vm DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Luxe Automobiel Vertiuurinrichting. Garage: Jac. Met Een Centrals Boekhouding voor onze Gemeente. Honderd drie en fririnligsfco Jaargair ZATERDAG 7 HEX Billljk tarisf. Ista klaue vagen*. ft Nd. 105 Dlt araserbastsatiritSttftttra Abonnomentsprijs bij voomitbetaltng per 3 maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 6 ct. Advortentiepr. 25 ct. p. rogol, grootere letters naar plaatsralmte, Brievon franco N.V. Book* on Handolsdr. v.h. norms. Costor Zoon, Voordam C 9, Tol. Administr. No. 3. Bodactie No. 33. DireeteurG. EL. ESiE. Hoofdredaciear s TJ. N. ADEMA. Buitenlandsch Overzicht Beroemde „S E N KIN G" Fornolzen. HOLL IJZERMAGAZIJN, f.h. U. DE WILD. Bnitenland DE ONTBINDING VANl WRANGEL'S LEGER De Fransche bladen melden dat de door leraal Wrangel bij de regeeringen der ialkanlanden ondemomen stappen om de contingenten van zijn leger over de verschil- lende Balkanstaten te verdeelen, tot een gun stig resultaat hebben geleid. De Balkanstaten hebben £&i voorwaarde Siteld, n.l. dat Frankrijk behulpzaam zij bij transport der aaldatan an hij de or^ani* satie van het hun te verschaffen werk. TeL 572. fe AMERIKA EN DE ANDERE GEALUEERDEN, De Vereenigde Staten hebben besloten, een niet-officieelen afgevaardigde naar den Oppersten Raad en de conferentie van gezan- ten te zenden. Roland Boyden, de Amerikaansche commis- saris te Parijs, zal Amerika vertegenwoordi- gen in de Commissie van HersteL Generaal Allen, de bevelhebber der Ame rikaansche troepen in Duitschland, heeft volgens het Hbld. van zijne regeering de me dedeeling ontvangen, dat haar troepen niet zullen deelnemen aan de militaire actie tegen het Ruhrgebied. NAAR DEN VREDE IN IERLAND? De leider der Ulster-Unionisten, James Craig, die naar men verwacht, minister pre sident van Noord-Ierland zal worden, als eens het parlement gekozen is, heeft te Du blin een informed onderhoud gehad met de Valera. Het onderhoud duurde een half uur, en de toekomst van Ierland was het onderwerp van het gesprek. Omtrent de besprekingen is nog niets uit- elekt, doch de conferentie van deze twee eiders wordt opgevat als een bewijs van het wederzijdsche verlangen naar vrede. Na zijn onderhoud met De Valera dat Woensdag plaats vond, bracht Craig verslag uit aan den nieuwen onderkoning, die onmia- deilijk daarna naar Londen vertrok. G'RATIE GEWEIGERD. Roza de Guchitemare, een Belgische actie- riste, heeft geweigerd de haar vcrleende gratie te aanvaarden. Zij werd aanvankelijk tot 15 jaar gevangenisstra! veroordeelid Later werd die straf tot 3 jaar gereduceerd Als gevolg van een latere bepaling, dat activisreo, die 'n derde deel van nun snraf hebben uitgezeten, op vrije voetien moeten' worden gesteld MOORDAAN9LAG OP EEN MINISTER Te Belgrado heeft een onbekende, vermoe- delijk een ocxmniiunist, een aansl'ag gedaan op het leven van den minister van1 bmnenlana- sche rake® Drachkowitsj. Toen deze een feest van de ,democratische partij verliet en zich naar zijn automobiel begaf, trad! een jonkman op hem toe, die een revolver op hem richtte. De minister bewaarde zijn looelbloedigheid en sloeg don aanvaller zijin: wiapen' uit de hand. De dader maakte zien uit de voeten; hij is niet gearresteerd' kunnen worden. DE ONLUSTEN IN OPPER-SILEZI6. Naar uit Beuthen wordt gemcld, heeft Korfanty een in de Poolsche taal gestelde proclamatie uitgegeven, waarin hij o.a. zegt: „Omdat ik niet bij machte was, den opstand te keeren, heeft de Poolsche regeering mij ontslagen als Poolsche oommissaris voor Opper-Silezie. Als uw breeder zal ik echter met u blijven kampen om het Duitsche juk af te werpen. Geen macht ter wereld zal ons kunrien beletten, voor onze viijheid te strij- den. Als opperbevelhebber van alle opstande lingen neem ik de geheele leiding op mii". De beweging van de Poolsche opstancfelln- en heeft zich verder naar het Western en het oorden uitgebreid. Talrijk zijn de berichten over een door de Polen uitgeoefende terreur. Op het platteland zijn talrijke vreedzame burgers weggevoerd en gevangen gezei De arbeiders worden met geweld van wapenen van den arbeid afgehouden. In tal van stre- ken van het industriegebied wordt gevochten tusschen de opstandelingen en de geallieerde troepen. De Duitsche gevolmachtigde in1 Opper- SileziS heeft opnieuw tot de intergeallieerde commissie het dringend verzoek gericht alle noodige maatregelen te nemen om de rust te herstellen en voor de veiligheid van de vre- delievende bevolkign in het plebisciet-gebied zorg te dragen. In de nabijheid van Kattowitz is een vrachtauto met Fransche soldaten, die uit Oppeln levensmiddelen wilden gaan halen, door de opstandelingen overvallen. Een Fransch onderofficier werd daarbij gedood, de manschappen werden ontwapend en de vrachtauto werd door de Polen gestolen. Uit alle steden, die door de opstandelingen zijn omsingeld, wordt grost gebrek aan le vensmiddelen gemeld. Even eens zijn er be richten binnengekomen over levensmiddelen- diefstal, door de opstandelingen gepleegd. Het geheele spoorwegverkeer staat stil. Op tal van plaatsen hebben de opstandelingen de rails opgebroken. Er wordt door de opstandelingen veel materiaal uit Polen betrokken. In het district Pless zijn bijzonder veel onderwijzers en ambtenaren door de Polen gearresteerd. Lublinitz is door de Fransche bezetting ontruimd. De intochtvan de Polen wordt ieder uur verwacht. De plaats Guttentag in het district Lublinitz heeft zich tot op dit uur nog staande weten te houden, doch heeft he- vige aanvallen te verduren. I In Anthoniinhflrte hebben in tor geallieerde ii. De accountant heeft er zyn verwondering over uitgesproken, dat er nog nimmer een be. drijfsrekening van ons Sportpark verschenen is. Zal, zoo heeft hij gevraagd, dit bedrijf de gemeente weer niet gaan kosten? En hij meent, dat er reden voor deze vraag is, nu onder volgnummer 133a van"het afdec. lingsverslag over de gemeentebegrooting een der raadsleden den financieelen opzet van het Sportparkbedrijf te ongunstig voorgesteld vond. Zeer terecht vestigt de wethouder van Fi« nancien in antwoord daarop, er de aandacht op, dat er nog geen bedrijfsrekening van het Sportpark kan zijn. Dit park toch is eerst in den loop van 1920 in gebruik genomen en nog niet geheel vol. toold. A1 was er dus een rekening, dan zou deze nog geen volledig beeld van den toestand ge« ven. Dat de begrooting verkeerd is opgezet, is reeds bij de behandeling der gemeente»begroo» ting wcersproken. De belastingen gei'nd voor de openbare ver« makelijkheden op het Sportparkterrein behoo. ren niet ten goede te komen aan dit bedrijf maar rechtstreeks aan de gemeente. Bovendien was met de vraag in de sectie. vergadering het tegenovergestelde bedoeld van hetgeen door den heer Keesom werd ver. ondersteld. De vrager toch meende, dat de uitkomst van het sportparkbedrijf opzettelijk te on. gunstig werd voorgesteld. Het G. E. B. vraagt aan de gemeente een voorschot van 100.000. En de heer Keesom is er hoogst verbaasd over, dat de Raad, in antwoord daarop, geen inzage van balans, verlies. en winst. alsmcde exploitatie.rekening gevraagd heeft. De Raad, zegt hij, die over de belastingpen. ningen der gemeentenaren beschikt, dient toch nauwkeurig toe te zien aan wie hij zijne gelden leent en dat deze worden gestoken in een ren« dabel bedrijf. Hij wijst er daarbij op, dat er in 1918 volgens de administratie een verlies van 4759.05 werd geleden. Maar in het lijvig rapport over den financi. eelen toestand van het G.E.B. van Noord«Hol« land over 1918 staat vermeld, dat het schijn. baar verlies van 4759.van Alkmaar feite. lijk een winst is van 5241.daar 10.000 aan de gemeente uitgekeerd is. De accountant wijst er op, dat z. L er ver» schilleride onjuistheden begaan zijn. Ten eerste zijn de 10.000 uitkeering ten laste van de bedrijfsrekening gebracht Ten tweede is er 10.000 uitgekeerd terwijl er maar 5241 winst was gemaakt. Ten derde is er een bedrag van 4759.— ten onrechte aan het bedrijf onttrokken. Zoo is er zijns inziens voor den Raad geen goed overzicht over den loop van het bedrijf te verkrijgen. In antwoord op deze ldachten herinnert de wethouder van Financien er aan, dat het G. E. B. geen particulier maar een gemonopoliseerd bedrijf is en niet is te beschouwen als een winstmakend maar als een het algemeen be» lang dienend bedrijf. Juist daarom is het niet noodig, zich angst. vallig af te vragen of het gevraagde voorschot voor uitbreidingswerken wel safe is. Dit bedrag is stellig veilig en geen ingezete. ne zal zich daarover ook maar een oogenblik bezorgd behoeven te maken. De Raad heeft het alweer in handcn door de prijszetting van het product, of dit bedrijf rendabel zal zijn. Eerst als de prijzen in verhouding tot an. dere gemeenten, hier beduidend hooger zouden zijn, zou men zich kunnen afvragen of het algemeen belang wellicht niet beter gediend ware door verdere uitbreiding van het net voorhands stop te zetten. Maar zoo is de toestand hier nog niet. Het overleggen van een balans, verlies. en winst. en van een exploitatie.rekening is dus in dit geval niet aanstonds noodig. Er is reeds op gewezen, dat de gemeente aan het bedrijf in 1918 eene uitkeering op. legde van 10.000 waartegenover tegelijkertijd het stroomtarief zoodanig werd herzien, dat de stroomverkoop deze 10.000 meer zou op. brengen. De heer Thomsen wijst er op, dat de direc. tie der gasfabriek dus terecht dezen post op de verliesrekening bracht, met het gevolg, dat eene verliesrekening kwam te ontstaan van /4759.05. Er kan nu toch niet beweerd worden, dat er ten onrechte 4759.— aan het bedrijf is ont» trokken, daar de Raad toch voor de uitge* keerde 10.000 dekking verschaft heeft Had de Raad deze uitkeering niet bedongen, dan was de tariefsverhooging achterwege ge» bleven en het bedrijf zou evenzeer als thans een verlies hebben geleden. In het jaarverslag is bij den verliespost aan. geteekend dat in 1918 10.000 aan de gemeen. te is uitgekeerd. Met de klacht van den accountant dat ge» meentebedrijven als de gasfabriek en het G. E. B. slechts voor den dag komen met een balans en verlies. en winstrekening zonder dat er zooals bij d'e administratie van het Gemeente. slachthuis wil het geval is een exploiters, rekening aan toegevoegd is. ken de wrtnndss van Fisanoien aiefc vereenigew. Hij acht eene exploitatie.rekening evenzeer gewenscht en ook de Financieele commissie heeft voor eenigen tijd daarop reeds de aan. dacht gevestigd. Was er, zegt de heer Keesom, een exploits, tic.rekening geweest dan zou de rekening van het G. E. B. over 1918 er heel anders uitge. zien hebben. Een bijzonder dure post waarvan de be. lastingbetalende burgers wel niet op de hoogte zullen zijn namelijk een post van f 1576.66 voor 66n sdvies had bij een splitsing van ver> lies, en winstrekening in exploitatie.rekening en winst. en verliesrekening alleen op de laat> ste dienen te staan, als zijnde eene bijzondere uitgave. En dan zou men een heel ander idee van de resultaten van het bedrijf verkregen hebben. De wethouder van Financien deelt in ant. woord hierop mede, dat de vertegenwoordi. ging van Alkmaars burgerij, m. a. w. de Raad, volkomen op de hoogte gehouden is van de indertijd hangende kwestie met het P. E. N. over het stroomleveringscontract en met de door den deskundigen adviseur der gemeente daarover verstrekte adviezen. Dat deze adviseur betaald moest worden spreekt vanzelf. Dit was voor den Raad geen geheim. Uit de bij het jaarverslag van het G. E. B. over 1919 gevoegde verlies. en winstrekening blijkt, dat de gegeven adviezen 1576.66 ge» kost hebben en dit verslag is in druk voor alle ingezetenen verkrijgbaar. Er is zoo dikwijls in den Raad gezegd, aldus de accountant, dat de gemeente aan de parti, culiere bedrijven een goed voorbeeld moet geven. Maar nu geeft de gemeente al een heel slecht voorbeeld. Want in Maart 1921 moest de balans der gasfabriek over 1919 nog definitief door den Raad goedgekeurd worden. In antwoord hierop merkt de wethouder van Financien op, dat de Raad wel de rekenin. gen der bedrijven goedkeurt, maar niet de ba» lansen, noch de winst. en verliesrekeningen. In het verslag der gemeente over 1919, aldus de heer Keesom, komt de balans voor van de gasrabriek over 1919 met een winstsaldo van 533.73. Deze balans is ondurteekend door de com. missie van bijstand. En nu biykt uit bylage 18 tot's Reads han» delingen over 1921, dat per slot van rekening die winst bedraagt niet 533.73 maar f 24.893.73. Wat hebben we dan aan zoo'n boekdeel waarop te lezen staat: „Verslag van den toe. stand der gemeente Alkmaar over 1918?" Dat geeft immers toch den juisten toestand niet weer. In verband hiermede wijst de heer Thomsen er op, dat het afdrukken van het gemeente. verslag over 1919 het noodzakelyk maakte daarin het verslag der gasfabriek met de jaar. rekening over dat jaar, vergezeld van de ba« lans en verlies. en winstrekening, op te nemen, J v66r dat de rekening door den Raad was vast, j gesteld. De Raad heeft daarna by de vaststelling geen genoegen genomen met eene afschrijving van 56772.88, waarin het geheele disagio van de in 1916 gesloten geldleening, voor zoover nog niet afgeschreven, was opgenomen, maar deze teruggebracht tot 33772.88, zoodat het winstcijfer kon worden verhoogd met 24500. Natuurlijk geeft de wethouder van Finan. cien toe, dat het ongetwijfeld wenschelijk zou geweest zyn, indien de vaststelling der reke. ning op een vroeger tijdstip had kunnen ge. Ischieden. De accountant heeft gezegd zyn critiek op de administratie van de gemeente«bedryven uit te oefenen uit het oogpunt van gemeentebe. lang en om het nut en de noodzakeiykheid van de inrichting eener Centrale boekhouding te bepleiten. Zaakkundige critiek is voor de monopolist!, sche ondernemingen het eenige middel om te voorkomen dat men op verkeerde wegen voortgaat. Openbaarheid der rekening en een uitmun. tende statistiek zijn daar dubbel noodig om. dat zij de middelen zyn om de kritiek gezond te doen blijven. Zij kunnen de gemeentcbedrijven er voor bewaren af te glijden op zijbanen en ze steeds meer doen worden wat ze moeten zyn, name, lijk ondernemingen welke, de belangen die. nend van de gemeente en der ingezetenen, krachtig het gemeenebest bevorderen. In antwoord op deze uitlatingen deelt de wethouder van Financien mede, dat het hem niet duidelyk is hoe door de geoefende critiek het nut en de noodzakeiykheid eener centrale boekhouding bepleit is. Zou, vraagt hij, het beheer anders gevoerd zijn, zouden de bedrijfsresultaten anders zijn geweest, zoo deze boekhouding reeds vroeger was ingevoerd? De accountant heeft dit niet aangetoond, noch aannemelijk kunnen maken. Briand en Lloyd George hebben, terugge. keerd van de conferentietafel, mededeelingen gedaan over de Londensche besprekingen, eerstgenoemde tegenover eenige journalisten, de laatste in het Lagerhuis. Beiden hebben zy hunne voldoening uitgssproksn over het re« sultsat der bijeenkoast ea elk hunner gaf te j keanea, dat de nets, als gevalg daasvaa ge. zonden aan Duitschland, eerlijk en rechtvaar. dig is en in staat om eindelijk het verdrag van Versailles te verwezenlijken. Beiden spreken ook van groote eensgezindheid tusschen hun» ne landen, alsof er nooit een vuiltje aan de lucht was. Men weet echter wel beter! Eerst na wikken en wegen van de wederzijdsche voorstellen en na het laten vallen van ver. schillende eischen is men het eens geworden. Briand was ten minste nog zoo eerlyk dit te erkennen aan het eind der conferentie. „Wy hebben moeilyke, soma angstige oogenblikken doorgemaakt, zei hy o.a., doch ten slotte konden wy, dank zy het vernuft van onze Belgische vrienden, den verzoeningsgezinden geest van Sforza en het gezonde oordeel van den vertegenwoordiger van Japan, de moei» lykheden te boven komen en het schip in vei» lige haven loodsen". Maar van die moeilijkheden spreekt noch Briand noch Engelands eerste minister, nu de conferentie achter den rug is. De wereld zal nu moeten gelooven, dat zy het zoo roerend eens zyn. Niets is echter minder waar, wy hebben daarop reeds eerder meermalen gewezen, maar voorloopig is de scheur tusschen de beide machtigsten der entente weer dichtgepleisterd. Maar zal zy niet weer voor den dag komen, als straks nog eens de bezetting van het Ruhrgebied zal worden doorgezet? Wij laten de officieele tekst van het aan- Duitschland gerichte ultimatum (Donderdag is het aan den Duitschen gezant te Londen overhandigd) hier volgen: „De geallieerde mogendheden constateeren, dat, in weerwil van de concessies, die in het tijdsverloop sedert de onderteekening van het verdrag van Versailles door de geallieerden zijn gedaan, en in weerwil van de waarschu. wing omtrent de sancties, waartoe te Spa en te Parijs was besloten, alsmede de sancties, welke van uit Londen aan Duitschland zijn medegedeeld en die sedert dien in werking zyn getreden, de Duitsche regeering in gebreke is gebleven in zake de vervulling der verplich. tingen, die op Duitschland rusten krachtens de bepalingen van het verdrag van Versailles be. treffende: lo. de ontwapening; 2o. het betalen van het bedrag ad 12 milliard goudmark, dat volgens art. 235 van het verdrag voor 1 Mei 1921 verschuldigd was en waaromtrent zy reeds door de Commissie van Herstel werd ge. sommeerd; 3o. de ver- ordeeling der oorlogs. misdadigers, zooals die werd omschreven in de nota's der geallieerden d-d. 13 Februari en 17 Mei 1920; 4o. eenige andere belangryke kwes. ties, met name die, welke worden behandeld in de artt 264, 267, 269, 273, 321, 322 en 327 van het verdrag. De geallieerden besluiten, van heden af over te gaan tot het nemen van alle noodzakeiyke voorbereidende maatregelen voor de bezetting van het Ruhrdal door de geallieerde troepen aan den Ryn. Zij verzoeken de Commissie van Herstel in. gevolge art 233 van het verdrag de Duitsche regeering onverwijld de tydstippen en modali. teiten mede te deelen, waarop Duitschland zijn schuld moet voldoen, en de Duitsche re. geering met haar beslissing daaromtrent uiter. lijk op 6 Mei in kennis te stellen. Zy sommeeren de Duitsche regeering, bin. nen zes dagen na den datum van ontvangst van bovengenoemde beslissing categorisch me. de te deelen, dat zy: lo. zonder voorbehoud of voorwaarden haar verphchtingen zal nakomen, zooals die door de Commissie van Herstel zyn vastge. steld,-* 2o. zonder voorbehoud of voorwaarden de waarborgen voor het nakomen harer verplich. tingen zal aanvaarden, zooals die door de Commissie van Herstel zijn vastgesteld; 3o. zonder voorbehoud en onverwijld de maatregelen zal nemen, die tot ontwapening van het leger, de vloot en de luchtvaart by schrijven van 19 Januari 1921 door de gealli. eerde mogendheden aan de Duitsche regeering zh'n medegedeeld; de maatregelen, die reeds uitgevoerd hadden moeten zyn, dienen onmid. dellijk genomen te worden, de overige op de daarvoor vastgestelde tydstippen; 4o. zonder voorbehoud en onverwyld zal overgaan tot het veroordeelen der oorlogsmis. dadigers en tot de uitvoering van die gedeel. ten van het vredesverdrag, waaraan zy tot dusver nog niet in voldoende mate uitvoering heeft gegeven en waarvan sprake is in het eerste gedeelte van de onderhavige nota. De geallieerden besluiten, op den 12den Mei over te gaan tot de bezetting van het Ruhrgebied en het nemen van alle andere mi. litaire maatregelen te land en ter zee, wan. neer de Duitsche regeering in gebreke blijft, aan bovenvermelde eischen te voldoen. Deze bezetting zal zoo lang duren als Duitschland de voorwaarden, welke in deze nota zyn op. gesomd, niet heeft vervuld".; De commissie van herstel heeft aan de Duitsche commissie voor de oorlogslasten reeds mededeeling gedaan van de wyze waar. op de betaling der schadevergoeding zal moe. ten plaats hebben. De maatregelen tot betaling houden reke. ning met drie soorten verphchtingen, ten eerste een van 12 milliard gouden marken op 1 Juni, ten tweede 38 milliard gouden marken op 1 November en ten derde 82 milliard gou« den marken uit te geven door de commissie van herstel, wanneer de Duitsche betalingen voldoende zijn voor de betaling van de in. terest der aflossing. Duitschland zal een rente van 5 pet. betalen met 1 pet. extra voor aflossing. Daartoe zal Duitschland jaariyks 2 milliard gouden marken betalen en 26 pet. van de waarde van den uit. voer of 'n daarmee overeenkomend bedrag. Een eom*i»«de voof garaatiee zal wordac geves. tigd sm den dieaet der ebligaMee to eentrelee. ren welke gewaarborgd zullen zijn door de op. brengst der Duitsche invoerrechten, een hef. fing van 25 pet op den uitvoer en op andere Duitsche belastingen. Duitschland zal binnen 25 dagen een milliard marken betalen in goud of in goedgekeurde buitenlandeche wissels en het zal de noodige matftrialen en werkkrachten moeten leveren die voor het herstel van het verwoeste gebied geeischt zouden worden. Aan de commissie van herstel is de noodige bevoegdheid gegeven om zich waarborgen te verschaffen voor de geregelde betaling door Duitschland op bepaalde tydstippen. De Duit. sche regeering sal daartoe de volgende in. komsten moeten aanwenden: lo. de douane. inkomsten en de opbrengst van alle invoer. rechten; 2o. de opbrengst van de heffing van 25 pCt van de waarde van alien uitvoer uit Duitschland; 3o. de opbrengst van alle directe of indirecte belastingen of van iedere andere wyze van betaling, welke de Duitsche regee. ring zou kunnen voorstellen. De commissie zal niet gemachtigd zijn in te grijpen in de Duitsche administratie dan om de beide vorige manieren van betaling aan te vullen. Duitsch. land zal de grondstoffen en werkkrachten moeten leveren welke iedere geallieerde mo. gendheid zal kunnen opeischen tot herstel van het verwoeste gebied. Duitschland zal bovenstaande bepalingen zeer beshst hebben na te komen, op straffe van bezetting van het Ruhrgebied. Briand heeft dit duidelyk laten uitkomen, toen hy zeide, dat wanneer Duitschland ontkennend antwoordt of niet antwoordt, onder voor. wendsel van de afwezigheid eener nieuwe re. geering, d!e sanctie in werking zal treden. Wanneer Duitschland evenwel voor 13 Mei zonder voorbehoud bevestigend antwoordt, wordt de sanctie geschorst Mocht echter te ecniger tijd worden geconstateerd, dat Duitschland in gebreke is gebleven, dan treedt de sanctie automatisch in werking en zullen de rondom de Ruhr samengetrokken troepen handelend optreden. Deze troepen zullen niet verspreid worden, omdat, wanneer Duitschland vOor 13 Mei „ja" heeft gezegd, het daama de voorwaarden zal moeten vervullen die het heeft aanvaard om de sanctie te ver. myden. Intusschen zit Duitschland zonder ministe. rie. Wie zal nu op het ultimatum moeten be. shssen? Er zal haast moeten worden gemaakt, maar geen enkele politieke party schynt be. geerig de opengevallen ministerszetels te bezet. ten. Geen wonder. Hoe ook de beslissing van het nieuwe kabinet zal uitvallen, steeds zal een groot deel van het Duitsche volk daarte. gen gekant zyn. Nog een andere moeiiyke kwestie staat het nieuwe kabinet te wachten, n.L de Opper«Sile» zische, die een zeer dreigend aanzien heeft ge. kregen, nu Korfanty zich tot gouverneur heeft uitgeroepen. De geallieerde troepen tchynen niet hy machte om de orde te herstellen. Do opstan. delingen worden steeds dries ter en hebben volgens een bericht van het Poolsche TeL Ag. reeds een telegram gezonden aan Lloyd George, waarin zy dreigen met het verwoesten der industrieele ondernemingen, wanneer hun wenschen niA worden ingewilligd. Dat Duitschland ongaarne zou zien, dat de opstandelingen, die een ware terreur voeren, hun zin krijgen, is begrijpelijk. Aan de gealli. eerden is daarom ook reeds door de Duitsche regeering alle hulp aangeboden, die de gealli. eerden mochten noodig achten, en dat dit aan. bod is aangenomen, bewyst een telegram uit Oppeln, dat mededeelt, dat aldaar de volgen. de oproep is verspreid: „De geallieerde commissie heeft besloten drie duizend Duitsche mannen uit Opper»Sile» zie by de plebisciet.politie in te deelen. Ieder jong Duitscher melde zich aan! Voor alles moeten voormalige officieren, ambtenarcn enz. zich aanmelden. Militaire papieren moeten worden meegebracht en zoo mogelyk ook on. dergoed en laarzen. Duitsche orders en her. kcnningsteckenen mcebrengen. Het gaat om het vaderland". Voor de geallieerden is het al weinig stree« lend, dat zy van Duitsche hulp gebruik moeten maken, en het verzwakt hun standpunt tegen. over Duitschland inzake de ontwapening. Te Ratibor heeft de* Duitsche volkscommis. saris reeds voldaan aan een verzoek van den Italiaanschen distjictscontroleur om 500 man te leveren voor de volksstemmingspolitie. De Duitsche en de Italiaansche troepen treden thans naast elkaar tegen de opstandelingen op. Een bericht uit Tarnowitz, dat echter nog niet is bevestigd, stelt de Poolsche regeering in een vreemd licht, waar zy gezegd heeft, de beweging niet te steunen. Het telegram deelt n.1. mede, dat er geregelde troepen over de grens zyn gekomen, die in de stad in burger, kleeding worden gestoken. ALKMAAR, LAAT over de Botorstraat

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1