DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Berelde Verven. BARKER'S Een Centrals Boektiouding root onze Gemaents. ma Eersta 41km. EM. KoffleferanderlJ >n Tfaeehandal. IUk 99 Honderd drle en tirintigste Jaargang ZATERDA6 Fa. W. APPEL Jr., dnkkerfl. Ksffle en Thee mnnt nit in kwaliteit. Dtt ntnamer hosta&t alt 4 blades A. bonnemen t sprijs bij vooniitbetnling per 3 mnnndon f 2.—, fr. por post f 2.50. Bewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regol, grooter© letters naar plaatsmimteo Biievon franco N.Y. Cock- on Handolsdr. v.li. norms. Costor Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rodactio No. 33. DoofdredacteurTJ. N. AD EM A. SO APRIL Directeur: G. EL KRAR. 1914 126104 J 4772 43200 1915 142204 21859 43800 1916 193864 43800 1917 287662 44400 1918 520155 1919 674990 Beroemde „S E N KIN G" Fornuizeu. HOLL. IJZERMA6AZIJM, I. h. M. DE WILD. ALKMAAR, LAAT over de Boterstra&t Glanxand. Dunrzaam. BiHjjk. K. DE HEEB, B0TEB4TRAAT 18-16. Buitenlandsch Qverzicht Buitenland. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. De aanslag, welke onlangs door de Black and Tans op een hotel in het pleine plantsje Castle Connell (graafschap Limerick) is ge- pleegd, en waarbij ten gevolge van een mis- verstand twee groepen der Black and Tans elkaar bevochten, heeft in het Hoogerhuis een onderweip van discussie uitgemaakt. Lord Palmoor drong bij de regeering aan stappen te doen om een openbaar en onpartijdig on- derzoek in te stellen. Hiji las een brief voor van zijn breeder, die zich met zijn echtge- noote m het hotel bevond Deze schrijft hoe de eigenaar vrijwel voor zijn oogen werd ge- dood en hoe hij en zijn vrouw metrevolvers op de borst werden gedreigd, hoe het plaatsr je werd stukgeschoten door machinegew^ren, die in het hotel waren geplaatst „Meer dan duizend schoten moeten zijn afgevuurd", zegt hij, „en de „auxiliaries" gedroegen zich als roodhuiden. Wii dachten natuurlijk, dat het een aahval van Sinn Feiners was, doch be- merkten tot ons afgrijzen, dat het de Black and Tans waren." De brieven maken nog melding van de woeste tooneelen, die zidi hebben afgespeeLd. Als wilden vuurden de mannen in het rond, en er is zelfs vastgesteld dat ontplofbare ko- gels zijn gebruikt De motie, waarin het instellen van een on- derzoek wordt verlangr, werd aangenomen. De nieuwe onderkoning wordt heden in Dublin verwacht en zal Maandag in zijn ambfc in Dublin Castle worden beeedigd. Dinsdag a.s. zal de nieuwe onder-koning de verkiezing van de beide parlementen uit- schrijven, welke veertien dagen erf drie weken later zullen worden gehouden. Het uitvoerend comite van den algcmeenen raad van de Irish Country Councils, welke het noordoostelijk district niet omvat, heeft een boycot afgekondigd voor de verkiezing van vertegenwoordigers der County Coun cils voor den Senaat van Zuid-Ierland. Het verklaart, dat er geen nuttig doel kan worden gediend door deel te nemen aan de verkiezin- fen. Het comity heeft eveneens het Dail nreann uitgenoodigd een instructie uit te vaardigen, waarbij den Country Councils wordt verboden een zetel in den zuidelijloen Senaat te aanvaarden. Bij zijn terugkeer uit Ierland had Lord Derby dadelijk een onderhoud met Lloyd Ge orge, ofschoon de eerste-minister toen te Hy- the druk bezig was, om met Briand de maat regelen tegen Duitschland na te gaan. Giste ren heeft Lord Derby weer een lang onder houd met Lloyd George gehad en men ver- neemt, zegt de ./Times'', dat hij binnen twee of rie dagen weer naar Ierland zal gaan, om zijn gesprekken met Sinn-Fein-onderhande- laars te hervatten. Hij zal geen geschreven voorstellen meenemen, maar hij zal bij deze gelegenheid gemachtigd zijn om als geaccre- diteerd afgezant van den eerste-minister te spreken. Er is reden om aan te nemen, dat hij nauwer omschreven wijzigingen van de Home-Rule zal kunnen over brengen, welke de regeering bereid is, aan het parlement voor te stellen en dat het doel van zijn zending is den weg te banen voor een wapenstilstand, gedurende welken de verkiezing in Zuid-Ier land in volkomen vrijheid gehouden zou turn nen worden Te Lascarroll in het graafschap Cork zijn twee huizen verwoest, als rqp«saille voor den moord op een Britsch soldaat. De hui zen behoorden aan vooraanstaande Sinn Fei ners. EE N COM1PLOT IN WDSTT-HONO ARIJE. Te Boedapest heeft oen geheime conferen ce plaats gehadi onder voorzitterschap van minister-president graaf Bethlem, waaraan de minister van Ruitenlandsche Zaken, graaf Mkalaas Banffy, dte West-Hongaarsche af- gcvaardiigden, de algemeene commissaris voor Honganije, Szigray, de militaire commandant in West-Hongarije, overste Lehar, en ten slotte de voormalige minister van 'Buiten- landsche Zaken, dr. Graz, deelnamen!. Naar vemomen wordt, besloot de confe rence na .lamge besprekingen omfcrent het verdere optredlen van Hongarije in het West- Hongaarsche vraagstuk, oat onmiddellijk na de aanstaande ovmirachit van West-Honga rije aan Oosteorijik door de entente-comimissie in West-Hengarije tm anhnmocm voorloopi- gt regeering moet worden ingestdd, onder be- echerm'ing van die troepen van generaal Le har. Deze regeering zal oomiddellijk verkie- zingen uitschdj\ien' en de weder-aansluiting bij Hongarije proclameeren. Oostenrijksche troepen' zullen, indien noodig, met geweld geweerd vmrden. Dte regeering te Boedapest zou tegenover den putsch in1 West-Hongarije de houdJing van blijkbare onmacht aanne- men. In de confereatie tot voorbereiding van den' putsch werd hervatting van onderhande- lingen' omtrent West-Hongarije met Oosten- rijk vermijdt. Voorts wend oesloten tot de on- middeMijke organisatie van burgerwachten uit Hongaarsch gezindte elemental, evenals het opstdlen van een verzoekschrift, waaron- der magnaton als griaaf Eszterhazy, die voor aansluiting zijn, hun naam zullen zetten. De Hongaarsche integriteitsvereeniging en de regeering te Boedapest zelf zullen de geld middelen voor de acMe opbrengen. De door den ex-minister van buiteoland- sche zaken, dir. Graz, uitgesproken bedrei- met economische afsluiting van West- ije, werd in verband met de beslui- ten van' de geheime conferentie vervallen ver klaard. IDte West-Hongaarsche afgevaardigde ex-minister Bleyer HGbcr, verklaarde, dat de voorgenomen verldezingen wegens de aanwe- zigheid idler burgerwachten onvoorwaarde- lijk ten gunste van een weder-aansluiting bij Hongarije moeten uitvallen. In geallieerde diplomatiekie kringen to Weenen, die omtrent de geheime conferentie berichten hiaddem ontvangen, werd' verklaard dat de dloorvoering van het putsch-plan in West-Hongarije een militairen ops tana betee- kent. OOSTENRIJKS AANSLUITING BIJ DUITSCHLAND. De Landdag van Neder-Oostenrijk heeft met algemeene stemmen besloten een voorstel aan te nemen van de ALDuitschers, om over te gaan tot een volksstemming, nu de Bonds- regeering zelve zich niet met de aansluiting van Oostenrijk aan Duitschland bezig houdt. AMERIKA EN HET ONTWA- PENINGSVRAAGSTUK. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig- den heeft met overweldigende meerderheid een amendement verworpen op het wetsont- werp, waarbij de benoodigde sommen voor de marine-begrooting werden vastgesteld, om geen geld voor aanbouw van oorlogssche- pen beschikbaar te stellen, voordat Harding de intemationale ontwapenings-conferentie heeft bijeen geroepen. Daarop werd de be grooting aangenomen, die thans is doorge- zonden naar den Senaat TTALIe EN SERVI6. De onderhandelingen over een handelsver- drag tusschen Italie en Joego-Slavifi zijn voor onbepaalden tijd opgeschort, aangezien italie de uitvoering van het verdrag van Rappallo steeds uitstelt en de aan Joego- SLavie tockomende gebieden nog steeds niet heeft ontruimd. Naar verluidt, zou er tus schen beide landen een emstige diplomatieke spanning zijn ingetreden. HET RAPPORT OVER HET RESULTAAT DER VOLKSSTEMMING. Volgens een bericht uit Oppdn, zou de in tergeallieerde commissie met haar arbeid in zake het resultaat der volksstemming in Op- per-Silezife gereed zijn gekomen en haar rap port hebben afgezonden naar de regeeringen der drie geallieerde mogendheden. HET GOUD VAN DE DUITSCHE RIJKSBANK. De Duitsche Rijksdag heeft een wetsont- werp aangenomen, dat tot den lsten October van kracht zal zijn en in verband met de ei- schen der entente, den gouduitvoer uit Duitschland zonder toestemming der regee ring, belet. Deze nieuwe wet is een gevolg van de weigering om te voldoen aan den eisch der entente om den goudvoorraad der rijksbank naar een stad in het bezette gebied te brengen, als waarborg voor de betaling der schadeloosstelling. Zooals men weet, beschouwen de Duitschers dien eisch als in- druischende tegen het vredesverdrag, omdat zij dat goud privaat bezit noemen. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. IP I. Er hebben kort geleden eenige ingezonden artikelen van den accountant, den heer S. J. A. Keesom in onze courant gestaan waarin op het nut en de wenscheltfkheid van de invoe. ring van een centrale boekhouding voor onze gemeente werd gewezen. Deze artikelen hebben destijds niet de aan> dacht getrokkaa welka zij ongetwyfeld ver« dienden. Er zijn, in antwoord op de beschouwingen van den heer Keesom, geen andere stukken bij ons binnengekomen en hoewel deze ac« countant zijn artikelen juist v66r de openbare behandeling der gemeente.begrooting publi. ceerde, heeft geen van de daarin vervatte klachten weerklank in onze raadazaal gevon. den. Toch zijn de artikelen van den heer Keesom zeer lezenswaard, niet het minst nu daarin niet alleen de invoering van een centrale boekhou. ding bepleit werd, maar de schrijver bovendien op allerlei fouten en tekortkomingen in onze gemeentelijke administratie heeft gewezen. Door het publiceeren van vermeende fouten in de administraties onzer gemeentelijke in. stellingen kan zich een discussie ontspinnen, waarbij de voor een richtig beheer van onze gemeente.financien verantwoordelijke perso. nen gelegenheid vinden, de juistheid van het door hen gevoerde beleid te verdedigen. Nu geen der raadsleden bij de algemeene beschouwingen der gemeente.begrooting op de door den heer Keesom naar voren ge« brachte grieven is ingegaan, heeft de wethou. der van Financien, de heer Thomsen, in de raadszaal geen aanleiding gevonden deze te ontzenuwen. Maar daardoor ook kan by hen, die de ar< tikelen van den accountant lazen, de gedach. te bestaan, dat in onze gemeentelijke admi. nistratie dikwijls leelijke fouten gemaakt zijn en het kwam ons wenschelijk voor den wet. houder van Financien te verzoeken zijn mee. ning tegenover die van den heer Keesom te willen stellen. Met zijn gewone bereidwilligheid om het algemeen belang door juiste voorlichting te dienen, heeft de heer Thomsen daaraan vol. daan. Wij brengen hem hier gaame een woord van dank voor zijn medewerking en zullen thans in enkele artikelen de beschuldigingen van den heer Keesom en de antwoorden daarop van den wethouder van Financien publiceeren. De jieer Keesom heeft, na de memorie van antwoord van Burg, en Weth. op het versiag der afdeelingen van den Raad, betreffende de gemeentebcgrooting gelezen te hebben, als zijn meening te kennen gegeven, dat Burg, en Weth. nog geen gevestigde opinie over een centrale boekhouding voor onze gemeente heb« ben. De conclusie, dat Burg, en Weth. geen be. paalde toezegging willen doen, noemt de wet. houder van Financien onjuist Zoowel in den aanbiedingsbrief als later in hunne memorie van antwoord op het versiag der afdeelingen toch hebben Burg, en Weth. verklaard een gecentraliseerde contrfile te wenschen. Het spreekt van zelf, dat dit lets anders zijn kan dan een centrale boekhouding. Ook langs anderen weg dan door een cen» trale boekhouding is een doeltreffende con. tr61e mogelyk, waarvan het bestaan van een verificatiebureau der Vereeniging van Neder. landschc Gemeenten een sterk bewijs levert Dit bureau toch bewijst aan tal van plaatsen uitstekende diensten door de uitoefening van controle op dc financien der gemeente en van hare bedrijveri. Slechts iemand, die zich blind staart op de idee, dat alleen centrale boekhouding uitkomst kan geven, kan de overtuiging meedragen, dat Burg.- en Weth. nog geen gevestigde opinie heb> ben. Met belangstelling, zoo heeft de heer Keesom in zijn ingezonden artikel gezegd, neem ik steeds nota van de door middel van de pers openbaar gemaakte cijfers der ba» lansen en rekeningen der diverse gemeentebe. drijven en ik ben tot de conclusie gekomen, dat die bedrijven eertyds de kurk, waarop het gemeentelijk budget dreef, gedurende den oorlog en ook daama, de steenen zijn gewor. den, die de financien der gemeente nog meer omlaag halen, doordat zij in stede van winsten, verliezen opleverden. Voorheen, zoo vervolgd de accountant, wan. neer de gemeentebegrooting niet al te best ..kloppend" was te krijgen, werd steeds „het potje" van de gemeente.gasfabriek aangespro. ken, zoodat het percentage van den Hoofdelij. ken omslag weinig behoefde te worden ver. hoogd. Dit is dan ook een der oorzaken van het verschijnsel, dat in de jaren 1913, 1914 en 1915 resp. 120.000, 130.000 en 150.000 uit den H. O. werd gehaald en in 1920 niet minder dan 910.000. De stijging van het cijfer van den H. O. is alzoo enorm en dat alleen reeds moet, volgens den heer Keesom, een reden zijn voor B. en W. om een centrale boekhouding in te voeren. Het beeld van de kurk die de gemeente.fi. nancien voor zinken moet behoeden en den steen die ze thans nog meer omlaag haalt, acht onze wethouder van Financien een zon» derlinge gedachtengang. Wie of wat, vraagt hij, haalde onze finan. eien dan v6dr dan oorlog naar banadaa? vartalt da hear Kmw nisA maar wal doet hij het voorkomen, dat de geldmiddelen dezer gemeente voor den oorlog toch ook al in een berooiden toestand verkeerden omdat ze op de kurk van de bedrijven dreven. Wei geeft hij een verklaring van den toe. stand die tot een andere gevolgtrekldng leidt waar hij op het aanspreken van het potje van de gemeente.gasfabriek voor het kloppend ma. ken der vroegere gemeentebegrootingen wijst. Men zou uit de medegedeelde opbrengst der heffing van den H. O. in 1913 tot en met 1915 veilig de conclusie mogen trekken, dat wij toen in het beloofde land leefden, als wij daamaast het cijfer van 1920 beschouwen. Dat dit inderdaad zoo is, kan zeker wel uit het volgende overzichtsstaatje blijken: Opbr. H. O. Uitkeering Retributio potje gas. buizennet fabriek. 1913 115547 42600 1920 900000 42000 De retributie is eene veigoeding voor het gebruik van gemeentegrond ten dienste van den aanleg en het gebruik van het buizennet. Dat is dus een last welke op het bedrijf drukt en ook een particulier bedrijf zou met een dergelijke vergoeding belast zijn. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat slechts tweemaal in de laatste 8 jaar uit de winsten van het gasbedrijf een matig bedrag in de ge. wone middelen is gevloeid. Voor den loopenden dienst is dit opnieuw geschied met een bedrag van 24500. Maar daaruit valt geenszins af te leiden, dat de gemeente met hare financien drijft op de baten uit de winsten der bedrijven. Nog eenmaal en wel in 1918 is eenig winst. aandeel in de gemeentekas gevloeid. Bij de opheffing der retributies voor het buizennet werd als gedeeltelijke compensatie van de winst van het electrisch bedrijf aan de gemeente 10.000 afgedragen, maar tegenover deze bate stond een opoffering van rond 45000, zoodat de gemeente een offer bracht van 35000. Het potje van de gasfabriek moet wel met zwart krijt aangeteekend staan wanneer men beweert, 'dat dit voor den oorlog steeds het redmiddel van de gemeente is geweest Het is een feit dat ook in de jaren vooraf. gaande aan 1913 geen gelden uit „het potje" in de kas der gemeente gestort zijn. Het sluitend maken van de begrooting daarvoor was het bedrag aan H. O. te gering heeft in vroeger jaren nimmer tot moeiljjkhe. den geleid. Behalve de lichtbedrijven, leveren de be. drijven geen winst op. Voor het slachthuisbedrijf is dit wettelijk uitgesloten omdat het gebruik maken van de. ze instelling bij verordening is bevolen. De te heffen rechten mogen om die reden zie artikel 254 der Gemeentewet niet hooger zijn dan noodig is tot dekking van de kosten dier inrichting. Men leest, heeft de heer Keesom in zijn aanklacht gezegd, niet in de begrooting hoe. veel winst uit de gemeentebedrijven gehaald zal worden en of die winst door de noodige zuinigheidsmaatregelen niet verhoogd kan worden, m. a.w., het bedrijf rendabel kan worden gemaakt. De heer Thomsen vindt het heel natuurlijk, dat men dit niet leest. Met gemeentebedrijven, die als regel een monopolistisch karakter dragen, zou altijd 1 winst te maken zijn, zelfs hooge winst, juist omdat de gemeente van de leveranties dier bedrijven het monopolie heeft. Dat hangt slechts af van den opzet der ta» rieven. Maar het is de overheid niet in de eerste plaats om winst te doen, maar om de alge. meene belangen te dienen en dan natuurlijk zoo min bezwarend tnogeljjk opdat ieder er van profiteeren kan. Dat neemt niet weg, dat, als het product tc« gen zeer matigen prijs verstrekt wordt d. w. z. tegen een prijs gelijk aan of zelfs lager dan elders, er geen aanleiding behoeft te bestaan tot verdere prijsverlaging. In dat geval kan er weinig bezwaar bestaan om uit zoo'n bedrijf winst te halen. De heer Keesom heeft er in zijn artikel op gewezen, dat de Raad koTt geleden een groot I bedrag had gevoteerd voor de jjsfabriek van het gemeente«slachthuis. En hij verwonderde zich er over, dat geen enkel Raadslid gevraagd heeft of het bedrijf daardoor meer rendabel gemaakt werd. De wethouder van Financien wijst er even, wel op, dat er zeker geen reden bestond naar de meerdere rentabiliteit te vragen. Het voorstel van Burg, en Weth. vervat in bijlage no. 186-welk voorstel den criticus zeker ontgaan is, gaf over dit punt alio te wenschen inlichtingen. Ver gee t niet, zegt de heer Keesom, dat het gemeentelijk slachthuis fen in 1917, fen in 1918, fen in 1919 duizenden heeft gekost, in aanmer. king genomen het feit, dat er in dat bedrijf te weinig wordt afgeschreven. De heer Thomsen ontkent dit Wel was er in 1918 een tekort op de exploi. tatie geraamd van 12249.31, in 1919 een van 7338.92, maar de gemeente heeft geen verlies behoeven aan te zuiveren omdat de rekenin. gen over die jaren geen verlies lieten. Ook aeht d* wetkouder *u Financien hat niet juist dat er een verlies zou zijn door te geringe afschrijving. Het slachthuis mag zooals reeds mede. gedeeld is nu eenmaal geen winst maken. Als winst kan men het vormen van een re> serve beschouwen. Het slachthuis schrijft af in overeenstem. ming met de verplichte af tossing en na 50 jaar sedert de oprichting zijn dus de aanvsnkeUjke oprichtingskosten afgeschreven. De Duitschers, althans voor zoover zij aan politiek doen, zullen zich vandaag steliig niet erg lekker gevoelen, nu de Opperste Read te Londen bij een is om de kwestie der schade. loosstelling te bespreken. De aanleiding daar. voor is bekend: het vervallen op morgen (1 Mei) van den datum waarop Duitschland 20 milliard moest hebben betaald op afkorting van het totaal bedrag der schadeloosstelling, van welke verplichting het zich volgens de en. tente nog lang niet heeft gekweten. De stemming in de leidende Berljjnsche par. lementaire kringen was gisteren al verre van optimistisch. Na het bekend worden van de> verklaringen van den Engelschen premier over' de Duitsche nota aan Amerika was aan alle goede.verwach. tin gen, die men nog mocht hebben, de bodem ingeslagen. Het optimisme is langzamerhand geheel ver. dwenen, nu de entente.regecringen, de een na de ander, de voorstellen in genoemde nota als onvoldoende kwalificeeren, zoo ze al niet, ge» lijk Frankrijk deed, ze belachelijk noemden. Alleen van Amerika is nog geen bericht gekcx men hoe men daar denkt over de voorstellen, en dat bestempelt men als een slecht teeken. Nu is het natuurlijk ook mogelijk, dat Ame» rika, met het oog op de tegenover Viviani zoo nadrukkelyk betuigde vriendschap jegens Frankrijk, de nota nog niet aan de entente wil bekend maken, nu de Fransche gezant te Washington op last zijner regeering daarover reeds het veto heeft uitgesproken. De Opperste Raad zal het dus moeten doen met de officieuse mededeelingen, die de En. gelsche gezant in Duitschland lord d'Abernon, uit Berlyn meebracht Te vreezen is intusschen, dat de staatslieden der geallieerden het er al heel gauw over eens zullen iija, dat over de nieuwe Duitsche voor. stellen niet valt te praten. Er is z66 steliig ge. rekend op het Duitsche geld en het liedje van de noodzakelijkheid van betaling is in zoo verschillende toonaarden gezongen, dat slechts weinig toegevendheid op dit punt is te ver. wachten. En wat dan? Zal Duitschland zijn sanbod nog eens herzien en verbeteren? In bovenge. noemde leidende kringen te Berljjn verwacht men het niet en wordt evenmin gedacht, dat de Parijsche voorstellen, waarvan wij gisteren nog kort melding maakten, zullen worden aan. vaard. Zal het dus tot een bezetting van het Ruhr, gebied komen? Een bevestigend antwoord op deze vraag zou misschien voorbarig zijn, hoe. wel het weinig twijfelachtig meer is. Volgens de mededeeling van te Berlijn uit Parijs aan. gekomen reizigers is men in Frankrijk reeds druk bezig met het nemen van de voor de be. zetting noodige militaire maatregelen. De ka. zemes zouden vol soldaten zijn en aan de sta> tions zou een drukte en beweging zijn als voor een nieuwen oorlog. Bovendien heeft de Fran, sche minister.president Briand verzekerd, dat „wij in elk geval onze waarborgen moeten ne> men voor betaling". Voor een vijandige hou« ding van de arbeiders in de met bezetting be. dreigde streek behoefde volgens hem niet ge. vreesd te worden, als men hun slechts voeding en loon verzekerde. Efen kans is er nog voor Duitschland, dat het nog niet tot een bezetting komt, n.L door de verklaring van Briand, dat de beslissing over het toepassen van nieuwe dwangmaatre. gelen berust bij den Oppersten Raad en dat Frankrijk niet alleen het Ruhrgebied zal bezet. ten. Het is echter al eens eerder gebeurd, dat Frankrijk op zijn eentje een dwangmaatregel toepaste (tegen Frankfort). In Frankrijk schijnt men toch wel eenige re. den te hebben om zich te beklagen over te weinige voortvarendheid der Duitsche regee. ring inzake ontwapening der bevolking. Hoe kan het anders, dat telkens weer berichten op. duiken over ontdekte wapenvoorraden bij re» actionnaire Duitsch.Nationalen? Nu weer is het de ..Vorwarts", die daarvan een mededee. ling geeft en vertelt, dat op 27 April een naar een leider der Duitsch»Nationalen gezonden wapentransport in beslag is genomen door den Landraad van het district West«Prisnitz, die den leider der Duitsch Nationalen daarop liet arresteeren. De ..Freiheit" vult het bericht aan met de mededeeling, dat de Landraad nog een docu. ment heeft in beslag genomen, waaruit blijkt, dat in de geheele provincie Brandenburg een uitgebreide organisatie bestaat Ook in Opper.Silezie schijnen nog van die geheime organisaties te bestaan, die het doel hebben de Poolsche bevolking aan te vallen, Indian da heaHwring la tale* da vardaaling van Opper.Silezife ten gunste van Polen uitvalt De geallieerde autoriteiten te Gleiwitz hebben al. 1 thans een uitgebreide samenzwering ontdekt, die bovengenoemd doel nastreeft Bij deze sa menzwering zijn verscheidene Duitsche orga. nisaties betrokken, aan het hoofd waarvan of. ficicren in actieven dienst van het Duitsche le. ger staan. Onder de personen, die door de po. litie van de intergeallieerde commissie zijn gearresteerd, bevinden zich 18 Duitsche hoofd. officieren, die als leiders van de geheime ver. eenigingen optraden. Dergelijke organisatiea versterken niet het vertrouwen der vroegere vijanden van Duitsch. land in de tegenwoordige regeering van de jonge republiek, en zij getuigen van een tegen. werking van de plannen dier regeering, die, naar men mag aanneinen, bezield is van een ernstig voomemen om den vrede in en buiten haar rijk te doen behouden. Deze tegenwer. king, die zelfB schijnt te bestaan aan de mi. nisterieele departementen, verlamt de werk. kracht der regeering en kon nog wel eens lei. den tot emstige gevolgen voor land en volk. A L L B drukwerken zonder oitzondering. Vraagt prfla. Na het afbreken der onderhandelingen is het hoofdbestuur van den mynwerkersbond naar de provincie vertrokken. Voor de volgen. de week kunnen geen nieuwe onderhandelin. gen worden verwacht De staking kan nog wel een maand duren. Het verwerpen door de mynwerkers van het regeeringsaanbod moet door vergaderingen in de verschillende districten worden bevestigd. In Ipswich hebben de dokwerkers gestaakt als protest tegen het lossen van een schip, dat Belgische steenkool bevatte, door niet»leden der vakvereeniging. Te Leigh, in Lancashire, trachtte een troep mynwerkers aan andere mijnwerkers te belet. ten om steenkool uit de bovenste laag te halen, als gevolg waarvan een gevecht met schoppen ontstond. De politie herstelde de orde. EEN TWEEDE „OPPERSTE RAAD"? Da Libra Belgiqua" varaaamt uit Loadaa. j J*, jr. j'' 1 -M-G—

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1