c len. Door een rtltgvus sorfallsttscfie lerens- leer wordt deze eenzijdigheid opgeheven. daar zij begrijpt, dat de wereld in beginsel goed is en daamevens het nog onvolkomcne n de wereld verstaat en bestrijden wil. Spreker sloot de bijeenkomst met een krach- tige opwekking tot aansluitmg bif de jonge aideding. AFSCHEIDINIG LANGS PLANT- SOENEN. De slechte toestand waarin zich bevindt de admitting dienende tot afscheiding tusschen het gemeen te-p 1 antsoen en het erf bij het per- ceel Aohterom No. 17 maakt het nood-ig eeni ge voorziening te treffen. De plantsoengrond figt bij deze schutting ongeveer 0.70 M. hoo- ger dan het particuhere erf, waardoor de schutting, waarvan het ondergedeelte tevens ebruikt wordt als grondkeering, zeer veel te ijden heeft. Naar de mcening van B. en W. behoort om dere redcnen't maken eener grn.v vering ge- heel ten laste der gemeente komen en het schuttinggedeelte daarboven voor gemeen- schappelijke rekening. Uit een economisch oogpunt verdient het daarbij aanbeveling de grondkeering te maken van metselwerk, waardoor het onderhoud minder kostbaar zal zijn. De kosten zullen 200.bedra- gen, waarbij de bovengrondsche afscheiding met bestaand materiaal kan geschied'en B. en W. stellen voor te besluitenBurge- meester en Wethouders een crediet te verlee- nen van 200 voor het doen maken voor ge- meente-rekening van een grondkeering van metselwerk en voor gemeenschappelijke reke ning van een bovengrondsche afscheiding van bestaand materiaal, ter afscheiding van het gemeenteplantsoen van het erf "bij het perceel Achterom No. 17, en deze uitgaaf nader te regelen bij suppletoire begrooting eventueel bij af- en overschrijving op den aienst 1921 OUDERCOMMISSI8N. In Bijlage NO. 67 schrijven B. en W. De Wetgever heeft door art. 20 der Lager Onderwijswet 1920 een nieuw instituut n.l. de z.g. Oudercommis&iea in het leven geroe- pen. De inrichting, samenstelling, bevoegdhe den en de.wijze van verkiezing dezer eommis- sies is geregeld in den algemeenen maatregel van bestuur van den 31sten December 1920 (Stbl. 951). Waar in deze gemeente het to- taal aantal leerlingen van twee scholen 200 te boven gaat, is het noodzakelijk voor iedere school afzonderlijk eene zoodanige commiseie in te stellen, welke naar het oordeel der be- trokken ouders zal bestaan uit ten minste drie en ten hoogste zeven leden. Het met de instal ling dezer oommissies beoogde dod is het vormen van een schakel tusschen ouders en onderwijzers, gemeen te-besturen en sch ool toe- zicht en het bevorderen van een goede ver- houding en samenwerking van school en huis. In vergand hiermede houdt iedere commissie met de ouders teammate twee maal per jaar eene bijeenkomst (ouderavomd). Op deze bii- eenkomsten, geleid door het hoofd der school, zijn mede de onderwijzers tegfenwoordig. In art. 9 van bovengenoemden algemeenen maatregel van bestuur is voorgeschreven, dat de ouderavonden bij voorkeur dienen gehou- den te worden in een lokaal van het schoolge- bouw, hetwelk daartoe behoorlijk verlicht en verwarmd kosteloos ter beschikking is te stel len. Wij achten het gewenscht te bepalen, dat ook de gewone commissde-vergaderingen plaats hebben in een schoolvertrek. Het heeft onze bevreemding gewekt, dat art. 71 der Lager Onderwijswet 1920 niet op het buitengewoon lager onderwijs (waaronder blijkens de bcpalingen van het Koninklijk Be- sluit van den 31sten December 1920, Stbl. 948, de scholen voor zwakziniugen worden gerangschikt) van toepaasing verklaart hei in den aanhef dezes genoemd artikel 20 der Wet. Gelet todi op het karakter van het bui tengewoon lager onderwijs, lij'kt het ons niet minder gewenscht voor de in deze gemeente eerlang te openen school, evenals voor elk der scholen voor gewoon lager onderwijs, eene oudercommissie in te stellen en' zouden we licht geneigd zijn hier aan een leemte in de wet te den ken, ware het niet dat ook geene be paling is te ontdekken, welke bedoeld art. 20 op het herhalingsonderwijs kraohtens de nieuwe wet vsrvolgonderwijs geheeten van toepassing verklaart, zoodat wij wel moe- ten aannemen dat een en ander opzettelijk is achterwege geblevek Waar geen enkele be paling Uwen Raad evenwel verbiedt om ook met be trekking tot de school voor buitenge woon lager onderwijs en de herhalingsscho- len eene oudercommissie te doen instellen, hebben wij het eventueel door Uwe Vergade- ring te nemen besluit zoodanig geformuleerd, dat het een resultaat in dezen geest bereikt. Na nog vermeld te hebben, dat de ouders ter bepaling van het aantal personen dat in de oudercommissie zal zitting hebben en ter verkiezing der leden, voor de eerste maal sa- men geroepen worden door of namens ons College, meenen wij. met verwijzing naar de overige bepaling van meerbedoelden alge meenen maatregel van bestuur, waarvan wii een afischrift ter lezing hebben nedergelegd, te kunnen volstaan en geven U in verband met het bovenstaande in overweging te be sluiten a. voor elk der openbare lagere scholen, voor de school voor buitengewoon lager onderwijs en voor de cursussen voor ver- volgonderwijs eene oudercommissie, als doeld in art. 20 der Lager Onderwijswet 1920, in te stellen b. voor de vergaderingen der sub a bedoel- de commissies een lokaal der schoolgebou- wen kosteloos, zoo noodig verlicht en ver warmd. beschikbaar te stellen. OEFENING EN RONDOANO BRANDWEER. Woensdag a.s half zeven worden door de brandweer te dezer stede op het Waagplein de gewone jaarlijksche oefening en demon- stratie gehouden. Vooraf wordt door de stad een optocht gehouden, waaraan door de verschillende brandweer-vereenigingen zal worden deelgenomen De stoet vertrekt om half zes van de hoofdpost. Provinclaal Nienws UIT BERGEN. Ter voorbereiding van de voor het 3e Re giment I 'tuzaren ontworpen oefeningen zul len binnen kort alhier voor enkele dagen wor- dmni iagekwartierd 3 Subaltern# ©fficierea, 3 onderoffWerm, 13 korporaale «n macsctiftp- pen en 19 paarden. Tot Hoofdingeland van den polder de Bcrgermeer alhier is herkozem de heer N. tt Hart, alhier. Eene wijziging is tot stand gekomen van de vcorschriften betreffende de inrichting der rtkeningen en boefchouddng van de gemeente- ontvangers in de provimcie Noord1-Holland, zoomede unpens den vorm dier processen-ver baal van opneming hunner boeken en kas door burgemeester en wethouders. Was het openen eener rekening bij den postchfcque- en girodienst met de bestaande voorschriftcr. niet in overeenstemmiiing, het openen eener zooda nige rekening door die gemeente is thans uit- druikkelijk gesandionneerd. Aan; den dienstplichiidge A. Slot, uit deze emeente is voor goed vriistelling van den ienst bij de Mfilitie verleena. UIT BiROEK OP LANOBNDIJK. Aan den dienstpladntige K. Witsen, uit de ze gemeente, is voor goed vrijstelling van mi- lit iedienst verleend. UIT STOMPETOREN. Zaterdag 30 April vierden Jan Akkerman n Trijntje Ton alhier hun gouden huwelijks- feest Zooals te verwachten was. heeft het hun in de dagen daarvddr niet aan belang- stelling ontbroken, maar vooral op den dag zelven Week hun ,dat vclen deelden in hun vreugde. Door een photograaf te Alkmaar wera een kiekje van hen genomen, zoodat we ze misschien weldra in „De Prins" zien prijken. De naaste buren hadden te hunner eer de vlag uitgestoken, terwijl een drietal personen niet tevergeefs aanklopten bij de in- woners tusschen de Voetbrug en de IJzeren Burg, want het gouden echtpaar, dat altijd in de gemeente Schermerhom heeft gewoond, geniet velcr achting en vriendschap. Des avonds bracht ons fanfarecorps hun een sere nade, die door een groot deel der inwoners werd bijgewoond. Na afloop hiervan nam de heer D de Boer het woord, om Akkerman en echtgenoote geluk te wenschen met hun feest en ae enveloppe met inhoud te overhandigen. Zoo heeft alles er dut toe medegewerkt, dat deze dag voor hen onvergetelijk blijft. UIT SINT PANCRAS. Zondag werden op het voetbalterrein van V. V. V. weder een stel wedstrijden gespeeld, waarvan de belangrijkste was die tusschen V V. V. I van hier en A. F. C II van Alk maar, welke in competitie uitkwamen. Er werd in vlug tempo gespeeld. waarbij A.F.C. de leiding nam en behield tot de rust met 5-0 Na de rust met den wind mede bracht V. V. V. I. het tot goals, doch ook de gasten behaalden 2 doelpunten, zoodat, toen de scheidsrechtcr, de heer J. Petri, einde floot, V V V. geslagen was met 7-2. Om 10 uur voormiddag speelde V. V. V III tegen D. F S I van Dirkshom en verloor met 0-1, terwijl de striid tusschen V. V. V. II teg^i AFC III, welke om 12V2, uur begon, eindigde met 2-1 in't voordeel van de ontvan- gende vereeniging. UIT HEILOO. Zsterdagavond vergaderde de Tuinbouw- vereeniging „De Vooruitgang" in het lokaal van den heer Helder alhier. De opkomst was tamelijk bevredigend. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Spreker memoreerde in korte trek- ken het doel van deze vergadering. De benoeming van een zaaier lokte, wat loon betreft, nogal eenige discussie uit. Het loon was vastgesteld op 60 cent per uur voor den zaaier, terwijl bovendien 15 cent per uur voor de machine moet worden betaald. Het ing er nu maar om, of dit loon moet worden taald vanaf de woning van den eventueel te benoemen zaaier of wel vanaf het perceel waar moet worden gezaaid. Het bestuur stelde voor te rekenen vanaf den tuin, hetwelk na ampele bespreking werd aangenomen. Sollicitanten voor de functie van zaaier waren echter niet te vinden. waarna het be stuur voorstelde, dengene te benoemen die op't oogenblik de machine in bewaring heeft Aldus bcsloten. Evenals vorige jaren werd aan den te be noemen keurmeester een vcrgoeding toege- kend van 8,50 per reis naar Beverwijk. Dit is te beschouwen als minimum. Het bestuur heeft vrijheid om indien het zulks noodig acht de vergoeding te brengen op 10. Voor deze functie gaven de heeren Filippo en Lim- men zich als candidaten op Bij stemming werd de heer Limmen met groote meerder- heid als keurmeester gekozen. Benoeming ladingmeester. De heer Stroo- ker, die zich wederom beschikbaar stelde, werd bij acclamatie herkozen. De vergoeding voor deze functie bedraagt ook voor dit jaar 0,56 per uur, met een minimum van 1,50 per dag. Bij het bestuur waren aanbiedingen inge- komen voor de levering van paardenmest, sloffen, bindgaren, bindteen en dennenstok- ken Na eenige bespreking over prijzen en kwaliteit, werden door eenigen reeds bestel- lingen gedaan, terwijl de gelegcnheid daar toe nog eenigen tijd open blijft bij het be stuur. Daar het nog al eens schijnt voor te ko- men, dat sommige leden niet al hun produc- ten ter veiling aan de vereeniging afgeven, doch ook gebruik maken van andere gelegen- heden, b.v. hun witlof aan „St. Willebror- dus" laten veilen en hun spinazie te Bever wijk werd besloten om die leden, wanneer zulks wordt geconstateerd, eenmaal te waar- schuwen en, bij herhaling, te royeeren Over het algemeen was de vergadering niet al te best gestemd over het vervoer, vooma- melijk over de lastige dienstregeling der N-H. Tram. Het bestuur gaf dit volkomen toe. doch daar binnen korten tijd een nieuwe dienstregeling te wachten is (de voorzitter heeft daarvan reeds inzage gehad en ver- klaarde dat de nieuwe regeling al de bezwa- ren weg zal nemen), werd goedgevonden een en ander te laten zoo het is. Bij de rondvraag werd erop aangedrongen, dat de schuur zal wonden geteerd en de bas cule zal worden nagezien. Een en ander zal in orde gebradht worden. Zaterdacravond vierde de afd. van de S D. A P. en Transjportarbeidersvereeniging m het lokaal-Hlder haar eerste Meifeest. De opkomst was vrij goed, als men in aanmer- king neemt, dat ook te Alkmaar een gelijk feest werd gevierd. De voorzitter, de heer v. d. Val, heette al ien welkom op dezen eersten feestavond is huiseWjke Jaarmvadertrrg bfjecn. braclrt o. a. dank aan mevr. Houtkoopcr-Bol, die dadelijk was bereid gevonden in deze bijeenkomst t« spreken Het nieuwe verschijnsel, dat nu de vrouw het kiesrecht heeft vcrkregen en de vrouw als propagandiste het pad opgaat om de vrouw voor te lichten, begroette spr. als een verblijdend teeken. Met een algemcene uit- cenzetting cn opwekking opende spreker deze bijeenkomst tin sprak de hoop uit, dat de fa- milie grooter mag worden. Na een zangnummer begon Mevr. Mout- kooper-Bol haar uiteenzetting. Het deed spr genoegen om op dezen mooien avand het woord te mogen voeren in deze plaats, waar zii geen onbekende is. Zij riep vooral de jon- eeren een woord van lof toe voor hunne op- V^mst Zij ziin het vooral die jonge, frissche ,j>vens die nieuwe persspeetieven meebren- "■■en Vooral in dezen stnjd hebben wij die frissche hcofden noodig. In een bevattelijk Hetoog behandelde spr de leuze: „Socialisa- He van bedriiven en tegen het Militairisme". 7H sprak verder tot alien, maar vooral tot de "rouw, die. al is het nog zoo weinig, van haar besrhikbaren tiid moet afnemen om ook ;n de politieke vraagstuklcen van den dag te kunnen meepreken Nu zii het stemrccht heeft, Veft zii dien plicht Met haar duidelijke, be- vatteliilce uiteenzcttine heeft spreekster tot 4e arbrifiersvrouw gesproken en haar zefcer -nn-ewekt om den man niet alleen te helpen in het gezin. doch door al haar ten dienste «faande middelen hun bestaan te verbeteren en hun kinderen on te voeden in den strijd te- o-en kap'taal en militairisme. Vervolsrens werd de gezellige avond ge- vnld met voordrachten in emst en luim, afge- nrfwld met zang en muziek. 7onder h*nifel is d"ze avond geslaagd en mnstrecks 12 uur sprak de voorzitter het slot- woord Met een opwekking om te strljden toeen loonsverlaglne. welke onmogeiiik is nu de nrifzen der levensmiddelen en dergeliik* n'pf dafmi weVfe hfi 00 voor de demonstra te nr> 5 Mei te Haarlem en 5 Junl fe Am sterdam. onder de striidleuze: Tegen het militairisme er voor geen man en geen cent", "'at em onderwerp is dat spr na aan het k"rt 1a<r 7e$ nieuwe leden gaven zich op. Em ge7e'li<r hal beslont den avond. Sp©rt. VOETBAL. Voor de finale der tweede afdeeling .Beker- wedstrijden „Alcmaria" kwalificeerde „Go Ahead I" zich gisteren door met 3-0 van „Hollandia II" te winnen. Het Hoomsche elftal was verre van voile- dig. „Hollandia II" kwam uit met 10 spe- lers, waaronder nog vier invallers. Het ver- Ioop van dezen wedstrijd was in geen en deele geschikt dc bezoekers enthousiast te stem- men. „Hollandia IT kwam laat. Twee spe- lers misten het clubcostuum en waren bijna niet van dc tegenpartij te onderscheiden, wat voor ,,Go Ahead" lastig spelen was. Er werd tamelijk stevig begonnen, maar het ging hoe langer hoe forscher. Scheidsrechtcr Hartland trad daar lang niet voldoende tegen op. Over 't geheel had hij een ongelukkigen dag „Go Ahead" greeg o.a. een strafschop te nemen voor een handsgeval, waaraan echter naar wij ineencn een „HoUandia"-man zoowel als 'n „Go Ahead"-speler zich schuldig maakten Dit maakte de stemming niet beter. Nog er- ger werd het toen de leider kort tfaarna een opgelegd buitenspelgeval overzag en „Go Ahead's" derde doelpunt toekende. Dc links- half van „Go Ahead" kwam in minder zach- te aan raking met den Hoomschen achterspe- ler. De eerste-moest uitvallen, den tweeden werd verder meespelen verboden. Toen ging het negen man tegen tien. De stevige links- achter-speler van „Go Ahead" trad meertna- len veel tc pootig op. Nu waren er bij „Hol- landia IP'ook spelers die niet bang waren voor een duwtje, maar't gehcel was toch een minder aantrekkelijke vertooning. Mid- denlinie en voorhoede van „Go Ahead" heb ben wel goed gewerkt. Voor vooral in de voorhoede. De zwarte centrehaH was de beste speler bij „Hollandia". „Go Aliead" zal nu in de finale spelen te gen ,H. R. C." uit den Helder „Alcmaria II" kwam, na den eersten wed strijd, in gewijzigde opstelling en met eenige nieuwe spelers in't veld tegen „B. V C. I" uit Bergen. De Alcmarianen nioesten toe-' zien hoe de enthousiaste Bergerploeg een 1 -0 achterstand in de tweede helft wist om te zet- ten in een 2-Voverwinning. 't Laatste kwar- tier was „Alcmaria II" zonder haar doelman, die door ^en der backs werd veivangen. ,,Alcmaria IV", het eerste adspiranten-elf- tal, speelde gisteren een heel aardigen wed strijd tegen „Rood Wit" en won met 1-0. Wat de toestand.van het AJcmaria-speelveld betreft, deze is voor de bcide doelen ten zeer- ste voor verbetering vatbaar. Misschien kan daar in de zomermaanden wat aan gedaan worden. Wij twijfelen ook niet of dc korte toegangs- weg van de Nieuwpoortslaan naar de tweede ingang Sportpark (tegenwoordig de entree tot het voctbalveld) zal geriefelijker worden gemaakt. De wedstrijd Z. F. C. IIAlcmraia werd gisteren te Zaandam kort voor't einde door den scheidsrechter gestaakt, wegens de hou- ding van het publiek. De stand was toen 2—1 voor Z. F. C. II. Het Ned. Elftal speelde gisteren te Rotter dam een oefenwedstrijd tegen het Oostel. elf tal en won met 50. Het Ned. Elftal kwam uit met drie invallers voor v. Tilburg, Baaij en Delsen. De invaller David Buitenweg speelde een prachtige partij. Het Amsterd. elftal won met 30 van Brussel. In de tweede hleft maakten de Am- sterdammers drie goals binnen vijf minuten. Van de drie Belgische internationaals lie bij Brussel medespeelden blonk de bekende back Swartenbroecks boven alien uii KORFBAL. K. V. K. V. ID. O. S. I 6-1. Vriendschappel ijk) De mioie lenteZondag heeft K. V. K. V. eep uitstekende overwinning geschonken. Als om pl.m. 11,15 K. V. K. V. en D. O. S. zich onder leiding van Wouters opstellen, verkiest K. V. K. V. met de zon in den rug te spelen. Dadelijk ontwifckelt zich een vlug spel, waar bij K. V. K. V. iets sterkcr blijkt. Lang duurt het dan oolc niet of de Visser geeft K- V. K. V met een mooi schot de leiding, weldra ge- volgd met een dito sdiot van Beta. Na wisse- ling zid Wigman leans, doer een niet al te tnoof pnnt (zw^rtfje) dun stand op 3—0 te brengen. Jammer nu dat een K. "V. K. V.-da- me wegens haar voet het niet larger kon uit- houden, waardoor D. O. S. heel sportief een dame het uitvallen. Kort na den uitworn moest er weder iemand uitvallen doch dif- maal een K. V. K. V. heer, waar spoedig een invaller voor in de plaats kwam. Nu komt de D. O. S.-aanval in actie er wordien verschei- dene wanhoopsschoten gelost, waaronder ech ter vele mooie en einddijk weet eeni D. O. S.- heer door een fout in de K. V. K. V.-verdedi- ging met een mooi schot den achterstand te verkleinen tot 31 waarmede de rust ingaat Na rust gaat de bal van hand tot hand, van vak tot vak en om beurten verkeeren beide korven in gevaar. Een bal echter uit de D. O. S.-verdediging wordt door een K. V. K. V.- heer onderschept en Twijn ziet dan ook kans door een prachtschot den stand op 4—1 te brengen, terwijl Blom kort daarop voor de 5e maal de D. O. S.-mand wist te doorboren. Na draaifng is K. V. K. V. verreweg in de meer- d'erheid. Het spel in de K. V. K. V.-aanval was veel beter als dat van D. O. S. wat groo- tendeels te wii ten was aan het n iet tactisch genoeg optreden van de D. O. S.-verdediging Bets wist dan ook echter met een mooi schot den stand te brengen op 6—1, waarmede scheidsrechter Wouters, die goad vcvideesd, hat einde floot. Wat de spelers (sters) betreft mag mej. v d. Torren hier zeker tot een der beste speel- sters van D. 0. S. genoemd worden die den geheelen middag een uitstekende partij ge speeld heeft Terwijl bij K. V. K. V. geen uit- zonderingen genoemd mogen worden, daar zij alien keurig gewerkt hebben, wat ook groo- tendeels te danken was aan de goede veran- dering die het twaalftal heeft ondergaan. Het twaalftal kan echter nog veel stoker uitko- men hoor K. V.-ers! Zeetfldlngen STOOMVAARTLIJNEN. Sty. Mij. Ntderland. Oranje vertr. 3<> April v. Amsterdam n. Batavia. Rlotti arr. 26 April v. Bangkok te Batavia. Kon. Net}. Stb. Mi). Tellus arr. 29 April v. Melilla te Carthage- na. Venus air. 29 April v. Smyrna te Konstanti- nepel. Vesta arr. 28 April v. Patras te Piraeus. Amor vertr. 28 April v. Salonica n Smyrna. Danae arr. 29 April v. Vigo te Oporto Hiermes vertr. 29 April v. Malta n. Lissabon. Irene rr. 29 April v. Augusta te Bari. Orestes arr. 29 April vi. rbrail te Hamburg. Kon. Holl. Lloyd. Brabantia (thuisr.) vertr. 29 April v Las P almas. Kon. West-lnd. Maild. Crijmssen vertr. 29 April v. Hamburg n Am sterdam. Commewijne vertr. 27 April v. Paramaribo n. Amsterdam. Jan van Nassau vertr. 28 April v. Curasao n. Puerto Columbia. Prns der Nederlanden (uitevertr. 29 April Cuxhaven. Holland Amerika Li)n. Moerdijk air. 29 April v Rotterdam te Taco- ma. Holland-O.-Azll U)n. Clio arr. 26 April v. Delagoabaai te Port Natal. Ntatley Abbey vertr. 27 April v. Port Natal n iDelagoabaad. Holland-Britsch-lndit Li)n. Ridderkerk (uitr.) arr. 29 April te Port Said. St. Augustine Abbey (uitr.) vertr. 30 April v. Rangoon. VechtdSjk vertr. 30 April v. Rott. n. Hamb- Java-New-York Lijn. Sommelsdijk, v. Java n. New York, vertr. 29 April v. Genua. Holland-Australia Lljn. Djebres vertr. 29 April v. Hamburg a. 'Hull. Salatiga (thuisr.) arr. 29 April te Genua. St. A'Ibans Abbey vertr. 30 April v. Amster dam n. Australia. Waltham Abbey vertr. 28 April v. Melbour ne n. Sydney. Holland-Zuld-Afrika Li)n. Bloemfontein (thuisr.) arr. 29 April te Al- goabaai. Java-China- Japan Lljn. Tj'!panas arr. 26 April te Batavia. Tjitaroem arr. 25 April v. Japan te Batavia. Rott. LI Sydiney n. Ver. loyd. Jacatra vertr. 27 April v. Kon. Samarinda (uitr.) arr. 27 April te Padang. Besoeki vertr. 30 April v. Rotterdam n. Bata via. Soerakarta vertr. 30 April v.R otterdam n. Java, via Londen. Rotterdam-Zuid-Amerika Lljn. Aiphard1 (thuisr) vertr. 27 April v. Las Palm as. Stv. Mi). Oceaan. Atreus, v. Japan n. Amsterdam, arr. 27 April te Port Swettenham. Elpenor vertr. 26 April v. Hongkong n. Amsterdam. Ingezontien Stukken (B uit en ver ant woordelijkheid van de Redac- tie. De opnanu. '1 deze rubriek bewijst geens- zins; dat de Rcuactie er mede instemt). HANDELSREGISTER EN KAPITAAL. Het le lid van Art. 19 der Handelsregister- wet luidt als volgt: „Voor de inscbrijving van eene handels- „zaak is voor de eerste maal een bedrag ver- .^chuldigd en voor elke ingeschreven handels „zaak is na het jaar van inschriiving jaarlijks „een bedrag verschuldigd aan de Kamer van ,JKoophandel en Fabrieken, waar de inschrijr „ving behoort te geschieden, bcrekend naar ,Jiet in- de handelszaak gestoken kapitaal". Nu is de vraag, welke velen. die veiplicht zijn zich voor inschrijving in net Hanclelsre- gister aan te melden. gesteld hebben: Wai wordt bedoeld met „het in de handelszaak gestoken kapitaal"? De toelichting, voorkomende op de in te vullen formulieren, brengt „eenige" ophelde- ring. Daarin toch lezen wij: Onder het in de Handelszaak gestoken Kapitaal" wordt verstaan: het op net oogenblik der aangifte (eventueel volgens de balana van het laatste boelg'aar) werkelijk aanwezig eigen kapitaal der Handelszaak; derhalve, net gestorte kapi taal eventueel vermeerderd met reservoi, of venninderd met verlieaea en verhoogd met I het geleende kapitaal, voor zoover dtt tests-* deelt inWioatenVerliee. Deze definitie is misschien duideiijk voor het bepalen van het op t« geven kapitaal van een naamlooze Yennootschap, een midden- stander zal ze allesbehalve duideiijk zijn. Vooral de laatste zinsnede verhoogd met het geleende kapitaal, voor zooverre dit laatste deelt in Winst en VerliesC, maakt het er niet duidelijker op. Aangezien in de middenstandsvereenigin- gen over dit onderwerp reeds gediscussieerd is, acht ik't van belang't hier aan de orde te brengen en wil ik trachten duideiijk te ma ken, wat naar mijn meening als kapitaal moet worden aangemerkt en voor het handelsre- gister dient te worden opgegeven. Wanneer het betreft een handelsvennoot- schap onder eene firma, zal in het credit der balans wel aangegeven staan het kapitaal, dat ieder der vennooten in de zaak heeft ge stoken. Hier zal het dus niet veel moeite kosten ,Jiet in de handelszaak gestoken ka pitaal" te bepalen; evenmin bij een comman- ditaire vennootschap. Moeilijker is het dat kapitaal te bepalen, wanneer de hanriel&raak behoort aan ten koopman. In het algemeen kan men het verschil tus schen activa (bezittingen) en passiva (schul- den) kapitaal noemm en. wanneer jaarlijks een balans wordt opgemaakt, wordt in het credit der balana dat kapitaal van den koop man, den eigenaar der zaak Jbet aansprake- lijk hoofd" aangegeven. Echter komt het zeer dikwijls voor, dat on der de activa en passiva posten voorkomen, die niet de handelszaak betreffen jmaar daar feitelijk buiten staan. B.v. een koopman heeft buiten zijn winkelhuis verschillende andere huizen in eigendom, die hij verhuurt en waarop hij b.v. een hypotheek gesloten heeft. Onder de activa komen dan voor „Huizen" en onder de passiva hypotheek O./G., die uitgeschakeld moeten worden, omdat ze fei telijk buiten de zaak staan. daar in zekeren zin nieta mede te maken nebben. Hetzelfde geldt b.v. voor eifecten, hypotheken u/g e. d., deze dienen dikwijls alleen tot geldbelegging en staan buiten de zaak als zoodanig Wil een koopman dus het in zijn zaak ge stoken kapitaal bepalen, dan is het dienstig na te gaan, of op zijn balans bezittingen en schulden voorkomen, die niet tot zijn handels zaak behooren. Hij dient dus zijn balans in tweegn te split- sen: een die betreft zijn zaak en een die zijn vermogen aangeeft. Laten wij met een voorbeeld dit trachten duideiijk tc maken. Gesteld de laatste balans van een koopman zict er aldus uit: Balans per 31 December 1920. Kas 100,— Inventaris 300,— Goederenvoorraad Debiteuren Winkelhuis (hierop is een hypo theek gesloten) 12.000,— Huizen 15.000,— Effecten 5.000,— Hypotheken u/g 3.000,— 10.000,— 3000,- 48.400,— 2.000,— 6.000,— 7.000,- Bank (rekening-courant) Crediteuren Hypotheek O /O. Nog te beta len inkamsten belas- tu»g 400,— 15.400 Kapitaal 33.000,— 48.000,— Dan zou hij de balans aldus dienen te split- sen: Zaak-Balans. Kas Inventaris Goederenvoorraad Debiteuren Winkelhuis loo,- 300,- 10.000,— 3.000,— 12.000,— Bank (rekening-courant) Crediteuren Hypotheek O./G. Handelskapitaal 25.400,— 2.000,— 6.000,— 7.000,— 15.000,— 10.400,— 25 400,— Vermogens-Balans. Kapitaal in de zaak 10.400,— Huizen Effecten Hypotheken u/g 15*000,— 5.000,— 3.000,- Nog te betalen inkomstenbelas- ting Vermogen 33.400,— 400,- 33.000,— 33.400,— Uit bovenstaande blijkt duideiijk, dat de koopman een kapitaal van 10.400,in zijn zaak heeft gestoken. En dat het kapitaal, dat hij voor de inschrijving in het Handelsregis- ter moet opgeven, dus niet is 33.000, maar slechts 10.400, Wie de gewoonte heeft, aldus zijn balans te splitsen, zal er een groot gemak van hebben. Het komt wel-is-waar voor, zooals in bo venstaande definitie is te lezen, dat iemand, die geld leent, ook proliteert van de winst of deelt in het verlies, dus een deel der winst bekomt, doch dat is eene uitzondering. Ik be- grijp dan ook niet, dat dit geval in de defini tie genoemd is; het geeft m. i mcer verwar- ring dan verduidelijking. Ook die „vermeer- dering met reserven" kan verwarring bren gen: een reserve voor dubieuse debiteuren b.v. verhoogt in geenen deele het kapjtaal. Doch dit onderwerp ligt verder buiten mijn bestek. Ik hoop, dat bovenstaande eenig licht mag brengen op dit duistere punt, want't is niet van belang ontbloot erf men 15,of 50, dan wel 7 100,— betaalt bij eerste inschrij ving in het Handelsregister. Maar bovendien „de jaarlijksche bijdrage" keert terug. Ik hoop, mijnheer de Redadeur, dat ik niet te veel van U verlangd heb en eindig met U mijn dank te brengen voor de gastvnjheid in zoo ruime mate van U genoten. Met de meeste hoogachting, S. J. A. KEESOM, Adm. van het Centraal Bureau van Advies v. d. Middenstand.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6