DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. If; I- 101 ftonderd drie en trwintigste jaargang mi MA1NDAG Dit nmuuiBT beataal nil 1 blades du- !EI rB* 52 Id- IbOYinemcntsprijs bij voornitbotaltng per 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Iiowijsn. 5 ct. Advortonticpr. 25 ct. p. rogel, grootore letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco N.V. Book- en Handelsdr. v.li. norms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Red&ctio No. 33. Directeur: Q. EL KRAIl. HoofdredacteurTJ. N. ADE1LA. g MP.T Buitenland. AMERIKA EN DE VREDE MET DUITSCHLAND. Lodge heeft een rede gehouden, ten gunste van de vredesresolutie'van Knox en voorspel- de, dat na het sluiten van den vrede waar- schijnlijk het vredesverdrag ten uitvoer zou worden gelegd. „De president en het minis- terie van buitenlandsche zaken", zeidc Lod ge, „hebben duidelijk verklaard, dat de Ver- eenigde Staten de geallieerden aiet in den stoek zullen laten." De Senaat heeft met 49 tegen 23 stemmen de motie-Knox, betreffende aen vrede met Duitschland aangenomen. DE BESPREKINGEN TE LONDEN. Reuter's agentschap verneemt, dat de Brit- »che gezant te Berlijn wel geen nieuw Duitsch plan bracht, maar hij legde uit, dat artikel 1 onjuist is vertaald. Het is nog niet bekend, of dit mogelijk een basis vonnt voor een beraadslaging, maar men beschouwt het ten minste als dat het de dubbelzinnigheid wegneemt Gistermorgen vroeg had Briand een on- derhoud met de Fransche en Belgische gedele- geerden. Daama ontmoette hij Lloyd Geor ge Ook de vertegenwoordigers der gealli eerden confereerden met elkaar De Opperste Raad kwam om elf uur bij- een, doch ging spoedig weer uiteen, daar die deskundigen niet met hun arbeid waren ge- reed gekomen. De Raad zou's middags om 4 uur nogmaals bijeenkomen. In den .loop van hun onderhoud wees Bri and Lloyd George nogmaals op de groote bezwaren van een mogelijk ultimatum. Lloyd George wees er van zijn kant op, dat zekere Britsche financieele kringen en de ar- beiders gekant zijn tegen elk optreden van de geallieerden in Westfalen en zich niet kun- nen vereenigen met het bedrag van 132 mil- lioen, dat de Commissie voor Herstel aan Duitschland heeft opgegeven. Het Fransche sfandpunt is dat onafhanke- -lijk van de kwestie der schadeloosstelling de talrijke ingebrekeblijvingen van Duitschland om zijn verplichtingen te vervullen en zijn herhaalde weigeringen om zulks te doen, de bezetting van het Roergebied moeten mee- brengen. waarin trouwens door de overeen- komst van Spa is voorzien. De Fransche re geering was derhaive gedwongeu de noodsge maatregelen te nemen met het oog op een eventueele bezetting, doch zij zou de kwestie in overweging nemen, indien Duitschland de voorwaarden der geallieerden geheel en al accepteerde en voldoende waarborgen gaf. Naar verwacht wordt, zullen de geallieer- de experts tot een accoord komen, dat het ver- schil van opvatting tusschen de geallieerden wegneemt. In plaats dat de geallieerden on- middellijk naar het Roergebied oprukken, zal een kort ultimatum aan Duitschland worden gesteld. Wanneer de termijn daarvan is af- geloopen, zullen bij weigering van Duitsch land, om aan de gestelde voorwaarden te vol- doen, de sancties met geweld worden doorge- voerd. Naar Havas uit Londen verneemt, hebben de besprekingen, die dezer dagen tusschen de geallieerde ministers en experts hebben plaats gevonden, in principe tot overeenstemming geleid betreffende de plannen ten opzichte van het Roergebied. Van Engelsche militaire zijde wordt geen bezwaar gemaakt tegen het door Foch ont- worpen militaire plan, maar eenig voorbe- houd wordt gemaakt ten aanzien van de eco- nomische modaliteiten, zooals bijv. de inbe- slagneming van de douanerechten en de deel- neming aan de Duitsche industrieen. De be- lasting op de steenkool wordt van Engelsche zijde goedgekeurd. De Engelsche minister van oorlog stelde Vrijdag voor de Duitsche regeering te som- meeren, dat zij zich binnen een termijn van een week bereid zal verklaren tot betaling van 42 annuiteiten van 2 milliard goudi mark, en van een zelfde aantal verandenijke annuitei ten. die 25 pd van de waarde van den Duit- schen uitvoer zullen bedragen. Loucheur (Frankrijk) bestreed dit voorstel en zijn argumentatie maakte een diepen indruk op cle Engelsche gedelegeerden De Belgische gedelegeerden houden vast aan de bepalingen van de Parijsche overeen- komst. Ljoyd George had Zaterdag om half 66n namiddags een onderhoud met Briand. De Opperste Raad kwam om drie uur bijeen. Nadat hij vier en een half uur vergaderd had, werd de bijeenkomst om half acht ver- daagd tot Zondagochtend 11 uur. De Opperste Raad hield zich bezig met 8'esciiaPen door de weigering van Duitschland om het verdrag van Versail- es uit te voeren. Er werd besloten, onmiddel- lijk door deskundigen de modaliteiten en de waarborgen te laten onderzoeken De „Demi£re Heure" meldt: Naar beves- tigd wordt, zal Belgie deelnemen aan de mi litaire bezetting van het Roergebied. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Sir Robert Home heeft in het Lagerhuis mededeeling gedaan van het mislukken der onderhandelingen en daarbij o. m. gezegd: De regeering heeft uitermate haar best ge daan om voorwaarden vast te stellen, die voor beide partijen aannemelijk zouden zijn en ik meen dat wanneer men de zaak over- weegt, men zal moeten toegeven. dat wij aan de mijnwerkers een royaal voorstel VHr* gedaan, wanneer men rekeaing mat all* omstandigheden, waarin hat op feet oogenblik verkeert Wij hebben aangeboden, bijstand te verleenen tot een som van tien millioen pond, teneinde het loonfonds, onder de mijnwerkers in de vier volgende maanden te verdeelen, te versterken; een som, die, ik ben er zeker van, een groote hulp zou zijn voor vele andere in moeilijkheden verkeerende industrieen, waar groote massa's arbeiders in het geheel geen werk hebben. De Londensche correspondent van de ..Manchester Guardian" verneemt uit gezag- hebbende bron, dat de regeering tegenover de mijnwerkers het standpunt innoemt, dat het vraagstuk van een nationaten winstpot een politieke kwestie is precies op dezelfde wijze als de nationalisatie De regeering z&l de uit- spraak der mijnwerkers in de verechillende aistricten afwachten, doch zij gelooft, dat in enkele districten de arbeidera ongeduldig worden, vooral in Northumberland, Leices tershire en Nottinghamshire. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. In het Lagerhuis heeft Sir Hamar Green wood tijdens het debat over de Iersche poli- tiek verklaard, dat het duidelijk is, dat er een poging zal worden gedaan om de veritiezin- ■en in het Noorden in de war te sturen, en t er bepaalde documenten in beslag zijn ge- nomen, die hebben aangetoond dat er in Ul ster een „offensief" zou worden geopend te gen de watervoorziening van Belfast, en an dere methoden van sabotage zouden worden toegepast. Hii ij vcrzekerde evenwel, dat de regeering alles zal doen om het ten uitvoer leggen der Home-Rule-wet te verzekeren. Er bestaat thans Home-Rule, en deze zal worden toege past. De verkiezAngen voor het Zuiden zullen den 24en Mei onder bescherming der politie en militairen worden gehouden. In het Noor den zal het parlement stellig in Juni func- tioneeren. Dit is de sleutel van de politieke oplossing van het Iersche probleem. Te Cork zijn Donderdagmorgen vier jonge mannen ter dood gebracht wegens aanvallen op de regecringstroepen. Voor de kazeme was een groote menigte verzameld, die op straat neerlcnielde en in het Ierscb den rozen- krans bad. Toen te acht uur het eerate salvo klonk, aanduidende, dat twee der gevangenen ter dood waren gebracht, werdcn er brandende Icaarsen opgeneven en begonnen de gebeden voor de stervenden. Tai van vrouwen barst- ten in tranen uit, totn de schoten klonken, doch de meesten hielden zich bedaard. Te kwart over achten werden de beide anderen terechtgesteld. Alle vier waren door de aal- moezeniers gebalsemd onmiddellijk nadat het bevel tot schieten was opgevolgd Te zeven uur waren er twee missen gece- lebreerd in een eel in de militaire gevangenis, in tegenwoordigheid der vcroordeelden. Na de gebeden waren de gevangenen naar hun cellen teruggebracht en daar eenige minuten gelaten tot het escorte verscheen om hen naar de plaats der terechistellinjg te brengen. Te Clonoe heeft kardinaal Logue verldaard dat het hem bekend was, dat als de bevol- king van Ierland de misdaden achterrwege liet, zij alles kon krijgen wat noodig was voor het land. Een Iersche republiek zou zij nimmer bereiken, zoolang Engeland een man had om te vechten, maar een volledige mate van zelfregeering, met contr61e over de be- lastingen. zou haar alles geven wat zij vroeg. De parlementaire correspondent van de „Momingpost" meldt, dat niemand een woord over heeft voor de reis, die lord by de vorige week heeft gemaakt, ofschoon niemand er aan twijfelt, dat hij bezield was met de beste beweegredenen. Verder zegt de correspondent, dat invloedriike personen in Zuid-Ierland het betreuren, dat de reis hedt plaats gehad. De Sinn Feiners, zeggen zij, zullen er het bewijs uit putten, dat hun poli- tiek van verzet en moord haar uitwerking fn Engeland en op de „vijandelijke" regeering niet mist en dat, zoo zij deze potitiek slechts voortzetten, zij ten slotte de onafhankelijlc- heid voor Ierland zullen verkrijgen. De militaire gouvemeur van Tipperapy heeft van 5 Mei af in de districten Tipperary, Cashel en Fethard het gebruik van rijwielen anders dan met vergunning van den comman dant der troepen van Tipperary, veiboden, omdat het bekend is, dat rebellen van rijwie len gebruik maakten om zich te verplaatsen. NIEUWE DUITSCHE VOORSTELLEN? Het Duitsche rijksministerie heeft gisteren beraadslaagd over de kwestie der schadeloos- stellingen, Een antwoord uit Amerika lag echter niet ten grondslag aan deze besprekin gen. Het voomaamste onderwerp der beraad- slagingen vormden, volgens de „Vossische Zeitung", wijzigingen en uitbreidingen van de Duitsche voorstellen, welke, op eventueele vragen van Amerikaansche zijde zouden kun- nen worden gegeven. RUITENTIKKERS IN ENGELAND. Hlet verniden van winkelriiiten in verechil lende Engelsche steden houdt maar niet op. In Londen begonnen en op steeds grooter schaal voortgezet, heeft't zich als 'n epide mic verepreid. Sledits zelden slaagt de poiltie tie er in de dladers op heeterdaad te betrap- pen, maar ou heeft men toch te Portsmouith n heele bende van vier ruitenvernielere aange- houdien. ;De oudisite was.elf jaar en &>n van de bende, een kerdtje van vijtf, was niet gear- resteerd maar gauw naar zijn moeder ge- stuurd. De kinderen vertelden dat ze „Sinn Feinertje" hadden willen spelen. DE GRIEP IN OE FRANSCHE iKAZER- NES. De griep Ufjlt tueg steads slszhtoffat in 6a Franseht gsraixoecsplaatacn «aehaa. Het aantal zieken, in het het hospitaal Do- minique-Larrey is tot 250 gestegen. Te Rennes zijn drie militairen bezweken. Tc Colmar zijn tot dusver 8 soldaten ovenle- den en te Straatsburg 26. Te Troyes liggen 17 artilleristen ziek. Te Lyon hebben zich tot dusver 300 geval- len voorgedaan; 7 militairen zqin aan de zietote bezweken. In de streek van Grenole zijn 150 gevalilen geregistreerd, waarvan 5 met doodelijken afioop. Te Dyon zijn opnieuw twee militairen be zweken, terwijil er rveneens tailrijike gevalien van roodvonk en diphteritis zijn geconata- Te Montbrison hrerecht de gricp-epidemie enistig. Talrijke burgers zij® door de ziekte aangetast. Te Bordeaux zijn meer dan 300 soldaten in de hospitalen opgenomem. Te Montpilliere wordlen 240 militairen in het hospitaal ver- pleegd. NAPOLEON'S HERDENKING. Op Coreika zijn op 5 Mei een plechtige herdenking plaats vinden van het overlijden van Napoleon. Een processie. met den bisschop van Ajac- cio aan het hoofd, zal zich's morgens naar het Palmenplein begeven vlak bij net geboor- tehuis van Napoleon. Daar zal een hoogmis onder de palmen worden gevierd voor het al- taar, opgericht aan den voet van het stand- beeld van den Eersten Consul. '9 Middags zal generaal Franchet d'Es- pervy als vertegenwoordiger van de Fran sche regeering aen eersten steen leggen voor een gedenkteeken van de plechtigheid. In den vroegen morgen zullen op het tijd- stip, dat de banneling honderd jaar geleaen stierf, 101 saluutschoten worden gelost. DE HUWELIJKSKANSEN IN DUITSCHLAND. Een medewerkster van den Lokal Anzeiger deelt op grond van de olficieele bevolkings- statistiek mede, dat het overschot van vrou wen in Duitschland, tengevolge van den oor log, van 1026 tot 1155 op de 1000 mannen is gestegen. De huwelijkskansen zijn voor de vrouw dus aanmerkelijk slechter geworden. Voorloopig openbaart zich dat nog niet in de huwelijksstatistiek. Tijdens de oorlogsja- ren was net aantal buwelijken uit den aard der zaak sterk gedar d In 1913 bedroeg het 7,7 op de lOOO inwoners, in 1914: 6,8, in 1915 en 1916 nog slechts 4,1, in 1917 kwam een geringe stijging tot 4,7, in 1918 tot 5,3, terwijl in 1919 net cijfer van v66r den oorlog weer bereikt werd, om in 1920 tot bijna het dubbele, nl. 12.4 te stijgen. Dat is natuurlijk het gevolg van de vele huwelijken der uit den oorlog teruggekeerde soldaten. De schrijfster verwacht echter, dat de cijfers wel- dra in dalende richting zullen gaan, vooral omdat de economische vooruitzichten zoo weinig hoopgevend zijn. Wel zijn er vele fac- toren, die net trouwen bevorderen (de hooge loonen in den landbouw, de dure prijzen <Se restaurants, pensions en hotels celibatairs in rekening brengen), maar de 1,800,000 ge- sneuvelde mannen zijn onherroepelijk van de huwelijksmarkt verdwenen en de daardoor ontstane wanverhouding tusschen het aantal mannen en vrouwen zal volgens de schatting dei" statistici eerst na 27 jaar vereffend zijn. Duizenden vrouwen, die anders getrouwd zouden zijn, zullen derhaive een eigen huis- houding moeten ontberen. De schrijfster trekt daaruit de slotsom, dat het plicht is, voor de vrouw gunstige voorwaarden te scheppen, om zich een zelfstandig bestaan te verzekeren. ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA. De Amerikaansche zeelieden hebben het voorstel van de reeders in zake de 15 pet. loonsverlaging verWorpen. In alle Ameri kaansche havens, behalve in die aan de groo te meren, dreigde gister een algemeene sta king uit te breken. EEN DOODENSCHIP. Dinsdag zijn door Maastricht op weg naar Antwerpen, een sleepboot en trie groote Fransche schepen gekomen, die 960 lijken van in Frankrijlk gesneuvelde Amerikaansche soldaten vervoerden. De lijken worden over Antwerpen naar New-York vervoerd. In Bel- gifi waren de schepen met eerebetoon van mi litairen en burgers ontvangen en begeleid Enkele Belgen te Maastricht hebben de sche pen met bloemen bestrooid. De autoritdten van Maastricht hadden geen kennis van den doortocht gekregen. Waarechijnlijk zullen nog meer lijkentransponten vol gen. MEXICAANSCHE BANDIETEN IN ACTIE. Vijftien Mexicaansche bandieten overvielen, naar Reuter aan enkele bladen meldt, beamb- ten van een petroleummaatschappij bij Tem- pico en roofaen een bedrag aan geld, dat voor salarissen was bestemd, groot 135,000 gouden peso's. Tien personen werden ge- dood, waaronder twee roovcrs. EEN TELEGRAM AAN HARDINQ Te Innsbruck- heeft wegens de geweldda- digheden te Bozen een groote protestvergade- ring plaats gehad, waaraan vertegenwoordi gers der Tiroolsche landsregeering en van den gemeenteraad van Insbriick, en tevens leden der Groot-EHiitsche volkspartij deelna- men. In ee eenstemmig aangenomen motie worden alle volken zoowel vriend als vijand en de geheele wereld tot getuige geroepen van het bloedbad te Bozen en tot de onomstoote- lijke waarheid, dat Zuid-Tirol niet anders is dan een kolonie, een tweede Tripolis en het in Bozen begane onrecht om vergelding roept. Aan den president van de Vcr. Staten is, door bamiddeling van dan Am. caakgelestigde tc Ween en een telegram gezonden, waarin de Andreas Hofer-bond de vraag tot den presi dent richt wat Amerika denkt te doen ten op zichte van het zelfbeschikkingsreaht van Z. Tirol, waar de Ver. Staten daarvoor toch hebben gestreden. De vereeniging van Zuid- met Noord-Tirol moet ten spoedigste plaats vinden. AMERIKAANSCHE BLADEN OVER DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. Naar de Echo de Paris verneemt, spreken de bladen van New-York de meening uit, dat wegens de wending, die het schadevergoe- dingsvraagstuk de laatste dagen heeft geno- men, de onderhandelingen als afgesloten moe ten worden beschouwd en Frankrijk het Roer gebied zal bezetten. EEN INCIDENT IN DEN SENAAT VAN ROEMENU. E>e correspondent van de „Temps" te Boe- karest meldh dat zich in den Senaat een in cident heeft voorgedaan. Een senator uit de Boekowina Grigovovid zeide bij de bespre- king der wet tot heffing van 50 pd. van Duit sche goederen, dat RoemeniS hand in hand moest gaan met Duitschland. Een senator riep daarop: „Leve Frank rijk!" De spreker antwoordde met: „Leve Duitschland!" De geheele senaat stond daarop dadelijk op onder het roepen van: „Weg met hem, eruit met den verrader Professor Thomas Jonnesco vroeg den se naat niet meer na<ir den man te luisteren, die de nagedachtenis had geprofaneerd der dooden van den oorlog voor de nationale eenheid. De spreker van zooeven trachtte te verduidelijken wat hij bedoeld had: hij had bij zijn uitroep het oog gehad op het Duitsche volk na de revolutie. De algemeene proteaten der vergadering beletten hem verder te gaan en daarop pro- testeerde de minister van buitenlandsche za ken, Take Jonescu, krachtig tegen de beleedi- ging der gevoelens van het geheele Roemeen- sche volk door den senator van de Boeko wina. Het is niet mogelijk zeide de minister dat Roemenie het land, dat ons de knie op de keel heeft gezet, Duitschland, met hetzelfde oog beschouwt als het land dat ons ervan heeft bevrijd, Frankrijk, door dengeen te ver- pletteren clie ons verpletteren wilae. Langdurige ovaties begroetten het slot de zer rede. HET COMMUNISTISCH HOOFD- KWARTIER TE NEW-YORK. De New-Yorksche politie heeft Vrijdag- avond een inval gedaan in het zoogenaamde communistische hoofdkwartier. Zij arresteer- de twee personen en nam een groote hoeveel- heid communistische documenten in beslag, welke naar men zegt aanleiding zullen geven tot massa-arrestaties over het geheele land. Eveneensr werden orders uit Moskou gevon den en geschriften, waarin aangespoord werd, om 1 Mei de revolutie te laten uitbre- ken. KORTE BERICHTEN. Volgens berichten van den „Beri. Lokal moreel en materieel gesteund worden. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Simons, heeft ontslag gevraagd, inaar het is hem niet verleend. Uit Saarbruoken wordt gemeld: In Saaralben is Woensdag een Fransch muni- tiedepot met 600 gTanaten in de lucht gevlo- en. Kort na deze explosie ontplofte een twee- le depdt met 300 granaten. De bevolking vlucfat in paniek. uit Weenen hebben de Weensche geneesheeren bij wijze van protest tegen de wet op tandtechnikers, besloten in staking te zullen gaan. Ete staking zou reeds hedden be- ginnen. Volgens het „Journal" zouden de V. S zeer binnenkort weder deelnemen aan de be- raadslagingen der geallieerden. In de provincie Gemel (Wit-JRusland) zouden pogroms hebben plaats gevonden. Aan meer dan 60.000 personen zou schade zijn berokkend, terwijl het aantal dooden ge- schat wordt op verscheidene duizenden. Bij een stemming hebben ongeveer 80 pet. van de bedienden in den kleinhandel te Berlijn zich uitgesproken voor een staking, die, volgens het „Acbt Uhr Abendblatt", waarechijnlijk morgen zal beginnen in alle zaken van den kleinhandel. De fascisten-regeermg te Fiume heeft ge- capituleerd. Vrijdag is tot overdracht van het !;ezag aan den Itafiaanschen commissar is Be- as ic besloten. De directie van een stoomvaartlijn te Marseille ontving uit Parijs instructies om stoomschepen uit te rusten voor het vervoer van soldaten van Wrangel naar BraziliS. De Grieksche premier Goenaris, de mi nister van oorlog en de chef van den genera- len staf zijn naar Smyrna vertrokken, om ter plaatse den toestand te beoordeelen. Volgens geruchten zal de*Pool'sche re geering een wetsvoorstel voorbereiden, in den geest van dergelijke wetten in Frankrijk en Engeland, tot heffing van extra belasting op goederen van Duitsche herkomst Te Alexandrie is een katoenpakhuis door brand verwoest; 14000 balen zijn ver- nield. Het is de grootste ramp door brand sedert vele jaren, en er is nog voor geen twee pet. geborgen. Tweeduizend en vijifhonderd man, werk- zaam in het district Calcutta (Britsch-Indie) hebben het werk neergelegdzij vragen hoo- ger loon. Een telegram van Tantah (Egypte) meldt van ongeregeldheden aldaar, waarbij drie personen gedood en verscheidene ge mma werden. Uit Riga wordt gemeld: Bij een school in de nabijheid van Baurke werd' naar den Litausohen minister-president Oelinanis, die in een auto naar een volksvergadering reed1, met een handgranaat geworpen. Hij bleef ongedeerd. Het I. N. V. heeft in zijn jongste verga- dsring te Amsterdam sen motie aangenomen tegen het optMden 6m Italiaarmdie faeris- tm. De tteilisaunadie velswiesnigingen sullen nitief De „Patria"f meldt, dat Venizelos defi- besioten is om bmtmlanda te blijvea. Gemengd Nitnws. DE GEVOLGEN VAN GEARMD LOOPEN. De Telegr. heeft een afechrift ontvangen van den volgenden order, dezer dagen ter ken» nis gebracht van de cadetten der Kon. Mili« taire Academic te Breda: Het is mij den laatsten tijd opgervallen, dat meerdere cadetten zich gearmd met jonge da» mes in het openbaar vertoonen. Als gevolg hiervan is meermalen de aandacht dier cadetten zoozeer in beslag genomen, dat zij verzuimen hun meerderen te groeten, blijlc baar, omdat zfj die meerderen niet zien of hero komen. Ook laat de militaire houding van cadetten die, gearmd loopen, meeatentijds zeer veel te wenschen over, althans is die houding geenv zins zooals van aanataande officieren verwacht mag worden. Bovendien acht ik het ongewenscht, dat ca» detten, die immers niet in het huwelijk mogen treden, door met een jonge dame gearmd over straat te loopen, den achijn aannemen, als zou» den zij verloofd zijn, en derhaive voomemens zijn binnenkort een huwelijk te sluiten. Het vorenstaande geeft mij aanleiding te bo< pal en, dat in art. 57 van de consignea de en 3de alinea van boven wordt opgenomen: „Het is aan cadetten verboden zich gearmd in het openbaar te vertoonen". Ik reken op iedera medewerldng om aan go« noemde misstanden, die aan het uiterljjk aan< zien der Koninklijke Militaire Academie onto genzeggelijk afbreuk doen, een eindc te maken. w. g. De koloncl ROeLL. DIEFSTAL. Eenige dagen gelden deed een Rotterdam- sche firma bij de Utrechtsche politie aangifte van het niet aankomen van een aan haar ge- adresseerden aangeteekenden brief. Deze brief, houdende een waarde van 6090, zou op 4 April reeds tegelijk met een anderen aangeteekenden brief afgezonden zijn van het filiaal te Utrecht van de firma te Rotterdam, maar in Rotterdam ontving men alleeen den anderen brief, inhoudende een rentekaart en een renteboelqe. De brief met geld bleef uit en de firma zond haar kassier naar Utrecht om de politie in den arm te nemen. Allereerst werd toen in verhoor genomen de jongste bediende, die steeds de post ver- zendt en haalt. Hij verklaarde eerst, dat hij de aangeteekende zending wellicht per onge- luk in de brievenbus had gegooi<L maar meende zich later te herinneren, dat hij met zijn geheele post eerst naar de afdeeling vocr de aangeteekende brieven was gegaan; de brief met het renteboekje lag bovenop, en daaronder vermoedde hij den brief met het geld. Hij kwam toen echter tot de condusie, aat de laatste zending er niet bij was; hij vond alleen de enveloppe met het renteboekje, en dacht toen dat hij die had verloren. Zijn chef vroeg hem niet om de recu's, waarom hij ze maar niet afleverde Nader ondervraagd verklaarde de jonge- man, dat hij des middags om half vier reals de aangeteekende brieven had ontvangen, en dat een andere bediende later de post voor hem had klaar gemaakt, die hij om 5 uur naar het postkantoor bracht. De andere bediende werd door de recher che verhoord, maar ontkende eerst pertinent Het feit echter, dat hij veel geld in zijn be- zit had. gaf de politic aanleiding hem voor loopig in bewaring te houden. Totdat hij gis termorgen aan de recherche bekende den brief met geld bij den jongsten bediende te hebben weggenomen, en den geheelen inhoud zich te hebben toege&gend. net geld werd terugge- vonden onder zijn voeten m zijn kousen. De oneerlijke bediende is thans in bewaring •esteld ter beschikking van den offider van ustitie. DE VER JAAR DAG VAN PRINSES JULIANA. I Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana woei van de Haagsche torens en openbare gebouwen, zoowel van Rijk, Provintie als Gemeente, en van de gezant- schapswoningen de nationale driekleur. Ook vele particulieren hadden de vlag ontplooid, terwijl de trams weer met gepavoiseerae beu- gels reden. In de volksbuurten was hier en daar een aardige straatversiering aangebracht In de paleizen werd gelegenhdd gegeven om in ae felidtatie-registers te teekenen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Er heerechte vooral in den namiddag een vroolijke stemming in de Residentie. Voor het Paleis van de Koningin-Moeder had zich een groote schare opgesteld, en toen 1 H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinses zich even voor het raam vertoon- dem werden zij op hartelijke wijze begroet. Tijdens het voor bij trekken van den langen kinderoptocht spedde de muziek het Wilnel- mus. De Koninklijke familie sloeg uit een kamer van het paleis den stoet gads. On 10 minutsc vm drie verisok het ver- I stelijk gmaa per auto doer het Veerheut ntar vr. ok op ter 4n en 10. {00 ul- B. irs i), P> it i- e l- n 162 Q20 1396 626 '675 '828 026 165 196 388 623 806 978 161 320 679 938 975 )28 536 703 903 >87 960 199 513 179 351 766 J 58 965 187 197 598 901 >99 161 no 335 103 n ml m >nl am 4.1 m .J - .1 .1. 1 wCIy. 1U- i

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1