Alkmaarsche Courant Hodopraatjss van sen Parisienne. Hondard Drie en Twlntlgste Jaargang, Dins dag 3 Mei. F e u i 11 e t o n. Christoffel en Columbus 192L Ms. 1QJI. XVII. Rome, half April. Maakt het niet een heel onverwachten in- druk, mijn Hollandsch vriendinnetje, dat er dezen keer boven mijn brief die plechtige naam: „Rome" prijkt? Een Parisienne is meest overal, behalve in Parijs, maar de grenzen van haar vaderland overschrijdt ze zelden, al reist ze het heele jaar door van Nice naar Parijs, van Parijs naar Deauville, dan weer naar Biarritz en zoo maar steeds v.oort. Ik verzeker je dan ook, dat we hier als Franachen eenig in ons soort zijn; je begrijpt al wel weer, waaraan ik dat zie, natuurlijk aan de toiletten, door al de naties, die Rome nu bevolken, ten toon gespreid. Het schijnt soms, alsof de landstaal Engelsch was. In de l'entemaanden hangen de boekhandelaars 'n bordje uit: „English and American Li brary", de cafd's worden ..tearoom" en elke vreemdeling wordt in Italiaansch-Engelsch aangesproken. En nu zou ik je graag vertellen van alles, wat op mij als-Parisienne indruk maakt, en dan is het heusch niet een langere of een kortere rok, een hoed met bengelende kersen, een meer of minder verregende voile maar je verwacht dat nu eenmaal van mij, en het woord „Rome" heeft je al doen vreezen, dat ik wel heelemaal niet meer op de hoogte zou zijn van't geen „men" draagt „men" dat is dan de Parisienne maar ik zal je gauw geruststellen, en ie meenemen naar de Ro- meinsche Derby", en daar kijken we niet te veel naar de paarden, om niets te verliezen van alle Elegance om ons been. We zijn mid den tusschen den beau monde van Rome en als de Romeinsche vrouw het fijne, Italiaan- sche type van „la belle Ferronnifere" niet zoo zuiver nad behouden, dan kon je je verbeel- den op de Courses van Longchamps te zijn; de maand April is hier als een Fransche Juni-maand de maand van de „Grande Semaine", van den .Grand-Prix" en de toiletten zijn stellig uit de Rue de la Paix of van de Place Vendome. En wat wij nog niet konden dragen, omda^we er nog geen gelegenheid toe vonden: denTfcuwe foulards met groote patronen, de gestreepte en geruite taffetas, de soepele capelines, dat dragen de Italiaansche mondaines, met de gratie van de Parisienne, maar zonder haar, soms te groo te, coquetterie. Dit voorproefje van het seizoen smaakt naar meer, nog meer van die zachte weeefsels, nog meer van die harmo- nieuse kleurencombinaties, nog meer gra- cieuse modellen. Beschreef ik een vorigen keer niet de zoo- genaamde „robe trois pieces", die bestaat uit een japon, die ook met een manteltje gedra- gen kan worden, of uit een rok en jaquet van dezelfde stof en kleur, met een blouse of ca- saquin, die een harmonieus geheel kan vor- men met den rok, wanneer de mantel wordt uitgetrokken Zulke combinaties kunnen van heel eenvoudig tot heel geklee 1 worden geko- zen. Op de Italiaansche courses heb ik er Zwart en wft heeft nog altijd veel aan- hangsters; „black and white is always right". Het is vooral voor yrouweri met beperkt kleed- geld hfct middel er altijd correct uit te zien, terwijl het niet opvalt, dat men dikwijls bet- zelfde draagt. En dan is er nog de allernieuwste prac- tische vinding: la robe Frdgoli of robe h transformations, waar met eenzelfde fond, door het op- of afhangen van panden, van kragen, het omdraaien van de mouwen, het het uittrekken van den bovenate van twee rokken allerlei verschillende Hfecten worden berrikt. Deze vinding is allereerst practisch, maar of ze ook zuinig is? Practisch op reis en voor elke vrouw, die waarmee dan ook, een dcuk bezette dag heeft? Allereerst behooren tot deze categorie de „robes trois jrieces", maar dan is er verder nog: een rechte petite robe met korte mouwtjes, waar met twee wijde zijpanden een heel ander aspect wordt verkregen; en bij elk van deze twee japonnen kan het korte losse manteltje gedragen wor den. Op een middagrobe van zwarte taffetas met breede dwarse oanden „bleu roy", wijde rok, eenvoudige taille kunnen ook twee wijde zijpanden worden aangebracht van zwarte taffetas, of een lange mantel met heel wijde manchetten en kraag van blauwe taffetas. Een buitengewoon prettig bezit zijn: een fourreau (onderjapon) van zwart satijn en een van witte zijde, bij v. crfipe d eChine. De naam „fourreau" moet je doen denken aan een nauwsluitend kleedingstuk; het lijfje al- leen is plat, zonder mouwen en laag uitge- sneden, maar de rok is in ruime klokvorm of geplisseerd. Op die beide fourreaux zijn alle mogelijke tuniques, redingotes, dunne jurk- jes te dragen; op de zwarte bij v. een tunique van witte organdina, van voren gespleten en gegarneerd met drie zig-zags van smal zwart satijnen lint rondom op den rok: of een tu- niqud van cr6pon marocain met bedrukte re- vers van de rcSpe, waarmee de tunique is gevoerd en die tot onder aan den zoom loopen of een korters acsaque of casaquin van rood- met-zwarte crepe of een lang zilvergrijs sa tijnen ocrsage met pagode-mouwen en zwar- ten kraag, *n zwart kanten of tullen joapon- netje etc. etc. etc. Op de witte fourreau alle mogelijke tinten organdi voor een jeugdig toiletje, een tunique van zwarte cr&pe de soie, enfin dit witte on- derjaponnetje is ook alweer onmisbaar bij alle doorschijnende stoffen, die de zomer ons schenkt, maar die veel van haar elegance ver liezen, wanneer er ondergoed met borduursels en kantjes doorheen gluurt. Je ziet wel, dat alles gedragen wordt: lan- i ge en korte tailles, lange en korte rokken, nauwe en wijde mouwen, rokken van heel i nauw tot heel wijd; er wordt veel aan onzen smaak overgelaten en aan ons verstand; we moeten zelf inzieq, dat we niet in 'n vollen autobus kunnen met een crinoline-rok, maar dat dit het meest gracieuse model is voor een dansjurkje. De couturiers maken zelfs ver- schil tusschen een nauwe robe voor diner of theater en een wijde „pour danser". De stoffen, die ik hier in de winkels zie, lijken met kleuriger dan in Parijs, „vert ja de" (jaspisgroen) wordt in grootere vlakken toegepast; maar heel mooi vond ik taffetas met cerise satijnen strepende breedere zwar te tusschenruimten hadden fijne, bijna witte streepies. Mooie groote ruiten op bijv. zacht grijs fond en lint, onsymmetrisch gestreept. De groote capelines van gekleurd Itali- eenige gezien. bijv.: een rok van marineblau- Jfi ?,e eu we reps met losse zijpanden, die bestrikt zijn I f 1 v.~iiP« tin* e?n'1 een lan§ I met ruitjes van korenblauw en staal; dezelfde ?i'i jen A rand j broderie vormt een breeden rand onder langs I r+oi;iFf Jv. a,h?ngend, staan de fijne het rechte mantelt e en onder aan de mouwen meisjes bijzonder goed, het Is en garneert ook let corsage van blauwe mode' voor zon en zomer, maar ook s wel de cloche van paardehaar, met heel bree de luifel, bijn geen rand van achteren; en dan zijn er bretons en toques, en tricornes en crepe. Het jasje, dat met een rechten boord gesloten kan worden, is met dezelfde koren- blauwe crepe gevoerd. - En dan deze combinatie: een zwart satijnen me, veeren en bloemen en strikken tailleur met los manteltje, dat gevoerd is met s crepe mousseline nattier (blauw) en waarvan COLINE. ook de kraag is en de omgeslagen punten van de opengeknipte wijde mouwen; hierbij een casaque van dezelfde crepe, geborduurd met een eenvoudig randje vieux rose en zil- ver, waarvan ook leine motiefjes op de pun- ten van de kraag; hierbij een zwarte toque, gegarneerd met een pouf van struisveeren. Een steeds nog gezochte combineering van twee weeefsels is: marineblauwe serge met zwart satijn, bijv. het bovenstuk van de robe is van serge, langs het ronde decollete en de korte rechte mouwtjes gegarneerd met drie rijen witte stiksels, de rok is van zwart ge- pliseerd satijn, evenals het ruime manteltje. Stadsnieuws GEBRUIK VAN HET GEMEENTELIJK GY MNASTIEKLOK A AL EN SPORTPARK. De besturen van de gymnastiekvereenigingen „Kracht en Vlugheid", „De Halter" en f urnlust" hebben zich tot den Raad gtwend met het verzoek het daarheen te willen lei- den dat aan hunne vereCnigingen het gratis gebruik wordt toegestaan van het gemeente lijk gymnastieklokaal en Sportterreinen, noO' dig voor de gynastieklessen aan de respec- tieve afdeelingen hunner vereenigingen, of door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden" 6) N'iemand schreef op de advertentie dan een vereeniging in Londen, die zich ten doel stel- de in nood' verkecrende buitenlanders van vij- andige naties voort te helpen. „Licf!dadiigheid!" zei Anna-Rose, haar neus- je optrekikende. „En verbeelid1 je, dat ze ons als vijanden zoudten beschouwenriep Ainna-Felicitas ver- omtwaardiiigd: „Gns!" Terwijl Mama haar oogen vuilden zich met- tranen, maar dank ziji fiaar lange Wimpers wist ze ze nog terug te houden. ontidekten ze een advertentie op het "'^d1 van The Times, waarop ze onmid- dellijk schreven, zonder er een woord! van aan .ante .Alice te zeggen. De advertentie luidde: Licht gewond off icier zoekt intelligent en onderhoudend gezelschap. Bij voorkeur lemand, die een 14 P.K. Humiber kan chauf- teeren. Salaris nader overeen te komen. n La ten we maar schrijven, dat we verstan- dig, intelligent en onderhoudend zijn", riep Anna-Rose vol vuur. «Ja wie weet, of we H ook niet werke- lijk zoudien zijin, als we eens in de gelegenheid Werdera gesteld", antwoordde Anna Felicitas met een kleur van opwinding. ryEh als hij ons neemit, kunnen we oin beur- ten. met hem uiitgaan, dian hoeft hij het safa ris niet te verdubbeleni." vJa> want dubbel betalen zou hij; natuur lijk nooit doen Ja, en terwijl we nog wat heen en- weer scrijven over de oondities en zoowat, konden vc ons vast met com Arthur's auto oefenen." „Maar diat it «ea inaimiin 2au dat geen '•radii 1 mtSom?" „Ja, zeker well maar't verschil zou toch niet grooter zijn dan tusschen een mam en 'o vrouw. Een man en een vrouw zijn allebei menschen, n Daimlers en' Humbers zijn alle bei auto's." „0, juist", zei Anna Felicitas, hoewel ze er ,.het juiste" niet van inzag. Dienzelfden dag nog schreven ze een ent- housiasten brief. Hlet eenige, waarmee ze in eenigen twijfel verkeerden, deelden ze aan't eind van het vierde zijdje mee, toen ze aan de beleefde slotphrascs genadierd warcn en den licht-ge- v,onden officier verzochten, hun te veroorio- van hun medelijden met zijn verwondingen uit Ste dirukken. Ze bekenden, dat ze nog nooit in de gelegenheid waren geweest een Hum- ber ie chauf.eeren, doch dieze gelegenheid zou ei' natuuriijlk zijji, zoodra hij hen engageer- de. Ook verzochten ze hun te willen melden of hij bepaald mannelijk gezelschap wensch- te. Ails dat het geval mocht wezen, was't rg jammer, want ze waren geen van beide mannen, maar ongeluikkig juist meisjes. Gedurende drie weken ontvingen ze taal noch teeken op hun lang epistel. Ze haddlen1 dan ook al le hoop al la ten varen en de verne- derende gevolgtreikiking gemaakt, dat ze hun gebrek aan intellect en onderhoudenheid al dadlelijk in hun schrijven verradJen hadden toen er op zekeren dag een brief kwam van het Algemeen Hioofdkwartier in Frankrijk, gead resseerd aan De beide jonge dames Twinkler. Het bleeik een lange brief te zijn venscheidene velletjes lang van dien licht- gewondien officier, waarin hij hun vertelde, dathij weer was „opgelampt" en' naar het front teruggezonden, dat hij: hun^ antwoord op zijn' advrtentie ten slotte daar *ontvangen en een stapel antwoorden gekregen had1, maar dat Ret hunne hem het allerbeste bevallen was. De een1 of anderen keer, wanneer hij weer in Engelandl terug en in staat zou zijn zelf te chauffeuren, hoopte hij hun eens te mogen toee«n has hBtrijjJi suto-cijdsa was. Als hun hun een subsldle te willen toestaan gelljk staande aan het bedrag dat voor het ge- noemd gebruik moet worden betaald. In de zitting van 3 Maart 1.1. werd dit adres in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Daaraan voldoende berichten B. en W dat bij raadsbesluit van 9 Maart 1898 eene Verordening ii vastgeateld betreffende het gebruik van het Gymnastieklokaal (Gemeen teblad No. 78) waarin o.a. is bepaald dat voor het doen verwannen, verlichten en schoonhouden van het lokaal eene vergoe- ding verschuldigd is. Die vergoeding is bij Raadsbesluit van dienzelfden datum (Ge- meenteblad No. 83) bepaald op 0.30 per uur. Werd hierin voor de gemeentekas slechts een matige vergoeding gevonden voor de be- wezen diensten ter wille van het groote belang der lichamelijke ontwikkeliqg dat bedrag is sindsdien nog nimmer verhoogd en tot heden, nu de kaopkracht van het geld aanzienlijk is verminderd, onveranderd ge- handhaafd. B. en W. meenen dat het Uedrag der niet alleen voor het gebruik van het lokaal maar 66k van de toestellen ver schuldigde vergoeding z66 gering is, dat het geen beletsel behoeft te zijn Voor den bloei der Vereenigingen die lichamelijke ontwikke- ling ten doel hebben. B. en W. wenschen hierbij echter nog te wijzen op art. 2 der Verordening (Gemeente blad No. 83) luidende: „Indien de vergunning om van het lo „kaal gebruik te maken is verleend ten „behoeve eerier vereeniging, die zich ten ,",doel stelt jfosteloos of tegen een geringe „retributie onderwijs in de gymnastiek te. „geven aan minvermogenden, dan is voor „aeze, naar gelang der omstandigheden, „geene of slechts de helft van de in artikel „1 vermelde vergoeding verschuldigd. „De beslissing omtrent de vraag of de „vereeniging in de termen valt als in de „eerste zinsnede van dit artikel bedoeld, Is j,aaa burgemeester en wethouders." Hieruit blijkt dat het koatenbezwaar nim mer voor het gebruik van het Gymnastieklo kaal behoeft at te schrikken. Ten aanzien van het gebruik van het Sportpark zijn B. en W. tot eenzelfde conclu sie gekomen. De gemeente heeft zich in het belang der lichamelijke ontwikkeling der jeugd daarvoor aanzienlijke uitgaven ge- troost. Had de gemeente zulks niet gedaan dan was de oprichting van het Sportpark vermoedelijk geheel achterwege gebleven o was, in het gunstigste geval, eene gelegen heid in het leven geroepen, voor de beoefe- ning van het Openluchtspel in zijne velerlei vormen allicht minder geschikt dan thans het geval is. B. en W. achten het dan ook niet in het belang der gemeente de kosten geheel door haar te doen dragen en zijn van oordeel, dat elke Vereeniging naar gelang hare leden er van gebruik maken, een billijke vergoeding belioort bij te dragen in de kos ten van exploitatie dezer inrichting. Waar het niet-betalen, zooals adressanten in de eerste plaats vragen, of het betalen doch dan in den vorm van subsidie door de gemeente weder teruggeven, zooals zij sub- sidiair wenschen, in ae practijk op hetzelfde neerkomt, staan wij ook tegenover het laatste afwijzend. Onder mededeeling dat de Commissie van bijstand voor het Sportpark zich met deze zienswijze kan vereenigen, stellen B. en W. den Raad in verband met het bovenstaande mitsdien v66r te besluiten: Aan de besturen, vertegenwoordigende de gymnastiek-vereenigingen „Kracht fn Vlug heid", „de Halter' en „Turnlust" alhier, naar aanleiding van hun verzoek om het daarheen te willen leiden dat hunnen vereeni gingen het gratis gebruik wordt toegestaan van het gemeentelijk Gymnastieklokaal en Sportterrein, noodig voor de gymnastieklessen aan de respectieve afdeelingen hunner ver eenigingen, of hun een subsidie te willen toe staan gelijkstaande aan het bedrag dat voor het genoemd gebruik moet worden betaald, te berichten, dat hun tweeledig verzoek niet wordt ingewilligd. OORDEELEN OVER WETSONT- WERPEN. De Raad heeft in zijn zitting van 17 Maart 1921 door het aannemen van conclusie c van bijlage Nr. 37 zich als regel gesteld, dat de Raad niet het aangewezen lichaam is om oordeelen over wetsontwerpen te formuleeren en langs den weg van adres of adhaesiebe- moeder het permiteerde, zou hij hen eens mee nemen "in zijin racecar, cm met een' vaartje van 60 KLM. per uur, door het Nieuwe Woud te rijden, waar hij woonde. En hierop voigoe een heel stuk over het prachtige New Forest, waar het nu zoo stil en mooi zou zijn bij dit heerliike lenteweer, met allerlei aardige zon- en scnaduwplekjes onder de reasachtige beu- ken, en1 met de hei, die juist weer begon uit rt loopen en al die eenzame siingerwegen, zoo goddelijk, zoo wedaldig vredig en stil „Toe, schrijf me nog eens, jullie jonge d'ingen", eindigde de brief. „Jullie veet met v/at het zqgjgcnt wil, hier brieven van huis te krijgen! Schrijf me eens en vertel me wat jul lie zoo dien d'ag door doet, en hoe de tuin er uitziet op zulke prachtige dagen als we nu hebben. De sringen zijn zeker al haast uitge- bloeid, maar k wed, dat de geur nog om je heen zweeft en k stel me voor, dat ju.rie een mooi, groen kort-gemaaid grasveld achter 't huis hebt, waar de theeboel 's midJags ge- bracht wordt en geen enkel ruw geluid de rust verstoordgeen ander geluid dan de vogels en julie heder, jong gelach en mis- schien t gblaf van en joiigen hond hier of daar, die enkel en alleen blaft uit blijdschap of levenslusit niet irit kwaadheid." De brief was ond'ertcekend (Kapitein)- Jchn Desmond, en onder aan in een hoekje stondi nog gehrabbeld: J^edenk, dat we lie- ve Engelsche deerntjes zooals jullie vechten. God zegene jullie! Schrijf vooral nog eens gauw." „Engelsche deerntjes zooals wij!" Verwonderdl keken ze elkaar aan. Ze had den hun vijandiige nation aliteit niet in hun brief genoemd en voelden eenige gewetens- wroegiing, alsof Kap'tein Desmond nu als 't ware onder een valsch voorwendsel voor hen vocbt. Ze besloten dadeliik te antwoordden en uif te leggen, dat ze niet heelemaal wat je noemt Engelschen waren; niaar aan den anderen ksant ook M wat je ander Ouitechea vereiond. tufging ter kennis van de Statm-Generaal te brengen. B. en W. meenen dat de cosequen- tie van dit besluit eischt. dat de Raad1 zich onthoudt van het uitspreken van een oordeel over de beide nog aanhangig zijnde verzoe- ken tot adhaesiebetuiging, betreffende ver schillende, den wetgever rakende onderwer- pen, tot hun door de Gemeenteraden van Schagen en -Termunten gericht. Mitsdien stellen B. en W. v66r: de verzoeken voor kennisgeving aan te ne- men, onder mededeeling aan de adressanten, dat de Raad het in den rqgel niet tot zijn taak acht te behooren om zich over den Rijkswet- gever rakende onderwerpen uit te spreken. Uemengd Nieuws. GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VEREENIGING VAN LEVENSVERZE- KERING EN LIJFRENTE. AMSTERDAM. Aan het verslag over 1920 aan het bestuur van de Groot-Noordhollandsche Vereeniging van Levensverzekering en Lijfrente ontleenen wij het volgende: Van belang is de overname der Nederland sche Algemeene Levensverzekering Maat- schappij „Probit6" te Alkmaar. Den 28en Juni 1.1. werd door het bestuur van eenoemde Maatschappij aanvaard, ter' wijl Bij acte, den 28en October 1920 voor notaris Mr. J. Walig te Zaandijk verleden, de geheele portefeuille, alsmede de aanwezige bezittingen door de „Groot Noordholland- sche" van „Probit6" werden overgenomen en tot likwidatie van „Probit6" werd overge- gaan. Voordat wij de portefeuilk „Probit4" bi; ons invoerden, moest onder het agentencorps van „Probit6 eene zuiverjng gehouden wor den, aangezien daaronder elementen. voor- kwamen die niet in de verzekeringsbranche thuisbehoorden. Toen ons een en ander bekend werd, zijn wij tot onmiddellijk ontslag van die agenten overgegaan. Het gevolg was natuurlijk, dat de portefeuille „Probit6 wel wat daalde, doch dat daardoor meteen bereikt werd, dat wij verder een flinke portefeuille goede pos- ten overhielden. In overleg met de betrokken agenten wer den diverse kleine agentschappen aan groo tere toegevoegd, waardoor wij, zegt de direc- tie, de administratie geheel in de onze konden opnemen en zeer vereenvoudigen. Deze con- centratie maakte het ons mogelijk de admi nistratiekosten van „Probite tot een mini mum te reduceeren. Wij mogen dan ook vaststellen, dat de overname van „Probite" door de „Groot- Noordhollandsche" tot besparing van heel wat onkosten heeft geleid, waarvan de vruch- ten op den duur niet zullen uitblijven. Wat de reserveberekening der overgenomen portefeuille betreft, wordt verwezen naar het, in het verslag opgenOmen rapport van den wiskundigen adviseur. Dr. Holwerda. Speciaal meenen wij, zegt de directie, er evenwel de aandacht op te moeten vestigen, dat wij de reserve der posten levensverzeke ring van „Probite", geheel volgens de netto premie-methode hebben berekend, zoodat, waar „Probit£" die reserve met 2 pet. zillmer- de, de waarborgen voor de verzekerden thans, door deze opvoering der reserve, veel grooter geworden zijn. In tegenstelling met de door „Probite" ge- volgde methode om aflosbare effecten voor 100 pet. in de balans op te nemen, hebben wij, onze eigen usantie volgende, ook de overgenomen effecten tegen den 31 Decem ber koers in de balans gebracht. Ten slotte hebben wij het verschil tusschen de ontvangen koopsom en het bedrag, noo dig om de reserve der overgenomen porte feuille op te voeren als'hierboven aangegeven, geheel nit de winst afgeschreven. Wanneer wij, zegt de directie, thans over gaan tot het behandelen der bedrijfsresulta' ten in 1920 behaald, dan valt in de eerste plaats te constaeer£n, dat dit jaar de produc- tie van nieuwe posten wederom grooter is geweest, dan in 1919, terwijl minder ge- royeerd werd, zoodat de netto-toename, zoo- wel in verzekerd kapiatal, als in premie-in komen, de daarvoor in voorafgaande jaren bereikte cijfers, weder verre overtreffen. Zooals in het jaarverslag over 1919 is me- degedeeld, werd eene wijziging gebracht in de berekening van het pensioenfonds en is, in verband daarmede, het verzekerde pen- sioen in de afd. Levensverzekering als verze- kerde rente ingelascht, evenals zulks gebeurd Eigen lijk zouden we erg blij zijn, als we maar werkelijk iets waren," voegden ze er bij. Maar hug" brief was nauwelijiks een paar dagen,' weg, toen ze in de lijst der gesneuvel- den in The Times den naam van kapitein John Desmond iazen. En toen, op zekeren dag, werd de oplossing endeliik gevonden, en wel door oom Arthur, terwijil hij op een regenachtigen morgen in zijn tamer was gaan zitten om zijn ergernis- sen nog eens n alle onderdeden te overpcin- zen. Zooals met de meeste grootsche ideeen het geval is, ontsproot ook dit kant en klaar aan zijn brein duidelijk, on aan vechtbaar prachtig van eenvoud cn gewefct door een nietigheidi. Want terwijl hij zijn trage, onwilli- ge oogleden naar de boekcnplanken tegenover hem opsloeg, bleef zijn blik toevallig een e6n l>oek hangen, en op den rug van dat boek stond i met dikke vergulde letters het woord Amerika. Er stonden wel meer woorden op den rug; maar dlit sprong alleen in't oog, en. het werk- te al een offeibaring. Daar! Daar bad! je 't nou! Natuurlijk. Dat was de uifweg! Waarom, voor den dui- vel, had Alice daar ook niet aan gedacht? Hij kende een paar Amerikanen: hij mocht ze niet lijden, maar hij fcende ze en hij zou het hum schrijven' of liever, Alice zou hun schrijven en hun vertellen, dat ze de tweelin- gen zoudien sturen. Alls hij ze 200 meegaf, zou toch zeker niemand! durven beweren, dat iij de zaak niet royaail behandelde, vooral nu niet. in aanmeriring.genomen dat het oorlogs- iijden waren en dat hij toch feitelijk niets met c ie ber.de Duitsche kinderen te maken iadl: Alice mocht dan voor zijn part van een andere opinie zijn. Mlaar't was zoo'n lamme, verwarde toestand; dat hij wie weet het 1 misschien nog wed leelijk tegen de lamp con loopen door hun geld te geven. 't Was hulp aan den vijand. Enfin, hij zou't er op wa^anl Hij zou «r alas op om ze Imjt is met ae aan beambten verzekerde kapitalen De stand der bedrijfsuitkomsten was op 31 Dec. 1920 als volgt. (Het tweede cijfer geeft de toename in 1920 aan.) Aantal polis- sen 153539 (32889), verzekerd kapitaal 14.178.622.33 K 3.876.546.53), verze kerde rente f 79.532.30 25.387.30), jaar- premifin (52 X weekpremien) 434.709.48 138.919.66). Wiskundige reserve 2.087.666 314.848). Voor Volkaverzekeringen was de toename 32186 polissen met 1 3.113.431.53 verzekerd kapitaal. Voor levensverzekering was de toename in 1920 703 posten met J 763.115 verzekerd kapitaal en 25.387.30 verzekerde rente. De totale toename was 32889 polissen met 3.876.546.53 verzekerd kapitaal en 25.387.30 verzekerde rente. De totale stand was 14.178.622.33M ka pitaal en 79.532.30 rente. De verzekerde rente op de gebruikelijke wijze (door vermenigvuldiging met 10) tot kapitaal herleidende, is dus totaal verzekerd 14.973.945.3314. Het maximum-risico op &n hoofd blert be paald op 5000. In totaal is thans in herverzekering gege- ven 203700.kapitaal en 9440.— rente. De afschrijvingen in de afd. Volksverzeke- ring zijn totaal 1092 en 1030 in 1920. De rubrieken „Overgang naar andere Maatschappijen" en „Wanbetpling", welke de voortdurende aandacht vragen, gaven ook in 1920 gunstige cijfers, hetgeen uit de daar- over in de laatste 10 boekjaren geconstateer- de percentage's blijkt. De in dit ooekjaar gekweekte rente bedroeg 4.55 pet., terwijl in verband met de in de be rekening aangenomen rentevoet van 3, 3 Yt en 4 pet., vereischt werd 3.36 pet., zoodat de marge ruim 1 pet. bedraagt. De sterfte verliep in totaal, zoowel voor het aantal personen, als wat het verwachte uit te keeren kapitaal betreft, zeer gunstig. i\an uitkeeringen werd geboekt 123.421.14. aan pensioen werd geboekt 7.857.80, totaal 131.278.94. Sedert de oprichting der Vereeniging in 1845, oorspronkelijk onder den naam van het Groot Noordhollandsch BegTafenisfonds te De Rijp, is totaal uitgekeerd 4.600.479.08 Uitgezonderd voor de posten volksverzeke- ring der overgenomen fondsen, is de premie reserve weder met netto-premien berekend, waarbij dezelfde rentevoet en sterftetafels als grondslagen dienden, als vorige iaren. Eene uitvoerige uiteenzetting nierover is opgenomen in het rapport van den wiskundi gen adviseur. De verzekerde pensioenen voor beambten en agenten zijn van af dit jaar onder de ver zekerde rente in de afd. Levensverzekering opgenomen. De daarvoor noodige jaarpremie is in de verlies- en winstrekening afgeboekt. Eene wijziging in het pensioenreglement voor de agenten opent voor dezen de moge- lijkheid om, in plaats van het vroeger bepaal- de maximum van 624.—, nu een maximum pensioen van 1000.te bereiken In het raport van den wiskundigen advi seur is omschreven op welke wijze deze mil- dere pensioenbepaling in de reserve ver- werkt is. Der traditie getrouw werden ook nu weder de effecten en de inschriivingen op het grootboek tegen den 31 en Decemberkoers in de balans opgenomen. Het nadeelig koersverschil, in totaal bedra- gende 25471.49, werd van de extra-reserve afgeschreven. Door het inrichten van de vergaderzaal, overname meubilair „Probit6" en gewone uit- breiding steeg de rekening „Meubilair" tot 10561.14. Hierop is voor 1920 afgeschre ven 3561.14, waardoor deze post in 3 ja ren weder tot 1.kan woraen terugge- bracht. Zooals in den aanvang van dit verslag reeds is gememoreerd, werden alle kosten van overname „Probitd" ten laste van 1920 ge bracht. Van de boekwaarde der kluis werd weder 1000 afgeboekt, terwijl alle uitbreidings- kosten en betaalde afsluitkosten totaal afge schreven zijn. De afsluitprovisie onderging niet alleen door de grootere productie eene belangrijke verhooging. doch meer nog doordat, met in- gang van 1920, voor de afd Volksverzekering de'afsluifprovisie in verband met't gesloten verzekerd kapitaal werd geregeld, terwijl die provisie v66r 1920 steeds 0.50 per polis bedroeg. tc raken. Ze op een boot zetten, dat zou de versfandigste maatregel zijn. Daar aan den overkant zouden ze wel op hum pootjes te- rocht komen. Amerika slikt nog altijd Duit- schers, zonder eens prier te vertrekken. Gediurende eenige oogenblikken dacht oom Arthur met innig afschuw na over de grove ongevoeligheid1 van het Amcrikaansche ver- hemelte. We schreven 1916 en Amerika was dus noign- let miet zijn overwichi op het too- neel van den strijd verschenen., .JZich zijn kans laten ontglippen dat hebben ze!" rnompelde-hij, zooals hij zeker al wel honderd- maal gedaan had. „Zich zijn kans laten. ont glippen om znch aan de zijtde van de gecivili- seerde menschheid te scharen en de wereld schoon te vegen van diat vervloekte barbaren- dom. Schouder aan schouder met ons hadden ze nioeien staan Een Engelsch-prekende ria- tic 't was hunv oor de hand ligende plicht geweest Steeds heftiger begon hij op de Amerikanen af te geven, tot hij plotseliog ophield, bed'enkende, dat als zij schouder aan schouder hadden gesiaan met hem en Enge- und, hij hum de Engelsche nich'tjes zijner vrouw bezwaarlij.k hadl kunnen toezenden. Ja, hij moest erkennen, dat dit een voordeel was, uit hun houding voortvloeierde. Maar daar was dan ook ailes mee gezegd. 's Miiddags aan de lunsch had men- hem bijna vroolijk kunnen noemert. 't Was „ijse- lijk", oom Arthur „bijha vroolijk" te zien en zijri vrouw en de tweelingen waren dan ook nieis op hun gemak, ta „Ik zou wel eens willen weten wat er achter steekf, dacht tante Alice, zenuwach- fig haar toast verkruimelende. 't Ken onmogelijk iets goods beduiden, dat Arthur zoo monter was op een natten Zon- dag, nu hij om het weer met kon gaan golf- spelen en de keukqpmeid het vleesdi ook nog te gaar gebraden Bad. (Wordf WBolgd)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5