Alkmaarsciie Couranf F e u i 11 e t o n. Christoffel en Colnmbus Trjjdag 6 Mei. Rechtszaken Provinciaal Nieuws N». 104. 1921. Honderd Drie en Twintigste Jaargang. valschheid in geschrifte. Voortgezet wercj de behandeling tegen Sij- men R., voormalig kantoorbedien.de der pos- terijen te Broek op Langendijk, ter zake valschheid in geschrifte. De verdediger was niet aanwezig en even- min beklaagde zelf. E>e Officier stelde voor deze zaak aan te houden tot 24 Mei. Ook de volgende zaak, Simon R. betreffen- de. Deze zaken werden tot op dien datum ge- schorst MISHANDELING De 20-jarige landbouwer Corn. Pieter B. te Nieuwe Niedorp stond terecht ter zake mishandeling van den 69-jarigen Arie Stam op 8 Maart aldaar. Stam had beklaagde een aanmerking ge- maakt over het spitten, omdat hij grond wierp in de sloot bij de woning van beklaag de. Deze is daarop driftig geworden en heeft Stam een klap gegeven. Volgens Stam op diens hoofd, maar beklaagde meende op zijn schouder. Hij wist het niet zeker Stam schold hem uit en daarover werd beklaagde kwaad, omdat Stam niets over de sloot te zeg- gen had. De brievenbesteller Borst heeft beklaagde aan Stam een slag zien geven. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Beklaagde vroeg een voorwaardelijke straf. De man schold hem uit, wat heelemaal niet noodig was. NOO EENS MISHANDELINO. De 22-jarige Adr. H., schilder te Heiloo, atond daarop terecht wegens mishandeling van den 17-]arigen arbeider Cora Joon te Heiloo, dien hij op 25 Februari op zijn ge- zicht heeft geslagen. Getuige Zoon speelde met een hondje van Merks en toen wilde beklaagde het hondje af- nemen. Toen Zoon het niet wilde afgeven, gaf beklaagde hem een slag op zijn oog.1 Beklaagde zeide, dat Zoon dit hondje steeds plaagt en tergt Hij gooide het dier hoog in de lucht en zette het op een hooge paal. Hij is al meermalen gewaarschuwd door beklaagde en anderen. Het O. M. vorderde 5 boete of 5 dagen hechtenis. WEDER MISHANDELING. De 40-jarige Antje P., wcduwe van den landbouwer J. B. te Heiloo, stond terecht ter zake mishandeling van de 39-jarige Grietje Slooten, echtgenoote van den tuinder J v d. Velden, welk felt is gepleegd op Zondag- middag 27 Februari. Bekl. gaf het zoontje van getuige eenige slagen, waarop juffrouw v. d. Velden aanmerking maakte Bekl. heeft haar daarop bij den schouder gepakt, haar een vuistslag gegeven en haar daarop bij de haren gegrepen en in een greppel gegooid. Grietje Slooten werd daardoor pijnlijk aan haar rug en zijde getroffen, terwijl haar mond bloedde. Beklaagde ontkende Grietje te hebben ge slagen. Zij heeft haar wel bij de haren ge pakt en haar een duw gegeven. Beklaagde zeide. dat de man van Grietje Slooten haar een klap tegen den schouder had gegeven. „Die staat daarvoor niet terecht", zeide de president. Grietje Slooten zeide, dat beklaagde zich heeft uitgelaten, dat, als haar man haar niet ontzet had, bekl. haar zou hebben geworgd „Nu, er is in elk geval nog niet geworgd", zeide de president. Getuige v d Velde zeide, dat het onge- noegen tusschen de 2 families door de kin- deren is ontstaan. J. Half, echtgenoote van J. Hospes, heeft gezien, dat de vrouwen elkaar te pakken had- den en dat beklaagde Grietje Slooten in een greppel duwde Beklaagde ontkende geslagen te hebben. Het is getuige er om te doen om haar er tus schen te krijgen. Zij zit alle dagen met 9 kin- deren, zonder man. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis LEERPLICHTOVERTREDING Christina T., zonder beroep te Bovencar- spel, moest terechtstaan ter zake overtreding van de Leerplichtwet. De zaak is bij arrest van den Hoogen Raad verwezen naar de Ar- rondissements-Rechtbank te Alkmaar. Het O. M. vorderde ontslag van alle rechts- vervolging van beklaagde. WEDERSPANNIGHEID, MISHANDE LING VAN EEN AMBTENAAR en POGING TOT DOODSLAG. De 26-jarige visscher Gerrit W., te Helder, moest terechtstaan ter zake bovengemelde feiten, gepleegd in den nacht van 19 op 20 Februari te Helder. Beklaagde was niet verschenen. De brigadier van politie Noot en den agent van po'itie Kramer poogden in dien nacht beklaagde, die zich in kennelijken staat van dronkenscbap bevond, te kalmeeren en hem aan te raden met zijn moeder mee naar huis te gaan. Toen deze pogingen geen suc- ces hadden, wilden zij overgaan hem te ar- resteeren. Bekl. verzette zich geweldig en wierp brigadier Noot tegen eenwoning aan. Daarop wist hij den agent Kramer tusschen zich en den walkant te krijgen en stortte zich met deze te water, trachtende hem daarop onder water te drukken Het gelukte Kramer echter om los en boven water te komen. Be klaagde bleef daarop in de gracht rondzwem- men en heeft later een toevlucht genomen op op een der vele in de haven liggende vis- schersvaartuigen. Beklaagde heeft ook den brigadier Noot gedreigd hem in het water te zullen werpen Tegen Kramer riep hij: „ik zal je verzuipen". ,.Het is een lastige vent als hij drank op heeft", verklaarde de agent Noot, „waarbij 'ook zijn onnoemelijke kracht een rol speelt". Getuige agent Kramer heeft zich onder be handeling van een dokter moeten stellen, om dat ziin been was gekwetst. Ohlangs is een heele militaire patrouille noodig geweest om beklaagde in arrest te stellen. Het O. M. vorderde 1 jaar gevangenis- straf. MISHANDELING. De 31-jarige broodbakker Jacob O, vroc- i ger te Callantsoog, thans te Zijpe woonach- tig, stond terecht ter zake mishandeling van den 47-jarigen koopman Klaas Visser, welk feit is gepleegd op Woensdag 24 Fe bruari, op den Rijkswcg te Callantsoog. Beklaagde bevond zich op de fiets en kwam van zijn rijwiel af, greep Visser bij den kraag en zei: „Jou mot ik hebben, want ik loop op je en nou zijn we onder vier oogen." Beklaagde heeft daarop Visser met de vuist bewerkt, hem eenige tanden los geslagen en een gezwollen oog bezorgd. Beklaagde heeft vroeger een veroordeeling ondergaan eveneens ter zake mishandeling van getuige Visser. Beklaagde ontkende Visser op dien avond te hebben gezien De brugwachter v. d. Berg verklaarde, dat beklaagde hem had verklaard, dat hij Klaas Visser wel eens zou krijgen als het donker was Beklaagde wist daar niets van. Getuige Visser heeft in den avond van 24 Februari in zeer ontdanen en ontredderden toestand aangifte gedaan van de ondergane mishandeling bij den rijksveldwachter van Twuijver. Visser was blootshoofd, had een met bloed beloopen oog, blauwe plekken op zijn wangen, terwijl eenige ondertanden los zaten. Het O. M. achtte de aanwijzingen sterk j genoeg om een veroordeeling te vragen van 1 1 maand gevangenisstraf. TfUISVREDEBREUK. De 52-jarige schipper Reurt K. te Helder stond terecht ter zake dat hij zich op 6 Fe bruari niet heeft verwijderd uit de vestibule van de bioscoop, zulks op herhaalde vorde- ring van den eigenaar of rechthebbende, de heer M Kuiper. Beklaagde is de vader van de plaatskaar- tenverkoopster. Hij kwam op den heer K. af en daagde hem uit tot vechten en weigerde de vestibule te verlaten. De heer Kuiper is gejngageerd met de plaatskaartenverkoopster, maar hij is op het oogenblik nog wettelijk gebonden aan een andere vrouw Hij weet niet hoe het staat met het echtscheidingsproces. De president begreep niet waarom getuige den uitslag van het proces niet liever af- wacht. Beklaagde zeide, dat hij zich heeft gewend tot zijn dochter, om haar op haar plicht te wijzen Hij heeft haar gezegd, dat zij haar vader moest groeten als zij hem ontmoette en dat Kuiper hem niet moest uitlachen. Hij heeft meermalen tegen Kuiper gezegd dat hij voortgang met het scheidingsproces moest maken. Beklaagde zeide niet gehandeld te hebben onder den invloed van sterken drank Dit heeft hij voor de politie wel erkend. Eisch J 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. WEDERSPANNIGHEID EN MISHAN DELING. De varensgezel Jan S. te Helder heeft zich op 20 Februari schuldig gemaakt aan weder- spannigheid tegen de agenten Visser en Stam, die hem ter zake openbare dronken- schap hadden aangegrepen om hem in het ar- restantenlokaal over te brengen. Beklaagde sloeg en trapte en gaf Visser een zoodanige vuistslag, dat deze daardoor een bloedende wond aan het hoofd opliep. Eisch tegen den niet verschenen beklaagde 1 m#and gevangenisstraf. VERNIELING VAN HET GEMEENTE-PRIVAAT. De 31-jarige „veekoopman" Corn. Fr R., te Bergen, heeft op 14 Maart in het arrestan- tenlokaal het zich daarin bevindende privaat vernield. Hij was op dien dag in arrest ge- steld ter zake openbare dronkenschap Des avonds, toen de veldwachter v. d. Kerk hem wilde loslaten, bleek het, dat de arrestant had geprobeerd om zichzelf in vrijheid te stellen en met het deksel van de privaat had getracht onHde deur te rammeien. V. d. Kerk zeide, dat beklaagde geen braaf j jongmensch is. Hij was al eens met een cafe- houder aan het vechten geweest. Eisch 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Hierna sluiting door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden" 7) Maar ze yomd tact een buitengewoon las- tjg ding; misschieni wel't lastigste van alle oingm om met succes te haateeren, en bij de ze gelegenheid) kostte de hare haar blijkbaar zoovel inspanning en was hij zoo over-zorg- Sat!? (en nog wel in Duitsche bijbe.taal) gewikkeld, dat het Anna Felici tas langzaam werken.de geest niet gelukte, den ziin er van te ontwarren. Nadat ze haar 'n poos met zacht-vragende oogen had aangeke- ken, kwam ze tot de conclusie, dat Anna Ro se s woonddni rnisschien geen zdn gehdd/ had den. Ze was echter veel te beleefd om zooiets <re ziqggeii, en dus zaten ze maar zwijgend naast alkaar onder den) reisdeken, tot aan het oogenblik waarop de St. Lucas floot en stop- te en Anna Rose hiaastig van Christoffel en Columbus begon te prat'en. Ze schaamde zich haar gevoelens bij t ver- trek zoo te hebben bloot gegeven en ze hoop- •te maar, dat Anna Felicitas het niet had: op- gemerkt. In ied'er geval zou ze haar leven be- tcren; maar toen de St. Lucas floot, moest ze tot haar schande ondervimden, dat niet alleen Anna Felicitas was, die opvloog. En de over- "patige opgewektheid, die ze in naar toon' leg- Id, toen! ze haar tweeling verzekcrde, hoe heer. V "fat vwad Amutiu te Hook z66 veidachit, dat de jonge dame, op wie het ^angzaam maar zeker" van toepas- sing was, tot zichzelf zei: (Arme Anna Ro se ze trefct het ich wel heel erg aan i E>e St. Lucas liet eenvoudig het anker val- i len om, den nacht over, iin de Mersey te blij- ven Hggen, en met het aanbreken van den- dag i veider te stoomen. Ze maakten dit op uit1 de j gesprekken der passagiers, die in groepjes van twee en drie het dek op en neer wandekien en telkens voorbij de stoeleo kwamen, waarin do twee onbeweeglijke gedaanten lagen, wier ronde hoofd'en evehjgoedi passcnen ze voel- den zich aanmerkelajik verlicht bij de gedach- te, dat ze in de eerstvolgende uren nog niet zeeziek behoefden te zijn. louden we niet eens een1 bee tie op en neer kunnen loopen!?" stelde Anna Felicitas voor, wier lange ledematen al stijf begonnen1 te wooden van het zitten op dfen harden rieten stoel. Maar tante Alice had1 hen' gezegd^ dlat, wil de men aan boord van een; mailboot niet al leen' zeeziekte, maar ook in-'t-oog-vallen ver- rnijden1 wtaii! toch zeker hun wensch zou zijin de verstandigste gedragslijin was, om, van het oogenblik af waarop het schip ver- trok, in een stoel te gaan' zitten- en je niet te verroeren eer hot wecr aanlegde. „Of ten minste zoo zeldten mogelijk," verbeterde tan te Alice, wier eigen zeereizen' zich niet ver- dier hadden uitgestrekt dan tot Calais. Ze er- knde echter, dat het mlsschien mcoilijk zou zijn, je niet nu en dan eens te verplaatsen, als New York het doel van den tocht was. „TVum ailae jos^e &k jiiiLe, al- j UIT HEERHUGOWAARD. i In het lokaal van den heer Rus werd een buitengewone algemeene vergadering gehou- den van de Coop. Boerenleenbank. Deze ver gadering was zeer druk bezocht, niet minder dan 122 namen bevatte ditmaal de presentie- lijst; enkelen waren aanwezig met volmacht. De Voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat deze vergadering noodig was tenge- volge het vertrek van den kassier, den heer J Akkerman, die gedurende 16 jaar deze fu-nc- tie had bekleed en deze had vervuld op een wijze boven alien lof verheven. Spr. verheugt zich over de groote belangstelling, hoopt, dat de besluiten in het "belang der Bank zullen zijin, dat de te kiezen kassier het voetspoor zal volgen van zijn voorganger. Meegedeeld wordt, dat de Burgemeester, dir. der bank door ongesteldheid niet ter ver gadering kon zijn. Door den heer J. Akkerman werden de notulen der jaarvergadering gelezen, welke werden goodgekeurd. Naar aanleiding der notulen meende de hr. J. de Jong een aanmerking te moeten maken over het weigeren van een voorschot van 5000 aan iemand, doch de voorzitter merkt op, dat hij bespreking daarvan in een alge meene vergadering niet kan toelaten. Ingekomen stukkenBedanken van den hr. Akkerman wegens vertrek en sollicitatiestuk- ken worden aangehouden tot het punt: Kas- siersbenoeming. Ter verkiezing van twee plaatsvervangende bestuursleden werd een stembureau gevormd, even zoo voor de verkiezing van een kassier. Met betrekking tot de eerste dezer verkie- zingen vroeg de heer A. Kooij Kzn. of het be- stuur niet enkele personcn zou willen aanbe- velen om een stemming in't wild te voorko- men. Onder goedkeuring der vergadering ge- schiedde dit, waarna tot stemming werd overgegaan met den uitslag, dat herstem- ming moest plaats hebben tusschen de heeren S. Brugman, A. Mienis, P. Smit Jaczn. en van der Meer. Bij tweede stemming werden gekozen de heeren: S. Brugman met 74, en A. Mienis met 64 stemmen. Beiden namen deze Lenoeming aan. Aan de verkiezing voor een kassier ging een debat vooraf waarbij de goede toon ver- loren dreigde te gaan, in hoofdzaafc hierdoor veroorzaakt, dat net convocaat voor deze ver gadering ontvangen werd 27 April, terwijl het de mededeeling bevatte, dat sollicitatien voor de betrekking van kassier v66r den 28 sten konden worden ingediend bij den direo- teur. Hiertegen werden bezwaren geopperd Door den heer C. den Hartigh werd uiteenge- zet door welke loop van omstandigheden de convocaten zoo laat waren bezorgd, terwijl tevens werd opgemerkt, dat schriftelijke solli- citatie niet bepaald noodig was en eventueel gegadigden alsnog zich bij het bestuur zou- den kunnen aanmelden. Hiertegen werd ech ter ingebracht, dat niet ter vergadering aan- wezigen dan toch zijn buitengesloten, dat niet iedereen maar zoo een paar borgen ter be- schikking heeft, dat bij aanmelding staande deze vergadering toch beslist achter staat bij reeds solliciteerenden, die mondeling of schriftelijk den steun van mede-leden ver- zochten. De bespreking gaven aanleiding tot de volgende voorstellende benoeming edn week opsdhorten, aanstelling van een tijdelij- ken kassier, de vergadering zich te doen uit- spreken over de vraag, de benoeming in deze vergadering al dan niet door te laten gaan Nadat de voorzitter nog heeft opgemerkt dat het bestuur in het belang der bank, den heer Den Hartigh meende te mogen aanbevelen, aangezien deze eerst als lid van den R. v. T. en naderhand ook als lid van het bestuur ta- melijk goed thuis is in de bankzaken, heeft de vergadering zich uit te spreken over het laat- ste der pas genoemde voorstellen. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten de benoeming nu te laten doorgaan. Voorzitter deelde mede, dat staande de vergadering nog leen op reis, moeten zich zoo wendg mogelijk laten zden. Daarom stuurt oom jullie ook tweedie klas; dlaar trek je zoo veel minder de aandacht." 't Was buiitenjdien ook heel wat goedkoo- per, en ooni Arthur's edelmoedghcdd was van de sooriC, die er plotselsing genoeg v.au krijgt en 't er bij laat Evenals hij, wat het eten betrof, voor eenvouidigen kost was, zooals hij zei; „goedl gebraden of gekookt; van dien vcr- wenschten poespas en die flauwe .lilafjes moest hij; niets hebben zoo was hij ook op't punt weldaden voor een flinke som in- eens en dani bastaEn de extra's, die klei- nigheden, al de ditjes en natjes, die nog noo dig waren geweest, of in tanre Alice's oog noodi'g waren geacht, eer hij zich eindelijk en ten laaitste van die „verma!edijde fweelingen" ontslagen kon rekenen, ergerden liem zoo, dat hij, toen- het op't nemen van passage aan- kwam. nauwelijks weerhouden kon worden, hen1 als tusschendeks passagiers te verzenden. Maar dit bleek tante Alice, wier kamenier met hen meereisde tot Eusiion' en dus zou mcrken welke biljetten ze namen, te machtig, en ze diron® er z6o hardnekkig op aan, dat ze eer ste Mas zoudien reizen, dat oom Arthur ten slbtte het verschil deelde, en er in tocstemde tweede kajuit voor hen te betalen. Aan haar kamenier maakte tante Alice het ook duidelijk, d;at de ntichtjes in; de tweede klas minder de aandacht zouden trekken. Anna Rose, tante Alice's raad indachtig, aarzelde dits al, of ze wel verstandiig zouden doen;, wat te gaan rondloopen, maar zij werd' ook atiji, ea andtack* haar jeu^dypen/ Ixifrijd een solllcitant zich heeft aangemeld n.I. de hr. S. Brugman, terwijl sollicitanten waren de h.h. A. Gruot, C. den Hartigh en D. de Jong. Volgde de stemming met den uitslag, dat de heer C. den Hartigh met 68 stemmen werd gekozen; de heer A. Groot verkreeg 32, de heer S. Brugman 12, de heerD. de Jong 10 stemmen. De heer Den Hartigh nam de be noeming aan, hoewel gevoelende, dat er moed toe noodig is opvolger te willen zijn van den heer Akkerman, wien hij gaarne ook alle hul- de brengt voor de wijze waarop die zijn bank heeft opgevat en vervuld. Spreker heeft veel vertrouwen in den steun en medewerking van bestuur, raad van toezicht en leden. De voorzitter feliciteerde de heer Den Har tigh met zijn benoeming, hoopt en vertrouw- de, dat in de toekomst zal blijken, dat de keu- ze een goede is geweest. Hij stelde nu aan de vergadering voor dat de nieuwe verkiezing den heer Brugman zitting te doen nemen in het bestuur, waarmee de vergadering acoord ging- Enkele voorgestelde wijzigingen in de Sta- tuten werden door de vergadering aanvaard. Voorzitter zeide een onderzoek toe naar aan leiding der vraag of volmachten al of niet onder de Zegelwet vallen. V66r de rondvraag heeft de voorzitter nog iets mee te deelen namens Bestuur en R. v. T Deze hebben gemeend den kassier niet te mo gen laten heengaan zonder een aandenken, dat bereids reeds is aangekocht. Spr. vroeg nu de vergadering of hij dit souvenir mag aanbieden namens de bank, wat met een al- gemeen applaus werd beantwoord. Dit aan denken bestond in een dozijn zilveren dessert- leppels met het wapen der provincien en dat van Nederland. Bij het overhandigen hier- van bracht sprker den heer Akkerman war- men dank voor alles, wat hij voor de bank was en deed en hoopt, dat hij nog lange ja- ren met genoegen zich zal herinneren den tijd als kassier van onzen bank werkzaam te zijn geweest. Ipzonderheid danlrte spr. ook voor de wijze waarop de leden, speciaal ook 't bestuur en den R. van T. ten zijnent werden ontvangen. Blijkbaar zeer onder den indruk dankte de heer Akkerman voor deze blijk van waar- deering en niet minder voor de woorden tot hem gesproken. Het afscheid viel spreker moeilijk, zeide hij, want ook zonder stoffelijk aandenken zoo spr. de Boerenleenbank niet vergeten. Niet ik alleen bracht haar tot groei en bloei, daartoe werkten krachtig mee be stuur en R. v. T., daartoe werkten mee de le den. En dank, mijn warmen dank breng ik u alien voor den vriendschappelijken omgang met mij en mijn vrouw, wier dank en groete ik op me nam aan u over te brengen. Graag had spr. hier ook een woord van warmen dank willen richten tot den directeur. Met een vrienden het ga u alien wel en de beste wen- schen voor de Bank eindigde de spr. Bij de rondvraag kwamen nog enkele za ken meegedeeld werd hog, dat de Inspectie een verklaring had ingczonden, dat alles de Bank betreffende in de beste orde was over- gedragen aan den directeur. Hierna sluiting onder danzegging voor al- ler medewerking en de beste wenschen voor de Bank. UIT BERGEN. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openb. Lagere school alhier, is benoemd mevr. H. StrubbeDrijsten alhier, zulks gedurende den tijd, van het aan mej. M. E. Vervfreij ver leende ziekteverlof. Door Ged. Staten is bij besluit van 27 April j.l. no. 76 aan den militieplichtige Th C. Blankendaal, alhier, der lichting 1922 voor den tijd van een jaar vrijstelling ver- leend wegens kostwinnerschap. De door de Vereeniging van gepension- neerde en gegageerde militairen beneden den rang van officier van Land- en Zeemacht en van Kolonien „Bond Insulinde, alhier gehou- den collecte heeft opgebracht 10.25. UIT OUDKARSPEL. Aan den dienstplichtige K. Schuyt, uit de ze gemeente, is voor goed vrijstelling van mi- litiedienst verleend. UIT SINT-PANCRAS. Aan den dienstplichtige G. Dekker, uit deze gemeente, is voor goed vrijstelling van den dienst bij de militie verleend. UIT OTERLEEK. De cursus in boekbouden, den 1 Nov. 1920 aangevangen, is geeindigd op 3 Mei 1.1. De lessen werden gegeven in een der schoollokalen daartoe door het gemeentebe- stuur gratis afgestaan met verlichting en verwarming. Het aantal cursisten overtrof ieders verwachting, bedroeg in totaal 41 waarvan 26 tot het einde de lessen getrouw volgden. De leeraar, de heer Blom van Alkmaar, hadi ze al meer dan eens gelegenheid gehad waar te nemen, dat het geringste gevoel van lichamclijke onbehagen een verwonderlijke macht: met rich brenigt om- alle wijze en voor- zichtige voornemens overbod te gooieni. Na dat ze dus voorzichtig had1 rondgekeken, of de man, die op't pufflt was geweest medelij- den met hen te krijgen, ook engens in zirht was, wandelden ze het vochitige, dOnkere dek op en neer; en de bewegingloosheid der boot, dc stilte en dfc mist om hen1 heani gaven' hen cen gevoel, alsof ze halverwege hemel en aar- de hingen, in den een of anderen onbekenden en on'bewoonden Hades, tusschen- twee werel- den. Ver beneden hen' in de diepte hoordtem ze 'n zacht geMots tegen d'e wanden van de St. Lu cas. telkens wanieer een andere stoomboot, on- zichtbaar in den mist, voorzichtig haar weg zocht. Voor hen uit lag. de zee die geweldig groote en- onstuimige zee. Tien dagen' en nachten moest het darrein eer ze den overlrant zouden bercikenuur aan uur, dag aan> dag zouden ze er op been en weer gegooid wor den steeds vender weg! En hoe verlatenen naargeestig ze zich al op de St. Lucas voel- den, was dit gevoel met de Engelsche kust nog aan weerskanten toch niet te vergelij- ken bij: de verlatenheid die hen1 toegrijinsde van het onbekendle land, waar ze heen trok- ken. Want verondenstel eens, vrioeg Anna Feli. 'ci-tas aan Anna Rose, bij wie de zelfde moge- i'ijkheid ook meer dan eens was opgekomen veronderstel eens, dat Amenika heni niet woischte op te nemen Dat dezelfde moeilijk- haid dia hen in Fntgalanrt omuuI op dim voet kon aan't einde van den cursus verklaren, dat alien thans een diiidelijk inzicht hadden in enkel boekhouden. Ook was ten gerieve van hen, die't wenschten nog een afzonder- lijke les gegeven in landbouwboekhouden. De kosten van den cursus, lesgelden en leermiddelen werden gedragen door de cur sisten. De heer J. de Wit, secretaris van her nut, voerde belangeloos de administrate. Zeer viel de geest te roemen, die den gan- schen duur van dezen cursus, onder leerlin- gen en leeraar heerschte. De ecrstgenoemden zullen steeds met ach- ting en waardeering aan den heer Blom blij- ven denken. UIT ST. PAMCRAS. 't Was op HlemelVaartsd'ag weder druk op 't voetbaliterrein, van V. V. V. alhier. Om 10 I uur onimoetten de aspiranfen van V. V. V. en N. V. V. van Nd. Scharwoude elkaar. De matsch eindigdte met 0—0. Om 2 uur kwaimen die elfilialllen van combi- natie V. V. V. II en I'll eni H. 11 van Alkmaar in't veld;. Ook deze strijdi eindigde met 0—0. Ruiimi drie uur zagen we een elftal veteranen zich opstellen tegenover een1 elftal van V. V. V. I en- n. De veteranen konden't ook teen weer niet wiiinen. De matsch eindigde toch met 24 in f voordeel van V. V. V. I en II. UIT HOORN. 7 Mei is het 60 jaar geleden, dat Jacob Wiggers in dienst trad bij de firma Van Ros- sum te Rotterdam in de afdeeling Hoom, thans onder leiding van den heer A. Brou- wer. De zes zoons van den jubilaris volgen zijn voorbeeld en zijn respectieveliik 35, 28, 25, 24, 23 en 18 jaar in nun zelfde dienstbetrek- king UIT HEILOO. Op Hemelvaartsdag had de lie openlucht- samenkomst der vrijzinnig-godsdienstigen in Noord-Holland op „Ter Coulster" plaats. Te ruim half 3 opende Ds. Westra, Doops- eezind predikant te Alkmaar, de bijeenkomst. Na een hartelijk welkom aan de talrijk aan- wezigen, bracht hij dank aan Mr. Van der Feen de Lille, die in zijn leven deze plaats had afgestaan. Die dankbaarhcid van spr. kwam tot meer uiting omreden de eigenaar van het tcrrein niet tot spr.'s richting be- hoorde Spr. zeide, dat er ook critiek is uit- cjeoefend op de plaats, men meende, dat deze verandering minder menschen zou bijeen brengen welke meening schitterend is gelo- genstraft Dat die critiek uit den mond van een der gecstverwanten kwam speet spreker. Na een uiteenzetting hoc de vrijzinnigen Hemelvaartsdag wenschen, verklaarde hij eenige beginselen volgens de woorden van Paulus: ,.Wij zijn van Gods geslacht". Daarna werd door een gemengd koor een Temeenschappelijk Danklied gezongen. Vervolgens sprak Ds. W. D M. Baar, her- vormd predikant te Oostwoud, met het onder- werp: ,.Zal de eodsdienst uit de samenle- vin? verdwijnen?" Daarna zone onder de goede leiding van den heer Toh Brands een gemengd koor Lied 251 Vervolgbundel N. P B H'erna sprak Ds D. Bakker, herv predi kant te Akersloot, het ondei-werp ,.Arbeid en Christendom". Weer liet hetzelfde koor onder dezelfde lei- dinor .Tocwh'ding" hooren Na de pauze volgde een toespraak van De Diikema. Doopsgez predikant te Amster- dym met het onderwerp „Kcrk en Samenle- vmg" V66r deze ziin toespraak begon, deelde spr. medc. dat degenen die critiek op de plaats van bijeenkomst had uitgeoefend, thansthad erkend dat deze plaats beter was, voor welk woord spr dankbaar was, temeer daar hij deze uiting op andere wijze had bezegeld Spr. verklaarde nu alles weer pais en vree. Na de toespraak werd uit den Vervolgbun del N. P B. Lied 266 gezongen. Daarna volgden toespraak van den heer /ernicke. hoofd der school te An^terdam, met^het onderwerp „Een wijs en verstandig Vervolgens zong het koor Lied 319: ,.Een hchtgroen waas omlrult de boomen". Met de grootste aandacht werden de spre- kers gevolgd en hunne uiteenzetting vol overtuiging zal zeker indruk op de toehoor- ders hebben gemaakt Het gemengde koor, dat onder bekwame leiding de noodige afwis- seling gaf, heeft met den stemmigen zang ze ker de bijeenkomst in hooge mate aange- vuld Het gesproken woord en de gewijde zang werden door niets gestoord en met voldoe- ning mag worden geconstateerd, dat deze olaats. waar het rumoer van de straat niet oordringt, een gelukkig gekozene is Ds Kramer, Rem. predikant te Alkmaar, sprak het slotwoord Hii bedankte alien die hebben meegewerkt om deze bijeenkomst te doen slagen, niet het minst de sprekers en't gtyolgd wasi, hen' ook in. Amerlka wachtte. In) de eersile plaats," antwoordde Anna Ro se, zonder zich te bedenken', want ze ging met weinig prat op haar parate en' heldere urtleggin/gen, „zal Amerika one zeker willen opnemen; ik zou ndet weten waarom niet We gaan' er heen in defflzelfdfen' vredfelicvenden geest (vergeet dat vooral niet en houd je on- aangenamen kant voor je) als de duif die over de waterem naar de ark vloog; en net als de duif met olijftakjes aankwam, komen wij met met die twee bricven aan oom Arthur's vrien den." ,,Maar denk je dat oom Arthur's vrienden 7- begon' Anna Felicjtas, die crnstigen twij- fel fcoesterde omitrent alles wat met oom Art hur samenhimg. „Eni lien tweede," vervoigde Anna Rose, eenigszins luider, want ze wensch-te niet in de rede gevallent te worden, maar een haar ge- stekte vraag zoo volledig mogelijk te beant- wooirdert „ten' tweede is Amenka de grootste vani alle neutralen, behalVe de liebe Qott. en moet het zclfs^ bizonder met ons i-ngenomcn zijn, omdat wij zoo ongewoon, zoo eigermar- dig neutraal zijn. Wie zou ooit zoo neutraal kunnen wezen, alls jij on ik? We zijin niet Duftsch en nietl Engelsch. en toch eigenlijk ook weer alle twee. En ten derde: In Amerika ligt 200' op ons te wachten iets heerfijks veiligi» om aan te denken, We hebben nog nooit in ons leven; 200 pd. st. bezeten, wel Nou, houd1 d'at maar in ged'achten en prutM niet. (Wordt varvolgd)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5