Alkmaarsche Courant P I Id g Honderd Drle en Twlntigste Jaargang. Maand&g 2 Mei. F e n i 11 e t o n. Christoffel en Colnmbus )rs We. 101. 1921. Stad&nieuws MEIFEEST Alkmaarsche Bestuurdersbond en Afd. S. D. A. P. Zaterdagavond hield de A. B. B. en afd S. D. A. P. haar Meifeest in de groote zaal van de „Harmonie", onder de leuze: ..Inter nationale Ontwapening en Socialisatie Aan de muurzijde, zoowel als op het too- neel prijkten verschillende vaandels en ba- nieren, terwijl verder door den verkoop van roocje tulpen en het dragen daarvan net heel een feesteliik karakter kreeg Ongeveer half negen opende de heer Os- ge- kam deze bijeenkomst en riep het welkom toe aan de niet-in-groote getale opgekomenen, waarover hij zijn ontevredenheid uitsprak. Spreker vroeg of de afwezigen misschien meer gevoelden voor de Julianafeesten, dan voor het feest der arbeidende klasse. Spreker verheugde rich er over dat thans het gehouden congres der S. D. A. P. het toonbeeld was van tenheid en men er internationaal ook naar streeft. De eer tot die eenheid, welke volgens spr. ko- men zal, komt toe aan het I. V. V. (Inter nationaal Vakverbond). Met genoegen consta teerde de heer Oskam de ernstige verkiezing- uitslag voor den gemeenteraad te Amster dam en hoewel volgens sommigen het vrou- wenkiesrecht onze partij groote sehade zou se protetie verkeerd uitge- vallen. Onze partij neeft zich gehandhaafd, berokkenen, is deze ja zelfs versterkt. Ten slotte wekte de heer Oskam de aanwe- zigen op om vooral deel te nemen aan de groote meeting tegea de reactie op Zondag 5 Juni te Amsterdam. Hierna werd door den heer L. van der Wal, voorzitter van den Algemeenen Nederland- schen Bouwarbeidersbond, een terugblik ge- worpen op den strijd voor den 8-uprendag De gehouden Meifeesten werden altoos in dat teeken gevierd. Groot verzet ontmoeten de arbeiders steeds bij de bezittende klasse, doch de arbeiders zagen in de verovering van den 8-urendag een middel om andere arbeids- voorwaarden te stellen, daarnaast de organi- satie te versterken. Nu de 8-urendag verwe- zenlijkt is, werd in 1920 een andere leuze aangeheven evenzoo in 1921, doch wij moe- ten steeds op onze hoede zijn en blijven, om- dat d bourgeoisie geen middel onbeproefd laat om het veroverde te niet te doen. In dit verband bracht spr. in herinnering de door den heer Van Stapele gehouden interpellate in de Tw. Kamer. Onder de tegenstemmers der gestelde motie bevonden zich ook katho- lieke afgevaardigden, welke echter in Novem ber 1918 geen actie voerden tegen den 8- urendag, doch haar verdedigden. Wat de productievermeerdering betreft om 't tekort in te halen, deze achtte spreker geen bezwaar, doch dat mag niet gepaard gaan met loonsverlaging en 1 anger arbeidsdag. Ook behooren de arbeiders medezegging- schap te hebben in de bedrijven en de produc- tie. Spreker gaf voorts een resumd over de socialisatie der bedrijven. Waar thans de arbeiders in Rusland mede helpen om de maatschappij te doen ineenstorten worden zij daarvan zelf het slachtoffer en daar doen wij niet aan mede.^H^|j^^^H In breede trekken werd door spreker de oorlogsverwoesting gememoreerd. De daar voor gevoteerde gelden hadden beter ge- bruikt kunnen worden ten dienste der menschheid. Hoewel de oorlog in 1914 met enthousiasme werd begroet, neeft .zij door haar duur overal ellende en honger in het leven geroepen. Hieruit k warn de overtuiging voort, dat dit de laatste oorlog zou zijn, maar overal, vooral in de groote landen, maakt men zich mobiel voor nieuwe oorlogen. Dit wordt een enorme last op de verarmde menschheid Waar in 1920 in Nederland een vijftal vor- men van belasting aan ontvangsten 140 mil- lioen bedroegen, werd voor oorlog en marine 145 millioen uitgetrokken. De thans door ons aangeheven leuze: ..Internationale Ontwape ning", moet met alle elan worden ter hand genonfen en daarvoor is alleeen de moderne arbeidersbeweging aangewezen. Vooi onze volkshuisvesting, om daardoor het peil der arbeidersklasse te verhoogen, door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden" Hoe kon ze ook, ter wille van aichtjes, die ze nog maar zoo kort kende, haar man verla- ten Buitendien had hij haar zoo aanhoudend standjes gegieven, van't begin van hum hu- welijk af, dat ze nu onverbreekbaar aan hem gehecht bleek. Zoo nu en dan verhelderde een wilde gedachte aan verzet de rustige scheme- nng die haar geest omhulde, de gedachte aan de heldhaftige daad, hem voor hen et verlaten en de twee arme zwerveldngetjes te beschier- men tot er geLukkiger dagen zouden zijn aan- gebroken. Alls de grond van oom Arthur's karakter goed was, zou hij dan niet moeten erkennen hoe boos hij1 ook was dat zij ten minste Christdijk handelde? Maar die heldere, moedige obgenbli'kken verdwenen al heel gauw voor goed. Haar gemakzucht won het; ze was te goed gievoed. Nla twintig jaar van overvloed, leende haar iiguur zien niet meer tot energieke en bezwaarlijke ondeme- mingen. En toe nze nu definitief Arthur gekozen had1, concentreerde ze al wat ze nog aan wils- kracht bezat op dte taak een werkkring voor haar niohtjes te vinden, die hen buiten 't be- reik zijTner steeds stijgende woede zou hren- fen. Eindelijk ilukte haar dit in een zieken- uis, in Worcestershire, een ziekenhuis, dat Arthur financieel Sink steunde; want daar hij een braaf miensch was, steunde hij ver schillende nuttige insteliingen. Wei voerdc de directrice veel bezwaren aan, maar 'tante Alice wist haar te overreden, en van Januari ot April blesf aem Arthur's hnia gcmivard /*n Du'itfcc/iar# kunnen ge engelden gevonden worden en viert de reactie hoogtij. Hiervoor moeten wij eveneens de strijd volhouden tot het einde. De versplintering in de politiek zoowel na- tionaal als internationaal, betreurt spr., waarvoor hij verwijst Haar de reactie in de Fransche gelederen, bewerkstelligd door Ms- kou. Spr. twijfelt er evenwel niet aan of de eenheid in de arbeidersgelederen zal wel ko- men. Met genoegen constateerde de spr. de gunstige uitslag der Amsterdamsche Raads- verkiezing, hoewel alles tegen de S. D. A. P., ten hoop liep? hetwelk evenwel niet bate. Hoe wel onze politieke en vakbeweging terugliep in ledental, is zij toch kerngezond, omrede zij is de beweging der toekomst, welke niet kan worden tegen gehouden. Thans zijn wij weer een mijlpool verder op den weg uit de kluisters van het kapitalisme. Onze gelederen moeten nog hechter worden gesloten. In onze beweging is de plaats. Dus, aan den arbeid! (Aplaus.) Door de Gemengde Zangvereeniging „De Stem des Volks" werd, evenals met elk Mei feest, hare medewerking verleent. De koor- werken „Morgenrood" en „De Rooden Roe pen" werden goed ten uitvoer gebracht, ter wijl „De Strijdmarsch der Arbeiders" min der juist gezongen werd. De heer J. Stemheim wist het publiek me n declamatie te boeien. De verzen „Ten Sfrijd" (van M argot Vos). „Waakt op prole taren" (Adema van Scheltema) en „Waar genoeg van zijn" (A. van Collem, werden op uitmuntende wijze door hem voorgedragen en het publiek volgden deze met onveraeelden aandacht, eveneens Fragment uit „Legende van Uilenspiegel en Lamme Goedzak". Een dankbaar en wel verdiend applaus viel den heer Sterheim ten deel en een twee- tal komische nummers kwam als toegift. Een gezellig „bal na" sloot dezen Mei- avond. Zondagmiddag werd door den Alkmaar schen Bestuurdersbond en de afdeeling der S. D. A. P. een openluchtmeeting gehouden op het Doelenveld, welke uitstekead slaagde. Door den here J. W. Jensch, voorzitter van den Algem. Nederlandschen Schildersgezel- lenbond werd het woord gevoerd, welke sprak in gelijken geest als den heer van der Wal op den avond van 30 April. Aan de optocht, welke na afloop der mee ting werd gehouden, werd door een 30-tal organisaties deel genomen en werden er on geveer een 25 vaandels en banieren mede dragen. Een zestal muzikanten luisterde geheel op. Na een flinke wandeling door het Spoorstraat-kwartier, werd de optocht op het Waagplein door den heer Oskam ontbonden. De dooden herdachi, Zondagmorgen maakten een 100-tal vrien- den van den overleden heer K. .van 't Veer een wandeling naar de algemeene begraaf plaats, waar op het graf van den te vroeg ontslapene roode tulpen werden neerge- strooid. Eveneens werd een bezoek gebracht aan het graf van de heeren Kniepstra en •Veen. Laatstgenoemden waren ook twee be- kende figuren uit de Alkmaarsche arbeiders beweging. Ook op hun graven werden roode tulpen neergestrooid. De heer Oskam bracht nog een laatste groet aan dezen, de arbei dersbeweging getrouwe strijders. HET SCHOOLFEEST OP JULIANA-DAG Dit feest beteekent voor de jeugd een extra feestdag. Voor het eerst werd dit jaar hier ter stede prinses Juliana's geboortedag met een algemeen schoolfeest gevierd. Verleden jaar waren het alleen de leerlingen der Chr. school, die feest hadden. De Chr. Oranjever eeniging wenschte dit jaar een uitgebreider feest te organiseeren en vond bij vele stadge- nooten daartoe een willig oor. Een groot comite, waarvan mr. Ledeboer voorzitter en de burgemeester eere-voorzitter werd, was spoedig gevormd en de voorbereiding werd vol ijver aangepakt. De werkzaamheden en het waren er vele werden verdeeld over verschillende sub-cotnite's, die er in slaagden het geld bij elkaar te krijgen, dat noodig geacht werd om de 3000 h 3500 schpolkinderen een genoeglijken middag tc bezorgen. Van alien kant werd1 medewerking verleend; het onderwijzend personeel der verschillende scholen zorgde voor het instu decren van de liedjes en verklaarde zich be- reid als spelleiders op te treden en vele an- deren, waaronder onderscheidene Ieden van gymnastiekvereenigingen, boden aan ook als zoodanig te fungeeren. Alles liep dus vlot van stapel, zoodat al leen nog maar gewenscht kon worden, dat het Mlaar teen fcwatnen ze terug. Het was ommogelijk gebleken hen te hou den. De verpleegsters wilden niet met hen werken. De zieke kinder en stamen in wan- neer ze ontdekten wie haar dien bracht en schneiden om hun moed'ens Voorzichtigheids- halve waren tante Alice en de directrice over- eengekomen de ongelukkige nationaliteit der Anna's tc verzwijgen. Ze zouden eenvoudiig rante Alice's nicntjes zijn, de jonge dami Twinkler. „We zullen het von maar liever weglaten had tante Alice, ongewoon slim voor haar doen, gezegd. „Ze hiaddten een von voor hun naam arme fcinderen! Een allerongeluk- kigst aanhangseH Maar Twinkler alleen klonk heel gewoon. Wie zou zeggen, dat het geen Engdsehe naam was? Nog ten geluk, iete vreeselijks dat ze met Bismarck, of zoo hcetten. Helaas, nieta mocht baten tegen de verra- derlijke, ongelukzalige opvailtndheid hun- ner rol-rts. In oombinahe met hun zilver- blond haar en hun besliiste kleine monden en kinnen, scheen die zaak h:peloos Klaarblij- kieliik waren ze vreemdelingen en, even klaar- b'ijjcelijk, waren ze geen1 Italianen. Russen of Franschen. Binnen een week tijd hadden ze onder de zusters de biinamen van Fritz cn Franz. Binnen veertien dagen frok een depu- tatie van de verpleegstensstraf naar de direc trice en eischte op patriottische gronden het wegzenden der Twinklers. De directrice, met de heildge vrees voor oom Arthur in haar hart (want hij was de mildste contribuant), zond de deputatie met een scherpe berisping been, en diaar ze een kloeke dame en niet voor een kleimtje vervaard was, zou't haar misschien gelukt zijn de jeugdige leeding-verpleegsters te handhaven, als de iongste juffrouw Twink ler niet zoo in- 't ook loopend onhandig ge- weeat was. Ts vergarfs traehtta Anna Soss dioor vcr- weer zou medewerken. Geluldcig Is die wensch vervuld geworden Een allerheerlijk- ste dag liet zich reeds Zaterdagmorgen voor- spellen, de traditioneele Oranjezon schoot hare stralen uit en de kinderen trokken tegen den middag alien in zonnige stemming, naar hunne respectieve scholen, om vandaar naar het Doelenveld te 'gaan, waar de opstelling van den stoet zou plaats hebben. Ondanks de moeilijkheden, die het altijd geeft om het kleine volkje bij een dergelijke gelegenheid ordelijk en op zijn plaats te krij gen, was de rij toch nog al gauw geformeerd en kon de afmarsch beginnen. Voorop twee gehelmde agenten te paard, gevolgd door het R.-K. jongens-muziekcorps ,St Louis". In den stoet gingen verder nog mee het Stedelijk Muziekcorps en het Corps ,Ons Genoegen". Muziek dus genoeg om den gang er goed in te houden. En daar ging de lange, lange rij van keurig en kleurig uitgedoste kinderen met vlaggen en enkele vaandels langs Ramen, Doorbraak, Houttil, Langest'raat, Koorstraat, Ritsevoort en Ken- .nemerstraatweg naar het Sportpark aan de Nieuwpoortslaan. Wat zongen de kinderen dapper mee op de tonen der muziek! Als een reuzen-slang trok de stoet het groote veld op, waar de kinderen van elke school de vooraf aangewezen plaats inna- men, da.a;heen begeleid door landstormers cadetten cn eenige anderen, die alien als or de-commissarissen optraden. De plaatsen wa ren rondom een muziekvloer, waar. toen al ien waren aangekomen, „St Louis" plaats nam en als eerste nummer het ,Wien Neer- lands bloed" speelde. De kinderen hadden bliikbaar voorloopig genoeg van het zingen, want hunne stemmen waren hierbij nauwe- Hjks te hooren. Mr. Ledeboer, die in een korte toespraak vertelde van de aanleiding van het feest zal waarschijnlljk slechts door weinlge kinderen zijn verstaan en ook de inhoud van het door hem voorgelezen telegram aan- de prinses is stellig over de hoofden ziiner jeugdige hoor- ders heengqfaan. Desondank9 gaven zij met een luid „hoeratoestemming tot het verzen- den van het telegram, dat den volgenden in houd had: „Ruim 3600 fcestvierende Alk maarsche schoolkinderen bieden Uwe Ko- ninkliike Hoogheid hartelijke gelukwen- schen". Daij nog het „Oude Wilhelmus", eveneens slecht meegezongen, en daarna begon voor de kleinen eigenlijk het feest, want wat kunnen hun toespraken en telegrammen schelen? Het feest is door de goede indeeling echt het glanspunt van den dag geworden Het reuzen-terrein werd geheel ingenomen door groepen kinderen, die alien onder leiding spelletjes dedentouwtrekken, zakloopen, houtjes rapen, en vele andere, die alien op hunne beurt herhaaldelijk een daverend ge- lach veroorzaakten. Groot opgewektbeid heeschte bij alle groe pen, bij dekleinste kinderen zoowel als bij grooteren En alien lieten zich de trada- tie goed smaken. Tal van dames waren voort- durend in de weer om de door het spel dor- stig en hongerig geworden scholieren van eten en drinken te voorzien. Bij den afmarsch van het terrein kreeg ieder kind nog een stuk chocolade. Wat wriemelden de feestvierenden vroolijk door elkaar en wat bood het Sportpark een feestelijk aspect door de vlaggen, de witte jurkjes, de oranjestrikken, -linten, -sjerpen en wimpels en de papieren.kroontjes en kragen, die de kinderen vaneen pwaar schoolklassen droegen Maar ondaniks dit is er toch door de groo teren met ernst gespeeld in den voetbalwed- strijden en de meisjes hd>ben zidh ook gedhcht geweerd in hunen estafettenloop. De voetbal-uitslagen waren als volgt: Voorwedstrijden R. K. S. A (Mulo)—2e G. S. 9-0. 6e G. S.—5e G. S. 6—0. le ronde: 4e G. S.R. K. S. B. 11, door de 4e G. S. bij loting gewonnenn. 3e G. S Christel. School 0—0, door de 3e G. S. bij loting gewonnen. R. K. S. GBurgerschool 10. R K. S. A.6e Gem. S. 10.. 2e ronde. 3e G. S.4e Gem. S. 10. R. K. S. A.—R. K.S.C. 3-0. Eindwedstrijd R. K. S. A—3e G. A. 2—0. De est a fettewedstrij d voor de meisjes werd ten slotte gewonnen door de le groep meisjes der 6e Gem. School in eindstrijd met een groep van 4 der Burgerschool. Door het ge- dubbeldfen ijver en opgew^ktheid Anna reii- citas' tefcortkomingen aan te vullen. Anna Fe- licitas was een geboren droomstertje. wie han- den en voeten, voor de zuiver practische din- gen in dit leven verkeerd stenden Niet al leen, dat het haar geen enkelen keer gelukte de dertig kruiken waar zdj voor opkwam, vol gens het voorechrift in dertig minuten te vul len, maar bovend'ien liep ze geregeld tegen elken emmer aan die ze op haar weg ontmoet- te en gooide er menigmaal fen omver Patien- fjes en zusters zagen haar met augst komen, haar zaal Was telkens een meer gelijk. ,,'t Komt alleen omdat ze aan andere din- gen dented', trachtte Anna Rose haar met vuur te verdedigen tegenover de zuster van de wacht. ,,Aan iets anders denkt echo'de de zuster „Ja, ziet u, ze leest een massa. Als ze maar even haar kans schoon ziet, leest ze..." „Lieest ze?" echo'de de zuster. ,.En dan, ziet u, raakt ze aan't denkea „Denken? Ik raak van lezen niet aan 't denken." „Tot mijn innig leedwezen", schreef de di- rectriCe aan tante Alice, ,,zie ik mdj verpiicht uw jongste ndchitje, zuster TwinklerTl, te ont- slaan. Ze toont niet de minste roeping te be- zitten' voor de verpleging. Uw oudste nichtje daarentegen dbet flink haar best en zal ik met genoegen houden." i „Maar ik kan hier niet blijven", verklaarde Anna Rose, teen de directrice haar deze be- sludten meedeelde. „Ifc kan niet van mijn zus ter scheiden. Ik zou wel eens willien zien wat er van het arme kind mbet worden, als ik niet op haar-paste! U verged, dat ik de oudste bail" De directrice legde haar pen neer ze was een vrouw, die veel notities maakte en keek zuster Twinkler II strak aan. Maar Anna Rose opgegroeid op een pick, waar slechts liefde cn geluk geheerecht hadden, be- meentebestuur waren voor deze wedstrijden twee fraaie medailles als wisselprijs besdhik-» baar gesteld, Na afloop der wedstrijden wer den zij door den Burgemeester uitgereikt. Die voor de meisjes estafetteloop werd met eenige hartelijke woorden ter hand gesteld aan den heer Eits, hoofd der 6e Gem. S. die voor de jongensvoetbalwedstrijden aan Breeder Theo dores hoofd der R. K. Mulo School. Het elf- tal dier school heeft zeer goed gespeeld en de medaille zeker verdiend. De Derde Gem Sdiool gaf in den eindstrijd uitstekend parti; en kreeg als troostprijs een mooien voetbal. \teor hen, die het feest op touw hebben ge- zet, is de dag een succes geweest, dank zij de allerwege ondervonden medewerking. Een woord van dank is wel verdiend voor het per soneel der scholen en alien, die hunne krach- ten en hun tijd hebben gegeven om de jeugd een aangenamen middag te verschaffen. 1 MEI-COMm. In samenwerking met de Rev. Soc. Vrou- wpnclub en de Ontspanningsschool ,JToop der Toekomst" te Amsterdam, werd er giste- ren een kinderfeest gehouden op het daartoe door Jhr. Mr. P van Foreest te Heiloo afge- stane landgoed „Nijenburgh", wien voor diens libera liteit in deze door den voorzitter, den beer Tjaden, dank werd gebracht. Om 11 uur arriveerden met ,zie Alkmaar" een 1000 kinderen uit Amsterdam aan de Bierkade, waar een 500 Alkmaarsche kinde ren zich aansloten In optocht, voorafgegaan door muziek en met de vertegenwoordigers van de verschil lende revolutionnaire socialistische clubs met oritplooide banieren trok men door de stad naar Heiloo, waar de kinderen na een toe spraak door den heer Tjaden meermalen ont- haald werden en zich den verderen dag met verschillende spelletjes vermaakten. Om 6 uur vertrok onder veel belangstel- ling de boot met de Amsterdamsche kinderen weer van de Bierkade. Het 1 Mei-Comite (samengesteld uit diver se Revolutinaire groepen) hield haar Mei feest gisteravond in de groote zaal van „Harmonie", welke niet geneel gevuld was, waarover de voorzitter, de heer Zomerdijk, zijn leedwezen uitsprak, terwijl hij voorts me- dedeelde, dat dit thans het 30e Meifeest is, wat gevierd wordt. In verband hiermede bracht hij een woord van dank aan de Revo lutionnaire vrouwen voor hun zwaren arbeid heden aan den dag gelegd om een 1500 kin deren een gezelligen dag te bereiden. Na de aanwezigen het welkom te hebben joegeroe- pen, werd door den heer Arbous een drietal verzen gedeclameerd en wel „De Daad" (van Adama van Scheltema); „Waakt op, prole- taren (A. v. S.) en „Het Slagveld" van Von Collem. Met onverdeelden aandacht werd den de- clamator gevolgd; vooral bij het laatste num mer, waar menige traan werd weggepinkt. Hierna werd door den heer Tydema^ het onderwerp „Op de lijken kiemt het graan", behandeld, waarin hij een terugblik wierp o den grooten Europeeschen oorlog en a' spr. zich de vraag stelt waar dat graan is? aan is het antwoord daarop. „Rusland"; hetwelk zoo juist wordt geschetst in het nieuw uitgekomen boekwerk van de bekende beeldhouwster Clare Sheridan en getiteld Russian Portraits'. Deze schrijfster heeft in den imperialisiischen oorlog haar man verloren en bleef over met 2 kinderen. Waar de Russische vertegenwoordiger Kamanef te Londen vertoefde, gevoelde zij behoefte om zich met hem te verstaan en daardoor meer te weten te komen van de Rus sische toestanden. Deze Russen werden altoos geminacht, beschouwd als wilde beesten, als een wilde woeste horde. Zij bespeurde wel in Kamanef, dat hij de drager was van een nieuwe wereld, en ging later met hem naar Rusland om daar de toestanden zelf.te aan- schouwen en. deze in haar dagboek bij te houden. De gegevens wijzen op een zuiver, nieuw opbloeiend volksleven. De voonnannen zijn idealisten, doch geen wilde beesten, zoo- als zij door Nierstrasz en de zijnen in een boekje worden geschetst. Nad at Lenin, Trotsky en Dzjaniski door Clare Sheridan waren gemodelleerd, heeft zij tevens met hen van hart tot hart gesproken, waaruit haar bleek. dat de bolsjewiki een vroolijk opgewekt volk is. Armoede bestaat in Rusland niet in dien mate als wordt geschetst. Wanneer Clare Sheridan haar indrukken zou wi'.len uitbeelden, zoo schrijft zij, dan zou zij daar haar geheele leven aan kunnen wijden Alles is daar even grootsch De inge- burgerde zeden aan „omkooperij door fooien" zat all de argeloo6heid der onwetendheid? en klein, pdepjong en' opgewonden als ze daar net haar schiiterende oogen en verb it gezicht voor de directrice stand, deed1 ze deze dame denikert a an een verontwaardigd jong katje. „Uitstekend", antwoordde de directrice, 'n glimlach crnderdrukkendc„Een mensch moet altijd doen wat hij als zijn eerste plicht be- schouiwt." Zoo keerden de Twinklers dus weer terug naar oom Arthur, en de directrice slaakte een zucht van verlichting, want ze had ze veel liever niet dan wel en oom Arthur zei .Verd....!" Arthur P' vennaande zijn vrouw zacht. „Ek zeg verden ik zeg nog eens verd'...!" riep oom Arthur, buiiten zich zeit van drift. Wat, voor den dudvel, moeten wij.„" Arthur!" vennaande zijn vrouw weer. „Ifc zeg, wat voor den dudvel moeten wij met die twee mo f fen beginnen? Als de mensch en ze hier verleden jaar niet wouen slikken, zul len ze t dan nu wM' dtoen, denk je? God, wat ha alt een man zich1 een last op den hals als hi] trouwt Arthur, dk verzoek je vriendelijk niet zul- ke re we dingen te zeggen", smeekte tante Alice, met tranen in haar vriendelijke oogen Er volgde weer een perdode van wanhopi- ?c inspanning voor tante Aflice. Ze schreef op> al'lerlei advertenties, presenteerde de wceldngen als 'kinderjuffrouwen, als opge- wekte jonge dames-van-gezelschap, als hul- oon in de huishouddng, ja zelfs als weezen, die graag als kinderen zouden aangenomen worden. Ze zag van dke sailaris-eisch af. bood hen voor niets aan en trachtte hen eindelijk nog begeerlijk te maken door een Engelsche Ze zijn echt Engelsch", schreef tante Alice ontelbare malen in ontelbare hrieven. „Toch voel ik mij verplidit u meer te deelen dat ze vioeger cen Duitsc^cn vadcr gchad hebben. Maar dat kunaan as aatuurtijk aiat haSpaa", bestaat niet meer. Het bestormen en ver- nielen van stations heeft zij nooit gezien; er heerscht daar een vroolijk, opgewekt leven, vooral wanneer het gesneeuwd heeft. en deze worden daar ruimschoots van voed- sel en kleeding voorzien, hetwelk in Neder land alles te wenschen overlaat In Rusland beschikt men voor de verzor- ging van kinderen over voldoende rest- oorden; terwijl men in Nederland hiermede achterlijk is. Het nieuwe geslacht heeft het- recht het beste te eischen. De hospitalen heb ben al datgene wat noodig is en Rusland kan verschaffen. Humane menschelijke klanken komen daar uit Rusland naar voren en wan neer Clare Sheridan de vraag aan Kamenef stelde: „Waar is de waarheid?", dan was zijn antwoord: „Er is in de wereld geen Waarheid; de waarheid is in ieders hart!" In de fabrieken waar gewerkt werd, werd oed gewerkt. De godsdienst wordt niets in en weg gelegd, terwijl Napoleon tijdens zijn verblijf in Moskou zijn paarden in de kerken stalde; de bolsjewilti aoet dat niet. De museums in Moskou zijn prachtig in or- de en boeien meer dan het Britsche museum in Londen. Wat de oorlog betreft! Dit wil de Russi sche bevolking niet; zij wil de vrede, doch de andere landen willen den oorlog, terwille van de hcerschappij De Russische revolutie moest geboren wor den. In de nieuwe socialistische groepen leeft de revolutie. De le Mei moet ziin een teeken, een vaan, een opengang in uw nart, de geest des levens om een nieuwe klasse naar voren te brengen. In de pauze gaf de heer Klomp te kennen, dat de rede van den heer Tydeman een nieuw geluid was en dat hij als vrij-socialist hier anders tegenover staat. Het betoog was een verheerlijking van de bolsjewiki De commu- nisten willen de staat veroveren en zelve de macht uitoefenen, de vrije socialisten zeggen: ,,weg met den Staat", om te komen ot vrijheid voor ieder. De vrijmaking van het proletariat moet gebeuren door het proleta- riaat zelf.-. Wij zien de wcreldgeschiedenia anders. Deze wereld berest op uitbuiting en wij moeten dan ook het kapitalisme bestrijden door de productie, die thans uitsluitend ge- ichiedt om winst te maken te doen plaats maken voor de socialistische, die er op ge- richt zal zijn om alien het noodige te ver schaffen. Met de communisten hebben wij aen gemeen en wel dat de productie komt in handen van de gemeenschap. Het kapitalis me beheerscht nog steeds het economische stelsel en moet verdwijnen. De wereld be- hoort aan alien en moet voor alien bewoon- baar worden De 1 Mei-dag moeten wij dienstbaar ma ken om ons social istisch begrip te verster- ;en. De 1 Mei-dag moet zijn de dag der wa- oenschouwing, de dag tot opwekking van strijd voor m socialisme, van strijd. Na de 'pauze werd door den heer Arbous nog gedeclameerd „De Kruissprook"' (van Multatuli); „E)e dag der Opmarsch" (van Roland Hoist) en tot slot „De Rede van Max Havelaar tot de Hoofden van Lebak". Na afloop mocht de heer Arbous een wel- verdiend applaus in ontvangst nemen. RELIGIEUS SOCIALISTISCH VERBOND. Gisterrnorgen sprak bij den muziektempel in den Hout de heer H. A. Brinkhorst van Amsterdam, daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de onlangs nier opgerichte af deeling van het Religieus Socialistisch Ver- b nd. De belangstellmg was bevredigend. De heer J. van EnscSut, voorzitter, opende de bijeenkomst. Spreker zeide, dat het be stuur gemeelkl had, dezen dag niet onge- merkt te mogen laten voorbijgaan. Spreker bracht dank uit aan het gemeentebestuur, dat Wdwillend het terrein had afgestaan. Spre ker zette het doel van het Rel. Soc. Verbond uiteen in de volgende formule: Propaganda te voeren' voor het socialisme, voomamelijk daar waar deze propaganda re- ligieuse bezwaren ontmoet en ten tweede den materialistische geest te bestrijden in so cialistische kringen. Spreker wekt op tot het geven van bijdra- gen, tot welk doel werd gecollecteerd. Deze inzameling bracht 8.05 op. Hierna werd gezongert het 3de couplet van de socialisten-marsdl, hetwelk aldus be- gint: „N5et met de waap'nen der barbaren" De heer Brinkhorst, aan het woord komen- de, zette uiteen wat onder cultuur is te ver staan en gaf voorbeelden van cultuurveree- ring en cultuurverachting, waarbij hij er op weCs, dat in beidc eenzijdigheid kan sohui- enz. enz. Tante Alice's hand deed haar pijn van al 1 schrijven en elke oplossimg, die mis schien nog te vinden- ware geweest, wend ver- hindend doordat Anna Rose hardnekkig wei- aierde zich van Anna Felicitas te laten schei den. Waar't al uiterst moeilij-k viel iemand te bewegen ten zx>o'n obscuur pcrsoontje te nemen, was de kans ze alle twee fegelijk te loozen natuurlijk geheel udtgeslotcn. Intusscben werd' oom Arthur bij den avond oraangenamer op de slaapkamer. Tante Alice was ten einde raad en barstte soma in wanho- oige huilbuden los. De twcelingen pijnigden hun jeugdige hersenen. om een udtwcg te vin den, even hard verlangend om oom Arthur van hun tegenwoordigheid te ontlasten, als hij verlangde om ervan ontslagxm- te wor- den. Konden ze zicli maar onafliankelijk ma ken; iota doen, werken. zddi als iwoede meis- ie verhuren net hetzelfde wat Nla lanig beraad! stelden ze een advertentie op, die zie in't gehcim aan The Times z'onden, al hun zakgeld bijcenschrapcnde om haar te be- talen T>e aanbieding luidde: ..Energiek zustcrpaar, verwant aan vijan- dige natie, doch van smettelooze, onkreukba- re Engelsche gevoel- ns, zoelot werk wat ook mits eerbaar. Willen zich ook wel ver- lagen." Ainna Felicitas vroeg, wat haar zuster, die bedacht had, met dat laatste woord' meendfc •n Anna Rose legde haar uit: „Het beteekent, dat we bijvoorbeeld met alle plezicr werkmeis- ies zouden willen worden. Eerste en tweede. Ik eerste natuurlijk, omdat ik de oudste ben." Toen vroeg Anna Felicitas om het niet be ter zou zijn dit er bij te zetten; ,,verlagen" klonk haar een bcetje ,,raar", naar Anna-Rose die het woord; bedadit had, vond dat juist uitstekend gekozenzoo beknopt en zoo veel- zeggend, en ze wilde het niet veranderen. idu- f ET .52 Ad- vr. >ok op iter l6n ion 70. )00 B. rt), k. i, it e ,1- 162 226 396 526 675 828 026 165 196 388 523 306 )78 161 320 )79 138 >75 (Vbcdr vmnaittA) 8 36 f03 103 187 160 99 13 i79 j51 '66 :58 65 87 ■97 98 91 99 61 10 35 03 i»«. Ul- feu- t b

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5