MM MoederDenk er om. 0ns Eaadselhoekje. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen yroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag 's avonds nog laat te strijken, verstellen, stoppen enz. Denk er om, moeder Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtreeren van zulk ver- giftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de lendenen ej zijden, is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets edaan wordt, kan leiden tot nierontsteking, laaskwalen, nierwaterzucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver- minder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge- woonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer buiten, en zorg voor meer gezondheid- gevenae slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bij- staan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten, doordat het uitslui- tend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling is het best. Bijtijds genomen, kunnen Fosters Rug pijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dank- bare vrouwen danken haar geluk en gezond- heid aan dit speciale niergeneesmiddef De handteekening van James Foster komt voor op elke echte doos. Te Alkmaar ver- krijgbaar bij Nierop en Slothouber k f 1.75 per doos. De heer Vervloet maakte toen in &n zijn partijen den volgenden slag: van Zwart: 3, 5, 8/11, 13/16, 18, 23, 35. Wit: 25, 27, 31, 33, 34, 36, 39, 40, 42/45, 48. 1. 3430 1. 35 24 2. 25—20 2. 14:25 3 33—29 3. 24 33 of 23 34 4. 39 19 4. 13 24 5. 27—21 5 16 27 6. 31 4! Voor 17 jaar terug zeker een mooie binatie. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM No. 650 van CHARLY. Zwart: 3, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 21,23,27. Wit: 20, 28, 29, 30, 32/35, 37, 38, 42, 47, 48 Oplossingen voor Woensdag 11 Mei, 12 uur, Bureau van dit Blad. Uit onze Staatsmachtne. LEERPLICHTWET EN DRANKWET. Er zijn id de laatst verloopen weken een paar wetsontwerpen door de Tweede Kamer aangenomen, waardoor bestaande wetten zul- len worden gewijzigd. Daartoe behoort o. a. de Leerplichtwet. Wij laten eenige der voornaamste wijzi- gingen volgen: 1. Werd tot nog toe het schoolbezoek ge- regeld geacht, wanneer binnen 2 achtereen- volgende maanden niet meer dan 2 schooltij- den zonder geldende reden waren verzuimd, de gewijzigde wet zegt: „Het schoolbezoek vindt geregeld plaats, indien geen schooltijd zonder geldige reden wordt verzuimd". 2. Kinderen, die huis-onderwijs genieten, moeten beneden den leeftijd van 10 jaar ten minste 3 uur per week, en boven dien leeftijd ten minste 6 uur per- week onderwijs ontvan- gen. 3. De leerplicht eindigt nadat het kind ze- ven jaar (vroeger 6 jaar) leerling van een la- gere school is geweest en de klassen heeft doorloopen, maar niet voordat het kind den 13-jarigen leeftijd heeft bereikt (vroeger 12), en de klasse heeft doorloopen, waarin het bij het bereiken van dien leeftijd was geplaatst. In elk geval eindigt de leerplicht bij be- reikten 14-jarigen leeftijd. Bij uitzonaering kan ook tot den 8-jarigen leeftijd het bezoe- ken van een andere dan een gewone lagere school, meetellen De toevoeging van het zevende jaar geldt ook voor het kind, dat huisonderwijs geniet. 4 Van de leerplichtbepalingcn waren al vrijgesteld kinderen, die een inrichting van hooger of middelbaar onderwijs bezoeken, dat zal ook gelden voor hen, die nijverheids- of handelsscholen bezoeken en daar buiten de avonduren ten minste 16 uur per week on derwijs ontvangen. 5 Zoogenaamde 1 andbouwverloven bui ten de vacantien worden voor ten hoogste twee (vroeger 6) weken verleend; maar zij mogen niet toegestaan worden, als de werk- zaamhedeir, waarvoor zij gevraagd worden, in loondienst worden verricht, of indien het kind den leeftijd van 11 jaar nog niet heeft tereikt De gemeenteraad wijst vakken van te za- men ten hoogste 4 weken (vroeger onbepaald) •>an. waarbinnen de landbouwverloven mo- ren vallen. 6 Het hoofd der school kan schoolver- zuim waarvoor geen verlof is. verleend, als Tewettigd of verschoonbaar vcrklaren, maar dan moet er omtrent de reden binnen 4 da gen (vroeger 8) bericht inkomen. Voor meer dan 10 schooltijden binnen 28 dagen mag het hoofd der school geen verlo gcven, zonder bekrachtiging door den In- specteur. (Natuurlijk is in de gewijzigde wet overal Scboolopziener door Ihspecteur ver- vangen) 7. De lijsten van kinderen, die leerplichtig kunnen zijn en de lijsten van schoojgaande kinderen (in duplo), vervallen. 8. Vertrek uit de gemeente of uit de on- derwijs-inspectie doet de overtreding der leer plichtwet in de vorige niet te niet. De proce dure wordt voortgtzet. 9. De eenvoucngste boeten worden van tea hoogste 15 op ten hoogste 30 gebracht 10. Het is verboden een kind in den leex- plichtigen leeftijd arbeid te doen verrichten in den tijd, dat er aan de school, waarop het is ingeschreven, onderwijs wordt gegeven, of gedurende den voor huis-onderwijs bestem- den tijd. Daerop staat een boete van ten hoogste 50. 11 De bepalingen omtrent het herhalings onderwijs zijn uit de Leerplichtwet gelicht. 12. De gemeenteraad kan, zoo noodig, verbodsbepalingen omtrent het arbeiden van kinderen beneden de 14 jaar vaststellen. Verder zijn aangenomen twee voorstellen in zake de Drankwet. Het eene was een voorstel van de Regee- ring tot wijziging van de artikelen1-34-39 en 50 der bedoelde wet, In art 1 der geldende wet werd wel ge- sproken over sterken drank, maar elke aan- wijzing wat onder ,,sterken drank" were verstaan, ontbrak. In die leemte wordt nu voorzien. „Sterke drank" is drank, die op 100 maatdeelen meer dan 10 maatdeelen al cohol bevat bij een warmtegraad van 15 gra- den Celsius. Maar wijn, die bij dien warm tegraad niet meer dan 22 maat-proeenten ol vruchtenwijn, die niet meer dan 15 maat-pro eenten alcohol bevat, wordt niet als sterken drank aangemerkt. Ook de begrippen „wijn" en „vruchten- wijn" worden omschreven. De veranderingen in art. 34 houden ver band met de boven gangeduide verklaringen, terwijl daarbij tevens wordt vermeld, dat al- cohol-vrije drank nog een half maat-procent alhohol mag bevatten Aan art. 39 wordt de bepaling toegevoegd, dat een verlof ook kan worden ingetrokken, wanneer de houder is overleden of wanneer noch hij, noch zijn plaatsvervanger geduren de 3 maanden van't verlof gebruik heeft ge- maakt. De straf op het aanwezig hebben van ster ken drank in een yprlofsgelegenheid, wordt (art. 50 onder 7) ook uitgebreid tot het heb ben van sterken drank in „open of gesloten aanhoorigheden van het huis, waarbinnen de verlofslokaliteit is" De aldus in strijd met de wet aanwezige dranken kunnen op be vel van den kantonrechter vemietigd wor den. Bij constateering der overtreding kun nen (art. 54 lid 2) ook de aanwezige dranken in beslag genomen en verbeurd verklaard worden, voor zoover de aanwezigheid in strijd met de wet is. Het andere V'oorstel is dat van den heer Rutgers c.s., betreffende zoogenaamde Plaatselijke Keuze Over dat voorstel hebben wij reeds vroe ger geschreven; maar dat was in 1919. Een herinnering is dus niet overbodig, te minder omdat het voorstel in den loop der behande ling wijziging heeft ondergaan. De nu geldende Drankwet bepaalt in art. 4, dat van den Gemeenteraad een voorstel kan uitgaan om het maximum der vergunningen in de gemeente te verlagen en om te bepalen, dat nieuwe vergunningen door B. en W. niet zullen worden verleend. Het aangenomen ontwerp-Rutgers bepaalt, dat ook nog op andere wijze een daartoe strekkend voorstel aan de Koningin kan wor den gedaan Een vijfticnde deel van hen, die op de kie- zerslijst voor den Gemeenteraad zijn ge plaatst, zullen zulk een voorstel kunnen doen, maar dat wordt eerst als zoodanig behan- deld, wanneer er een stemming over heeft plaats gehad, waartoe alle kiezers voor den gemeenteraad worden opgeroepen en ten min ste drie-vierden van de deelnemers aan de stemming, mits zij talrijker zijn dan de helft van het geheele aantal bevoegde kiezers, zich er v6or vcrklaren. Is dat het geval, dan gaat het voorstel naar de Koningin en deze be- slist. Maar op gelijke wijze kan ook een voorstel worden gedaan om een vroeger ge nomen besluit in den aangegeven zin in te trekken of om de gelegenheden tot den ver- koop van sterken drank te verruimen. Een voorstel, dat daartoe strekt, heeft maar de ge wone meerderheid der deelnemers aan de stemming noodig om van kracht te zijn, d i. om aan de Koningin ter beslissirig te worden aangeboden. Als door een besluit het aantal vergun ningen is verminderd en als dan later bij een nieuw besluit het aantal vergunningen weer vermeerderd wordt of in't algemeen, er weer vergunningen beschikbaar komen, dan ko- men het eerst in aanmerking de eventueele weduwen van vergunninghouders, die in den opheffingstijd overleden zijn en die houders waren van vergunningen, die v66r 1 Mei 1904 waren verleend. Zooals bekend mag worden verondersteld, hadden degenen, die reeds vo6r 1 Mei 1904 een vergunning hadden, dit voor, dat deze vergunning niet kon worden opgeheven op de wijze als voor latere gold. De houders daarvan zouden dus, wanneer alle vergun ningen werden ingetrokken, zwaarder getrof- fen worden dan de overige. Daarom wordt er bepaald, dat zij in het gegeven geval een schadevergoedine: zullen genieten in den devergoeding zullen genieten in den vorm van een jaarlijksche lijfrente, die loopt van het oogenblik der opheffing tot op den 1 Mei na het overlijden van den houder Daar- na krijgt de weduwe de lijfrente, als zij on der ongewijzigde omstandigheden aanspraak op een vergunning had kunnen doen gelden en zij het verzoek om de lijfrente te behouden aan B. eri W. doet binnen een maand, nadat die van haar overleden echtgenoot is geein- digd. Die lijfrente bedraagt het verschil tusschen hetgeen de vergunning opbracht en wat het bedrijf vermoedelijk als verlofzaak zal op- brengen Rijk en Gemeente betalen elk de helft van dat bedrag. Herleven de vergunningen, dan vervallen ook de lijfrenten. omdat dan de vergunning houders van v66r 1 Mel 1904 allereerst fa aanmerking komen. En de lijfrente houdt ook op bij veroordeeling wegens verkoop van sterken drank in de verlowzaak Oplossingen der raadsels uit't vorige nummer. Voor grooteren. 1. Leeuwarden Leeuwarden. Esperanto Engeland Dtrech t Wo uter A p pel Aood i Den 4 £1 N 2. Op, roer; oproer. 3. Karpaten. Taak, pret, traan. 4. A,*ra, bier; Arabier. Voor kleineren. 1. Wij hadden alle plaatsen in den wagen in genomen. (Wdgeningen) Wij g&ven Louise de mooiste pop. (Verdo en Ede) Denk er om: men mag hier niet visschen (Ommen) 2. Speenkruid. Kruik, spek, pen, kers, deur 3. Afuis, huis, buis gnus. 4. Vlam, lam. 2. 2. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Mijn geheel bestaat uit 5 letters en alle torens bezitten mij. Beroof mij van mijn kop en mijn staart en ik maak deel uit van een vrucht. Mijn geheel wordt met 12 letters ge schreven en noemt een plaats tusschen Amsterdam en Utrecht. 5^ 2, 3, 9 is een deel van een wagen. Een 9, 3, 6, 10, 5 is een verscheurend dier. Je 1, 6, 4, 12 is een deel van je gezicht. 8, 9, 6, 10, 7 is een ander wooni voor ge- woonte. 8, 9, 10, 11, 12 is een stad in Zeeuwsch- Vlaanderen. Welfc Nederlandsch eiland maak je van iinneewrg Kruisraadsel. Op de kruisjeslijnen komt de naam van een dorp op de Veluwe. X X X X xxxxxxxxx X x X X 1rij een klinker. 2. rij een dorp op de Veluwe. 3. rij een stad in Noord-Brabant. 4. rij een ander woord voor zeker. 5. rij't gevraagde woord. 6. rij een heete wind in Zuid-Italie. 7. rij een ander woord voor aardbol. 8. rij een lichaamsdeel. 9. rij een medeklinker. Voor kleineren. Welk spreekwoord maak je van zing, ring, teer, net, na, d e, r a, d e. En welk van du urst, 1 ijkt, gal heer, ten Verborgen bloemen. Heb je al aan je rekenschrift gedacht? Wladimir is een naam, die in Rusland veel voorkomt. Hadt je in dit stulpje wel zulke mooie bloemen verwacht? 3. Welk voegwoord wordt omgekeerd een zelfstandignaamwoord, dat iets noemt, dat in elke kamer te vinden is? Van welke diersoort zou men den naam met een letter kunnen schrijven Stadsnieuws BOKSEN. De heer A. F. de Groot schrijft ons in ver- band met de naderende boksweastrijden (men zie de desbetreffende advertentie in dit num mer.) Naarmate men omtrent dit onderwerp al dan niet ter zake kundig is, als „man" gebo- ren, niet schroomt zich eventueel als zooda nig te presenteeren of dit feit voor zich als „slecht getroffen" beschouwd, zal men deze stevige sport der vuistartisten meer of min der sympathiek beoordeelen. Inderdaad, vanwaar boksen, waartoe bok- sen, waarheen boksen, vraagt de enkeling, die eigenlijk in het plantenrijk bij „'t kruidje- roer-me-niet" behoorde, zich angstig af. Zoo althans verging het een mannelijk lid der 2e Kamer, die de toenemende bloei der boks- sport in onze groote steden een nachtmerrie bezorgde en slechts toen hij bemerkte dat de andere leden niet „bang" waren, na een ge- ruststellend woordje van Minister Heemskerk weer indommelde. Reeds tijdens het Grieksche rijk werden vuistgevechten geleverd die echter een ander karakter droegen als de hedendaagsche boks- wedstrijden en meer het doel hadden de te- genstanders afdoende te kwetsen, zooals dit ook destijds in Amerika door Prize-fighting met de bloote vuist geschiedde. n Frankrijk wera een tijdlang't „Fransch boksen" toegepast, waarbij werd toegestaan zoowel armen als beenen te gebruiken. Doch meer en meer heeft het boksen intemationaal een vasten vorm aangenomen en wordt het behoudens kleine afwijkingen in alle aange- sloten landen op dezelfde wijze beoefend. Mocht v66r den oorlog het boksen ten on- zent niet zoo algemeen zijn, in andere landen als Engeland, Frankrijk en Amerika was het slhds jaar en dag zeer bij het publiek in trek Vooral in Engeland, waar het deel van de opvoeding uitmaakt en elke man er reeds in zijn jeugd mee vertrouwd raakte. Het „Engelsch boksen" zooals dit dan ook ieden overal reglementair wordt aangewend is een sport die de benaming „noble art of selfdefence" volkomen waardig is. Dichters als Keats, Byron e. a. hebben deze sport be oefend en bezongen. Maurice Maeterlinck schreef zelfs een „Eloge de la boxe". Het is dan ook niet oppervlakkig met een straatgevecht in't wilde weg, te vergelijken, alhoewel het hierbij verrassende resultaten can geven, doch vereischt een veelomvattende ajc. London, Valley of the moon (Tauch- nitz edition). studie van aanval. afweer en verdediging hetgeen zich verklaart uit het talrijk werken welke hierover gepubliceerd zijn. In Enge land alleen verscheen o. a een Encyclopae dia of Boxing" 13 volumes omvattende, ter- wijl het daar wekelijks ujtkomende „Boxing" de grootste circulate van alle sportbladen ter wereld heeft. Na den oorlog is er een belan voor het boksen ontstaan, zooals zich nooit te voren openbaarde. In Duitschland en de Scandinavische landen, in Portugal en Span je, Turkije, Egypte en waar al niet, zijn boks kampen aan de orde van den dag. Voor hooge beurzen vertoonen de kampioenen hun prestaties op boksgebied in den ring. Carpentier, de koning der boksers, de man, die tegenstanders beneden en ver boven zijn gewicht verslaat wordt in alle landen uitge- noodigd zijn kunst te vertoonen. Als bijzon derheid wordt vermeld dat de „Prince of Wales" voor dezen ex-mijnwerker boog, om hem zijn ontvallen sigaret aan te reiken. De- zer dagen gaf hij een extra demonstratie in het kasteel van den beroemden Engelschen Lord Derby, waar het geheele Engelsche ko ningshuis benevens enkele genoodigden van zijn bijzondere gave op dit gebied genoten. Ook in de Scandinavische landen viel hem vorstelijke eer ten deel. Bij een massa- stemming uitgeschreven door een Fransch dagblad, over de vraag wie de populairste man van Frankrijk was, werd deze knaap verkozen en liet mannen als Foch, Petan en zelfs „de onbekende soldaat" ver achter zich. Er is dan ook iets aan dezen man, wat on- verklaarbaar is. Ook nu, terwijl hij zich ge- reed maakt zijn training voor den wedstrijd tegen den beroemden Amerika an Jack Demp sey (men-killer) wereldkampioen zwaar ge wicht, aan te vangen, vraagt men zich af, of hij nu nooit zal nalaten deze training in't geheim te doen. Heel de wereld is in spanning naar den af loop van dezen wedstrijd, welke nu eindelijk op 2 Juli a.s. in Amerika gehouden wordt, waarvoor een gebouw in gereedheid wordt gebracht, plaats bevattend voor 500.000 toe schouwers. Het is voor ieder „klaar" hoe groote kapitalen hiermee gemoeid zijn. Doch ook in ons land heeft naar verhou- ding de bokssport reusachtige sprongen ge- maakt. In Amsterdam en Rotterdam is dit wel in hooge mate het geval, ook in Utrecht, Nijmegen, Groningen, Amhem, Leiden en Gouda worden schitterende vorderingen ge- maakt. Reeds bestaan 3 belangrijke bokssporfbla- den, of weer is een nieuw blad in voorberei- ding. In vele nieuwsbladen en sportbladen worden kieken van wedstrijden en boksers uit het buitenland gebracht en artikelen aan deze sport gewijd. Vanwaar dit verschijnsel vraagt men zich onwillekeurig af, deze in zoo sterke mate toe nemende belangstelling. Ik wil een volledig antwoord hierop aan psychologen overlaten, daar het zeer zeker verband houdt met den tijd, die wij thans doorleven. Men zou hierbij misschien te rade kunnen gaan bij den Psy- choloog Dr. van Ophuyzen die een vurig be- wonderaar der bokssport is en meermalen als scheidsrechter optreedt. Eigenaardig is het dat ook zoo vele intellectueelen hler ten lande er interesse voor hebben. Vele doctoren doen het dagelijks. Zelfs ontmoette ik een R. K. Geestelijke, die zich op de punching- oall trainde. Ook is het een bekend feit dat de Duitsche ex-kroonprins zich dagelijks oefent. In Alkmaar wordt sinas langeren tijd het boksen beoefend en werden kleine wedstrij den gegeven. Zoo komt Alkmaar, de ouae sportstad, hiermee niet achteraan en dit is verklaarbaar nietwaar, want het was en is nog: „van Alkmaar de victorie". Een exhibitie van een serie crayon- teekeningen van den wereldberoemden „Geor- ge Carpentier" (eenigst exemplaar hier te lande) benevens interessante photo's, is de- zer dagen te zien in de 6talage van het Siga- renmagazijn P. de Frenne, Langestraat. Gemengd Nieuws SPOORWEGTARIEVEN. Door het bestuur van de Volkswelvaart- partij „Unionisten-Liga" IJmuiden, is het na- volgende adres aan den Minister van Water- staat gericht: dat het bestuur van genoem.de vereeniging met groote bezorgdheid kennis genomen heeft van het door de dagbladen verspreide be richt, dat door de directie der Ned. Spoorwe- gen onderhandelingen met de Regeering zijn aangeknoopt teneinde te geraken tot verhoo- ging der bestaande spoorwegtarieven, dat het overtuigd is het gevoelen van nage- noeg de geheele burgerij te vertolken door uiting te geven aan de meening dat de be staande tarieven de grens der draagkracht van de niet bemiddelden reeds hebben over- schreden, dat de vaststelling van de door de directie verlangde verhooging in groote groepen der Iwvolking tot groote teleurstelling aanleiding zou geven daar vrij algemeen reikhalzend naar verlaging dier tarieven wordt uitgezien, terwijl zij in zeer vele in alle deelen des lands gevestigde bedrijven als een verzwaarde last zou worden gevoeld en vooral een onevenre- dig grooten druk zou uitoefenen op de inwo- ners van het verst van de volks- en handels- centra gelegen plaatsen. Voorzienbaar is ook, dat de nerindoenden der groote steden door verlies van een aanmerkelijk deel van het dattelandsch debiet, voelbare schade zouden "ijden, dat naar zijne meening onomstootelijk vast staat, dat verdere verhooging der spoorweg tarieven een schrede is in de richting van af- sluiting der groote steden als voedende bron- nen van kennis, kunst en verlichting, die bin nen het bereik van alien behooren en onmis- baar zijn in den wedloop der volken zou be- teekenen, met als gevolg het scheppen van een toestand van grootere achterlijkheid juist op een tijdstip, dat de uiterste krachtsinspan- nmg op elk gebied een gebiedende eisch is. Het erkent de noodzakelijkheid van het daarstellen van een equivalent voor eventu eele deficiten op de exploitatie der spoorwe- jen en beaamt de gegrondheid van de reeds ingevoerde tariefsveriioogingen, omdat deze gemotiveerd werden toegepast, afgedwongen door de toenmaals heerschende kolen- schaarsdite en duurte met het door de direc tie aangegeven doel „inkrimping van het rei- zigersvervoer" te bewerkstelligen. Indien ech ter de genoerade maairegel doeltreffend is gebleken in een tijd van hooger welstands- peil, zou de teruggang van het vervoer bij verdere stijging der tarieven door te verwach- ten sterke vennindering van het gebruik, dat het publiek van de spoorwegen maken zou nu intusschen de burgerij in sterke mate is ver- armd, ongewenschte afmetingen aannemen, zoodat slechts eene aanzienlijke verhooging daarvan tot het gestelde oogmerk „aanvul- ling" van het door verkorten arbeidsduur, uitbreiding en hoogere belooning van het per- soneel ontstane tekort, zou leiden. Derhalve is verdere verhooging riskant en te ontraden. Ook indien de directie er in zou slagen het nadeelig saldo der exploitatie rekening langs dezen weg te doen verdwijnen, zou dit een te hoogen prijs vorderen en het Nederlandsche volk de overtuiging schenken, dat ten aanzien van het voornaamste vervoermiddel, de voor- deelen van het behoud onzer neutraliteit, tij dens het wereldtumult, door het vasthouden aan een ondoelmatige, verouderde en kostba- re techniek, zijn teloor gegaan. Wijzend op het feit, dat onze spoorwegta rieven nu reeds hooger zijn dan die, welke gelden op de spoorwegen der door een lang- durigen oorlog geteisterde nabuurstaten, zij het vergund in verband daarmede op te mer- ken dat in een dicht bevolkt handelsland als Nederland met een ontluikende industrie dat door zijn bijzonder gunstige ligging als door- strook gangsstrook eene reputatip heeft op te hou den en welks bevolking voor een niet gering deel haar inkomsten uit de daaruit voortvloei- ende bedrijvigheid put, hoogere spoorwegta rieven niet anders dan als een anomalie zijn te qualificeeren, die voor 's lands toekomst een gevaarlijke factor in zich bergt, wat on der iedere omstandigheid dient te worden ver- meden. Redenen, waarom het zich stellend op het standpunt, dat het spoorwegbedrijf niet mag zijn een object van winstbejag in den gebrui- kelijken zin, maar niettemin met de belangen van de bij dit bedrijf financieel geinteresseer- den, waaronder vele phi'.antropische instellin- gen, geretireerden renteniers, en minderjarige weezen, onder voogdij, emstig rekening dient te worden gehouden, in de eerste plaats moet zijn een weiktuig, waarvan het volk in zijn geheel zich ongebreideld kan bedienen tot het voorzien in zijn onderhoud, ontwikkeling en ontspanning, zich beleefd tot Uwe Excellentie wendt en Uwe Excellentie in welwillende overweging geeft te willen bevorderen, dat het vraagstuk der voorziening in de gel del ij- ke behoefte van het spoorwegbedrijf worde opgelost op eene wijze, die geen dezer belan gen aantast en binnen afzienbaren tijd lei den zal tot een scherpe verlaging der be staande tarieven, alelszins verdedigbaar doordat het volk in al zijne geledingen daar van profiteeren. In de nieuwe toestanden, die zich ontplooi- en, hand aan hand gaand met een gezonden geest van ordelijke democratic, zou verdere opvoering dier tarieven als een diep in het volksleven grijpende maatregel niet nalaten groote ontevredenheid in het leyen te roepen, als gevolg van het niet te schatten nadeel dat a'le groepen der burgerij daarvan zouden on- dervinden. iSCHRIFTElLITKE VRAGEN. 'De volgende vragen zijp ingediemd: van den heer 'Orion aan den minister van arbeid: 1* Is hertf dent minister bekend; dat enkele groote gemeenten, in het bijzonder 's-Gtraven- iage, weiniig bere)idwiil%heid toonem om het oouiweni van woningen met premie door parti- culieren te bevorderen, voor een dbel omdat particulieren omgenegen zijn grond' in erf- pacht van de gemeente tte nenwn. voor een an der deel1 omdat de gemeente zooveel mog tot het bouwen door vereenigingen wil gen? II. Kan de minister nagaae, in welke mate deze politick heeft bijtgedragen tot! den .tegen- woorriigen wonSngnood? II. Is de minister bereid in te grijpen, even tueel1 door het rijk, met terzijtiestelllimg van' de gemeenten, rechistreeks aan de parti culiere >ouwers premie en hypo+heek te doen geven, onder de noodige waarborgen van den heer Alband'a aan den> minister van niitenlandsche zaken: I. Is het waar, dat de regeering der Ver- ecnigde Staten van Amerika in het jaar 1914, of in een amder jaar, tort! de Nederlandsche re geering een nota heeft ingericht met betrek- king tot de petroleumvelden van Neder- landsch-Indie, in het bijzonder tot die -van Djarnbi. en dait! daamia tusschen beide regee- riugen eenige nota's over dit onderwerp zijn gewisseldl? 11 Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid de ge- wisseMe nota's zoo spoedig mogelijk aan de Kamer over te Teggen en' openbaar te maken Frovinciaal Nienws UIT SCHAGEN. Door den heer H. Kooij op de Vennik gem Harencarspel is een eenjarige stier aange- kocht voor den kolossalen som van 3400 Dit beest is afkomstig uit de bckende stal van den heer J Ruijter te Ooster-Blokker Hier- uit blijkt opnieuw, dat hej fokken van eerste- klasse dieren een goed loonend werk is. Deze aankoop is voorzeker een aanwinst voor Hollands Noorden_ die door vooruit- strevende fokkers naar waarde zal worden geschat Wil de Hollandsche veeboer zijn goeden naam als fokker behouden, dan mag hij moeite noch kosten ontzien om zijn vee steeds op de hoogste kwaliteit te houden. Daardoor zal het mogelijk blijven, overal met zijn buitcnlandsche concurrenten te kunnen wedijveren. De groote lammerenmarkten zullen dit jaar op Tessel gehouden worden op 17, 23 en 30 Mei, benevens 6, 13 en 20 Juni. - Uitslag der verkooping in de „Roode Leeuw" alhier, ten overstaan van notaris Vrijburg: Huis, boet en erf met bouwland aan de Schager Wiel, afkomstig van J. Kuilboer Huis enz.. groot 13 50 aren, kooper C dr Graaf te N'euw^ Niedorn, voor 2000. Bouwland srroot 28 ''O arm kooper K Boontjes Valksoog, voor 700. WINKEL (April.) G e h u w d Abraham Kossen en Anna Groet. Klaas Brugman en Trijntje Pluis- ter. Overleden Dirkje Bat, 33 j. echtge- noote van Jan Liefhebber. K

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6