DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 106 RoMerd dci« en taSBfigsto Jasrgang MAANDAG 0 EEI Ott mmmier bestaal oil 2 tfladen \bonncmciit8prij9 bij vooruitbetnling per 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advortentiapr. 25 ct. p. rogel, grootere letters naar plaatsraimte, Crioven franco N.V. Bock- en Ilandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. IloofdredacteurTj. N. ADEMA. DlroeteurG. EL ERAS.. Baitenlandsch Overzlcht De onlusten in Opper-Silezie en het ulti matum der geallieerden aan Duitschland bliiven nog de zaken, die de aandacht gespan- nen houden. Sinds Zaterdag, toen wij over en en ander schreven, is er nog niet veel ge- beurd, dat op een oplossing van de bestaan- de moeilijkheden wijst. Duitschland zit nog steeds met zijn ministers-crisis. Dr. Mayer, de Duitsche gezant te Parijs, zal vandaag zijn definitieve beslissing geven op het verzoek van den rijkspresident om een nieuw minia- terie samen te stellen, en aan deze beslissi hangt voor een deel af wat Duitschland doen in verband met het ultimatum. Verschillende vooraanstaande Duitsche bladen vinden het inwilligen van het ultima tum onmogelijk en wijzen dan meteen nog eens op den eisch tot ontwapening, die zeer stellig verworpen moet worden, nu Polen aan de grenspalen van het rijk rammelt". Onder de voorstanders van afwijzing van het ultimatum behooren in de eerste plaats de rechtsche bladenhet centrum en de demo- craten nemen meer een afwachtende houding aan. De Duitschers vinden weinig steun bij de Amerikaansche bladen, in welke natuurlijk ook de voorwaarden der geallieerden bespro ken worden Zij uiten als hunne meening, dat het verschil tusschen de Duitsche aan- biedingen en het onvermijdelijke minimum der geallieerden niet zoo groot is, dat Ber- lijn een politiek van passieven tegenstand zou moeten volhouden, met alles wat daaraan vast zit. Volgens de Daily Telegraph" is het Amerikaansche standpunt, dat de Duitsche regeering nog geen ernstige poging heeft ge- daan om het vredesverdrag uit te voeren en dat ,een weinig oprechtheid thans veel waard zou zijn voor het Duitsche volk. De Belgische ministerraad heeft ook het ul timatum besproken. Bij het uiteengaan van de bijeenkomst heeft de „Soir" een der 60cia- listische ministers geinterviewd. Deze ver klaarde: „Wij hebben ook gestemd tegen de bezetting van Frankfort en we zijn niettemin in de regeering gebleven, want behalve de in- teraationale kwesties zijn er binnenlandsche, die wij even belangrijk achten en die we vol gens aemocratische beginselen in vrede opge- lost wenschen te zien." Het blad besluit, dat er dus geen ministers- crisis zal zijn. Belgig heeft, evenals Frankrijk, reeds zijne maatregelen genomen voor een opmaiich naar het Ruhrgebied. Evenmin als op't oogenblik veel te zeggen valt van een beslising over het ultimatum, kan men voorspellingen doen in verband met Opper-SileziS. Wie daar zijn wensch ver- vuld zal krijgen, Korfanty (Polen) of Duitsch land, is nog niet te zeggen. Wei meent de „Petit Parisien" met zekerheid te weten, dat op de conferentie van den Raad van Atnbas- sadeurs Engeland een voorstel heeft gedaan, om onmiddellijk aan Polen de zuidelijke dis- tricten Pless en Rybnik en aan Duitschland de districten links van den Oder, toe te wij zen, maar officieel is dit nieuws niet. Het betwiste gedeelte, het eigenlijke industrieeele gebied, zou, volgens genoemd blad, onder het beheer van de geallieerden blijven, waardoor aan de geallieerde troepen de gelegenheid gegeven wordi, zich aldaar te concentreeren om de orde te herstellen. Het voorstel zal nader onderzocht worden, waama aan de in- tergeallieerde commissie verzocht zal wor den om de toekomstige grens tusschen Duitschland en Polen vast te stellen. Intusschen woedt de opstand nog voort in het bezette gebied. Deden tot dusver ver schillende berichten (b.v. zware bewapening en militaire kleeding van de opstandelingen) vermoeden, dat de Poolsche regeering de hand er in had, deze verwerpt nadrukkelijk deze verdachtmaking en geeft de schuld aan de Duitschers, die door opzettelijke onware berichten over de verdeeling van Opper- Silezi? de gemoederen tot het uiterste ge- prikkeld zouden hebben. Een bericht uit Pool sche bron omtrent een arrestatie van 29 leden van de beruchte Orgesch en het in beslag ne men van geschriften dier organisatie en van wapenen, munitie enz., moet de. Poolsche meening dan ondersteunen. Dat de Duit schers in hunne berichtgeving hunne schuld aan het uitbreken van den opstand weerleg- gen, spreekt van zelf. Buitenland DE ONRUST IN OPPER-SILEZIe. De Raad van Ambassadeurs heeft de ge- beurtenissen in Opper-Silezie besproken, en er zijn leedwezen en strenge afkeuring over uitgesproken. De Raad onderzocht onmid dellijk, welke maatregelen er dienen genomen te worden, om de orde afdoende te herstellen. Hij droeg verder aan de intergeallieerde com missie in Opper-Silezie op, om een proclama- tie tot de bevolking te richten, waarin de on- geregeldheden worden veroordeeld en te ken- nen wordt gegeven, dat geen enkele geweld- daad de besluiten der geallieerde regeeringen kan belnvloeden of hun kan beletten, vrijelijk overeenkomstig het vredesverdrag de toewij- zing van de verschillende volksstemmingsge- bieden te regelen. Uit Beuthen wordt bericht, dat te Roda 18 Duitschers door de Polen gedood zijn. De stad Hindenburg is in handen der Polen en wordt geplunderd. Guttentag is, na een aanval door de artillerie, bestormd. E>e Duit sche leiders werden doogeschotenhonderden Duitschers werden meegevoerd. Te Beuthen kost het brood tien nark. "Dm IwenaniddaLwi in de atad rakan op. Oeneraal Lerond, van de intergeallieerde commissie, is te Breslau gearriveerd, teneinde met de Fransche militaire autoriteiten een conferentie te hebben over den toestand in Opper-Silezie. Naar verder wordt gemeld, ziju 700 vrijwilligers voor de volksstemmings- politie naar de meest bedreigde gebieden in Opper-Silezie onderweg. Zij hebben van de intergeallieerde commissie daartoe verlof ge- kregen. Volgens een nader bericht heeft generaal Leron den oproep voor Duitsche vrijwilli gers weer ingetrokken Naar de „BerL Zeit. am Mittag" verneemt, heeft het Italiaansche garnizoen te Czerwie- ke zich moeten overgeven. Een ter verster- king aangerukte Italiaansche troepenafdee- ling uit Nicolai bevrijdee de gevangenen we- derom en schoot twee Polen ter plaatse dood. Kort daarop werd een afdeling Italianen door 2000 opstandelingen omsingeld, waarbij een luitenant en twee soldaten het leven lieten. Op het station Kandrzin zijn negen Italianen in een gevecht met de opstandelingen gedood. De stad Rybnik is ten koste van zware ver- liezen door de Italianen heroverd. In ver- scheidene plaatsen hebben de Italianen moe ten toegeven aan den eisch der opstandelin gen, om de Duitsche volksstemmingspolitie te ontwapenen. In het district Oppeln is het grootste deel der geallieerde troepen weggetrokken. De in tergeallieerde garnizoenen in de belegerde steden beginnen reeds gebrek te krijgen aan levensmiddelen. Volgens een bericht uit Gleiwitz hebben de opstandelingen aldaar zestig wagons met le vensmiddelen, toebehoorende aan de Fran sche troepen, afgehaakt en weggevoerd. Uit Breslau wordt bericht, dat de gealli eerden alle Poolsche politieagenten uit het volksstemmingsgebied verwijderden en daar de Duitsche voor in de plaats stelden. Te Oppeln is bericht ontvangen dat versterkin- gen der inter-geallieerde troepen uit het be zette gebied in het westen naar Opper-Sile zie zullen worden gebracht, wijl anaers, op een onderdrukken van den opstand niet te re- kenen is. De kracht waarmede de Engelsche en Italiaansche troepen de opstandelingen bestrijden, wordt zeer opmerkelijk geacht; de Franschen grepen slechts in, wanneer ze zelf in't gedrang kwamen. In een later bericht wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld, dat do intergeallieerde com missie heeft besloten om de vraag om verster- kingstroepen uit het Westen weer in te trek- ken Er zou beproefd worden om door on- derhandelingen met Korfanty den toestand meester te worden. Mocht dit waarheid blij- ken, voegt de „Voss. Ztg." er bij, dan zou de beweging voor zelf-beschenning der Duit schers zcker in hooge mate toenemen. In zijn oproep aan de geallieerden heeft Konfanty verlangd, dat een demarcatielijn zou worden vastgesteld. Ook uit Oost- en West-Pruisen komen nu berichten over de samentrekking van talrijke Poolsche troepen aan de grenzen der beide provincies. Men rekent er op, dat weldra de Poolsche „corridor" voor het Duitsche spoorwegverkeer zal worden gesloten. PRINS VON WIED. Uit Rome wordt aan de „Times" gemeld Albanig heeft den prins Wilhelm von Wied verzocht, andermaal als Mbret van Al bania op te treden. Volgens het Italiaansche blad ,,Idea Nationale" zou vergeefs voor dit doel bij een Italiaanschen prins zijn aange- klopt. EEN SEAOHFTOFFER VAIN DE NAPOLE- ONFEESTEN. De feesten ter herdenkinjg van den sterf- dag van Napoleon hebben enkelen tot vreem- de dingen bereid. Een zekere Leon Malard, een huisschi'lder, kwam, hoven op een wit paard1 gezeten, de rue de Maubeuge te Parijs afhoililen. Het public* meende, diat het dier op hoi was, en een moedige voorbijganger sl'aag- de er in, den schinunel te grijpen. De ruiter was over deze wdwiUendhetd allesbehalve te Eprekem. wQc ben de keizer", zeide hij, ,^n op weg winning er in, dt •hij werd' naar een politiebureau gebracht, ter- wijl het paard in een schutsial werd gezet. De eigenaar er van, een' aanncmer, kwam het daar later opeischen. HET CONFLICT TN DE ENGELSCHE MIJNEN. Naar verzekerd wordt, zullen groorte hoe- veelheden steenkool in Engeland worden in- gevoend, teneinde in1 het tengevolge van de m ijnwerkersstaking heerschende gebrek te voorzien. De transportarbeidersfederatie en de bond! van spoorwegpersonee 1 hebben him le den verbodem, om de toolenschepen uit het buitenland te lessen, en in de wagons te la den. Indieo de autoriteiten er in slagen, om de schepen dOor troepen te ossen en in de wa gons te laden, zal het spoorwegpersonee! het vervoer moeten weigeren. Naar verwacht wordt zal het bestuur van de mijnwerkersbond deze hervatting der on- derhandelingen overwegen. Er wordt te Londen reel gesproken over een scheidisrechterlijlke beslissing in het conflict. Als arbiter wordt genoemdi Sir Duchworth, een bdeende ingendeur, die indeptijd deel uit- maakte van de Sankey-cominissie. Robert Smith verklaarde, dat de mijnwerkers het zoo lang zullen volhou den als hun slechts mogelijk is. Hij- zeide, dat er niets belkend van was, dat in eemige dis- tricten de miinwerkar* zich van de federates willm afKfattdatt- Tt Oiutspew alia hnoiimrlwre als protest tegen het laden van bunkerkden door ongeorg aniseende arbeidera. DE VEREEN1IGDE STATEN EN DE GE ALLIEERDEN. Van officieele zdjde wordt er op gewezen, dat de Amerikaansche vertegenwoordigers in den Oppersten Raad, den Raad van Ambassa deurs eni de Commissie van Herstel niet de zelfstan/dige bevoegdheid zullen bczitten', de Vereenigde Staten te verplichten tot het vol- gen eener bepaalde gedragslijn, doch aleen zullen dienen als opmerkers, die de Ameri kaansche regeering zuillen inlichten' en advi- seeren omtrent aangalegenheden, waarbij de Vereenigde 'Staten belang hebbm. De gezant Harvey zal de Vereenigde Sta ten in den Oppersten Raad vertegenwoordi- gen, itotdat hij! wordt vervangen ddor Herrick, den nieuwen gezant in Fran&ijk. De aitreden- dc gezant Wallace zal Amerilka vertegen- woordigeni in den Raadl van Ambassadeurs. DE BURGEROORLOO IN; IERLAND. De bijeenkomst van Sir James Craig met De Valera is een veel besproken zaak in Ier- land en Londen. Algemeen wordt ericend, diat de leider van Ulster in de bijeenkomst met den Sinn Fein- leider moedig den weg insloeg, welke ten slot- ite tot het welzijln van Ierland zal Ifeiden en er toe zal bdjdragen de nonnale toestanden in Zuid en West te herstellen. Het is nu dui- delijk gewordlen, dat het onderhoud voorna- melijki den toestand betrof, die er zal ont- staan na de verkiezingen. In officieele kringein meent men, volgens de Daily Telegraph", dat er niets meer kan worden gedaan, voondat de verkiezingen ach- ter den rug zijin, maar men hoopt, dat, als de beide parlemenien bijeen zijn, verdere stap- pen zullen worden gedaan mrt het doel om tot een betere rerstandihouding te komen. Ook Sir James Craig stemt toe, dat de tijd om vredesvoorslfellen in Ierland1 onder de ootgen te zien1, eerst daar is, als de verkiezin gen zijn afgeloopen en Ulster in een grond- wettigen toestaodi verkeert. In een toespraak tot unionistische candid ateni voor de aan- staande verkiezingen verklaarde hij o.a., dat hij dan tot de Sinn Feiners zou zeggenWel ke voorstellen je hebt, laat ze hooren, laat ze boorein, zoodra de verkiezingen voorbij zijn. Dan hebben we een parlement en een minis- terie, dat daaraan vercretwoordclijk is, en dat de voorstellen kan behaadelen Lordi FitzaJan, die nieuwe ondericoning van Ierland, die zich naar Londen heeft begeren, na zijn conferentie met Sir Craig in Dublin, •had Donderdagavond met Lloyd George een onderhoud en eveneens Vrijdagmiddr.g. Hij vernam, dat de regeering bereid is met ieder- een te onderhandelen, die met voldoende auto- riteilt nainens de Sinn-Feiners spreekt. Er zijn nog geen' regelingen getroffen voor directe onderhandelingen, doch het is mogelijk, dat de weg daartoe thans bereid wordt. KOU IN DUITSCHLAND. Op Hemelvaartsdag was het in Berlijn zoo kou dais in geen tientallen van jaren is voor- gekomen. Terwijl het in de vroege ochtend- uren 6 graden Celcius was, daalde na het begin van den regen dien dag de thermome ter tot 5 graden en zoo laag bleef zij tot laat in den avond staan. Het was kouder dan op Nieuwsjaarsdag en de Kerstdagen. In de overige deelen van Duitschland is veel sneeuw gevallen, vooral in Noord-Thu- ringen en Noord-Franken. In het Thuringer woud ligt de sneeuw 20 c.M. dik. KORTE BERICHTEN. In Nbttengham heeft men thans einde- lijk een ruitenvernieler gearresteerd, een veer- tigjarig telefoon-inspecteur. Hoewel vier ooggetudgen hem herkenden, blijft die man' zijni schuld ontkennien. De verplichte arbitrage bij industrieele conflicten, welke in Noorwegen in 1916 bij de wet werd vastgesteld, heeft in de pralktijk niet voldaan en de weli) zal niet weder worden uit- gevaardigd1. 'De iDuitsch- Russische haindelsorereen- komst is Vrijdag te Berlijn geteekend. Men meldt uit Padua taan de „Message- ro", dat bij botsingen tusschen fascisten en carabinieri drie dooden gevallen zijn; twee personen zijn doodelijlk gewond De Japansche broonprins is aan boord van de „Katori" the Spithcad aamgekomen. Binnenland GEMEENTELIJKE INKOMSTEN- BELASTING. (Sdhriftelijk beantwoorde vragen). Op de vragen van den beer De Kanter be- treffende de gemeentelijke inkomstenbelasting antwoordde die Minister van Binnenlandsche Zaken: Gelij'k bekend, is den gemeentebesturen in overweging gegeven, zuivere inkomens tot 800 buiten de inkomstenbelasting te hou den, omdat, naar een door het Dep. van Fi nancial gemaakte berijfering, de perceptie- kosten de opbrengst der belasting zouden overtreffen Een limiet voor den aftrek voor noodzakelijk levensonderiioud wordt daar- mee niet gesteld, behoudens dat, gelijlk vender In de circulaire van 22 Maart j.T. wordt op- gemerkt, een aftrek, lager dan 400, niet voor goedkeuring in aanmeriring kan komen, wat in overeenstemming is met de reeds lang bestaande practijk en teouwens voor zichzelf spreekt. In het algemeen zij er hier nog na drukkelijk op gewezen, dat, als in een be- paald geval de onderstelling faalt, welke aan de circulaire ten grondslag ligt, of er andere overwegende redenen zijn om een gedragslijn te volgen, afwijkende van die daar aanbevole- na, da Ragaering tagm aan daartoe etrekken- de verordening geen bezwaar zal inbrengen. Elk inkomen is voor dea gemeenteliiken fiscus belastingplichtig voor zoover het den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud overtreft. Deze regel lijdt uitzondering, wanneer de raad toepassing geeft aan art. 243d, laatste lid. In casu kan daaraan eenig ruime toepas sing worden gegeven om te voortomen, dat de bovenbedoelde niet te aanvaarden consequen- tie zou intreden. Aan de bedoeling van de drculaire zal voldaan zijn, wanneer dc marge op zoodanig bedrag gesteld wordt, dat bit toepassing van den aftrek voor noodzakelijk levensonderiioud; die in de gemeente geldt voor gezinshoofden, een zuiver inkomen beneden 800 in het al gemeen niet in de belasting valt. De circulai re beoogt in geenen deele opdrijving van het minimum voor noodzakelijk levensonderhoud. Wanneer dat minimum op grond van plaatse- lijke omstandigheden zoo laag behoort te zijn, dat met een marge zelfs van 200 zui vere inkomens beneden 800 in de belasting worden betrokken. dan zal de rijksadministra- tie hierin moeten oerusten, ook uit overweging dat het getal der aanslagen van zuivere in komens beneden 800 althans zooveel mo gelijk verminderd is. Blijkt in deze gevallen een marge van 200 bezwaarlijk, dan zal de Minister bij de beoordeeling van de belas- tingregeling met de bezwaren ten voile reke- ning houden. Het stellen van een marge in den zin van art. 243d, laatste lid, heeft niet de strekking om de belasting voor de laagste belastbare inkomens te verminderen, dodi om deze vrij te laten. Bij een marge van 200 vallen de belastbare inkomens tot en met dat bedrag buiten de belasting. Wanneer het aantal zeer kleine inkomens in een gemeente zoo talrijk is, dat door de toepassing van art. 243d, laat ste lid, het totaal belastbaar inkomen aldaar een vermindering zoude ondergaan, welke zoude leiden tot het gevolg, in vraag V aan- gegeren, dan is. overeenkomstig de algemeene opmerking hierboven gemaakt, de marge Mea ner te stellen of geheel achterwege te laten. De heffing en de invordering van de be lasting worden krachtens en met inachtne- ming van de art. 232—235 der Gemeentewef door den gemeenteraad, onder goedkeuring van de Kroon, geregeld. Art. 243, g en h, be- lasten de Rijksbelastingadministrarie met da toepassing en uitvoering van de desbetreffen- de verordeningen. Nliet de gemeentelijke wet- irijft hier aan de gever, doch de Rijkswet Rijksbelasting-adniinistratie haar taak voor. Deze administratie kan intusschen den in- houd van die taak slechts vinden in de ge meentelijke verordening. ONITWERP-WAARDEVERMEERDE- RING SBEL ASTING iHeit bestuur van de Vereemigieg van be- heerders van Iandgoederen en landelijke be- ziittin;geni heeft de Tweede Kamer verzochit, goedkairing te onthoudeo aan het wetsont- werp tot heffing van een' belasting wegens waarderenneerdering van onroerende zaken ten behoeve van gemecnten. Gemengd Nieuws en VRIJHEIDSBOND. In de vergadering van het algemeen be stuur van den Vrijheidsbond werd besloten het dagelijksch bestuur te doen bestaan uit negen leden. Als zoodanig werden aangewe- zenmr. H. C. Dreselhuys, te 's-Gravenhage, voorzitter: mevr. F. S van MenKlaar, te 's-Gravenhagemr. G. A. Boon, te Leeuwar- den; prof. B. D. Eerdmans, te Leiden; Abr Staalman, te Amsterdam; prof. mr. M. W. F. Treub te 's-Gravenhage; prof. mr. A. C. Leiden; dr. G. J. en mevr. W Wy- randcenDyserinck, te 's-Graven hage. voorts werden benoemd tot onder^voorzit- ter prof. mr. M. W. F. Treub, te 's-Gravenha- tot penningmeester P. W. Schilthuis, te ENQUeTE-OOMMISSIE VOOR DE BOUWBEDRIJVEN. Dezer dagen is verschenen het eerste deel van het verslag van de commissie van on- derzoek naar de toestanden in het bouwbe- drijf. Deze commissie werd het vorige jaar tijdens de groote uitsluiting in de bouwvakki ingesteld door den minister van arbeid. ELECTRISCHE HUISKLOKKEN. Naar de Res.bode vemeemt, ligt het in de bedoeling van B. en W., van Dai Haag de gelegenheid open te stellen voor particulie- ren, electrische huteklokken aan te schaffen, welke dan op het gemeentelijke electrische klokkennet kunnen worden ingeschakeld. Een desbetreffend voorstel zal den raad binnen- kort bereiken. DE BLOEMENDAALSOHE ZEEWEO. De Zeeweg te Bloemendaal wordt 25 Juni geopend, o.a. zal een bloemencorseau gehou- den worden. VROUW VERBRAND. Donderdagmiiddag half drie werdi brand ontdekt in het pand Amnastraat 8 te Rotter dam. Terwijl de bramdweer zich toegang ver- schafte tot het brandende peroeel langs de voorzijde, Mbmmeni buren over die schultting achter het huis. Deze vondetn op de treden van dc veranda de 74-jarige bewoonster wed. O. Klaphaak wier kleeren in brand stemden. De vrouw werd in dekens gerwikkeld en on middellijk naar het ziekenhuis gebracht, waar ze echter's avonds reeds overfeed EEN GESTOOHDE BRUIUOFT. Terwijll1 men bruiiloft vierde in het beneden- huis van perceel J. van Lennepstraat 291, ite Amsterdam zakte ploisding de vloer in. De hrandweer, wier hulp was ingeroepen, oor- «|eeldie het noodiig het benedBngedelte der wo- ning te omitruiinien. De feestvierendeni zijn er met den schrik afgebomen. VERVOER VAN RIJWIELER Het zal1 den duizenden' wielrijder iin dea lande genoegen doen te vernemen, dat die di- rectie der Ntederlandsche Spoorwegan van plan is om in de komende zomermaanaen meer snelfreinen, dan tot dusver, beschikbaar te stellen voor het igoedkoope vervoer van rij- wielen. Bovendien ligt net in de bedoeling om speciiaal gedurende den vacamtiefcijidi, maar ook daarvoor en daarna indien' blijkt dat er behoefte aan .bestaat, extra goederenwagens voor het vervoer van rijwtelan. aan do teemen te koppden. i tot algemeen secretaris mr. O. A. Boon, te Leeuwarden, en tot secretariasen H P. N. v. d. Kuil, te Arnhean, en G. A. de Rid den te Amsterdkn. De bureaux van den Vrijheidsbond zijn vanaf heden gevestigd Princessegracfat 6a; te 's-Gravenhage, aan welk adres alle stukken gericht kunnen worden. DE VRIJWILLrGE OUDERDOMSVER- ZEKERING E'N DE RIJK9AMBTENA- REN. Het Nederl. Gorrespondentiebureau in Den Haag verneemt, dat de bepalingen in het ontwa-p der nieuwe pensioenwet, waarbij sa- menloop van renten krachtens de Invaliditeits- wet of de Ouderdomswet 1919 met pensioen wordt uitgesloten, dom den minister van fi- nandfin in dien zin zullen worden gewijzigd dat de uitsluiting van samenloop alleen zal betreffen de renten, waarvoor door de betrok- kenen geen bijdragen zijn betaald (derhalve de kostelooze ouderdomsrenten). De rijksambtenaar, die een vrijwillige ouderdomsverzekering sluit, zal derhalve, in dien hij later in het genot van pensioen wordt gesteld, daamevens de voile verzekerde rente genieten, zoodat het in de kringen der rijks- ambtenaren gevoelde bezwaar tegen het insti- tuut der vnjwillige ouderdomsverzekering, door deze wijziging van het voreabedoelde wetsontwerp zaf zijn ondervangen. GEVOLGEN VAN DEN VEENBRAND. Uit Erlo wordt geseind: Het totaal' aantal waningen, die door den jongsten veebrand zijn vemield, bedraagt 30 in de gemeente Odoorn. Hierdoor zijn 33 ge- zinnen dakloos geworden en tijdelijk bij fami- lie eni huLpvaamige personea ondergebracht. DE AM'STERDAMSCHE GEMEENTE- WINiKELS. In een offcieel communiqud wordt medege- deeld: Nu de omzet van de gemeentelijke winkeis in schoenen en inanufacturen is teruggeloo- pen tot een cijfer, dat niet wijst op doorgaan- de behoefte bij het publiek aan dit middel van duurtebestrijeung, meenen B. en W. tot de geleidelijke opheffing van deze winkeis te kun nen overgaan. Reeds j.I. Zaterdag zouden de gesloten. Van dien dag af zullen in den win- kel Vijzelstraat de aldaar nog voorradige goederen gedurende eenige weken tegen ver- minderde priizen worden uitverkocht. In verband hiennee meldt de Tel.. dat de ze winkeis over 1920 een tekort heboen op- geleverd van meer dan 1 70.000, terwijl aan voorraad het tekort eenige tonnen zal zijn. NOG MEER BESTRAFFINGEN. Terwijl' de Bond' van Werklieden in< Over- heidSdienst te Asnstend'am al gedurende een week bezig is de stakere van 8 JUni' uit te keeren, kmnit thans de directeur van de Ge- meenitelijlke Wasch-, 'Schoonmaak- en 'Bad- en Zwoninrichting, die aanvankelijk geen straf- uoorstel'lenJ heeft gedaan, met het voorstel aan B. en W. omi ook de werMieden van dezen dienst te straffen. WHI vernemen, dat de Band van Werklie den in Overheidsdienst den leden gead- viseerd heeft beroep op het seheidsgerecht aan te vragen. Opnieuw zal dus de xaak van de 8 Juni-stakere in het openbaar behandeld worden. (Volk.) OPENING VAN IHET SANATORIUM TE HORN. Zatadagmiddag had in tegenwoordigheid van de ministers van Binnenlandsche Z aken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en van Arbeid, mr. P. Aalberae en dm bissehop van Roer- roanidl mgr. L. Schrijnen, de officieele opening en inzegening plaats van' het sanatorium voor tubcrculooslijders te Horn, een stichiting van de R.-K. Ver. „Het Liimfourgsche Greene Kruis" te midden van hei en bosch. DE VLIEGTOCHT NAAR NED.-INDIS VOORLOOPIG UITGESTELD. Het Haagsche Anetakantoor verneemt, dat de luit. ter zee Goedhart officieel bericht heeft ontvangen, dat de Engelsche reg< weigerd heeft, hem vergunning te verl zelfs op eigen risico Mesopotamia te ren. De heer Goedhart hoopt echter in jaar in de gelegenheid te zijn, de zaak maals te entameeren. HET BURGEMEESTERSCHAP DER HOOFDSTAD. Naar „De Tijd" verneemt, komt dr. F. E Posthuma, oud-Minister van Landbouw, Nij- verheid en Handel, in aanmerking voor het burgemeestersambt van de hoofdstad. Naar inlichtingen van het Hbld luiden is daaromtrent op de meest bevoegde plaats niets bekend. DE WET OP DEN RECHTSTOE- STAND. Het persbureau van de centrale van vewo- nigingen van penoneel in *s Rijks dienst meldt: A Vv WmikUUW) Higmgen

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1