Alkmaarsche Gourant Honderd Drie en Twlntlgste Jaargang. Donderdag 28 April. Feuilleton. Christoffel en Columbus 98. 1921- Proyinciaal Nieuws boi UIT ST. PANCRAS. In de Woensdagavond gehouden vergade- ring van den raad dezer gemeente waren al- le leden aanwezig. De hr. Jb. Muurling die in de plaats van den heer Gootjes als raadslid zal optreden werd gei'nstalleerd. Ingekomen was de rekening van de laad- plaats te Broek op Langendiik, waaruit bleek dat deze exploitatie een vooraeelig saldo heefi opgeleverd van 3201,11, dat deze gemeente nog gerant is voor /430.69, dat de totaal ga- rantie verhoogd is tot 2497,39 en dat de totaal ontvangsten 5698,50 geweest zijn. Totaal zijn 4418 wagons verzonden. Ingekomen waren de verslagen van de proeftuin, de gezondheidscommissie en over de toestand van de gemeente, wdlke alle voor kennisgeving werden aangenomen. Mededeeling was ingekomen dat alle be- noemden als Ed van de schoolcommissie die Ibenoeming bebben aangenomen en dat geJro- zen zijn als voorzitter Mevr. Mdchior en als secretaris de heer ten Hoeve. Betreffende de overdracht van de Twuitver- weg, waaromtrent in een van de vorige verga- deringen een aanbod van Alkmaar ter tafel kwam heeft de voorzitter een onderhoud ge- had met de Burgemeester van Alkmaar, die beloofd heeft er voor te zullen. zorgen, dat een staafje wordt overgelegd van de kosten van onderhoud van dezen weg over de laatste 10 jaar. Van de ingezetenen dezer gemeente die aan die weg weflke aan Alkmaar behoort wonen is het verzoek ingekomen dat de weg door de ge meente wordt overgenomen temeer omdat ze ■atis is aangeboden en door het vele aan- uwen dit stuk zoo langzaamaan een deel van de gemeente wordt. 'Hun mziens is de gemeente tot overname verplidit. 'Besloten werd om de opgave van de Bur gemeester van Alkmaar af te waohten. Besloten werd tot het schilderen van een tweetal gemeentegebouwen waarvan de kos ten 84 en 54 zullen zijn.. Door den voorzitter werd meegedeeld dat achter het sdhoolhuis een nieuw ijzeren hek is geplaatst waarvan de kosten 160 zijn. De Steenenlaan is opnieuw bestraat, daar- voor waren 5000 steenen aangekocht voor f 300.doch er zijn nu ongeveer 2000 heele en wat halve steenen overgebleven welke B en W. voorstelden te verwerken tusschen de perceelen van Gerritsen en van der Bijl. De raad ging hiennee acooord. 'De Tijst van manschappen voor de brand- weer is nagegaan en o.in. zijn benoemd als commandeurs de heeren P. Koodj en P. Koe- dijk. Af- en overschrijvingen werden geregeld totaal op 1391,01 Yt en betalingen uit on- voorzien op 317,54%. Bij de 5 jaariij'ksche vaststelling van de di verse strafverorden ingen is verzuimd de voor- schriften ter voorkoniing van brand opnieuw vast te stellen. Besloten werd het in de vorige vergadering omen besluit in te trekken en een nieuw si uit te nemen, waarin het vergeten puntje voorkomt. Met de instructie voor de vroedvrouw kon- den Ged. Staten zicfa niet volkomen vereeni- ;en omdat daarin voorkomt een bepaling dat e vroedvrouw bij een inkomen van 800 tot f 1200 een deel van de kosten mag vorderen. Ged'. Staten waren van1 oondeel dat men arm- lastig is of men is het niet en dan mag er voor armlastigen geen progressieve heffing zijn. Van de vroedvrouw was een verzoek inge komen om haar salaris met 200 te verhoo- gen, dit in een instructie vast te leggen en daarin ook vast te leggen de vacantie en ziek- teregeling. B w. hadden hierin aanleiding gevon- den om voor te stellen het salaris met 200 - te verhoogen, dit evenals verlof en ziekterege- Itng in een instructie vast te leggen en met haar in overleg te treden betreffende het be- rekenen van de kosten voor hen die geheel of gedeeltelijk kunnen betalen. Wethouder Duif verklaarde zich tegenstan- der van salarisverhooging, doch wilde er niet meer van zeggen omdat hij eerder iets ge-. zegd heeft wat hem door de vroedvrouw zeer kwalijk genomen is, zoodat er zelfs een dreig- brief het gevolg van was. door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden". 2) Anna Felicitas' itrage gedachtan draaiden al in een kringetje rond om deze nieuwe, on- genoeglij'ke voorstelling van het hiernamaals. Het sdieeni wel also! Anna Rose gelijk had volgens haar eigen verzekeringen had1 ze dat alitijd en dat de hemel toch niet zoo'n volkomen veil'ig of aantrekkelijk oord was als het zich alltijdi gedroomd had. Als de dieven wilden, konden ze in iedter geval komen ste- len. Ze had een' gruwelijfcen angstvoor die ven en was vast ©vertuigd dat ze nog eens op een nacht in haar vaders „Schloss' („her dear Papa's slosh", zooals haar Engelsche gouivernante het noemide) zouden imbreken: en ze tobde er over, dat die arme Onkd .Col daarboven onaardig behandeld zou worden en nog weli zonder iets om aan te trekken, waar- door al die onvriendel ijkheden nog veel erger zouden lijkenwant kleeren geven jc toch een zeker gevoel van beschermdng en1 veiligheid. Na ernstig beraad1 iliep ze met haar zwa- righeden' naar het kindenneisje, en een oogen blik uitkiezende, waarop Anna Rtose liefst aan zichzelf werd overgelaten en* ongemerkt achter in dten boomgaard onrijpe appels te eten, een zondige neiging,waaraan Anna Felicitas allean niet toegaf, omdat ze door smarten geleerd had, dat naar binnenste niet van dat krachtige en gezegende maaksel1 was, 't welk grasgroene appels verdraagt ze "iep dua naar het landermeisje, wier naam. rea verwamend, ook al Anna was, an bracht De heer Schult was van oordeel dat bij het toekennen van salarisverhooging de vergoe- dlng bij verlof wel kan worden ingetrokken. Uit het conceptintsructie die hierna werd voorgelezen bleek dat het salaris zal worden f 400.— van de gemeente en 200 van het burgerlijk armbestuur, de vacantie 14 da- gen en een regeling waarbij bij ziekte 0 maanden vol salaris werd betaald en daarna wordt afgehouden hetgeen voor een plaats- vervanigster mpet worden betaald. De heer van Kampen wees er op dat d'cor Gudorp niets wordt bijgedragen wat door Koedijk wel gedaan wordt. Hij zou de vroed vrouw willen verbieden haar diensten ook ter beschikking van Oudorp te stellen, waarop de voorzitter meedeelde dat het niet gaat om dat ze op die voorwaarden is aangenomen Tegen de verhooging van salaris stemden de heeren Duif en Schuit. i Voor het voorstel van Kampen waren al- j leen de heeren van Kampen en Schuit zoodat haar salaris verhoogd is en ze ook in Oudorp door mag gaan. Met 4 stemmen voor werd besloten de in- structie te laten ingaan op 1 April. Het kohier hondenbelasting werd vastge- steld op 120. De heer van Kampen zou de hondenbelav ting willen laten vervallen doch de voorzitter deelde mee, dat dit niet mogelijk was. Als correspondent voor de arbeidsbemid- deling werd door den voorzitter voorgesteld de heer G. Booy Az., doch de raad achtte het na een opmerking van den heer Schuit beter om een oproeping om sollicitaniten tc plaatsen. j Hiema werd de vergadering gesloten. UIT SCHERMERHORN. Gisteravond hield de Woningbouwvereeni- ging „Schennerhom" haar jaarlijksche alge- meene vergadering. De voorzitter, de heer J'. Wonder, opende j de vergadering en sprak zijn leedwezen uit over de geringe opkomst Met het bestuur waren ongeveer 25 leden aanwezig. Daarna bracht de secretaria het verelag over het jaar 1920 ter kennis. Hieraan ont- leenen wij het volgende: Aanvankelijk werd door de Bouwvereeniging besloten tot het bouwen van een 24-tal woningen, waarvan 12 te Schermerhom en 12 aan den Mening- meerweg nabij Stompetoren. Dit. get a 1 werd na gehouden bespreking echter teruggebracht i tot 12 woningen, n.l. 6 te Schermerhom en 6 te Stompetoren. Op 12 April 1920 werd de inschrijving voor het bouwen dezer wonin gen opengesteld. Het verslag maakte melding van het feit, dat de timmerlieden van Scher merhom niet hadden ingeschreven, wat zeer viel te betreuren. Als laagste inschrijver werd aan den heer Plas, te Broek op Lan- gendijk, de gunning tot het bouwen dezer woningen toegewezen. De tijd van oplevering dezer woningen was vastgesteld: van die te Stompetoren op 29 Juli, en van die te Schermerhom op 29 September 1920. Deze oplevering werd echter vertraagd tot resp 1 September en 1 November. Aan den secretaris, den heer v. d. Kolk, die bedankte voor deze functie wegens vertrek naar elders, werd een vergoeding toegewezen van if 100,—. Gedurende het jaar 1920 had de vereeni- ging 47 leden Er werden 11 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen gehouden. Het bouwen der 12 woningen werd aange nomen tot een bedrag van '66180,—. het geen later werd gereduceerd tot 65080, De huurprijs per woning bedroeg 3,75 per week, terwijl de Vereeniging van het Rijk een vergoeding ontving van 40 cent per wo ning per week. Verder gaf het verslag aan, dat bij onderzoek door het bestuur de wonin gen te Schermerhom niet in die mate de foedkeuring konden wegdragen als die te tompetoren. De aannemcr verklaarde, dat dit zeer wel mogelijk was, daar de huizen te Stompetoren werden gebouwd bij goede weersgesteldheid, terwijl de bouw te Scher merhom zeer veel te kampen heeft gehad met slecht weer. Het overtollige kasgeld der vereeniging jaar afgelost. Uit de balans en wtost- en ver- liesrekening namen wij het volgende over: De activa waren samengesteld uit de volgen de cijfera: Kas 123,46, diverse debiteuren 515,84, tcrreinen 5470^3, gebouwen 61472, Co6p Boerenleenbank 2045,25 nog te storten op aandeelen 358. De passi- va bestonden uit: grondvoorechot 1096,75, bouwvoorschot 67880, aandeelhouders 1075,—, diverse crediteuren 813,65 De verlies- en winstrekening toonde ona de volgende cijfera: Ontvangen aan huiahuur 604,82, waartegenover de volgende poste nstonden geboekt: Onkos- ten 229,97, rente en lasten 128,67, sala- rissen 125, onderhoudskocten 1,50, zoo dat over het jaar 1920 een winst kon worden geboekt van 119,68. De rente aan de ge meente ad 541,78 moet in annui'teiten be taald worden over den tijd van 50 jaren. De voorzitter dankte den penningmeester, den heer Mantel, voor zijn accuraat beheer. Overgegaan werd thans tot het benoemen van 2 bestuursleden wegens periodiek aftre- den van de heeren Wonder en Gfoot De uit- slag der stemming was: C. Groot 17, J. Won der 20, A. Jonker 4 stemmen, G. Borsjes 1 stem, zoodat met meerderheid van steminen de heeren Wonder en Groot als bestuursleden werden herkozen. Beide heeren aanvaardden hunne benoeming. Verder werd benoemd een commissie tot nazien der rekening over 1920. H'ierna vroeg de penningmeester't woord, die een voorstel aan de vergadering wensch- te te doen, n.l. dit: Met het oog op de onkos- tenrekening over het jaar 1920 over de volge- storte aandeelen, waarvan de rente op 4 pet. was vastgesteld, geen rente te vergoeaen, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Als laatste punt van de agenda was aan de orde de rondvraag, waarvan de heer Oost- wouder gebruik maakte door te vragen of de woningen wel degelijk waren onderzocht Wanneer dit het geval was, wilde hij toch even wijzen op het feit, dat aan de ramcn geen haken aanwezig waren, zoodat bij har den wind de ruiten dreigden te pletter te slaan Hierin zou women voorzien. De heer Krill'er had vemomen, dat de heer Bakker uit zijn huis was gezet wegens wan- betaling der verschuldigde huurpenningen en vroeg of deze mededeeling op waarheid be- rustte. Het tegen deel wertf een ter bewezen. De heer Lakeman vroeg of de mogelijkheid bestond om met het oog op harden wind een windbreker bij zijn deur aan te brengen Dit zou worden onderzocht. Verder deelde de heer Jonker mede, dat zich in het dak van het door hem bewoonde huis en gaatje bevond, zoodat, wanneer het regende, het water in zijn slaapkamer terecht kwam. Ook hierin zou worden voorzien. Hiema sloot de voorzitter de vergadering en sprak de hoop uit, dat 1921 voor de ver eeniging een iaar van bloei mocht zijn met gunstige resultaten. werd bij de Coop. Boerenleenbank rentege- vend belegd. Achterstalligheid van huur kwam niet voor. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn nauwkeurig verslag en gaf het woord aan den penningmeester, die op zijn beurt den financieelen toestand der vereeniging uiteen- zette. Hieraan ontleenen wij het volgende: De totale ontvangsten over het jaar 1920 bedroegen 92328,66, terwijl de uitgaven een bedrag van 92205,20 aanwezen, zoodat op 31 December 1920 in kas was een bedrag van 123,46. Het voorschot ad 17731,75, opgenomen bij de Boerenleenbank, werd dit het gesprek op den; hemel en' de toestanden die daar waarschijnlijk zonder heerschen, door haar te verzoeken, haar stoikt vertrou- weflijlk en „als vnouw tegenover vrouw" ite willen vertelleo, hoe Onikel Col er naar haar idee op dat oogenfolik precies zou uit zden. „Onherkenbaar?" herhaadde Anna Felici tas. En nadat de kindermeid over haar schouder had1 gekekerr om te zien of die gouvernanite ook ergetns in de nabijheid was, vertelde ze Anna Felicitas de juiste toedracht omitrent Onikel Col's einde: een eiede z66 leelijk, dat het niet geschikt is omi ini eenig boek te wor den opgenomen, of het moest misschien 'in' een aanhangsel zijn. Juisit toen Anna Felicitas Anna Rose vroeg haar niet aan' die akeligheden uit het verle- den te herimneren door haar Col te noemern, stool hen een stewardess vqorbij met zoo'n buitengewoon helder wit mutsje op, dat ze er tegelijbertijdi betrouiwbaar en vriendelijk dloor uitzag, ofschooo' ze feitelijk noch net een noch het ander was „Kumt u oos misschien ook zeggen, waar- oro we stoppen?" vroeg Anna Rose heel be- leefd, terwijl ze zich vooroverboog. om haar aand'acht te trekken. IDe stewardess verontwaardigde zich haar zwerventdl oog een seconde lang op de twee voorwerpen onder den plaid te vestigem. Hun stoelen stondeni vlag jegen elkaar en de de- ken bedekte hen tot aan hun kinnen. Boven den rand der plaid staken hun hoofden uilt, twee precies dtezeltoe hoofdbn. voor zoover ze die in de schemering kon onaerscheiden, ron- de hoofden, ieder met een blauwe, gebreide muts bedekt, dit tot diep over de ooren was trokkex, en waaronder twee paar ronde oogen, haar aanstaarden mat een uitdruldkirg wair- UIT BERGEN. In de zitiinig van den Miliberaad1 in het 3e district van Noord-Holland zijn de navolgen- de dienstplichtigen' der Jichting 1922 uit de ze gemeente voor den dienst bij de militie voorgoed vrijgesteld Wegens broederdienst; S Albbo; C. Apeldoorn; Jc. Bruin; A. J. Bur- gering- 9. C. Man; C. Roskam; A. Slot; en A. A. L. Top; en wegens eigen dienst W. L. Hlouttuin. Aan de broodbakkers J. Dijs, S. Meijer Jr., A. Schaper en H. Roos, alhier, en D. Roos te Bergen a Zee is door den hoofd-in- specteur van den Arbeid in't 6e district der Arbeids-Inspectie te Haarlem dispensatie ver- leend van net verbod van nachtarbeia' voor den nacht van Vrijdag op Zaterdag. vooraf- gaande aan den eersten Pinksterdag, bene- vens van overwerk op den voorafgaanden Vrijdag en Zaterdiag. Tevens is met machtiging van den Minis ter v.an Arbeid, ingevolge art. 28 der Ar- beidswet 1919 aan P. Postma, rijwielhande- laar alhier, vergunhing verleend, om gedu rende de maanden April, Mei, Juni, Juli en Augustus, af te wijken van het bepaalde bij art. 24 lsfe en 2de lid der Wet, wat betreft de gewone werktijden tot het verrichten van ar beid in zijne. rijwielheratelplaais. UIT NOORDSCHARWOUDE. Hier in d'en nacht van Dinsdag op Woens- dag een vrouw plotseling krankzinmg gewor- den. Ze is's morgens naar een gesticht over gebracht. UIT HENSBROEK. Gisteren slaagde voor het onderwijzersex- amen mej. N. Kok, alhier. UIT HOORN. Te Haarlem slaagden voor het acte-examen L. O. de dames M. van Essen, N. Kok en T. N. Nooitgedagt. in elk menscfa, behalve de hofmeesteres, een hartstochtelijk verlangen zou hebbon gelezen om op de een of andere maoier te worden ge- rustgesteld. Nlaar't geen de stewardess van hem zag, konden ze evengoed' zeven als zeven- tien jaar zijn. In iedfer geval zagen ze er jon- gr uit dan iets, dat ze tot nu toe ooit zonder ileide aan dek had zien zitten en vragen had .ooren doem. Maar ze was een kinderlooze weduwe in inoeilijke omstandigheden en bleeik alleen te treffen door fooien. Daarbij voelde ze als tweede-klas-stewardess een die- pc minachting voor alle tweede-klas-passa- Lers. „Zooals meestal het geval is", legde una Rose later aan Anna Felicitas uit. „Precies hetzelfde kim jc ook opmerken bij Joden". iDe stewardess antwoordde dus op een toon, geheel in strijd met haar zooveel goeds belovend mutsje: „Vraag het aan den 'kapitein", en verdween. iDe tweelingen keken elkaar aan. Ze wisten' heel1 igoed dat kapiteins van groote schepen machtige wezens warm, die men niet met vra gen lastig viel. „Ze houdt ons voor den gek", fluisterde An na Felicitas. „Ja", moest Anna Rose toestemmen, hoe- wel de ged'achte haar tegen' de borst stuitte, dat ze er zouden uitzden als reizigers, die zich door een stewardess voor den gek laten! houden. Misschien ziet ze ons voor jonger aan' dan we zijn", hervatte ze na een stilte. „Ja ze kan ook niet zien hoe lanig onze jurken zijn- door dien deken." „Neen, en joist dat gedeelte van ons bewijsf dat we voiiwassen zijin." „Ja. Ze moest ons eens een half jaar gele- den gezien hebban!" als t* hen toen gezien had l Het hoofd van de gemeenteschool No. 2 heeft aan B. en W de mededeeling gedaan, dat, wanneer voor den nieuwen cursus aan alle aanvragen om toelating tot zijn school wordt voldaan, het aantal leerlingen dermate zal stijgen, dat eenige klasscn gesplitst zullen moeten worden, waarvoor het aantal lokalen en onderwijzers met twee zal moeten worden uitgebreid. In verband met de ophanden zijnde reor- ganisatie van het onderwijs en na overleg met den inspecteur van het L. O. stellen B. en W den Raad voor: 1 tot splitsing van de klassen III, IV V en VI van gemeenteschool No 2 gedurende den cursus 1921/1922 en tot beschikbaarstelling ten behoeve dier school van twee benedenlokalen van de voormalige Eerste Burgerschool voor jongens; 2. voor de aanstelling van een tijdelijke leerkracht en de aanschaffing van het benoodigde meubi- lair en eenige leermiddelen een crediet te ver- leenen van 2400, tot dekking van welk be drag de post: „Directe belasting naar het in komen" op de begrooting dienst 1921 zal moeten worden verhoogd. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd voortge- gaan met de behandeling van het wetsont- werp inzake de ontginning van aardolievel- den in Nederlandsch-Indie. De Voorzitter deed mededeeling van een brief van den minister van kolonien ver- ezeld van een schrijven van de Bataafsche etroleum-Maatschappij, houdende veiilda- ring, dat zij volkomen accoord gaat met schrapping uit de akte van oprichting der Nederlandsch-Indische Aardoliemaatachappij van het artikel betreffende de ontginning van andere olievelden dan die in Djambi, welk ar tikel bij vergissing bleef staan in het getee- kende exemplaar dat ter griffie werd neerge- legd. Ook heeft de minister medegedeeld geen bezwaar te hebben tegen publicatie der akte van oprichting. Na deze mededeeling werd de motie-Mar- chant betreffende uitstel der behandeling van het on twerp als vervallen beschouwd. DeheerTreub achtte de ontginning door staats-exploitatie te stroef en meende, dat de door den heer Albarda gewenschte naamlooze vennootschap van een publiekrech- terlijk lichaam tot vertraging bij beslissingen aanleiding zou geven Spreker zou de voor- keur geven aan het doen uitvoeren der wer- ken door een maatschappij in dienst van den Staat, aan wien dan de olie zou blijven. De regeering heeft evenwel de betreffende aanbiedingen van de combinatie Kerkhoven en van den heer Deen afgewezen, de laatste zonder dat zij voldoende werd onderzocht, de eerste naar sprekeris meening terecht om dat de winstbepaling onereus was. Nu achtte spreker op zichzelf den voorgestelden vonn van gemcngd bedrijf ook niet zoo kwaad, het is evenwel gevaarlijk uit wandelen te gaan met de Bataafsche, een integreerend onder- deel van de Koninklijke, waarvan de hoofd- leiding in Engeland berust en die practisch beschikking zou krijgen over alle Indische olievelden. Beter is het dat wij ons niet scharen aan de zijde van een der twee groote petroleummachten. Daarom wilde spreker aan de Bataafsche slechts de helft van Djambi geven met de bedoeling dat de Standard Oil de andere helft zal kunnen bekomen. De heer De Mont6 Verloren achtte staat-exploitatie niet in het belang van In- die. Hij gevoelde iets voor de redeneering in het adres van de Standard Oil Company, doch de toon in het adres maakte het moeilijk om met de maatschappij zaken te doen. Bo- vendien vond hij dat splitsing van het terrein schade zou doen aan de uitkomsten der ex ploitatie. Daarom wilde hij, als de opbrengst voldoende blijkt, ook de Standard Oil opne- men onder de afnemers. De heer Van Rijckevorsel achtte staats-xeploitatie verkeerd in dit geval. In het tegenwoordige stadium kan niet worden vol daan aan het verzoek van de Standard Oil. Het zou den schijn hebben alsof we handelen onder de pressie van die maatschappij. Wel wilde spreker aan de Standard Oil andere In dische terreinen geven Hij ging met het wefsvoorstel mee. De heer Van Ravesteijn noemde het voorstel onvaderlandslievend en strijdig met het belang van Indie, omdat het Nederland en Indie weerloos werpt in den belangen- strijd tusschen twee grootmachten van het kapitalistne. Spreker diende een mode in, waarin werd uitgesproken dat Djambi onont- gonnen moet worden gelaten totdat Indie zelf- bestur zal hebben erlangd. DeMinistervanKoloni§n meende dat het debat weinig nieuws opleverde Spr. Zelfs de stewardess zou verbaasd hebben ge- staan over de activiteit en het uiterlijk voor- komen der beide pupae, die daar nu zoo roer- loos in dien deken gerold -lagen. Zes maanden' geleden waren ze alle twee huilp-verplcegsters geweest on een kinderziekenhuis in Worces tershire evenals die stewardess nu, getooid met onberisipelijke mutsjes, heen en weer dra- vend met bladfen eetwaren, vegende, dweilen- de en afwasschende, zich oefenend in het bed- den-opaniaken bin/nen een- gestelden tijd, in 't handig-, vlug, altijd bereid- en altijd stipt- zijn. De invloed' en de onvennoeide pogiogen van Tamte Alice hadden dozen post voor hen verovend1; ze was dezelfde tante die hun: den reisdekem meegegeven, maar vergeten had hun verjaardagen te viereneen heel vriende- beiden verloren hadden, en d'us waren ze wat gvoelig op dat punt geweest. Maar geschreid hadden' ze niet. Nla hun moeders dood1 schrei- den- ze niet meer. Wat ter wereld 'kon- hen daarna nog overkomen. erg genoeg om over te schreiien? 'En buitenaien judst even voor ze haar bewustzijn verloor om niet weer bij te komen1, doch initegendcel steeds verder en verder weg tc zinken tot ze voor altijd bui- ten hum bereik «vas, had ze haar oogen on- verwachts opgeslagen en hen' roerloos naast elkaar voor het bed' zien zittentwee toon- beektem van doodsangst, met dikke tranen. die l angs hun gezwollen geziditen rolden- en met hun neuzen in een hopeloozen staat en omdat ze hen een oogenblik had aange- staard' alsof ze met moeiite terugkcerdO uit 'n vcrre, vreemxie wereld en hen pas langzamar- handl herioande, had ze gafluiataxd met een betoogde dat bij Staats-exploitatie het bedrijf niet zou kunnen concurreeren op de wereld- markt. Detailverkoop in Indi8 zou slechts ten deele oplossing brengen en is bovendien niet goed mogelijk omdat de Indische regee ring commcrcieel d^arvoor niet voldoende is ingericht. Een overeenkomst met de Bataaf sche heeft de voordeelen dat de Bataafsche ook Palembang exploiteert, zoodat gebruik kan worden gemaakt van inrichtingen en lei- dingen aldaar; dat de Bataafsche een krach- tig lichaam is, in hoofdzaak Nederlandsch, waarin de Staat zonder pclitieke moeilij'khe- den overwicht kan doen gelden. Andere terreinen blijven beschikbaar voor gelijke of dergelijke overeenkomsten met an- deren. Een monopolie wordt niet bedoeld. Spreker betoogde, dat de Koninklijke een uitgesproken Nederlandsch karakter heeft. Het aanbod van Kerkhoven kwam te laat om nog ernstig in aanmerking te kunnen komen, doch was toch niet te aanvaarden om de bui- tensporige winstbedingingen en omdat het langdurig uitstel van ontginning zou beteeke- nen. Staats-exploitatie zou meer gevaar opl'eve- ren voor internationale verwikkelingen. om dat bij den voorgestelden vorm het product het productiel'and verlaat onder hoeae van derden. Beschikbaarstelling van stookolie voor het Indische gouvernement is van de exploitatie niet te wachten; dit is voor het eigen bedrijf noodig. De Bataafsche kan die voorwaarde onmogelijk aanvaarden. Spreker beval het ontwerp aan als een middel voor Indie om uit de financieele rnoei- lijkheden te komen. Ten 6 uur 10 min. werd de vergadering gesloten. Gemena/d Xiernvs. N.IJVERHEIDSRAAD. Op 7 Maart heeft de Nijverheidsraad aan den minister van landbouw, nijVerheid en handel geschreven, dat in zijn midden twee dfcnkbeeldten waren geopperd, welke d'e Raad in nadier overweging hield, en wel, ten eerste om bij de waardeberekening ter bepaling van de invoerrediten meer dan thans rekening te houden met het verschil tusschen de koop- kracht van het vreemdte geld in eigen land en dte waarde volgens den buitenlandschen wisselkoers, en ten tweede, oin de mogelijkheid te openen, als strijdmiddel, den invoer voor bepaalde goederen uit een bepaald land te verbieden, wanneer diat land door overheads- maatregelen de Nederlandsche belangen bij» zonder en ernstig benadeelt. Thans heeft, naar De Nederl. Nijverh. meldt, de Raad aan den minister bericht, dat hij het eerste denkbeeld eensteniming heeft aanvaard' en derhalve den minister het vol gende voorstel doet. „De waarde van de in te voeren goederen, wordt berekend op de wijze, als in de Waar- dewet bepaald. Daarbij worden echter, zoo zij daaronder niet reeds begrepen zijn, geteld de vradhten en andere kosten van het vervoer tot aan de grens en uitvoerbelastingen. Bij de berekening van de bestanddeelen van de waarde, die in Nederlandsche munt worden opgegeven, worden deze naar den dagkoers tot de munt van het vreemde uitvoerland her- leid. Voor de berekening van het invoerrecht wordt de boveogenoemde waarde tot de Ne derlandsche munt herleid, niet tegen den dagkoers, doch tegen een vasten -koers, die telkens voor een bepaalden termijn door de regeering wordt vastgesteld en die weergeeft de koopkracht van de buitenlandsche munt in het binnenland, vergeleken bij de koopkracht van de Nederlandsdie munt hier te lande. Voor de omrekening geldt het verhoudings- cijfer, bestaande op het oogenblik van invoer. De mogelijkheid bestaat het verhoudingscij- fer toe te passen, dat gold op het oogenblik van de bestelling, doch dan moet de bestel- ling tz.t. geregistreerd zijn geworden. Voor deze registratie wordt op nader te oinschrij- ven wijze gelegenheid gegeven. De raad ziet hierbij niet over het hoofd, dat in enkele gevallen de voorgestelde rege ling nadeelig voor de Nederlandsche belan gen zou kunnen zijn. Het is n.l. mogelijk, dat een Nederlandsch product, voor de vervaar- ddging waarvan grondstoffen of halffabrika- ten uit een bepaald vreemd land worden ge- bruikt, met het product uit dat land op een buitenlandsche marict zoo scherp moet con curreeren, dat zelfe het kleine bedrag, waar- mede het Nederlandsche product, -tengevolge van de volgens deze regeling meer te beta- talen invoerrechten voor de grondstoffen of halffabrikaten zou moeten^ worden verhoogd, verdere mededinging op die markt onmogelijk zou maken. Zulke gevallen zullen, naar het flauwe opflikkering van den ouden bemoedi- genden glimlach, die elke wonde, elk leed in hum fcinderjaren had weten te hcclen: ,,N)iet schreien, lievelingen_... och, toe niet schreien Maar op dien eersten verjaardag na haar dbod waren ze hoe langer hoe ernstiger ge worden, naarmate die vroege ochtenduren verliepen, het ontbijlt was weggenfimd en er hoe ze hum1 ooren ook spiteten geen ge- luidten tot hen doordrongen van gcheimzinni- ge .toebereidselen in' de aangreozende kamer, van terslui'ks op- en ;afglijden van- de trap om dte cadeautjes te halen, en ze ten sloitte geen zweem van hoop meer durfden koesteren op het openwerpen der deuren en het visoen' van twee taarten met al hun schitterende kaarsjes, elk op een' aparte. met bloemen be dekte tafel en daartusschen al de dingen waarbp ze in stilte gehoopt hadden. M'aar huni tante kende dat niet. Hoe zou ze ook;? En-gelandi was een groot, een heer- lijk land, maar e c h t verjaardagen' vieren dAt konden de menschen er niet. Ieder landl heeft zijn schaduwzijden", verklaarde Anna Rose toen de mtorgen voorbij was aan Anna Felicitas, voor het geval ze eens ongunstig mocht gaan denken over het dierbare land, dat hun moeder en' Shakes peare had' voortgebraclit, ,,en geen begrip hebben van verjaardagen is Engelands scha- duwzij". „Je yergeet Oom Arthur", antwoorddte An na Felicitas, wier eerlijke niatuur voortdurend naar de grootst mogelijke nauwkeurigheid zocht. ,,Ja". stemde Anna Rose na een oogenblik zwij^ens toe. „Ja Oom Arthur is er ook fXtord* varvol^dj) •m gTi

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5