccn. Bond 1 lad; de Middenstandspartij 1 lid: de Neutrale Partij 1 lid; de Soc Partij 1 lid. De S. D. A. P. zag haar positie van sterk- ste partij erkend in't feit dat zij 2 van de zes wetnouderszetels bezctte, n.l. door de heercn Wibaut en De Miranda, die echter juist v66r den verkiezingsstrijd bedankten wegens de straffing van de 8 Juni-stakers. Voorts was &n wethouderszetel toegekend aan: de Katholieken (Wierdels): de Vrijz.- Democraten (Abrahams); de Lib. Unie (Den Hertog); de Anti-Rev (De Vlugt). De heer Den Hertog kwam met een afzon- derlijke Hjst uit Ook de Neutrale Partij, vertegenwoordigd door den heer Weiss, kwam met een afzon derlijke lijst uit. Grapjes in elken vornf zijn verkocht, zegt het Hbld Kiest Wijnkoop, stond tusschen de tram- rails gekalkt. Den volgenden morgea stood een Z voor de W. gesdireven. Kiest Wierdels. En de e van het eerste woord verdonkeremaand. Kiest den Vrijheidsbond. En het Iaatste woord werd gewijzigd en aangevuld tot Vrij- heidsbandieten. De haan voor de S. D. A. P en de Oranje- leeuw, die voor De Vlugt ijverde. hingen middags eendrachtelijk naast elkander; wa ren den volgenden dag overplakt: de haan met den oranje leeuw, de leeuw met... den trotschen, den dageraad kraaienden haan Zoodat het resultaat van de slimmerds, die elkander trachtten den loef af te steken, het- zelfde bleef, met dit verschil. dat Wibaut nu rechts, De Vlugt aan deg linkerflank was opgeplakt Inronie van verkiezingspropagan disten. Wat heeft de heer Weiss een wit-blauwe re clame voor zijn Neutrale Partij 1aten maken. Sandwichmen zeulden de borden, twintig kerels duwden karren met sprekend beplak- te borden en planken. Als de heer Weiss en zijn volgelingen niet uit de stemibus komen met het aantal stemmen, dat noodig is om nummer 6en van de lijst der Neutrale Partij in den Raad te brengen, zal het aan den aan- voerder niet hebben gelegen. Voor den bedelaar Had^je-me-maar reden potsierlijk toegetakelde jongetjes op fietsen; voor Jan ter Haar stonden op elke brug bor den op magere staketsels en zoo is, te land en te water voor schier elke lijst, en dat wa ren er twintig in den derden' Kieskring, pro paganda gemaakt. Zelfs werden portretten van candidaten (het conterfeitsel van den Watergraaftmeerschen Vrijheidsbondeling Herman de Vries leek net naar niets) overal in de stad opgeplakt. Van het aantal strooi- biljetten, boekjes, brochures, kaartjes en pla ten met warme aanbevelingenvan de legio pamfletjcs, die in bussen werden gedeponeerd en wandclaars in de hand gcduwa, zullen wij niet eens praten. De N. Ret. schrijft o.a.: iDe heden gehouden1 verkiezingen vooir den gemeenteraad stonden' ditmiaal in) het teeken der publieke belangstellling. Daartoe werkte vooral mede het nieuwe dement van' het ac- fief vrouiwenkiesrecht: idle versdiSjning van de vrouiw to het stembureau en haar totrede to hst stemhokja. Dit hesft vandaag op dsn haelea atewvsleer to de stsoburaau tovdeed waren er j- - - - - -t reaux een bekend feartoiste door een1 persroto graaf gekiekt werd en het zal zeber een1 goedl ortret van haar worden); want voor haar en .are medestrijdstere was diit de groote dag. Verechil'lende stembureaoix hadden de atten- tie gehad om te zorgen voor een bloemenhul- de voor de eerste vrouw, die haar stembiljet kwam invullen. Natuurlijk *was er bij ver- schillende vrouwelijke kiezera een zekere ma te van zenuwachtigheid bij het vervullen voor de eerste maal van haar gewichtigen burger- lieht. Af en toe uitte zich de-onbeholpenhdd j. een verzoek aan de heereni van het stembu reau om' haar bij het invullen van het biljet even voor te lichten, een verzoek dat het spreekt vanzdf voor geen imwilligtog vat- baar was. Vooral in de stembureaux in de volksbuurten kwam zoo iets zeer dikwijls voor. Wij maakten to een der scholen op het Karihuizerterkhof een juffrouw van blijk- baar nogal cholerisch temperament mede, die haar bril vergeten had en nu zeer verorrt- waardigd was, oindat niemand haar mocht aanwijzen, waar Hadt-je-ine-inaar op het stembiljet stood, want voor diens naam wilde zij het hokje zwart maiken. Tenslotte is het biljet toch in de bus terechf gekoimen en heeft de juffrouw, die hoe langer hoe boozer was geworden, het lokaal verioteo, smalend op „die daar achter de tafd, die er toch voor be- taald worden van ooze centen." Of het biljet een geldi'g stembiljet is geworden, betwijfe- len1 wij sterk en afgaande op hetgeen wij zoo hier en daar gezien hebben, geldt hetzelfde voor een groot aantal andere stemmen, die door vrouwen zijn uitgebradht. Een geheel ongewone verachijning in het stemlokaal is ook die van de kloosterzusters. Meestal zag men de nonnen groepsgewijze de stembureaux binnengaan, waarvoor dan bij voobkeur momenten gekozen werden, diat het er niet te druk was. De zusters van het Ba- gijnhof kwamen b.v. onder de aanyoering van den zuster van het Bagijnhofkerkj e Op a lie stembureaux, welke wij zoo in den loop van dto dag bezochten, werd zeer druk gestemd. Overal stonden lange filles van kie- zers en kiezeressen. De algemeene indruk was, dat de politieke belangstelltog bij deze verkiezing grooter is dan ooit tevoren en dat in alle standien de vrouwen haar verplichting om de verkiezing deel te nemen serieus opvatten. Wij vememen van stembureaux, waar gistermorgen te 11 uur reeds 60 pet van de ingeschreven kiezeressen haar stem hadden uitgebracfat. In eenige oudeliedenge- stichten was een eigen stembuerau opgeridit, vooral met de bedoeling om den ouden menschen, met name den invaliden onder hen, het stemmen zoo gemakkelijk mogelijk te ma ken. Ook voor die oude stakkers was het stemmen een daad van groot gewicht. Ver- schfllenden waren z66 onder den indruk, dat zij faun „tramontanen" kwijt waren en een oud vrouwtje van 84 jaar in een der gesbch- ten dankte den hemel, dat zij dit en de zows- verduistering nog had meegemaakt. Vele da mes maakten er een dagje-uit van. Tegen den middag was het zoo druk op straat alsof het Koninginnediag was. Sommige partijen be- werkteu de kiezers tot het Iaatste oogenblik d.w.z. tot hen totrede in het stemlokaal toe. De katholieken hadden voor verschillende stemlokalen met witgele strikjes getooide da mes en heeren gepostecrd, die aan den bin- nentredende geestverwanten of geloofsgenoo- ten een voorbeeld in de hand auwden, boe zij ham stembiljet moesten invullen. Over de onregelmatigheden bij de stem ming schrijft de N. Rott Ct o. a.: Telkens zag men man en vrouw te zamen het stemhokje binuengaah. Het was, meenen wij, een overtreding van de Kieswet, die de voorzitters van de betrokken stembureaux hadden moeten tegengaan, als zijnde in strijd I met het gehedme karakter van de stemming. Ook in andere opzichten is dat geheim van dte stemming niet vold'oende gehandhaafd. In- het stembuerau op het Jpnas Daniel Meyer- plein bijv. heeft zich het geval voorgedaan, dat de voorzitter aan een propagandist van een der partijen (in dit geval de S.D.A.P.), heeft toegestaan, een kiezeres (die hem welis- waar vooraf had meegedeeld, op wien zij wilde stemmen, n.l. op den heer De Miranda, maar niet wist, hoe ze dat moest doen) te hel- pen bii de invulltog van haar stembiljet, hoe- wel die kiezeres lichamelijk zeer wel in staat was, die taak zelf te doen. En toch staat de wet alleen bij lichamelijk niet gesdiikt zijn, assistentie door anderen toe. Art. 77 van' de een 4cfe voorzitter van het stembureau toestaan, dat hij zich doet bijstaan." En daarbij staat dlan in de editie van Jordens nadnikkelijk aange- teekend: (volgens een missive, die de minis ter van binnenlandsche zaken door bemidde- ltog van Gedeputecrde Staten aan de burge- TneaHtara heeft doen toe&otnm),,Da bswoor- dtogen van dit antifeelto verband met da ge- schiedenis van deze bepaling, toonen duidelijk aan, diat hier bedodd wordt een lichamelijk gebrek, en niet het niet kunnen lezen of schrijven." Dienovereenkomstig weigerden dan ook, naar wij gemdd hebbra, de voorzit ter en de leden van verschillende stembu reaux aan onbeholpen kiezeressen bijstand te verleenen. Niet echter aldus de voorzitter van het stembureau op het Jonas Danifil Meverolein. Desiwege is van de zijde van den vrijheids bond een protest ingediend, en het lijlrt ons ook wel noodzakelijk, dat over deze en derge lijke kwesties klaarheid opga, zoodlat voor zitters van de stembureaux zich bij volgende verkiezingen to dit opzicht aan de letter van de wet houden, en geen twijfel mogelijk is. Een moeilijkfaeid zal wel altijd blijven uit te maken, in hoeverre een kiezer of kiezeres lichanielijk ongeschikt is. Het in het Avond- blad meegedeelde geval van de juffrouw in het sternbuerau-Kjarthuizerkerkhof, die haar bril had vergeten. is hiervoor typeerend. Ook hebben wij het meegemaakt in een stembureau in de Warmoesstraat, dat met toestemming van den voorzitter, een katholie- ke propagandist een juffrouw hielp, die zeide te lijden aan slechte oogen. De kiezeres kwam en ging echter zonder geleide. en zij vend haar weg to het stemlokaal ook zonder eenige moeite. Een ander quaestieus geval deed zich in ons Mjzijn voor in een stembureau in de Valken- burgerstraat (school No. 81). Daar hielp een man zijn vrouw alweer met toestemming van den voorzitter omdlat zij een zweren- den vinger had'; zij had een lapje om den middelvmger van de rechterhana. In bet algemeen wil het ons voorkomen, dat in verschillende stembureaux de voorzitters niet voldoende toezicht hidden op hetgeen om en bij de stemhokjes en to het stemlokaal plaats vond. Ruirn 10 uur kwam het eerste bericht van het verkiezingsbureau der gezamenlijke di< bladen. Het was een voorloopigen todlruk, luidde: Had-je-me-maar (C. van O elder gekozen. Roomsch-kathotleken stifgen. S. D. A. P. handhaaft zich of stifgt. Communisten achieruit. De niet offirieele uitslag der gister gehou den stemming voor den gemeenteraad te Am sterdam van Groot-Amsterdam luidt: Van de 275684 geldige stemmen kregen Van de 275684 geldige stemmen kregen: Vrijheidsbond 30990, Land. Partij v. Pensi- oenbelasting 742, Soc talis tische Partij 1370, S. D A. P 84127, Vrouwenorganisatie 1863, Communisten 18133, Chr. Historischen 26084, Christen-Democraten 3105, Amsterd. Neutrale Partij 6494, Middenstandsparth 880, Groep De Geldcr (Hadt-j^me-maar) 14246, Vrijz-Dem. 13563, yentere-Organisa- tie 1045, Comite Den Hertog 4010, Chr Sociale Partij 1396, Anti-Revolutionnairen 20873, R. Katholieken 45021, Neutrale Partij WatergraaTsmCer 132, Dc Vrijhddsbond kreeg 5 zctels, de S. D A. P. 14, de Commu nisten 3, de Chr. Historischen 4, de Chris ten-Democraten 1, de Neutrale paitij 1, de groep Dc Gelder 2, de Vriiz-Democraten 2, Comite Den Hertog 1, de Anti-Revol. 4, de Roonjsch-Katholieken 8 zetels. De Communisten verloren 3, de Roomsch- Katholieken winnen 1, de Anti-Rev. winnen 1de Chr. Hist winnen 2, de Christen-Demo craten krijgen 1 nieuwe zeteL de gecombi- neerde Vrijheidsbond verliest 3 zetels, even- als de Vrijz.-Democraten, de Sociaal-Demo- craten winnen 1 zetel, de Socialistische Partij verliest 1, de lijst De Gelder wtot 2, de Neutrale Partij en de lijst Den Hertog behou- den ieder 1 zetet. De nieuwe Raad zal thans bestaan uit: S. D. A P S. R de Miranda, A. B. Kleereko- per, S. J. Pothuis, Dr. W. Polalc, W H. Vlie- gen, Mevr. Pothuis, J. G. van Kuykhofl, P. L. Ossendorp, W M. Wibaut, Jos. Loop- uit, Ed. Polak, Z. Gulden, Mevr. Tilanus en S de Wolf. ■De Roomsch Kafholieken: F. Wierdels, Von Fred-tag Drabbe, ,G. van1 Liiigen. Me^. N. Grielars, J. H. 'Heemsikerk, Hir. C. Romme. Dr. J. H. Kuyer, J. Thl. Peters, Vrijheids bond: Fred. C. Stable, W. Boissevato, Mfevr. Kok-Muidter, 'Dr. I. HI. J. Vos, Mej. Johanmia Nlaber. Anti Revolutionairen W. dte Vlugt, Jl Dou- wes, Jl. Th. Spier, G. Bas Kzn. Comite 'Den- Htertog: Den Hertog. Communisten: D. Wijnkoop, A. Lisser, N. J.. Colly. Vrijztom. Democraten: E. J. Abraham, P. Molting. Chr. Hist.Jan ter Haan, A. R. Opfaorscht, Mr. (Dr. 'Schodi, Mlej. Hr. rridte IKatz, Chris ten Democraten: A. P. Staalman, NteutraJe Partij: A. Weiss, Vrije :Socialisti8che groep: C. de Gelder (Hadt .je-me-maar) en H. Zuur- Wen, 1 Ifim In dte nieuiwe zitttiing komen 6 dames 1 R.- K., 1 C. H., 2 Vrijh. Bond, 2 S. D. A. P. Dte afgetreden wethouder Dte Miranda en Vliegen, werden herkozen als ledem die huig- dige wethoudera Wierdels, Den Hertog, De Vlugt en Abrahams worden evenesns herlao- De he* C. de Gelder (Hadt-jeme-auutf) i 1IfOtl Act.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1